Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.

Ηθελα να σας κανω 2 ερωτησεις μια και δεν ειμαι στα καλα μου για να σας πω ολη την ιστορια μου

Μετα απο εξωσωματικη, παραμονες Χριστουγεννων εχασα τη σαλπιγγα.

Εχει τυχει σε καμμια απο σας?Θελω να πω οντως συμβαινει συχνα στις εξωσωματικες ?

 

Καπου διαβασα οτι οταν χασεις τη μια σαλπιγγα ειναι ακομα πιο πιθανο 2ο εξωμητριο

Ισχυει??Για να δω αν θα σαλταρω περισσοτερο δηλαδη απο οσο ειμαι τωρα σαλταρισμενη !

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια γεια σας.

Ηθελα να σας κανω 2 ερωτησεις μια και δεν ειμαι στα καλα μου για να σας πω ολη την ιστορια μου

Μετα απο εξωσωματικη, παραμονες Χριστουγεννων εχασα τη σαλπιγγα.

Εχει τυχει σε καμμια απο σας?Θελω να πω οντως συμβαινει συχνα στις εξωσωματικες ?

 

Καπου διαβασα οτι οταν χασεις τη μια σαλπιγγα ειναι ακομα πιο πιθανο 2ο εξωμητριο

Ισχυει??Για να δω αν θα σαλταρω περισσοτερο δηλαδη απο οσο ειμαι τωρα σαλταρισμενη !

 

Σας ευχαριστω

 

 

Liontarina (έχουμε το ίδιο ζώδιο) καταλαβαίνω ότι το σοκ που πέρασες ήταν μεγάλο. Δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο αλλά λόγω προβληματικών σαλπιγγών αντιπετώπιζα έντονα ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Το εξωμήτριο γίνετε όταν το γονιμοποιημένο ωάριο μένει στην σάλπιγγα και δεν κατεβαίνει στην μήτρα. Στην περίπτωση σου όμως, που έκανες εξωσωματική, δεν καταλαβαίνω πας βρέθηκε εκεί το ωάριο. Απο ότι ξέρω το γονιμοποιημένο ωάριο το τοποθετούν στην μήτρα απευθείας (έτσι μου είχαν προτείνει εμένα επειδή η φυσιολογική σύλληψη θα ήταν δύσκολη και το ενδεχόμενο εξωμητρίου μεγάλη)

 

Εν πάση περιπτώση, το γεγονός δεν σημαίνει ότι και η άλλη σου σάλπιγγα μπορεί να έχει πρόβλημα. Μήπως μπορείς να μείνεις έγκυος και φυσιολογικά :confused:

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη σοφια,σιγουρα σε μια κοπελα κοστιζει ψυχολογικα το να χασει μια σαλπιγγα.. δεν μου εχει συμβει αλλα ξερω ειναι οτι στις εξωσωματικες υπαρχει καποιο ποσοστο για εξωμητριο και δεν μπορει να καθοριστει που θα εμφυτευθει το γονιμοποιημενο ωαριο.

τωρα οσον αφορα το δευτερο εξωμητριο φανταζομαι θα πρεπει να δειτε και με τον γιατρο σε τι κατασταση ειναι η αλλη σαλπιγγα..ευχομαι ολα ολα να σου πανε καλα και το 2012 να σου δωσει οτι σου στερησε το 2011!:D;):D

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη σοφια,σιγουρα σε μια κοπελα κοστιζει ψυχολογικα το να χασει μια σαλπιγγα.. δεν μου εχει συμβει αλλα ξερω ειναι οτι στις εξωσωματικες υπαρχει καποιο ποσοστο για εξωμητριο και δεν μπορει να καθοριστει που θα εμφυτευθει το γονιμοποιημενο ωαριο.

