Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά σε όλες! Αποφάσισα να συμμετάσχω στο συγκεκριμένο υπόμνημα γιατί θεωρώ ότι είναι αυτό που είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου. Μετά από 11 μήνες προσπαθειών για σύλληψη ξεκινήσαμε τις εξετάσεις απο τον σύζυγο. Αν και το σπερμοδιάγραμμα ήταν φυσιολογικό στην καλλιέργεια, ήταν θετικός σε χλαμύδια. Μετά απο επίσκεψη στον γυνναικολόγο μου μας συνέστησε αγωγή με αντιβιωτικά και εκ νέου προσπάθειες.... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω πανικοβληθεί λίγο, ιδιαίτερα αφού διάβασα τι προκαλούν τα χλαμύδια στις σάλπιγγες.

Αν έχει κάποια σχετική εμπειρία θα ήταν εύκολο να μου απαντήσει στα παρακάτω?

1) Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά στις σάλπιγγες χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα?

2) Αν έχουν προκληθεί συμφύσεις η αντιβίωση βελτιώνει και την διαβατότητα των σαλπίγγων?

Ο γυνναικολόγος μου, μου είπε να πάρω πρώτα την αντιβίωση, να συνεχίσουμε και κάποιους μήνες ακόμη και μετά να προχωρήσουμε σε σαλπιγγογραφία. Αν και εγώ είχα προετοιμαστεί να την κάνω κατευθείαν...

anyway...αν και ο γυνναικολόγος με καθησύχασε, θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω και κάποιον με σχετική εμπειρία, έτσι ώστε να μην χάνω χρόνο τζάμπα και να την κάνω την σαλπιγγογραφία το συντομότερο δυνατόν, διότι αυτή η ήττα που τρώω κάθε μήνα δεν παλεύεται......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας lexi. Καταρχήν μην σε πιάνει πανικός, η επιστήμη είναι εδώ για να βοηθήσει όλες τις περιπτώσεις. Εξάλλου οι 11 μήνες προσπάθειας δεν είναι και τόσο μεγάλο διάστημα για πανικό.

Στις ερωτήσεις σου, χωρίς να είμαι ειδική, μπορώ να σου πω κάποια πράγματα λόγω εμπειρίας.

1) Δυστυχώς, είναι πιθανόν να γίνει ζημιά στις σάλπιγγες χωρίς κανένα σύμπτωμα. Εγώ έχω 1 σάλπιγγα εντελώς φραγμένη και την άλλη με μερική διαβατότητα. Αυτό εμπόδιζε την σύλληψη αλλά μετά την σαλπιγγογραφία που γίνεται πρόσκαιρη διάνοιξη πετύχαμε και την σύλληψη. Οπότε μην τρομάζεις.... πάντα υπάρχει περιθώριο παρέμβασης.

2) Απο όσο ξέρω η αντιβίωση δεν διορθώνει τις συμφύσεις. Οταν οι συμφύσεις εμποδίζουν την κάθοδο του ωαρίου οι λύσεις είναι 2. α) η συμφυσιόλυση με λαπαροσκοπική τομή β) η εξωσωματική.

Νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου για μερικούς μήνες και μετά βουρ για σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα με καλά νέα....

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά σε όλα τα κοριτσάκια! Εύχομαι το 2012 να πανηγυρίζουμε τη μία εγκυμοσύνη μετά την άλλη...

Διάβασα τις ιστορίες σας και έχω στεναχωρηθεί πολύ δε σας κρύβω. Δεν υπάρχει πιο ύπουλο πράγμα από τη σαλπιγγίτιδα. Με ρώτησε μία φίλη αν είχα συμπτώματα. Είχα πάθει μία φορά μία σαλπιγγίτιδα και είχα πάρει αντιβίωση. Τα χλαμύδια δυστυχώς μερικές φορές δεν κάνουν συμπτώματα ειδικά στους άνδρες... Εγώ ήμουν από τις "τυχερές" για να το υποψιαστώ... Το θέμα είναι βέβαια ότι για 3 χρόνια περίπου ήμουν φορέας και δεν το είχα καταλάβει (όσο καιρό ήμουν με τον άνδρα μου δηλαδή) και ερχόμασταν σε επαφή χωρίς προφύλαξη γιατί δε μας πείραζε να μείνω έγκυος, άλλωστε θα παντρευόμασταν... πού να ξέραμε τι θα μας περίμενε...

