Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτσι θα πάει ο γάμος μου από 'δω και πέρα;


betty_

Recommended Posts

Της ζήτησα να μας αφήσει 5-6 φαγητάκια ώστε να μην έχω μαγείρεμα την επόμενη εβδομάδα.Γαμώτο δεν ευνοεί κι ο καιρός για βόλτα με τη μπουμπού,να πηγαίναμε κάπου το σ/β.

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα δεις οτι θα τα καταφερεις τελεια!θα εκπλαγεις κ εσυ η ιδια!μονο μη κανεις το λαθος κ ξεκινησεις με την προοπτικη '' δε μπορω,δε θα τα καταφερω!'' οτιδηποτε κ αν κανεις ακομα κ ενα φαι που λεει ο λογος να πιασεις να κανεις κ ξεκινησεις ετσι...θα το κανεις λαθος!!!

εσυ εισαι η μαμα κ αφου σε αξιωσε η φυση κ εκανες παιδακι αρα εισαι κ ικανοτατη!αυτο να σκεφτεσαι!

οσο για τον αντρα σου ελπιζω αυριο που θα εισαι οι 3 σας να μη παει στη μαμα του να κοιμηθει!!!

βαλτου πχ σημερα να το αλλαξει 2-3 φορες αυριο να το κρατησει να ρευτει,η να την παρει ενω γκρινιαζει για να την ηρεμισει με καμια αγκαλια η να μεινει μαζι της στον ιδιο χωρο οσο εσυ κανεις κατι αλλο!πρεπει να νιωσει κ αυτος υπευθυνος για να μπει στο παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

Ρένα είναι θεαματική η αλλαγή που περιγράφεις.Σα θαύμα.Αν ανήκει και ο δικός μου σε αυτή την κατηγορία αντρών,ελπίζω να μη του πάρει ένα 6μηνο να προσαρμοστεί :roll: Θα είναι πολύ δύσκολο.

 

Αύριο φεύγει η μανούλα μου.Τι λέτε,θα τα καταφέρω;:-(

 

βρε κοριτσι μου γιατι προδιαθέτεις τον εαυτο σου?εμεις ειμασταν πιο έξυπνες απο εσένα?δεν ειναι δα και επιστημη.......η κυριότερη συμβουλη που σου δίνω ειναι να εμπιστευτεις το ένστικτο σου......δεν υπάρχει κάτι άλλο......

εγω έχω μεγάλο σπιτι όταν γέννησα μέχρι που το μωρο έγινε 3 μηνων τον άντρα μου δεν τον έβλεπα....δουλευε απο τις 5:30-12:00την νυχτα.....και καθόμουν να τον περιμένω μέχρι να γυρισει να του βάλω να φαει.....έβαζα το μωρο στο ριλαξ και παντα σχετικά κοντα μου....και έκανα με άνεση τις δουλειες μου.....αφου τα μωρά κοιμουνται πολλές ωρες γιατι εσυ δεν προλαβαινεις μπορεις να μου το εξηγήσεις?ανα ποση ώρα θηλαζεις?στα ενδιάμεσα γευματα το αλλάζεις άντε και κανενα 10λεπτο να ρευτει.....τις υπόλοιπες ωρες τις κάνεις?μπανιο λογικά το βραδυ......αντε αν λερωνεται το πλένεις και μεσα στην μέρα....δηλαδη δεν προλαβαινεις να βάλεις πληντυριο και ταυτόχρονα να κάνεις 1 φαι...?δεν θέλω να φανω αγενής ουτε ξερόλλας αλλά μου φαινεται πολυ παράξενο γιατι δεν προλαβαίνεις.....?δηλαδη αν γυρίσεις στη δουλεια τι θα κάνεις?θα κρεμαστεις ανάποδα?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Της ζήτησα να μας αφήσει 5-6 φαγητάκια ώστε να μην έχω μαγείρεμα την επόμενη εβδομάδα.Γαμώτο δεν ευνοεί κι ο καιρός για βόλτα με τη μπουμπού,να πηγαίναμε κάπου το σ/β.

