Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια όσες ξέρουν, χρειάζομαι τη συμβουλή σας !!! Έχω κάνει καλλιέργεια κόλπικου υγρού για εξέταση για χλαμυδια , ουρεοπλασμα, αεροβια, αναεροβια, μυκοπλασμα και έχουν βγει όλα αρνητικά. Θετικό μεν αλλα σκέφτομαι μήπως με την εξέταση ιστού περιόδου έβγαινε άλλο αποτέλεσμα;;;; Βέβαια δεν Είχα ποτε κάποιο σύμπτωμα για να αμφισβήτησω το αποτέλεσμα..... Αλλα δεν ξέρω Έχω Πάλι αμφιβολιες

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki, δυστυχώς κι εμένα η καλλιέργεια αρνητική μου έβγαινε και ήμουν φουλ γεμάτη χλαμύδια στο ενδομήτριο!! Καλό είναι να κάνεις και την άλλη εξέταση, για να είσαι 100% σίγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,

εγώ δεν έχω πολλά για την ώρα να σας πώ, εχω καθαρή την αριστερή σαλπιγγα αλλά η δεξια ειναι σπιράλ.... :o δηλαδή κάνει 2 στροφές... αλλα είναι καθαρή .... εχει καμμία ιδέα , για το τι μπορεί να σημαινει αυτο; λέτε να βγεί ζαλισμένο!?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουκλες καλησπερααααααα

 

Χαθηκα κ ειμαι ασυγχωρητη ! Λοιπον τα νεα μου : αυτο το μηνα τα ωαρια μου ειπαν να μου κανουν παιχνιδακια...Αφου αρχισα τα χαπια για την προκληση για μια ακομη φορα , πηγα την Δευτερα στον γιατρο να δουμε απο ποια πλευρα θα κανω αυτη τη φορα ωοθ/ξια . Σημειωτεον οτι ημουνα στην 8η μερα οταν πηγα στο γιατρο . Δεν ξερω αν σας εχω πει οτι ειμαι διορισμενη μακρια απο τον αντρα μου κ την πολη καταγωγης μου . Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ειμαστε τον περισοοτερο καιρο μακρια κ να εχουμε προγραμματισμενες επαφες βασει των υπερηχων ειτε πηγαινοντας εγω στον αντρα μου , ειτε ερχομενος αυτος σε μενα . Την Δευτερα λοιπον παω κ εγω ανετη στον γιατρο υπολογιζοντας οτι ωοθ/ξια θα εχω Κυριακη με Δευτερα (14η μερα ) . Με βλεπει λοιπον κ μου λεει : "Εισαι ετοιμη! Εχεις 2 μεγαλα απο αριστερα κ 2 απο δεξια . Απο την αριστερη ειναι πιο μεγαλα , αρα αυτο το μηνα εχουμε πολλες πιθανοτητες . Κ το ενδομητριο 8 χιλ ειναι. Απο αυριο βραδυ το αργοτερο αρχιζεις να...βαρας!" Καγκελο εγω!!!! :shock: Τσακιστηκα λοιπον κ εκανα την pregnyl ιδιο βραδυ , γτ τα ωοθυλακια ειχαν φτασει 18+mm και ξεκουβαλησα κ τον αντρα μου για να γινει κολαση χτες κ σημερα!!!!! χαχαχαχαχαχαχχαχα

Σαν τους παλαβους να τρεχουμε να παρουμε αδεια κ οι 2 , μην τυχον κ σκασουν μυτη τα ωαρια κ εμεις δεν προλαβουμε! Πολυ γλεντι σας λεω!!! :lol::lol:

 

Σημερα λοιπον απο το πρωι ποναω αρκετα (τουλαχιστον επιβεβαιωνω οτι κανω κανονικα ωοθ/ξια) . Αυτη την στιγμη κανουμε διαλειμμα κ το μεσημερι ξανα προς την δοξα ! Ας ελπισουμε οτι εκτος απο το τερπνον θα εχουμε κ ωφελιμο αυτο το μηνα :roll:

 

Κατα τα αλλα ολα βαινουν καλως κ μαλιστα εκανα κ κατι επαναληπτικες εξετασεις για τα αυτοανοσα που με ψιλοταλαιπωρουν κ τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα . Σημερα θα μιλησω κ με την ρευματολογο να μου πει την γνωμη της .

