Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αρα τα ιδια λεμε... για μενα ειναι απλα στατιστικη..δεν μιλαει για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι..αλλα γενικα οτι στα 10.000 παιδια μ αυτην την αυχενικη 1 ειχε προβλημα πχ...(και αν ειναι αυτο το δικο μου?)

Πολύ σωστό αυτό. Άλλο η στατιστική (PAPP-A) και άλλο η διάγνωση (αμνιοπαρακέντηση).

 

Επίσης αυτό που πολλοί δεν ξέρουν είναι ότι το 20-30% περίπου των εμβρύων με σύνδρομο Down δεν ανιχνεύεται με την PAPP-A.

 

Στην τελική, η διαφορά είναι αν θέλεις μια σίγουρη απάντηση ή βολεύεσαι με τις στατιστικές πιθανότητες.

 

Άσχετο αλλά σχετικό: διάβαζα κάπου ότι πλέον τα περισσότερα παιδιά με σύνδρομο Down γεννιούνται από νεαρές μητέρες, γιατί οι μεγάλες κάνουν όλες αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά στατιστική είναι και το 1 στα 100 να χάσεις το μωρό στην αμνιοκέντηση. Σκέψου... τι είναι πιο πιθανόν... το παιδί να έχει Τρισωμία 21 (1:4611), Τρισωμία 18 (1:11394), Τρισωμία 13 (1: 35649) ή να το χάσεις λόγω αμνιοκέντησης με πιθανότητα 1:100?

 

Κι επίσης με τη λογική του "κι αν ειναι το 1 στα 10000 το δικό μου παιδί" τότε θα έπρεπε να μην υπάρχει η αυχενική διαφάνεια και όλες να πηγαίναμε για άμνιο. Νομίζω πως η αμνιο συστήνεται όταν οι πιθανότητες είναι 1:350 και κάτω. Κι επίσης με την ιδια λογική μπορείς να πεις: "κι αν ειναι το δικό μου παιδί το 1:100".

 

Όπως και να 'χει την πιο σωστή κουβέντα την είπες εσύ... η κάθε κοπέλα πρεπει να ακούει τι λεει η δική της καρδιά και λογική! :) Ολα είναι τοσο υποκειμενικά που κανεις δεν μπορει να πει αυτό ειναι λάθος κι αυτό σωστό!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική αν είναι υποχρεωτική η αμνιο από τα 35 , γτ να κάνουμε και αυχενική πριν?

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, ούτε η αυχενική, ούτε η αμνιοπαρακέντηση. Την αυχενική την συστήνουν οι γιατροί γιατί δεν υπάρχει λόγος να μην την κάνεις - είναι εύκολη εξέταση, δεν κοστίζει πολλά, δεν είναι επίπονη και σου δίνει μια κάποια σιγουριά ότι το έμβρυο είναι καλά. Η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο δύσκολη εξέταση, κοστίζει περισσότερο, είναι ενδεχομένως επίπονη και σου δίνει βεβαιότητα που αγγίζει το 100%. Το θέμα είναι με πόση βεβαιότητα είσαι ικανοποιημένη και εσύ και ο γιατρός σου, δηλ. πόσο ρίσκο θες να πάρεις. Ο δικός μου γιατρός προτείνει να μην κάνεις καθόλου PAPP-A, αλλά κατ' ευθείαν αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά στατιστική είναι και το 1 στα 100 να χάσεις το μωρό στην αμνιοκέντηση. Σκέψου... τι είναι πιο πιθανόν... το παιδί να έχει Τρισωμία 21 (1:4611), Τρισωμία 18 (1:11394), Τρισωμία 13 (1: 35649) ή να το χάσεις λόγω αμνιοκέντησης με πιθανότητα 1:100?

Αυτό το 1:100 να χάσεις το μωρό λόγω αμνιοπαρακέντησης είναι αυθαίρετο και σχετικό. Να σου πω τι εννοώ. Κατ' αρχήν αν μια γυναίκα κάνει αμνιοπαρακέντηση και χάσει το μωρό είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις με σιγουριά ότι το έχασε λόγω της αμνιοπαρακέντησης και όχι επειδή "έτυχε", εκτός αν το χάσει αμέσως μετά. Κατά την περίοδο που γίνεται η αμνιοπαρακέντηση, έχεις έτσι κι αλλιώς 2-3% πιθανότητα να χάσεις το μωρό, η αμνιοπαρακέντηση ίσως ανεβάζει αυτή την πιθανότητα σε 3-4%.

 

Λέω ίσως γιατί και το 1:100 είναι σχετικό - αναλόγως με τις συνθήκες στις οποίες γίνεται η εξέταση (καθαριότητα, απολύμανση, αριθμός ιατρικού προσωπικού), την ικανότητα του χειριστή και την ιατρική αντιμετώπιση (π.χ. προληπτική λήψη αντιβιωτικών) η πιθανότητα αυτή μειώνεται ανάλογα. Στην Αμερική, όπου η αμνιοπαρακέντηση γίνεται συχνά-πυκνά, τα κέντρα που έχουν μεγάλη εμπειρία σε αμνιοπαρακεντήσεις δίνουν πιθανότητες 1:400, και όχι 1:100.

