Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Μόλις την Πέμπτη που μας πέρασε,είχα μια αρνητική χοριακή!...Η τρίτη σε σειρά,μιας και έχω άλλες άλλες 2 πριν,αποτυχυμένες προσπάθειες εξωσωματικής.Κακή ποιότητα ωαρίων,λένε!Παλιότερα,είχα και άλλες 2 παλλίνδρομες κυήσεις!Άτυχη,εντελώς...Είμαι τώρα στα 43.Ο γιατρός μου είπε πως αν θέλω να προσπαθήσω με φυσικό κύκλο,χωρίς φάρμακα,μιας και δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω(2-3 αυγά έκανα πάντα).Το θέμα"δανεικά ωάρια"που μου έθεσε,δεν το συζητώ καθόλου,όχι για μένα!Σκέφτομαι αυτό το μήνα να δοκιμάσω εκ νέου μια προσπάθεια με το δικό μου αυγουλάκι.Δώστε μου τα φώτα και τις γνώμες σας!

 

Καλωσόρισες!!!

Δυστυχώς ο χρόνος είναι πολύ σκληρός με τις γυναίκες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα είναι τελείως απογοητευτικά. Ίσως και να τα καταφέρεις με τα "δικά σου μέσα", ακόμη κι αν χρειαστεί να περάσεις την πολύμηνη διαδικασία της παρακολούθησης των φυσικών κύκλων, ίσως πάλι και όχι.

Οι ορμόνες αλήθεια τι τιμές έχουν?

FSH, AMH, inhibin B?

 

Όσο για τα "δανεικά" είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο που εύχομαι να μη χρειαστεί να το εφαρμόσεις. Η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι τέτοια, όπου όλα απαγορεύονται και ταυτόχρονα όλα επιτρέπονται... Τα πάντα επαφίονται στον πατριωτισμό και τον επαγγελματισμό του κάθε επιστήμονα της εξωσωματικής γονιμοποίησης, καθώς ποτέ δε λειτούργησε η ανεξάρτητη αρχή που θα έπρεπε να ελέγχει τα 50 και πλέον κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης που λειτουργούν στην Ελλάδα και που στην ουσία δρουν ανεξέλεγκτα. (Εκπομπή "Στα άκρα, Βίκυ Φλέσσα, 25/05/2012. Αξίζει να τη δείτε: http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4654-G-Kreatsas-Z-Papalhgoyra-25-05-2012.html).

Μόνο με την προσωπική μας ενημέρωση, ψάξιμο αλλά και ένστικτο θα καταφέρουμε (ίσως) να βγάλουμε άκρη.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Anna-hope,λες να συνεχίσω να το παλεύω ανεξάτρητα που ο γιατρός δίνει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας λόγω ποιότητος?λες να κάτσει το παλιόπαιδο αν θέλει?

 

Λέω ότι πρέπει να κάνεις αυτό που σου υπαγορεύει η ψυχή σου και το σώμα σου. Αυτό που εσύ κρίνεις ότι μπορείς να διαχειριστείς καλύτερα. Ούτε εγώ ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω. Ξέρω όμως ότι δε θα συγχωρούσα τον εαυτό μου αν διέκοπτα τώρα τις προσπάθειες.

 

Αν κριτήριο για τις επιλογές μας ήταν τα ποσοστά επιτυχίας, δε θα 'πρεπε να προσπαθεί καμιά γυναίκα της ηλικίας μας. Σε καμιά γυναίκα 40+ δε δίνουν υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Κι όμως πολλές σαραντάρες φέρνουν στον κόσμο υγιή παιδάκια. Αν διαβάσεις τη σχετική αρθρογραφία της Ρ. Βαγιάννη, που απέκτησε το παιδάκι της με εξωσωματική στα 44, θα διαπιστώσεις ότι στην τελευταία και τυχερή προσπάθειά της της έδιναν ποσοστό επιτυχίας πολύ κάτω από 10%. Κι όμως η προσπάθεια πέτυχε. Κι η ευτυχής σήμερα μανούλα δηλώνει ότι αν έχει χ......η μια επιστήμη αυτή είναι η στατιστική. Δε λέω ότι όλες θα έχουμε την τύχη της. Λέω ότι αξίζει να προσπαθούμε για όσο καιρό η προσπάθεια αυτή δε διαλύει το σώμα και την ψυχή μας.

