Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα,

έχω κι εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μιας εξωμήτριας κύησης και αφαίρεσης μιας σάλπιγγας. Κανείς δεν μου ανέφερε να κάνω εξετάσεις...ούτε μία!.Ούτε για μένα ούτε για τον άντρα μου. Μας είπαν απλά οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καθαρή και οτι όλα θα πάνε καλά. Έχω τελείως αστατο κύκλο και δεν υπολογίζω καν γόνιμες μέρες.

Τι εξετάσεις θα έπρεπε δηλαδή να κανω?

Η εξέταση ιστού περιόδου που διάβασα παρακάτω τί είναι?

Να πάρει! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αλλάξουμε γυναικολόγο. σε άλλο θέμα που άνοιξα ζήτησα την γνώμη σας γα έναν άλλον αλλα μάλλον καμία δεν το ξέρει γιατί δεν έχω καμία απάντηση. δεν έχω πουνα απευθυνθώ για να ρωτήσω όλα αυτά περι εξετάσεων που ακούω εδώ μέσα.

Πάλι καλά που μου ανοίξατε τα μάτια

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνουμε εδώ, να ανταλλάσσουμε δηλαδή απόψεις λες και είμαστε επιστήμονες, ενώ πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά στους γιατρούς για να μας λύσουν τις απορίες.... Εγώ όμως από τη μέρα που μπήκα στο forum, έλυσα πολλές απορίες μου και έμαθα πολλά πράγματα από τις δικές σας εμπειρίες! Καλοί οι γιατροί, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κι εμείς τη δική μας έρευνα...

LaLuna, αν ο προηγούμενος γιατρός δεν σας ικανοποιούσε πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε. Να είσαι έτοιμη να αλλάξεις και τον επόμενο αν δεν υπάρχει "χημεία"! Σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται να πάρουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη για να είμαστε σίγουροι! Πάντως, αφού έμεινες έγκυος μια φορά, είμαι σίγουρη ότι θα ξαναμείνεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνουμε εδώ, να ανταλλάσσουμε δηλαδή απόψεις λες και είμαστε επιστήμονες, ενώ πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά στους γιατρούς για να μας λύσουν τις απορίες.... Εγώ όμως από τη μέρα που μπήκα στο forum, έλυσα πολλές απορίες μου και έμαθα πολλά πράγματα από τις δικές σας εμπειρίες! Καλοί οι γιατροί, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κι εμείς τη δική μας έρευνα...

LaLuna, αν ο προηγούμενος γιατρός δεν σας ικανοποιούσε πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε. Να είσαι έτοιμη να αλλάξεις και τον επόμενο αν δεν υπάρχει "χημεία"! Σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται να πάρουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη για να είμαστε σίγουροι! Πάντως, αφού έμεινες έγκυος μια φορά, είμαι σίγουρη ότι θα ξαναμείνεις!!!

Μακάρι να γίνει έτσι και να μην αντιμετωπίσουμε δυσκολίες άλλες.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα, όπως και σε όλα τα κορίτσια!

Ναι, τώρα είμαστε στην αναζήτηση άλλου γιατρού. Μορφονιές μου μήπως γνωρίζετε τον Μητσάκο-Μπαρμπαγιάννη που είναι στο Ρέα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΥΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΑ ΣΑΠΛΙΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ ΩΟΡΕΞΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΕΤΥΧΕ.ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ................

