Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χαιρομαι πολυ που εισαι! Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις του παιδιου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

 

 

μολις κοιταξα και δε με εχουν κανει απρουβ ακομα, αλλα μιλαω σε προσωπικα μηνυματα με μελος και νομιζα οτι με δεχτηκαν.

 

ευχαριστω, αν θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα εδω

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Το θέμα έχει πολλές απαντήσεις και διάβασα στα πεταχτά κάποιες από αυτές, παλιές και νέες. Γενικότερα όσο πιο νωρίς ανακαλύψουμε το θέμα του αυτισμού (από τον ενάμιση χρόνο έχουμε σίγουρα αποτελέσματα), τόσο πιο εύκολα θα αντιμετωπίσετε την εξέλιξη του παιδιού.

Πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας ότι ΑΝ μιλάμε για αυτισμό, τότε μιλάμε για θεραπεία συμπτωμάτων και όχι κάποιας ασθένειας. Αν ένα παιδάκι με αυτισμό δουλέψει τα συμπτώματά του από νωρίς, τότε έχει τεράστιες δυνατότητες εξέλιξης.

 

Αν το παιδί μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον που του δίνει ερεθίσματα και καθυστερήσει πολύ να αρχίσει να έχει επαφές με άλλα παιδάκια και να παίζει μαζί τους ή να μιλήσει, τότε καλό θα ήταν να έρθετε σε επαφή με έναν ειδικό. Ωστόσο, πολλά περιβάλλοντα δε δίνουν αρκετό πλήθος ερεθισμάτων. Ακόμα και το πιο ιδανικό σπίτι, μπορεί να είναι τόσο υπερπροστατευτικό, που να "προστατεύει" το παιδί και από θετικά ερεθίσματα.

 

Μιλάμε για ένα παιδί που "ξεκίνησε" να λέει κάποιες λέξεις και τις σταμάτησε; Πρέπει να κοιτάξουμε πιο βαθιά πριν αγχωθούμε. Υπήρξε δίγλωσσο περιβάλλον; Μήπως έγιναν μεγάλες αλλαγές στην ζωή του και το επηρέασαν; Ένα παιδί με αυτισμό έχει δυσκολία στο να επικοινωνήσει (όχι μόνο με λέξεις, αλλά και με κινήσεις). Το ότι σε κάποια φάση το παιδί χρησιμοποιούσε κάποιες λέξεις, δείχνει ότι δεν υπήρχε δυσκολία σε αυτό. Το παιδί έρχεται σε επαφή με αρκετά άτομα; Υπάρχουν groups κοινωνικοποίησης των παιδιών, ακόμα και από την ηλικία του ενός έτους. Προσπαθείστε να το φέρετε σε επαφή με άλλα παιδιά ή παρατηρήστε το στους εξωτερικούς χώρους. Παρατηρούνται άλλες δυσκολίες στην καθημερινότητά του; Το παιδί κινείται; Αντιδράει; Απλώνει το χέρι για να πιάσει αντικείμενα; Δείχνει συναισθήματα; Προσπαθεί να επικοινωνήσει ή απλά δε θέλει; Το παιδί προσπαθεί να περπατήσει ή περπατάει ήδη;

Το σημαντικότερο ερώτημα είναι "Τι λέει ο παιδίατρος για όλα αυτά;"

 

Γενικότερα πάντως, έχω στο μυαλό μου σαν ιδανικό, το να μπορέσει ένας γονέας να επικοινωνεί με διάφορους επαγγελματίες υγείας διαρκώς, όσον αφορά την ανάπτυξη του παιδιού του. Ένα παιδί που στη μαμά φαίνεται υγιές, αλλά λίγο ζωηρό ή τεμπέλικο (π.χ. δεν παίρνει τόσο καλούς βαθμούς στο σχολείο), μπορεί να κάνει μία υπερπροσπάθεια, η οποία να μην αναγνωρίζεται, επειδή το παιδί μπορεί να έχει ΔΕΠΥ. Αυτό μπορεί να οδηγήσει το παιδί στο να δημιουργήσει μία προσωπικότητα πιο "απογοητευμένη", μιας που κανείς δε βλέπει το πόσο προσπαθεί για να τους ικανοποιήσει.

 

Εσείς μπορείς να βλέπετε ένα παιδί που ξεκίνησε το σχολείο και λίγους μήνες μετά έγινε επιθετικό και να θεωρείτε ότι δεν είναι κοινωνικό και δεν απολαμβάνει την παρέα των άλλων. Αυτό το παιδί όμως, μπορεί να πάσχει από δηλητηρίαση από μόλυβδο ή διαταραχές ύπνου, πράγματα τα οποία το οδηγούν στην επιθετικότητα και μετά το κάνει να νιώθει τύψεις και μοναξιά.