Πάντως κορίτσια μη φοβάστε την εξωσωματική! Σκεφτείτε πόσο κόσμο έχει κάνει ευτυχισμένο! Δε διαφέρουν σε τίποτα τα παιδάκια από εξωσωματική, παρά μόνο ότι οι γονείς τους δεν τα συνέλαβαν "στο κρεβάτι"... Μακάρι να μπορούσα να σας δείξω με μια μικρή κάμερα την καθημερινότητά μας με την μπέμπα μας, για να καταλάβετε την ευτυχία! Κι αν θα κάνουμε 2ο παιδάκι πάλι με εξωσωματική θα το κάνουμε χωρίς καμία σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά σε όλες! Αποφάσισα να συμμετάσχω στο συγκεκριμένο υπόμνημα γιατί θεωρώ ότι είναι αυτό που είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου. Μετά από 11 μήνες προσπαθειών για σύλληψη ξεκινήσαμε τις εξετάσεις απο τον σύζυγο. Αν και το σπερμοδιάγραμμα ήταν φυσιολογικό στην καλλιέργεια, ήταν θετικός σε χλαμύδια. Μετά απο επίσκεψη στον γυνναικολόγο μου μας συνέστησε αγωγή με αντιβιωτικά και εκ νέου προσπάθειες.... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω πανικοβληθεί λίγο, ιδιαίτερα αφού διάβασα τι προκαλούν τα χλαμύδια στις σάλπιγγες.

Αν έχει κάποια σχετική εμπειρία θα ήταν εύκολο να μου απαντήσει στα παρακάτω?

1) Υπάρχει περίπτωση να έχω πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά στις σάλπιγγες χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα?

2) Αν έχουν προκληθεί συμφύσεις η αντιβίωση βελτιώνει και την διαβατότητα των σαλπίγγων?

Ο γυνναικολόγος μου, μου είπε να πάρω πρώτα την αντιβίωση, να συνεχίσουμε και κάποιους μήνες ακόμη και μετά να προχωρήσουμε σε σαλπιγγογραφία. Αν και εγώ είχα προετοιμαστεί να την κάνω κατευθείαν...

anyway...αν και ο γυνναικολόγος με καθησύχασε, θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω και κάποιον με σχετική εμπειρία, έτσι ώστε να μην χάνω χρόνο τζάμπα και να την κάνω την σαλπιγγογραφία το συντομότερο δυνατόν, διότι αυτή η ήττα που τρώω κάθε μήνα δεν παλεύεται......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Κοριτσια μου καλη χρονιαααααααα!!!!!

Ευχομαι ολες μας συντομα να αποκτησουμε αυτο που θελουμε : Ενα μπεμπεκι!!

 

lexi καλως ηρθες στην παρεα . Στις ερωτησεις σου ηδη απαντησε η me tin niki (τελειο το ονομα σου by the way . μεσα στην θετικη ενεργεια! :D )