Καλα εκανες!! Τουλαχιστον να εισαι καλυμμενη για καποιες μερες...Ευχομαι να μπει γρηγορα στον ρολο του μπαμπα!! Και μην ξεχασεις να μιλησεις μαζι του τωρα που θα μεινετε μονοι σας...οχι να κανετε τους δικηγορους των μαμαδων σας, αλλα να μιλησετε για σας τους ιδιους και για το νινι σας, για το πως θα ομορφυνετε την καθημερινοτητα σας χωρις να λειτουργει ο ενας εις βαρος του αλλου....;)Περιμενουμε νεακια σας.....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι θεωρώ ότι ειδικά τον πρώτο καιρό που έρχεται το μωρό στο σπίτι, δεν πρέπει να υπάρχει μόνιμη παρουσία τρίτων, όσο καλή διάθεση και να υπάρχει. Εκτός όλων των άλλων (δέσιμο με το παιδί, δέσιμο της οικογένειας γενικότερα κτλ), είναι ευκαιρία να αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες που προκύπτουν από το νέο ρόλο ως γονιός.

Μια χαρά θα τα καταφέρεις. Φρόντισε να βοηθάει και ο σύζυγος (μην περιμένεις να στο προτείνει από μόνος του), το σπίτι δεν χρειάζεται να είναι στην εντέλεια (κάνε ό,τι μπορείς), φαγητό φτιάξε κάτι εύκολο για αρχή και αν δεν προλάβεις ή ο,τιδήποτε πάρτε κάτι και απέξω, δεν χάλασε ο κόσμος (ούτε να απευθυνθείς στην πεθερά και ας μένει από κάτω).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσι μου γιατι προδιαθέτεις τον εαυτο σου?εμεις ειμασταν πιο έξυπνες απο εσένα?δεν ειναι δα και επιστημη.......η κυριότερη συμβουλη που σου δίνω ειναι να εμπιστευτεις το ένστικτο σου......δεν υπάρχει κάτι άλλο......

εγω έχω μεγάλο σπιτι όταν γέννησα μέχρι που το μωρο έγινε 3 μηνων τον άντρα μου δεν τον έβλεπα....δουλευε απο τις 5:30-12:00την νυχτα.....και καθόμουν να τον περιμένω μέχρι να γυρισει να του βάλω να φαει.....έβαζα το μωρο στο ριλαξ και παντα σχετικά κοντα μου....και έκανα με άνεση τις δουλειες μου.....αφου τα μωρά κοιμουνται πολλές ωρες γιατι εσυ δεν προλαβαινεις μπορεις να μου το εξηγήσεις?ανα ποση ώρα θηλαζεις?στα ενδιάμεσα γευματα το αλλάζεις άντε και κανενα 10λεπτο να ρευτει.....τις υπόλοιπες ωρες τις κάνεις?μπανιο λογικά το βραδυ......αντε αν λερωνεται το πλένεις και μεσα στην μέρα....δηλαδη δεν προλαβαινεις να βάλεις πληντυριο και ταυτόχρονα να κάνεις 1 φαι...?δεν θέλω να φανω αγενής ουτε ξερόλλας αλλά μου φαινεται πολυ παράξενο γιατι δεν προλαβαίνεις.....?δηλαδη αν γυρίσεις στη δουλεια τι θα κάνεις?θα κρεμαστεις ανάποδα?

 

Δεν κοιμούνται όλα τα μωρά πολλές ώρες! Μη γενικεύουμε επειδή μπορεί εμάς να μας έτυχε καλόβολο μωρό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμούνται όλα τα μωρά πολλές ώρες! Μη γενικεύουμε επειδή μπορεί εμάς να μας έτυχε καλόβολο μωρό.

Συφωνω.,..Ο δικος μου θηλαζε οοοολη μερα!Αν κοιμοταν λιγο το πρωι εκανα φαι,και αν κοιματαν και λιγο πιο μετα στα πολυ πολυ γρηγορα το μπανιο και κανα ξεσκονισμα!(οχι καθε μερα βεβαια)Ολα τα υπολοιπα το βραδυ που ερχονταν ο αντρας μου τα καναμε εναλλαξ!Τωρα με το δευτερο να δω τι θα πρωτοκανω αν βγει κι αυτο ετσι βυζανιαρικο!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Μου ανεβάζετε το ηθικό :)

Η αυριανή μέρα θα ξεκινήσει πολύ αισιόδοξα!Θα το προσπαθήσω δηλαδή.

