Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ CLELIA ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Κ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ..,

ΑΧΧΧ... ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ... ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΘΑ Κ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ...:(

:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας,ειμαι καινουργια και ελπιζω να διαβασετε το μηνυμα μου.ημουν εγκυος αλλα στην 7η εβδομαδα διαπιστωσαμε με τον γιατρο μου οτι εχω αποβαλλει(στις 12-01-2012),σημερα εκανα β χοριακη και περιμενω αποτελεσματα.Ελπιζω να μην χρειαστει να κανω αποξεση.Θελω πολυ να μεινω εγκυος το συντομοτερο, αλλα δεν εχω ιδεα ποτε θα αδιαθετησω και ποσο ευκολο ειναι να ξαναμεινω εγκυος.ευχομαι να πανε ολα καλα και να μεινω συντομα και αν μπορειτε να μου πειτε τι πιθανοτητες εχω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Maria λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...

Κατ' αρχήν σου εύχομαι τα καλύτερα κ να μην χρειαστεί να κάνεις απόξεση απλά δεν κατάλαβα από το μνμ σου: πώς απέβαλλες δλδ κ το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο? Είχες αιμορραγία κ από τον υπέρηχο διαπίστωσε ο γιατρός ότι δεν υπήρχε τπτ, ότι δλδ ούτε σάκος? Τπτ? Λίγο περίεργο μου κάνει. Θα δεις, θα κάνεις την εξέταση κ θα σου πει. Κ μετά πες μας κ εδώ.

Προσωπικά λέω σε κάθε κοπέλα που έχει περάσει έστω κ μία αποβολή/παλινδρόμηση, όταν μείνει με το καλό πάλι έγκυος να πάει σε αιματολόγο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της και μάλιστα αρχή αρχή, μόλις δει θετικό τεστ. Έτσι προτείνω εγώ ως παθούσα 2 παλίνδρομων κυήσεων. Χωρίς να έχω άλλες ιατρικές γνώσεις, απλά για να μειωθούν οι πιθανότητες για άλλη αποβολή/παλινδρόμηση.

Σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος, όταν σου δώσει το οκ ο γιατρός σου.

Να ξέρεις πως μετά από μία εγκυμοσύνη, ασχέτως κατάληξης (τοκετός, αποβολή, άμβλωση) ο οργανισμός συλλαμβάνει πιο εύκολα.

Επίσης μου είχε πει ένας γυναικολόγος που είχα πάει για 2η γνώμη ότι μία εγκυμοσύνη έχει 70% πιθανότητες να έχει θετική κατάληξη. Μετά από μία αποβολή, οι πιθανότητες αυξάνονται στο 75%.

Οπότε έχεις όλες τις πιθανότητες με το μέρος σου!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,ειμαι καινουργια και ελπιζω να διαβασετε το μηνυμα μου.ημουν εγκυος αλλα στην 7η εβδομαδα διαπιστωσαμε με τον γιατρο μου οτι εχω αποβαλλει(στις 12-01-2012),σημερα εκανα β χοριακη και περιμενω αποτελεσματα.Ελπιζω να μην χρειαστει να κανω αποξεση.Θελω πολυ να μεινω εγκυος το συντομοτερο, αλλα δεν εχω ιδεα ποτε θα αδιαθετησω και ποσο ευκολο ειναι να ξαναμεινω εγκυος.ευχομαι να πανε ολα καλα και να μεινω συντομα και αν μπορειτε να μου πειτε τι πιθανοτητες εχω!!!!!

 

Πιθανότητες να ξαναμεινετε εγκυος???? Φυσικά και θα ξαναμεινετε!!!!!

 

Οι πιθανοτητες να μη χρειαστειτε αποξεση ειναι πααααρα πολλες. Σχεδον το θεωρω σίγουρο οτι ΔΕΝ θα χρειαστειτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,ευχαριστώ παρα πολύ για τισ απαντησεις σας.Σήμερα πήρα τα αποτελεσματα τησ β χοριακης και εγραφε 6.ο.

CLELIA κατάλαβα ότι είχα αποβάλλει όταν πήγα να κάνω υπέρηχο και η μητρα μου ήταν άδεια,δεν υπήρχε τίποτα ,ήταν άδεια,τις τελευταιές 5 μέρες βεβαια είχα τρομερούς πόνους σε σημείο να χασω τις αισθήσεις μου και αιμοραγία φυσικα.Το καλό είναι πώς ο γιατρός μου μου είπε πως δεν θα χρειαστεί να κάνω απόξεση αλλα να κάνω άλλη μια χοριακή για να είμαι σίγουρη.

Θέλω πολύ να αδιαθετήσω για να αρχίσω τις προσπάθειες.

Υπάρχει καποια εξέταση αίματος που πρεπει να κάνω και πως λέγεται?