 

Μία μαμά μπορεί να βλέπει ένα παιδί με συμπτώματα ΔΕΠΥ, να αγχωθεί και να μεταδώσει το άγχος της στο παιδί της, ενώ στην πραγματικότητα το παιδί μπορεί να περνάει κρίσης υπογλυκαιμίας που μπορεί τα συμπτώματά τους να φτάσουν αυτά της ΔΕΠΥ.

 

Πού θέλω να καταλήξω; Τα παιδιά δεν έχουν τη δυνατότητα να εξηγήσουν ολοκληρωμένα αυτά που τους συμβαίνουν, ούτε είναι σε θέση να καταλάβουν πότε κάτι δεν είναι φυσιολογικό. Ας μην τα μπερδεύουμε και τα πικραίνουμε με τα άγχη μας. Δυστυχώς (ή ευτυχώς), είναι τόσα πολλά τα "θέματα" που οδηγούν σε μία συγκεκριμένη συμπεριφορά, που μπορεί να μπερδευτεί μέχρι και ένας επαγγελματίας. Τα ίδια συμπτώματα που μία μαμά βλέπει ως αρχές αυτισμού, μία άλλη τα βλέπει ως έλλειψη βιταμινών.

 

Όταν υπάρχουν υποψίες για οτιδήποτε μπορεί να επηρεάσει τη φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού μας, πρέπει να σπεύσουμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον ειδικό. Από την άλλη, ακόμα και αν δεν υποψιάζεστε το οτιδήποτε, η πιο σίγουρη μέθοδος είναι η εξέταση από έναν επαγγελματία με πείρα σε τέτοια θέματα. Το δικό του μάτι μπορεί να δει 100 πράγματα περισσότερα από το μάτι μίας μαμάς, που κακά τα ψέματα, ό,τι και να γίνει, πάντα θα βλέπει το παιδί της τέλειο, γιατί γι αυτήν είναι όντως ό,τι πιο τέλειο θα μπορούσε να έχει στην αγκαλιά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ετυχε και ειχα συζητηση με την παιδιατρο μου περι αυτισμου πριν απο 10 ημερες και μου ειπε οτι δυσκολα τιθεται η διαγνωση πριν τα 3 χρονια εκτος και ειναι πολυ βαριας μορφης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

τον εχουν δει 3 γιατροι και καποιοι βοηθοι ή γνωστες κλπ και ολοι ελεγαν το ιδιο.

 

πηγαμε στο ΕΘΜΑ, κι εγω αυτο ρωτησα, αν ειναι νωρις και μου ειπε ο παιδοψυχιατρος οτι δεν ειναι νωρις, φαινεται κλπ γιατι εχει βασικα χαρακτηριστικα.

 

τωρα κανουμε ασκησεις για τη βλεματικη επαφη και προσπαθω να τον μαθω να δειχνει με το δαχτυλο οταν κατι θελει για να αυξησουμε την επικοινωνια.

 

αυτες τις μερες ειναι χαλια ο μικρος.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ξεκινώντας από νωρίς θα έχετε καλύτερα αποτελέσματα, έτσι δεν είναι;

 

Θα ξαναπάτε για αξιολόγηση φαντάζομαι.

 

Γιατί χάλια το ψυχούλι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θελω να πιστευω, αν και ο γιατρος μας ειπε οτι μεχρι και 3 ετων δεν μπορει να γινει αξιολογηση της μορφης του αυτισμου, δλδ ποσο βαρυ αυτισμο εχει.

 

μας ειπε οτι η διαγνωση παραμενει η ιδια, ειτε ενα ατομο ειναι μαθηματικος παντρεμενος με παιδια, κι αλλος που δεν εχει αναπτυξει τον λογο κι εχει νοητικη υστερηση κλπ. απο κει και περα ειναι τι μορφης ειναι ο αυτισμος.

 

εγω μπορω μονο να ελπιζω σε high functioning μιας και ολοι λενε οτι φαινεται να ειναι η εφυια του πανω απο το μεσο ορο κλπ... δεν ξερω.

 

κλαιει συνεχεια σε σημειο τρομου, εχει βγαλει κι ενα καινουριο που αμα φοραει παπουτσια δε θελει με τιποτα να πατησει στο σαλονι και παθαινει συγχυση και πρεπει να παω να τον παρω αγκαλια για να μετακινηθει

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι θελω να πιστευω, αν και ο γιατρος μας ειπε οτι μεχρι και 3 ετων δεν μπορει να γινει αξιολογηση της μορφης του αυτισμου, δλδ ποσο βαρυ αυτισμο εχει.