τωρα οσον αφορα το δευτερο εξωμητριο φανταζομαι θα πρεπει να δειτε και με τον γιατρο σε τι κατασταση ειναι η αλλη σαλπιγγα..ευχομαι ολα ολα να σου πανε καλα και το 2012 να σου δωσει οτι σου στερησε το 2011!:D;):D

 

Συμφωνώ με την buffon. Εμείς εδώ είμαστε μια γυναικοπαρέα που μοιράζεται τις ίδιες ανησυχίες και ανταλλάσουμε τις εμπειρίες μας αλλά οι σίγουρες απαντήσεις θα πρέπει να δίνονται απο τους γιατρούς μας. Εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα με θετικές απαντήσεις:wink:

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια σε ολες!!! Σας παρακολουθω ολες (κατερινα, margi,aggeloskoni,xristina ολες ,ολες) και ομολογω πως με εχετε συγκινησει γιατι μου θυμιζετε κατα καποιο τροπο τις δικες μου εμπειριες. Ενα μονο μπορω να σας πω με βεβαιοτητα, κρατατε δυνατα και μην αφηνετε τιποτα και κανενα να σας αγχωνει και να σας φοβισει η να σας απογοητευει.Χωρις να θελω να φανω ξερολας και μη θελοντας να σας ζαλισω,σας λεω με συντομια πως εχω 4 παιδια,και τα δυο τελευταια (1/2010 κ 8/2011) τα εκανα εχοντας μια μονο σαλπιγγα και μια ωοθηκη καθως μου ειχε αφαιρεθει ολο το εξαρτημα χειρουργικα εξαιτιας ενος μεγαλου ογκου που ειχα παρουσιασει ενα χρονο μετα τη 2η γεννα.Σημειωτεον πως για να μεινω εγκυος την 2η φορα,εξαιτιας αγχους αλλα και ενος ακομη χειρουργειου για κυστη και ινομυωματα,προσπαθουσαμε για 3 χρονια και τελικα εμεινα εγκυος τη μοναδικη στιγμη που δεν το σκεφτομουν γιατι ειχα αλλα προβληματα στο νου μου. Δεν θελω να σας κουραζω αλ λο ...θα χαρω απιστευτα να μαθω και ταδικα σας κα λα νεα...γιατι ειμαι βεβαιη πως υπαρξουν γλυκιες μου...μονο κοιτατε πανω απολα τους εαυτους σας και τιποτα αλλο...α και οσον αφορα την ηλικια μη μασατε ουτε εκει γιατι ξερω πως ολες μας ψιλοτρομαζουν οι γιατροι ,οι στατιστικες, οι"καλοθελητες" και παει λεγοντας...κι εγω 37 χρονων ειμαι.Σας φιλω γλυκα μια μια και ζητω συγνωμη αν καταχραστηκα τον χρονο σας...ελπιζω να ακουσω συντομα τα νεα σας και σας στελνω νοερα ολη μου τη θετικη ενεργεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Σαφως και ο γιατρος μου θα μου δωσει απαντησεις αλλα επειδη πραγματικα συμπασχει μαζι μου και ειναι διπλα μου (δυστυχως δεν ειναι το πρωτο που μου χει συμβει) επειδη ειναι προσφατο το γεγονος δεν εχουμε συζητησει ακομα ολα τα ενδεχομενα.

Απλα καπου διαβασα οτι μετα απο εξωμητριο ειναι πιθανοτερο να ερθει και επομενο απλα δεν ξερω αν ισχυει και για την εξωσωματικη (δε βρηκα αλλη κοπελα με παρομοιο συμβαν)οποτε μαλλον εχω ακομα εναν φοβο να αντιμετωπισω ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια σε ολες!!! Σας παρακολουθω ολες (κατερινα, margi,aggeloskoni,xristina ολες ,ολες) και ομολογω πως με εχετε συγκινησει γιατι μου θυμιζετε κατα καποιο τροπο τις δικες μου εμπειριες. Ενα μονο μπορω να σας πω με βεβαιοτητα, κρατατε δυνατα και μην αφηνετε τιποτα και κανενα να σας αγχωνει και να σας φοβισει η να σας απογοητευει.Χωρις να θελω να φανω ξερολας και μη θελοντας να σας ζαλισω,σας λεω με συντομια πως εχω 4 παιδια,και τα δυο τελευταια (1/2010 κ 8/2011) τα εκανα εχοντας μια μονο σαλπιγγα και μια ωοθηκη καθως μου ειχε αφαιρεθει ολο το εξαρτημα χειρουργικα εξαιτιας ενος μεγαλου ογκου που ειχα παρουσιασει ενα χρονο μετα τη 2η γεννα.Σημειωτεον πως για να μεινω εγκυος την 2η φορα,εξαιτιας αγχους αλλα και ενος ακομη χειρουργειου για κυστη και ινομυωματα,προσπαθουσαμε για 3 χρονια και τελικα εμεινα εγκυος τη μοναδικη στιγμη που δεν το σκεφτομουν γιατι ειχα αλλα προβληματα στο νου μου. Δεν θελω να σας κουραζω αλ λο ...θα χαρω απιστευτα να μαθω και ταδικα σας κα λα νεα...γιατι ειμαι βεβαιη πως υπαρξουν γλυκιες μου...μονο κοιτατε πανω απολα τους εαυτους σας και τιποτα αλλο...α και οσον αφορα την ηλικια μη μασατε ουτε εκει γιατι ξερω πως ολες μας ψιλοτρομαζουν οι γιατροι ,οι στατιστικες, οι"καλοθελητες" και παει λεγοντας...κι εγω 37 χρονων ειμαι.Σας φιλω γλυκα μια μια και ζητω συγνωμη αν καταχραστηκα τον χρονο σας...ελπιζω να ακουσω συντομα τα νεα σας και σας στελνω νοερα ολη μου τη θετικη ενεργεια!!!