Αυτή τη φορά θέλω να γίνουν όλα σωστα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,ειμαι καινουργια και ελπιζω να διαβασετε το μηνυμα μου.ημουν εγκυος αλλα στην 7η εβδομαδα διαπιστωσαμε με τον γιατρο μου οτι εχω αποβαλλει(στις 12-01-2012),σημερα εκανα β χοριακη και περιμενω αποτελεσματα.Ελπιζω να μην χρειαστει να κανω αποξεση.Θελω πολυ να μεινω εγκυος το συντομοτερο, αλλα δεν εχω ιδεα ποτε θα αδιαθετησω και ποσο ευκολο ειναι να ξαναμεινω εγκυος.ευχομαι να πανε ολα καλα και να μεινω συντομα και αν μπορειτε να μου πειτε τι πιθανοτητες εχω!!!!!

 

Λυπαμαι πολυ Μαρακι αλλα μην στεναχωριεσε ο χρονος γιατρευει τα παντα!!

Εγω που φοβομουν και εκλεγα τελικα σου λεω οτι η αποξεση δεν ειναι τιποτα, ο γιατρος μου εδωσε αντιβιωση και κατι χαπια για το αιμα που σου λεω οτι ηταν πιο λιγο και απο την περιοδο... Η περιοδος μου ηρθε μετα απο 40 μερες , και προσπαθειες μετα απο 3 κυκλους για μας:(! Ο κυκλος ομολω οτι για 3 μηνες δεν ηξερε τι γινοταν αλλα εστρωσε! Γνωμη μου μην το σκεφτεσαι εγω κοντεψα να παω τρελοκομειο με αυτο... Μου ελεγαν οτι κατι εχω και το εχασα. μην μπεις σ΄αυτη την λογικη και στο λεω εγω που ακουσα την καρδουλα του. Γρηγορα μανουλες μας ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Κοίτα, αφού ο γιατρός σου πιστεύει ότι δεν θα χρειαστείς απόξεση, τότε έτσι θα γίνει. Μην αγχώνεσαι λοιπόν, τόσο το καλύτερο, θα ξεκινήσεις νωρίτερα προσπάθειες κ ούτε θα επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με επέμβαση.

Δυστυχώς δεν είναι μία συγκεκριμένη εξέταση που πρέπει να γίνει. Είναι ένα πακέτο αιματολογικών, το οποίο διαφέρει από αιματολόγο σε αιματολόγο. Μπορείς να εκφράσεις την ανησυχία σου στον γυναικολόγο σου κ να του ζητήσεις να σε παραπέμψει σε κάποιον αιματολόγο που συνεργάζεται. Άμα δεν έχει, ευχαρίστως να σου συστήσω τον δικό μου.

Δεν χρειάζεται να σπεύσεις τώρα να πας, εκτός άμα θες για να νιώσεις πιο ήρεμη. Μπορείς κ έγκυος να πας, αλλά αμέσως μόλις το διαπιστώσεις! Από 4 εβδ! Για να σου κάνει θρομβοελαστόγραμμα κ να πράξει αναλόγως.

Καλή σου επιτυχία! Όλα καλά θα σου πάνε!

Αυτό το λέω σε όλες σας!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γράψω τίποτα που να μην έχετε ξανακούσει.

Μετά από πάρα πολλά προβλήματα (ειδικά τους 6 πρώτους μήνες), κατάφερα να θηλάζω ακόμα και σήμερα που η μπέμπα είναι 10,5 μηνών. Η μικρή θηλάζει 4-7 φορές το 24ωρο. Τρώει όλο της το φαγητό τις καθημερινές στον παιδικό, αλλά τα ΣΚ στο σπίτι τρώει ελάχιστα τις περισσότερες φορές. Το αγαπημένος της "φαγητό" είναι το γιαούρτι! Δεν της φτάνει το γάλα δηλαδή, τρώει και 150- 200γρμ γιαούρτι καθημερινά.

Οι θηλασμοί δεν είναι τόσο πολλοί, αλλά εγω θα ήθελα να αποθηλάσω σε 2-3 μήνες. Το πρόβλημα είναι πως η μικρή δεν δέχεται ούτε ποτηράκι, ούτε μπιμπερό, ούτε καλαμάκι, ούτε τίποτα! Τί να κάνω?

Εν το μεταξυ νοιώθω διχασμένη μέσα μου... απο τη μία θέλω να αποθηλάσω, από την άλλη δεν θέλω να την ζορίσω και έτσι δεν μπορώ να αποφασίσω τί να κάνω και με ποιόν τρόπο.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι τεχνικές "ας την να πεινάσει, ασ την να κλαίει κλπ"... δεν μου ταιριάζουν καθόλου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γράψω τίποτα που να μην έχετε ξανακούσει.

Μετά από πάρα πολλά προβλήματα (ειδικά τους 6 πρώτους μήνες), κατάφερα να θηλάζω ακόμα και σήμερα που η μπέμπα είναι 10,5 μηνών. Η μικρή θηλάζει 4-7 φορές το 24ωρο. Τρώει όλο της το φαγητό τις καθημερινές στον παιδικό, αλλά τα ΣΚ στο σπίτι τρώει ελάχιστα τις περισσότερες φορές. Το αγαπημένος της "φαγητό" είναι το γιαούρτι! Δεν της φτάνει το γάλα δηλαδή, τρώει και 150- 200γρμ γιαούρτι καθημερινά.

Οι θηλασμοί δεν είναι τόσο πολλοί, αλλά εγω θα ήθελα να αποθηλάσω σε 2-3 μήνες. Το πρόβλημα είναι πως η μικρή δεν δέχεται ούτε ποτηράκι, ούτε μπιμπερό, ούτε καλαμάκι, ούτε τίποτα! Τί να κάνω?

