Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 3/18/2022 at 8:04 PM, Mountain-girl23 said:

Εγώ έκανα χθές αμνιοπαρακέντηση. 

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 : 1/16.000

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 : 1/1483

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 : 1/9000

βρέθηκε μια κύστη χοριοειδους πλέγματος στο δεξι τμήμα του εγκεφάλου. (1ος λόγος που μας παρότρυναν) συν το χαμηλά σχετικά ποσοστό κατά τον γιατρό για την τρισωμια 18. 

 

έχουμε πεθάνει στην αγωνία μας μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. 

φοβάμαι και τυχόν επιπλοκές. Ουφ. Η χειρότερη περίοδος μου είναι :(

Γεια σου κοριτσι μου, σε καταλαβαινω απολυτα για το αγχος σου!!! το δυσκολο κομματι της εξετασης περασε, λογικα τωρα εχεις τα πρωτα αποτελεσματα που ελπιζω να ειναι καλα. Ζητησες το μεγαλο της εξετασης που εξεταζει πολλα συνδρομα μαζι? Εγω αυτο ζητησα και περιμενω τα τελικα αποτελεσματα μεχρι Πεμπτη ή απο Δευτερα λογω αργιας την Παρασκευη. Οσο για επιπλοκες μη φοβασαι το δυσκολο περασε, καλα αποτελεσματα και στις δυο μας ευχομαι. Πες μου νεα σου σχετικα με τις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Βανουλα είπε:

Γεια σου κοριτσι μου, σε καταλαβαινω απολυτα για το αγχος σου!!! το δυσκολο κομματι της εξετασης περασε, λογικα τωρα εχεις τα πρωτα αποτελεσματα που ελπιζω να ειναι καλα. Ζητησες το μεγαλο της εξετασης που εξεταζει πολλα συνδρομα μαζι? Εγω αυτο ζητησα και περιμενω τα τελικα αποτελεσματα μεχρι Πεμπτη ή απο Δευτερα λογω αργιας την Παρασκευη. Οσο για επιπλοκες μη φοβασαι το δυσκολο περασε, καλα αποτελεσματα και στις δυο μας ευχομαι. Πες μου νεα σου σχετικα με τις εξετασεις.

 

Γεια σου!!

Ναι ναι αυτό αναμένω. 

Ξέρεις αν στα τελικά-δευτερα αποτελέσματα ξανά υπολογίζονται οι τρισωμιες 18.21.13 'η αναφέρει μόνο για άλλα σύνδρομα?

Εγώ αργώ ακόμα δυστυχώς να πάρω τα αποτελέσματα. Πολύ άγχος. 

Πες μου σε παρακαλώ μόλις τα κάνεις και εσύ και με τι μορφή τα αναγράφει. 

Εσύ για ποιους λόγους το έκανες?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mountain-girl23 said:

 

Γεια σου!!

Ναι ναι αυτό αναμένω. 

Ξέρεις αν στα τελικά-δευτερα αποτελέσματα ξανά υπολογίζονται οι τρισωμιες 18.21.13 'η αναφέρει μόνο για άλλα σύνδρομα?

Εγώ αργώ ακόμα δυστυχώς να πάρω τα αποτελέσματα. Πολύ άγχος. 

Πες μου σε παρακαλώ μόλις τα κάνεις και εσύ και με τι μορφή τα αναγράφει. 

Εσύ για ποιους λόγους το έκανες?

