Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα...Καλή Χρονιά και πάντα με υγεία...

Έλειψα λίγο καιρό από το forum αλλά μάλλον ήταν για καλό σκοπό...Έγινε ένα θαύμα και ναι είμαι 2 μηνών σχεδόν...όταν κόψαμε τη βασιλόπιτα μου έτυχε το φλουρί και μετά από δύο μέρες έμαθα τα ευχάριστα...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ξάπλες πολλές οπότε ούτε δουλίτσα ούτε τίποτα...εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το νέο έτος να τους φέρει μωράκια πολλά μωράκια!!!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επιφυλακτική γιατί δεν ήταν λίγα αυτά που πέρασα και με απασχολούν στο βάθος...μέχρι στιγμής όμως όλα καλά...

eimaiok συγχαρητήρια πολλά! Και απόλαυσέ την αυτή την φάση της ξάπλας....ζεστό καφεδάκι, βουτηματάκια, τηλεορασούλα κλπ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα...Καλή Χρονιά και πάντα με υγεία...

Έλειψα λίγο καιρό από το forum αλλά μάλλον ήταν για καλό σκοπό...Έγινε ένα θαύμα και ναι είμαι 2 μηνών σχεδόν...όταν κόψαμε τη βασιλόπιτα μου έτυχε το φλουρί και μετά από δύο μέρες έμαθα τα ευχάριστα...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ξάπλες πολλές οπότε ούτε δουλίτσα ούτε τίποτα...εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το νέο έτος να τους φέρει μωράκια πολλά μωράκια!!!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επιφυλακτική γιατί δεν ήταν λίγα αυτά που πέρασα και με απασχολούν στο βάθος...μέχρι στιγμής όμως όλα καλά...

 

 

συγχαρητηρια και απο μενα..να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και να απολαυσεις αυτη την περιοδο της ζωης σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικι27 μην απογοητεύεσαι. Δεν είναι και κάτι ανυπέρβλητο. Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση ότι τα μικρά ινομυώματα δεν τους πειράζουν στην εγκυμοσύνη και ότι δεν εμποδίζουν την καλή εξέλιξη. Τι να σου πω! Πάντως πριν κάνεις χειρουργείο σιγουρέψου ότι δεν θέλει να σε βάλει κάτω μόνο και μόνο για τα λεφτά.Θα σου στείλω πμ για να ρωτήσεις και κάπου αλλού που εμένα με βοήθησε.

 

 

ειμαι αποφασισμενη πως δεν θα κανω ανοιχτο χειρουργειο..μιλησα και με τον προηγουμενο γιατρο μου..μου ειπε με τιποτα,

κοριτσια εδω παμε να λυσουμε προβληματα οχι να δημιουργησουμε κι αλλα.Οντως αυτο μου ειχαν πει οσοι γιατροι εχω μιλησει εως τωρα.Ισως ο συγκεκριμενος γιατρος να μην εχει γνωση απο λαπαροσκοπιση,τι να πω ..θα τον δω παλι την Τριτη και εχω να του κανω καποιες ερωτησεις ακομα και θα δειξει απο κει και περα..και φυσικα θα παρω κι αλλη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Nikki27 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Μην προχωρήσεις σε χειρουργείο αν δεν πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη....Οσον αφορά στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, ρώτα πρώτα αν ενδέχεται να επηρεάσει την εγκυμοσύνη. Αλλά κυρίως ρώτα αν βλάπτουν εσένα την ίδια τα ινομυώματα....Προέχει να είμαστε εμείς καλά...Γιατί μερικές φορές το ξεχνάμε αυτό...

