Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

40 μερες μετα την αποξεση μου ηρθαν μονο καφε για μια εβδομαδα περιπου και μετα απο 10 μερες κανονικα...τωρα ειμαι στην 5η μερα...την τεταρτη μου ηρθε..χωρις πονους και με ελεγχομενη αιμορραγια...το αιμα μετα την αποξεση μου κρατησε σχεδον 20 μερες...ηταν μεγαλο το κυημα και αυτο επηρρεαζει απο ο,τι καταλαβα την διαρκεια της αιμορραγιας... νομιζω!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ!

μετα απο ποσες μερεσ σου ηρθε η περιοδος?? εγω ακομα..

και κατι αλλο μετα την αποξεση ειχες κανονικο αιμα?? εμενα σημερα ειναι η 5η μερα μετα την αποξεση και εχω πολυ ελαχιστο.

 

 

αφου μειναμε εγκυουλες τωρα, θα ξαναμεινουμε!!

συγνωμη που σε ρωτησα ξανα για την περιοδο αφου μου ειχες απαντηση.

σου ευχομε μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια!

καλο βραδυ! και παλυ σε ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

40 μερες μετα την αποξεση μου ηρθαν μονο καφε για μια εβδομαδα περιπου και μετα απο 10 μερες κανονικα...τωρα ειμαι στην 5η μερα...την τεταρτη μου ηρθε..χωρις πονους και με ελεγχομενη αιμορραγια...το αιμα μετα την αποξεση μου κρατησε σχεδον 20 μερες...ηταν μεγαλο το κυημα και αυτο επηρρεαζει απο ο,τι καταλαβα την διαρκεια της αιμορραγιας... νομιζω!:confused:

 

Στο παρελθόν είχα δύο αποβολές σχεδόν στην ίδια εβδομάδα.Στη πρώτη είχα αίμα για ένα μήνα και στη δεύτερη για λίγες μέρες.Νομίζω έχει να κάνει με το πως αντιδρούν οι ορμόνες σου τη δεδομένη στιγμή αλλά και με τον οργανισμό.Πάντως τα φάρμακα τα πήρα κι εγώ για 4 μέρες κι ήμουν μια χαρά.Εύχομαι και στις δυο σας ένα νέο μωράκι γερό και τελειόμηνο!

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! καλη εβδομαδα!

ο δικο σας γιατρος μετα την αποξεση μετα απο ποσο καιρο σας επετρεψε να ξεκινησετε την επομενη προσπαθεια σας?

μιλησα με το δικο μου γιατρο και ειπαι οτι μπορω να ξεκινησο σε αυτον τον κυκλο? τι λετε?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πενουλα μου λυπαμαι για αυτο που συνεβει , δυστηχως ανοικω και εγω σε αυτο το κλαμπ με παλλινδρομες κυησεις , στο 3ο μου παιδακι , 8 η εβδομαδα το μωρακι παλλινδρομησε και δεν ακουσαμε ποτε καρδουλα . Αποξεση πριν απο 2 μηνες και κατι λιγα . Δεν ειναι τιποτα απο ιατρικης αποψης , κανεις το καρδιογραφημα , πας στο δωματιο που θα γινει η επεμβαση , ερχεται ο γιατρος σου και ο αναισθησιολογος , σε κοιμιζει (μεθη λεγεται και ειναι κατι σαν βαθης υπνος ) για 20 λεπτακια , σε ξυπνανε και εχει τελειωσει πια . Εμενα με ξυπνησανε αφου η μαια μου ειχε βαλει και το παντελονι παρακαλω . Τωρα απο θεμα αιματος ε3αρταται τον οργανισμο , εγω δεν ειχα στην αρχη παρα μονο λιγη βλενα με αιμα , σχεδον καθολου πονο αλλα μετα απο 1 βδομαδα με επιασαν αιμοραγιες για 6-7 μερες και το αιμα καθε μερα αυξανοτανε προοδευτικα μεχρι που εφτασα να εχω αιμα σαν περιοδος . Με ειδε με 3αναειδε ο καλος μυ ο γιατρος (χωρις χρεωησ το ειπα αλλα θα το ξαναλεω συνεχεια γιατι με συγκινησε ) αλλα απλως ητανε θεμα ορμονων .Περιοδος μου ηρθε 42 μερες μετα . Συναισθηματικα κοπελα μου προσπαθησε να το παλεψεις , εγω εχω ηδη 2 παιδακια για αυτο και δεν αφησα τον εαυτο μου να με παρει απο κατω για πολυ καιρο , εσυ το καλυτερο θα ητανε οπως ειπε και μια αλλη κοπελα πιο πανω ειναι οτι καλυτερο οταν θα σου δωσει το ελευθερο ο γιατρος σου να ξαναπροσπαθησεις για μια καινουργια εγκυμοσυνη . Σου ευχομαι τα καλυτερα πραγματικα .

