Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αυτιστικος ειναι ο αδερφος μου.....

 

ειναι πανεξυπνος...απλα μονο αργει να κατανοησει καποια πραγματα...εγω δεν το ειδα ποτε σαν προβλημα....γιατι ποτε του δεν αντιμετωπισε προβλημα...ισα ισα θα ελεγα ειναι παντα ο πρωτος σε πολλαα....

 

να πω την αληθεια τον ζηλευα κιολας.....απλα οι αυτιστικοι εχουν θεματα κοινωνικοτητας πολλαα....κλεινονται στον εαυτο τους.....αλλα και παλι εχεις τροπους να τους προσεγγισεις.....ειναι αριστος σε ολα .....και το εννοω αυτο.....οτι πιανει στα χερια του δεν σταματαει εαν δεν το ολοκληρωσει.....

 

οταν ηταν μικρουλης...αργησε να στηριξει το κεφαλι του....δεν μιλαγε καθολου....και φοβοταν η μανα μου......στην ηλικια των 4-5...ηξερε να χειριζεται υπολογιστες τα βασικα αλλα ηξερε....περιεργο για ενα 4χρονο....επισεις συναρμολογουσε τα παιχνιδια μονος του και μαλιστα στον μισο χρονο απο οτι εγω που ειμαι μεγαλυτερη....

ειναι αξιοθαυμαστο....και τον αγαπαω πολυ.....γιατι δεν διαφερει σε τιποτα στα δικα μου ματια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι μπορει...το εχω σκεφτει και εγω αυτο το πραγμα.....απλα δεν ειναι αρρωστια....το τονιζω....οι ανθρωποι ειναι κακοι στο διαφορετικο....

και καλυτερα να διαβαζουν και να γνωριζουν πρωτα πριν μιλησουν μερικοι....

παντως εγω λογω σπουδων επειδη ασχολουμε με κοινωνικα ζητηματα...λογω σχολης παντα....γιατι αυτο σπουδαζω....εχω να σας πω οτι ο αυτισμος δεν ειναι αρρωστια ειναι κατι το διαφορετικο για εμας...χωρις να μπορω να το προσδιορισω.....

Link to comment
Share on other sites

Ο νευροτυπικος ανθρωπος εχει αυξημενη την αισθηση της συμπονοιας (σε συγκριση με τον αυτιστικο).

 

Μειωμενη συμπονοια ομως παρατηρειται απο τον νευροτυπικο ως προς τον αυτιστικο , οταν αυτος πανικοβληθει απο τον πολυ κοσμο και φωναξει/κλαψει κλπ.

 

γενικα σε ολα ειναι τελοιοι οι αλλοι, μονο οταν ερχεται η ωρα να συμπεριφερθουν ομορφα σε εναν διαφορετικο απο εκεινους, ανθρωπο/παιδι, ξαφνικα υστερουν σε τροπους...........

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω δει πολλα περιστατικα και αλλα ποσα με τον αδερφο μου...απλα δεν καταλαβαινω πραγματικα για πιο λογο να εκνευριστει καποιος...ή να μιλησει ασχημα σε καποιον αλλον που μπορει να τυνχανει να διαφερει απο την μαζα....γι αυτο τονιζω και ξανατονιζω...πριν ανοιξουν το στομα τους μορφωθειτε...διαβαστε ......μαθαιτε τι ειναι και γιατι....εχουμε μαθει να κρινουμε...γιατι ειναι το πιο ευκολο....τι να πω....παραδειγμα:

ο αδερφος μου οταν ηταν μικρος ηταν ερωτευμενος με μια στο δημοτικο....και της ζωγραφιζε μια βδομαδα βεβαια του πηρε αλλα ζωγραφισε το προσωπο της σε χαρτι για να της το δωσει.....ηρθε λοιπον η μανα της και ειπε στην μανα μου οτι ζωγραφιες απο προβληματικα δεν δεχετε.....τι παραδειγμα εδειξε αυτη η μανα στην κορη της????

και γιατι να εντεινεις το προβλημα του αδερφου που φυσικα κλειστικε στο δωματιο του και δεν ηθελε πυτε σχολειο να παει....???

δεν ξερω...οι ανθρωποι ειναι σκληροι και περιμενω τουλαχιστον απο μυαλομενους και μορφωμενους ανθρωπους να σκεφτονται πριν μιλησουν...αυτα απο εμενα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται φριχτό αυτό που μόλις περιέγραψες. Θέλω να πιστεύω ότι όσο περνούν τα χρόνια ο κόσμος γίνεται πιο λογικός και πλέον οι περισσότεροι δείχνουν στα παιδιά τους ότι υπάρχουν και διαφορετικοί άνθρωποι στον κόσμο και ωφείλουμε να τους σεβόμαστε όπως όλους τους υπόλοιπους. Τα παιδιά δεν γνωρίζουν κάτι από μόνα τους. Ό,τι βλέπουν κάνουν. Το κακό είναι ότι καμιά φορά βλέπουν/αντιγράφουν πράγματα και από άλλα παιδιά στο σχολείο πχ, οπότε δεν είναι μόνο στο χέρι μας να τα διαμορφώσουμε. Όντας φύσει αισιόδοξη θέλω να πιστεύω οι καινούργιες γενιές που ενημερώνονται περισσότερο θα μεγαλώνουν παιδιά με μεγαλύτερη ευαισθησία ή μάλλον περισσότερη λογική.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

