Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλησπερααααααααα

 

Ειλικρινα συγγνωμη που χαθηκα , αλλα τρεχω λιγο πανικοβλητη διοτι το αλλο σ/κ βαφτιζω κ προσπαθω να τα οργανωσω ολα τις 2 τελευταιες εβδομαδες. Μη νομιζετε οτι δεν μπαινω , ισα ισα στα κλεφτα προσπαθω να μπω καθε μερα να διαβαζω τα νεα σας , αλλα δεν προφταινω να σας γραψω ! :oops:

 

Κατα τα αλλα ειμαι καλα κ μεσα στην τρελα του να ψωνισουμε τα απαραιτητα , να τακτοποιησουμε την διακοσμηση κ να φτιαξω κ τις μπομπονιερες , περασαν οι μερες κ ηρθε η ωρα για την χοριακη σχεδον . Την Δευτερα το πρωι θα παω για την εξεταση. Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι τις τελευταιες μερες το στομαχι μου ειναι χαλια . Γενικα δεν δινω σημασια σε συμπτωματα γτ πιστευω οτι τα πιο πολλα προερχονται απο το utrogestan . Αλλα στα αληθεια με παραξενεψε πολυ οτι τα απογευματα νιωθω μια μονιμη ανακατωσουρα στο στομαχι . Αρχισε το προηγουμενο σ/κ που πηγα να κανω αλλαγη στο τραυμα του αδερφου μου . Εγω που ημουνα τοσα χρονια μεσα στα αιματα , τις γεννες κ τα χειρουργεια , ξιαφνικα οταν μου μυρισε το betadine σε συνδυασμο με την αρρωστημμενη ζεστη που ειχε στο σπιτι η μανα μου , μ' εκοψε ενα κρυος ιδρωτας , μια ζαλαδα , μια αναγουλα! Χαλια σας λεω! Βγηκα στα καπακια εξω στο ψοφοκρυο μεχρι να ηρεμησω . Εχασα κ το χρωμα μου μου ειπα οι αλλοι...Απο εκεινη την ημερα κ μετα (εδω κ μια εβδομαδα δηλαδη) το στομαχι μου τα απογευματα κ τα βραδια δινει ρεσιταλ . Τα υπολοιπα συμπτωματα υπαρχουν μεν , αλλα δεν τους δινω σημασια γτ κ τους αλλους μηνες ηταν παροντα παρολο που δεν υπηρξε εγκυμοσυνη . Με απογοητευει κ το γεγονος οτι αυτο το μηνα εκανα απο την βουλωμενη πλευρα ωοθ/ξια κ ολο προσγειωνω τον εαυτο μου . Επισης αυτο που με εκανε λιγο να ελπιζω , ειναι οτι την 10η μερα μετα την ωοθ/ξια ειδα λιγο αιματακι πορτοκαλοκοκκινο στο σκουπισμα . Απο τοτε τιποτα ξανα . Να ηταν αιματακι εμφυτευσης ή τα παιζει ο οργανισμός μου?

 

Εσεις τι λετε ? Θα ελπιζατε στην θεση μου καθολου?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκι μου, μακάρι την Δευτέρα να φωνάξεις "Θαύμα!". Εγώ αυτό σου εύχομαι. Τα συμπτώματα είναι όντως ενθαρρυντικά, τι να πω; Ανακατωσούρες, αδιαθεσίες, αιματάκι.....Μακάρι, βρε!! Μακάρι....

