Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

renia μου αν έχεις την δυνατότητα να κάτσεις σπίτι είναι καλό για το παιδί, αλλά εγώ μετά από ένα χρόνο που πάει η μικρή παιδικό νομίζω ότι εάν είναι καλός αξίζει να πηγαίνει έστω και για λίγο, για να έχεις και έσυ ελεύθερο χρόνο αλλά και για το παιδί, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κοινονικοποιείται, μαθαίνει να μοιράζεται κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι Στελλα μου ετσι ειναι.

Εχω βρει εδω κοντα στο σπιτι μας εναν παιδικο ιδιωτικο βεβαια που εχεις την δυνατοτητα να το πηγαινεις οποτε θες εσυ και να πληρωνεις με την ημερα(17 ερω) η και με την ωρα(5 ερω)!Αν καταφερω να φτιαξω ενα προγραμματακι και να την πηγαινω περιπου 2 με 3 φορες την εβδομαδα θα ειναι το ιδανικο!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, αυτό είναι πολύ καλό, θα δείς ποσό καλό θα είναι και για σένα και για το παιδί, και κάθε μέρα να την πηγαίνεις από λίγες ώρες είναι καλό. Εγώ την Ελένη την πηγαίνω ¨9:30 με 10:00 και την παίρνει ο άντρας μου στις 14:30 είναι η πιο καλές ώρες γιατί έχουν ωραίο πρόγραμμα ζωγραφίζουν, παίζουν, κάνουν γερμανικά, αγγλικά, χορο, τραγούδι, παραμύθια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πώ ότι τέτοια προγράμματα, που είναι ανοιχτά,

 

δεν κάνουν καλή κοινωνικοποίηση,

 

γιατί το παιδί δεν προλαβαίνει να δεθεί με την δασκάλα όσο τα άλλα παιδιά που είναι πιό συχνά μαζί της

 

γιατί το παιδί δεν δένεται με τα άλλα παιδιά, όσο είναι δεμένα μεταξύ τους εκείνα που είναι κάθε μέρα μαζί

 

και έτσι

 

το βλέπουν σαν outsider, και του συμπεριφέρονται ανάλογα-

και αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει η παιδαγωγός.

 

Θα συνιστούσα να συμμετέχουν τα παιδιά σας σε μία τέτοια ομάδα μόνο εάν συναντιούνται τα ίδια παιδιά, σαν ομάδα, εκείνες τις ώρες μόνο,

δηλαδή να είναι μια ομάδα παιδιών που αυτά να βλέπονται όλα μαζί μόνο δύο φορές την εβδομάδα. όχι κάποια να βλέπονται κάθε μέρα, και κάποια μόνο δυο τρεις μέρες.

 

Επίσης, ο αποχωρισμός κρατά πολύ περισσότερο επειδή μεσολαβεί πάντα ένα ΣΚ αλλά και άλλες κενές μέρες στις οποίες το παιδί ξεσυνηθίζει την ρουτίνα που έχει ο παιδικός.

 

Για μένα, επειδή το έχω δεί (είχε κάνει την ρύθμιση αυτή κάποτε ο παιδικός) αποθαρρύνω εντελώς απο μια τέτοια μέση λύση.

Και στον παιδικό το σταμάτησαν αυτό το σύστημα - είχε ξεκινήσει απο τους γονείς το αίτημα αυτό... αλλά τους το κόψανε γιατί είδαν ότι μόνο κακό έκανε.

 

Πραγματικά, τα παιδιά ένιωθαν ξένα στην ομάδα τους,...

 

επίσης

 

το ωράριο είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό να τηρείται το ίδιο για όλα τα παιδιά.

όπως και για τις μέρες, εάν ένα παιδί έρχεται ή φεύγει πάντα αργότερα ή νωρίτερα απο τα άλλα παιδιά, νιώθει ότι κάτι κακό συμβαίνει με αυτό.

 

Τα παιδιά θέλουν και έχουν την ανάγκη να νιώθουν ίσα.

όταν οι γονείς τα παίρνουν σταθερά νωρίτερα ή τα φέρνουν αργότερα, το παιδί χάνει την καλημέρα, και άλλα κοινωνικά σημαντικά θέματα που μπορεί να μήν είναι εκπαιδευτικά αλλά έχουν τεράστια σημασία για την κοινωνικοποίηση του παιδιού...