Εν το μεταξυ νοιώθω διχασμένη μέσα μου... απο τη μία θέλω να αποθηλάσω, από την άλλη δεν θέλω να την ζορίσω και έτσι δεν μπορώ να αποφασίσω τί να κάνω και με ποιόν τρόπο.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι τεχνικές "ας την να πεινάσει, ασ την να κλαίει κλπ"... δεν μου ταιριάζουν καθόλου.

 

Αν ούτε το μωρό σου είναι έτοιμο να αποθηλάσει ούτε κι εσύ είσαι απόλυτα αποφασισμένη, γιατί παιδεύσαι να πάρεις μια απόφαση τώρα για κάτι που δίνεις η ίδια το περιθώριο να γίνει σε 2-3 μήνες; Άσε λίγο διάστημα, να δεις πώς θα πάνε τα πράγματα και μετά το ξαναβλέπεις το θέμα.

Αφού οι θηλασμοί είναι ήδη λίγοι, έχετε μπει ήδη σε δρόμο αποθηλασμού. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το μωράκι μας είναι 8,5 μηνών , θήλαζα αποκλειστικά 6 μήνες και από κει και μετά τρώει 3 γεύματα.Ενώ ας πούμε χορταίνει με τα φρούτα το πρωί μετά από καμιά ώρα που νυστάζει θέλει να τον βάλω στο στήθος,Το ίδιο συμβαίνει και μεσημέρι και βράδυ οπού και ξυονάει τουλάχιστον ανά 2ωρο για να πιπιλίσειπ

Θα ήθελα να αποθηλάσω σιγά σιγά αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω με τον ύπνο?

Και μετά κάθε θηλασμός θα αντικατασταθεί με ξένο ή θα αλλάξει το πρόγραμμα για γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωράκι μας είναι 8,5 μηνών , θήλαζα αποκλειστικά 6 μήνες και από κει και μετά τρώει 3 γεύματα.Ενώ ας πούμε χορταίνει με τα φρούτα το πρωί μετά από καμιά ώρα που νυστάζει θέλει να τον βάλω στο στήθος,Το ίδιο συμβαίνει και μεσημέρι και βράδυ οπού και ξυονάει τουλάχιστον ανά 2ωρο για να πιπιλίσειπ

Θα ήθελα να αποθηλάσω σιγά σιγά αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω με τον ύπνο?

Και μετά κάθε θηλασμός θα αντικατασταθεί με ξένο ή θα αλλάξει το πρόγραμμα για γάλα?

 

Εμενα ο μικρος ειναι 14 μηνων...ειμαστε κι εμεις σε προσπαθια αποθηλασμου.Το βασικο θεμα ειναι κι εμενα ο υπνος.Εχει συνδεσει τον υπνο με το θηλασμο και νανουριζεται μονο ετσι.

Θα σου πω τι κανω τον τελευταιο καιρο και βλεπω μαι πολυ μεγαλη βελτιωση.Το βραδυ μετα το μπανιο του δινω να πιει ενα πτηρι φρεσκο γαλα (εσενα ειναι μικρο για φρεσκο).Ευυχως ειμαι τυχερη γιατι του αρεσει και το πινει σχεδον ολο(150-200 ml).Μετα απο λιγο παμε στο κρεβατι για νανι.Του δινω κανονικα να θηλσει...αλλα επειδη εχει χορτασει η κοιλιτσα με το φρεσκο δε θελει να πιει αλλο γαλα θελειμονο να πιπιλισει για λιγο για νανουρισα.Στην αρχη επινε λιγο και κιμοταν.Μετα αρχισε κραταγε τη θηλη στο σταμα αλλα δεν εκανε θηλαστικες κινησεις.Τωρα τελευταια ειναι καποιες μερες πινει ελαχχχιστα (1 λεπτακι) και μετα γυρναει ξυπνιος μπρουμυατ ή στο πλαι του χαιδευω την πλατουλα και σε 3 λεπτακια εχει κοιμηθει.Και στα νυχτερινα ξυπνηματα το ιδιο κανω.Ευχομαι σε λιγο να μη θελει καθολου γαλα και να κοιμαται με τη μια μονο με χαδακια.

 

Πρεπιπτοντως εδω και καιρο ειχα ξεκινησει και οταν γλαριαζε και εκλεινε τα ματια πριν αποκοιμηθει καλα καλα τον εβγαζα απο το στηθος...γρινιαζε τον ξαναεβαζα.Μετα απο λιγο τον ξαναεβγαζα.Ε μια δυο μετα γυρναγε πλευρο και κοιμοταν μονος του.

 

Δοκιμασε κατι παρομοιο να δεις μηπως σε βοηθησει.Τη μερα ακομα με θηλασμο κοιμομαστε...εχουμε επικεντρωθει στο νυχτερινο υπνο για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η κατάσταση πάει απ το κακό στο χειρότερο,ο μικρός ξυπνάει ακόμα και ανά 10 λεπτο το βράδυ και αν δεν τον βάλω στο στήθος ν απιπιλίσει δεν ξανακοιμάται με τίποτα.