ΛΙΝ μου εφοσον ο γιατροσ σου εδωσε το οκ πιστευω οτι η δικη μας γνωμη περισευει , θελοντας να πω οτι εφοσον εκεινος ειναι ο ειδικος θα κανεις οτι σου πει .Με το καλο και σε σενα , πολυ γρηγορα ξανα εγκυος και με ενα μωρακι στις αγκαλιες σας.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να σας ρωτήωσ το εξής: είχα καθυστέρηση έκανα β΄- χοριακή (χαμηλή) την επανέλαβα 1 εβδομάδα μετά (πάλι χαμηλή) και σε διάστημα 3 ημερών ξεκίνησα να βλέπω καφέ μετά ροζ και τελικά αίμα. πρέπει να κάμω απόξεση; αν δεν είχα κάνει τη β' χοριακή θα έλεγα α να μου ηρθε περιόδος. σκέφτομαι τη διαδικασία αλλά και το κόστος. μέσα σε 1 εβδομάδα έδωσα 400?. άκουσα ότι κάποιοι γιατροί δίνουν χάπι και κάνουν υπέρηχο και μετά τέλος. τίποτε άλλο. τι να κάνω;

 

Νομίζω ότι στην περίπτωσή σου ίσως να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Το λέω με την έννοια ότι εγώ που ήμουν στην κατηγορία που λες(χάπι υπέρηχος) ήμουν 10 εβδομάδων, πόσο μάλλον εσύ. Ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει αναλόγως. Πάντως κ εμένα τότε μου είχε πει ότι πολλές κοπέλες έχουν παλίνδρομη, αλλά δεν το καταλαβαίνουν γιατί όταν είναι πολύ νωρίς το θεωρούν περίοδο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα!!

δυστοιχος ειχα προσφατα παλινδρομη κυηση:cry: στην 7η βδομαδα

και μου ειπαι ο γιατρος να κανω αποξεση δεν το περιμενα οτι θα ειχα αυτο το δυσαρεστο τελος γιατι δεν ειχα καποια συμπτωματα (π.χ αιμα..)

τελικα εκανα αποξεση και φοβαμαι μην εγινε καποια επιπλοκη κατα τη διαρκεια της επεμβασης και δεν ξανα μεινω εγκυος.

φοβαμαι μην δημιουργειθουν συμφησης στη μητρα εχω διαβαση στο φορουμ απο αλλες κοπελες. τι εξεταση πρεπει να κανω? για να μου βγει αυτη η ιδεα αρκει μονο με τον κολπικο υπεριχο??

Μετα την αποξεση μου ειπαι να παω σε 2 εβδομαδες.

Εσας μετα απο ποσες μερες σας ειπαι ο γιατρος σας?

Σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε απαντηστε μου!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

καλη σας μερα!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! καλη εβδομαδα!

ο δικο σας γιατρος μετα την αποξεση μετα απο ποσο καιρο σας επετρεψε να ξεκινησετε την επομενη προσπαθεια σας?

μιλησα με το δικο μου γιατρο και ειπαι οτι μπορω να ξεκινησο σε αυτον τον κυκλο? τι λετε?

 

Εμένα μου είχε πει σε 3μήνες αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Καλύτερα να ακολουθήσεις ότι σου είπε ο γιατρός σου για εσένα και καλή επιτυχία!!