 

Σ'ευχαριστώ, η ιστορία σου μου έδωσε πολύ θάρρος... Μακάρι να έχουμε καλά νέα σαν τα δικά σου κι εμείς. Μακάρι Παναγία μου! Όλα γίνονται τελικά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=86

 

http://www.babyspace.gr/Article/ectopic-pregnancy/95-582.html\

 

Σοφία, ρίξε μια ματιά σε αυτά τα άρθρα, αναφέρουν ότι η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες εξωμήτριας κύησης.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, αλλά είναι από σχετικά αξιόπιστα sites.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα και το 2012 να σου φέρει αυτό που επιθυμείς περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Amy74 να σαι καλά που παρότι το θέμα δεν σε αφορά πια, μπαίνεις να δώσεις κουράγιο με την προσωπική σου ιστορία σε μας τις υπόλοιπες. Να σαι καλά κι εσύ κι όλες οι μανούλες που μοιράζονται εδώ μέσα την ιστορία τους, με πρώτη διδάξασα τη mummy30.

Εγώ γι αυτές τις δικές σας ιστορίες μπαίνω και για να μαθαίνω ευχάριστα απ τα κορίτσια που είναι στην προσπάθεια. Έτσι νομίζω πως παίρνω κι εγώ δύναμη. . .

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα

 

Επιτελους περασαν οι ημερες του τρεξιματος κ τωρα χαλαρωνω! Η βαφτιση πηγε τελεια αλλα εφαγα μια π@π@ρα αλλο πραγμα απο τον κυκλο μου αυτο το μηνα . Μεχρι στιγμης η ωοθ/ξια πηγαινε εναλλαξ (μια δεξια μια αριστερα) . Κ εκει που αυτο το μηνα ειχε ερθει η σειρα της αριστερης , παω στη γιατρο κ μου λεει οτι για ακομη ενα μηνα θα κανω ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη. Ουτε ξαναπατησα , ουτε κ θα πατησω για δευτερο υπερηχο . Θα κανω αυριο το ξημερωμα την pregnyl κ μετα καμια επαφη οπως μας βολεψει . Μ' αρεσει που εκλεισα κ διημερο σε ξενοδοχειο με υδρομασαζ κ χαζα για να ειμαστε πιο ρομαντικα με τον αντρα μου , μπας κ ξεαγχωθουμε κ μας κατσει! :mad:

Απο τους 4 μηνες λοιπον οι 3 ηταν απο την βουλωμενη πλευρα! Μπραβο μου κιολας!!!! Τουλαχιστον θα μας μεινει το διημερο...

Η γιατρος μετα απο δικη μου ερωτηση αρχισε να μιλαει πλεον για λαπαροσκοπηση . Θεωρει μαλλον απιθανο το να εχω μονο εξωτερικες συμφυσεις που να στραγγαλιζουν την εισοδο της σαλπιγγας . Προς το παρον ομως ειναι αρνητικη για εξωσωματικη . Αφου εμεινα απο την αριστερη λεει θα ξαναμεινω , αρκει να γινεται κανονικα ωοθ/ξια .