Νιώθω σαν ζωντανή πιπίλα και ειλικρινά με έχει καταβάλλει πολύ όλο αυτό.

Δεν νιώθω πια ευχαρίστηση με το θηλασμό μιας και τον έχει συνδέσει με τον ύπνο και αν δεν κοιμηθεί βαθιά και του βγάλω τη θηλή απ το στόμα ξυπνάει με κλάμα.

Με έχει πειράξει στα νεύρα και αυτό και η αυπνία,δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση πάει απ το κακό στο χειρότερο,ο μικρός ξυπνάει ακόμα και ανά 10 λεπτο το βράδυ και αν δεν τον βάλω στο στήθος ν απιπιλίσει δεν ξανακοιμάται με τίποτα.

Νιώθω σαν ζωντανή πιπίλα και ειλικρινά με έχει καταβάλλει πολύ όλο αυτό.

Δεν νιώθω πια ευχαρίστηση με το θηλασμό μιας και τον έχει συνδέσει με τον ύπνο και αν δεν κοιμηθεί βαθιά και του βγάλω τη θηλή απ το στόμα ξυπνάει με κλάμα.

Με έχει πειράξει στα νεύρα και αυτό και η αυπνία,δεν ξέρω τι να κάνω.

 

κανε κουραγιο θα στρωσει ειναι μικρουλης και μετα θα ξαναχαλασει και μετα θα ξαναστρωσει,,παντα υπαρχει καποιος λογος που κανουν ετσι

 

δεν εισαι μονη τα εχουμε περασει λιγο πολυ ολες

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι να σας πω τα νέα μου γιατί υπάρχει πλέον πρόοδος!

Κατάφερα μέσα σε 2 εβδομάδες να μειώσω τους θηλασμούς σε 3 κατα τη διάρκεια της ημέρας (πρωί- μεσημέρι- βράδυ) και μόνο έναν ή (πιο σπάνια) δυο κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Η μέθοδος που ακολούθησα ήταν αυτή του αντιπερισπασμού κατα τη διάρκεια της μέρας. Την αποσπώ με το παιχνίδι κι έτσι καταφέραμε να κόψουμε τον απογευματινό θηλασμό. Οσο για τους νυχτερινούς, επειδή κατα τη διάρκεια της μέρας κοιμάται πολύ λίγο (είναι 11 μηνων και κοιμάται μόνο καμια ωρίτσα), πέφτει το βράδυ ξερή και ξυπνάει ουσιαστικά μόνο όταν θέλει πραγματικά γάλα.

 

Επίσης έχουμε βελτίωση και στο θέμα του ποτηριού. Εκεί που δεν έπινε σχεδόν καθόλου νερό ούτε από μπιμπερό, ούτε ποτήρι ούτε τίποτα... τώρα κάτι γίνεται... ειμαι λοιπόν αισιόδοξη!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η παρθενικη μου αποπειρα να επικοινωνήσω το προβλημα μου μεσω του forum διοτι ως τώρα λύνονταν όλα μου τα ζητηματα με απλή αναγνωση των θεμάτων. Ήρθε όμως δυστυχώς η ώρα που έχω πελαγώσει και ζητώ απεγνωσμένα βοήθεια. Έχω ένα κοριτσάκι 7+ μηνών που θήλαζε αποκλειστικά ως τους 5,5 μήνες και τώρα τρώμε πρωι φρουτόκρεμα, μεσημέρι μοσχαράκι με λαχανικά και το απόγευμα βρώμη. Εξακολουθώ να τη θηλάζω πρωι-βράδυ (και μέσα στη νύχτα εννοείται εάν ξυπνήσει) και θέλω απεγνωσμένα να αποθηλάσω διότι σε 1 μήνα θα λείψω στο εξωτερικό για 2 εβδομάδες για μία επέμβαση. Δυστυχώς όμως η μικρή αρνείται να πιει γάλα ξένο και κλάιει γοερά. Να σημειώσω ότι της έβαζα ξένο στην κρέμα και την έτρωγε όμως κοκκίνιζε εκεί που την ακουμπουσε το γαλατακι(στα μαγουλάκια και το λαιμό) και πήραμε υποαλλεργικά τα οποία δειχνει να μην ανέχεται. Σήμερα το απόγευμα δεν της έδωσα κρέμα και επειδή πεινασε ήπιε με το ζόρι 70ml και το βράδυ 20ml και φυσικά μετα τη θηλασα,

Σάς παρακαλώ πείτε μου πως μπορώ να αποθηλάσω χωρίς να την ταλαιπωρήσω. Δεν θέλω να την στενοχωρώ ουτε και να την αφήνω νηστική...Νιώθω απέραντες τύψεις αλλά δεν γίνεται να αναβάλλω και άλλο την επέμβαση.

Συγγνώμη αν σας κουρασα και ελπίζω σε άμεση βοήθεια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε στην παιδίατρο την περασμένη βδομάδα και μου είπε να δίνω ξένο γάλα μόνο το βράδυ μετά το θηλασμό γιατί μάλλον δεν χορταίνει.Ακόμα δεν το έχω επιχειρήσει γιατί δεν είμαι σίγουρη οτί ξυπνάει μόνο από πεινα.