 

Οι υπολοιπες τι κανετε?

Χριστινακι μου τι γινεται με την φαση την δικη σου????

Angelinaki3 πολυ καλο οτι βγηκαν ολα αρνητικα στην καλλιεργεια . Αν νομιζεις οτι θες οπωσδηποτε να σιγουρευτεις κανε κ την εξεταση ιστου περιοδου . Αν μη τι αλλο θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο κ θα επικεντρωθεις στον στοχο σου , λυνοντας ενα - ενα τα προβληματα σου .

zoumeroura! ο γυναικολογος σου τι σου ειπε?????

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας...σόρυ για την απουσιά μου αλλά εκτός από κάτι τρεχαματάκια που είχαμε (για καλό φυσικά) δεν έχω και τίποτα καινούριο να πω...όλες οι καλιέργειες μας βγήκαν καλές, το μόνο που μένει είναι να κάνω τα natural killers, αυτά δεν πρόλαβα γιατί όταν πριν δυο εβδομάδες ήταν να πάω με έπιασε ένα κρύωμα μπούκωμα κλπ και το άφησα, μετά έφυγα για επαρχία με τον άντρα μου και ακόμη δεν έχω γυρίσει. Από δευτέρα...που λέει και το τραγούδι...παράλληλα κάνουμε προσπάθειες, όχι εντατικά φυσικά, στα κρυφούλια, χιχιχι μια και ο γιατρός μας απαγόρεψε μέχρι να βγουν και οι υπόλοιπες εξετάσεις, τόσο καιρό δεν πιάσαμε τώρα θα πιάσουμε? ε και αν πάει κάτι στραβά το ξέρω το παραμύθι, πάλι κλάμα, πάλι ωχ και γιατί κλπ κλπ, κουράστικα να σας πω την αλήθεια, έχω χάσει την καθημερινότητά μου και ζω συνέχεια μέσα στο άγχος, όχι δε θέλω αν είναι να έρθει καλώς να έρθει, αλλιώς υπάρχει και η άλλη λύση...υοθεσία...για εξωσωματική δε θέλω να ακούω μέχρι στιγμής, αυτή τησυζήτση έχουμε με τον άντρα μου αυτός θέλει εξωσωματική ενώ εγώ όχι...δε ξέρω τι να κάνω...:(. Φιλιά και δεν σας ξεχνώ και φυσικά καλό μήνα

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες καλησπερααααααα

 

Χαθηκα κ ειμαι ασυγχωρητη ! Λοιπον τα νεα μου : αυτο το μηνα τα ωαρια μου ειπαν να μου κανουν παιχνιδακια...Αφου αρχισα τα χαπια για την προκληση για μια ακομη φορα , πηγα την Δευτερα στον γιατρο να δουμε απο ποια πλευρα θα κανω αυτη τη φορα ωοθ/ξια . Σημειωτεον οτι ημουνα στην 8η μερα οταν πηγα στο γιατρο . Δεν ξερω αν σας εχω πει οτι ειμαι διορισμενη μακρια απο τον αντρα μου κ την πολη καταγωγης μου . Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ειμαστε τον περισοοτερο καιρο μακρια κ να εχουμε προγραμματισμενες επαφες βασει των υπερηχων ειτε πηγαινοντας εγω στον αντρα μου , ειτε ερχομενος αυτος σε μενα . Την Δευτερα λοιπον παω κ εγω ανετη στον γιατρο υπολογιζοντας οτι ωοθ/ξια θα εχω Κυριακη με Δευτερα (14η μερα ) . Με βλεπει λοιπον κ μου λεει : "Εισαι ετοιμη! Εχεις 2 μεγαλα απο αριστερα κ 2 απο δεξια . Απο την αριστερη ειναι πιο μεγαλα , αρα αυτο το μηνα εχουμε πολλες πιθανοτητες . Κ το ενδομητριο 8 χιλ ειναι. Απο αυριο βραδυ το αργοτερο αρχιζεις να...βαρας!" Καγκελο εγω!!!! :shock: Τσακιστηκα λοιπον κ εκανα την pregnyl ιδιο βραδυ , γτ τα ωοθυλακια ειχαν φτασει 18+mm και ξεκουβαλησα κ τον αντρα μου για να γινει κολαση χτες κ σημερα!!!!! χαχαχαχαχαχαχχαχα