 

Εσεις τι λετε να αρχισω να ψαχνομαι για λαπαροσκοπηση ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Ποσο λετε να μου βγει?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.

Ηθελα να σας κανω 2 ερωτησεις μια και δεν ειμαι στα καλα μου για να σας πω ολη την ιστορια μου

Μετα απο εξωσωματικη, παραμονες Χριστουγεννων εχασα τη σαλπιγγα.

Εχει τυχει σε καμμια απο σας?Θελω να πω οντως συμβαινει συχνα στις εξωσωματικες ?

 

Καπου διαβασα οτι οταν χασεις τη μια σαλπιγγα ειναι ακομα πιο πιθανο 2ο εξωμητριο

Ισχυει??Για να δω αν θα σαλταρω περισσοτερο δηλαδη απο οσο ειμαι τωρα σαλταρισμενη !

 

Σας ευχαριστω

Ηρέμησε κοριτσάκι μου! Μην ακούς κανέναν και αγχώνεσαι. Ολες μας περάσαμε από εξωμήτριο και αυτός είναι ο πανικός που ζεις αμέσως μετά: μην το ξαναπάθεις! Ξέρεις πόσο καιρό έκανα να το βγάλω από το κεφάλι μου; Ακόμη και τώρα που πέρασαν 2μισι χρόνια, το σκέφτομαι και φοβάμαι μην το ξαναπάθω. Δεν θα χάσω όμως και τον ύπνο μου! Ο,τι είναι να γίνει, θα γίνει......Ολα από το Θεό είναι....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

 

Επιτελους περασαν οι ημερες του τρεξιματος κ τωρα χαλαρωνω! Η βαφτιση πηγε τελεια αλλα εφαγα μια π@π@ρα αλλο πραγμα απο τον κυκλο μου αυτο το μηνα . Μεχρι στιγμης η ωοθ/ξια πηγαινε εναλλαξ (μια δεξια μια αριστερα) . Κ εκει που αυτο το μηνα ειχε ερθει η σειρα της αριστερης , παω στη γιατρο κ μου λεει οτι για ακομη ενα μηνα θα κανω ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη. Ουτε ξαναπατησα , ουτε κ θα πατησω για δευτερο υπερηχο . Θα κανω αυριο το ξημερωμα την pregnyl κ μετα καμια επαφη οπως μας βολεψει . Μ' αρεσει που εκλεισα κ διημερο σε ξενοδοχειο με υδρομασαζ κ χαζα για να ειμαστε πιο ρομαντικα με τον αντρα μου , μπας κ ξεαγχωθουμε κ μας κατσει! :mad:

Απο τους 4 μηνες λοιπον οι 3 ηταν απο την βουλωμενη πλευρα! Μπραβο μου κιολας!!!! Τουλαχιστον θα μας μεινει το διημερο...

Η γιατρος μετα απο δικη μου ερωτηση αρχισε να μιλαει πλεον για λαπαροσκοπηση . Θεωρει μαλλον απιθανο το να εχω μονο εξωτερικες συμφυσεις που να στραγγαλιζουν την εισοδο της σαλπιγγας . Προς το παρον ομως ειναι αρνητικη για εξωσωματικη . Αφου εμεινα απο την αριστερη λεει θα ξαναμεινω , αρκει να γινεται κανονικα ωοθ/ξια .

 

Εσεις τι λετε να αρχισω να ψαχνομαι για λαπαροσκοπηση ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Ποσο λετε να μου βγει?