Φενάκι το μωρό θηλάζει ανά 2,5-3 ώρες.Όταν κοιμάται σα να έχει ένα ρολογάκι μέσα της και ξυπνάει μόνη της.Δεν κοιμάται συνέχεια όμως.Εκτός των κολικών που την ταλαιπωρούν τη καημενούλα,είναι δύσκολη στον ύπνο.Το μάτι της γαρίδα.Τις δουλειές μη φανταστείς ότι της κάνω με απίστευτη ταχύτητα.Πριν το μωρό δούλευα πολλέεεεεεες ώρες και δεν έκανα δουλειές στο σπίτι σε καθημερινή βάση.Τεσπα η διαχείριση του χρόνο είναι σχετική για την καθεμιά μας.

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Α και μια συμβουλη στις νεες μωρομανες...Αγοραστε ενα ξυπνητηρι για την κουζινα!Το τι φαγητα εκαψα και το τι πιπιλες οταν τισ εβραζα δεν λεγεται!!!Οχι μονο γιατι το μωρο ξυπναγε καθε 3 και λιγο αλλα εγω προσωπικα ειχα παθει και ενα ελαφρυ αλτσχαιμερ μετα τη γεννα και για κανα 3μηνο οτιδηποτε δεν ειχε να κανει με το μωρο απλα το ξεχναγα!Ειχα κανει και πλουσιους τους παγκους στη λαικη...γεμιζα σακουλες,πληρωνα,αφηνα σακουλες και εφευγα!!!!Ξεμυαλισμα κανονικο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο οντως και εγω το ειχα παθει, αφου δεν εβαλα φωτια σε ολη την πολυκατοικια τυχερη ημουν, δεν ξερω ποσα φαγητα εκαψα τους πρωτους μηνες γιατι τα ξεχνουσα με το μωρο, κατι που δεν συνεβαινε πριν γεννησω.

 

Ολα καλα θα πανε σιγα σιγα μην αγχωθεις και περιμενεις απο την αρχη να ειναι ολα τελεια. Σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όταν μια γυναίκα λέει στο συγγεκριμένο φόρουμ τα προβλήματα της το μεγαλύτερο ποσοστό τέθεται υπέρ της γυναίκας...

στο θέμα σου όλοι υπερασπίζονται τον άντρα σου.... και έχουν δίκιο....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για καψίματα... εγώ έβαλα φωτιά στην κατσαρόλα και στον απορροφητήρα... ευτυχώς μας έσωσε η ψυχραιμία μου και δεν κάηκε όλη η κουζίνα... το ταβάνι έχει ακόμα τα σημάδια του καψίματος!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Α και μια συμβουλη στις νεες μωρομανες...Αγοραστε ενα ξυπνητηρι για την κουζινα!Το τι φαγητα εκαψα και το τι πιπιλες οταν τισ εβραζα δεν λεγεται!!!Οχι μονο γιατι το μωρο ξυπναγε καθε 3 και λιγο αλλα εγω προσωπικα ειχα παθει και ενα ελαφρυ αλτσχαιμερ μετα τη γεννα και για κανα 3μηνο οτιδηποτε δεν ειχε να κανει με το μωρο απλα το ξεχναγα!Ειχα κανει και πλουσιους τους παγκους στη λαικη...γεμιζα σακουλες,πληρωνα,αφηνα σακουλες και εφευγα!!!!Ξεμυαλισμα κανονικο!

 

και εγω το παθαινα αυτο!!!μια φορα εβραζα πιπιλες κ τις ξεχασα.το νερο εξατμιστικε κ οι πιπιλες ελιωσαν:cool: εχω καψει κ φαγητα:roll: στο πρωτο παιδι ολα αυτα.μετα εμαθα:rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσι μου γιατι προδιαθέτεις τον εαυτο σου?εμεις ειμασταν πιο έξυπνες απο εσένα?δεν ειναι δα και επιστημη.......η κυριότερη συμβουλη που σου δίνω ειναι να εμπιστευτεις το ένστικτο σου......δεν υπάρχει κάτι άλλο......

