Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι υποψίες. Το σκρατς σε επιφάνειες είναι απολύτως φυσιολογικό για την ηλικία του, βασικά είναι αναπτυξιακο ορόσημο. Finger clinking δεν ξέρω τι είναι όμως, μπορείς να το περιγράψεις? Όταν λες δεν τρώει  τίποτα ούτε γάλα προφανώς υπερβαλεις, πες μας λίγο πιο συγκεκριμένα αν θέλεις 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία δεν ήξερα ότι το σκρατς στις επαφανειες είναι αναπτυξιακό ορόσημο. Finger clinking είναι να κουνάει ακαθoριστα όλη την ώρα τα δάχτυλα να τα στραβώνει και ν κουνάει τ χέρι παραλληλα. Σχετικά με τη διατροφή του όσο θήλαζα με τ ζορυ έπινε γάλα μετά από 5 η 6 ώρες με τ ζορυ τ έβαζα στήθος μετά πήγαμε στ μπουκάλι όπου κ εκεί με τ ζορυ μετά από 2 μήνες ήπιε μια ποσότητα των 150ml και σχετικά με τ φαγητο δεν ανοίγει τ στόμα πάρα μόνο στη πρώτη κουταλιά κ αυτό π μ κάνει είναι ν προσπαθώ να βάλω εγώ τη κουταλιά κ ν χώνει μέσα τ χέρι στ στόμα σε κάθε μπουκιά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

θα συμφωνησω οτι ειναι φυσιολογικο το σκρατς σε επιφανεια

αυτο με τα δαχτυλα ουτε εγω το καταλαβα

τα χερια πως τα κουναει;γτ κ οι ανεξελεγκτες κινησεις χεριων,πχ να τα ανοιγοκλεινουν συνεχεια,ειναι αρκετα συνηθες σε τοσο μικρα παιδακια.το εκανε η κορη μου οταν χαιροταν πολυ

επισης πολυκακοφαγα σε εκεινη τημ ηλικια κ τα δυο μου παιδια.η μεγαλη θηλαζε παρα πολυ ομως.ο μικρος μετρια κ απο θηλασμο

ειναι πολυ θετικα οσα λες για βλεμμστικη επαφη κ ανταποκριση

ο παιδιατρος που σας παρακολουθει,τι λεει;

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!αυτό π κάνει με τα χέρια είναι σαν να πεταριζει τις παλάμες τις κάνει μέσα έξω μέσα έξω.... Ο παιδίατρος λέει ότι πλέον ειδικός είναι ένας αναπτυξιολογος όπου και φυσικά θ πάω.. Γιατί είναι η ηλικία πολύ μικρή για ν καταλάβει εκείνος κάτι παραπάνω. Επίσης αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ότι έχει υπερευαισθησια στους δυνατούς θορύβους... Τρανταζεται πετιέται ολόκληρος με έναν δυνατό ήχο.. Μια δυνατή φωνή... Σε σημείο π μ φαίνεται υπερβολικό πολλές φορές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, Miriam123 said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!αυτό π κάνει με τα χέρια είναι σαν να πεταριζει τις παλάμες τις κάνει μέσα έξω μέσα έξω.... Ο παιδίατρος λέει ότι πλέον ειδικός είναι ένας αναπτυξιολογος όπου και φυσικά θ πάω.. Γιατί είναι η ηλικία πολύ μικρή για ν καταλάβει εκείνος κάτι παραπάνω. Επίσης αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι ότι έχει υπερευαισθησια στους δυνατούς θορύβους... Τρανταζεται πετιέται ολόκληρος με έναν δυνατό ήχο.. Μια δυνατή φωνή... Σε σημείο π μ φαίνεται υπερβολικό πολλές φορές. 