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γνωρίζεις αν η άλλη σάλπιγγα σου είναι ανοιχτή.Αν δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα εκεί,τότε κάθε 2-ρο μήνα έχεις ωορρηξία από την μεριά της "γερής " σάλπιγγας και απολύτως κανένα πρόβλημα να μείνεις έγκυος!Στην θέση σου θα προσπαθούσα με υπέρηχο να δω ποιο μήνα κάνω απ τη "σωστή μεριά" και θα συνέχιζα τις προσπάθειες.Σίγουρα οι πιθανότητες έχουν μειωθεί αλλά αν είσαι σε μικρή ηλικία πάλεψέ το πριν μπεις στη διαδικασία με τη φαρμακευτική αγωγή....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γνωρίζεις αν η άλλη σάλπιγγα σου είναι ανοιχτή.Αν δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα εκεί,τότε κάθε 2-ρο μήνα έχεις ωορρηξία από την μεριά της "γερής " σάλπιγγας και απολύτως κανένα πρόβλημα να μείνεις έγκυος!Στην θέση σου θα προσπαθούσα με υπέρηχο να δω ποιο μήνα κάνω απ τη "σωστή μεριά" και θα συνέχιζα τις προσπάθειες.Σίγουρα οι πιθανότητες έχουν μειωθεί αλλά αν είσαι σε μικρή ηλικία πάλεψέ το πριν μπεις στη διαδικασία με τη φαρμακευτική αγωγή....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marouditsa οι γιατροι σου προτεινουν την προκληση ωορρηξιας με φαρμακα και τη σπερματεγχυση για να σου αυξησουν τις πιθανοτητες για συλληψη. εγω προσωπικα εχω δοκιμασει και τις δυο μεθοδους. κανεις κανονικα ωορρηξια καθε μηνα; τι ηλικια εχεις;

Ευη@ σχετικα με την ωορρηξια που λες οτι γινεται εναλλαξ καθε μηνα σε καθε σαλπιγγα, νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη 100%,πως δεν ισχυει. αν γνωριζει καποια κοπελα σιγουρα ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

όχι η ωορρηξία δεν είναι απαραίτητο να γίνεται εναλλάξ. μπορεί να γίνει εναλλάξ και μετά να γίνει επί 3-4 μήνες από τη μία πλευρά πχ...μπορεί να γίνει 6 μήνες στη μία, 6 μήνες στην άλλη. όπως καταλαίνετε μόνο η φύση τα ορίζει αυτά...

Link to comment
Share on other sites

marouditsa πριν δυο μηνες περιπου ειχα και εγω εξωμητριο ηταν η πρωτη φορα που εμεινα εγκυος υστερα απο προσπαθεια καποιων μηνων.Εμενα βεβαια μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα γιατι η αποψη του γιατρου ηταν πως πιστευει οτι θα ξαναεκανα εξωμητριο αν μου την αφηνε.Οι γιατροι πιστευουν παντως πως αν εχεις την μια σαλπιγγα μπορεις να μεινεις εγγυος.Αυτο μου το ειπε ο γιατρος που μου εκανε την επεμβαση ο οποιος στην πολη που μενω ειναι κορυφη στην εξωσωματικη και οταν τον ρωτησα τωρα τι κανω μου απαντησε προσπαθησε κανα χρονο+ και μετα βλεπουμε!τωρα για την ωορηξια που λες μου ειπε πως ειναι τυχαιο απο που θα γινει!Και εγω σε λιγο καιρο κλεινω τα 30 και εχω λιγο αγχωθει αλλα δεν ξερω καπου μεσα μου λεω πως αφου συνεβει μια φορα θα ξανασυμβει και ολα θα πανε καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΑΠΛΑ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙΟΛΑΣ ΕΓΡΑΨΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑΣ ΠΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!Οχι δεν είναι απαραίτητο να γίνεται εναλλάξ αλλά συνήθως είναι μοιρασμένες και στις δύο ωοθήκες.Πάντως η σπερματένχυση στην πράξη δε νομίζω οτι βοηθάει...Στα 30 δε νομίζω οτι η μια σάλπιγγα είναι λόγος εξωσωματικής!Υπομονή κορίτσια!να παίρνετε πάντα μια δεύτερη γνώμη και σίγουρα όχι από κέντρο εξωσωματικής.Εχουν ακούσει δυστυχώς πολλά τα αυτάκια μου!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.alexioa ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ.ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΩΡΑΚΙ.ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ.ΑΠΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΗΓΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΚΑΝΑ 5 ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ 4 ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

marouditsa δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες απο εμενα που εχω μια,λογικα τις ιδιες εχουμε!Τωρα για την περιπτωση με τα φαρμακα που λες πιστευω πως αν κανεις ωορηξια ειναι το ιδιο με φαρμακα η χωρις!Εγω να φανταστεις επειδη εχω αστατο κυκλο αρκετα την φορα του εξωμητριου η συλληψη εγεινε καπου την 30η μερα γιατι ηταν και η μοναδικη φορα επαφης με τον αντρα μου!Χρησιμοποιω και τεστ ωορηξιας που με βοηθουν πολυ λογω του μεγαλου κυκλου αλλα απο οτι καταλαβαινεις σημασια εχει να κανεις ωορηξια και να πετυχαινεις τη μερα τωρα αν αυτη ειναι 30η ή 14η δεν εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