Σαν τους παλαβους να τρεχουμε να παρουμε αδεια κ οι 2 , μην τυχον κ σκασουν μυτη τα ωαρια κ εμεις δεν προλαβουμε! Πολυ γλεντι σας λεω!!! :lol::lol:

 

Σημερα λοιπον απο το πρωι ποναω αρκετα (τουλαχιστον επιβεβαιωνω οτι κανω κανονικα ωοθ/ξια) . Αυτη την στιγμη κανουμε διαλειμμα κ το μεσημερι ξανα προς την δοξα ! Ας ελπισουμε οτι εκτος απο το τερπνον θα εχουμε κ ωφελιμο αυτο το μηνα :roll:

 

Κατα τα αλλα ολα βαινουν καλως κ μαλιστα εκανα κ κατι επαναληπτικες εξετασεις για τα αυτοανοσα που με ψιλοταλαιπωρουν κ τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα . Σημερα θα μιλησω κ με την ρευματολογο να μου πει την γνωμη της .

 

Οι υπολοιπες τι κανετε?

Χριστινακι μου τι γινεται με την φαση την δικη σου????

Angelinaki3 πολυ καλο οτι βγηκαν ολα αρνητικα στην καλλιεργεια . Αν νομιζεις οτι θες οπωσδηποτε να σιγουρευτεις κανε κ την εξεταση ιστου περιοδου . Αν μη τι αλλο θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο κ θα επικεντρωθεις στον στοχο σου , λυνοντας ενα - ενα τα προβληματα σου .

zoumeroura! ο γυναικολογος σου τι σου ειπε?????

 

Κατερινάκι μου σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Εύχομαι αυτός ο μήνας να σας οδηγήσει στο πολυπόθητο μωράκι!!!!! Μακάρι να μας πείς τα ευχάριστα σε λίγες μέρες!!! :-D

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι μου σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Εύχομαι αυτός ο μήνας να σας οδηγήσει στο πολυπόθητο μωράκι!!!!! Μακάρι να μας πείς τα ευχάριστα σε λίγες μέρες!!! :-D

 

Αχ ευχαριστω πολυ baby girl μου ! Ειλικρινα με συγκινεις :-)

Καλη μερα σε ολες σας κουκλες μου

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα κ στα υπόλοιπα κορίτσια!

Ελπίζω να καλοπεράσατε αυτές τις 2 μέρες......:oops:

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, μπορείς να μου πείς αν κάνεις μόνο pregnyl ή παίρνεις και χάπια ή κάτι άλλο για πρόκληση πολλαπλής ωορρηξίας?

Σκέφτομαι τώρα το Δεκέμβρη που μάλλον θα κάνω ωορρηξία από δεξιά (που είναι η καλή σάλπιγγα) να πω στη γυναικολόγο να κάνω pregnyl κ ότι άλλο χρειαστεί.

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Κατερίνα κ στα υπόλοιπα κορίτσια!

Ελπίζω να καλοπεράσατε αυτές τις 2 μέρες......:oops:

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, μπορείς να μου πείς αν κάνεις μόνο pregnyl ή παίρνεις και χάπια ή κάτι άλλο για πρόκληση πολλαπλής ωορρηξίας?

Σκέφτομαι τώρα το Δεκέμβρη που μάλλον θα κάνω ωορρηξία από δεξιά (που είναι η καλή σάλπιγγα) να πω στη γυναικολόγο να κάνω pregnyl κ ότι άλλο χρειαστεί.