 

Επίσης τι γίνεται αν το έμβρυο έχει σύνδρομο Down, αλλά πέσεις σε εκείνο το 20-30% που δεν ανιχνεύεται με PAPP-A; Όσο καλά και να βγουν τα αποτελέσματα της αυχενικής, και 1:150.000 να σου πουν ότι είναι η πιθανότητα, μπορείς κάλλιστα να γεννήσεις μωρό με σύνδρομο. Δεν είναι τυχαίο ότι η στατιστική είναι γνωστή και ως "επιστήμη του ψεύδους".

 

Και κάτι άλλο: υπάρχει και βιβλιογραφία που μιλάει και για 1:1200 πιθανότητα να χάσεις το μωρό λόγω αμνιοπαρακέντησης, δηλαδή για ελάχιστο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 1:100 να χάσεις το μωρό λόγω αμνιοπαρακέντησης είναι αυθαίρετο και σχετικό. Να σου πω τι εννοώ. Κατ' αρχήν αν μια γυναίκα κάνει αμνιοπαρακέντηση και χάσει το μωρό είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις με σιγουριά ότι το έχασε λόγω της αμνιοπαρακέντησης και όχι επειδή "έτυχε", εκτός αν το χάσει αμέσως μετά. Κατά την περίοδο που γίνεται η αμνιοπαρακέντηση, έχεις έτσι κι αλλιώς 2-3% πιθανότητα να χάσεις το μωρό, η αμνιοπαρακέντηση ίσως ανεβάζει αυτή την πιθανότητα σε 3-4%.

 

Λέω ίσως γιατί και το 1:100 είναι σχετικό - αναλόγως με τις συνθήκες στις οποίες γίνεται η εξέταση (καθαριότητα, απολύμανση, αριθμός ιατρικού προσωπικού), την ικανότητα του χειριστή και την ιατρική αντιμετώπιση (π.χ. προληπτική λήψη αντιβιωτικών) η πιθανότητα αυτή μειώνεται ανάλογα. Στην Αμερική, όπου η αμνιοπαρακέντηση γίνεται συχνά-πυκνά, τα κέντρα που έχουν μεγάλη εμπειρία σε αμνιοπαρακεντήσεις δίνουν πιθανότητες 1:400, και όχι 1:100.

 

Επίσης τι γίνεται αν το έμβρυο έχει σύνδρομο Down, αλλά πέσεις σε εκείνο το 20-30% που δεν ανιχνεύεται με PAPP-A; Όσο καλά και να βγουν τα αποτελέσματα της αυχενικής, και 1:150.000 να σου πουν ότι είναι η πιθανότητα, μπορείς κάλλιστα να γεννήσεις μωρό με σύνδρομο. Δεν είναι τυχαίο ότι η στατιστική είναι γνωστή και ως "επιστήμη του ψεύδους".

 

Και κάτι άλλο: υπάρχει και βιβλιογραφία που μιλάει και για 1:1200 πιθανότητα να χάσεις το μωρό λόγω αμνιοπαρακέντησης, δηλαδή για ελάχιστο ρίσκο.

 

 

Παντως κι εγω πριν κανω την αμνιοπαρακεντηση στα διδυμα (δλδ μεγαλυτερος φοβος για επιπλοκες) μου ελεγε ο γιατρος για καποια πιθανοτητα αποβολης (για να ειναι σιγουροι οτι σ εχουν προειδοποιησει ..ισως)

Οταν αποφασισα ομως οτι θα την κανω.... και ξανασυζητησαμε το ποσοστο ..μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο ..ειναι πολυ πιο λιγο (εν ολιγης οτι λεει η κοπελα απο πανω) και οτι πιθανοτητα να συμβει κατι εχει... εαν με την βελονα παρασυρεις στο σακο μεσα σταφυλοκοκκο που εχουμε φυσιολογικα στο δερμα μας...αν την ωρα που βαζουν μπενταντιν για απολυμανση ο σταφυλοκκος μπει σε καποιο πορο ..που δεν φτανει το μπενταντιν και στην συνεχεια περασει η βελονα απ κεινο το σημειο ..κτλ μπορει να εχουμε μολυνση αρα και αποβολη...αν ομως παρουμε την αντιβιωση απ την προηγουμενη μερα..ακομα και αυτος ο κινδυνος μηδενιζεται....

 

Καλο θα ηταν να κανουμε ενα πολλ..οσες εχουμε κανει αμνιο ...αν πηγαν ολα καλα ή οχι (και οχι τι εχουμε ακουσει ...αλλα τι εγινε σ εμας...κι αν υπαρχει κοπελα που να της εχει συμβει ...να μας πει τι ακριβως εγινε κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα εγω το πιο σοβαρο λογο στο να μην κανει καποιος αμνιο....οσο και αν ακουστει καπως....ειναι το οικονομικο...ειναι πολυ ακριβη εξεταση..αλλα δεν εξεταζει 2-3 συνδρομα οπως η αυχενικη αλλα πολυ περισσοτερα.

Εμας που ηταν και διπλη...μου ειχε ερθει καπως το ποσο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω το πιο σοβαρο λογο στο να μην κανει καποιος αμνιο....οσο και αν ακουστει καπως....ειναι το οικονομικο...ειναι πολυ ακριβη εξεταση..αλλα δεν εξεταζει 2-3 συνδρομα οπως η αυχενικη αλλα πολυ περισσοτερα.

Εμας που ηταν και διπλη...μου ειχε ερθει καπως το ποσο...