εγω έχω μεγάλο σπιτι όταν γέννησα μέχρι που το μωρο έγινε 3 μηνων τον άντρα μου δεν τον έβλεπα....δουλευε απο τις 5:30-12:00την νυχτα.....και καθόμουν να τον περιμένω μέχρι να γυρισει να του βάλω να φαει.....έβαζα το μωρο στο ριλαξ και παντα σχετικά κοντα μου....και έκανα με άνεση τις δουλειες μου.....αφου τα μωρά κοιμουνται πολλές ωρες γιατι εσυ δεν προλαβαινεις μπορεις να μου το εξηγήσεις?ανα ποση ώρα θηλαζεις?στα ενδιάμεσα γευματα το αλλάζεις άντε και κανενα 10λεπτο να ρευτει.....τις υπόλοιπες ωρες τις κάνεις?μπανιο λογικά το βραδυ......αντε αν λερωνεται το πλένεις και μεσα στην μέρα....δηλαδη δεν προλαβαινεις να βάλεις πληντυριο και ταυτόχρονα να κάνεις 1 φαι...?δεν θέλω να φανω αγενής ουτε ξερόλλας αλλά μου φαινεται πολυ παράξενο γιατι δεν προλαβαίνεις.....?δηλαδη αν γυρίσεις στη δουλεια τι θα κάνεις?θα κρεμαστεις ανάποδα?

 

 

εεε, ενταξει, δεν ειναι ολα τα μωρα ετσι. Το δικο μου ηθελε βολτα 1 1/2 ωρα μετα το ταισμα σε ορθια θεση μπας και κρατησει το γαλα στο στομαχι. Και πολλα μωρα δεν κοιμουνται πολυ, αλλα υποφερουν απο κολικους και κλαινε συνεχως, αλλα ειναι κολημμενα στο στηθος/μπιμπερο, αλλα δεν ξυπνανε καθολου για να φανε και αφυδατονονται μεκαι παθαινουν ικτερους και ιστοριες... Εχει διαφορων λογιων νεογεννητα...

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο παιδι ολα σου φαινονται βουνο, λες "πως θα τα καταφερω;". Στο δευτερο και στο τριτο (ειδικα αν ειναι ολα κοντα στην ηλικια) σκεφτεσαι "τι ευκολα που ηταν με ενα μωρο, τι χαζη που ημουν και αγχωνομουνα".

 

Μια χαρουλα θα εισαι. Κι εσυ κι ο αντρουλης σου, θα δεις :D

Link to comment
Share on other sites

από τη δευτερη εγκυμοσύνη και μετά δεν έχουμε φάει νορμάλ φαί εδώ μέσα....

εκτός κι αν μαγειρέψει ο καλός μου....

για κέικ δε το συζητώ... στα 5 που φτιάχνω τρώμε το 1 άντε 2......

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο παιδι ολα σου φαινονται βουνο, λες "πως θα τα καταφερω;". Στο δευτερο και στο τριτο (ειδικα αν ειναι ολα κοντα στην ηλικια) σκεφτεσαι "τι ευκολα που ηταν με ενα μωρο, τι χαζη που ημουν και αγχωνομουνα".

 

 

ακριβως αυτο!μεσα στο μυαλο μου εισαι:P

Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω στην betty ότι τώρα πλέον και αυτή αλλά και ο άντρας της θα πρέπει να προσαρμόζονται σε συνεχώς νέα δεδομένα. Δηλαδή, ok στην αρχή το μωρό τρώει και κοιμάται. Πολύ σύντομα όμως ο ημερήσιος ύπνος θα αραιώσει και το παιδί θα θέλει παρέα και παιχνίδια. Αργότερα θα θέλει να στέκεται όρθιο ή θα μπουσουλάει/περπατάει οπότε θα χρειάζεται πολλή προσοχή αν όχι κυνηγητό. Αργότερα δεν ξέρω δεν έχω φτάσει ακόμα :D

Πέρα από το τι θα κάνεις εσύ betty η βοήθεια από τον άντρα σου θα είναι πολύ σημαντική γι'αυτό βάλτον από τώρα στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,έτσι εμψυχώστε με!I need it!

Τελευταία νύχτα με τη μαμά.Από αύριο απογαλακτίζομαι εντελώς.