 

lexi moy σιγουρα θα παρω κι αλλη γνωμη,αποφασισα οτι δεν παω για ανοιχτο χειρουργειο.Οταν λες σε φυσικο κυκλο αν θα επηρεασει την εγκυμοσυνη τι εννοεις?Εχεις δικιο για τα ινομυωματα αλλα η αληθεια εινα τωρα που τα βλεπω πιο ξεκαθαρα οτι το μεγαλυτρο προβλημα ειναι οι σαλπιγγες και το αν θα κανω κατι λαπαροσκοπικα και θα περιμενω ή αν θα κανω εξωσωματικη.Αλλα αυτο το διλημα μαλλον θα το λυσω οταν μιλησω και με κανα δυο γιατρους που εχω υποψη μου..Εξαλλου lexi ακομα και λαπαροσκοπικα το ενα ινονυωμα που μου ειπε ο γιατρος οτι ισως δημιουργησει θεμα μπορει να αντιμετωπιστει με πιο ομαλο τροπο....!!!!

Φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν διατύπωσα σωστά την φράση. Ήθελα να πω μήπως τα ινομυώματα επηρεάσουν την εγκυμοσύνη. Αλλά μάλλον δεν επηρεάζουν την εξέλιξη του εμβρύου, όπως είπε και η me tin niki. Εγώ πάλι αναμένω τα αποτελέσματα απο το τεστ - παπ και μετά ξεκινάω θεραπεία για τα χλαμύδια. Εν τω μεταξύ ο γυνναικολόγος μου είπε ότι έχει και μια υποψία πολύποδα στην μήτρα.. Τι είναι αυτό το πράγμα.... να πηγαίνεις τόσα χρόνια σε γυνναικολόγο, να κάνεις κάθε χρόνο υπέρηχο και τεστ-παπ... να σου λένε ότι όλα πάνε καλά.... και ξαφνικά μόλις θέλεις να κάνεις παιδί ανακαλύπτουν όλα τα προβλήματα... Δεν ξέρω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο δεν διατύπωσα σωστά την φράση. Ήθελα να πω μήπως τα ινομυώματα επηρεάσουν την εγκυμοσύνη. Αλλά μάλλον δεν επηρεάζουν την εξέλιξη του εμβρύου, όπως είπε και η me tin niki. Εγώ πάλι αναμένω τα αποτελέσματα απο το τεστ - παπ και μετά ξεκινάω θεραπεία για τα χλαμύδια. Εν τω μεταξύ ο γυνναικολόγος μου είπε ότι έχει και μια υποψία πολύποδα στην μήτρα.. Τι είναι αυτό το πράγμα.... να πηγαίνεις τόσα χρόνια σε γυνναικολόγο, να κάνεις κάθε χρόνο υπέρηχο και τεστ-παπ... να σου λένε ότι όλα πάνε καλά.... και ξαφνικά μόλις θέλεις να κάνεις παιδί ανακαλύπτουν όλα τα προβλήματα... Δεν ξέρω τι να πω....

 

 

αχ lexi moy πες το παλι αυτο..εγω θα επαναλαβω την εξεταση για χλαμυδια σε ιστο περιοδου και ολα τα υπολοιπα μυκοπλασμα ουροπλασμα γονοκκοκο(ξεχασα κατι μηπως!!χαχα!!τι να πω να κανω και λιγο χιουμορ) θα τα κανω σε ιστο περιοδου για πρωτη φορα.Να δεις ξανα για τον πολυποδα στο τελος της περιοδου γιατι εκει φαινεται καθαρα..τα ιδια επαθα κι εγω αλλα τελικα δεν ηταν..τωρα πια βεβαια με την εξελιξη των σαλπιγγων λεω μακαρι να ηταν πολυποδας και να μην ειχα τιποτα αλλο!!!

Σε φιλω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλα τα κορίτσια!!

 

Εύχομαι υγεία και χαρές στα σπίτια μας!!!:P:p

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω αφαιρέσει την αριστερή μου σάλπιγγα ( μετά από εξωμήτριο) εδώ και 6 μήνες..Συχνά-πυκνά νιώθω κάτι πονάκια όμως, άλλες φορές σαν τσιμπήματα...άλλες φορές σαν να με χτυπάει στο έντερο..ένα περίεργο πράγμα..Τηλεφώνησα στον γυναικολόγο και μου είπα πως αυτά είναι συμφύσεις που δημιουργούνται μετά το χειρουργείο..