Ηθελα να σε ρωτήσω, με την ευκαιρία κάτι. Διαβασα σε ένα μήνυμά σου που έλεγες ότι η prengyl μπορεί να καθυστερήσει την εκκριτική φαση(;) - κάπως έτσι, τέλος πάντων. Τι σημαίνει αυτό; Το ρωτώ, γιατί θα ξεκινήσω αυτό το μήνα έλεγχο ωορρηξίας ( χωρίς ορμόνες) και ένεση prengyl για πρόκληση......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, με το καλό σου εύχομαι! Η αλήθεια είναι ότι οι πιθανότητες με φάρμακα είναι τεράστιες για εγκυμοσύνη σε γυναίκα που έχει μείνει ήδη έγκυος. Θυμάμαι κι εμένα που επέμενε για την κανονική εξωσωματική και μου τόνιζε ότι οι πιθανότητες στο φυσικό κύκλο είναι πολύ μικρές (το πολύ 17% σε σχέση με πάνω από 40% με τον άλλο τρόπο). Φοβόταν μην αποτύχει και μου προκαλέσει ψυχικό πόνο. Αν δεν επέμενα εγώ τόσο δε θα προχωρούσε!Μάλλον ήμασταν πολύ πολύ τυχεροί! Σου είπε ότι αν αποτύχει θα σου κάνει μετά σε φυσικό κύκλο, ώστε να προσπαθήσεις αμέσως κι όχι μετά από 3 μήνες, όπως γίνεται αμέσως! Είναι πολύ σωστή η όλη τακτική! Η γνώμη μου και το προαίσθημά μου είναι ότι δε θα χρειαστεί άλλη φορά...

Με το καλό!

Κατερινάκι, περιμένουμε νέα σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευη μου, μακάρι να πετύχουμε και με την ένεση που μας είπε να κάνουμε πριν ξεκινήσουμε. Ο άντρας μου πρώτη φορά που περιμένει πώς και πώς να πάμε για υπέρηχο να δούμε την γόνιμη μέρα, να κάνουμε την prengyl!!!Εχει ελπίδες ο καημενούλης μου πως κάτι θα καταφέρουμε με αυτόν τον τρόπο. Εγω΄δεν έχω τόσες ελπίδες με αυτην την μέθοδο, αλλά θα την δοκιμάσω για το χατήρι του και μόνο.

Ο γιατρός είπε πως μόνοι μας έχουμε κάτω από 10% πιθανότητες, με σπερματέγχυση 20% και αν δώσει φάρμακα 25%, με φυσικό κύκλο 40%, και με εξωσωματική 50%!!! Ηταν πολύ θετικός και για φυσικό κύκλο και είπε πως με φάρμακα όχι και τόσο δυνατά όσο της εξωσωματικης μπορούμε να πάρουμε και 2 ωάρια.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια η χοριακη μου ηταν αρνητικη . Παει κ αυτος ο μηνας...Εκοψα τα χαπια κ απο μερα σε μερα θα μου ερθει περιοδος . Κ ξεκιναμε για ακομη μια φορα απο την αρχη . Αντε να δουμε....