Εγω θα σταθω στην συμβουλη του γιατρου σου που θεωρω πολυ σημαντικη για τον εξης λογο : οταν εχουμε χλαμυδια δεν μπορουμε να ξερουμε μεχρι ποιου σημειου του αναπαραγωγικου μας εχουν φτασει . Αν πχ εσυ εχεις χλαμυδια κ περιοριζονται μονο στην ενδομητρικη κοιλοτητα , κανοντας αυτη τη στιγμη σαλπιγγογραφια , υπαρχει περιπτωση με την εγχυση του σκιαγραφικου να πανε τα χλαμυδια κ στις σαλπιγγες . Αντι για καλο λοιπον , θα κανεις κακο . Το διαστημα που σου ειπε να περιμενεις μετα την αγωγη , στο ειπε γτ χρειαζεται ενα ευλογο διαστημα χρονου μετα απο καθε αγωγη για ΣΜΝ ωστε να διαπιστωθει εαν το ζευγαρι εχει ξεφορτωθει την ασθενεια . Αρα κανεις την θεραπεια οπως θα σου πει ο γιατρος σου , περιμενεις το λιγοτερο κανενα 20ημερο εχοντας κανονικες σεξουαλικες επαφες με τον αντρα σου κ μετα κανετε νεες καλλιεργειες . Οταν ο γιατρος σιγουρευτει οτι ολα ειναι οκ σου δινει το πρασινο φως για σαλπιγγογραφια . Αυτα απο εμενα κ ενα πραγμα εχω να σου πω : μην πανικοβαλλεσαι νομιζοντας οτι 2-3 μηνες καθυστερησης των προσπαθειων για παιδι κανουν κ τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να χασεις χρονο . Καλυτερα να εχεις τακτοποιησει τα προβληματα εκ των προτερων κ να ξεκινας με τις καλυτερες δυνατες προοπτικες , παρα να παλευεις με προβληματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης . ;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς μου είπε και ο γυνναικολόγος... να μην κάνω τίποτα αν δεν κάνω την θεραπεία γιατί ενδέχεται η σαλπιγγογραφία σε αυτή την φάση να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.....Σε κανένα δεκαπενθήμερο ξεκινάω την αντιβίωση και ο θεος βοηθός.....mammy 30 και εγω πιστεύω πως καμία διαφορά δεν υπάρχει σε εξωσωματική και φυσιολογική σύλληψη(πάντα το πίστευα, όχι μόνο τώρα που ενδέχεται να καταλήξω σε αυτή). Το μόνο που με φοβίζει στο θέμα εξωσωματική είναι ότι δεν πετυχαίνουν τις περισσότερες φορές και εκεί η απογοήτευση φαντάζομαι ότι είναι πολύ μεγαλύτερη....Μακάρι ρε κορίτσια να γίνει κάτι και για μας που δυσκολευόμαστε, γιατί εμένα όλες οι φίλες μου έχουν μείνει έγκυες όποτε και όσες φορές το ήθελαν και το χειρότερο είναι ότι το υπερηφανεύονται ως κατόρθωμα, με αποτέλεσμα εγώ να μην μπορώ να το συζητήσω με καμία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ σωστά τα λέει το Κατερινάκι!

Σε γενικές γραμμές τα χλαμύδια αγαπούν το ενδομήτριο και τις σάλπιγγες. Είναι τα μέρη που έχουν ως στόχο να πάνε να φωλιάσουν. Η διαφορά είναι ότι για κάποιους λόγους που δε γνωρίζουμε κάποιες φορές ενεργοποιούνται και προκαλούν ανεπανόρθωτες ζημιές, όπως συμφύσεις, βούλωμα σαλπίγγων και άλλες φορές υπάρχουν όντας μη ενεργοποιημένα. Νομίζω ότι ο γιατρός σου σε συμβούλεψε άριστα. Κάνετε την αγωγή προσπαθείτε λίγους μήνες ακόμη και εννοείται αφού έχετε βεβαιωθεί ότι έχουν φύγει κι από τους δύο, προχωράς σε σαλπιγγογραφία! Να εύχεσαι να μην είναι ενεργοποιημένα, γιατί δυστυχώς όταν κάνουν ζημιά δε διορθώνεται με την αντιβίωση. Η αντιβίωση απλώς σταματά τη λοίμωξη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που την ξεκίνησες, δεν μπορεί να διορθώσει βλάβες που έχουν ήδη γίνει. Διόρθωση μπορεί να γίνει μόνο με χειρουργική μέθοδο που και πάλι έχει ελάχιστα ποσοστά επιτυχίας. Θα σου έλεγα όμως να σκέφτεσαι θετικά και να μη σκέφτεσαι ότι σου έχει συμβεί το χειρότερο. Αυτά τα χλαμύδια δεν παίζονται πάντως... Τι ύπουλα βακτήρια είναι αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε g...to, και ούτε μια υποψία τόσο καιρό. Ευτυχώς που κάναμε την καλλιέργια, γιατί θα ψαχνόμασταν ακόμα. Θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου πάντως για να τα καταφέρω, με ποιό τρόπο λίγη σημασία έχει. Έχω περάσει γενικά πολύ δύσκολα το 11 και δεν ερχόταν και η εγκυμοσύνη....και απόγινα ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και χρόνια όμορφα με υγεία. lexi όπως τα λένε τα κορίτσια είναι. εγω όμως είμαι μια απο τις πολύ τυχερές με ζημιές στις σάλπιγγες από χλαμύδια -αριστερά βουλωμένη υδροσάλπιγγα και δεξιά τόσες συμφύσεις που είχα μερική βατότητα και ενα πράγμα σαν σπιράλ σάλπιγγα - εκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση και πέτυχε! απο θαύμα ίσως... δεν ξέρω. είμαι στο μικρό ποσοστό επιτυχώντων. αμέσως μετά πάλι αντιβίωση και καθάρισα. 1,5 μήνα μετα την επέμβαση προσπαθούμε απο την αρχή. :)