marouditsa μη σκέφτεσαι έτσι και μη συγκρίνεις την υποβοηθούμενη με την φυσική γονιμοποίηση.Τα ωάρια "βιάστηκαν" χημικά να ωριμάσουν γρηγορότερα και όλα μαζί και στην τελική οχι όλα τα γονιμοποιημένα ωάρια είναι "τελεια",η φύση δυστυχώς κάνει λάθη αλλά ευτυχώς για εμάς τα περισσότερα τα διορθώνει πολύ νωρίς!!σκέψου πως κάπου εκεί μέσα στην κοιλίτσα σου περιμένει υπομονετικά ένα σποράκι (ίσως και παραπάνω) να έρθει η σειρά του!!και μη νομίζεις οτι θα του γλιτώσεις έτσι γρήγορα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΕΣΤΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ALEXIOA ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ευη το εχω διασταυρωσει γιατι η μοναδικη συλληψη με το εξωμητριο που ειχα ηταν οταν εκανα τα τεστ και με το που βγηκε θετικο ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου την επομενη μερα και ηταν και η μοναδικη φορα.Μarouditsa πιστευω στις γονιμες μερες αλλα πιστευω πως μπορουν να αλλαξουν απο μηνα σε μηνα ειδικα για τις γυναικες οποως εγω που ο κυκλος κυμαινετε απο 35-45 μερες.Αυτο που με αγχωνει ειναι πως θελω να ξεκινησω τις προσπαθειες ξανα!Ηγιατρος μου ειπε να περιμενω κανα 3μηνο αλλα αν κατσει και τον Αυγουστο (στους 2 δηλαδη)δεν θα υπαρχει προβλημα!Ειναι τοσο σιγουρη πως ολα θα πανε καλλα που με καποιον τροπο με ηρεμει και εμενα!Εσας ο γιατρος κοριτσια ποσο σας ειπε να περιμενετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η ωορρηξία μοιράζεται ισάξια στη μία και στην άλλη ωοθήκη, αλλά όχι εναλλάξ απαραίτητα! Όταν έχεις μία σάλπιγγα θεωρείσαι "υπογόνιμος" ναι! Τι σημαίνει όμως αυτό; Μία γυναίκα με δύο υγιείς το τονίζω σάλπιγγα μπορεί να συλλάβει 12 μήνες εφόσον έχει και καλή ωορρηξία. Μία γυναίκα με μία σάλπιγγα μπορεί να συλλάβει 6 μήνες το χρόνο! Αυτό ουσιαστικά δεν την εμποδίζει από το να γίνει μάνα, απλώς δεν μπορεί να γίνει μάνα συγκεκριμένους μήνες! Και προς θεού μην μπερδεύεστε με τη δική μου ιστορία που πέρασα άμεσα στην εξωσωματική με 1 υγιή σάλπιγγα. Εμείς είχαμε και θέμα μικροβίου με το σύζυγο.

Αυτό όμως που πρέπει να προσέξουν οι κοπέλες που παρακολουθούν την ομάδα μας είναι ότι δυστυχώς τα εξωμήτρια μερικές φορές συνδέονται με λοιμώξεις (π.χ. από χλαμύδια) τα οποία έχουν δημιουργήσει ανεπανόρθωτο πρόβλημα στις σάλπιγγες ή σάλπιγγα. Τότε αναγκαστικά καταφεύγουμε στην εξωσωματική γονιμοποίηση. Και να θυμάστε πάντα ότι υπάρχει και ο φυσικός κύκλος που έκανα εγώ και δεν πήρα φάρμακα! Ειδικά οι κοπέλες που είστε μόνο 30 χρόνων (τότε ήμουν κι εγώ 28 χρόνων)!