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ax, βρε κοριτσάκι μου, κρίμα! Δεν πειράζει όμως. Μην απογοητεύεσαι κι όλα θα έρθουν σιγά- σιγά! Είπαμε: θα είμαστε αισιόδοξες. Αν χάσουμε την χαρά μας, τέλειωσαν όλα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εδώ και εγώ στην παρέα σας ψάχνω για λίγη παρηγοριά στο θέμα σάλπιγγες/σύλληψη... Εν συντομία: Είμαι 37, ο άντρας μου 34, προσπαθούμε εδώ και 3 χρόνια για μωρό αλλά δυστυχώς δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος.. Μια σαλπιγγογραφία το 2008 έδειξε φραγμένη τη δεξιά σάλπιγγα, και μια λαπαροσκόπηση το 2009 την αριστερή (!!) και διαβατή τη δεξιά, μετά από 17 γιατρούς (πραγματικό νούμερο!) άκουσα την άποψη ότι μπορεί να μην είναι καμια τελικά βουλωμένη και να κάνουν συσπάσεις και να εμφανίζονται φραγμενες ενώ δεν είναι. Γίνεται αυτό; Έχει συμβεί σε καμιά; Να σημειώσω ότι ο γιατρός της λαπαροσκόπησης είπε ότι δεν μπορούσαν να λυθούν οι συμφύσεις και δεν έκανε κάτι.. Τέλος πάντων, μετά από 1 εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (αποτυχημένη), πήγα 4 ακόμα φορές για συλλογή ωαρίου ώστε να ξαναπροσπαθήσω (πάντα σε φυσικούς, απεχθάνομαι και φοβάμαι τα φάρμακα) αλλά όλες τις φορές είχε σπάσει το ωοθυλάκιο και δεν μπόρεσαν να πάρουν το ωάριο. Την τελευταία φορά, ο γιατρός πρότεινε να κάνουμε σπερματέγχυση (που δεν την πρότεινε κανείς ως τώρα λόγω της βουλωμένης σάλπιγγας) και ό,τι γίνει λέει... Το σπέρμα του άντρα μου είναι πολύ καλό και με την επεξεργασία έγινε τέλειο, έχουμε λέτε καμιά πιθανότητα; Η σπερματέγχυση έγινε στις 7/1 και έχω πολύ αγωνία... Μετά από αυτό αν δεν πετύχει, με βλέπω να προχωράω σε εξωσωματική με βραχύ πρωτόκολλο ορμονών για περισσότερα ωάρια όσο και αν προσπαθώ να το αποφύγω. Μας έχουν σπάσει τα νεύρα όπως καταλαβαίνετε και το άγχος μόνο αυξάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητές μονοσάλπιγγες ελπίζω να είστε όλες καλά και να χετε όνειρα γλυκά (τέτοια ώρα). Έχω καιρό να σας γράψω γιατί δεν είχα τίποτα νέο να πω. Σας παρακολουθώ όμως και αγωνιώ μαζί σας κάθε μήνα για τη μη έλευση της περιόδου σας. Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Ευτυχώς μπαίνει και καμιά καινούργια κοπέλα και μας λέει και τη δική της θετική ιστορία και παίρνουμε κουράγιο.

 

Να σας υπενθυμίσω πως εμείς αυτό το μήνα ξεκινάμε ξανά προσπάθειες για παιδί μετά από ένα χρόνο, σχεδόν, από την εξωμήτριο. Από την τελευταία φορά που σας έγραψα μέχρι τώρα ήμουν σε καλή διάθεση, ήμουν αισιόδοξη πως όλα θα πάνε καλά και ανυπομονούσα να ρθει η ώρα να ξεκινήσουμε. Έκανα και σαλπιγγογραφία και μου είπαν πως η δεξιά μου σάλπιγγα είναι μια χαρά και η μήτρα σε κάμψη. Είχα σκοπό να κάνω και την εξέταση ιστού περιόδου αλλά δε με βόλεψαν οι ημερομηνίες, θα την κάνω την επόμενη φορά που θα έχω περίοδο.

Σε καμιά δεκαριά μέρες λοιπόν αρχίζουμε... Γιατί όμως δε νιώθω καθόλου σίγουρη? Γιατί φοβάμαι τόσο? Μ έπιασε πάλι αυτός ο φόβος και ένα σφίξιμο στο στομάχι. Όχι τόσο για αποτυχία σύλληψης ή βιοχημική ή ακόμα και αποβολή αλλά για 2η εξωμήτριο. Ξέρω πως οι πιθανότητες είναι περισσότερες απ ότι σε μια κοπέλα που ποτέ δεν είχε. Πως θα γίνει να το γλιτώσω Θεέ μου????? Με τέτοια ψυχολογία δε μας βλέπω καθόλου καλά. . . . Ξέρω πως θα μου πείτε να μην αγχώνομαι και να σκέφτομαι θετικά και πως όλα θα πάνε καλά. Ίσως για να μου τα πείτε σας γράφω απόψε. . . Ίσως επειδή σε σας, ανώνυμα, βρίσκω τη δύναμη να πω αυτά που νιώθω και που κρύβω από τους αγαπημένους μου γιατί δεν θέλω να τους βλέπω να στενοχωριούνται. . . Ίσως γιατί θέλω τις ευχές σας να μ ακολουθούν. . .