 

Το παθαίνετε και εσείς αυτό? Επίσης ξέχασα να ρωτήσω πόσο καιρό κρατ'ανε αυτές οι συμφύσεις? έχει καμιά σχετική εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

προσπαθώ να το απολαύσω όσο μπορώ...

ναι ακούσαμε καρδουλίτσα και όλα καλά, ξεκίνησα και ενέσεις ηπαρίνης λόγω ένδειξης θρομβοφιλίας..

Κορίτσια μην φοβάστε που έχουμε μια σάλπιγγα γίνονται όλα φυσιολογικά...μπορεί μεν να έχουμε μια καθυστέρηση σύλληψης αλλά αν είναι οκ η άλλη σάλπιγγα δεν υπάρχει πρόβλημα...εμείς εκτός από την αφαίρεση της μίας σάλπιγγας πριν 1,5 χρόνο περίπου είχαμε και μια αποβολή (βιοχημική) οπότε αποδείχτηκε εκ των υστέρων από εξετάσεις οτι όλα ευθύνονταν τα χλαμύδια...μην ακούτε οτι πολλά μπορεί να γίνονται τυχαία...γιατί έτσι προσπάθησαν να πουν κάποιοι γιατροί...ε αν σου τυχαίνει το ένα και μετά το άλλο δε μπορούμε να πούμε οτι είναι τυχαίο..αν και κανείς δε παραδέχτηκε οτι αυτός ήταν ο λόγος...τους εαυτούς μας τους ξέρουμε καλύτερα νομίζω...κάντε ότι σας λέει το ένστικτό σας...δε θέλω να σας πω μην αγχώνεστε γιατί ξέρω οτι αυτό δε γίνεται αλλά αυτό το άγχος να το χρησημοποιείτε θετικά και μη σας παίρνει από κάτω...

Η πορεία φυσικά θα δείξει καθότι μέχρι να πάρω στα χέρια μου το μωρό δε θα είμαι σίγουρη για τίποτα...απλά δε θέλω να πολυμπαίνω εδώ γιατί ψυχοπλακώνομαι και στεναχωριέμεαι...όχι οτι ξεχνάω από που ξεκίνησα και οτι δεν υπάρχει κόσμος που περνάει τα προβλήματα που πέρασα κι εγώ αλλά όπως λέει και ο Νιτσε (το άκουσα πρόσφατα στην τηλεόραση) "είναι καλύτερα να χτίζεις κάτι πάνω στα συντρίμια σου παρά πάνω σε γερά θεμέλια"

Link to comment
Share on other sites

οταν πριν απο καποια χρονια επρεπε να μπουμε στο χορο της εξωσωματικης λογω χαλια σπερματος,εκανα σαλπιγγογραφια σαν εξεταση αναφορας...το αποτελεσμα ηταν χειροτερο απο το χαλια σπερμα του αντρα μου, μητρα μονοκερος και μια σαλπιγγα εκ γεννετης!!για οσες δεν γνωριζουν,μονοκερη μητρα ειναι ανατομικη ανωμαλια της μητρας η οποια σε μεγεθος ειναι η μιση και μικροτερο της μισης,απο τις κανονικες μητρες...πρακτικα αυτο συμαινει δυσκολια συλληψης με ντουρασελ σπερμα,που να μιλαμε με ακινητο!! και δυσκολια διατηρησης της κυησης με πιθανοτητες συνεχιζομενων αποβολων και προωρου τοκετου....ευτυχως εχω και τους δυο νεφρους μου,ειχε τυχει να κανω υπερηχο κοιλιας πριν απο χρονια (οσες γυναικες εχουν μονοκερες μητρες εχουν μεγαλες πιθανοτητες να εχουν μονο εναν νεφρο!!)υστερα απο τεσσερις προσπαθειες αποτυχημενες και ενω ετοιμαζομασταν πυρετωδως για τις καλοκαιρινες μας διακοπες,η συνεχιζομενη καθυστερηση με εκανε να παω για χοριακη και αυτη η χοριακη εδωσε ενα υπεροχο αγορακι και μια εγκυμοσυνη καλυτερη και απο τις καλυτερες που μπορει να εχει μια γυναικα...ολα αυτα με ενα σπερμα ακουνητο στο συνολο του,με μια μητρα οπως την ανεφερα,με μια σαλπιγγα και με σεξ μονο μιας φορας εκεινο το μηνα!!!οποτε, τιποτε μαλλον,δεν ειναι αδυνατο να συμβει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

προσπαθώ να το απολαύσω όσο μπορώ...