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την ημερα που εγινε η αποξιση για ποσες μερες βλεπατε αιμα?? πριν ερθει η περιοδος

και μετα απο ποσες μερες ηρθες??

οσο αφορα τον υπεριχο σε ποσες μερες σας ειπαι??

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που εγινε η αποξιση για ποσες μερες βλεπατε αιμα?? πριν ερθει η περιοδος

και μετα απο ποσες μερες ηρθες??

οσο αφορα τον υπεριχο σε ποσες μερες σας ειπαι??

 

Έκανα αποξεση λόγω παλλίνδρομης, ειχα απιστευτο αίμα το οποίο σταδιακά μειωνόταν μέχρι που την 7η μέρα ξαναξεκίνησε και κράτησε άλλες 7 μέρες. Ο γιατρός με ειδε στον υπέρηχο 10 μέρες μετά την αποξεση. Η περίοδος μου ήρθε μετά απο 29 ημέρες (κανονικά έχω κύκλο 26 ημερών)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που εγινε η αποξιση για ποσες μερες βλεπατε αιμα?? πριν ερθει η περιοδος

και μετα απο ποσες μερες ηρθες??

οσο αφορα τον υπεριχο σε ποσες μερες σας ειπαι??

 

Εγώ δεν είχα πολύ αίμα μετά την απόξεση. Μόνο την 1η μέρα ήταν σαν αίμα περιόδου και μετά τις 2-4 επόμενες μέρες ίσα που λέρωνα τη σερβιέτα. Περίοδος κανονική μου ήρθε μετά από 41 μέρες. Υπέρηχο έκανα ένα μήνα μετά την απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

απο την ημερα που εκανα την αποξιση ειχα ελαχιστο αιμα, σημερα ειναι η 11η μερα και εχω αρκετο αιμα, δεν ξερω που μπορη να ωφειλετε....

για υπεριχο μου ειπαι σε δυο βδομαδες και ειναι την Τεταρτη.

τι θα κανω αν εχω μεχρι εκεινη τη μερα αιμα.

ειμαι πολυ ανησυχη.

Σας ευχαριστω κοριτσια!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα χθες εκανα τον υπεριχο μετα την αποξεση και ολα ειναι καλα!! ο γιατρος μου ειπαι οτι περιοδο θα εχω σε 30-35 μερες απο την ημερα της αποξεσης. αδικα ειχα αγχος και εβαζε το μυαλο μου διαφορα...

τον αλλο μηνα ξεκιναω την επομενη προσπαθεια!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Έχω μια απορία αλλά μέχρι να τη λύσω θα ήθελα τη γνώμη σας...

Πρόσφατα είχα μια παλλίνδρομη στην 6η εβδομαδα, ούτε σάκο δεν πρόλαβα να δω...πήγα σε δύο γιατρούς έτσι για να διασταύρωσω τις απόψεις και ενώ μέχρι κάποιο σημείο μου λέγανε και οι δύο τα ίδια, τώρα που επιτέλους διελευκάνθηκε το τοπίο(αν ήταν εξωμήτριο ή αποβολή κλπ), ο ένας ο γιατρός μου λέει οτι η μήτρα είναι πεντακάθαρη (τα απέβαλε όλα ο οργανισμός) και δε χρειάζεται καθάρισμα και ο άλλος μου λέει οτι χρειάζεται να κάνω απόξεση... τι να πιστέψω? είναι δυνατόν σε αυτό το θέμα να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις? πότε γίνεται απόξεση? και για πιό λόγο?

 

Είμαι σε δίλημμα αλλά παράλληλα αρχίζω να νευριάζω γιατί κάποιος από τους 2 με κοροϊδεύει νομίζω..έχουμε και τον πόνο μας από πάνω μου με τον άντρα μου γιατί είναι η δεύτερη απώλεια που βιώνουμε,το πρώτο ήταν χειρουργείο για εξωμήτριο...