 

μας ειπε οτι η διαγνωση παραμενει η ιδια, ειτε ενα ατομο ειναι μαθηματικος παντρεμενος με παιδια, κι αλλος που δεν εχει αναπτυξει τον λογο κι εχει νοητικη υστερηση κλπ. απο κει και περα ειναι τι μορφης ειναι ο αυτισμος.

 

εγω μπορω μονο να ελπιζω σε high functioning μιας και ολοι λενε οτι φαινεται να ειναι η εφυια του πανω απο το μεσο ορο κλπ... δεν ξερω.

 

κλαιει συνεχεια σε σημειο τρομου, εχει βγαλει κι ενα καινουριο που αμα φοραει παπουτσια δε θελει με τιποτα να πατησει στο σαλονι και παθαινει συγχυση και πρεπει να παω να τον παρω αγκαλια για να μετακινηθει

 

 

Καλησπέρα!!Παρατήρησε πριν κλάψει τι συμβαίνει??Όταν χαλάμε την ρουτίνα σε άτομα με Δ.Α.Δ χωρίς προειδοποίηση ξεκινάνε και οι αντίστοιχες συμπεριφορές όπως αυτή με τα κλάματα. Θα πρέπει να ενημερώνεις το παιδί για τις αλλαγές που σκοπεύεις να κάνεις.. π.χ. όταν είναι η ώρα του φαγητού πιο πριν θα πρέπει να τον έχεις προειδοποιήσει για αυτό και όχι μόνο μία φορά.Και αυτό ισχύει ακόμα και για την πιο απλή αλλαγή.Τα παπούτσια ίσως να μην τα ανέχεται αισθητηριακά, ίσως τον πιέζουν ή ακόμα μπορεί να έχει βρει έναν τρόπο να αναζητάει την αγκαλιά σου..Πολλά κρύβονται πίσω από αυτές τις συμπεριφορές..Πρέπει να παρατηρείς τι συμβαίνει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν καν διαβασω για τον αυτισμο και ενημερωθω ειχα εντοπισει οτι δεν θελει αλλαγες στο προγραμμα αλλα το ξερω κι απο τον εαυτο μου και κραταω σταθερη ρουτινα αλλιως φρικαρουμε και οι δυο.

 

παντα του μιλαω και του εξηγω και επαναλαμβανομαι κλπ , αν δε μου δινει σημασια θα τραβηξω την προσοχη του και θα τα ξαναπω.

 

τα εχω μαθει πια εμπειρικα τελειως!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με τη διατροφη του ασχοληθηκες περαιτερω? Προσωπικα θα εδινα μεγαλη βαση σε αυτο, συν βεβαια ολων των αλλων.

 

προσωπικα θεωρω οτι θα ηταν ανευθυνο απο μερους μου να δωσω ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ βαση στη διατροφη του........

 

εχουν κοπει γαλακτοκομικα και γλουτενη αυστηρα κι εχω ενα παιδι που ναι μεν ΚΟΙΜΑΤΑΙ πλεον σαν απο θαυμα, αλλα επισης εχει ΑΠΑΘΕΙΑ ολη την ημερα, δεν εχει καμμια ορεξη για καμμια δραστηριοτητα, κλαιει ασταματητα, δεν παιζει, δεν μαθαινει, δεν επικοινωνει.

 

το προτιμουσα που ηταν αυπνος κι εγω κι εκεινος, αλλα ειχα πλατια χαμογελα καθε μερα, αγκαλιες, χαδια, παιχνιδι, τρεξιμο, κρυφτο, τουβλακια, αριθμους, ενεργεια, πειραγματα και το σπιτι μπουρδελο

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!να ρωτησω κατι? πριν που κες οτι το παιδακι ναι μεν ηταν αυπνο αλλα γελαγε επαιζε κτλ. τι αλλξε?απο το πριν θελω να πω στο τωρα. η αλλαγη αυτη στη διατροφη για πιο λογο εγινε? σορυ αν τα εχεις ξαναπει δεν διαβασα ολο το ποστ..εχω τελειωσει νηπιαγωγος το μονο που που μπορω να πω ειναι οτι η εγκαιρη διαγνωση τις περισσοτερες φορες με εργοθερπεια λογοθεραπεια (αν χρειαστει) εχει παντα πολυ καλα αποτελεσματα! ευχομαι το καλυτερο για τον μικρουλη σου που ηδη εχει κανει το πρωτο μεγαλο βημα, εχει εσενα μαμα που εισαι ενημερη και ψαχτηκες!!!!

