Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις καθέξιν αποβολών


Recommended Posts

Κοριτσακια μου όμορφα γεια σας.

Θα ήθελα όποια μπορεί να μοιραστεί μαζί μου τι εξετάσεις έχετε κάνει για καθ έξιν αποβολές.

Εγώ όπως κάποιες θα ξέρατε είχα μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Πήγα σε δυο γιατρούς και οι γνώμες για εξετάσεις είναι διχασμένες. Δώστε μου τα φώτα σας.

Ο ένας μου έγραψε θρομβοφιλία, Ανοσότυπο (natural killers), HLA typing (ιστοσυμβατότητα εγώ και ο άντρα μου), χλαμύδια, ουρεοπλασμα και μυκόπλασμα. Κάναμε και καρυότυπο ζεύγους, τα αποτελέσματα δεν βγήκαν ακόμα.

Η άλλη που με έβλεπε μέχρι τώρα με μετά απο πολλή πίεση από μέρους μου (δεν είναι τίποτα μου έλεγε...) μου έγραψε άλλα πράγματ. Μόνο η θρομβοφιλία συμφωνεί. Τα άλλα είναι αντιπηκτικό του λύκου, Φωσφολυπιδικά, αντιπυρινηκά. Εγώ αναρωτιέμαι ρε παιδιά. Δεν είναι όλοι γυναικολόγοι; Τι στο καλό σπουδάζουν; Διαφορετικά ο καθένας;;;

Ευχαριστώ:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,οταν αποφασισα να ψαξω τα παντα γιατι ειχα γεννα στην 23εβδομαδα οποτε το μωρακι δεν τα καταφερε μου τα γραψανε ολα αυτα(κ των δυο γιατρων σου) κ ακομα κ σαλπιγ για να δουμε αν υπαρχει καποιο προβλημα στην μητρα(διαφραγμα,κτλ).

καλη επιτυχια ευχομαι ολα μα ολα να ειναι καλα!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας μου είπε κι εμένα για σαλπιγγογραφία. Ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση. Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν μου έγραψαν τα ίδια. Φυσικά στην πρώτη γιατρό δεν έχω και τόση εμπιστοσύνη πλέον οπότε μάλλον θα παραμείνω στο δεύτερο. Κι σ' εσένα εύχομαι ότι καλύτερο είμαι σίγουρη ότι θα πόνεσε πολύ όλο αυτό που πέρασες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καλυτερη λυση ειναι να πατε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο στο τμημα καθεξιν αποβ,απο εκει θα σας πουν ακριβως τι πρεπει να γινει!

καλη επιτυχια σε ολες μας!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lucky!Εγω ειχα τρεις αποβολες και πριν απο εναμιση μηνα καναμε ολες τις εξετασεις που μας ειπαν!Αυτες ειναι:

1.Καρυοτυπος ζευγους

2.Αντιφωσφολιπιδικα αντισωματα

3.Natural Killers

4.Αναλυση DNA για προδιαθεση ασθενιων

5.Ελενχο Θρομβοφιλιας

6.Ελενχο αυτοαντισοματων

7.Αντισωματα ΑΝΑ

8.Ελενχο θυροειδους

9.Σακχαρο

10.Τοξοπλασμα

11.Εμμεσο Coombs (επειδη εχω ρεζους αρνητικο)

 

Την Δευτερα που μας περασε πηραμε τα αποτελεσματα στα χερια μας επιτελους!Ο ανοσολογος μας ανακοινωσαι τα προβληματακια μας που ευτυχως αντιμετωπιζονται:

1.Μειωμενη αλλοανοσος προστασια

2.Ομοζυγοτια στον αντρα μου

3.Θετικα ΑΝΑ

και απο την αναλυση του DNA βγηκε οτι εχω προδιαθεση σακχαρωδη διαβητη.Αυτο λιγο μας ενοχλει γιατι δεν διωρθωνεται ειναι γονιδιο αλλα αν γινουν ολα τα αλλα δεν θα εχουμε προβλημα!

Αυτα... τα λιγα!