 

Νομίζω ανησυχείς υπερβολικά σχετικά με τους θορυβους είναι πολύ μικρό μωράκι είναι νορμάλ να πετιεται ολόκληρος και δεν είναι ένδειξη αυτισμου αυτό. Ένδειξη αυτισμου είναι, σε μεγαλύτερες ηλικίες, όχι ακριβως να τρομάζει αλλά να μην αντέχει, να δυσφορει με τους θορυβους να κλαίει να κλείνει αυτιά κλπ. Αλλά όχι αυτό που περιγράφεις. Κ το πεταρισμα χεριών είναι ένδειξη αυτισμου πάλι σε μεγαλύτερες ηλικίες και οταν γίνεται  υπερβολικα. Σχετικά με τις τροφές εμένα πήρε μπρος μετά το χρόνο. Παίρνει κανονικά βάρος το παιδί? Αν ναι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν όχι, και πάλι δεν είναι ένδειξη αυτισμου αλλά κάτι άλλο πιθανότατα. Συμφωνώ με την @Ilaeiraνα δοκιμάσεις με κομμάτια μαλακων τροφών. Η αίσθηση μου είναι ότι ανησυχείς υπερβολικά καθώς δεν υπάρχουν ενδείξεις αυτισμου από αυτά που περιγράφεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

W

 

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

Ο παιδίατρος μου λέει ότι επειδή είναι μικρός γ Ν μ φύγουν οι ανυσηχιες να πάω σε αναπτυξιολογο. Η αλήθεια είναι πως ναι έχω δει αρκετά βιντεακια και έχω επηρεαστεί πολύ προς το χειρότερο. Όλα αυτά που είπες με βοήθησαν πολύ και έχεις δίκιο... 

Θα δοκιμάσω με κομματάκια μαλακών τροφών να δω πως θα πάει.

Το όνομα του 7.5 μηνών δεν ανησυχητικό που δεν το ακούει??? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ποιος σου μίλησε για πρώιμα σημάδια αυτισμού; Ο παιδίατρος τι λέει για την όλη εικόνα; Σε παρέπεμψε σε αναπτυξιολόγο επειδή θεωρεί ότι όντως υπάρχει θέμα, ή για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για τις ανησυχίες σου; Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει κάποια εικόνα, ή αν διάβασες κάπου για τις ενδείξεις αυτισμού και ανησυχείς επειδή βλέπεις στο παιδί κάποια πράγματα που ωστόσο είναι φυσιολογικά. 

Αυτό με τα δάχτυλα και ο γιος μου το έκανε. Και είχε και ευαισθησία στους θορύβους. Για τις στερεές είναι αρκετά μικρό το παιδί, με την έννοια ότι πολλά μωράκια αργούν να πάρουν μπρος. Γράφεις ότι βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως θέλει να πιάσει την τροφή; Αν δοκίμαζες με κομμάτια;

Για το γάλα, είχατε ελέγξει με τον παιδίατρο για ΓΟΠ ή αλλεργίες; Στις καμπύλες το παιδί πώς είναι; 

Καμπύλες κιλά μια χαρά. Θέλω να σας ευχαριστώ γ τη βοήθεια γιατί αναπτυξιολογο έκλεισα  για Οκτώβρη και ήθελα πολύ να το συζητήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά που περιγράφεις δεν είναι ανησυχητικό από μόνο του. Κάθε παιδί έχει άλλους ρυθμούς. Πήγαινε στον αναπτυξιολόγο να ησυχάσεις, αλλά να θυμάσαι ότι έτσι κι αλλιώς θα είναι μικρό για αξιολόγηση ενός έτους. Και σταμάτα να βλέπεις βίντεο!

Και για το φαγητό έχει δίκιο η maripoz. Πολλά μωρά παίρνουν μπρος μετά τον χρόνο κι αυτό είναι απολύτως ΟΚ. Στόχος σε αυτήν τη φάση είναι να δοκιμάσει γεύσεις και υφές, και να κάνεις τις εισαγωγές για να τσεκάρεις και να αποτρέψεις αλλεργίες. Δυο-τρεις μπουκιές από κάθε τροφή αρκούν για να γίνει η εισαγωγή. Μέχρι το έτος βασική τροφή είναι το γάλα, εκτός κι αν συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι (πχ πολύ έντονη ΓΟΠ). 

Με τη ΓΟΠ το λύσατε το θέμα; Πίνει γάλα τώρα το παιδί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 μηνών είναι παααααρα πολύ μικρό για να σου πει κάτι ο αναπτυξιολογος, τσάμπα θα πας. Σε κανέναν χρόνο θα έχεις καλύτερη εικόνα για το εάν τελικά έχει σημάδια αυτισμού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 15/11/2013 at 2:51 ΜΜ, Chrisisred είπε:

 

δεν ξερω ποιο ειναι, αλλα χθες πρεπει να ειδα καμμια 10αρια!