Το πιπίλισμα πάντως μας παίρνει και μισή άρα κάθε φορά που είναι να κοιμηθεί.Καμιά ιδέα πως να ελλάτώσω υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι να σας πω τα νέα μου γιατί υπάρχει πλέον πρόοδος!

Κατάφερα μέσα σε 2 εβδομάδες να μειώσω τους θηλασμούς σε 3 κατα τη διάρκεια της ημέρας (πρωί- μεσημέρι- βράδυ) και μόνο έναν ή (πιο σπάνια) δυο κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Η μέθοδος που ακολούθησα ήταν αυτή του αντιπερισπασμού κατα τη διάρκεια της μέρας. Την αποσπώ με το παιχνίδι κι έτσι καταφέραμε να κόψουμε τον απογευματινό θηλασμό. Οσο για τους νυχτερινούς, επειδή κατα τη διάρκεια της μέρας κοιμάται πολύ λίγο (είναι 11 μηνων και κοιμάται μόνο καμια ωρίτσα), πέφτει το βράδυ ξερή και ξυπνάει ουσιαστικά μόνο όταν θέλει πραγματικά γάλα.

 

Επίσης έχουμε βελτίωση και στο θέμα του ποτηριού. Εκεί που δεν έπινε σχεδόν καθόλου νερό ούτε από μπιμπερό, ούτε ποτήρι ούτε τίποτα... τώρα κάτι γίνεται... ειμαι λοιπόν αισιόδοξη!

 

Καλή μου EvaBar να που συναντιόμαστε πάλι!Τότε στο "ένα αισιόδοξο μήνυμα" με πολλή ταλαιπωρία και,να,είδες,τον πέτυχες τον στόχο σου που ήθελες να θηλάσεις για ένα χρόνο;).Τώρα είμαστε στα ίδια και εγώ προσπαθώ να αποθηλάσω στους 19 μήνες,αν γίνεται χωρίς κλάματα και βίαιες παρεμβάσεις...Και ενώ έχουμε καταφέρει να θηλάζουμε μόνο μια φορά στο μεταμεσονύκτιο ξύπνημα,5-7 λεπτά,υπάρχουν μέρες που ξαναγυρνάει πίσω και απαιτεί με περισσότερα ξυπνήματα και μετά φτιάχνει ξανά...

Η amaretto νομίζω είπε την πιο σοφή κουβέντα: Ο αποθηλασμός γίνεται με "αγάπη".Θα πιεί την μια μέρα λίγο φρέσκο,την άλλη καθόλου,την επομένη όλο το ποτήρι,θα ζητήσει μανούλα πιο πολύ μια δύσκολη για αυτό μέρα και θα έρθει η στιγμή που με αγάπη και αλληλοκατανόηση θα αποθηλάσει.Σου εύχομαι καλή συνέχεια.Και εγώ,ενώ περιμένω με ανυπομονησία την μέρα αυτή,ξέρω πολύ καλά ότι ένα δάκρυ θα το ρίξω,κρυφά από όλους,όταν τελειώσει αυτή η σχέση μας...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου EvaBar να που συναντιόμαστε πάλι!Τότε στο "ένα αισιόδοξο μήνυμα" με πολλή ταλαιπωρία και,να,είδες,τον πέτυχες τον στόχο σου που ήθελες να θηλάσεις για ένα χρόνο;).Τώρα είμαστε στα ίδια και εγώ προσπαθώ να αποθηλάσω στους 19 μήνες,αν γίνεται χωρίς κλάματα και βίαιες παρεμβάσεις...Και ενώ έχουμε καταφέρει να θηλάζουμε μόνο μια φορά στο μεταμεσονύκτιο ξύπνημα,5-7 λεπτά,υπάρχουν μέρες που ξαναγυρνάει πίσω και απαιτεί με περισσότερα ξυπνήματα και μετά φτιάχνει ξανά...

Η amaretto νομίζω είπε την πιο σοφή κουβέντα: Ο αποθηλασμός γίνεται με "αγάπη".Θα πιεί την μια μέρα λίγο φρέσκο,την άλλη καθόλου,την επομένη όλο το ποτήρι,θα ζητήσει μανούλα πιο πολύ μια δύσκολη για αυτό μέρα και θα έρθει η στιγμή που με αγάπη και αλληλοκατανόηση θα αποθηλάσει.Σου εύχομαι καλή συνέχεια.Και εγώ,ενώ περιμένω με ανυπομονησία την μέρα αυτή,ξέρω πολύ καλά ότι ένα δάκρυ θα το ρίξω,κρυφά από όλους,όταν τελειώσει αυτή η σχέση μας...

 

 

ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ τα καταφερα τελικά! Ωρες ωρες πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο. Ειδικά αν μου το έλεγες τους 2-3 πρώτους μήνες, θα σου έλεγα πως δεν το βλέπω να τα καταφέρνω... Να όμως που τελικά τα κατάφερα και τώρα προσπαθώ να βάλω ένα τέλος. Η EvaMD με ένα της μόνο μήνυμα με έκανε να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και αυτο με έκανε να προχωρήσω πιο αποφασιστηκά. Και η μικρή μου πάντως σιγά σιγά συνεργάζεται κι έτσι πιστευω πως μέχρι το καλοκαίρι θα τα καταφέρουμε να αποθηλάσουμε. Τα πισωγυρίσματα ειναι αναμενώμενα βεβαια...

