Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας. Έχω έναν γιο 4 ετών για τον οποίο υπάρχει υποψία ότι έχει "light asperger". Θα ήθελα επικοινωνία με γονείς που άντιμετωπίζουν αντίστοιχο θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλα θα ηθελα να σου πω οτι θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη απο ποια ατομα εγινε η διαγνωση (εαν εγινε) του παιδιου σου.

Μεσα Σεπτεμβρη περασαμε περιπετεια με αναπτυξιολογο η οποια μας ειπε οτι το παιδι μας εχει αυτισμο αλλα απλα το παιδια μας ειχε μαθησιακες δυσκολιες λογω διγλωσσιας.

Και ολα αυτα γιατι καποιοι "ειδικοι" θελουν να εχουν εξασφαλισμενη την επιτυχια!!!

Καλη συνεχεια, ευχομαι ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ZWH. Ενας λόγος που επικοινωνώ είναι για να βρώ τον κατάλληλο ειδικό που θα μπορέσει να μας δώσει σαφή διάγνωση και να μας βοηθήσει όπου χρειάζεται, γιατι έχω και εγώ πολλά ακούσει για τις αναπτυξιολόλους και τα διάφορα κέντρα που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

Link to comment
Share on other sites

O μεγάλος μου γιός έχει διαγνωσθεί με asperger ελαφριάς μορφής σε ηλικία 8,5 ετών αυτό που μας οδήγησε στην αναπτυξιολόγο ήταν κατά κύριο λόγο η αδυναμία του να συγκεντρωθεί στα μαθήματα του καθώς και οι υπερβολές στην συμπεριφορά του. Δηλαδή ήταν και είναι ένα παιδί που κάνει συνεχώς παρακινδυνευμένα πράγματα με αποτέλεσμα να βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του και τους υπόλοιπους, είναι δύσκολο να πάς μαζί του σε ένα μαγαζί ή σε μία ταβέρνα και να μην σου κάνει την ζωή δύσκολη. Δεν έχει κανέναν κολλητό φίλο στο σχολείο παρά κάποια άλλα ατίθασα παιδάκια που όλοι μαζί κάνουν σκανδαλιές. Από την άλλη μιλάει πάρα πολύ καλά είναι πολύ καλός μαθητής και έχει ένα πολύ κοφτερό μυαλό. Δεν έχει κανένα από τα στερεοτυπικά του αυτισμού, ωστόσο έχει κάποιες εμμονές όπως να παρακολουθεί τηλεόραση με τις ώρες, είναι υπερκινητικός και διασπάται πολύ εύκολα, μιλάει πάρα πολύ και δυνατά και πετάγεται στην μέση των συζητήσεων των άλλων για να πεί το δικό του ότι και να γίνει. Εμάς την διάγνωση την έκανε αναπτυξιολόγος στο Παίδων Αγλαία Κυριακού, ονομάζεται Κα Καραντανά και από τις δύο φορές που την έχουμε δεί μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση. Είχε προηγηθεί μια άτυχη διάγνωση από το παίδων πεντέλης από άλλη αναπτυξιολόγο που μας είχε διαγνώσει λίγη ΔΕΠΥ μαζί με ολίγο αυτισμό πράγμα που δεν στέκει φυσικά. Αυτό που έχουμε κάνει είναι να προχωρήσουμε σε θεραπείες στην αρχή εργοθεραπεία και τώρα ειδική διαπαιδαγώγηση που μας έχει βοηθήσει τόσο στην συγκέντρωση όσο και στην απόδοσή του στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Την δικη μας "διαγνωση" την εκανε ιδιωτικη γιατρος!!!!

Μας ρωτησε αν εχει εμμονες (που δεν εχει), αν ειναι κοινωνικος (ειναι απιστευτα κοινωνικος, αγκαλιτσας, φιλακια κτλ κτλ).

Παρ ολ αυτα μας ειπε οτι εχει αυτισμο!!!!

Ευτυχως που ηδη το παιδι το πηγαινα σε ιδιωτικο κεντρο και ηξερα τι γινεται.