 

Γλυκεια μου Baby girl δεν γινεσαι καθολου αδιακριτη . Ισα - ισα που χαιρομαι να ανταλασσω αποψεις με αλλες κοπελες για τις αγωγες που λαμβανουμε , αν λαμβανουμε βεβαιως - βεβαιως :D

 

Λοιπον , παιρνω κλομιφαινη (clomiphene citrate) απο την 3η εως την 7η ημερα του κυκλου . Επειτα απο την 8η κ καθε 2 περιπου μερες με παρακολουθει ο γιατρος στον υπερηχο κ οταν ωοθυλακια κ ενδομητριο φτασουν στο επιθυμητο μεγεθος κανω την pregnyl (10.000 μοναδες διοτι ειμαι κ παχουλοκομψουλα) . 36 ωρες μετα την ενεση γινεται η ωοθυλακιορρηξια . Το προηγουμενο βραδυ της ωοθ/ξιας εχουμε οπωσδηποτε μια επαφη (μη σου πω κ 2!) για να κανω καλο αποθεματικο , καθως τα σπερματοζωαρια ειναι δυνατον να επιβιωσουν στο σωμα της γυναικας μεχρι κ 72 ωρες . Την επομενη απο την ωρα που αρχιζει η ωοθυλακιορρηξια κ για ολο το επομενο 24ωρο ξεζουμιζω τον συζυγο ανηλεως (το ποσες θα ειναι οι επαναληψεις εξαρταται κατα τα κεφια μας ;) οχι ομως πανω απο 3 επαφες μεσα στην ιδια μερα διοτι μετα το σπερμα δεν ειναι κ τοσο καλο ποιοτικως) .

 

Τωρα για την περιπτωση σου . Η πρεγκνυλ χωρις τα χαπια θα βοηθησει βασικα στο να σιγουρευτεις οτι θα σκασει το ωοθυλακιο σου στα σιγουρα . Με λιγα λογια θα κανει μονος του ο οργανισμος την ωριμανση των ωαριων , αλλα θα τον σκουντηξεις λιγο παραπανω εσυ μεσω της ενεσης για να σκασει στα σιγουρα το ωοθυλακιο . Επιπλεον η ενεση προκαλει κ μια τυπου επιμηκυνση στην εκκριτικη φαση (δηλ στο δευτερο μισο του κυκλου) , αλλα για μια υγιη γυναικα οπως εσυ , που το βασικο της προβλημα ειναι η μια σαλπιγγα κ οχι ανεπαρκεια εκκριτικης φασης , αυτη η επιδραση του pregnyl ειναι ψιλα γραμματα . Τα χαπια για να τα παρεις μαλλον δεν προλαβαινεις σε αυτο τον κυκλο γτ χρειαζεται να τα παιρνεις απο την αρχη του κυκλου (οσο ακομα εχεις περιοδο) . Αρα αυτο το μηνα μπορειτε να δοκιμασετε μονο με την pregnyl . θα σε δει δηλ η γιατρος στο U/S , θα διαπιστωσει απο ποια μερια γινεται η ωοθυλακιορρηξια αυτο το μηνα κ οταν δει οτι εισαι ετοιμη , θα κανετε την ενεση . Ετσι θα εχεις 2 πλεονεκτηματα : α. Θα σκασει το ωαριο σου σιγουρα β.Θα ξερεις στανταρ το ποτε θα γινει ωοθ/ξια (μερα , πιθανως κ ωρα)

 

Αν εχεις εσυ η οποιαδηποτε αλλη κοπελα απορια , μπορειτε να ρωτησετε αφοβα οτι θελετε .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι

καλή επιτυχία κι από 'μένα καλή μου...:D...

Μακάρι να γίνει...θα μας δώσεις πολύ χαρά!!!!

 

Εγώ δεν έχω κανένα νεότερο γιατί ήταν λίγο τρέλα αυτό το διάστημα...ούτε στο γιατρό πήγα ακόμη....Άσε!:(

 