Ελπίζω και για σενα να πάνε όλα καλά και να κλείσει αυτό το κεφάλαιο ηρεμα. Οπως και εσυ, έτσι κι εγω, είμαι σίγουρη πως θα κλάψω για τη διακοπή αυτης της σχέσης, παρ ότι το έχω πάρει απόφαση. Ενω όμως κλείνει αυτο το κεφάλαιο σιγα σιγά, εγω νοιώθω περίθανη που τα κατάφερα και νομίζω πως όλες οι μανούλες έτσι θα πρέπει να νοιώθουν :D

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αποθηλασαμε και εμεις μετα απο 30 μηνες και 3 ημερες....με δικη μου προτροπη(αποφαση), πριν απο τρεις ημερες του εδωσα το τελευταιο του μητρικο γευμα...

πριν απο ενα μηνα αποφασισα να κοψω το νυχτερινο θηλασμο, αφου εκανα ενα διακεκομμενο υπνο καθως κοιμομασται ακομη μαζι (ή ερχοταν στο κρεβατι μας το βραδυ) και θηλαζε τοσες πολλες φορες που εγω ημουν συνεχεια κουρασμενη..τοτε του ειπα οτι το μαμ ποναει το βραδυ και θα κανει μαμ οταν βγει ο ηλιος ..το δεχτηκε χωρις ιδιαιτερες αντιρησεις, καποια βραδυα το ζητουσε, αλλα εκανε υπομονη μεχρι να ξημερωσει...στη συνεχεια σταματησε να ξυπναει το βραδυ παρολο που κοιμομαστε ακομη στο ιδιο κρεβατι, ειχαμε πισωγυρισματα οταν ηταν αρρωστος που δεν ηθελα καν να του το αρνηθω και προθυμα του εδινα το στηθος ...

πριν απο 3 ημερες αποφασισα οτι θα ηταν ισως καλο και για τους δυο μας να αποθηλασει....θελω να μαθει σιγα σιγα να κοιμαται μονος του στο δικο του κρεβατι....

οσες προσπαθεις εκανα μεχρι τωρα να μειωσω τους θηλασμους για αποθηλασει μονος του απετυχαν, ακομη και οταν ελλειπα 3ημερα ταξιδια για επαγγελματικους λογους, εβαζε τα δυνατα του με την επιστροφη μου να διατηρησει το θηλασμο κ το ενδιαφερον του ηταν αμειωτο...μονο ενας τροπος υπηρχε λοιπον (ετσι νομιζα, γιατι τωρα εχω και ενδοιασμους και τυψεις)

του ειπα οτι το μαμ ειναι αρρωστο και θα πρεπει να παρει φαρμακο και οταν γινει καλα τοτε εκεινος θα μπορει να ξαναθηλασει...το πρωτο πρωινο (λυπαμαι που το εκανα ) εκλαιγε 30 λεπτα , το ιδιο και ενα απογευμα που δεν ειχε κοιμηθει οσο του χρειαζοταν για μεσημερι (παντα ξυπναει κακοδιαθετος οταν δεν συμπληρωνει 2,5 ωρες υπνο το μεσημερι), τι υπολοιπες φορες ισως γκρινιαξει λιγο,ισως δεν το ζητησει καθολου....μου ζηταει ομως να τον παρω πιο συχνα αγκαλια και με σφιγγει πολυ σφιχτα...σκεφτομαι να συνεχισω ετσι (ανενδοτη δηλαδη) μεχρι να ξεχασει να θηλαζει, ομως στενοχωριεμαι τοσο πολυ οταν σκεφτομαι οτι δεν θα ξαναθηλασω το μωρακι μου!!

τελειωσε και αυτο το ταξιδι για εμας:-(:-(:-(

δεν θα μαθω ποτέ πότε θα αποθηλαζε μονος του:-(:sad::-(

ευχαριστω θερμα τη Αγλαια και ολες εσας μου με βοηθησατε σε αυτο, καλη συνεχεια σε ολες τις μανουλες

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πριν μερικούς μήνες έβλεπα αδύνατο τον αποθηλασμό. Κιόμως έγινε πριν ενάμιση μήνα περίπου. Έτσι στους 39 και μισό σχεδόν μήνες αποθηλάσαμε! Λιγο η δική μου πίεση, λίγο ότι της έλεγα ότι ο γιατρός είπε δεν κάνει, λίγο ότι της έταξα ένα ψαράκι .... και ούτε που κατάλαβα ποια ηταν η τελευταία ημέρα θηλασμού.

Πισωγυρίσματα είχαμε δυο-τρία, βέβαια από τότε δεν σταμάτησε να χώνει το χέρι της στην ελιά μου που έχω στο στήθος, κάτι που έκανε θηλάζοντας αλλά αν αυτό την παρηγορεί δεν έχω πρόβλημα.