 

είναι ακόμα πιο ακριβή η συντήρηση παιδιού με πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι η καθεμια μας πρεπει να κανει αυτο που νιωθει η ιδια...ωστε οτι και να γινει να ειναι η αποφαση της και να μην εχει παρασυρθει απο εμπειριες αλλων. Εγω το ειπα και πιο πανω...οτι αν εκανα κι αλλο παιδι...αμνιο θα εκανα οπως και να εχει ....αυτο ομως το λεω για μενα μονο... το τι θα κανει η καθε κοπελα πρεπει να ειναι δικη της θεληση και μονο (μαζι βεβαια με τον αντρα της)

 

 

Παντως δυστυχως ακομα και με την αυχενικη ..συνεχιζουν να γεννιουνται παιδια με συνδρομο σημερα (και αν σκεφτομουμε οτι οι κακες αυχενικες κανουν αμνιο ενω οι καλες οχι.... μπορουμε να καταλαβουμε τι σημαινει στατιστικη...)

Συμφωνω απολυτως!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα πιο ακριβή η συντήρηση παιδιού με πρόβλημα!!!

 

 

Αλλο θεμα αυτο..

Εγω λεω οτι δεν πιστευω η μαλλον καλυτερα δεν μου λενε τιποτα οι στατιστικες ;)

Απλα δεν εχουν ομως την οικονομικη δυνατοτητα να κανουν ολοι αμνιο ... οποτε μπορει να ημουν υπερ στην αμνιο...αλλα αναγκαστικα να συμβιβαζομουν με την στατιστικη ..

Link to comment
Share on other sites

ούτως ή άλλως η εγκυμοσύνη έχει έξοδα, οπότε το να μην κάνει κάποιος άμνιο για τα χρήματα (εφόσον ενδείκνυται) το θεωρώ πολύ μεγάλο σφάλμα.

Εξάλλου αμνιο γίνεται και στα δημόσια μαιευτήρια, οπότε το κόστος είναι ελάχιστο (για τροφοβλάστη στο Έλενα εγώ είχα πληρώσει το 2008 50 ευρώ)

κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου ότι οι στατιστική είναι η επιστήμη της εξαπάτησης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτως ή άλλως η εγκυμοσύνη έχει έξοδα, οπότε το να μην κάνει κάποιος άμνιο για τα χρήματα (εφόσον ενδείκνυται) το θεωρώ πολύ μεγάλο σφάλμα.

Εξάλλου αμνιο γίνεται και στα δημόσια μαιευτήρια, οπότε το κόστος είναι ελάχιστο (για τροφοβλάστη στο Έλενα εγώ είχα πληρώσει το 2008 50 ευρώ)

κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου ότι οι στατιστική είναι η επιστήμη της εξαπάτησης!

 

 

Εγω δεν αναφερθηκα σ αυτες που λενε οτι πρεπει να κανουν...εγω ειμαι υπερ... σ ολες τις περιπτωσεις...

Οποτε αλλο λεω εγω αλλο εσυ....

Απλα ξαναλεω (οχι για μενα γιατι εγω ξαναλεω εκανα στα διδυμα και θα ξαναεκανα εαν εκανα κι αλλο παιδι) οτι καταλαβαινω μια γυναικα που ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ και ολες οι εξετασεις βγαινουν καλες να μην δωσει 500 ευρω (δεν ξερω ποσο εχει σημερα..αλλα τα 500 νομιζω που λεω ειναι λιγα)....

Ελπιζω να εγινε κατανοητη σ αυτο...γιατι αν το καταλαβες στην πραξη συμφωνω μαζι σου... αλλα το τι θα κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα

 

Οσο για το αν θα εκανα οπουδηποτε την αμνιο για να πληρωσω πιο φθηνα...εκει ειμαι καθετη πως οχι..προτιμω καπου που εχω εμπιστοσυνη και να τα σκασω (τωρα αν καποια δεν εχει και επιβαλλεται..λογικα να παει στο δημοσιο και οτι γινει..τι να πω)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλήσατε για στατιστικές. Οι έρευνες λένε ότι με την αυχενική διαφάνεια+papp a δε θα ανιχνευτεί το 1 στα 10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν. Οι γιατροί λοιπόν ελπίζουν ότι αυτό το 1 που μπορεί να τους έχει ξεφύγει θα το δουν στη β επιπέδου. Καταλαβαίνετε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να μη βρεθεί! Από την άλλη όταν μιλάμε για "ανεύρεση" του παιδιού με σύνδρομο ντάουν πάντα εννοούμε ότι αυτό το παιδάκι η μητέρα δε θα το κρατήσει ἐτσι δεν είναι; Επομένως, υπάρχουν οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις εξετάσεις ώστε να προχωρήσουν σε άμβλωση αν χρειαστεί και αυτοί που τις κάνουν απλώς για να είναι προετοιμασμένοι πχ ένα πρόβλημα καρδιάς μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο αμέσως μετά τη γέννα...

Εννοείται ότι όλοι οι γονείς θέλουν να έχουν γερά παιδιά το λέω εγώ που έχω μία κορούλα 14 μηνών χωρίς σύνδρομο και υγιέστατη, αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι μπορεί να διαβάσουν μανούλες που έχουν ένα παιδάκι με σύνδρομο. Συγγνώμη που θα το πω, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα μιλάμε γι'αυτά τα παιδάκια σαν να πρόκειται να τα ρίξουμε στον Καιάδα, ότι υπάρχει κοινωνικός στιγματισμός, ότι έχουν έξοδα, ότι θα υποφέρουν... Ας διαβάσουμε και κανένα σάιτ του εξωτερικού να καταλάβουμε ότι αυτά τα παιδιά είτε είναι στην κοιλιά είτε έξω από αυτή πρέπει να τα σεβόμαστε γιατί είναι κι εκείνοι άνθρωποι και θέλουν αγάπη! Ξέρετε πόσες φορές έχω σκεφτεί ότι εντάξει γέννησα ένα υγιές παιδάκι, τι θα γίνει όμως αν μου αρρωστήσει στην πορεία; Δε θα το θέλω στην πορεία; Θα το παρατήσω; Όχι!