Ο παιδιατρος μας μου ειπε οτι καποιοι "επιστημονες" φουσκωνουν τα πραγματα ετσι ωστε αν οντως το παιδι εχει κατι να καρπωθουν την επιτυχια εαν οχι, κανοντας τις θεραπειες στα διαφορα κεντρα, και καλα βελτιωνονται και παλι θεωρειται επιτυχια!!!!! (αυτα γινονται κυριοι και κυριες πισω απο την πλατη μας).

Μου ειπε να παω στο Παιδων Πεντελης και παροτι ειχα κλεισει ραντεβου δεν πηγα ποτε. Προτιμησα τον Δαμιανο και την ομαδα του (ετσι και αλλιως ο Δαμιανος μας ειχε δει την πρωτη φορα και ενεκρινε τις λογοθεραπειες του γιου μου).

Εννοειται οτι το παιδι το ανθρωπος που ασχολειται με αυτιστικα παιδια και αλλοι. συνολικα το ειδαν 8 ατομα!!!! και κανενας πλην της κας αξιοτιμου αναπτυξιολογου δεν διεγνωσε αυτισμο ή οτιδηποτε ανηκει στον αυτισμο.

Προσοχη λοιπον!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μας ρωτησε αν εχει εμμονες (που δεν εχει), αν ειναι κοινωνικος (ειναι απιστευτα κοινωνικος, αγκαλιτσας, φιλακια κτλ κτλ).

Παρ ολ αυτα μας ειπε οτι εχει αυτισμο!!!!

Ε

 

 

Καποια διαγνωση απτο πλατυτατο αυτιστικο φασμα, οπως ειναι η ελαφριας μορφη αυτισμου ο λεγομενος αυτισμος υψηλης λειτουργικοτητας ή αλλιώς συνδρομο Ασμπεργκερ

ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑΣ

Και το δικο μου το παιδι εχει διαγνωσθει με Ασμπεργκερ και ειναι αγκαλιτσας, εκφραζει με ευχερεια τα συναισθηματα του, μοιραζει φιλακια και ειναι και πολυ ρομαντικο παιδι. Ειναι και το δικο μου ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΑΤΟ και ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ δεν τεθηκε θεμα κοινωνικοτητας στο βιογραφικο του για να βγει η διαγνωση.

Η δασκαλα του το θεωρει ενα απτα πιο ωριμα παιδια στο θεμα της κοινωνικης συμπεριφορας στην ταξη του!

 

Επισης εχει απλετη φαντασια και δεν εχει τις τυπικες εμμονες που εχει ενα παιδι με αυτισμο τυπου Κανερ!

 

 

Επισης για να βγει μια τετοια διαγνωση δεν γινονται απλα μια δυο ερωτησεις στους γονεις αλλα οι γονεις καθως και οσοι συμβαλλουν στην διαπαιδαγωγηση του παιδιου και το ζουν το παιδι, πχ δασκαλες, γιαγιαδες κτλ καλουνται να συμπληρωσουν ενα στανταρ ερωτηματολογιο και μετα σε συνοδεια απο τουλαχιστον τρεις συνεδριες οπου γινονται πολλαπλα τεστ στο παιδι βγαινει η διαγνωση.

 

Επισης να πω πως δεν θεωρω πως ορισμενοι ειδημονες, επιστημονες προσπαθουν να εκμεταλλευτουν καποια κατασταση για να καρπωθουν μια επιτυχια διοτι απλα δεν εχουν αναγκη κατι τετοιο. Μερικοι εχουν ηδη κανει ονομα, ειναι ηδη κορυφες στον κλαδο τους, τοσο στην ερευνα οσο και στην πρακτικη τους και δεν χρειαζονται μια δυο διαγνωσεις παραπανω για την επιτυχια τους.

 

Για το θεμα της διγλωσσιας βλεπε εδώ

 

Το παιδι μου παροτι εχει Ασμπεργκερ δεν αντιμετωπισε ποτε προβλημα διγλωσσιας, και την ζει πραγματι την διγλωσσια απτα γεννοφασκια του! Προς το παρων μαλιστα μαθαινει χωρις ουδεν προβλημα και τριτη γλωσσα. Και δεν χρειαζεται ωρες για να μελετησει τα μαθηματα του.