Katerina, απάντησα και αλλού και σε συμβουλεύω να κρατήσεις τα λεφτά σου, να μην κάνεις λαπαροσκόπηση, να προσπαθήσεις για λίγους ακόμη μήνες φυσιολογικά και αν δεν γίνει κάτι, κάνε εξωσωματική. Πόσο χρονών είσαι αλήθεια; Περίμενε λίγο, αφού το καλοκαίρι έμεινες, θα ξαναμέινεις, ρε κορίτσι!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα εγω θα σε συμβουλευα να την κάνεις την λαπαροσκόπηση αν και ξέρω ότι το κόστος είναι μεγάλο. Στον τελευταίο γιατρό που πήγα και εχοντας ενα μεγάλο φακελο ιατρικών εξετάσεων του ζήτησα σπερματεγχυση. η απαντηση του ήταν πως να σου κανω οτι ζητάς αν δεν ξέρω ότι ολα είναι τελεια για να φιλοξενησει η μητρα μωρό.Αν σου κανω μου λεει σπερματεγχυση και αποτυχει εμενα θα ζητας τα ρεστά. Σε προηγουμενους γιατρούς είχα κανει μισες εξετάσεις θρομβοφιλιας (νομιζοντας ότι έίναι ολοκληρωμενο το πακετο) και υστεροσκοπηση. Οταν βγηκα απο το ιατρείο του εκλαιγα λέγοντας πάλι θα περασουμε εξετάσεις (κόστος μεγάλο), χειρουργεια..... Ο σύζυγος να προσπαθεί να με παρηγορησει και αυτός. Τελικά καναμε πάλι τις εξετασεις καθ εξιν αποβολων, θρομβοφιλιας , σαλπιγγογραφια και λαπαροσκοπηση (διαγνωστική και μετα επεμβατική αφου ανακαλυψε μια μεγάλη κύστη που δεν φαινοταν σε κανενα υπέρηχο και ηταν κρυμμενη πίσω απο ωοθήκες.) Οπότε τελικά είχε δικιο. ¨Αρα γνωμη δική μου κάνε όλο το πακετο εξετάσεων για να μπορείς να φιλοξενησεις το μωρακι σου για εννιά μηνες σε ωραίο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις . Ελικρινα

 

margi ειμαι 28 χρονών αλλα με δεδομενο το ολο ιστορικο (κ δεν μιλαω μονο για την παλινδρομηση) νιωθω τα χρονικα περιθωρια να στενευουν ολο κ πιο πολυ....

 

pepsi1 αρχικα κ το δικο μυ σκεπτικο αυτο ηταν . Ακομη κ αν δεν μπορουσε να μου διορθωσει την αποφραγμενη σαλπιγγα ο εκαστοτε γιατρος, να ελεγχε τουλαχιστον ολο το υπολοιπο αναπαραγωγικο συστημα . Ομως οπως λεει κ η margi πιο πανω ειναι μεγαλο το κοστος κ η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε cent...Απο εδω το τραβηξαμε με τον αντρα μου , απο εκει το τραβηξαμα, αλλα οικονομικη λυση πουθενα.

Επισης προσανατολιστηκα στο να κανω την λαπαροσκοπηση στο Παπαγεωργιου , αλλα μια γνωστη με ενημερωσε οτι τελικα δεν γινονται λαπαροσκοπησεις πλεον εκει (λεπτομερειες θα μαθω απο Δευτερα) . Μονο στο ιπποκρατειο μπορω να απευθυνθω αλλα δεν την κανω με τιποτα εκει . Εχω περασει σαν εργαζομενη απο εκει κ δεν θελω με τιποτα.

 

Με βλεπω να ξεχναω την ιδεα της λαπαροσκοπησης τελικα κ να κανω υπομονη μεχρι να μου σωθει . Απο εκει κ περα αν χρειαστω εξωσωματικη , ασχημα τα πραγματα...

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου απο αύριο περιμένω περίοδο......δυστυχώς ..... Όλα τα συμπτώματα αυτα δείχνουν .....και όπως καταλαβαίνεται απο τώρα τα εβαψα μαύρα!,,,,!!!!!

 

 

Τι θα κάνω πάλι?????