Μακάρι σε όλο τον κόσμο να γεννιούνται παιδιά υγιή και κανένα από αυτά να μην υποφέρει! Όμως ας μην αντιμετωπίζουμε την αμνιοπαρακέντηση στην Ελλάδα σαν θεό γιατί έτσι θέλουν να το περάσουν κάποιοι και δείξουμε λίγη ταπείνωση... Αυτά τα ποσοστά 1 στα 65.000 να ξέρετε ότι δεν αφορούν σύνδρομα ντάουν, αλλά άλλα σπάνια σύνδρομα που δε δείχνον κλασικά συμπτώματα στους υπερήχους ή οι γυναίκες δεν έχουν πάει σε αξιόπιστα κέντρα και γιατρούς...

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας και ό,τι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και εχετε δικιο.εγω εκανα την αμνο στο τριτο παιδι γιατι ημουν 38 και ας ηταν τα αποτελεσματα των εξετασεων αριστα.ο γιατρος μου ηταν απολυτος στο θεμα.φοβομουνα αρκετα πριν την κανω ,τελικα δεν ηταν τιποτα και μετα ημουν ευχαριστημενη γιατι ηξερα οτι ολα ειναι καλα.απαραιτητη προυποθεση να ξερει ο γιατρος σου τι να κανει.εγω τη συνιστω αλλα η καθεμια πρεπει να κανει αυτο που θελει .μια φιλη μου στην ιδια ηλικια δεν την εκανε και ολα πηγαν καλα.ηρεμια και οχι αγχος

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλήσατε για στατιστικές. Οι έρευνες λένε ότι με την αυχενική διαφάνεια+papp a δε θα ανιχνευτεί το 1 στα 10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν. Οι γιατροί λοιπόν ελπίζουν ότι αυτό το 1 που μπορεί να τους έχει ξεφύγει θα το δουν στη β επιπέδου. Καταλαβαίνετε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να μη βρεθεί! Από την άλλη όταν μιλάμε για "ανεύρεση" του παιδιού με σύνδρομο ντάουν πάντα εννοούμε ότι αυτό το παιδάκι η μητέρα δε θα το κρατήσει ἐτσι δεν είναι; Επομένως, υπάρχουν οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις εξετάσεις ώστε να προχωρήσουν σε άμβλωση αν χρειαστεί και αυτοί που τις κάνουν απλώς για να είναι προετοιμασμένοι πχ ένα πρόβλημα καρδιάς μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο αμέσως μετά τη γέννα...

Εννοείται ότι όλοι οι γονείς θέλουν να έχουν γερά παιδιά το λέω εγώ που έχω μία κορούλα 14 μηνών χωρίς σύνδρομο και υγιέστατη, αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι μπορεί να διαβάσουν μανούλες που έχουν ένα παιδάκι με σύνδρομο. Συγγνώμη που θα το πω, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα μιλάμε γι'αυτά τα παιδάκια σαν να πρόκειται να τα ρίξουμε στον Καιάδα, ότι υπάρχει κοινωνικός στιγματισμός, ότι έχουν έξοδα, ότι θα υποφέρουν... Ας διαβάσουμε και κανένα σάιτ του εξωτερικού να καταλάβουμε ότι αυτά τα παιδιά είτε είναι στην κοιλιά είτε έξω από αυτή πρέπει να τα σεβόμαστε γιατί είναι κι εκείνοι άνθρωποι και θέλουν αγάπη! Ξέρετε πόσες φορές έχω σκεφτεί ότι εντάξει γέννησα ένα υγιές παιδάκι, τι θα γίνει όμως αν μου αρρωστήσει στην πορεία; Δε θα το θέλω στην πορεία; Θα το παρατήσω; Όχι!

Μακάρι σε όλο τον κόσμο να γεννιούνται παιδιά υγιή και κανένα από αυτά να μην υποφέρει! Όμως ας μην αντιμετωπίζουμε την αμνιοπαρακέντηση στην Ελλάδα σαν θεό γιατί έτσι θέλουν να το περάσουν κάποιοι και δείξουμε λίγη ταπείνωση... Αυτά τα ποσοστά 1 στα 65.000 να ξέρετε ότι δεν αφορούν σύνδρομα ντάουν, αλλά άλλα σπάνια σύνδρομα που δε δείχνον κλασικά συμπτώματα στους υπερήχους ή οι γυναίκες δεν έχουν πάει σε αξιόπιστα κέντρα και γιατρούς...

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας και ό,τι καλύτερο!!!

 

 

Μαμι μου εχεις ανοιξει τοσο πολλα θεματα...που δεν ξερω τι να σου πρωτοαπαντησω κι ολας...