 

Το προβλημα ειναι μονο στην υπερευαισθησια ηχων και οσφρησεων γιατι δεν λειτουργει σωστα το καταλληλο φιλτρο (για να το πω απλοικα...) Επισης προβληματα εχει στην λεπτη κινητικοτητα και στο συντονισμο κινησεων και οτι δυσκολευετεται στις ξαφνικες αλλαγες κατι ομως που δεν σημαινει αυτοματως πως δεν του αρεσουν οι εκπληξεις ή πως του αρεσει μια μονοτονη ζωη. Ισα ισα ψαχνει και βρισκει την αλλαγη. Απλα για μια μεγαλη ξαφνικη αλλαγη πχ μετακομιση θα ηθελε περισσοτερο μπουρ μπουρ απο οτι ενα σε εισαγωγικα νορμαλ παιδι.

 

 

 

Αυτα γιατι εχω βαρεθει την παραπληροφορηση περι αυτισμου

Link to comment
Share on other sites

Ισως βρείτε χρησιμες πληροφοριες και στα παρακάτω ποστ

 

 

 

«ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΥΤΙΣΤΙΚΩΝ ASPERGER ΚΑΙ ΥΛΑ»

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αρχικά, έχω κι εγώ έναν γιό με αυτισμό και πάσχει από το σύνδρομο asperger. Βρίσκεται στην εφηβεία και από πέρυσι συμμετάσχει σε μια ομάδα κοινωνικοποίησης. Θα ήθελα την βοήθειά σας, αν είναι δυνατόν, γιατί στην ομάδα υπάρχουν μόνο το παιδί μου κι ένα ακόμη και δεν γίνεται στον καλύτερο βαθμό η κοινωνικοποίηση. Απλά, αν υπάρχουν άλλοι γονείς με παιδιά σε εφηβική ηλικία (και σαφώς με το ίδιο πρόβλημα) που θα ήθελαν να τα εντάξουν στην ομάδα ας επικοινωνήσουν μαζί μου.

 

Θα μου πείτε, γιατί δεν το πας αλλού; Είναι θέμα ψυχολογικό πια. Φοβάμαι πως μπορεί να μην προσαρμοστεί ως πρέπει και δεν θα ήθελα να το ρισκάρω. Επειδή είμαι πλήρως ικανοποιημένη με την βελτίωση και τεράστια πρόοδο του γιού μου, ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πια ανωτέρω όλων.

 

Αν θα ήθελε κάποιος να επικοινωνήσει μαζί μου ας που πει να του δώσω τα στοιχεία μου !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !! :)

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου διεγνώσθει με ήπιο ΑSPENGER από λογοθεραπεύτρια και επιβεβαιώθηκαμε από παιδοψυχίατρο. Είναι κοινωνικότατος, έχει κολλητούς στο σχολείο,δεν επαναλαμβάνει κινήσεις,δεν έχει εμμονές, είναι εύστροφος, τώρα πια μιλάει κατάλληλα για την ηλικία του. Όμως είναι υπερκινητικός, διασπάται εύκολα, επαναλαμβάνει λέξεις, κυρίως άσχημες, θεωρείται ζωηρός και ίσως λίγο αγενής ή θρασύς θα έλεγα π.χ. δεν ντρέπεται τους ξένους, δεν κομπλάρει σε ξένο περιβάλον.

Αυτό που κυρίως με ανυσηχεί είναι ότι τις στιγμές που είναι ζωηρός νιώθω ότι δεν επικοινωνεί σωστά μαζί μου που πχ προσπαθώ να τον ηρεμήσω.

Η απορία μου είναι πως θα είναι μεγαλώνοντας. Γιατί τώρα εντάξει, είναι ενα πεντάχρονο και σχετικά δικαιολογούνται κάποιες συμπεριφορές.

Παρακαλώ, αν κάποια μαμά έχει μεγαλύτερο παιδί με ASPENGER ας αναφέρει τις εμπειρίες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

otan λεμε εμμονες τι εννουμε ?πχ εμενα θελει να κοιμαται συνεχεια χειμωνα καλοκαιρι με μια κουβερτα

εχει μανια με συγκεκριμενα παπουτσια

στον παιδικο μου μιλησε για αυτο το συνδρομο αλλα πηρε το θαρρος επειδη εκει δεν μιλαει καθολου