Καλησπερα, εγω εκανα τον μοριακο καρυοτυπο που ελεγχει πολλα επιπλεον συνδρομα, που εχουν να κανουν πιο πολυ με νοητικη στερηση, μυικη ατροφια, νευρολογικα νοσηματα. Εγω την εκανα γιατι με εχει πισει φοβος με αυτα τα θεματα, λογω ηλικιας κυριως (κι οι δυο ειμαστε 40 και 43) και γιατι εχω στην οικογενεια ενα ξαδερφακι με διαφορα θεματακια αλλα δεν ξερω αν εχει εξεταστει καθολου. Η γιατρος μου ειπε οτι με τον μοριακο καρυοτυπο μπορουμε να δουμε οσα ειναι γνωστα μεχρι σημερα. Ειμαι στην αναμονη λοιπον γιατι κι εγω ψαχνω καποια που να τα εκανε προσφατα να μας πει σε τι μορφη δειχνει τα αποτελεσματα και δεν βρισκω. Μολις μαθω τα τελικα αποτελεσματα θα σου πω τι ακριβως εδειξαν. Μακαρι να μπορουσα να κανω κι αλλες εξετασεις κι ας φοβαμαι τις ενεσεις... πιο φοβιτσιαρα απο μενα δεν υπαρχει!!! :-P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βανουλα είπε:

Καλησπερα, εγω εκανα τον μοριακο καρυοτυπο που ελεγχει πολλα επιπλεον συνδρομα, που εχουν να κανουν πιο πολυ με νοητικη στερηση, μυικη ατροφια, νευρολογικα νοσηματα. Εγω την εκανα γιατι με εχει πισει φοβος με αυτα τα θεματα, λογω ηλικιας κυριως (κι οι δυο ειμαστε 40 και 43) και γιατι εχω στην οικογενεια ενα ξαδερφακι με διαφορα θεματακια αλλα δεν ξερω αν εχει εξεταστει καθολου. Η γιατρος μου ειπε οτι με τον μοριακο καρυοτυπο μπορουμε να δουμε οσα ειναι γνωστα μεχρι σημερα. Ειμαι στην αναμονη λοιπον γιατι κι εγω ψαχνω καποια που να τα εκανε προσφατα να μας πει σε τι μορφη δειχνει τα αποτελεσματα και δεν βρισκω. Μολις μαθω τα τελικα αποτελεσματα θα σου πω τι ακριβως εδειξαν. Μακαρι να μπορουσα να κανω κι αλλες εξετασεις κι ας φοβαμαι τις ενεσεις... πιο φοβιτσιαρα απο μενα δεν υπαρχει!!! :-P

Με το καλό τα αποτελέσματα σου!

Μόνο χαρμόσυνα νέα να ακούμε. Θα χαρώ πολύ μόλις τα κάνεις να με ενημερώσεις να δω κι εγώ τι γίνεται με τα αποτελέσματα κι αν ξανά αναλύονται οι αρχικές βασικές τρισωμιες. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2022 at 9:56 PM, Mountain-girl23 said:

Με το καλό τα αποτελέσματα σου!

Μόνο χαρμόσυνα νέα να ακούμε. Θα χαρώ πολύ μόλις τα κάνεις να με ενημερώσεις να δω κι εγώ τι γίνεται με τα αποτελέσματα κι αν ξανά αναλύονται οι αρχικές βασικές τρισωμιες. 

Αχ ακομα τα περιμενω τα τελικα αποτελεσματα να δω κι εγω επιτελους πως τα αναλυουν. Αν δεν ερθουν μεχρι το απογευμα, μετα ειναι το τριημερο παμε για Δευτερα πια!!! Παλι σε αναμμενα καρβουνα δηλαδη... Μολις μαθω θα σου πω! Εσυ τελικα τον μοριακο καρυοτυπο εκανες ή τον απλο? ποτε σου ειπαν οτι θα βγουν τα τελικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Βανουλα είπε:

Αχ ακομα τα περιμενω τα τελικα αποτελεσματα να δω κι εγω επιτελους πως τα αναλυουν. Αν δεν ερθουν μεχρι το απογευμα, μετα ειναι το τριημερο παμε για Δευτερα πια!!! Παλι σε αναμμενα καρβουνα δηλαδη... Μολις μαθω θα σου πω! Εσυ τελικα τον μοριακο καρυοτυπο εκανες ή τον απλο? ποτε σου ειπαν οτι θα βγουν τα τελικα?