 

ελπίζω να σας έπεισα - για το ότι τα παιδιά που πηγαίνουν σε παιδικό με τέτοιο σύστημα μαθαίνουν να μην εστιάζουν στα άλλα παιδιά

αλλά στα υλικά αγαθά, και στις δραστηριότητες - με αποτέλεσμα να ακολουθούν περισσότερο επιφανειακά κριτήρια παρά κριτήρια που έχουν σχέση με τις σχέσεις τους με τα άλλα παιδιά και την κοινωνικοποίησή τους -

θέματα που είναι τα βασικότερα σε αυτή την ηλικία.....

 

κάθε χρόνο στον παιδικό, δίνεται ένα χαρτί στους γονείς που σχετίζεται απλά και μόνο με το να τηρουν το ωράριο και πόσο βασικό είναι αυτό....

 

παιδικοί που υποστηρίζουν ένα τόσο ανοιχτό σύστημα, δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν σαν κριτήριο, πως να σεβαστούν τις ανάγκες ενός παιδιού προσχολικής ηλικίας.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου έχω ξεσκονίσει όλους του ιδιωτικούς της περιοχής μου... είδα εχθές έναν που μου έκανε κλικ αλλα έχει το εξής διαφορετικό σύστημα... Καταρχήν η κοπέλα που με ενημέρωσε ήταν εκπληκτική αλλα έχει δυστυχώς τα προνήπια και όλη η φιλοσοφία του σταθμού συμβαδίζει με αυτά που μας εχει ''μαθει'' η Μαρία Σ.

Δεν είναι τεράστιος σταθμός (τελικα όλοι είναι μικροί εκτος εξαιρεσεων) είναι ένας χώρος 3 ορόφων εχει και μια ημι-υπαίθρια αυλή... (χειμώνα καλοκαιρι) Τα μικρά είναι στο πάνω όροφο. Το διοφορετικό είναι το ότι τα μικρα προνήπια, προνήπια και νήπια ακολουθούν κυκλικό πρόγραμμα σε αυτούς τους δύο ορόφους και στην αυλή. Ο ένας όροφος είναι ένα δωμάτιο με γωνιές... μαραγκού, μανάβικου, ζωγράφου... Το άλλο δωμάτιο είναι ένας χόρος που ζωγραφίζουν, διαβαζουν παραμύθια κλπ, ο άλλος όροφος έχει ένα χωρο με μουσικά οργανα (κάνουν μουσική) με παιδικά οργανα γυμναστηρίου..., υπολογιστές Και βεβαια υπάρχει ανεξάρτητος χώρος η τραπεζαρία.. Λοιπόν, τα παιδιά ακολουθούν κυκλικό πρόγραμμα σε αυτούς του χώρους... Δεν έχουν δηλαδη αποκλειστικά τάξη.... Η απάντηση της κοπέλας στον προβληματισμό μου είναι ότι τους κάνει καλό γιατί εναλλασουν χώρους και παραστάσεις και δεν βαριούνται...

Το άλλο που μου είπε και μου κανε εντυπωση και νομίζω ότι πρέπει να το σεβαστώ είναι ότι η πρώτη γιορτή η Χριστουγεννιατική είναι κεκλεισμένων των θυρών.. την βιντεοσκοπούν και την δίνουν στους γονείς.. για τα παιδά που αντιμετωπιζουν πρόβλημα με την έκθεση είτε σε μικρό είτε σε μεγαλο βαθμό.. Απο κει και περα ολες οι γιορτες είναι ανοιχτες...

 

Εσεις κορίτσια - αγόρια και ΜΑΡΙΑ Σ. τι λέτε για το κυκλικό πρόγραμμα??

 

:P Μεχρι την αλλη βδομάδα θα τον γράψω και δεν θα σας ζαλίζω πλεον!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

είναι το ίδιο σύστημα που εφαρμόζεται και στον παιδικό στον οποίο εργαζόμουν

Είναι πολύ καλό, τα παιδιά το λατρεύουν - γιατί με αυτό το τρόπο η συγκέντρωσή τους κρατιέται συνέχεια αμείωτη - μιάς και δεν είναι αναγκασμένα να βλέπουν τα ίδια πράγματα όλη μέρα.

 

(επίσης αλλάζουν και την διακόσμηση ανάλογα με το θέμα, κάθε 2- 3 εβδομάδες)...