Αν πάλι ανήκετε στην κατηγορία εκείνων που σας είπαν οι γιατροί ότι οι σάλπιγγές σας είναι κλειστές και δεν μπορείτε να κάνετε παιδί φυσιολογικά, μη στεναχωριέστε καθόλου! Δεν είναι δα και κάτι φοβερό η εξωσωματική... Ένας μύθος μόνο υπάρχει γύρω της... Όλα θα πάνε καλά και συνέχεια να ευχαριστούμε το θεό που ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη είναι πολύ ψηλά!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω εσεις ποτε ξαναπροσπαθησατε για εγκυμοσυνη?εχουν περασει 2 μηνες αλλα μονο μια φορα μου ηρθε περιοδος στις 37 μερες κατι φυσιολογικο για εμενα και τωρα περιμενω σε 15 μερες ξανα χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη!εκανα προχθες ελευθερα με τον αντρα μου και το σκεφτομαι αν εκανα βλακεια αλλα δεν πιστευω πως με μια φορα θα γινει τιποτα!αληθεια ειναι αρκετες κοπελες που μετα απο εξωμητριο τα καταφεραν γρηγορα?ρωταω τις κοπελες που ειναι πιο παλιες και μπορει να ξερουν!παντως ειναι καλο που υπαρχει μια παρεα οπου μπορει να λες τα προβληματα σου και να ενδιαφέρουν και αλλες κοπελες αυτα που γραφεις και ισως να βοηθας και να βοηθιεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ειμαι νέο μελος!!! και εχω μεγαλη αναγκη απο τις γνωσεις και τις εμπειριες σας!! εχουμε κανει με το συζηγο μου, σε ενα ιδιωτικο μικροβιολογικο, ενα σπερματοδιαγραμμα το οποιο δεν ηταν καθολου καλο, μας ειπαν Αζωοσπερμια, τοτε το ακουσα πρωτη φορα. Σημερα δωσαμε δειγμα στο ΠΕΠΑΓΝΗ Ηρακλειου κρητης και μας ειπαν την Πεμπτη οτι θα παρουμε τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες, Βάλια μου! Μόνο που το θέμα εδώ είναι η εξωμήτριος κύησης και η σύλληψη μετά από αυτή! Παρ' όλα αυτά να σου πω ότι αν πράγματι ο άνδρας σου έχει αζωοσπερμία, μπορείτε να τεκνοποιήσετε μόνο με εξωσωματική γονιμοποίηση. Διότι θα πρέπει να λάβουν από τους όρχεις τους σπερματοζωάρια! Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά! Μην ανησυχείς όλα γίνονται!

Alexioa, προσωπικά γνωρίζω δύο περιπτώσεις που συνέλαβαν πολύ γρήγορα μετά από εξωμήτρια κύηση. Αυτό όμως από μόνο του δε θέλει τίποτα. Εξαρτάται από την έκταση του προβλήματος στις σάλπιγγες και τη γενικότερη γονιμότητα του ζευγαριού. Το θέμα είναι να υπάρχει αισιοδοξία, όχι άγχος και οι κατάλληλοι επιστήμονες να σας καθοδηγήσουν!

Margi μου, για πες μας τα νέα σου! Σε ποιο στάδιο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.ΕΒΑΛΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ FSH-LH-PRL-TSH-MYCOPLASMA-UROPLASMA-CHLAMYDIA.ME ΕΞΕΤΑΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΩ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΩΝΕΜΗ ΜΕΡΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΘΑ ΠΑΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΕΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΕΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΠΙΑΣΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.(Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ ΜΑΙ ΧΑΡΑ)

Link to comment
Share on other sites

marouditsa η αληθεια ειναι πως και εγω σκεφτομαι αν τυχον και δεν ερθει σε ενα χρονο απο το εξωμητριο η εγκυμοσυνη θα το ψαξω και εγω για εξωσωματικη.ισως θα πρεπει να το κοιταξεις και μεχρι να κανεις τις εξετασεις να αποφασησετε που και ποτε, ποτε δεν ξερεις μπορει να σου κατσει απο εκει που δεν το περιμενεις γιατι τελικα ετσι γινετε στις περισσοτερες εγκυμοσινες τελικα.στην τελικη μην το βλεπεις ως κατι το κακο αλλα ως τον τροπο που θα καταφερεις να εχεις αυτο που δεν μπορεις εδω και πολυ καιρο!οταν ειχες κανει τη λαπαροσκοπηση για το εξωμητριο τι σου ειχε πει ο γιατρος για την αλλη σαλπιγγα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...