Και για μένα οι ώρες του θηλασμού ήταν οι καλύτερες της ζωής μου και μου λείπουν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

να μοιραστώ και εγώ το μικρό μου πρόβλημα κοριτσια...η μικρή μου είναι 10 μηνών και, αν και πρωί και βράδυ της δίνω ξένο γάλα, την νύχτα ξυπνάει μεταξύ 3μιση και 5 κλαίει και δεν ηρεμεί με τίποτα παρά μόνο αν την βαλω στο στήθος και θήλάσει.Φαίνετα να έχω γάλα δεν ξέρω βέβαια αν με αυτό τον τρόπο απλά πιπιλάει ή αν όντως πεινάει μέσα στη νύχτα.Κοιμάται σχετικά νωρίς, γύρω στις 8μιση με 9 και όταν παέι 3-3μιση αρχίζουνε τα όργανα!Όσο και αν προσπαθώ να την ξεγελάσω με πιπίλα δεν ηρεμεί!θέλει το γαλατάκι της μαμάς και το κρεββατάκι της!Σε 3 μέρες ξαναξεκινάω δουλειά και αν ξυπνάω έτσι 2 και 3 φορες μέσα στη νύχτα θα είμαι σαν ζόμπι΄όλη μέρα!Θέλω να τη θηλάζω από τη μία αλλά και το ξενύχτι με σκοτώνει!δώστε μου τα φώτα σας please!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια για να αποθηλάσω την μικρή μου.

Είναι 19,5 μηνών και ζυγίζει 10 κιλά.

Τους πρώτους 12 μήνες ο θηλασμός ήταν η κυρίως τροφή γιατί είχαμε διαφορά προβλήματα που δεν μπόρεσαν να προσδιορίσουν ακριβώς οι γιατροί (εκτός από την ΓΟΠ). Φανταστείτε ότι ενώ γεννήθηκε 3300 κιλά δεν μπορούσε να φάει και έκλεγε όταν θήλαζε . 4 μηνών ήταν 4,5 κιλά χωρίς προφανή λόγω .

Κάναμε πολλές εξετάσεις που δεν έδειξαν τίποτα και ακολούθησα ειδική διατροφή για αλλεργίες και τα πράγματα βελτιωθήκαν αρκετά. Με την εισαγωγή στερεών τροφών ξεκίνησαν εμετοί. μετά τον χρόνο με μεγάλη υπομονή και επιμονή αρχίσαμε μια πιο φυσιολογική διατροφή.

Τώρα είμαστε κάτι παραπάνω από 10 κιλά και τρώμε, όταν έχουμε κέφια, συγκεκριμένα φαγητά. Εάν δεν θέλει δεν υπάρχει κανένας τρόπος να την πείσεις να φάει. Φαντάζομαι ότι κάτι ακόμα την ενοχλεί γιατί υπάρχουν μέρες που δεν τρώγει ΤΙΠΟΤΑ. (και όταν λέω ΤΙΠΟΤΑ εννοώ εκτός από το θηλασμό ΤΙΠΟΤΑ και ας έχει το αγαπημένο της φαγητό).

Πριν περίπου 6 μήνες ξεκίνησε να δαγκώνει κατά την διάρκεια του θηλασμού και να έχω πληγωμένες θηλές, πόνο κτλ.(είχα ανοίξει σχετικό πόστα . ΤΑ ΣΑΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ). Μην μπορώντας να το διαχειριστώ πλήρως αυτός περιόρισα τους θηλασμούς και Τώρα πλέον θηλάζουμε το βραδύ και μεσονύχτια 1-2 φορές.

Παρόλο τον πόνο συνέχισα όπως μπορούσα αλλά πλέον δεν αντέχω άλλο. Καταρχήν τον τελευταίο καιρό με χρησιμοποιεί σαν πιπιλά, το γάλα είχε περιοριστεί αρκετά, εγώ είμαι σε υπερένταση γιατί περιμένω την δαγκωνιά αλλά το κυριότερο σοβαρών προβλημάτων η ψυχολογία μου είναι χαλιά και δεν έχω καθόλου την υπομονή.

Όταν κάνω προσπάθεια να την κοιμίσω χωρίς στήθος, ακόμα και εάν έχουμε κάνει συζήτηση πριν και δείχνει να καταλαβαίνει κλαίει , Κλαίει χτυπιεται, μετά δεν με θέλει, θυμώνει. Θέλει να την βλέπω να κλαίει χωρίς να την περνώ αγκαλιά.

Κάποιος άλλος ίσως τα καταφέρει να την κοιμηθεί αλλά ενδιάμεσα την νύχτα απλά δεν ηρεμεί με κανένα άλλον

Δεν Θέλω να την πληγώσω αλλά πλέον δεν μπορώ!

Πως μπορώ να το κάνω όσο γίνεται λιγότερο οδυνηρό?

Το πρώτο παιδί το θήλασα σχεδόν 15 μήνες και όλη η διαδικασία έγινε πολύ ομαλά. Ξεκίνησα πάνω στο χρόνο να κόβω τα ενδιάμεσα των γευμάτων , μετά το μεσημεριανό πριν κοιμηθεί, το βραδινό και τα μεσονύχτια κοπήκαν μονά τους όταν άρχισα να το βραδινό φαί.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια για να αποθηλάσω την μικρή μου.