φιλεναδιτσα μου, αφου εισαι κι εσυ μια μαμα που μεγαλωνει το παιδακι της με τετοια ιδανικα και εισαι τοσο ανοιχτη στην διαφορετικοτητα των γυρω σου, υπαρχει ελπιδα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το πιστέψεις, αλλά και εγώ σε μία συζήτηση που είχα πρόσφατα, υποστήριξα την άποψη, ότι ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας είναι η ανθρώπινη μορφή, στην οποία μας ωθεί η φυσική επιλογή! Με περιορισμένες κοινωνικές σχέσεις, ροπή προς την τεχνολογία, άριστοι σε αυτό, με το οποίο ο καθένας καταπιάνεται..

 

ετσι, συν το οτι και σε αλλες περιπτωσεις βαριας μορφης, παλι φαινεται να εχει καποιο χαρισμα ο παθων κλπ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν χρειάζεται να ανησυχείς από τώρα. Τα μωρά νιώθουν αν κάτι συμβαίνει στη μαμά και θα επηρεαστούν ψυχολογικά.

Μέχρι 3 χρονών δεν μπορείς να ξέρεις αν το παιδί σου έχει κάποια διαταραχή. Ένα σημάδι είναι αν θα μπουσουλίσει ή περπατήσει κατευθείαν. Το σωστό είναι να περνάει από όλα τα στάδια της ανάπτυξης. Επίσης πολλοί από εμάς και τους γύρω μας πιθανόν να έχουν διαταραχή που δεν έχει διαγνωσθεί ποτέ.

Ο μεγάλος μου γιος διαγνώστηκε στα 3,5 και αφού είχαμε παρατηρήσει καποια πράγματα στον παιδικό (νά'ναι καλά η δασκάλα του). Έχει διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή που είναι στην αρχή του φάσματος του αυτισμού. Από τότε ξεκινήσαμε εργοθεραπεία μέχρι την πρώτη δημοτικού σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αγνοήσαμε πρόταση παιδοψυχιάτρου να πάει σε ειδικό σχολείο που σημαίνει ότι πρέπει να φιλτράρει κανείς και τους ειδικούς. Είναι άριστος μαθητής, αρχηγός στην παρέα του και έχει ενταχθεί πλήρως από την πρώτη στιγμή. Στην Πέμπτη δημοτικού αρχίσαμε μία φορά τη βδομάδα συνεδρία με παιδοψυχολόγο να τον βοηθήσει στην εφηβεία.

Δεν θεωρώ ότι έχει κάτι το ιδιαίτερο. Το αντιμετωπίζουμε και ζει με αυτό. Επίσης μετά από συμβουλή ειδικού δεν το έχουμε αναφέρει σε κανέναν στο σχολείο διότι οι δάσκαλοι, τα παιδιά και η κοινωνία ολόκληρη "ταμπελίζουν" διογκώνοντας τις αδυναμίες του καθενός.

Ακόμα θυμάμαι ότι οδηγούσα κι έκλαγα την μέρα που με είχε πάρει η νηπιαγωγός να μου πει ότι ο γιος μου κάθεται στην άκρη και παίζει μόνος του και δεν μπορεί να ζωγραφίσει μέσα σε πλαίσιο. Μεγαλώνοντας τρία παιδιά μπορω με σιγουριά να ευχηθώ μακάρι να είναι αυτό το μόνο πρόβλημα υγείας που θα αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Δε βγαίνει διάγνωση αυτισμού στους 5 μήνες. Ειλικρινά απορώ πώς από όλα τα πιθανά προβλήματα που θα μπορούσε να έχει ή να μην έχει ένα παιδί σου ήρθε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και εγω τα ιδια εχω παθει εχω ενα αγορακι 32 μηνων και μας ειπε ο αναπτυξιολογος οτι ειναι μεσα στο φασμα του αυτισμου απο τον 22 μηνα αλλα οτι παρουσιαζει καθυστερηση και σιγουρη διαγνωση θα μας κανει στους 40 μηνες βεβαια εχουμε ξεκινησει εργοθεραπειες και υπαρχει βελτιωση πολυ δηλ εχουν ξεπεραστει οι στερεοτυπιες βλεμμα ,χερια ,ποδια στις μυτες κλπ αλλα εχουμε καθυστερηση στο λογο .το χωριο που πηγαμε ενα μηνα το βοηθησε παρα πολυ η συζυγος μου με πιεζει να κανουμε κι αλλο και εγω φοβαμαι .παντως οι εργοθεραπειες κανουν καλο αλλα θελει πολυ σουλεια στο σπιτι .θα ηθελα να μου πειτε συμπτωματα μετα τα τρια ετη γιατι και εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν εχει τπτ το παιδι απλα ειναι ανωριμος και εχει καθυστερηση στο λογο . εχω αγχωθει παρα πολυ . θα ηθελα μια συμβουλη γιατι κι εγω πιανει δεν μπορω να παρατηρησω κατι εκτος απο το λογο του . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πρίν από 22 λεπτά , Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των κα

Κοριτσι καλησπερα..