αλλα της εξηγησα οτι στο σπιτι δεν βαζει γλωσσα μεσα της

εσας τι συμπτω,ατα ειχε?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου διεγνώσθει με ήπιο ΑSPENGER από λογοθεραπεύτρια και επιβεβαιώθηκαμε από παιδοψυχίατρο. Είναι κοινωνικότατος, έχει κολλητούς στο σχολείο,δεν επαναλαμβάνει κινήσεις,δεν έχει εμμονές, είναι εύστροφος, τώρα πια μιλάει κατάλληλα για την ηλικία του. Όμως είναι υπερκινητικός, διασπάται εύκολα, επαναλαμβάνει λέξεις, κυρίως άσχημες, θεωρείται ζωηρός και ίσως λίγο αγενής ή θρασύς θα έλεγα π.χ. δεν ντρέπεται τους ξένους, δεν κομπλάρει σε ξένο περιβάλον.

Αυτό που κυρίως με ανυσηχεί είναι ότι τις στιγμές που είναι ζωηρός νιώθω ότι δεν επικοινωνεί σωστά μαζί μου που πχ προσπαθώ να τον ηρεμήσω.

Η απορία μου είναι πως θα είναι μεγαλώνοντας. Γιατί τώρα εντάξει, είναι ενα πεντάχρονο και σχετικά δικαιολογούνται κάποιες συμπεριφορές.

Παρακαλώ, αν κάποια μαμά έχει μεγαλύτερο παιδί με ASPENGER ας αναφέρει τις εμπειρίες της.

Εμένα ο γιόκας μου ειναι πια 9,5 ετών και έχει ακριβώς αυτά τα γνωρίσματα που περιγράφεις. Εμείς την διάγνωση την πήραμε πρίν από 1 χρόνο ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους που προανέφερες δηλαδή μιλάει πάρα πολύ καλά μόνο που μιλάει πολύ και πολύ δυνατά, επισης διακόπτει συνέχεια τους υπόλοιπους για να μιλήσει εκείνος. Δεν έχει στερεοτυπίες αλλά έχει εμμονές 'οπως με την τηλεόραση που ξεχνάει να σηκωθεί. Είναι πολύ έως πάρα πολύ έξυπνος έχει πολύ εκτεταμένο λεξιλόγιο αλλά έχει κάποιο θέμα στο να μεταφέρει αυτά που πολύ όμορφα λέει προφορικά στο χαρτί. Τον χαρακτηρίζει ένα υπέρμετρο θάρρος ή θράσσος ανάλογα πως το χαρακτηρίζει κανείς, με αποτέλεσμα όταν βρισκόμαστε σε καινούργιο περιβάλλον με πολλά νέα ερεθίσματα να γίνεται ενοχλητικός με τους υπόλοιπους,πχ. σε ένα μαγαζί θα πρέπει να δεί και το πατάρι ή το υπόγειο , και στο εμπορικό κέντρο να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς τις κυλιόμενες σκάλες. Εχει αναπτύξει πολλές δεξιότητες μπροστά από την ηλικία του φτιάχνει μόνος του γάλα, τόστ, κάνει από 7 ετών μόνος του μπάνιο και προχθές επιχείρησε να σιδερώσει τα ρούχα του. Τον έλκει οτιδήποτε ριψοκίνδυνο ή παράτολμο, όπως το να κάνει "πειράματα" με τον ηλεκτρισμό. Στο σχολείο δεν έχει κολλητούς φίλους, αλλά μια ολόκληρη συμμορία που κάνουν σκανταλιές και είναι η μασκώτ του σχολείου.Μέσα στην τάξη μιλάει πολύ και διασπάται εύκολα η προσοχή του, οπότε θέλει δ'ασκαλο που να μπορεί να τον συμμαζέψει κατάλληλα. Στο σπίτι δυσκολευόμαστε πολύ να καθίσουμε μαζί του για μελέτη γιατί η προσοχή του είναι συνεχώς στραμένη αλλού με αποτελεσμα ατελείωτες ώρες μελέτης και φυσικά κούραση και νεύρα από όλους μας. Με τα αδέλφια του είναι από πειραχτήρι έως πολύ κακός κάποιες φορές και τα ζηλεύει πάρα πολύ. Εχει πολύ αναπτυγμένο αίσθημα κτητικότητας πρός εμένα την μάνα του και δεν ανέχεται ούτε την υποψία οτι ο πατέρας του με αγγίζει. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω εχω asperger.