Link to comment
Share on other sites

IFANTA να ξερες πόσο σε νιώθω!!!!!! Νομίζω ότι όλες αυτά σκεφτόμαστε!!!! Ξέρω γλυκιά μου όλη την ψυχολογία!!!!! Σχεδόν κάθε μήνα όταν μου ερχετε η περίοδος βάζω τα κλάματα, και άλλες φορές νιώθω πόνους και θεωρώ πως είναι πάλι εξωμητριο, χωρίς βέβαια να συμβαίνει κάτι τέτοιο...... Τον πρώτο καιρό δε, μετά το εξωμητριο είχα τετοιο φόβο για το εξωμητριο που περνάμε και μέτρα προφύλαξης ...... Σκέψου εγώ που θέλω τόσο πολύ ένα παιδί για κκαποιους μήνες παίρναμε και προφυλάξεις..... Με λίγα λόγια είχαν έρθει τα πάνω κάτω. Τώρα το έχω πάρει απόφαση και είπα πως ότι είναι να γίνει θα γίνει και ΤΈΛΟΣ !!!!!αν είναι να μου ξανατυχει θα το αντεξω , αλλά δεν μπορώ να μην προσπαθήσω ξανά να μείνω έγκυος. Θα αφήσω να περάσουν άλλοι έξι μήνες και μετα θα πάω για εξωσωματικη

 

Δεν θα αφήσω άλλο να περνάει ο καιρός άσκοπα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι και στις δυο να μην έχετε ποτέ ξανά καμιά δυσάρεστη εμπειρία και σύντομα να γίνετε μανούλες όπως επιθυμείτε. Νιώθω λίγο μόνη καθώς καμιά δεν απάντησε στο ερώτημά μου πιο πάνω... γίνεται να δείχνουν κλειστές οι σάλπιγγες και να μην είναι; Δώστε κανένα σήμα ζωής ρε κορίτσια. Προσπαθώ κι εγώ να πιαστώ από κάπου.....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και στις δυο να μην έχετε ποτέ ξανά καμιά δυσάρεστη εμπειρία και σύντομα να γίνετε μανούλες όπως επιθυμείτε. Νιώθω λίγο μόνη καθώς καμιά δεν απάντησε στο ερώτημά μου πιο πάνω... γίνεται να δείχνουν κλειστές οι σάλπιγγες και να μην είναι; Δώστε κανένα σήμα ζωής ρε κορίτσια. Προσπαθώ κι εγώ να πιαστώ από κάπου.....
Μην αισθάνεσαι μόνη σου γιατί δεν είσαι! Χθες έγραψα κάποια πράγματα αλλά δεν μπορεσα να τα στείλω. Δυστυχώς δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λες. Πώς γίνεται να μην φαίνεται στην σαλπιγγογραφία αν είναι ανοιχτές ή όχι οι σάλπιγγες;;Εκανες σπερματέγχυση, σωστά; Να πάνε όλα καλά.