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή θα κάνεις!!! Μην αγχώνεσαι μωρέ....Εγώ πλέον έχω συνηθίσει. Αλλωστε πού ξέρεις ότι θα σου κάνει την τιμή;;; Μπορεί και να σε βαρέθηκε και να μην εμφανιστεί η....κακούργα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα!ευχομαι αυτη τη χρονια να γεμισουν ολων μας οι αγκαλιες με τα αγγελουδια που τοσο επιθυμουμε!παρολο που δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια,γνωριζω ομως κοπελα(κουμπαρα ξαδελφου μου)η οποια εκανε εξωσωματικη στο πρωτο της παιδακι,ο γιατρος μετα τη γεννα της ειπε πως πλεον θα λειτουργει μονο η μια σαλπιγγα(πιστευω σκοπιμα κ θα δειτε γιατι)κι οτι μπορει να βρισκεται πλεον ελευθερα με τον αντρα της γιατι δυσκολα θα ξαναμεινει εγκυος!πανεξυπνος ο γιατρος γιατι η κοπελα χωρις αγχος εκανε αλλα δυο παιδακια!!οποτε ενας σημαντικος ππαραγοντας οσο χαζο κι αν ακουγεται ειναι η ελλειψη αγχους!επισης,επειδη λογω δικων μου επιπλοκων χρειαστηκε να παραμεινω αρκεο διαστημα στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στη λαρισα οπου κ γεννησα,ειδα κ εμαθα ποσο εξαιρετικη δουλεια κανουν εκει στο τμημα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης!αν καποια κοπελα που αντιμετωπιζει καποια δυσκολια μπορει ας τπ προσπαθησει κι εδω στη λαρισα!δεν θα επαιρνα το ρισκο να το προτεινω αν δε γνωριζα εγω η ιδια τι δουλεια γινεται εδω!ο διευθυντης λεγεται Μεσσηνης(εξαιρετικος) κ το τιμ των γιατρων ενας κι ενας!Λαλλος.Νταφοπουλος,Μαδεμτζης ειναι ο δικος μου που ο,τι κι αν πω γι'αυτον λιγο θαναι!ευχομαι να βοηθησα εστω κ λιγο!καλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki, τι έγινε τελικά; Κι εμένα με ξεκίνησαν συμπτώματα περιόδου. Αντε πάλι! Εφυγε κι αυτός ο μήνας.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια ήθελα και εγώ να μοιραστώ κάποιο πρόβλημα που έχω μαζί σας. Είμαι 25 χρονών και από τα 18 είχα δεξιά χμηλά πόνους στην κοιλιά το έψαξα σε γυναικολόγους και μου λέγανε ότι ήταν το ένετρο το έψαξα για το έντερο και μου λέγανε ότι είναι γυναικολογικό άκρη δεν είχα βγάλει για χρόνια αλλά ο πόνος σταθερός! πριν δυο χρόνια περίπου με έπιασε και από την αριστερή πλευρά έντονοι πόνοι και από εκεί αλλά μου κράτησε 7 μηνες περίπου και μετά μου πέρασε. Πριν κάνα μήνα με ξανάπιασε από την αριστερά πλευρά πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου είπε ότι από δεξιά έχω μια χρόνια σαλπιγγίτιδα και δεν ξέρει κατα πόσον είναι διαβατή και ότι τώρα με έπιασε και η αριστερή μου έδωσε αντιβίωση την παίρνω τώρα 10 μέρες αλλά τρομερή διαφορά δεν έχω δει! ήθελα να ρωτήσω και εσάς βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?? η σαλπιγγίτιδα κάνει όντως πόνους?? όταν σας είχε συμβεί και εσάς πονάγατε?? έχω αγχωθεί μήπως είναι κάτι άλλο σοβαρό και δεν μου το βρίσκουνε!! τι να πω αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia! Edw eimai kai egw...Me antiviosi kai xwris prospatheies ayto to mina. Na sas rwtisw kai egw kati. O gynnaikologos moy afoy brikame xlamydia, den moy edwse alles eksetaseis na kanw. Kai kyriws den moy eipe na kanw sapliggografia, alla eipe na teleiwsw tin antiviosi kai na synexisw kanonika tis prospatheies. An den exw meinei se kana xrono moy eipe, tote na kanw tis salpiggografia. Gia tin ypogonimotita yparxei periptwsi na eythynetai mono i yparksi twn xlamydiwn kai na min exw problima an apallaxtw? Giati egw iksera pws oti zimia einai na kanoyn moy tin exoyn kanei kai apla pairnw tin antiviosi gia na stamatisei edw i zimia. Oxi oti tha eimai pio gonimi meta tin antiviosi....Kai exw kollisei twra poy moy eipe na min kanw salpiggografia. Imoyna sigoyri oti tha moy zitoyse na tin kanw. Exeis, leei, perithwria logw ilikias (eimai 29). Alla den thelw na perimenw allo tzampa....

Ligo berdhemena ta egrapsa, alla opoia gnwrizei as moy pei tin apopsi tis, giati me blepw na to xanw to myalo moy. Eyxaristw!