ναι ακούσαμε καρδουλίτσα και όλα καλά, ξεκίνησα και ενέσεις ηπαρίνης λόγω ένδειξης θρομβοφιλίας..

Κορίτσια μην φοβάστε που έχουμε μια σάλπιγγα γίνονται όλα φυσιολογικά...μπορεί μεν να έχουμε μια καθυστέρηση σύλληψης αλλά αν είναι οκ η άλλη σάλπιγγα δεν υπάρχει πρόβλημα...εμείς εκτός από την αφαίρεση της μίας σάλπιγγας πριν 1,5 χρόνο περίπου είχαμε και μια αποβολή (βιοχημική) οπότε αποδείχτηκε εκ των υστέρων από εξετάσεις οτι όλα ευθύνονταν τα χλαμύδια...μην ακούτε οτι πολλά μπορεί να γίνονται τυχαία...γιατί έτσι προσπάθησαν να πουν κάποιοι γιατροί...ε αν σου τυχαίνει το ένα και μετά το άλλο δε μπορούμε να πούμε οτι είναι τυχαίο..αν και κανείς δε παραδέχτηκε οτι αυτός ήταν ο λόγος...τους εαυτούς μας τους ξέρουμε καλύτερα νομίζω...κάντε ότι σας λέει το ένστικτό σας...δε θέλω να σας πω μην αγχώνεστε γιατί ξέρω οτι αυτό δε

γίνεται αλλά αυτό το άγχος να το χρησημοποιείτε θετικά και μη σας παίρνει από κάτω...

Η πορεία φυσικά θα δείξει καθότι μέχρι να πάρω στα χέρια μου το μωρό δε θα είμαι σίγουρη για τίποτα...απλά δε θέλω να πολυμπαίνω εδώ γιατί ψυχοπλακώνομαι και στεναχωριέμεαι...όχι οτι ξεχνάω από που ξεκίνησα και οτι δεν υπάρχει κόσμος που περνάει τα προβλήματα που πέρασα κι εγώ αλλά όπως λέει και ο Νιτσε (το άκουσα πρόσφατα στην τηλεόραση) "είναι καλύτερα να χτίζεις κάτι πάνω στα συντρίμια σου παρά πάνω σε γερά θεμέλια"

 

eimaiok μην ανυσηχεις να χαιρεσαι την εγκυμοσυνη σου και νομιζω πως ολες οι κοπελες καταλαβαινουν αυτο που λες ουτε να πιεζεσαι ουτε τιποτα...Σε φιλω και ευχομαι να φερεις γουρι και σε μας τις υπολοιπες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν πριν απο καποια χρονια επρεπε να μπουμε στο χορο της εξωσωματικης λογω χαλια σπερματος,εκανα σαλπιγγογραφια σαν εξεταση αναφορας...το αποτελεσμα ηταν χειροτερο απο το χαλια σπερμα του αντρα μου, μητρα μονοκερος και μια σαλπιγγα εκ γεννετης!!για οσες δεν γνωριζουν,μονοκερη μητρα ειναι ανατομικη ανωμαλια της μητρας η οποια σε μεγεθος ειναι η μιση και μικροτερο της μισης,απο τις κανονικες μητρες...πρακτικα αυτο συμαινει δυσκολια συλληψης με ντουρασελ σπερμα,που να μιλαμε με ακινητο!! και δυσκολια διατηρησης της κυησης με πιθανοτητες συνεχιζομενων αποβολων και προωρου τοκετου....ευτυχως εχω και τους δυο νεφρους μου,ειχε τυχει να κανω υπερηχο κοιλιας πριν απο χρονια (οσες γυναικες εχουν μονοκερες μητρες εχουν μεγαλες πιθανοτητες να εχουν μονο εναν νεφρο!!)υστερα απο τεσσερις προσπαθειες αποτυχημενες και ενω ετοιμαζομασταν πυρετωδως για τις καλοκαιρινες μας διακοπες,η συνεχιζομενη καθυστερηση με εκανε να παω για χοριακη και αυτη η χοριακη εδωσε ενα υπεροχο αγορακι και μια εγκυμοσυνη καλυτερη και απο τις καλυτερες που μπορει να εχει μια γυναικα...ολα αυτα με ενα σπερμα ακουνητο στο συνολο του,με μια μητρα οπως την ανεφερα,με μια σαλπιγγα και με σεξ μονο μιας φορας εκεινο το μηνα!!!οποτε, τιποτε μαλλον,δεν ειναι αδυνατο να συμβει...