Link to comment
Share on other sites

cristy,με τιιιιιίποτα δεν το σκέφτομαι για δανεικά!Θα το παλέψω με ότι απόθεμα δικό μου έχω!Οι τιμές μου είναι:ΑΜΗ:0.36.FSH:14.16.Οιστραδιόλη(Ε2):128.8.Τι είναι όμως η Inhibin B?ξέρω ότι έχει να κάνει με την χαμηλή απόκριση ωοθηκών.Αλλά αυτό,το δείνχει η ΑΜΗ,σωστά?Anna-hope,έτσι είναι όπως τα λες,συμφωνώ απόλυτα!χαίρομαι τόσο που βρήκα ομοιοπαθείς και συζητώ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαν ξεχωρίσει 4 εμβρυάκια και τα μεταφέραμε και τα 4!!!

Είχα κάποιους ενδοιασμούς η αλήθεια είναι για το νούμερο, αλλά τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού: κακά τα ψέματα, στα 40+ πολλά μπορούν να "στραβώσουν", καλύτερα μια τρίδυμη κύηση (δεν έχει πολλές πιθανότητες έτσι κι αλλιώς) και μείωση μετά, παρά αρνητικό και να προσπαθούμε να ξαναπετύχουμε τόσο καλή απόκριση όσο αυτής της φοράς...

 

Τώρα είμαι ξάααπλα λέμε....

Χοριακή στις 11/06.

 

Cristy μου σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη! Μακαρι να πετυχεις εγκυμοσυνη, εχεις παλεψει τοσο πολυ γι'αυτο. Πραγματικα θα χαρω να διαβασω καλα νεα.:)

Ειχα καιρο να μπω στο θεματακι, διαβασα καπου την Anna-hope,οτι θεωρουμαι μια απο τις ελπιδοφορες περιπτωσεις. Ναι, μεν καταφερα να μεινω εγκυος, αλλα ποτε δεν θα αποκτησω αυτο που εχετε ολες εσεις που παλευετε, και αυτο ειναι η αισιοδοξια και διαθεση για αγωνα με οποιες αντιξοοτητες. Η Cristy σιγουρα θυμαται σε ποσα θεματα εχω κλαψουρισει κατα καιρους, τοτε που η επιτευξη εγκυμοσυνης μου φαινοταν ενα βουνο σαν το Everest. Μαλλον εκεινα τα εμποδια ηταν μπροστα μου ακριβως για να δυναμωσω, και πιο πολυ να γινω δυνατη και αισιοδοξη γι'αυτο το παιδακι που κυοφορω! Σας ευχομαι λοιπον σε ολες να εχετε την τυχη μου, θα ευχομαι και θα προσευχομαι για σας απο δω και περα γιατι καταλαβαινω τι περνατε, πριν απο 4 μηνες ημουν κι εγω εκει! Μακαρι να αποκτησετε ολες τα παιδακια που επιθυμειτε! Σας στελνω φιλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cristy μου σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη! Μακαρι να πετυχεις εγκυμοσυνη, εχεις παλεψει τοσο πολυ γι'αυτο. Πραγματικα θα χαρω να διαβασω καλα νεα.:)

Ειχα καιρο να μπω στο θεματακι, διαβασα καπου την Anna-hope,οτι θεωρουμαι μια απο τις ελπιδοφορες περιπτωσεις. Ναι, μεν καταφερα να μεινω εγκυος, αλλα ποτε δεν θα αποκτησω αυτο που εχετε ολες εσεις που παλευετε, και αυτο ειναι η αισιοδοξια και διαθεση για αγωνα με οποιες αντιξοοτητες. Η Cristy σιγουρα θυμαται σε ποσα θεματα εχω κλαψουρισει κατα καιρους, τοτε που η επιτευξη εγκυμοσυνης μου φαινοταν ενα βουνο σαν το Everest. Μαλλον εκεινα τα εμποδια ηταν μπροστα μου ακριβως για να δυναμωσω, και πιο πολυ να γινω δυνατη και αισιοδοξη γι'αυτο το παιδακι που κυοφορω! Σας ευχομαι λοιπον σε ολες να εχετε την τυχη μου, θα ευχομαι και θα προσευχομαι για σας απο δω και περα γιατι καταλαβαινω τι περνατε, πριν απο 4 μηνες ημουν κι εγω εκει! Μακαρι να αποκτησετε ολες τα παιδακια που επιθυμειτε! Σας στελνω φιλια!!!