Πολλά φιλιά και καλές προσπάθειες σε όλα τα κορίτσια!:D

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ......ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕΝ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΑΦΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙΔΙ ΜΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟ 23....29...Η 24....29 ΤΕΣΠ....ΚΣΕΡΙΣ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 20 ΤΟΥ ΜΗΝΑ (ΧΟΡΕΨΑΜΕ ) ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ....:-P:-P:razz::oops::oops::oops::oops::oops: ΟΤΙ ΓΥΝΕΙ ΑΣ ΓΥΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΠΑΟ Η ΑΦΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ Η ΤΟ ΑΛΟ ΣΙΓΟΥΡΑ....ΕΠΙΔΙ ΞΕΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΠΑΟ ΝΑ ΔΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΝ ΔΕΝ ΠΙΓΑ...ΕΙΧΑ ΛΙΓΕΣ ΔΙΣΚΟΛΙΕΣ..ΑΛΑ ΤΟΡΑ ΦΙΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΡΑ ΘΑ ΔΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΦΤΟΜΟΥ..:wink:,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟ ΝΑ ΜΙΝ ΕΧΟ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ...ΦΙΛΑΚΙΑ:-P

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινάκι μου, ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είσαι απόλυτα σαφής στην περιγραφή (μη σου πω καλύτερα και από τη γιατρό....).

Το σκεφτήκαμε με τον αντρούλη μου και είπαμε ότι εφόσον μπορούμε να "βοηθήσουμε" λιγάκι τη σύλληψη, να ξεκινήσουμε άμεσα.

Σίγουρα σε αυτό τον κύκλο δεν προλαβαίνω ούτε για την πρεγκνύλ γιατί είμαι σήμερα στην 17η μέρα. Όμως θα κλείσω ραντεβού με τη γιατρό 2-3 μέρες πριν την περίοδο για να μου γράψει τα φάρμακα κ να με καθοδηγήσει στο τί να κάνω.

Βλέπεις η περίοδος που θα μου έρθει στις 15 Δεκέμβρη, θα κάνω ωορρηξία από την καλή μου δεξιά σάλπιγγα. Θέλω τόσο πολύ ένα μωρό και θέλω να ξεκινήσω άμεσα πιο εντατικά την προσπάθεια.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και για τις δυο μας αλλά και για όλες τις κοπέλες και να γίνει επιτέλους πραγματικότητα το ονειρό μας για ένα μωράκι.

Φιλιά πολλά!!!;)

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι

καλή επιτυχία κι από 'μένα καλή μου...:D...

Μακάρι να γίνει...θα μας δώσεις πολύ χαρά!!!!

 

Εγώ δεν έχω κανένα νεότερο γιατί ήταν λίγο τρέλα αυτό το διάστημα...ούτε στο γιατρό πήγα ακόμη....Άσε!:(

 

Πολλά φιλιά και καλές προσπάθειες σε όλα τα κορίτσια!:D

 

Whispering μπορει να σου βγει σε καλο το οτι ξεχαστηκες αυτο το μηνα . Καμια φορα μας ερχεται εκει που δεν το περιμενουμε ;) Ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες . Αισθανομαι οτι με τοση θετικη ενεργεια ολο κ κατι θα γινει βρε παιδια !

 

Κατερινακι σου ευχομαι καλα αποτελεσματα.Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα "καλοπερασεις".Απολαυσε το και ολα θα πανε μια χαρουλα!

 

Αν μη τι αλλο η διαδικασια ειναι πολυ διασκεδαστικη , για μενα . Ο συζυγος ψοφαει ολιγον τι , καθως εκτος απο τα αυξημενα συζυγικα καθηκοντα εκεινες τις ημερες συνηθως παλευει κ με 2 δουλειες :| Οχι οτι τον χαλαει βεβαια , αλλα σκεφτομαι μηπως του αρχιζα καμια πολυβιταμινη ή κανενα Β12 για να του δωσω ενεργεια . Δειχνει κ λιγο παραπανω ζηλο απο το κανονικο , λογω του οτι κ αυτος το θελει πολυ να κανουμε παιδι , αλλα μετα πεφτει σε χειμερια ναρκη ο γλυκος μου! Το ροχαλητο παει συννεφο!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ......ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕΝ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΑΦΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙΔΙ ΜΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟ 23....29...Η 24....29 ΤΕΣΠ....ΚΣΕΡΙΣ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 20 ΤΟΥ ΜΗΝΑ (ΧΟΡΕΨΑΜΕ ) ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ....:-P:-P:razz::oops::oops::oops::oops::oops: ΟΤΙ ΓΥΝΕΙ ΑΣ ΓΥΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΠΑΟ Η ΑΦΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ Η ΤΟ ΑΛΟ ΣΙΓΟΥΡΑ....ΕΠΙΔΙ ΞΕΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΠΑΟ ΝΑ ΔΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΝ ΔΕΝ ΠΙΓΑ...ΕΙΧΑ ΛΙΓΕΣ ΔΙΣΚΟΛΙΕΣ..ΑΛΑ ΤΟΡΑ ΦΙΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΡΑ ΘΑ ΔΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΦΤΟΜΟΥ..:wink:,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟ ΝΑ ΜΙΝ ΕΧΟ ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ...ΦΙΛΑΚΙΑ:-P