Κι εγώ, κορίτσια, έκανα πολύ καιρό να ξεπεράσω το εξωμήτριο. Να φανταστείτε για πολύ καιρό μού ερχόταν η περίοδος κι εγώ έκανα τεστ για να βεβαιωθώ πως όντως είναι περίοδος κι όχι εξωμήτριο!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορρηξίας. Ημουν στην 12η μέρα και το ωοθηλάκιο της δεξιάς ωοθήκης ( της καλής ) ήταν 16χιλ, ενώ το ενδομήτριο μόλις 5,6 χιλ.....Γιατί τόσο λεπτό, ρε γμτ; Τεσπα....τι άλλο θα δω ακόμη με την πάρτη μου; Θα κάνω σήμερα το βράδυ μια ένεση πρεγκυλ και από αυριο ξεκινάμε επαφές. Για 14 μέρες θα παίρνω utrogestan, salospir, cyclacur....Ακολουθούμε σχήμα σπερματέγχυσης, είπε , κι ό,τι γίνει......Δεν έχω καμία ελπίδα κι έχω βαρεθεί να πηγαίνω στους γιατρούς και ποτέ να μην βρίσκουν κάτι καλό να μου πουν......Μέχρι και για διαφραγματική μήτρα μου είπε πως του φάνηκε πως έχω. Πως το ενδομήτρι λέει¨"σπάει" στην αρχή του αλλά στην συνέχεια είναι ομοιογενές.......Είδε το dvd της λαπαροσκόπησης και τελικά είπε πως θα το ξαναδούμε τον άλλο μήνα. Κατερίνα, εσύ που ξέρεις, υπάρχει τέτοια περίπτωση; αφού στην υστεροσκόπηση το καλοκαίρι που έκανα δεν εντόπισαν τίποτα τέτοιο στην μήτρα, ούτε και πριν δύο μήνες που έκανα έναν υπέρηχο φάνηκε κάτι τέτοιο. Επίσης το ενδομήτριο χάλια δεν ήταν; Μεγαλώνει με τα χάπια; Αυτός είπε πως ναι.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και στις δυο να μην έχετε ποτέ ξανά καμιά δυσάρεστη εμπειρία και σύντομα να γίνετε μανούλες όπως επιθυμείτε. Νιώθω λίγο μόνη καθώς καμιά δεν απάντησε στο ερώτημά μου πιο πάνω... γίνεται να δείχνουν κλειστές οι σάλπιγγες και να μην είναι; Δώστε κανένα σήμα ζωής ρε κορίτσια. Προσπαθώ κι εγώ να πιαστώ από κάπου.....

 

Τι να πω βρε κοριτσάκι μου, εγώ δεν ξέρω να σου απαντήσω. Θεωρητικά θα μπορούσε αν την ώρα της σαλπιγγογραφίας έκαναν σπασμό. Νομίζω έχω διαβάσει εδώ μέσα για τέτοια περίπτωση. Μήπως θα χε νόημα να επαναλάβεις μια σαλπιγγογραφία σε περίπτωση που δεν πετύχει η σπερματέγχυση? (πράγμα που το απεύχομαι φυσικά) Αλλά τώρα θα μου πεις, αν είχε νόημα, όλο και κάποιος από τους 17 γιατρούς θα στο είχε προτείνει...

Αφού προχωρήσατε στην σπερματέγχυση, εστίασε όλη τη θετική σου σκέψη στην επιτυχία της. Σκέψου πως οι σαλπιγγούλες είναι ορθάνοικτες και θα οδηγήσουν το ωάριό σου στη σωστή θέση όπου θα ανταμώσει τα super wow σπερματοζωάρια του άντρα σου και θα γίνει party!!!!!!!!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα!!! Μακάρι σε λίγες μέρες να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

margi μου και βέβαια μεγαλώνει το ενδομήτριο με τις ορμόνες που σου δίνουν. Το utrogestan το δίνουν στις έγκυες που έχουν αιμορραγία ή καφέ υγρά κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης ώστε να παχύνει το ενδομήτριο και να κρατήσει το γονιμοποιημένο ωάριο, να μην του επιτρέψει να αποβληθεί.

Όσο για τα περί διαφραγματικής μήτρας που σου είπε, αγνόησέ τα προς το παρόν. Να σε ξανααπασχολήσουν όταν και ΑΝ έρθει η ώρα.

margi μου, νομίζω πως αυτή τη φορά είσαι περισσότερο κοντά παρά ποτέ!!! Οι συνθήκες είναι ιδανικές, επαφές με καλό σπέρμα τις κατάλληλες μέρες και με δυναμωτικά για το ενδομήτριο!!! Έχω πολλές ελπίδες για σένα!!! Όλα θα πάνε καλά!!! Πίστεψέ το!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..