 

Φιλενάδα τι ευχάριστο να βλέπουμε τα νέα σου!!!

Είσαι όντως από τις ελπιδοφόρες περιπτώσεις. Πολύ καλή συνέχεια να έχεις στην εγκυμοσύνη σου. Απ΄ότι βλέπω το πρώτο τρίμηνο τόφαγες!!!

Με το καλό ναρθεί το μωράκι σου.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα τι ευχάριστο να βλέπουμε τα νέα σου!!!

Είσαι όντως από τις ελπιδοφόρες περιπτώσεις. Πολύ καλή συνέχεια να έχεις στην εγκυμοσύνη σου. Απ΄ότι βλέπω το πρώτο τρίμηνο τόφαγες!!!

Με το καλό ναρθεί το μωράκι σου.

 

Ναι Cristy μου περασε το πρωτο τριμηνο, δοξα τω Θεω. Τωρα εχω κολλησει στην αμνιοπαρακεντηση, γιατι εχω πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης- PappA αλλα ο γιατρος που μου την εκανε λεει "λογω ηλικιας" να κανω αμνιο. Η γιατρος που με παρακολουθει ειπε οτι δεν χρειαζεται, δεν υπαρχει ιατρικος λογος, ο αλλος ειναι ειδικος εμβρυομητρικης, αλλα δεν υπαρχει κανενα ανησυχητικο ευρημα, μονο λογω ηλικιας! Γκρρρ, αυτη η ηλικια. Καποτε ενας εξωσωματικος λογω ηλικιας ουτε να με φτυσει δεν καταδεχοταν που ηθελα να κανω παιδι, τωρα που εμεινα εγκυος μονη μου, παλι η ηλικια στεκεται μπροστα μου!

Παραλληρω ε; Συγνωμη κοριτσακια! Cristy μου θα διαβαζω εναγωνιως νεα σου, και των υπολοιπων κοριτσιων!!Πως αισθανεσαι μετα την εμβρυομεταφορα; Αισοδοξια κοριτσακι, αλλωστε εχεις μπολικη. Θα σου δινει δυναμη και η κορουλα σου, κοιτα τα ματακια της και θα παιρνεις δυναμη!!Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω κολλησει στην αμνιοπαρακεντηση, γιατι εχω πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης- PappA αλλα ο γιατρος που μου την εκανε λεει "λογω ηλικιας" να κανω αμνιο. Η γιατρος που με παρακολουθει ειπε οτι δεν χρειαζεται, δεν υπαρχει ιατρικος λογος, ο αλλος ειναι ειδικος εμβρυομητρικης, αλλα δεν υπαρχει κανενα ανησυχητικο ευρημα, μονο λογω ηλικιας! Γκρρρ, αυτη η ηλικια.

 

Νομίζω αν έχουν συσχετίσει πάχος αυχενικής - ηλικία κ αποτελέσματα PappA κ στη φόρμουλα βγαίνει πολύ χαμηλή πιθανότητα μπορείς να σηκώσεις ανάστημα και να το αρνηθείς.

Βέβαια, η άμνιο είναι μια πολύ απλή διαδικασία που σου δίνει πάρα πολλές καθυσηχαστικές πληροφορίες για το παιδάκι σου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πανικοβάλεσαι. Καλή σου επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Vasfa μόνο λόγω ηλικίας χωρίς άλλες ενδείξεις και με καλά αποτελέσματα..τί να σου πω..εγώ δεν την έκανα γιατί στα 41μισό μου αν μου καθόταν αποβολή δεν ξέρω αν και πότε θα κατάφερνα να ξαναμείνω έγκυος. Δλδ με 1 και 2% πιθανότητες αποβολής στην αμνιο και 1 στα 1000 και πλέον για να μην είναι καλά το μωρό μας, προτίμησα να ακούσω τη φωνούλα μέσα μου που μου λέει ότι όλα είναι μια χαρά!..

Δεν μπορώ βέβαια να προτείνω κάτι σε σένα, είναι κάτι πολύ προσωπικό που θα το πάρεις απόφαση εσύ κι ο άντρας σου..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια..κι εγώ μπαίνω για κ.τ. γύρω στις 24/8...εύχομαι όλες με τα καλύτερα αποτελέσματα και άμεσα..πριν μια βδομάδα είχα και τα γενέθλιά μου, έκλεισα τα 42...