 

έχει η κάθε ηλικιακή ομάδα παιδιών το δικό της δωμάτιο αλλά με την έννοια ότι εκεί ξεκινά την καλημέρα, και κάνουν συζητήσεις με διάφορα θέματα, αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας πηγαίνουν στα περισσότερα δωμάτια επειδή εκεί υπάρχουν άλλες δραστηριότητες να κάνουν, τις περισσότερες μέρες τελειώνουν στην τάξη τους όμως το πρόγραμμά τους (΄καλό μεσημέρι κτλ).

 

πάντως έτσι όπως τα περιέγραφες νόμιζα ότι περιγράφεις το παιδικό στον οποίο εργαζόμουν! :)

μόνο η κλειστή γιορτή χριστουγέννων.. είναι κάτι που δεν κάνουν εκεί.

 

μιά χαρά μου ακούγονται αυτά που περιέγραψες..

 

μην ανησυχείς για τα διάφορα δωμάτια..

και στο εξωτερικό τα παιδιά ποτέ δεν μένουν 5 ώρες σε ένα δωμάτιο...

δεν γίνεται !! θέλουν ερεθίσματα, θέλουν νέα πράγματα, έχουν ανάγκη να ανακαλύψουν.... με αυτό το τρόπο εξαφαλίζεται πραγματικά το ότι χρησιμοποιείται στο έπακρο ο χρόνος τον οποίον περνούν εκεί. ..

μπορείτε να φανταστείτε το παιδί σας πχ να είναι όλη μέρα σε ένα μόνο δωμάτιο του σπιτιού? όσα παιχνίδια και να έχει, μετά απο μια ώρα πάνω κάτω θέλει να δεί κάτι άλλο - και ας ξαναγυρίσει μετά εκεί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δεν μπορείς να φανταστείς τη χαρά πήρα με την απάντηση σου!!!!!!!!!!!!!!! Αφου σου λέω μου θύμισε πολυ ΜΑΡΙΑ Σ. η κατάσταση!!!! :P:P:P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι και εγώ-... αν θέλεις πές μας το όνομα του παιδικού και περιοχή ( ή στείλτα μου με πμ ) μήπως τον έχω ακουστά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε παιδιά!!

 

Εγώ βέβαια μένω Ανω Πατήσια, οπότε αν έχει κάποιος-α από εσάς να προτείνει κάποιον (η να μου πει να αποφύγω κάποιον για συγκεκριμένους λόγους), μεγάλη χάρη θα μου έκανε γιατί αν είναι να πρέπει να αρχίσω το ψάξιμο από τώρα, να γλιτύσω λίγη από την ταλαιπωρία!

Link to comment
Share on other sites

RIKE σου στειλα πμ αλλα απο ότι βλέπω δεν το χεις παρει όπως και ένα που σου χα στείλει πιο παλιά!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως να αναφέρετε το όνομα του παιδικού και το τηλέφωνό του εδώ. εάν δεν θέλετε να το δημοσιοποιήσετε, τότε μπορείτε να στείλετε πμ σε μένα έτσι ώστε να τους κάνω μια λίστα και να την δίνω σε όποια ενδιαφέρεται. το κόστος είναι και αυτό καλό να υπάρχει, όμως δεν θα είναι ακριβώς, θα είναι πχ απο εώς... μιας και οι τιμές μπορεί να αλλάξουν. όμως τώρα, αυτή η λίστα φυσικά δεν μπορεί να ελεγχθεί απο μένα ή κάποιον άλλο απο το http://parents.org.gr

 

Ιδέα :idea: θα ήταν στο μέλλον (πολύ στο μέλλον ) να υπάρχει μια ομάδα ατόμων που να τριγυρνά στους παιδικούς (επι πληρωμή) ελέγχοντας κάποια πράγματα και να δίνει κάποιο χαρακτηρισμό στους παιδικούς

(όπως γίνεται στα εστιατόρια όπου δίνουν τον χρυσό σκούφο ή άλλους χαρακτηρισμους δεν μουρχεται τώρα άλλο)

 

το βρήκα! το χρυσό τουβλάκι/κουδουνίστρα/μπιμπερό/ :lol: για όσους τηρούν μια καλή φιλοσοφία - με αυτοκόλλητο στην εξώπορτα κτλ. (εντάξει ο τίτλος είναι ακόμα σε διαπραγμάτευση)

Ένα ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις, το οποίο οι παιδικοί να πρέπει να μπορούν να απαντήσουν σωστά και εμπεριστατωμένα.