 

Στο τελευταιο που λες οτι <<Αυτά τα ποσοστά 1 στα 65.000 να ξέρετε ότι δεν αφορούν σύνδρομα ντάουν, αλλά άλλα σπάνια σύνδρομα που δε δείχνον κλασικά συμπτώματα στους υπερήχους ή οι γυναίκες δεν έχουν πάει σε αξιόπιστα κέντρα και γιατρούς...>> κανεις καποιο λαθος η αυχενικη ανιχνευει 3-4 συνδρομα τα πιο γνωστα..και τιποτα αλλο.

 

Το αλλο θεμα που ανοιγεις ειναι πολυ μεγαλο... και δεν εχει να κανει με το τι θα συμβει σ ενα παιδι στο μελλον...δλδ μου βαζεις οτι ειναι το ιδιο αν μια γυναικα εχει αποβολη στον 5 μηνα κυησης με το να χασει πχ παλικαρι 15 χρ???????????????????

Επισης μην συγκρινεις τι γινεται στο εξωτερικο ..οπου αυτα τα ατομα μπορουν να ζησουν μια σχετικα καλη ζωη..χωρις να ταλαιπωρουνται οι δικοι τους ανθρωποι ΄.....και να μην αναφερω να τους παρατησουν σε καποιο ιδρυμα γιατι δεν μπορουν να τους ζησουν ...(εκει να δεις εξαθλιωση...

 

Ειναι ωραια να λεμε κουβεντες οταν δεν εχουμε δει απο κοντα πραγματα και καταστασεις... ειναι μεγαλοςο σταυρος που σηκωνουν και πολλοι δεν θα το πεταξουν το παιδι τους γιατι εννοειτε οτι το αγαπανε...αλλα οταν το εχουν ηδη γι αυτους ειναι αργα....αλλα αυτο και παλι ειναι μικρο το ποσοστο...γιατι το πιο μεγαλο ποσοστο καποια στιγμη θα τ αφησουν σε καποιο ιδρυμα....και αν εχουν λεφτα..θα ζησει λιγο πιο καλα...αν οχι....εχεις δεις σκηνες πως τους αφηνουν δεμενους πανω σε κρεβατια κτλ ε?

 

Γνωστη μας με καλες εξετασεις αυχενικης...στα 25 την εκανε παιδακι με συνδρομο... αυτη την στιγμη ειναι 14 χρ ....με το που γεννηθηκε καναν 400 χιλιομετρα 2-3 φορες την εβδομαδα σε φυσιοθεραπευτες .... (να μην μιλησω για τα υπολοιπα) ... το παιδι το εχουν δουλεψει παρα μα παρα πολυ (και μπραβο τους...γιατι για μενα ειναι μαγκια αν σου τυχει να σταθεις εκει σωστος και να μην το πεταξεις τοτε) αλλα και παλι ..ειναι σαν να εχουν ενα 3χρονο...ξερεις τι σημαινει αυτο...τι κουραση εχει???? Εχει μια αδερφη μεγαλυτερη 1 χρονο... και εχει μαθει παο μικρη να τον προσεχει (αυτο δεν μ αρεσει....)...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νομιζω οτι πρεπει ο καθενας να αποφασιζει μονος του .για μενα θα επρεπε να την κανουν τη αμνιο γιατι ξερεις τι σου γινεται μετα και μπορεις να αποφασισεις με ολα τα δεδομενα .αν με ρωτουσαν θα ελεγα να την κανουν αλλα ειναι αποφαση της καθεμιας.και ποτε σε γιατρο που δεν ειστε σιγουρες οτι μπορει και δεν μιλαω για την ηλικια του γιατρου αλλα για την ικανοτητα του.ο δικος μου ειναι 42 χρονων,ενα χρονο μεγαλυτερος μου αλλα ηξερε τι εκανε.ειναι στο δημοσιο νοσοκομειο,πληρωσα 465 ευρω μονο για τη τραπεζα της Αθηνας που θα εστελνε το υγρο για τις εξετασεις το 2009.ελπιζω να βοηθησα καπως

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή μου Αφροδίτη, πραγματικά τα γράφεις συμπαθέστατα, αλλά επίτρεψέ με να διαφωνήσω στα εξής:

Δεν είπα ότι η αυχενική ανιχνεύει άλλα σύνδρομα, είπα ότι ακριβώς επειδή έχει περιορισμένη ανεύρεση συνδρόμων προσωπικά έχω ακούσει ιστορίες του τύπου: Μα είχε ποσοστό 1 στα 30.000 χιλιάδες, αλλά τελικά το παιδάκι είχε πρόβλημα. Βέβαια, αφού όπως είπες πολύ σωστά δεν τα δείχνει όλα η αυχενική!!!!!! Ούτε και η αμνιοπαρακέντηση όμως!!!!

Επίσης, αυτά που γράφω δεν τα γράφω από απόσταση ασφαλείας καθώς έχω στο στενό μου περιβάλλον (μεγάλωνα στην κυριολεξία μαζί του κάθε καλοκαίρι) παιδάκι με σύνδρομο ντάουν και δε μεγάλωσε ούτε σε ίδρυμα ούτε δεμένο ούτε ταλαιπωρημένο. Έχει μεγαλώσει μέσα στην αγάπη!!!

Επίσης, πρέπει να έχεις ενημερωθεί ότι η εξέταση της αυχενικής διαφάνειας πριν 14 χρόνια (μια και ανέφερες την περίπτωση της φίλης σου) δεν έχει καμία σχέση με τις εξετάσεις και τους δείκτες που υπάρχουν σήμερα! Δεν μπορούμε επομένως να συγκρίνουμε την περίπτωσή της με γυναίκες που κάνουν εξετάσεις σήμερα!