Είναι 19,5 μηνών και ζυγίζει 10 κιλά.

Τους πρώτους 12 μήνες ο θηλασμός ήταν η κυρίως τροφή γιατί είχαμε διαφορά προβλήματα που δεν μπόρεσαν να προσδιορίσουν ακριβώς οι γιατροί (εκτός από την ΓΟΠ). Φανταστείτε ότι ενώ γεννήθηκε 3300 κιλά δεν μπορούσε να φάει και έκλεγε όταν θήλαζε . 4 μηνών ήταν 4,5 κιλά χωρίς προφανή λόγω .

Κάναμε πολλές εξετάσεις που δεν έδειξαν τίποτα και ακολούθησα ειδική διατροφή για αλλεργίες και τα πράγματα βελτιωθήκαν αρκετά. Με την εισαγωγή στερεών τροφών ξεκίνησαν εμετοί. μετά τον χρόνο με μεγάλη υπομονή και επιμονή αρχίσαμε μια πιο φυσιολογική διατροφή.

Τώρα είμαστε κάτι παραπάνω από 10 κιλά και τρώμε, όταν έχουμε κέφια, συγκεκριμένα φαγητά. Εάν δεν θέλει δεν υπάρχει κανένας τρόπος να την πείσεις να φάει. Φαντάζομαι ότι κάτι ακόμα την ενοχλεί γιατί υπάρχουν μέρες που δεν τρώγει ΤΙΠΟΤΑ. (και όταν λέω ΤΙΠΟΤΑ εννοώ εκτός από το θηλασμό ΤΙΠΟΤΑ και ας έχει το αγαπημένο της φαγητό).

Πριν περίπου 6 μήνες ξεκίνησε να δαγκώνει κατά την διάρκεια του θηλασμού και να έχω πληγωμένες θηλές, πόνο κτλ.(είχα ανοίξει σχετικό πόστα . ΤΑ ΣΑΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ). Μην μπορώντας να το διαχειριστώ πλήρως αυτός περιόρισα τους θηλασμούς και Τώρα πλέον θηλάζουμε το βραδύ και μεσονύχτια 1-2 φορές.

Παρόλο τον πόνο συνέχισα όπως μπορούσα αλλά πλέον δεν αντέχω άλλο. Καταρχήν τον τελευταίο καιρό με χρησιμοποιεί σαν πιπιλά, το γάλα είχε περιοριστεί αρκετά, εγώ είμαι σε υπερένταση γιατί περιμένω την δαγκωνιά αλλά το κυριότερο σοβαρών προβλημάτων η ψυχολογία μου είναι χαλιά και δεν έχω καθόλου την υπομονή.

Όταν κάνω προσπάθεια να την κοιμίσω χωρίς στήθος, ακόμα και εάν έχουμε κάνει συζήτηση πριν και δείχνει να καταλαβαίνει κλαίει , Κλαίει χτυπιεται, μετά δεν με θέλει, θυμώνει. Θέλει να την βλέπω να κλαίει χωρίς να την περνώ αγκαλιά.

Κάποιος άλλος ίσως τα καταφέρει να την κοιμηθεί αλλά ενδιάμεσα την νύχτα απλά δεν ηρεμεί με κανένα άλλον

Δεν Θέλω να την πληγώσω αλλά πλέον δεν μπορώ!

Πως μπορώ να το κάνω όσο γίνεται λιγότερο οδυνηρό?

Το πρώτο παιδί το θήλασα σχεδόν 15 μήνες και όλη η διαδικασία έγινε πολύ ομαλά. Ξεκίνησα πάνω στο χρόνο να κόβω τα ενδιάμεσα των γευμάτων , μετά το μεσημεριανό πριν κοιμηθεί, το βραδινό και τα μεσονύχτια κοπήκαν μονά τους όταν άρχισα να το βραδινό φαί.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι σε ψυχολογική ένταση κι αυτός είναι σοβαρός λόγος για να θέλει μια μαμά να αποθηλάσει. Πράγματι αυτό που περιγράφεις είναι δύσκολο. Τι θεωρείς ότι είναι το πιο οδυνηρό ώστε κατ' αρχήν να επικεντρώσεις σ' αυτό; Ο πόνος όταν σε δαγκώνει, η ένταση ότι μπορεί να σε δαγκώσει, η "απόρριψη" ότι όταν κλαίει δεν θέλει να την παρηγορήσεις, ότι συνεχίζει να θέλει το θηλασμό ενώ εσύ θέλεις να αποθηλάσετε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε δαγκωνει; Πρέπει να της εξηγήσεις την κατάσταση, δλδ οτι αν δε σταματησει να σε βλέπει σαν παιχνίδι το γάλα θα κοπεί.. Κάπως έτσι! Ο θηλασμος δεν ειναι αυτο το πράγμα! Δεν επιτρέπεται να σε πονάει, πρέπει να βάλεις όρια!

Δεν ξέρω αν σε αυτήν την ηλικία θα είχε κάποιο νοήμα να σας έβλεπε ένας οστεοπαθητικος μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

Κορίτσια, είχα αποβολή πριν 1 1/2 μήνα και δεν έχει έρθει ακόμα η περίοδος. Ξέρετε πότε έρχεται συνήθως?

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...