 

 

Μπραβο κοπελα μου να εισαι παντα καλα κι εσυ και η οικογενεια σου, αυτα ειναι καλο να τα αναφερουμε για να δινουν κουραγιο σε ολες μας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω τη γνωμη σας..Βεβαια αυτο που θα σας ρωτησω θα εξαρτηθει και απο τα αποτελεσματα των εξετασεων που θα εχω περιπου στα μεσα του μηνα,αν χρειαστει να παρω καποια αντιβιωση ή οχι.Λοιπον η ερωτηση:στη δική μου περιπτωση με μια σαλπιγγα τελειως κλειστη οπως φαινεται στην σαλπιγγογραφια και την αλλη με μικρη διαβατοτητα και λιγο μεγαλυτερη στο μηκος συν μερικα ινομυωματα 3-4 που ειναι ανευ σημασιας(χιλιοστων)για ολους τους γιατρους που ειχα παει εως τωρα αλλα με σημασια για τον τελευταιο γιατρο ειδικο σε θεματα υπογονιμοτητας. Τι θα κάνατε θα πηγαίνατε κατευθειαν για εξωσωματική ή θα κανετε λαπαροσκοπηση για τις σαλπιγγες & τα ινομυωματα και θα δινατε χρονο στον εαυτο σας?Ειμαι 34 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

Νικι μου, θα σου μιλήσω ειλικρινά σαν να μίλαγα στον εαυτό μου, όταν ήμουν 34 κι έχασα την σάλπιγγα μετά από εξωμήτριο.....Αν δεις τα μηνυματα μου σε προηγούμενες σελ θα διαπιστώσεις πως πέρασα από πολλές εξετάσεις, υστεροσκοπήσεις και λαπαροσκόπηση. Πάντα έλεγα ότι "δίνω χρόνο στον εαυτό μου και θα τα καταφέρω, μόλις κάνω κι εκείνη και την άλλη εξέταση, μόλις τελειώσω με κείνο το χεορουργείο, τότε θα μέινω φυσιολογικά". Αποτέλεσμα;;;Εχω φτάσει 36 και μισό και παιδί γιοκ....Δες τα αποτελέσματα κι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα ξεκίνα με εξωσωματική, για να μην φτάσεις στο σημείο που έφτασα εγώ.....