ακόμα πιο μελλοντικά δύο κατηγορίες - η χρυσή κουδουνίστρα και το χρυσό τρενάκι μια για βρεφονηπιακούς και μια για παιδικό-νηπιαγωγείο.

 

θυμίστε μου ποιά είναι η κατάλληλη έκφραση για όταν το μυαλό κάποιου ταξιδεύει σε πολλές κατευθύνσεις ταυτόχρονα και δεν σταματάειιι? :?:? βοήθεια!

(είναι όμως κάτι που θά πρεπε να υπάρχει..! )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως Μαρία, μήπως εαν δωθουν βραβεία σε παιδικούς σταθμους γίνει η ίδια ιστορία με τα Πρότυπα ιδιωτικά σχολεία?

 

Τεράστιες λίστες αναμονής και κόστος που λίγα πορτοφόλια μπορουν να αντέξουν..

 

Βεβαια, ίσως και όλοι οι υπόλοιποι αναγκαστούν να αναβαθμιστούν λόγω ανταγωνισμού...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια ενδιαφέρεται ο παιδικός που πάει ο γιός μου (ιδωτικός) είναι Θρακομακεδόνες και μοιάζει στην περιγραφή με τον παιδικό που περιγράφηκε πιο πάνω. Αν εξυπηρετεί κάποια σας δίνω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Οντως θα συμφωνησω με τη μαρια... Για πηγαινε να φας σε εστιατοριο με "χρυσο σκουφο".. Θα σου κατσει το φαγητο στο λαιμο..

Εγω παντως τον δινω δημόσια τον σταθμο που σας ελεγα χτες.. Λεγεται "Διαμαντακια" και ειναι στο Κερατσινι στην οδο καλοκαιρινου.

Να μην πατησει κανεις.[/quote

 

 

γεια σου dora. εγω στελνω τον γιο μου στα Διαμαντακια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Τα προσεχουν καλα, τα διαβαζουν, τα ταϊζουν και ειναι συνεργασιμοι σε όλα. Αφηνω το παιδι μου εκει απο τις 7 εως τις 5 και ειναι παντοτε ευτυχισμενο οταν το παιρνω και θελει να ξαναπαει με πολυ χαρα. Το φαγητο το μαγειρευουν εκεινη την στιγμη. Και το παιδι μου αν και 5 χρονων ξερει και διαβαζει, ξερει αγγλικα και εχει πολλους φιλους. Δεν νομιζω αδίκως να εχει αυτος ο σταθμος παρα πολλα παιδια. Τι ειδες και δεν σου αρεσε γιατι μου κανει μεγαλη εντυπωση που μιλας ετσι γιαυτον τον σταθμο!

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

εάν κάποιος δεν απαντάει μπορεί να μην είδε τη δημοσίευση.

μπορείτε τότε να του στέλνετε ένα πμ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο για να το δεί.....!...... :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΑ συγνωμη αλλα χτες με την αναμπουμπουλα δεν ειδα τη δημοσιευση. Μου το μετεφεραν τα κοριτσια. Μιλαω για τον παιδικο σταθμο στην καλοκαιρινου που ειναι αναμεσα στη Χορμοβιτου και στην Πετρου Ραλλη. Που εχει απέξω ζωγραφισμενους ηρωες παραμυθιων. Τον εχει μια ξανθια που δεν θυμαμαι πως τη λενε Ρουλα και τοτε οδηγουσε μονη της το σχολικο. Ειναι παρα πολλα χρονια από τοτε (επτα για την ακριβεια) και δεν ξερω αν ακομα ειναι η ιδια διευθυνση και ισχυουν οι ιδιες συνθηκες...

Ειχα παει να δουλεψω με προγραμμα stage απ΄τον ΟΑΕΔ.

Τα παιδια στην ταξη δεν εκαναν τιποτα αλλο εκτος από πλαστελίνη και μουσικοκινητικη για να μην λερωθουν. Ολες τις εργασιες τις εκαναν οι δασκαλες.

Στην αυλη βγαινανε και τα βαζανε να καθονται στο μυλο, και δεν τα αφηναν να παιξουν για να μην λερωθουν.