πρώτα θεραπεία για να καθαρίσετε και μετά σας καθοδηγεί ο γιατρός σας. (και τα κορίτσια εδώ που έχουν πολλές εμπειρίες.)

 

πάνω απ' όλα θετική σκέψη.

φιλιά

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη χρονια.Απο την εμπειρια σας οταν υπαρχει μια σαλπιγγα που ειναι κλειστη και η αλλη με μικρη διαβατοτητα αλλα οι καλλιεργειες για χλαμυδια ηταν αρνητικες(αν και μιλησα ξανα με το κεντρο και μου ειπαν πως ηταν οριακη η ληψη για το DNA,οχι το αιμα,το αιμα ηταν αρκετο,ισως χρειαστει να την επαναλαβω).Σημερα εχω ραντεβου με το γιατρο που θα με καθοδηγήσει τι θα κανουμε απο δω και περα αλλα απο δικες σας εμπειριες συνηθως προτεινουν λαπαροσκοπηση ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη χρονια.Απο την εμπειρια σας οταν υπαρχει μια σαλπιγγα που ειναι κλειστη και η αλλη με μικρη διαβατοτητα αλλα οι καλλιεργειες για χλαμυδια ηταν αρνητικες(αν και μιλησα ξανα με το κεντρο και μου ειπαν πως ηταν οριακη η ληψη για το DNA,οχι το αιμα,το αιμα ηταν αρκετο,ισως χρειαστει να την επαναλαβω).Σημερα εχω ραντεβου με το γιατρο που θα με καθοδηγήσει τι θα κανουμε απο δω και περα αλλα απο δικες σας εμπειριες συνηθως προτεινουν λαπαροσκοπηση ή οχι?

 

Εχουμε σχεδόν την ίδια περίπτωση, και μένα οι σάλπιγγες είναι στην ίδια κατάσταση και αρνητική για χλαμύδια. Μόνο που εγω είχα κάνει μόνο καλλιέργεια κολπικού υγρού και όχι αίματός ή DNA.

Η γιατρός μου είπε πως η λαπαροσκόπηση για συμφυσιόλυση είναι ακριβή (3500 - 4000ε) και χωρίς πολύ καλά αποτελέσματα. Μου είχε πει πως το υγρό που περνάει απο τις σάλπιγγες στην σαλπιγγογραφία προκαλεί πρόσκαιρη διάνοιξη για 3-4 μήνες και μπορεί να υπάρξη σύλληψη. Σε μένα έτσι έγινε και πιάσαμε τον μπέμπη στον 2ο κύκλο. Εαν δεν πιάναμε, μου είχε πει να πάω για εξωσωματική. Σε κάποιο άλλο forum που είχα ρωτήσει κάποιο γιατρό μου είπε πως η χαμηλή αποτελεσματικότητα δεν είναι αποδεδειγμένη και πως θα έπρεπε να κάνω λαπαροσκόπηση. Τι να σου πω μάλλον εξαρτάται απο τον γιατρό.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου καλη χρονιαααααααα!!!!!

Ευχομαι ολες μας συντομα να αποκτησουμε αυτο που θελουμε : Ενα μπεμπεκι!!