Ημουν αριστη στο σχολειο, σπουδασα, εκανα μεταπτυχιακο, ταξιδεψα, ερωτευτηκα, εργαστηκα, παντρευτηκα, εκανα παιδι. Μετα το εμαθα!!!

Δεν ειναι τοσο τρομερο οσο το περιγραφουν. Απλα ηταν ανακουφιστικο οταν μου εκαναν τη διαγνωση, σε μεγαλη ηλικια, γιατι καταλαβα τους λογους που παντα ταλαιπωρουμαι σε φιλικες σχεσεις και σε σχεσεις στη δουλεια. Δηλαδη υπαρχει προβλημα συγκεκτρωσης, καθως και προβλημα επικοινωνιας-δεν μπορεις να εκφρασεις ευκολα αυτο που θελεις και οι αλλοι σε παρεξηγουν διαρκως, οποτε στο τελος δεν επιθυμεις να κανεις αλλους φιλους ή εχεις νευρα. Θελεις επισης να συμφωνουν ολοι μαζι σου. Θελει υπομονη, επισης χρειαζεται ενας ειδικος να σου εξηγησει καποια πραγματα, και ολα θα πανε καλα. βασικα αν εχεις την καταλληλη υποστηριξη, δεν θα εχεις προβληματα, ουτε θα χρειαστει καν να το αναφερεις σε τριτους.

 

ΥΓ οι γονεις μου, δεν το ξερουν! Δεν σκοπευω να τους το πω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείτε να μου πείτε με δύο απλές κουβέντες τι είναι το σύνδρομο asperger?

Επειδή μου είπαν για διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος (δεν είδαν καν το παιδί, ότι δηλώσαμε εμείς και δρόμο άρον-άρον...)

 

edit: Μετά από ολονύχτια μελέτη και αναζήτηση είδα τι είναι το σύνδρομο asperger, δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είναι σαφές ΔΕΠΥ (Διαταραχή ελλειμματικής προσοχής - Υπερκινητικότητα)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σημερα μετα απο 4 συνεδριες σε παιδιψυχιατρο διαγνωστηκε στον 6χρονο γιο μου asperger. Μηπως καποιος γνωριζει τι θα πρεπει να κανω απο εδω και περα ωστε να βοηθησω το παιδι οσο το δυνατο περισσοτερο? Ευχαριστω και περιμενω με αγωνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα μετα απο 4 συνεδριες σε παιδιψυχιατρο διαγνωστηκε στον 6χρονο γιο μου asperger. Μηπως καποιος γνωριζει τι θα πρεπει να κανω απο εδω και περα ωστε να βοηθησω το παιδι οσο το δυνατο περισσοτερο? Ευχαριστω και περιμενω με αγωνια.

 

Καταρχήν ηρεμία!

 

Κατά δεύτερον, πρέπει να έχεις στο νου σου ότι όσα παιδιά είναι στο φάσμα (και το Asperger εκεί εντάσσεται) έχουν πολύ μπερδεμένο μυαλό. Άρα πρέπει να οργανωθεί το μυαλό του. Υπάρχουν πολλές μέθοδοι που βάζουν τα πράγματα σε τάξη (PICS, TEEACH κλπ) ανάλογα με τη σχολή στην οποία εντάσσεται ο εκπαιδευτής (εγώ είμαι της TEEACH ακόμα και για τα παιδιά που έχουν λόγο).

 

Τρίτον, θα πρέπει να πας το παιδί σου σε ΚΕΔΔΥ ή σε ΔΗΜΟΣΙΟ ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, ώστε να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις στο σχολείο του (πιθανότατα θα γίνει αίτηση για παράλληλη στήριξη, δηλαή δεύτερο δάσκαλο μέσα στην τάξη που θα είναι δίπλα στο παιδί και θα το βοηθά).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρεμία!

 

Κατά δεύτερον, πρέπει να έχεις στο νου σου ότι όσα παιδιά είναι στο φάσμα (και το Asperger εκεί εντάσσεται) έχουν πολύ μπερδεμένο μυαλό. Άρα πρέπει να οργανωθεί το μυαλό του. Υπάρχουν πολλές μέθοδοι που βάζουν τα πράγματα σε τάξη (PICS, TEEACH κλπ) ανάλογα με τη σχολή στην οποία εντάσσεται ο εκπαιδευτής (εγώ είμαι της TEEACH ακόμα και για τα παιδιά που έχουν λόγο).