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα παιδάκι με σύνδρομο ντάουν με το γεγονός ότι μπορεί να σου τύχει κάτι και το παιδί να πάθει κάτι ενώ έχει φυσιολογικά χρωμοσώματα! Περίπτωση φιλικού μας ζευγαριού δεν οξυγονώθηκε εγκέφαλος στο υγιέστατο κατά τ' άλλα κοριτσάκι και το έχουν στο αναπηρικό καροτσάκι και δεν μπορεί ούτε να φάει.

Σε καμία περίπτωση δεν τα γράφω όλα αυτά για να αποθαρρύνω γυναίκες να κάνουν αμνιοπαρακέντηση. Το αντίθετο! Είναι ελεύθερες να κάνουν ό,τι θα τις κάνει να είναι ήρεμες στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης τους! Αυτό που με παραξενεύει είναι που ακόμα ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι πανάκεια... Επειδή πέρασα από πολλές σκέψεις και συναισθήματα μέχρι να αποφασίσω να κάνω ή να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου (και έχοντας και κάποια ήπια δειγματάκια στους υπερήχους) δεν τα γράφω αυτά με ελαφριά την καρδιά! Καλό είναι λοιπόν να μην μπαίνουμε πορωμένα και να γράφουμε : εγώ και 20 να ήμουν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση! Και να σκεφτούμε ότι έχουμε ένα ποσοστό έστω και μικρό να χαθεί ένα υγιές παιδάκι μόνο και μόνο από προσωπικό μας φόβο και ανασφάλεια!!!

Επίσης μία συμβουλή σε όλες επειδή είμαστε σε φόρουμ: Όλες ακούμε ιστορίες και ιστορίες. Δεν ξέρουμε όμως κάτω από ποια συναισθηματική φόρτιση μας το περιγράφει η συγκεκριμένη μάνα ή γυναίκα, σε ποιον γιατρό πήγε και πριν πόσα χρόνια και υπό ποιες συνθήκες... Μην τρομάζετε με αυτά που διαβάζετε...

Να είστε καλά όλες και εύχομαι σε όλες με αμνιοπαρακέντηση ή χωρίς κατάγερα παιδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να γραφει καποιος οτι και 20 να ηταν θα εκανε αμνιο..εγω δεν το βλεπω σαν πορωση ..αλλα ως προσωπικη επιλογη και δικαιωμα του!

 

Εαν το παιδι ειχε καποιο αλλο προβλημα εχω προσωπικα δεν τα συγχεω...μιλαω κυριως για συνδρομο νταουν που κυριως ανιχνευει η αυχενικη (αν και παλι μιλαμε για στατιστικη και οχι για διαγνωση...)

 

Το να γεννηθει ενα παιδακι και πανω στην γεννα να συμβει κατι ...σιγουρα συμβαινει...αλλα συμβαινουν και τοσα αλλα που ειναι παραλογα να τα βαζουμε στην κουβεντα αυχενικη-στατιστικη-αμνιο (ειναι σαν να λεμε οτι εφυγαν απ το μαιευτηριο και τρακαραν...)

 

Η αυχενικη δειχνει 2-3 συνδρομα σαν πιθανοτητες να συμβουν η οχι (δεν σου λεει οριστικα εχει ή δεν εχει)

Η αμνιο δειχνει πολυ περισσοτερα συνδρομα (τα πιο γνωστα) που ειναι πολυ περισσοτερα απο 3-4 ..και σου λεει σαφεστατα ..εχει αυτο ή δεν εχει αυτο (συγκεκριμενα και οχι ποσοστα...μιλαει για το dna του παιδιου ) Επισης υπαρχει και αλλο πακετο που ανιχνευει περισσοτερα συνδρομα και κοστιζει πιο πολυ. Αλλα και παλι σιγουρα καποια που ειναι εξαιρετικα σπανια... αν δεν εχουν λογο δεν τα ψαχνουν ...αρα ναι μπορει και στην αμνιο ενα παιδι να γεννηθει και να εχει ενα πολυ σπανιο συνδρομο...αλλα αυτο σαν ποσοστο (αφου μιλαμε για στατιστικη ) ειναι πολυ πολυ πολυ πολυ πιο σπανιο.

 

Και δεν νομιζω οτι ειναι κανεις πορωμενος..αλλα καλο ειναι να υπαρχει η γνωση και μετα να αποφασιζουμε (εγω το ξαναλεω... δεν ηξερα τι σημαινει στατιστικη και ακομα βλεπω στους γυρω μου ...λιγοι ξερουν τι σημαινουν τ αποτελεσματα της αυχενικης και ποσο σιγουρα ειναι)

Αρα ας ξερουν και ας κανουν οτι θελουν... γιατι ο καθενας εχει την ζωη του και μπορει να φιλτραρει και να κρατησει οτι θελει ...αλλα ας υπαρχουν ολες οι παραμετροι

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να απαντήσω στο σχόλιο της mammy30 αλλά διάβασα την απάντηση της Αφροδίτης και με κάλυψε 100%. Θα ήθελα όμως να προσθέσω δυο λόγια.