 

lexi καλως ηρθες στην παρεα . Στις ερωτησεις σου ηδη απαντησε η me tin niki (τελειο το ονομα σου by the way . μεσα στην θετικη ενεργεια! :D )

Εγω θα σταθω στην συμβουλη του γιατρου σου που θεωρω πολυ σημαντικη για τον εξης λογο : οταν εχουμε χλαμυδια δεν μπορουμε να ξερουμε μεχρι ποιου σημειου του αναπαραγωγικου μας εχουν φτασει . Αν πχ εσυ εχεις χλαμυδια κ περιοριζονται μονο στην ενδομητρικη κοιλοτητα , κανοντας αυτη τη στιγμη σαλπιγγογραφια , υπαρχει περιπτωση με την εγχυση του σκιαγραφικου να πανε τα χλαμυδια κ στις σαλπιγγες . Αντι για καλο λοιπον , θα κανεις κακο . Το διαστημα που σου ειπε να περιμενεις μετα την αγωγη , στο ειπε γτ χρειαζεται ενα ευλογο διαστημα χρονου μετα απο καθε αγωγη για ΣΜΝ ωστε να διαπιστωθει εαν το ζευγαρι εχει ξεφορτωθει την ασθενεια . Αρα κανεις την θεραπεια οπως θα σου πει ο γιατρος σου , περιμενεις το λιγοτερο κανενα 20ημερο εχοντας κανονικες σεξουαλικες επαφες με τον αντρα σου κ μετα κανετε νεες καλλιεργειες . Οταν ο γιατρος σιγουρευτει οτι ολα ειναι οκ σου δινει το πρασινο φως για σαλπιγγογραφια . Αυτα απο εμενα κ ενα πραγμα εχω να σου πω : μην πανικοβαλλεσαι νομιζοντας οτι 2-3 μηνες καθυστερησης των προσπαθειων για παιδι κανουν κ τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να χασεις χρονο . Καλυτερα να εχεις τακτοποιησει τα προβληματα εκ των προτερων κ να ξεκινας με τις καλυτερες δυνατες προοπτικες , παρα να παλευεις με προβληματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης . ;)

 

Σ'ευχαριστώ Κατερινα2512 για τα καλά σου λόγια. Οταν πρωτογράφτηκα στο forum ήμουν μέσα στην αγωνία και ήθελα να ξορκίσω το κακό. Σε μένα φάνηκε γούρικο και τώρα είμαι εδώ για να λέω σε όλα τα κορίτσια αυτό που έλεγε η γιατρός μου "ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ"

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σχεδόν την ίδια περίπτωση, και μένα οι σάλπιγγες είναι στην ίδια κατάσταση και αρνητική για χλαμύδια. Μόνο που εγω είχα κάνει μόνο καλλιέργεια κολπικού υγρού και όχι αίματός ή DNA.

Η γιατρός μου είπε πως η λαπαροσκόπηση για συμφυσιόλυση είναι ακριβή (3500 - 4000ε) και χωρίς πολύ καλά αποτελέσματα. Μου είχε πει πως το υγρό που περνάει απο τις σάλπιγγες στην σαλπιγγογραφία προκαλεί πρόσκαιρη διάνοιξη για 3-4 μήνες και μπορεί να υπάρξη σύλληψη. Σε μένα έτσι έγινε και πιάσαμε τον μπέμπη στον 2ο κύκλο. Εαν δεν πιάναμε, μου είχε πει να πάω για εξωσωματική. Σε κάποιο άλλο forum που είχα ρωτήσει κάποιο γιατρό μου είπε πως η χαμηλή αποτελεσματικότητα δεν είναι αποδεδειγμένη και πως θα έπρεπε να κάνω λαπαροσκόπηση. Τι να σου πω μάλλον εξαρτάται απο τον γιατρό.