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lucky!Εγω ειχα τρεις αποβολες και πριν απο εναμιση μηνα καναμε ολες τις εξετασεις που μας ειπαν!Αυτες ειναι:

1.Καρυοτυπος ζευγους

2.Αντιφωσφολιπιδικα αντισωματα

3.Natural Killers

4.Αναλυση DNA για προδιαθεση ασθενιων

5.Ελενχο Θρομβοφιλιας

6.Ελενχο αυτοαντισοματων

7.Αντισωματα ΑΝΑ

8.Ελενχο θυροειδους

9.Σακχαρο

10.Τοξοπλασμα

11.Εμμεσο Coombs (επειδη εχω ρεζους αρνητικο)

 

Την Δευτερα που μας περασε πηραμε τα αποτελεσματα στα χερια μας επιτελους!Ο ανοσολογος μας ανακοινωσαι τα προβληματακια μας που ευτυχως αντιμετωπιζονται:

1.Μειωμενη αλλοανοσος προστασια

2.Ομοζυγοτια στον αντρα μου

3.Θετικα ΑΝΑ

και απο την αναλυση του DNA βγηκε οτι εχω προδιαθεση σακχαρωδη διαβητη.Αυτο λιγο μας ενοχλει γιατι δεν διωρθωνεται ειναι γονιδιο αλλα αν γινουν ολα τα αλλα δεν θα εχουμε προβλημα!

Αυτα... τα λιγα!

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Εύχομαι όλα μα όλα να πάνε κατ' ευχήν. Πονάνε οι ρημάδες οι αποβολές. Πονάνε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Εύχομαι όλα μα όλα να πάνε κατ' ευχήν. Πονάνε οι ρημάδες οι αποβολές. Πονάνε πολύ...

 

 

Αστα να πανε!Πονανε παρα πολυ οι ατιμες!Σαν να σου ξεριζονουνε την καρδια!Δεν το φανταζομουνα ποτε!

Ευχομαι και για σενα ολα πανε τελεια!Κουραγιο και ολα θα γινουν!

Φιλακια...

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια μου! Προσπαθούμε και εμείς για παιδάκι 7 χρόνια, οι εξετάσεις μας είναι καλές, κάναμε αρκετές σπερματεγχύσεις και είχα 2 αποβολές.

Τρεις γιατροί μου έχουν πει ότι το επόμενο βήμα είναι η εξωσωματική, όμως μου φαίνεται πολύ δύσκολο για μένα... νιώθω είδη πολύ ταλαιπωρημένη.

Μήπως έχετε να μου προτείνεται κάποιο γιατρό που να έχει τη διάθεση να το ψάξουμε χωρίς εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω ποσό σημαντικές θεωρείτε εξετάσεις θρομβοφιλιας πριν την εξωσωματική τι ακριβώς εξετάζουν εκτός από την πήξη του αίματος αν το λέω σωστά , επίσης την εξέταση για natural killer ;! Κ το διαφορά έχουν οι μονάδες στην αντιπηκτικές είδα με 4500 μονάδες με 2500 και πάει λέγοντας με τι κριτήρια δλδ δίνονται οι μονάδες ; ευχαριστώ 

Επεξεργάστηκαν by Ταμι88
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα.Ειμαι καινούργια και θέλω τη βοήθεια σας.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Τον Αύγουστο του 2020 μαθαίνω πως είμαι έγκυος.Η χαρά κράτησε ένα μήνα.13/09 λίγο αίμα και το μωρό μου με άφησε.Ο γιατρός χωρίς δεύτερη κουβέντα με στέλνει για αποξεση.Τελειωνουν όλα και τον Ιούνιο του 2021 μένω ξανά έγκυος.Αυγουστο του 2021 πάλι τα ίδια.Αυτη την φορά πήγα νοσοκομείο για απόθεση γατί το οικονομικό δεν μου το επέτρεπε.Να προσθέσω πως άλλαξα γιατρό.Αλλαζω πάλι γιατρό και τον Νοέμβριο βγαίνω με θετική χοριακη γύρω στα 15 που σε 2 μέρες έπεσε.Τον Ιουνίο του 2022 ξανά θετική χοριακη και ξανά σε 2 μέρες κάτω .Μας στέλνουν αιματολογο και όλα καλά.Ο κύκλος μου σταθερός στις 28 μέρες .Την προηγούμενη εβδομάδα πάλι τα ίδια.Χοριακη 149 και σε 2 μέρες 378.Η γυναικολος μου μου είπε να πάρω την αιματολογο η οποία μου μου είπε να πιω σαλοσπιρ το βράδυ.Το ήπια και το πρωί ξύπνησα με αίματα και η χοριακη να πέφτει στο 230.Ειμαι σε φάση που μου φταίει ακόμα και ο αέρας.Ειμαι Θεσσαλονίκη.Πειτε κάποιον καλό γιατρό που μπορεί όντως να με βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