 

Χριστινακι μου καλα εκανες! Για να εισαι καλυμενη. Δωστου να καταλαβει! Οσο για τον γιατρο , κανε εσυ κανονικα τις προσπαθειες σου κ απο εκει κ περα θα σου πει κ αυτος την γνωμη του οταν μπορεσεις να πας . Καλυτερα να εισαι καλα ψυχολογικα κ οικονομικα πριν αρχισεις , γτ μπορει να σου πει για φαρμακα κ παρακολουθηση , πραγμα που συνεπαγεται καλη ψυχολογια κ καποια λεφτουδακια στην ακρη για υπερηχους κ φαρμακα (αααααν χρειαστουν βεβαια) . Για το θεμα του αγχους τωρα , μια χαρα εισαι . Σε βλεπω πολυ πιο χαλαρη απ' οτι τις πρωτες φορες που εστελνες μηνυματα εδω . Αυτο ειναι βελτιωση . Να συνεχισεις χαλαρα κ ολο κ κατι θα βγει αργα η γρηγορα .

 

Κατερινάκι μου, ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είσαι απόλυτα σαφής στην περιγραφή (μη σου πω καλύτερα και από τη γιατρό....).

Το σκεφτήκαμε με τον αντρούλη μου και είπαμε ότι εφόσον μπορούμε να "βοηθήσουμε" λιγάκι τη σύλληψη, να ξεκινήσουμε άμεσα.

Σίγουρα σε αυτό τον κύκλο δεν προλαβαίνω ούτε για την πρεγκνύλ γιατί είμαι σήμερα στην 17η μέρα. Όμως θα κλείσω ραντεβού με τη γιατρό 2-3 μέρες πριν την περίοδο για να μου γράψει τα φάρμακα κ να με καθοδηγήσει στο τί να κάνω.

Βλέπεις η περίοδος που θα μου έρθει στις 15 Δεκέμβρη, θα κάνω ωορρηξία από την καλή μου δεξιά σάλπιγγα. Θέλω τόσο πολύ ένα μωρό και θέλω να ξεκινήσω άμεσα πιο εντατικά την προσπάθεια.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και για τις δυο μας αλλά και για όλες τις κοπέλες και να γίνει επιτέλους πραγματικότητα το ονειρό μας για ένα μωράκι.

Φιλιά πολλά!!!;)

 

Baby girl μου ή αλλιως Μωροκόριτσο (εχω μια μανια να μεταφραζω τα ξενα nickname σε ελληνικα οπως καταλαβατε! Καθενας με το βιτσιο του!)