 

ναι οντως ειναι σχεδον ιδια η περιπτωση μας.Οσο αναφορα χειρουργειο για ανοιγμα των σαλπιγγων δεν το συζηταω καθολου,ειμαι αρνητικη,λενε οτι ειναι πολυ λιγα τα ποσοστα επιτυχιας.Απλα αναφέρθηκα στην λαπαροσκοπηση μηπως και καλα πρεπει να δουν την κατασταση εκ των εσω για το τι γινετε:rolleyes:!Βεβαια ειναι πολλα τα λεφτα και ο γιατρος που εχα πριν εως οτου εκανα την σαλπιγγογραφια ουσιαστικα μου ειπε να παω κατευθειαν σε εξωσωματικη,ουτε λαπαροσκοπισεις ουτε τιποτα..κι εγω κοριτσακι μου τον επομενο μηνα θα ξεζουμισω τον αντρουλη μου...:oops: γιατι αυτον αστα να πανε ψυχολογια μηδεν,ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην βρεθει τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Χειρουργείο καλύτερα να αποφεύγεται... Ξέρω μία περίπτωση φίλης πολύ καλής που έκανε συμφυόλυση και πράγματι συνέλαβε το γιο της. Της είχαν πει όμως 10% πιθανότητα να συλλάβει. Ήταν από τις τυχερές. Τι θα έκανα εγώ τώρα που τα σκέφτομαι μετά από τόσα που πέρασα και τα βλέπω με άλλο μάτι. Δε θα έκανα λαπαροσκόπηση. Κατευθείαν εξωσωματική!

Η αλήθεια είναι ότι όπως ανέφερε κι άλλη μία φίλη μας ότι είναι ψυχοφθόρο αν αποτύχει η εξωσωματική, βέβαια το ίδιο ψυχοφθόρο, ίσως και περισσότερο, είναι να περνούν οι μήνες και να μη μένουμε έγκυες... Όλα έχουν το τίμημά τους! Πάντως όποια ενδιαφέρεται για προσιτό περιβάλλον, με καλές τιμές και καλούς γιατρούς στην Αθήνα, να μου στείλουν πμ να τους στείλω με τη σειρά μου πού πήγα για την εξωσωματική μου (κι εκεί θα ξαναπάω)!!!

Εύχομαι πραγματικά το 2012 να γίνετε όλες μα όλες μανούλες! Ενώ σας διαβάζω μου θυμίζετε τόσο πολύ τον εαυτό μου πριν 3 χρόνια που όλα μου φαίνονταν μαύρα και άραχνα, ήμουν σχεδόν βέβαιη ότι δε θα γινόμουν μητέρα κι όμως... Όλα πήγαν κατ' ευχήν! Γιατί; Γιατί έπιασα τη ζωή από τα μαλλιά! Έκανα όσες εξετάσεις υπήρχαν και για να αποφύγω νέο εξωμήτριο έκανα εξωσωματική η οποία λόγω φυσικού κύκλου δε μου στοίχισε πάνω από 1.700 ?. Αν σκεφτείτε πόσα λεφτά χαλάμε σε καθημερινή βάση για ανοησίες, αξίζει τον κόπο να περιορίσουμε την καλοπέρασή μας και να τα δώσουμε για να αποκτήσουμε ένα παιδάκι!

Δεν ξέρω πραγματικά γιατί ταλαιπωρείται τόσος κόσμος με τα παλιοχλαμύδια... Μακάρι να μην υπήρχαν...

Να είστε όλες καλά! Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ. Αν μου πουν για μη διαβατες σάλπιγγες μάλλον θα ζητήσω κατευθείαν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο αρχικά. Πάντως απο τότε που ξεκίνισα να σας παρακολουθώ αισθάνομαι καλύτερα και είμαι και πιο αισιόδοξη βρε αδερφέ. Τελικά δύναμη μάλλον αντλείς απο ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεσαι το ιδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τις υπόλοιπες το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη. να ρωτησω... θελετε να μου πειτε πως μετα την αφαιρεση συμφυσεων και το "ξεβουλωμα" της αλλη σαλπιγγας εχω μονο 10% πιθανοτητα φυσιολογικης συλληψης; οταν δηλαδη μου ειπε ο γιατρος οτι ολα καλα, τωρα ειναι πεντακαθαρα και μπορω να πιασω φυσιολογικα μου ελεγε ψεματα;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα πηγα χτες στο γιατρο εκτος των αλλων θεματων που εχω ο γιατρος σταθηκε σε 3-4 ινομυωματα(ινομυοματωδης μητρα μου εχουν πει πως λεγετε)βεβαια το ξερω οτι υπηρχαν αλλα ολοι μου ελαγαν πως δεν υπαρχει προβλημα..ειναι πολυ μικρα (χιλιοστων)αλλα ο γιατρός που πηγα χτες μου μιλησε για ανοιχτο χειρουργειο για να τα αφαιρεσει και να ειναι καθαρη η μητρα πλεον..να εχει πληρη εικονα για τα οργανα και δη για τις σαλπιγγες που ηδη εχουν θεμα..και δεν ξερω τι να κανω,ειναι καλος γιατρος,ειδε σφαιρικα τα παντα, δεν θελει να με βαλει για εξωσωματικη ειμαι 34 και θελει να το προσπαθησω κανα χρονο ακομα.απλα βλεπω οτι οταν ειναι πολυ μικρα δεν τα πειραζουμε και δεν ξερω τι να κανω..Ειδε οτι εχω πολυ καλη ωορηξια,ακομα οτι ειχα διπλη ωορηξια και με ρωτησε αν ειχουμε κληρονομικοτητα σε διδυμα.Γιατρε του λεω οτι εχασα τη μητερα μου ημουν 13 χρονων τι να ειχα ρωτησει τοτε δεν ξερω.Αλλα βουρκωσα ρε κοριτσια ολα καλα και να μου εχει συμβει αυτο στις σαλπιγγες το οποιο θα το δει και αυτο στο χειρουργειο.Τελος παντων θα τα αντιπετωπισουμε ολα αλλα με προβληματισε το χειρουργειο