καλη τυχη!!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως απλα να εχει μπερδευτει γιατι ξαφνικα του αλλαξα τη διατροφη ριζικα και ισως αυτο να τον εχει αναστατωσει, συν το οτι αλλαξαμε το προγραμμα (αφου του εκοψα το γαλα πηρε μερικες μερες να συνηθισει)....

 

Μεσα σε εισαγωγη στο παιδων, νευρολογικους ελεγχους, εγκεφαλογραφηματα και γενικα σε εναν απιστευτο πανικο, αντιμετωπισαμε και αλλεργικη αντιδραση (εντοπισα οτι ηταν στο γαλα) με διαρροιες, εμετους και δερματικο, μετα επεσε και η διαγνωση στο ΕΘΜΑ και ισως να νιωθει και τη δικη μου συγχιση... :(

 

του εκοψα και τη γλουτενη για λογους προληπτικους οσο αφορα τις θεωριες περι αυτισμου και ειδικης διατροφης.

 

ισως να πειναει και παραπανω τωρα, ισως να εχει αγχωθει κιολας.

 

Να εισαι καλα, δεν ημουν ενημερη, αλλα ενημερωθηκα και ψαχτηκα! θα προτιμουσα να ειναι υγιεστατος ο μικρος φυσικα, αλλα προσπαθησα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μην εθελοτυφλισω και επαναπαυθω οπως κανουν πολλοι γονεις (ειναι δυσκολο να δεχτεις οτι το παιδι σου ισως να μην ειναι "φυσιολογικο"), αλλα ειμαι ετοιμη να αγκαλιασω τη διαφορετικοτητα του <3

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω διαβασει κατι που να σχετιζει τη διατροφη με τον αυτισμο.τα συμπτωματα που ειδες ειχαν αρχισει κ πριν την εμφανιση της αλλεργιας?δεν ρωταω γνωριζοντας κατι,απο περιεργεια.εχετε επιβεβαιωσει την αλλεργια στα γλακτοκομικα?

δεν υπαρχει νομιζω δυσκολοτερη δοκιμασια σε ενα γονιο να συμφιλιωθει με την ιδεα οτι το παιδακι του κατι εχει κ δεν ειναι τελειο..αλλα αυτο που λες ισχυει τοσο πολυ!!!ενα φιλι απο μενα στον γιοκα σου!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα, δεν ημουν ενημερη, αλλα ενημερωθηκα και ψαχτηκα! θα προτιμουσα να ειναι υγιεστατος ο μικρος φυσικα, αλλα προσπαθησα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μην εθελοτυφλισω και επαναπαυθω οπως κανουν πολλοι γονεις (ειναι δυσκολο να δεχτεις οτι το παιδι σου ισως να μην ειναι "φυσιολογικο"), αλλα ειμαι ετοιμη να αγκαλιασω τη διαφορετικοτητα του <3

Chrisisred μπράβο σου για την επαγρύπνηση και την ενημέρωση σου, μπορεί να κάνει όλη την διαφορά για τον μικρό σου! Τα post σου είναι η ζωντανή απόδειξη ότι δεν πρέπει να αγνοούμε το ένστικτο της μάνας. Σε καταλαβαίνω όταν λες ότι προσπάθησες πολύ να μην εθελοτυφλήσεις. Σου στέλνω πολλά φιλιά και κουράγιο, το πρώτο σημαντικό βήμα έχει γίνει, αφού το παιδί παρακολουθείται θα βλέπεις συνεχώς βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες, ελπιζουμε να τον παρουν για την πρωινη απασχοληση που εχει μεσα και εργο/λογο θεραπειες και ειναι και η μαμα μαζι.

 

Πρεπει να φτιαξω το θεμα της ασφαλειας πρωτα και μετα, για την ωρα ακομη εχουμε ασκησουλες στο σπιτι, κι εγω ειμαι λιγο αμηχανη μην κανω κατι λαθος.... ολο αγχος ειμαι!

 

Το ενστικτο της μανουλας ειναι το πολυτιμοτερο οπλο που εχουμε! μην αφησετε κανεναν να σας βαλει αμφιβολιες η να σας πει υπερβολικη.

 

ΜΑΚΑΡΙ να ειμαστε, ετσι θα προλαβουμε και τα χειροτερα. Με το ενδιαφερον μας και την αγαπη μας, και ναι, και με την αυπνια απο το αγχος μας!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου!! Εισαι πολυ αξια και φοβερη μανουλα!!