 

Σκεφτήκαμε να πάμε και σε τρίτο γιατρό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα, οπως εχω γραψει και παραπανω ειχα μια παλυνδρομη κυηση & χρειαστηκε να κανω αποξεση, ο γιατρος μου ειπαι οτι σε 30-35 μερες θα αδιαθετισο αλλα τιποτα ειναι ακριβως 35 μερες δεν εχω ουτε συμπτωματα περιοδου

φοβαμαι με την ολη διαδικασια μην διακοπηκε

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ, εμένα μετά την απόξεση μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες. Μην ανησυχείς, δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, ο κύκλος αναστατώνεται μετά από μια παλίνδρομη.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ, εμένα μετά την απόξεση μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες. Μην ανησυχείς, δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, ο κύκλος αναστατώνεται μετά από μια παλίνδρομη.

 

newbie ευχαριστω για της απαντησεις

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα κοριτσια.. εγω περιπου στις 8 εβδομαδες εγκυμοσυνης πηγα να το ακουσω και μου ειπε οτι η εγκυμοσυνη δεν ηταν καλη... στις 21/04 εκανα αποξεση κ μετα για 3 βδομαδες ειχα αιμοραγια.. υποθετω οτι την τελευταια απο τις 3 βδομαδες ισως να ηταν περιοδος.... αλλα δεν ειμαι σιγουρη.. η ιστολογικη μου βγηκε καθαρη δεν ειχε καποιο προβλημα ο πλακουντας οπως μου ειπαν κ μαλλον ηταν τυχαια η παλινδρομη κυηση.. δεν ξερω ομως ποτε θα εχω περιοδο και ποτε μπορω να μεινω ξανα εγκυος.. το μονο που με κραταει να μην καταρρευσω ειναι η λαχταρα μου να νιωσω παλι αυτη την χαρα... οσο μικρο κ να ηταν ηξερα οτι υπηρχε μεσα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Dinavas σε καταλαβαίνω απόλυτα το πέρασα και εγώ πρόσφατα. Ήμουνα και εγώ στην 8 εβδομάδα και είδαμε μόνο σάκο. Κάναμε απόξεση στις 7/5 αλλά εγώ δεν είχα αίμα όπως εσύ μόνο λίγα ροζ για 2 μέρες και μετά τίποτα. Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω και είμαι αρκετα αγχωμένη γιατί δεν ξέρω πότε θα έρθει ακριβώς αν και έχω κάτι πονάκια περιόδου. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθήσω σε 3 μήνες για να επανέλθει ο οργανισμός μου. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να είσαι πάλι εγκυούλα σε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. :)

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites

......λυπαμαι που οσα μηνυματα εχω γραψει καμια δεν εχει δωσει σημασια.....

Βεβαια γραφοντας και μονο ειναι σαν να αυτοπαρηγορουμαι..

Σημερα εχω τη γιορτη μου και πριν λιγο εκανα αποξεση...μου εδωσε amoxil και trigynera αντισυλληπτικα.Νιωθω χαλια....το μωρακι μου επαψε να ζει στις 7 εβδομαδες.....εκει που ειμουνα η πιο χαρουμενη γυναικα του κοσμου τωρα εχω μεσα μου το μεγαλυτερο κενο.....Δεν μπορω να το πιστεψω...Μου ειπε πως τον αλλο μηνα μπορω να μεινω εγκυος παλι αλλα που να βρω την ορεξη και το κουραγιο τωρα.....................σκατα.................

Link to comment
Share on other sites

γεια σου kali μου...χρονια σου πολλα!χρονια μας πολλα ..συνονοματη...

σιγουρα δε μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολες ειναι αυτες οι στιγμες για σενα εσυ ξερεις καλυτερα ...ξερω ομως πως τωρα ολα μπορει να σου φαινονται βουνο και η ψυχολογια σου ειναι πολυ πολυ ασχημη..αλλα καποια στιγμη πιστεψε με παλι θα βρεις το κουραγιο θα σταθεις στα ποδια σου και ολα θα πανε μια χαρα. εχω ζησει απο κοντα παρομοια με τη δικη σου περιπτωση πολυ καλης φιλης μου που μετα απο αποξεση και μια αποβολη τωρα πλεον εχει 2 παιδακια και ειναι πανευτυχης!

Λατρεύω τα τρία μου αγγελούδια...:D...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...