 

προσωπικά έκανα λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας και κακής παπα..το είχα προαποφασίσει εννοείται και ευτυχώς όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycobra

με το καλό!!!

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά μέχρι τέλους.

(κι εγώ υπέρ της λήψης τροφοβλάστης είμαι, μέχρι να την κάνεις μεν ένα χτυποκάρδι τόχεις, αλλά μετά είσαι χαλαρή...)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια..κι εγώ μπαίνω για κ.τ. γύρω στις 24/8...εύχομαι όλες με τα καλύτερα αποτελέσματα και άμεσα..πριν μια βδομάδα είχα και τα γενέθλιά μου, έκλεισα τα 42...

 

προσωπικά έκανα λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας και κακής παπα..το είχα προαποφασίσει εννοείται και ευτυχώς όλα καλά..

 

Με το καλό babycobra!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

Wooooooooooowwwwwwwwwww!! Χίλια μπράβο! Μήπως είναι διπλό το δωράκι???:D

Εύχομαι τελειόμηνη και πανυπερτέλεια εγκυμοσύνη με σούπερ γελαστό ζουληχτό υγιές μωρό!!!!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

 

Συγχαρητήριααααααααααααααααααααα!!!! Εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Ysh1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

 

Μπράβο βρε Cristy!!! Super χοριακή! Δεν ξέρω γιατί, αλλά ήμουν σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Cristy μου!!Χιλια συγχαρητηρια ευχομαι ολα να σου πανε καλα απο δω και περα και να χαρισεις το αδερφακι/-ια που επιθυμεις στην κορουλα σου! Χαρηκα παρα πολυ για σενα! πολλα φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια μου είχε ευχηθεί τριψήφιο νούμερο???

ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ είναι...

Κορίτσια ΓΚΑΣΤΡΩΘΗΚΑΜΕ!!!! 1090 η χοριακή.

Επανάληψη την Πέμπτη είπε ο γιατρός.

Κι απ΄ ότι φαίνεται τη Δευτέρα πάω για υπέρηχο.

 

Μπράβο Cristy!! Πόσο χαίρομαι που μια μια παίρνουμε σειρά:P!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!! έχουν περάσει αρκετοί μήνες απο τότε που μπήκα τελευταία φορά και βλέπω ότι και το θέμα μας ακόμα υπάρχει και διαβάζω και ευχάριστα νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καταρχήν

niewbie g να σου ζήσει ο μπεμπάκος σας!!!!!!! μπράβο κούκλα μου, να τον καμαρώνετε!!!!!

 

ELENAGEM με το καλό κοριτσάρα, μπράβο!!! αν θυμάσαι μαζί είχαμε μείνει έγκυούλες αλλά εμένα παλλινδρόμησε...μαζί θα γεννάγαμε τώρα....το παλεύουμε όμως να έρθει πάλι μια σωστή αυτή τη φορά εγκυμοσύνη!!!!!

 

Cristy τι να πω τώρα.....πολλά πολλά πολλά συγχαρατήρια και πολλές πολλές ευχές για μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!!! στείλε λίγο τύχη και σε μας τις υπόλοιπες που περιμένουμε !!!!!!

 

πολλά φιλιά σε όλες σας και με τις καλύτερες ευχές μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!! έχουν περάσει αρκετοί μήνες απο τότε που μπήκα τελευταία φορά και βλέπω ότι και το θέμα μας ακόμα υπάρχει και διαβάζω και ευχάριστα νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καταρχήν

niewbie g να σου ζήσει ο μπεμπάκος σας!!!!!!! μπράβο κούκλα μου, να τον καμαρώνετε!!!!!

 

ELENAGEM με το καλό κοριτσάρα, μπράβο!!! αν θυμάσαι μαζί είχαμε μείνει έγκυούλες αλλά εμένα παλλινδρόμησε...μαζί θα γεννάγαμε τώρα....το παλεύουμε όμως να έρθει πάλι μια σωστή αυτή τη φορά εγκυμοσύνη!!!!!

 

Cristy τι να πω τώρα.....πολλά πολλά πολλά συγχαρατήρια και πολλές πολλές ευχές για μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!!! στείλε λίγο τύχη και σε μας τις υπόλοιπες που περιμένουμε !!!!!!

 

πολλά φιλιά σε όλες σας και με τις καλύτερες ευχές μου!!!!

 

Welcome back, makmarev! Σου εύχομαι μόνο χαρές από δω και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...