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ! Να σας πω πως αυτο που μου περναει απο το μυαλο να του προτεινω αν τελικα κατεληξω σε χειρουργειο και αφου εχουμε εξαντλησει τον ελεγχο για μικροβια που μπορει να προκαλεσαν το φραξιμο στη σαλπιγγα,πριν το κανω να κανω μια προσπαθεια εξωσωματικης σε φυσικο κυκλο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα...Καλή Χρονιά και πάντα με υγεία...

Έλειψα λίγο καιρό από το forum αλλά μάλλον ήταν για καλό σκοπό...Έγινε ένα θαύμα και ναι είμαι 2 μηνών σχεδόν...όταν κόψαμε τη βασιλόπιτα μου έτυχε το φλουρί και μετά από δύο μέρες έμαθα τα ευχάριστα...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ξάπλες πολλές οπότε ούτε δουλίτσα ούτε τίποτα...εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το νέο έτος να τους φέρει μωράκια πολλά μωράκια!!!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επιφυλακτική γιατί δεν ήταν λίγα αυτά που πέρασα και με απασχολούν στο βάθος...μέχρι στιγμής όμως όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

KATERINA mou piga sto giatro exteskai ekana ena iperixo kai to PAP...sto iperixo mou bgeikan ola kala mou eipai...i mhtra mou lei oti den exi problima oti einai mia xaraaaaa....i deksia wo8hkh einai fisiiologiki.....37.8x.16.2mm,v8.6cm,kai i aristeri wo8hki einai 30.9x 22.2mm,v 9.5cm...mou eipai oti einai mia xara...kai to simperasma einai..xoris pa8ologika ebrimata....mou edose gia to igro pou eixa mia terapiaVIBRAMICIN KAI MIA KREMOULA DALACIN C....meta apo afto ama den meno engios se 3 mhnes eipai na kano aftes tis eksetaseis....tin triti mera tou periodou FSH,E2,PRC,KAI ALO ENAden katalabeno ti grafi....tin sapikografia meta...kai o antras mou to spermograma pos to lene...:)...kai kati gia polikistiki kati tetio mou eipai alla den katalaba ti einai...ala mou eipai oti den einai sobaro afto ti einai afto???? 8a ton ksanarotiso tin pemti p ou 8a paro to PAP...tora den ksero ti ginete...mou eipai na min anxo8o giati eimai mikri akoma...filakiaaa...pola.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα...Καλή Χρονιά και πάντα με υγεία...

Έλειψα λίγο καιρό από το forum αλλά μάλλον ήταν για καλό σκοπό...Έγινε ένα θαύμα και ναι είμαι 2 μηνών σχεδόν...όταν κόψαμε τη βασιλόπιτα μου έτυχε το φλουρί και μετά από δύο μέρες έμαθα τα ευχάριστα...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ξάπλες πολλές οπότε ούτε δουλίτσα ούτε τίποτα...εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το νέο έτος να τους φέρει μωράκια πολλά μωράκια!!!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επιφυλακτική γιατί δεν ήταν λίγα αυτά που πέρασα και με απασχολούν στο βάθος...μέχρι στιγμής όμως όλα καλά...