και το χειροτερο ήταν οτι εβαζαν το φαγητο σε μια λεκανη πλαστικια και με ενα μεγαλο κουταλι ταιζαν όλα τα παιδια με τη σειρα ... για να μην λερωθουν.. Δε το μενου ειχε καθημερινα ρυζι λαπα με τριμμενο καροτο και ψωμια παραρα μεσα (φαγητο για σκυλια θυμιζε). Ακομα και στο πρωινο δεν ειχαν πχ φετουλες ψωμακι ξεχωριστα για καθε παιδι αλλα εκοβαν μια μεγαλη φρατζολα στη μεση την άλοιφαν με βουτυρο και μαρμελαδα και από αυτο ή δαγκωναν ή εδιναν μπουκιτσες στα παιδια... για να μην λερωθουν.

Καθαριστρια και μαγειρισσα ήταν το ιδιο ατομο, μια αλλοδαπη κυρια, και στα μαγειρια γινοταν της κακομοιρας από τη βρωμα... Αυτα προλαβα να δω.. εκατσα μονο 3 μερες. Οταν πηρα χαμπαρι τι γινεται εφυγα .

Ελπιζω να εχουν αλλαξει τα πραγματα.. τι να πω. Η να μην μιλαμε για τον ιδιο σταθμο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora απο ολα αυτα που ειπες δεν εχω διαπιστωσει τιποτα τετοιο. Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη και εχω εμφανιστει πολλες φορες στα ξαφνικα και ολα εινα πολυ καλα και καθαρα. Καθε μερα εχουν διαφορετικο φαγητο και παστιτσιο φτιαχνουν, και κρεατοσουπα και ψαροσουπα γιατι εχουν διαιτολογιο και ρωταω το παιδι και το διαπιστωνω.

Εγω τοσα χρονια που εχω τα παιδια μου εκει εχω παει πολλες φορες ξαφνικα και εχω πιει καφε, εχω φαει απο το φαγητο που μαγειρευουν και τιποτα απο αυτα που λες δεν εχω δει.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

επτά χρόνια είναι πολλά....

αλλά αποτην άλλη Ρια, δεν είναι γεννημένοι χτές όσοι τα κάνουν αυτά, βρίσκουν τρόπους δηλαδή να τα κρύβουν.

ο τρόπος σίτησης που αναφέρει η dora θυμίζει περισσότερο συσσύτιο φυλακισμένων σε μπούτρούμι παρά παιδικό. Εάν κάποιος έπαιρνε τέτοια πρωτοβουλία τότε, και είναι ακόμα στη διεύθυνση, μπορεί μεν να έχει αλλάξει το μενού, αλλά όλα τα άλλα πως τα ελέγχεις....?.....

 

καλά για τις εργασίες..... στείλε κάποιες φωτό απο εργασίες/κατασκευές των παιδιών και θα σου κάνουμε ανάλυση ακριβώς τι έχει κάνει το παιδί και τι η δασκάλα.

κάντε το μια φορά αυτό απευθύνομαι σε όλους!, θα γελάσουμε πικρά. (το ξέρω αυτό και απο άλλους παιδικούς, το έλεγαν οι δασκάλες)

 

γυρνάει πάντα με την ίδια αλλαξιά και καθαρό? και αυτό είναι εντελώς ύποπτο. (το λέω για τους άλλους γονείς)..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ρια σου λεω οτι ειναι αρκετα χρονια... Για καποιο διαστημα επειδη δουλεψε μια γνωστη κοπελα μεσα αμεσως μετα που εφυγα εγω, μου ελεγε οτι φευγανε παιδια και ειχε μεινει με 20 παιδακια μονο.. ισως εβαλε μυαλο που το ευχομαι

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον σταθμο θα κανουν στο ΔΗΜΗΤΡΗ παρτυ για τα γεννεθλια του .... τους πήγα την τουρτα και καπελακια και τετοια το πρωι πριν ερθω για δουλεια και ειχα μια συστολη στο να τους δωσω την φωτ. μηχανη να μου τον τραβηξουν καμμια φωτ/φια και με ΕΞΕΠΛΗΞΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ αφου με το που της εδωσα την τουρτα και αυτα μου... λεει ΦΩΤ/ΚΗ ΜΗΧΑΝΗ να τον τραβηξουμε στα πρωτα του γεννεθλια στο σταθμο...??

 

ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΑ... απο κατι τετοια νιωθεις οτι αυτο που κανουν το αγαπανε...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...