Το μοριακό έκανα.

Μου είπαν για 3 εβδομάδες. Σήμερα πέρασε η 1η. Έχω άλλες 2 . :-P αναμένω σαν τρελη τα αποτελέσματα. Αλλά θέλω να σκέφτομαι θετικά. Αλλιώς δεν βγαίνει. 

Εσένα πόσο καιρο σου είπαν?

 

Πόσων εβδομάδων είσαι?

Εγώ είμαι 18 κ 4. 

Ακόμα η γιατρός μετράει το CRL ενώ το μωρό προφανώς δεν χωράει τόσο καλά πλέον και είναι σκυφτό. Και με βγάζει και μερικά εκατοστά λιγότερα. 

Λάθος δεν είναι?

Το βάρος δεν πρέπει να μετράμε τώρα?

Έχω απογοητευτεί και μπερδευτεί. 

Όλα καλά να πάνε θεέ μου και πρώτα το Θεός στο δεύτερο παιδί θα αλλάξω γιατρό μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2022 at 4:58 PM, Mountain-girl23 said:

Το μοριακό έκανα.

Μου είπαν για 3 εβδομάδες. Σήμερα πέρασε η 1η. Έχω άλλες 2 . :-P αναμένω σαν τρελη τα αποτελέσματα. Αλλά θέλω να σκέφτομαι θετικά. Αλλιώς δεν βγαίνει. 

Εσένα πόσο καιρο σου είπαν?

 

Πόσων εβδομάδων είσαι?

Εγώ είμαι 18 κ 4. 

Ακόμα η γιατρός μετράει το CRL ενώ το μωρό προφανώς δεν χωράει τόσο καλά πλέον και είναι σκυφτό. Και με βγάζει και μερικά εκατοστά λιγότερα. 

Λάθος δεν είναι?

Το βάρος δεν πρέπει να μετράμε τώρα?

Έχω απογοητευτεί και μπερδευτεί. 

Όλα καλά να πάνε θεέ μου και πρώτα το Θεός στο δεύτερο παιδί θα αλλάξω γιατρό μου φαίνεται

Αλλες 2 βδομαδες? Συνολο 3? Εχεις μελλον ακομα....  που το εκανες εσυ? Εγω στην intergenetics. εγω ειμαι στην 22 βδομαδα κι εκανα την εξεταση στην 20 και μου ειπαν στις 10 μερες τα τελικα. Σημερα που θα παω στη γιατρο για την αντιπηκτικη ενεση ελπιζω να εχουν βγει και τα τελικα αποτελεσματα. Θα σκασω δεν αντεχω αλλο. Ειμαι και κρυωμενη ακομα και μου βγαινει ολη η κουραση και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου... οσο για το μετρημα του μωρου θα σε μπερδεψω ακομα περισσοτερο γιατι δεν καταλαβαινω καθολου πως το μετρανε.  Πολυ σημαντικο να βρεις εναν καλο γιατρο που να ειναι προθυμος να σου εξηγει τα παντα και να σε ηρεμει. Ευχομαι ολα καλα να σου πανε και καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια σημερα πηρα επιτελους τα αποτελεσματα της αμνιο, αφου πηρα η ιδια στο εξεταστικο να μου τα στειλουν, γιατι στο ιατρειο της γιατρου μου εχουν πολλη δουλεια κι ακομα να μου τα στειλουν. Σας γραφω πως στελνουν τα αποτελεσματα για οσες ειναι στην αναμονη και δεν ξερουν πως ειναι. Εμενα δηλαδη το 'ολα καλα', δεν μου εφτανε απο το τηλεφωνο... στη μια σελιδα σελιδα λεει για την κυστικη ινωση οτι δεν εχει την πιο συχνη μεταλλαξη. στην σελιδα με το ευθραυστο Χ λεει οτι βρεθηκε διπλασιασμος με 20 επαναληψεις -το φυσιολογικο ειναι 6-45. στην αλλη σελιδα λεει οι δεν βρεθηκαν ανισοζυγιες του γενετικου υλικου που εξεταστηκε. για την νωτιαια μυικη ατροφια λεει οτι δεν βρεθηκαν ελλειψεις στο γονιδιο που την προκαλει. το διο λεει και για την μεταλλαξη της βαρηκοιας και για τις γνωστες τρισωμιες 21, 18,13.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Βανουλα είπε:

Λοιπον κοριτσια σημερα πηρα επιτελους τα αποτελεσματα της αμνιο, αφου πηρα η ιδια στο εξεταστικο να μου τα στειλουν, γιατι στο ιατρειο της γιατρου μου εχουν πολλη δουλεια κι ακομα να μου τα στειλουν. Σας γραφω πως στελνουν τα αποτελεσματα για οσες ειναι στην αναμονη και δεν ξερουν πως ειναι. Εμενα δηλαδη το 'ολα καλα', δεν μου εφτανε απο το τηλεφωνο... στη μια σελιδα σελιδα λεει για την κυστικη ινωση οτι δεν εχει την πιο συχνη μεταλλαξη. στην σελιδα με το ευθραυστο Χ λεει οτι βρεθηκε διπλασιασμος με 20 επαναληψεις -το φυσιολογικο ειναι 6-45. στην αλλη σελιδα λεει οι δεν βρεθηκαν ανισοζυγιες του γενετικου υλικου που εξεταστηκε. για την νωτιαια μυικη ατροφια λεει οτι δεν βρεθηκαν ελλειψεις στο γονιδιο που την προκαλει. το διο λεει και για την μεταλλαξη της βαρηκοιας και για τις γνωστες τρισωμιες 21, 18,13.

Καλησπέρα!!!

Αφού σου είπαν όλα καλά τότε δεν πρέπει να ανησυχείς. 

Αφού δεν βρέθηκαν ύποπτα ευρήματα τότε πρέπει να χαλαρώσεις.  Μπράβο, μόνο χαρούμενα νεα να ακούμε. 

Εγώ ακόμα περιμένω. 

Μου την έλυσε την απορία η γιατρός μου. Εγώ είμαι στην 19 εβδομάδα τώρα. 

Ο γιατρός σου τι σου είπε? Σου έλυσε τις απορίες σου?

Εγώ την έκανα σε ιδιωτικό γραφείο στου κιτμιριδη. 

 

Αχχχ.. με έχει φάει η αγωνία!

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mountain-girl23 said:

Καλησπέρα!!!

Αφού σου είπαν όλα καλά τότε δεν πρέπει να ανησυχείς. 

Αφού δεν βρέθηκαν ύποπτα ευρήματα τότε πρέπει να χαλαρώσεις.  Μπράβο, μόνο χαρούμενα νεα να ακούμε. 

Εγώ ακόμα περιμένω. 

Μου την έλυσε την απορία η γιατρός μου. Εγώ είμαι στην 19 εβδομάδα τώρα. 

Ο γιατρός σου τι σου είπε? Σου έλυσε τις απορίες σου?

Εγώ την έκανα σε ιδιωτικό γραφείο στου κιτμιριδη. 

 

Αχχχ.. με έχει φάει η αγωνία!

 

Καλησπερα!