επίσης δείτε και αυτο το θέμα που έχει να κάνει αρκετά με τα συναισθήματα που συνοδεύουν αυτές τις απανωτές απώλειες 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2023 at 8:40 ΠΜ, adfamily είπε:

Κορίτσια καλημέρα.Ειμαι καινούργια και θέλω τη βοήθεια σας.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Τον Αύγουστο του 2020 μαθαίνω πως είμαι έγκυος.Η χαρά κράτησε ένα μήνα.13/09 λίγο αίμα και το μωρό μου με άφησε.Ο γιατρός χωρίς δεύτερη κουβέντα με στέλνει για αποξεση.Τελειωνουν όλα και τον Ιούνιο του 2021 μένω ξανά έγκυος.Αυγουστο του 2021 πάλι τα ίδια.Αυτη την φορά πήγα νοσοκομείο για απόθεση γατί το οικονομικό δεν μου το επέτρεπε.Να προσθέσω πως άλλαξα γιατρό.Αλλαζω πάλι γιατρό και τον Νοέμβριο βγαίνω με θετική χοριακη γύρω στα 15 που σε 2 μέρες έπεσε.Τον Ιουνίο του 2022 ξανά θετική χοριακη και ξανά σε 2 μέρες κάτω .Μας στέλνουν αιματολογο και όλα καλά.Ο κύκλος μου σταθερός στις 28 μέρες .Την προηγούμενη εβδομάδα πάλι τα ίδια.Χοριακη 149 και σε 2 μέρες 378.Η γυναικολος μου μου είπε να πάρω την αιματολογο η οποία μου μου είπε να πιω σαλοσπιρ το βράδυ.Το ήπια και το πρωί ξύπνησα με αίματα και η χοριακη να πέφτει στο 230.Ειμαι σε φάση που μου φταίει ακόμα και ο αέρας.Ειμαι Θεσσαλονίκη.Πειτε κάποιον καλό γιατρό που μπορεί όντως να με βοηθήσει 

Λυπάμαι πολύ για όλα όσα περνάς.. Εγώ τον Οκτώβριο είχα μια βιοχημική. Νοέμβριο ξανά έγκυος και παλινδρομη στις 9 εβδομάδες. Έχω κάνει ως τώρα αρκετές εξετάσεις τις οποίες περιμένω να βγουν. Προς ώρας κάποιες τιμές αναφορικά με τη θρομβοφιλια έχουν απόκλιση από τις φυσιολογικές τιμές. Οπότε αναμένω και τις υπόλοιπες και θα πάω σε αιματολογο. Είμαι Αθήνα, συνεπώς δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω για γιατρό. Ο αιματολογος που πήγες τι εξετάσεις σε εβαλε να κάνεις? Ο γυναικολόγος ? Υπάρχει μια σειρά εξετασεων για καθεξιν αποβολές. Οπωσδήποτε να επιμείνεις να ελέγξεις τα πάντα, είναι πολύ ψυχοφθόρο να χάνουμε τα μωράκια μας και να μην ξέρουμε τι συμβαίνει. Εγώ 1.5 μήνα μετα την αποξεση και ακόμα κλαίω καθημερινά... Δεν αντέχεται και παρόλο που οικονομικά έχω ζοριστει με τόσες εξετάσεις, θα τις έκανα 100 φορές αρκεί να μην ξανανιώσω τον πόνο αυτόν του να χάνεις ένα μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...