 

Δεν είναι πόρωση το να λες ότι ακόμα κι αν ήσουν 20 χρονών θα έκανες αμνιοκέντηση... είναι στάση ζωής. Εγώ το είχα πει από τα 19 μου ότι αν και όποτε έμενα έγγυος θα έκανα αμνιοπαρακέντηση κι ας υπήρχε ρίσκο αποβολής (και σημειωτέον ότι όταν ήμουν 19 χρονών η αμνιοπαρακέντηση δεν ήταν αυτό που είναι τώρα, έπαιρνες σοβαρό ρίσκο). Είμαι ψυχολόγος και έχω δουλέψει με παιδιά που έχουν σύνδρομα, και πραγματικά είναι κάτι που δεν θέλω για το δικό μου παιδί. Και μην παραμυθιάζεστε, δεν έχει να κάνει με το αν μένεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, αλλά κυρίως με το είδος και τον βαθμό της νοητικής στέρησης. Ένα παιδί με ήπια νοητική στέρηση μπορεί να ζήσει αρκετά καλά και στην Ελλάδα (και καλύτερα σε κάποιες χώρες του εξωτερικού) αλλά ένα παιδί με σοβαρή αναπηρία είναι καταδικασμένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν σου τύχει δεν θα το αγαπάς ή δεν θα το προσέξεις όσο το δυνατόν καλύτερα, απλά για μένα είναι καλύτερα να μην σου τύχει, και θα έκανα τα πάντα για να μην μου τύχει.

 

Σίγουρα μπορούν να σε βρουν χίλια δυο κακά στην πορεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προφυλαχθείς από αυτά που μπορείς να προφυλαχθείς. Το να μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση επειδή μπορεί να γεννήσεις υγιές παιδί και να μείνει ανάπηρο αργότερα είναι σαν να λες δεν κάνω τεστ ΠΑΠ επειδή μπορεί να πάθω καρδιακή προσβολή για την οποία δεν υπάρχει διαγνωστικό τεστ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στη ζωη συμβαινουν πολλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προσπαθεις σε ολα για το καλυτερο.νομιζω πως μια κοπελα πρεπει να αποφασιζει μονη της τι πρεπει να κανει παντα με τη γνωμη του γιατρου. η αυχενικη δειχνει καποια πραγματα και μαζι με εξετασεις αιματος ο γιατρος θα πει αν πρεπει η αμνιο και φυσικα μαζι με την β' επιπεδου.ολα μετρανε.ειναι ρισκο που μερικες φορες ειναι απαραιτητο και αλλες οχι.ετσι και αλλιως απο τη στιγμη που μενεις εγκυος ολα ειναι ρισκο και τιποτα δεν ειναι δεδομενο.αν καποια κοπελα θα αισθανθει καλυτερα κανοντας την αμνιο τοτε ας την κανει αν ομως αγχωθει τοτε καλυτερα οχι γιατι πανω απο ολα πρεπει να ειναι ηρεμη. στο τριτο παιδι επειδη ημουν 38 εκανα τις τριπλες εξετασεις απο οτι στα αλλα δεν εχει σημασια το μονο που μετραει ειναι να γεννηθει καλα το μωρακι τιποτα αλλο. ηρεμια:-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Mammy30 είπες:"...πρέπει να σκεφτούμε ότι μπορεί να διαβάσουν μανούλες που έχουν ένα παιδάκι με σύνδρομο." Εγω φέτος παραλίγο να γίνω μια τετοια μανούλα αλλα τελικά ο Θεός μου τη χάρισε! Παρόλα αυτά, επειδή για 7 ολόκληρους μήνες ειχα στο μυαλό μου πως το παιδάκι μου μπορεί να έχει κάποιο σύνδρομο, άρχισα να διαβάζω και να ενημερώνομαι σχετικά ετσι ωστε να ειμαι προετοιμασμένη όταν το μωρακι μου θα ερχόταν στον κόσμο. Τελικά αυτό που κατάλαβα ειναι οτι το μόνο πράγμα που δεν μπορεί ποτέ μια μάνα (που εχει ή πρόκειται να αποκτήσει παιδάκι με συνδρομο) να προετοιμαστει ειναι η προκατάληψη και λύπηση του κόσμου για το παιδάκι. Ειλικρινά διαβασα καποια πραγματα που ηταν μαχαίρι στην καρδιά... αλλα δεν πειράζει... ο καθένας δικαιούται να έχει τον δικό του τροπο σκέψης και έκφρασης!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σεβομαι ολες τις αποψεις κ ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του...ειναι απλα οι επιλογες του κ κανενας δεν μπορει να τον εμποδισει..Ομως...υπαρχουν γιατροι,υπαρχουν μεσα και ο καθενας ενημερωνεται για την περιπτωση του...ξεχωριστα!!!!Η αμνιο ειναι μια δυσκολη εξεταση,δεν ειναι ρουτινας κ ειναι πολυ λογικο να μη παιρνουν ολες την αποφαση αυτη..Κανενας δε θελει να εχει κατι το παιδι του..Επειδη ομως ειναι δημοσια συζητηση καλο θα ειναι να μη παρουσιαζουμε σαν κανονα αυτα που πιστευουμε η περιπτωσεις που εχουμε τυχαια ακουσει..Υπαρχουν εγκυες που μπαινουν απλα να διαβασουν κ να ενημερωθουν κ χανουν τον υπνο τους με αυτα που γραφονται.. Μη τρομαζουν ανθρωποι!!!!!!!!Ειναι κριμα ....Αλλο ειναι να λες το τι θα εκανες απλα εσυ και αλλο να αναφερεις συνεχως περιπτωσεις σαν να προκειται να συμβουν σε οποιον δεν κανει αμνιο..Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι γιατι ειναι σοβαρα θεματα κ υπαρχουν ειδικοι για περαιτερω πληροφορηση..