Link to comment
Share on other sites

lpolipop den exw proswpiki empeiria gia tin salpiggitida. Alles lene oti kanei ponoys paromoious me toys dikoys soy. Enw alles tin pernane xwris na katalavoun polla pragmata. Kai egw logw mikrovioy poy prokalei paromoia problimata stis salpigges pairnw antiviosi, alla to anakalypsa entelws tyxaia (apo ton syzygo moy) kai enw pithanotata exoyme xronia to mikrovio den exw niosei pote kanenan pono pouthena.

Egw tha soy proteina na enimeroseis ton giatro soy oti den exeis dei diafora me tin antiviosi. Mporei na prepei na oloklirothei i therapeia gia na deis diafora, alla ayto mono o giatros soy mporei na soy to epivevaiosei.

Link to comment
Share on other sites

lpolipop και γω δεν ξερω απο σαλπιγγιτιδα οποτε ας απαντησει καποια που ξερει μην πω κατι λαθος.

 

lexi να σου πω μονο την γνωμη μου γιατι εχω περασει και γω θεραπειες για χλαμυδια και κατι ξερω πανω στο θεμα. αφου τελιωσει η αγωγη που παιρνεις για το μικροβιο θα πρεπει να κανεις ΠΑΛΙ μια εξεταση για χλαμυδια - αυτη που λεμε ιστος περιοδου- για να σιγουρευτεις οτι καθαρισες και μαλιστα ο μοριακος στη κλινικη που την εκανα εγω (την εξεταση) μου ειχε προτεινει να περιμενω να περασει μια περιοδος μετα την θεραπεια για να "καθαρισω" και μετα να κανω την επομενη εξεταση. ολα αυτα πριν ξανα προσπαθησουμε για παιδι για να μην υπαρξει προβλημα αργοτερα αν προκυψει εγκυμοσυνη. πρεπει επισης και ο αντρας σου να κανει μια εξεταση πριν ξεκινησετε προσπαθειες. αυτο για την σαλπιγγογραφια ξερω απλα οτι υπαρχει περιπτωση να κανεις μυκυτες και οτι καποια γιατροι σου γραφουν παλι αντιβιωση αλλα και παλι καλο ειναι να εχεις μια εικονα για το πως ειναι οι σαλπιγγες αν δεν εχεις ηδη κανει αυτη τη εξεταση. ξερω γω;

αυτο για την ηλικια μου φαινεται χαζο.

επισης να πω πως ουτε εγω ειχα συμπτωματα οσο ειχα το μικροβιο.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια ήθελα και εγώ να μοιραστώ κάποιο πρόβλημα που έχω μαζί σας. Είμαι 25 χρονών και από τα 18 είχα δεξιά χμηλά πόνους στην κοιλιά το έψαξα σε γυναικολόγους και μου λέγανε ότι ήταν το ένετρο το έψαξα για το έντερο και μου λέγανε ότι είναι γυναικολογικό άκρη δεν είχα βγάλει για χρόνια αλλά ο πόνος σταθερός! πριν δυο χρόνια περίπου με έπιασε και από την αριστερή πλευρά έντονοι πόνοι και από εκεί αλλά μου κράτησε 7 μηνες περίπου και μετά μου πέρασε. Πριν κάνα μήνα με ξανάπιασε από την αριστερά πλευρά πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου είπε ότι από δεξιά έχω μια χρόνια σαλπιγγίτιδα και δεν ξέρει κατα πόσον είναι διαβατή και ότι τώρα με έπιασε και η αριστερή μου έδωσε αντιβίωση την παίρνω τώρα 10 μέρες αλλά τρομερή διαφορά δεν έχω δει! ήθελα να ρωτήσω και εσάς βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?? η σαλπιγγίτιδα κάνει όντως πόνους?? όταν σας είχε συμβεί και εσάς πονάγατε?? έχω αγχωθεί μήπως είναι κάτι άλλο σοβαρό και δεν μου το βρίσκουνε!! τι να πω αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

 

κι εγω εχω εδω και 2 μηνες περιπου πονους δεξια χαμηλα, κι εμενα το εντερο μου λενε, η αληθεια ειναι ομως οτι εγω δυστηχως αντιμετωπιζω καποια σοβαρα προβλήματα..εχεις ελευθερες επαφες καποιο διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...