Πήγα στον γιατρό σήμερα και από Μάρτιο και μετά ξεκινάω εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν αγχώνομαι....Διαβάζω τις εμπειριες κοριτσιών που τα κατάφεραν φυσιολογικά χωρίς να το περιμένουν. Μπράβο τους, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε όλες μας ίδιες. Κάποιες είναι τυχερές μέσα στην ατυχία τους, καποιες άλλες πολύ απλά δεν έχουν την τύχη με το μέρος τους ό,τι και να κάνουν. Ο γιατρός είπε να μην περιμένω περισσότερο. Περνάνε τα χρόνια και μειώνονται και οι πιθανότητες επιτυχίας και στην εξωσωματική. Μου μίλησε και για φυσικό κύκλο, αλλα η γνώμη του είναι να πάω κατευθείαν στην εξωσωματική και αν δεν πετύχουμε κάτι με την πρώτη, τότε να προχωρήσουμε και σε φυσικό κύκλο για να μην παίρνω συνεχεια φάρμακα....Καλά μού μίλησε, δεν λέω. Στο τέλος βλέποντάς με λίγο απογοητευμένη που αποκλείουμε την φυσική σύλληψη, ενώ έκανα τόσα χειρουργεία για να την καταφέρω, είπε για δύο μήνες να κάνω έλεγχο ωορρηξίας και prengyl, μπας και τα καταφέρουμε. Οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι κάτω από 10%........

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Niki27 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Συγκεκριμένα σκεφτομαι πως στόχος μου είναι να κάνω παιδί....Γιατί να το πάω μέσω Λαμίας; Αν μου πουν ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες να μείνω φυσιολογικά, θα πάω κατευθείαν σε εξωσωματική....ούτε χειρουργία ούτε τίποτα....Τουλάχιστον την υπομονή μου και τα λιγοστά λεφτά μου να τα εξαντλήσω προσπαθώντας να μείνω έγκυος και όχι κάνοντας χειρουργεία και μικροεπεμβάσεις.... μπαααας και μου κάτσει φυσιολογική σύλληψη.....Αν ήταν να μου κάτσει, θα μου καθόταν απο μόνη της και δεν θα αναγκαζόμουν να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία....σπερμοδιαγράμματα, πολύποδες, χλαμύδια κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικι μου, θα σου μιλήσω ειλικρινά σαν να μίλαγα στον εαυτό μου, όταν ήμουν 34 κι έχασα την σάλπιγγα μετά από εξωμήτριο.....Αν δεις τα μηνυματα μου σε προηγούμενες σελ θα διαπιστώσεις πως πέρασα από πολλές εξετάσεις, υστεροσκοπήσεις και λαπαροσκόπηση. Πάντα έλεγα ότι "δίνω χρόνο στον εαυτό μου και θα τα καταφέρω, μόλις κάνω κι εκείνη και την άλλη εξέταση, μόλις τελειώσω με κείνο το χεορουργείο, τότε θα μέινω φυσιολογικά". Αποτέλεσμα;;;Εχω φτάσει 36 και μισό και παιδί γιοκ....Δες τα αποτελέσματα κι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα ξεκίνα με εξωσωματική, για να μην φτάσεις στο σημείο που έφτασα εγώ.....

Πήγα στον γιατρό σήμερα και από Μάρτιο και μετά ξεκινάω εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν αγχώνομαι....Διαβάζω τις εμπειριες κοριτσιών που τα κατάφεραν φυσιολογικά χωρίς να το περιμένουν. Μπράβο τους, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε όλες μας ίδιες. Κάποιες είναι τυχερές μέσα στην ατυχία τους, καποιες άλλες πολύ απλά δεν έχουν την τύχη με το

μέρος τους ό,τι και να κάνουν. Ο γιατρός είπε να μην περιμένω περισσότερο. Περνάνε τα χρόνια και μειώνονται και οι πιθανότητες επιτυχίας και στην εξωσωματική. Μου μίλησε και για φυσικό κύκλο, αλλα η γνώμη του είναι να πάω κατευθείαν στην εξωσωματική και αν δεν πετύχουμε κάτι με την πρώτη, τότε να προχωρήσουμε και σε φυσικό κύκλο για να μην παίρνω συνεχεια φάρμακα....Καλά μού μίλησε, δεν λέω. Στο τέλος βλέποντάς με λίγο απογοητευμένη που αποκλείουμε την φυσική σύλληψη, ενώ έκανα τόσα χειρουργεία για να την καταφέρω, είπε για δύο μήνες να κάνω έλεγχο ωορρηξίας και prengyl, μπας και τα καταφέρουμε. Οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι κάτω από 10%........