Ευχομαι να γινεις παραδειγμα κ για αλλες μανουλες κ να αντιμετωπιζουν ετσι , με τοση γενναιοτητα τη διαφορετικοτητα του παιδιου τους!!

Ηθελα να σε ρωτησω αν προσεξες, μηπως αυτο προεκυψε μετα απο εμβολιο;

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συ, σε ευχαριστω πολυ, με συγκινησες!!

 

Οχι, και πλεον ειμαι πεπεισμενη οτι ο αυτισμος δεν σχετιζεται με τα εμβολια, ο γιος μου εφαγε το MMR πριν προλαβω να πω στο γιατρο οτι δεν ηθελα να το κανω (εγω νομιζα οτι το κανουν στους 18 μηνες), και χωρις τη γνωση μου το εφαγε οταν αρχισε να βελτιωνεται.

 

Αν υπηρχε συσχετιση θα ειχε χειροτερεψει το παιδι, λογω επιβαρυνσης του οργανισμου.

 

Μετα απο ψαξιμο και διαφορετικες αποψεις, ειμαι καπου στη μεση.

Πιστευω στον επιλεκτικο εμβολιασμο, ο αυτισμος ειναι γενετικης φυσης και αυτο ειναι γνωστο.

 

Κουβαλας δλδ το γονιδιο. Το οτι μπορει να ξυπνησει αυτο 1 μηνα νωριτερα λογω εμβολιου, ισως, αλλα υπαρχει ηδη εκει.

Εδω αλλα παιδακια σταματησαν να μιλανε επειδη στραβοκαταπιαν, δεν εχει να λεει, απλα χρειαζεται ενα ειτε σωματικο ειτε ψυχολογικο σοκ για μερικους οργανισμους, και παλι, θεωρω (προσωπικη αποψη ολα αυτα) οτι θα εμφανιζονταν οι ενδειξεις ουτως η αλλως.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

με μια μαμα σαν εσενα ολα θα πανε καλα με τον μικρο.αν δεν σε κουραζει γραψε τι σε ανησυχισε στον μικρο ωστε να ψαχτεις.πρεπει ολεσ να ειμαστε ενημερες.φιλακια στον μικρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες, αν διαβασει καποιος το θρεντ αυτο θα βρει ολες μου τις ανησυχιες σε σκορπια σχολια!

 

Τα βασικα ηταν:

 

 

  • κλειστηκε στον εαυτο του
  • σταματησε να χαιρεταει
  • σταματησε να μιλαει
  • δεν ζητουσε βοηθεια για κανενα λογο
  • δεν εδειχνε με το δαχτυλο
  • σταματησε να γυρναει στο ονομα του

και μετα οι λεπτομεριες που μπορει να τις κανει κι ενα οποιοδηποτε παιδακι της ηλικιας του, αλλα με φοβιζαν στο συνδιασμο με τις βασικες ανησυχιες μου...

 

 

 

  • δεν επαιζε φυσιολογικα με τα παιχνιδια του αλλά προτιμουσε τις μικροσκοπικες λεπτομεριες τους
  • hand flapping (δεν ξερω πως ειναι στα ελληνικα)
  • ταλαιπωρουμασταν για μηνες οποτε αλλαζαμε τη ρουτινα μας
  • δεν ηθελε να του μαθω/δειξω ΤΙΠΟΤΑ-εκλαιγε
  • τον πονουσαν τα μαλλια του (τον εχω κουρεψει 5 φορες μεχρι τωρα)
  • τον ενοχλουσαν οι εντονοι ηχοι
  • απεφευγε να κανει βλεμματικη επαφη
  • δεν ηθελε κουνιες
  • δεν ηθελε άλλα ατομα παρα μονο εμενα
  • εδειχνε distressed οταν αγγιζε καποιες συγκεκριμενες υφες

και διαφορα άλλα.

 

 

Μην τα δεσετε οτι αν καποιο παιδακι κανει ολα αυτα ειναι αυτιστικο!

Μιλαω προσωπικα για το δικο μου παιδι, με τη δικη μου οπτικη, με το δικο μου ενστικτο και πως μετεφραζα και καποια πραγματα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα αυτά ήταν πράγματα που κατείχε και ξαφνικά ή βαθμιαία μετα απο καποια ηλικια άρχισε να χάνει? Ή υπήρχαν στοιχεία και από βρεφική ηλικία που τώρα εκ των υστέρων θα μπορούσαν να σε είχαν υποψιασει? Σε ρωτάω γιατί και εγώ βλέπω πράγματα στη μικρή μου, τα οποία δεν μπορώ να ερμηνευσω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...