Ευχομαι σε ολες μας υγιή παιδακια..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στις εξετασεις αυτες σαν την αμνιο αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ακουσεις το γιατρο .ο δικος μου με αριστες εξετασεις αιματος .πολυ καλη αυχενικη μου ειπε οτι θα την κανω οπωσδηποτε λογω ηλικιας(38.5) .οποτε εκανα αυτο που μου ειπε.η φιλη μου ιδια ηλικια με αλλο γιατρο δεν της ειπε να κανει και οταν με ρωτησε της ειπα να κανει αυτο που θελει η ιδια εχοντας υποψη και τη γνωμη του γιατρου της.μην ακουτε τι εκανα εγω η τι εκανε καποια αλλη και φυσικα να ενημερωνεστε απο τα σαιτ αλλα οι αποφασεις σας να ειναι δικες σας. διαβαζοντας ολες τις ιστοριες εγω εχω την αποψη οτι ητανπολυ καλο που την εκανα ομως και η φιλη μου εχει την αποψη οτι εκανε καλα που δεν την εκανε.αρα ειναι δικη σας αποφαση :)

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως ειναι δημοσια συζητηση καλο θα ειναι να μη παρουσιαζουμε σαν κανονα αυτα που πιστευουμε η περιπτωσεις που εχουμε τυχαια ακουσει..Υπαρχουν εγκυες που μπαινουν απλα να διαβασουν κ να ενημερωθουν κ χανουν τον υπνο τους με αυτα που γραφονται.. Μη τρομαζουν ανθρωποι!!!!!!!!Ειναι κριμα ....

Όποια τρομάζει καλύτερα να μην διαβάζει καθόλου τέτοιες συζητήσεις και να μιλάει μόνο με το γιατρό της. Όλες οι συζητήσεις του φόρουμ είναι δημόσιες και όλες είναι πιθανό να πειράξουν ή να τρομάξουν ή να θίξουν μια μέλλουσα ή νυν μητέρα. Δεν μπορούμε να μην μιλάμε για τίποτα ή να μιλάμε μόνο με αερολογίες για να μην στεναχωρηθεί καμιά.

 

Όπως έχει ήδη ειπωθεί, το τι θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο ρίσκο είσαι διατεθημένη να πάρεις και αυτό είναι μια προσωπική απόφαση. Κατά τη γνώμη μου είναι καλό να γνωρίζεις τι πάει να πει στατιστική και τι σημαίνουν τα αποτελέσματα της κάθε εξέτασης ώστε να αποφασίζεις ορθολογικά και όχι ευχολογικά. Εφόσον δεν θέλεις να ξέρεις, ας μην μπεις στο θέμα με τίτλο "ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ - την κάνατε;"

 

Στην τελική φόρουμ είναι, γιατροί δεν είμαστε, ακόμα και να σου πει κάποια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ δεν είσαι υποχρεωμένη να την ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορούν να σε βρουν χίλια δυο κακά στην πορεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προφυλαχθείς από αυτά που μπορείς να προφυλαχθείς. Το να μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση επειδή μπορεί να γεννήσεις υγιές παιδί και να μείνει ανάπηρο αργότερα είναι σαν να λες δεν κάνω τεστ ΠΑΠ επειδή μπορεί να πάθω καρδιακή προσβολή για την οποία δεν υπάρχει διαγνωστικό τεστ.

 

 

ετσι ακριβως!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κοριτσια,ολες θελουμε το καλυτερο κ δε θελω ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση με καμια σας...εχουμε κατι να κερδισουμε???

Αλλα οπως ειπε κ η φιλη ο τιτλος ειναι αμνιοπαρακεντηση.την κανατε???δεν ειναι ΄΄γραψτε οσα ασχημα περιστατικα γνωριζετε η περιτωσεις που κατεληξαν ασχημα..''ουτε το πως θα ειναι αν παει κατι στραβα γιατι σκεφτομαι κ τους ανθρωπους που την εχουν πατησει..επισης ξερω και μπορω να αναλυσω κ να πω λεπτομερειες για αποβολες λογω αμνιο..δε το κανω γιατι σεβομαι ολες αυτες που προκειται να την κανουν..αλλο λεω την εμπειρια μου κ αλλο να λεω περιστατικα που σιγουρα τυχαινουν αλλα δεν ειναι κανονες..Επισης ειναι γυναικες που λογω εξωσωματικης πετυχαν μετα απο πολλες προσπαθειες κ ειναι πολυ δυσκολο να παρουν την αποφαση αυτη εαν δεν υπαρχει κατι σοβαρο..γι αυτο λεω ο καθενας κρινει τη περιπτωση του διαφορετικα..Εμενα ο γιατρος μου ειπε μη την κανεις κ δε θελω να σκεφτομαι ασχημα σεναρια γιατι μετα δεν ξεκολαει το μυαλο κ ειναι δυσκολο..νομιζω οτι καταλαβαινετε τι θελω να πω..

 

Δεν υπαρχουν κανονες ολες προσευχομαστε να πανε καλα τα πραγματα κ ,μακαρι ο θεος να μας εχει καλα,απλα το μονο που λεω ειναι να καταθετουμε την εμπειρια μας κ τη γνωμη μας χωρις πορωση...κ δε θελω να θιξω κανεναν.ολες για καλο τα λεμε απλα να μην ειμαστε τοσο απολυτοι γιατι οι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...