 

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!! :P;)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ σε λίγους μήνες να κρατάς το μωράκι σου αγκαλίτσα!

Το σποράκι σας το είδατε στον υπέρυχο? Ακούσατε καρδούλα?

Να ξέρεις ότι με τα ευχάριστα νέα σου, παίρνουμε κουράγιο οι υπόλοιπες.

Τελικά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο........

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΑ! Να σας πω πως αυτο που μου περναει απο το μυαλο να του προτεινω αν τελικα κατεληξω σε χειρουργειο και αφου εχουμε εξαντλησει τον ελεγχο για μικροβια που μπορει να προκαλεσαν το φραξιμο στη σαλπιγγα,πριν το κανω να κανω μια προσπαθεια εξωσωματικης σε φυσικο κυκλο...

 

Νικι27 μην απογοητεύεσαι. Δεν είναι και κάτι ανυπέρβλητο. Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση ότι τα μικρά ινομυώματα δεν τους πειράζουν στην εγκυμοσύνη και ότι δεν εμποδίζουν την καλή εξέλιξη. Τι να σου πω! Πάντως πριν κάνεις χειρουργείο σιγουρέψου ότι δεν θέλει να σε βάλει κάτω μόνο και μόνο για τα λεφτά.Θα σου στείλω πμ για να ρωτήσεις και κάπου αλλού που εμένα με βοήθησε.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα...Καλή Χρονιά και πάντα με υγεία...

Έλειψα λίγο καιρό από το forum αλλά μάλλον ήταν για καλό σκοπό...Έγινε ένα θαύμα και ναι είμαι 2 μηνών σχεδόν...όταν κόψαμε τη βασιλόπιτα μου έτυχε το φλουρί και μετά από δύο μέρες έμαθα τα ευχάριστα...ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ξάπλες πολλές οπότε ούτε δουλίτσα ούτε τίποτα...εύχομαι σε όλα τα κορίτσια το νέο έτος να τους φέρει μωράκια πολλά μωράκια!!!!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επιφυλακτική γιατί δεν ήταν λίγα αυτά που πέρασα και με απασχολούν στο βάθος...μέχρι στιγμής όμως όλα καλά...

 

Μπράβο!!!!! με το καλό και γερό μωρό..... Μην αγχώνεσαι για τίποτα, χάιδεψε την κοιλίτσα μου και χαμογέλα.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη. να ρωτησω... θελετε να μου πειτε πως μετα την αφαιρεση συμφυσεων και το "ξεβουλωμα" της αλλη σαλπιγγας εχω μονο 10% πιθανοτητα φυσιολογικης συλληψης; οταν δηλαδη μου ειπε ο γιατρος οτι ολα καλα, τωρα ειναι πεντακαθαρα και μπορω να πιασω φυσιολογικα μου ελεγε ψεματα;

 

Μην αγχώνεσαι γιατί κάποιος γιατρός μου είχε πει πως η χαμηλή ή όχι αποτελεσματικότητα της επέμβασης δεν είναι αποδεδειγμένη και μου συνέστησε να την κάνω ώστε να προσπαθήσω για φυσιολογική σύλληψη και μετά να βλέπαμε το ενδεχόμενο εξωσωματικής. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και για να σου είπε ότι όλα είναι καλά έτσι θα είναι. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν μια σαλπιγγογραφία σε μερικούς μήνες (εαν δεν συλλάβεις) γιατί οι συμφύσεις ξαναδημιουργούνται χωρίς σύμπτωμα.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nikki27 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Μην προχωρήσεις σε χειρουργείο αν δεν πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη....Οσον αφορά στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, ρώτα πρώτα αν ενδέχεται να επηρεάσει την εγκυμοσύνη. Αλλά κυρίως ρώτα αν βλάπτουν εσένα την ίδια τα ινομυώματα....Προέχει να είμαστε εμείς καλά...Γιατί μερικές φορές το ξεχνάμε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...