 

margi μου σε παρακαλω μην απογοητευεσαι καταλαβαινω πως εχεις περασει πολλα,αλλα μην χανεις το κουραγιο σου και προσπαθησε να εισαι ηρεμη και χαλαρη ακομα και απεναντι στους αντρες μας που μας στηριζουν καλο θα ειναι να μας βλεπουν πιο καλα,ειναι καλο για την σχεση μας και για την κοινη μας ζωη,αυτους εχουμε.Το βλεπω κι εγω τωρα που ειμαι ολο μεσα στα νευρα και ξεσπαω στον καημενο ωρες ωρες γιατι προσπαθω να δω τι θα κανω και ποια ειναι η καλυτερη λυση..Υπομονη πιστη και ναι κοριτσια χαμογελο να εχουμε χαμογελο στα χειλη μας και ολα θα γινουν..Οσο αναφορα εμενα μαλλον κατεληξα στη λυση της λαπαροσκοπισης θα μιλησω απο εβδομαδα με αλλον γιατρο,δεν ειμαι αρνητικη στην εξωσωματικη αλλα θελω να εχω οσο το δυνατον πιο καθαρο το περιβαλλον εκει που θα μπει το σπορακι καποια στιγμη να ζησει!!! γιατι αν υπαρχει και κατι αλλο που δεν το ξερω μπορει να φερει ασχημα αποτελεσματα ακομα και στην εξωσωματικη και δεν το θελω,ηδη δηλ υπαρχουν ινομυωματα που απ οτι εμαθα εαν ειναι κοντα στο ενδομητριο οσο μικρα κι αν ειναι μπορει να κανουν κακο.Ετσι γι αυτους τους λογους πηρα την αποφαση της λαπαροσκοπισης.

Link to comment
Share on other sites

Niki27 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Συγκεκριμένα σκεφτομαι πως στόχος μου είναι να κάνω παιδί....Γιατί να το πάω μέσω Λαμίας; Αν μου πουν ότι έχω πολύ λίγες πιθανότητες να μείνω φυσιολογικά, θα πάω κατευθείαν σε εξωσωματική....ούτε χειρουργία ούτε τίποτα....Τουλάχιστον την υπομονή μου και τα λιγοστά λεφτά μου να τα εξαντλήσω προσπαθώντας να μείνω έγκυος και όχι κάνοντας χειρουργεία και μικροεπεμβάσεις.... μπαααας και μου κάτσει φυσιολογική σύλληψη.....Αν ήταν να μου κάτσει, θα μου καθόταν απο μόνη της και δεν θα αναγκαζόμουν να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία....σπερμοδιαγράμματα, πολύποδες, χλαμύδια κλπ.

 

Lexi θα δεις και την απαντηση που εδωσα στην margi αλλα να σου πω για τα ινομυωματα που λεγαμε οτι τελικα εαν ειναι πολυ κοντα στο ενδομητριο πρεπει να αφαιρεθουν..

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου, σωστή είναι η σκέψη που, όπως την θέτεις! Σου εύχομαι μετά την λαπαροσκόπηση να πάνε όλα τέλεια. Εχεις δίκιο σε όσα μου λες. Κι εγώ έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα. Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ απογοητευμένη και το έδειχνα σε όλους. Τώρα; Τώρα είμαι μεν απογοητευμένη ( θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα ότι είμαι μια χαρά) αλλά δεν εκπέμπω πια γύρω μου την αρνητική διάθεσή μου. Προσπαθώ πάρα πολύ αλλά τα καταφέρνω. Κάνει καλό και στον εαυτό μου. Αισιοδοξώ, δεν κλαίω, δεν μιζεριάζω πια....Και να σας εκμυστηρευτώ κάτι; Νομίζω πως θα τα καταφερουμε αυτή την φορά....είτε με την prengyl, είτε με εξωσωματική, είτε με ό,τι θέλει ο Θεός, νομίζω πως αυτή θα είναι η τυχερή μας χρονια!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου, σωστή είναι η σκέψη που, όπως την θέτεις! Σου εύχομαι μετά την λαπαροσκόπηση να πάνε όλα τέλεια. Εχεις δίκιο σε όσα μου λες. Κι εγώ έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα. Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ απογοητευμένη και το έδειχνα σε όλους. Τώρα; Τώρα είμαι μεν απογοητευμένη ( θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα ότι είμαι μια χαρά) αλλά δεν εκπέμπω πια γύρω μου την αρνητική διάθεσή μου. Προσπαθώ πάρα πολύ αλλά τα καταφέρνω. Κάνει καλό και στον εαυτό μου. Αισιοδοξώ, δεν κλαίω, δεν μιζεριάζω πια....Και να σας εκμυστηρευτώ κάτι; Νομίζω πως θα τα καταφερουμε αυτή την φορά....είτε με την prengyl, είτε με εξωσωματική, είτε με ό,τι θέλει ο Θεός, νομίζω πως αυτή θα είναι η τυχερή μας χρονια!!!