Πολυ καλη σκεψη να βοηθησετε λιγο την κατασταση . Συμφωνω απολυτα . Αυτο που θελω να σου επισημανω (για να μην απογοητευτεις καποια στιγμη) με ολη την καλη διαθεση ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να ξερεις προκαταβολικα απο τον προηγουμενο κυκλο απο ποια πλευρα θα κανεις ωοθ/ξια στον επομενο . Ναι μεν οι ωοθηκες κατεβαζουν ωαρια εναλλαξ , αλλα οχι παντα . Μπορει πχ 3 μηνες συνεχομενα να κατεβαζει η μια ωοθηκη ωαριο κ μετα να γινει αλλαγη στην αλλη . Μπορει κ καθε μηνα να πηγαινει εκ περιτροπης . Αλλα παντως σιγουρη μπορεις να εισαι μονο με υπερηχο κ μονο για τον κυκλο που διαβαινεις εκεινη την στιγμη . Δεν στο λεω για να χασεις την ελπιδα σου για τον κυκλο του Δεκεμβριου. Προς Θεου !!! Απλα κρατα μια πισινη μεχρι να στο επιβεβαιωσει ο υπερηχος . Οσο για τις (σαφεις ή ανυπαρκτες) εξηγησεις των γιατρων μας , να ξερετε οτι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ να σου λυνουν οποιαδηποτε απορια . Γι' αυτο ειναι ο γιατρος . Επειδη πολυ εχω πικραθει απο αυτη την ιστορια , σας λεω μην ντρεπεστε κ μην κολλατε πουθενα . Οταν πρωτοανακαλυψα το προβλημα μου ημουν μνο 17 ετων . Τοτε δεν ηξερα που πανε τα τεσσερα απο αναπαραγωγικης πλευρας . Μονο τα βασικα γνωριζα κ μαλιστα απο προσωπικο ενδιαφερον . Μεχρι που μπηκα στη σχολη κ τα εμαθα απο μεσα (τυχη ήταν ? καρμα ηταν?) ειχα την εντυπωση οτι οι πολυκυστικες μου θα με δυσκολευαν μονο στην τεκνοποιηση . Κανεις δεν μου ειχε πει για ενδοκρινολογο . Για αυξημενο κινδυνο αναπτυξης διαβητη κυησεως ή γενικοτερα διαβητη τυπου 2 . Κανεις δεν μου εξηγησε οτι το να χασω κιλα ηταν 10 φορες πιο δυσκολο για μενα λογω του ορμονικου μου υποστρωματος . Εγω εκανα διαιτα κ απογοητευομουνα κ την παρατουσα γτ για να χασω ενα κιλο επρεπε να πεινασω πολυ . Κανεις δεν με εβαλε κατω να μου πει για το οτι πρεπει να αποφευγω γλυκα , αμυλουχα κλπ . Το μαυρο ψωμι δεν το συνηθίζαμε στην οικογενεια . Μολις τα 2 τελευταια χρονια εκοψα το ασπρο ψωμι .

 

Γι' αυτο κοριτσια μου παντα να ρωτατε . Οτιδηποτε δεν σας κολλαει ή σας εχει μεινει κενο να πρηζετε τον γιατρο ή την μαια σας μεχρι να παρετε μια απαντηση . Δεν υπαρχει χαζη ερωτηση . Ολες οι ερωτησεις ειναι για τους ανθρωπους . Εγω παντα αυτο λεω στις γυναικες που αναλαμβανω .

 

Φιλακια πολλα πολλα σε ολες σας κ μακαρι αυτο τον μηνα ολες μας να λαβουμε δωρακι απο τον Αη-Βασιλη , οχι κατω απο το δεντρο , αλλα μεσα στην κοιλιτσα μας ! :mrgreen:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

KΑΤERINΑΚΙ MOU Σ'ΕΦΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...ΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΧΑΡΙ Σ'ΕΣΕΝΑ ΒΕΒΕΑ...Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΕΣ ΛΙΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΙΝΒΕΝΙ ΤΕΤΙΑ ΑΤΥΧΙΑ...ΚΑΙ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΕΣ ΒΛΕΠΩ...ΤΛΣΠ...ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΙΧΟΛΟΓΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ....ΤΟΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΟΣΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ...ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ....:) :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι συμφωνω απολυτα . Οσο μας παιρνει θα το παλευουμε . Ποτε να μη νομιζεις στη ζωη σου οτι εχεις μονο εσυ προβλημα . Σχεδον παντα υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που εχουν περασει απο την δικη σου θεση , αν οχι κ χειροτερα . Εδω θα ειμαστε να τα λεμε . Απ' οτι θυμαμαι (δεν) περιμενεις περιοδο στις 11/12 . Αρα μια βδομαδουλα υπομονη.....