Καλα αποτελεσματα και σε σενα ευχομαι!!!! Υπομονη, σε 2 βδομαδες θα ξερεις. Για τις τρισωμιες κι εγω απο οτι καταλαβα δεν βγαινουν καινουρια αποτελεσματα. Τα ιδια μου εστειλαν. Για τα υπολοιπα ειναι που χρειαζεται πιο πολυ χρονος γιατι κανουν λεπτομερη αναλυση των γονιδιων. Αφου τουλαχιστον αποκλεισαμε τα πολυ σοβαρα ειμαι πιο ησυχη τωρα. Εμενα το δειγμα το πηρε η γιατρος μου και το εστειλε Αθηνα στο intergenetics. Μπηκα και στη σελιδα τους να διαβασω τι ακριβως κανουν και μου φανηκαν πολυ λεπτομερεις. Εντωμεταξυ απο το 2015 εχουν βγαλει και μια καινουρια εξεταση Fetalsafeplus που ειναι πιο λεπτομερης και εξεταζει ακομα περισσοτερα πραγματα αλλα κοστιζει πολυ ακριβα. 900 ευρω μου ειπαν. Αν δεν ειχα κανει τη Νιπτ που ηταν φουλ πακετο στην αρχη της εγκυμοσυνης που εκανε κι εκεινη 900, τοτε σιγουρα τωρα θα εκανα αυτην. Αλλα το ταμειο πλεον ειναι μειον.... Μακαρι να τα ειχα τα λεφτα να την εκανα κι αυτην (ειμαι τρελη το ξερω) εσενα ποσο σου κοστισε η αμνιο αν επιτρεπεται? εμενα 320.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Βανουλα είπε:

Καλησπερα!

Καλα αποτελεσματα και σε σενα ευχομαι!!!! Υπομονη, σε 2 βδομαδες θα ξερεις. Για τις τρισωμιες κι εγω απο οτι καταλαβα δεν βγαινουν καινουρια αποτελεσματα. Τα ιδια μου εστειλαν. Για τα υπολοιπα ειναι που χρειαζεται πιο πολυ χρονος γιατι κανουν λεπτομερη αναλυση των γονιδιων. Αφου τουλαχιστον αποκλεισαμε τα πολυ σοβαρα ειμαι πιο ησυχη τωρα. Εμενα το δειγμα το πηρε η γιατρος μου και το εστειλε Αθηνα στο intergenetics. Μπηκα και στη σελιδα τους να διαβασω τι ακριβως κανουν και μου φανηκαν πολυ λεπτομερεις. Εντωμεταξυ απο το 2015 εχουν βγαλει και μια καινουρια εξεταση Fetalsafeplus που ειναι πιο λεπτομερης και εξεταζει ακομα περισσοτερα πραγματα αλλα κοστιζει πολυ ακριβα. 900 ευρω μου ειπαν. Αν δεν ειχα κανει τη Νιπτ που ηταν φουλ πακετο στην αρχη της εγκυμοσυνης που εκανε κι εκεινη 900, τοτε σιγουρα τωρα θα εκανα αυτην. Αλλα το ταμειο πλεον ειναι μειον.... Μακαρι να τα ειχα τα λεφτα να την εκανα κι αυτην (ειμαι τρελη το ξερω) εσενα ποσο σου κοστισε η αμνιο αν επιτρεπεται? εμενα 320.

Εμάς μας κόστισε 650!!!!!!

Μαζί με έναν υπέρηχο σαν αυτό της Β-επιπεδου , είδαμε αναλυτικά όλα τα όργανα του μωρού κλπ. 

Δεν ξέρω όμως μετά που τα στέλνουν. 

Θα σου πω μόλις λάβω τα αποτελέσματα. 

Το πολύ σε 1 εβδομάδα θα έχω τα αποτελέσματα. 

Εμάς το πακέτο που κάναμε , θα αναλύσει 512 περίπου σύνδρομα. 

Βέβαια δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε μόνο τρισωμιες 'η 1-2 επιπλέον σύνδρομα. Μόνο αυτό μας ανέφεραν. 

Πολλά λεφτά!!!!

Σχεδόν ένας μισθός. 

Χαλάλι όμως. Ας έχουμε έστω μόνο χαρούμενα αποτελέσματα . 

 

Εσένα πόσα σύνδρομα σου αναλύει στα 2α αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...