 

Τρίτον, θα πρέπει να πας το παιδί σου σε ΚΕΔΔΥ ή σε ΔΗΜΟΣΙΟ ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, ώστε να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις στο σχολείο του (πιθανότατα θα γίνει αίτηση για παράλληλη στήριξη, δηλαή δεύτερο δάσκαλο μέσα στην τάξη που θα είναι δίπλα στο παιδί και θα το βοηθά).

Emmaki ευχαριστω για την απαντηση, παρακολουθω συχνα αυτα που γραφεις και ειμαι fan τον αποψεων σου. Γενικοτερα στην ταξη ειναι αριστος στα μαθηματικα σε καλυτερο επιπεδο απο τους συμμαθητες του και στην γλωσσα τα καταφερνει αρκετα καλα , το προβλημα της δασκαλας ειναι η διασπαση προσοχης που εχει αρκετα συχνα.

Αυτο που διαβαζω ειναι διαφορα για αναπτυξιολογους , ποτε χρειαζεται να απευθυνθω σε ενα τετοιο γιατρο? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Emmaki ευχαριστω για την απαντηση, παρακολουθω συχνα αυτα που γραφεις και ειμαι fan τον αποψεων σου. Γενικοτερα στην ταξη ειναι αριστος στα μαθηματικα σε καλυτερο επιπεδο απο τους συμμαθητες του και στην γλωσσα τα καταφερνει αρκετα καλα , το προβλημα της δασκαλας ειναι η διασπαση προσοχης που εχει αρκετα συχνα.

Αυτο που διαβαζω ειναι διαφορα για αναπτυξιολογους , ποτε χρειαζεται να απευθυνθω σε ενα τετοιο γιατρο? Ευχαριστω

 

Από τη στιγμή που πήγατε σε ΠΨ δεν υπάρχει λόγος να πάτε σε αναπτυξιολόγο (εκτός αν θέλετε και άλλη γνώμη).

 

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε στο ΚΕΔΔΥ της περιοχής σας (το βρίσκεις από τη διεύθυνση εκπαίδευσης του νομού σου) και να γίνει και εκεί μια αξιολόγηση του παιδιού.

Θα ληφθεί υπόψη η γνωμάτευση του ΠΨ, θα δούν το γνωστικό επίπεδο του παιδιού (αυτό που λες ότι είναι πολύ καλό στα μαθηματικά κλπ) και θα προτείνουν κάποιο εκπαιδυετικό πρόγραμμα για το παιδί (πιθανότατα, με βάση αυτά που λές, τρόπους/κόλπα για τηνα ντιμετώπιση της διάσπασης, ίσως για κάποιες ελλείψεις που έχει έιτε γνωστικά είτε κοινωνικά κλπ). Μετά, μπορείς να ζητήσεις μέσω του ΚΕΔΔΥ την πρόσληψη δασκάλου ειδικής αγωγής για την παράλληλη στήριξη του (για μένα για το Asperger είναι το καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πήγατε σε ΠΨ δεν υπάρχει λόγος να πάτε σε αναπτυξιολόγο (εκτός αν θέλετε και άλλη γνώμη).

 

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε στο ΚΕΔΔΥ της περιοχής σας (το βρίσκεις από τη διεύθυνση εκπαίδευσης του νομού σου) και να γίνει και εκεί μια αξιολόγηση του παιδιού.

Θα ληφθεί υπόψη η γνωμάτευση του ΠΨ, θα δούν το γνωστικό επίπεδο του παιδιού (αυτό που λες ότι είναι πολύ καλό στα μαθηματικά κλπ) και θα προτείνουν κάποιο εκπαιδυετικό πρόγραμμα για το παιδί (πιθανότατα, με βάση αυτά που λές, τρόπους/κόλπα για τηνα ντιμετώπιση της διάσπασης, ίσως για κάποιες ελλείψεις που έχει έιτε γνωστικά είτε κοινωνικά κλπ). Μετά, μπορείς να ζητήσεις μέσω του ΚΕΔΔΥ την πρόσληψη δασκάλου ειδικής αγωγής για την παράλληλη στήριξη του (για μένα για το Asperger είναι το καλύτερο)

ok θα το κανω ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...