 

ετσι μπραβο margi μου..ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

margi & Νιki27 πρώτα θα πρέπει να διορθώσουμε ό'τι δεν πάει καλά με εμάς για εμάς. Και επίσης θα διορθώσουμε ότι ενδέχεται να επηρεάσει την εγκυμοσύνη μας όταν έρθει (γιατί θα έρθει θα το δείτε)...Μετά έρχεται το ερώτημα...Να περιμένω για φυσιολογική σύλληψη, να κάνω σπερματέγχυση ή να πάω για εξωσωματική? Και εγώ αν μου πουν τελικά ότι οντος έχω και πολύποδα θα τον βγάλω και μετά θα ξαναξεκινήσω προσπάθειες. Και επίσης margi σημασία δεν έχει το πόσες φορές έχουμε πέσει, αλλά το ότι καταφέρνουμε και ξανασηκωνόμαστε και ξαναπαλεύουμε με την ίδια δύναμη. Εγώ αυτό προσπαθώ να το αναγνωρίσω στον εαυτό μου, γιατί με όλα αυτά που περνάω αρχίζω να χάνω και την αυτοπεποίθησή μου. Λέω συνέχεια στον εαυτό μου....-Είσαι μια χαρά κοπέλα, δεν σου λείπει τίποτα, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, όλα θα τα ξεπεράσεις και τελικά θα τα καταφέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο κορίτσια, για όσες ξέρουν...

Την τελευταία φορά που πήγα στον γυνναικολόγο έτυχε να είμαι λίγο πριν την ωορηξία. Και διαβάζω τώρα κάτι διαστάσεις που μου έχει γράψει στην γνωμάτευση

1)Μήτρα σε ΠΚΚ, φυσιολογικού μεγέθους και ηχοδομής

2)Ενδομήτριο πάχους 11,7mm

3)Αριστερή ωοθήκη φέρει επικρατές ωοθυλάκιο διαστασεων 20,6 * 17,6 mm

Καλά είναι αυτά τώρα ή θα μου έρθει κανένας άλλος ντουβρουτζάς όταν πάω την άλλη βδομάδα να δώ για τον πολύποδα;

Γιατί τώρα νομίζω ότι τα έχω όλα...δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Λέξι, πολύ καλά μου φαίνονται τα απότελέσματά σου. Πολύ καλό ενδομήτριο και μια χαρά ωαριο, έτοιμο να σκάσει....Μην σκας εσύ λοιπόν, άσε το ωαριο να "σκάσει" και μην το πολυσκέφτεσαι.

Οντως η Κατερίνα χάθηκε....Πού είσαι, κοριτσάκι;

Να σας ρωτήσω κατι και έιδικά την mummy. O γιατρός μίλησε και για φυσικό κύκλο, αλλα΄είπε πως θα τον κάνω αν αποτύχουμε στην κανονική εξωσωματικη΄, για να ,ην με φορτώσει φάρμακα για δευτερη φορά.....Πώς βλέπετε το σκεπτικό του; Εμένα μ'άρεσε να πω την άλήθεια...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...