Η αλήθεια έιναι ότι έχω σκεφτεί να επαναλάβω την υστεροσαλπιγγογραφία πολλές φορές, όμως πραγματικά κανένας γιατρός δεν το συστήνει και μεταξύ μας έχω κουραστεί από τις χιλιάδες εξετάσεις που κάνουμε ούτως ή άλλως και η συγκεκριμένη με πόνεσε και πολύ..

Τέλος πάντων, σήμερα μίλησα με μια γιατρό που μου πρότεινε να κάνω λέει βιοψία του ενδομητρίου σε έναν πολύ καλό επιστήμονα που ειδικεύεται σ'αυτό και γίνεται λέει απλά σαν παπ τεστ στο ιατρείο του.. Θεωρεί ότι ίσως ευθύνεται το ενδομήτριο που δεν μένω και ο συγκεκριμένος ερευνητής δίνει διαλέξεις σ'όλο τον κόσμο πάνω στο θέμα... Δεν ξέρω τι θα κάνω. Ειλικρινά πόση υπομονή και πόσα χρήματα πρέπει να καταθέσω ακόμα σε όλη αυτή την υπόθεση; Έχω κουραστεί πολύ.

Θα εστιάσω πάντως όπως λες στη θετική σκέψη γι'αυτή την προσπάθεια που έκανα και βλέπουμε. Ένα βήμα τη φορά. Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο ωορρηξίας. Ημουν στην 12η μέρα και το ωοθηλάκιο της δεξιάς ωοθήκης ( της καλής ) ήταν 16χιλ, ενώ το ενδομήτριο μόλις 5,6 χιλ.....Γιατί τόσο λεπτό, ρε γμτ; Τεσπα....τι άλλο θα δω ακόμη με την πάρτη μου; Θα κάνω σήμερα το βράδυ μια ένεση πρεγκυλ και από αυριο ξεκινάμε επαφές. Για 14 μέρες θα παίρνω utrogestan, salospir, cyclacur....Ακολουθούμε σχήμα σπερματέγχυσης, είπε , κι ό,τι γίνει......Δεν έχω καμία ελπίδα κι έχω βαρεθεί να πηγαίνω στους γιατρούς και ποτέ να μην βρίσκουν κάτι καλό να μου πουν......Μέχρι και για διαφραγματική μήτρα μου είπε πως του φάνηκε πως έχω. Πως το ενδομήτρι λέει¨"σπάει" στην αρχή του αλλά στην συνέχεια είναι ομοιογενές.......Είδε το dvd της λαπαροσκόπησης και τελικά είπε πως θα το ξαναδούμε τον άλλο μήνα. Κατερίνα, εσύ που ξέρεις, υπάρχει τέτοια περίπτωση; αφού στην υστεροσκόπηση το καλοκαίρι που έκανα δεν εντόπισαν τίποτα τέτοιο στην μήτρα, ούτε και πριν δύο μήνες που έκανα έναν υπέρηχο φάνηκε κάτι τέτοιο. Επίσης το ενδομήτριο χάλια δεν ήταν; Μεγαλώνει με τα χάπια; Αυτός είπε πως ναι.....

 

 

 

 

 

 

margi σου ευχομαι καλη επιτυχια κ συντομα ενα μωρακι μεσα στην αγκαλια σας!!!!!!!!!

εγω εχω κανει εξωσ, κ περιμενω αλλα 1 χρονο πριν εκανα προσπαθειες με χαπια κτλπ κ επαφες.επερνα τα clomiphane κ μου κανανε τελεια ωοθηλακια ΑΛΛΑ δεν αφηναν το ενδομητριο να αναπτυχθει σχεδον ποτε.