Δυστυχωσ δεν γνωριζω πολλα ωστε να μπορεσω να σε βοηθησω..αλλα ο παιδιατροσ σασ τι λεει? Δεν εχει θορυβηθει? 

Μηπωσ εχει καποιο θεμα με την ακοη τησ? Μηπωσ για αυτο δεν ανταποκρινεται το παιδι? Κανε το τεστ με το χαρτι.τσαλακωσε το διπλα στο αυτι τησ για να δεισ αμα ακουει...

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο

.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Ξεκίνησε από τον παιδίατρό σας άμεσα. Μπορεί να είναι απλά κάποιο πρόβλημα με την ακοή, αλλά είναι κρίσιμη ηλικία, και ακόμη και παρενέργειες μίας ωτίτιδας να είναι, όσο νωρίτερα καταλάβετε τι συμβαίνει, τόσο το καλύτερο.

Ξεκινάτε με παιδίατρο, και αν είναι βέβαιο ότι δεν είναι απλά υπερβολή δική σας ούτε θέμα ακουολόγου, τότε απευθύνεστε σε αναπτυξιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 5:30 ΜΜ, Ανήττα είπε:

Γεια σας θα ήθελα να ενημερωθώ σχετικά με αυτό που με προβληματίζει πάνω στην ανάπτυξη της μικρής μου είναι 16 μηνών και βλέπω κάποιες συμπεριφορές που μου φαίνονται μη φυσιολογικές. Η μικρή μ δεν ακούει στο όνομα της όταν της το φωνάζουμε δεν ανταποκρίνεται, δεν γυρίζει το κεφάλι της έστω και να μας κοιτάξει, δεν μας φέρνει τα πράγματα που της ζητάμε , τριγυρνάει μέσα στο χώρο άσκοπα χωρίς να κάνει κάτι συγκεκριμένο.  Δεν λέει λέξεις, ούτε μπα μπα ούτε μαμά άλλά μόνο κάτι δικά της σαν να μπαμπαλιζει , δεν αναγνωρίζει καθημερινά αντικείμενα, δεν μ φέρνει πράγματα να μ τα δείξει, , δεν μοιράζεται την χαρα της για Κάτι που ενθουσιάζεται για ν μας τραβήξει την προσοχή, την τρομάζουν ήχοι όπως σκουφάκι ηλεκτρικό μπλέντερ για λίγα δευτερόλεπτα μετά τα συνηθιζει οσο ακουωονται , δεν ζητα βοηθεια και αν δεν τις δωσω εγω νερο δεν ζητα.Ανησυχώ αρκετά και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να κινηθώ θα ήθελα κάποιες γνώμες και που να παω αρχικά που να απευθυνθώ....ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μιλα άμεσα με τον παιδίατρο και

1) φρόντισε να γίνει πλήρης έλεγχος ακοής . 

2) η συμπεριφορά έχει γίνει πιο έντονη τώρα ; Πχ ως μωρό σας κοίταζε στο πρόσωπο ; Χαμογελούσε ; Ανταποκρινόταν ; Πάει παιδικό σταθμό ; Υπάρχει κάποια αλλαγή που θα μπορούσε να την επηρεάσει στην ανάπτυξη πχ αλλαγή στέγης , πένθος , διαζύγιο κλπ ; (Δεν χρειάζεται να απαντήσεις εδώ, για προβληματισμό δικό σου το αναφέρω) 

3 ) αν ανησυχείς για αυτισμό , υπάρχει το ΕΘΜΑ το οποίο εξειδικεύεται σε αυτισμό και Ασπεργκερ και το «τρέχει» ο κ. Καμπακος Χρήστος ο οποίος είναι παιδοψυχίατρος . Βέβαια είναι στην Αθηνα και δεν ξέρω που είστε εσείς . Έχει και προγράμματα πρώιμης παρέμβασης . Είναι ΔΩΡΕΑΝ εφόσον είναι ασφαλισμένη η μικρή. Παίρνεις ένα τηλέφωνο και ενημερώνεσαι για τις διαδικασίες. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Έχω ένα βρεφακι 7 μηνών με σοβαρές υποψίες για πρωιμα σημαδια αυτισμού. Κάνει το λεγόμενο finger clinking με τα δάχτυλα κουνάει συνεχώς τα χέρια του σαν Ν χει τικ, κάνει σκρατς σκρατς σε επιφάνειες, δεν τρώει με τίποτα ούτε τροφές ούτε θέλει ν πίνει γάλα, ωστόσο απ βλεματικη επαφή χαμόγελα κ ανταπόκριση είναι οκ. Τις γνώμες σας έχω πελαγώσει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...