Ο άντρας μου γύρισε από τη δουλειά και με πέτυχε που την τάιζα.Την πήρε εκείνος για να ρευτεί.Θετικό βήμα.

Ακόμα δεν έκανα καλά καλά το ένα,τι δύο και τρία μου λέτε.Τρομάζω!Όντως μου φαίνεται βουνό αλλά θα το περάσουμε κι αυτό.Τι είναι ένα βουναλάκι;

Ανάλογα την περίοδο θα προσαρμοζόμαστε στη φάση απ'την οποία περνάει το μωρό.Φαντάζομαι ότι το ίδιο το παιδί είναι οδηγός από την αρχή.Ακόμα και η δικιά μου που είναι μικρό εκφράζει μια χαρά τις ανάγκες της με μια διακριτική τσιρίδα.

Το αυριανό μενού είναι πολύ καλό,λαχανοντολμάδες.Από θέμα φαγητού ξεκινάμε μια χαρά.Για να δούμε

97Cep2.png

 

 

''dum spiro spero''

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμούνται όλα τα μωρά πολλές ώρες! Μη γενικεύουμε επειδή μπορεί εμάς να μας έτυχε καλόβολο μωρό.

Ακριβως!!! Εμεις με τον αντρα μου ακουγαμε οτι τα νεογεννητα κοιμουνται 15-18 ωρες. Φυσικα ποτε δεν ειδαμε τετοια ωραρια: ζητημα να κοιμοταν 8-9 ωρες συνολικα σε ολο το 24ωρο και αυτες δεν ηταν το βραδυ!! Θηλαζε ανα 1 ωρα και θηλαζε επι μιση ωρα, δηλαδη ηταν συνεχεια στο στηθος.Κοιμοταν σποραδικα και σχεδον μονο στην αγκαλια.Με το που νυχτωνε ηταν ο εφιαλτης μας!! Ημασταν στο ποδι ολο το βραδυ κι εγω και ο αντρας μου!! ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΤΑΝ Η ΚΟΥΡΑΣΗ!! Και φυσικα δεν μπορεις, οσο κουρασμενη και να εισαι, ξαφνικα να μαθεις να κλεινεις τα ματια σου ο,τι ωρα να ΄ναι, επειδη το μωρο αποφασισε εκεινη την ωρα να κοιμηθει. Πραγματι δεν ειναι ολα τα μωρα το ιδιο......:?

Betty, εχει μεγαλη διαφορα η ψυχολογια σου απο το πρωτο μηνυμα, που εγραψες μεχρι το τελευταιο σου. Νιωθω οτι ξετυλιξες το κουβαρι μεσα σου!! Ευγε, κοριτσαρα....και μονο που εχεις πλεον αυτο το ανεβασμενο ηθικο, εχεις καλυψει ηδη τη μιση διαδρομη............;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο betty!

Κατερίνα2, πόσο δίκιο έχεις....: Αρχικό μήνυμα απο katerina2 viewpost.gif Δεν κοιμούνται όλα τα μωρά πολλές ώρες! Μη γενικεύουμε επειδή μπορεί εμάς να μας έτυχε καλόβολο μωρό.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω το παθαινα αυτο!!!μια φορα εβραζα πιπιλες κ τις ξεχασα.το νερο εξατμιστικε κ οι πιπιλες ελιωσαν:cool: εχω καψει κ φαγητα:roll: στο πρωτο παιδι ολα αυτα.μετα εμαθα:rolleyes::P

 

 

Εγώ έβαλα να αποστειρώσω το θήλαστρο χωρίς να βάλω νερό στην κατσαρόλα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Καταλαβαίνετε τι έγινε... Και εμένα στο πρώτο παιδί συνέβη...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Το αυριανό μενού είναι πολύ καλό,λαχανοντολμάδες.Από θέμα φαγητού ξεκινάμε μια χαρά.Για να δούμε

 

 

Συγνώμη γλυκιά μου λέω να το ξανασκεφτείς:roll: για τους λαχανοντολμάδες με παιδί που θηλάζει και έχει και κολικούς. Όχι τίποτα άλλο θα φωνάξεις ξανά την μάμα σου να γυρίσει πίσω άρον-άρον!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...