καποια παιδακια μου θυμησαν πολυ τον δικο μου, καποια καθολου και καποια μου φανηκαν νορμαλ.

 

ενα παιδακι κιολας που ειδα εχει αυτισμο και παρ'ολ'αυτα και γυρναει στο ονομα του , και κοιταει στα ματια και μιλαει σουπερ.

Αγαπητή μαμά,

Από αυτά που γράφετε, καταλαβαίνω ότι είστε μια μαμά που παρατηρεί πολύ το παιδί και επαγρυπνά. Αυτό είναι πολύ πολύ χρήσιμο, μιας και είστε η καλύτερη πληροφοριοδότης για την ανάπτυξη του παιδιού σας. Πολλά παιδάκια στο φάσμα του αυτισμού παρουσιάζουν μια ανάλογη εικόνα, δηλαδή μοιάζουν να "χάνουν" κοινωνικές δεξιότητες που είχαν κατακτήσει και να παλινδρομούν. Ωστόσο, προτού πανικοβληθείτε, είναι καλό να γνωρίζετε ότι υπάρχουν πολλές πολλές καταστάσεις που μπορεί να συνδέονται με τέτοιες παλινδρομήσεις, όπως η εκλεκτική αλαλία, δυσκολίες στο λόγο ή οι αγχώδεις διαταραχές. Ένας καλός αναπτυξιολόγος μπορεί να σας καθοδηγήσει. Επειδή το παιδάκι σας είναι μικρό, είναι πιθανό να λάβετε μια προσωρινή διάγνωση και να χρειαστεί να κάνετε τακτικά επαναξιολογήσεις όσο μεγαλώνει. Να θυμάστε ότι πολλές φορές τα παιδάκια καλύπτουν γρήγορα και σε ικανοποιητικό βαθμό τυχόν ελλείμματα με πρώιμη παρέμβαση. Ακόμη κι αν το μέλλον δείξει ότι το παιδάκι σας είναι στο φάσμα του αυτισμού, έχετε υπόψη ότι υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις και ότι πλέον υπάρχουν πολλές μορφές παρέμβασης και υποστήριξης για να πραγματώσει το παιδί το μέγιστο δυναμικό του. Προσπαθήστε να μη διαβάζετε πολλά πολλά στο διαδίκτυο διότι θα συναντάτε πάντα τις πιο ακραίες και δυσοίωνες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα στο forum!! 

Ειμαι μαμα 2 κοριτσιων, 26μηνων κι 15 μηνων. Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα καποια σημαδια που με παραξενεψαν κι ετσι χθες επισκεφθηκαμε αναπτυξιολογο. Στη συναντηση μας ανεφερε οτι υπαρχει μετρια εως αυξημενη πιθανοτητα υπαρξης αυτισμου, αλλα ομως εχει κι καποια πολυ καλα στοιχεια. Μας ενημερωσε οτι η διαγνωση προκυπτει σιγουρα μετα τους 30μηνες.

Μας συστησε εργοθεραπειες κι λογοθεραπεια, οπου κι θα ξεκινησουμε. 

Το κοριτσακι μου λεει ελαχιστες λεξεις... Μπαμπαλιζει κατα βαση κι εχει ελλειψη αισθητηριακης αναπτυξης. 

Ηθελα να σας ρωτησω εαν καποιος γονιος που εχει κανει θεραπειες ειδε μεγαλη διαφορα? 

Εχει τυχει σε καποιον να μην προκυπτει αργοτερα αυτισμος στο παιδι του? 

Κι ποτε ξερουμε αν ειναι υψηλης λειτουργικοτητας αυτισμος? 

Γνωριζει κανεις τπτ γι την εγχυση βλαστοκυτταρων? 

Θα εκτιμουσα πολυ τις απαντησεις ολων σας γιατι εχω τρελαθει. 

Εκτος απο αυτο, το παιδακι μου πασχει κι απο σπονδυλομεταεπιφυσιακη δυσπλασια... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...