επερνα φαρμακα για το ενδομητριο δεν εκανα καλα ωοθηλακια.

μια φορα μονο πλακωθηκα σε ολα πολυ κ αποτελεσμα το ωοθηλακιο να γινει μια μεγαλ κυστη κ βρεθηκα νοσοκομειο.αλλα ολα καλα με την περιοδο αποβληθηκε.ηταν η τελευταια προσπαθεια με φαρμακα.περασαν 6 μν.επαφων απο μονοι μας κ καταληξαμε εξωσ.κ ειμαι πολυ χαρουμενη.ελπιζω να γινουμε κ ευτυχισμενοι!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ινφαντα, μακάρι να είσαι γουρλού και να βγει αληθινό το προαίσθημα σου. Μόνο που....δυστυχώς δεν έχουμε και πολύ καλό σπέρμα! Με άριστα το 10 παίρνει 7!!!

Αγγελόσκονη, μετά την σπερματέγχυση, όπως λέει και η Ινφάντα, αν δεν έχει γίνει κάτι κάνε μια νέα σαλπιγγογραφία. Οσο για βιοψία ενδομητρίου, στον εξωσωματικό που επισκέφτηκα μου είπε πως όταν ξεκινησουμε την εξωσωματική, θα μου κάνει βιοψία ενδομητρίου στην 11η με 16η μέρα του κύκλου για να αποκλείσουμε την ύπαρξη τυχόν μικροβίων....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αμαρρυλίδα, σε παρακολουθώ στην "υποβοηθούμενη αναπαραγωγή". Μπαίνω πού και πού για να μαθαίνω ευχάριστα. Η Μορίτσα τρίδυμα, ε; Αντε, κοπέλα μου, μακάρι να έχεις θετικά αποτελέσματα. Πότε με το καλό η χοριακή σου; Αλήθεια σε ποιον γιατρό πήγες;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi μου σ'ευχαριστώ.

Θα δω πως θα κινηθώ αν (το απεύχομαι) η σπερματέγχυση δεν πετύχει. Αυτό το "δείγμα" από τη μήτρα το είχε πάρει τώρα που θυμήθηκα ένας από τους 17 γιατρούς που έχω δει χωρίς μάλιστα να με ειδοποιήσει και πήγα να λιποθυμήσω από τον πόνο. Και μου τη χρέωσε και 100 ευρώ χωρίς να με ρωτήσει ποτέ. Την ανάλυση "τυχαία" έκανε η γυναίκα του στη διπλανή πόρτα από το ιατρείο του. Μετά μου έγραψε τρεις σελίδες φάρμακα να πάρω γιατί δήθεν βρήκε "ενδομητρίτιδα" αλλά τσέκαρα με άλλες δυο φίλες που είχαν πάει και είχε κάνει το ίδιο και σ'αυτές και αποδείχθηκε οτι ο τύπος απλώς ζούσε με χορηγούς τις φαρμακευτικές. Δεν πήρα τίποτα εννοείται.

Τώρα μου λένε να κάνω αυτή τη βιοψία για να τσεκάρουμε αν ωριμάζει σωστά το ενδομήτριο ή αν υπάρχουν ορμονικές ανωμαλίες... δεν ξέρω τι θα κάνω να σας πω. Ούτε ξέρω αν μπορώ να επαναλάβω τη σαλπιγγογραφία. Ψυχολογικά εννοώ, νιώθω πολύ κουρασμένη και για άλλο πόνο και αμφιβολίες. Θα δούμε. Μακάρι να βοηθήσει ο καλός Θεός και να μη χρειαστεί τίποτα.