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχιιιιι....χαχαχαχαχαχχααα.....μια χαρουλα θιμασε...σ'εφχαριστω που εισαι διπλα μου..με εχισ βοιθισει παρα πολιιι...ψιχολογικα..αδε βρεε να δοσει και ο ΘΕΟΣ κα'να δορακι αφτο το μηνα...φιλακιααα...ΚΑΤΕΡΙΝΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ να σασ κανο μια εροτισι??? 10 μερεσ πριν να μου ερθι το περιοδο εχο παρα πολουσ δινατουσ πονοκεφαλουσ?? Μιποσ ξερετε απο τι ειναι???Ειχα παι στο νοσοκομειο πριν 2 μηνεσ πριν και ενασ νεβρολογοσ μου ειπε να το προσεξω... μιποσ ξερετε???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ να σασ κανο μια εροτισι??? 10 μερεσ πριν να μου ερθι το περιοδο εχο παρα πολουσ δινατουσ πονοκεφαλουσ?? Μιποσ ξερετε απο τι ειναι???Ειχα παι στο νοσοκομειο πριν 2 μηνεσ πριν και ενασ νεβρολογοσ μου ειπε να το προσεξω... μιποσ ξερετε???

 

Καποιες γυναικες το εχουν αυτο Χριστινακι μου . Μην φοβασαι . Ειναι ορμονικο . Ο νευρολογος οταν σου ειπε να το προσεξεις τι εννοουσε? να κανεις καποια ειδικη εξεταση ας πουμε ? Κ αν ναι γτ δεν σου εκανε ο ιδιος την εξεταση εκεινη την ωρα ή δεν σου εκλεισε ραντεβου για να το ψαξετε μαζι??????

 

Εγω παντως που εχω ιστορικο με ημικρανια κ γενικα πονοκεφαλους (ολα τα αδερφια το εχουμε, γτ το πηραμε απο την μανα μας) η νευρολογος μου ειπε οτι εχουν ορμονικη αιτιολογια οι ημικρανιες μου κ μαλιστα καθησυχασε και την μαμα μου οτι οταν της κοπει η περιοδος θα ησυχασει απο αυτο το προβλημα . Κ τελικα ως ενα σημειο ειχε δικιο. Οσο η μαμα μου μπαινει περισσοτερο στην κλιμακτηριο , τοσο μειωνονται οι κρισεις (κ σε συχνοτητα κ σε ενταση) .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ..οταν πιγα στο νοσοκομειο στο νεβρολογο μου ειπαι να το προσεχο ποσ....οταν με πιανουν ι ημικρανιεσ να το προσεχο και καλα αν ειναι πριν ι μετα το περιοδο.δεν μου εχι πει για καμια εξετασι..απλα μου εδοσε ΠΟΣΤΑΝ.τπτ αλο...δλδ τι να κανο? οταν θα παο στο γυνεκολογο θα το πω βεβεα...μεχρι τοτε θα πιο ΠΟΣΤΑΝ χαχαχαα.....με ποναι σχεδον καθε μερα...αστα να πανεε πολι σπαστικο...αλα επιδι προσπαθο να μενο ενγιοσ δεν κανει κακο το φαρμακο????

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ..οταν πιγα στο νοσοκομειο στο νεβρολογο μου ειπαι να το προσεχο ποσ....οταν με πιανουν ι ημικρανιεσ να το προσεχο και καλα αν ειναι πριν ι μετα το περιοδο.δεν μου εχι πει για καμια εξετασι..απλα μου εδοσε ΠΟΣΤΑΝ.τπτ αλο...δλδ τι να κανο? οταν θα παο στο γυνεκολογο θα το πω βεβεα...μεχρι τοτε θα πιο ΠΟΣΤΑΝ χαχαχαα.....με ποναι σχεδον καθε μερα...αστα να πανεε πολι σπαστικο...αλα επιδι προσπαθο να μενο ενγιοσ δεν κανει κακο το φαρμακο????

 

Επειδη πιο κακο ειναι να αγχωνεσαι (εχω ημικρανιες οπως σου ειπα πιο πανω κ εγω) χαλαρωσε κ αν ειναι ορμονικοι οι λογοι θα σε πιανει ή οταν εχεις ωοθ/ξια ή καμια βδομαδα πριν να σου ερθει . Επισης καμια φορα μπορει να ποναει κ στις αρχες της εγκυμοσυνης . Παντως καλο ειναι να το πεις στον γυναικολογο σου οταν πας . Κ για τις ημικρανιες κ για το ponstan . Μπορει να στο αλλαξει το φαρμακο ;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...