Καλή επιτυχία αμαρυλλίδα στην εξωσωματική σου. Έκανες ολόκληρο το πρωτόκολλο; (καταστολής και διέγερσης;) Εμένα ο γιατρός προτείνει μόνο το δεύτερο κομμάτι τις διέγερσης για λιγότερα φάρμακα (επειδή δεν θέλω να πάρω πολλά εγώ και τον πιέζω). Σου εύχομαι καλή επιτυχία και αυτή να είναι η τελευταία σου ταλαιπωρία! Margi και σε'σένα τα καλύτερα εύχομαι κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, θέλω την γνώμη σου.Εκανα χθες το βραδυ πρεγκνυλ και από σήμερα ξεκί΄νησα ένα κάρο χάπια ( σικλακούρ, πρεζολον,σαλοσπίρ) και κολπικά υπόθεταπρογεστερόνης που τα βάζω 3 φορές την μέρα ανα 8ωρο. Μου είπε μία κοπέλα πως λαθος του γιατρού να μου δλωσει προγεστερόνη στις γόνιμες και μάλιστα σε υπόθετο, αφού στις γόνιμες δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα στον κόλπο γιατί εμποδίζει το σπέρμα! Αγχώθηκα......Γιατί δεν μου το είπε ο γιατρός;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα είμαι φρέσκια εδώ (μόλις τώρα έκανα εγγραφή) ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, έχω μία καλή σάλπιγγα δεξιά (η αριστερή φαίνεται βουλωμένη) και η δεύτερη γυναικολόγος που πήγα μου είπε ότι η δεξιά ωοθήκη φαίνεται νεκρή! Μου έδωσε clomiphene για να δούμε τι θα κάνει αλλιώς μου είπε εξωσωματική γιατί πρέπει ωοθήκη και σάλπιγγα καλή να είναι από την ίδια μεριά. Μέχρι εδώ όλα καλά. Πήρα τα χαπάκια και όταν πήγα ω! του θαύματος είχα ένα καλό ωάριο δεξιά. Αντί όμως να μείνουμε σε αυτό και να προχωρήσουμε φυσιολογικά ή με σπερματέγχυση όπως είχαμε πει άρχισε να μου λέει ότι έχω τρία καλά ωάρια (έκανα και αριστερά δύο) και να μην τα χάσουμε να πάω τη Δευτέρα (παρασκευή είδαμε τα ωάρια) στο κέντρο για εξωσωματική(!). Και τώρα έρχεται το ερώτημα, μου είπε ότι δεν ξέρει πότε θα πέσουν αλλά ακόμη και αν πέσουν την Κυριακή τη Δευτέρα βράδυ πάλι μπορούν να μου τα πάρουν γιατι ζουν δύο μέρες (εγώ ήξερα 24 ώρες). Πώς σας φαίνονται όλα αυτά; Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμη εγώ ήμουν και είμαι αρνητική με την εξωσωματική και επέμενα πολύ να εξαντλήσουμε πρώτα όλες τις πιθανότητες γι' αυτό και πήρα τα clomiphene τη ρώτησα λοιπόν για να μη χάσω το καλό ωάριο από δεξιά μήπως πέσει ώς τη Δευτέρα βράδυ που θα με δουν πότε να έρθω σε επαφή με τον άνδρα μου και μου είπε να μην κάνω τίποτα μέχρι τότε γιατί μπορεί να σπάσει νωρίτερα και να είναι ανώριμο, δηλαδή, την ξαναρώτησα μπορεί απλά και μόνο με την επαφή να σπάσει νωρίτερα και μου είπε ναι. Εσείς κορίτσια τι λέτε; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Δηλαδή ένα ωοθυλάκιο που δεν έχει μεγαλώσει αρκετά μπορεί να "σπάσει" μόνο και μόνο με το σεξ και μάλιστα πριν της ώρας του και να χαλάσει. Έχει δίκιο η γυναικολόγος μου ή μου λέει άλλα αντ' άλλων υποτιμώντας τη νοημοσύνή μου και θέλοντας να επιτύχει και γω δεν ξέρω τι, ίσως μια εξωσωματική; Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρινάρι προσπάθησα να είμαι σύντομη(!).

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...