Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

mammy30 να σου ζησει το μωρακι.παντα τετοτιες χαρες ευχομαι σ εσενα κι ολα τα κοριτσια εδω.αν δεν κανω λαθος η δικη σου ατυχια μ εξωμητριο ειχε αιτια ενα μικροβιο κι εκανες καποια θεραπεια.πως το ανακαλυπτεις αυτο?εγω εκανα 2 φορες εξωμητριο μια φυσιολογικα κ μια μ εξωσωματικη στην αριστερη κ τις 2 φορες.τελικα αφαιρεθηκε.ο γιατρος μ ειπε οτι εφταιγε η σαλπιγγα.κ τα υπολοιπα κοριτσια αν ξερουν κατι ας απαντησουν παρακαλω.μηπως πρεπει να κανω καποιες ακομη εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλη σου μερα...και εμενα λαμπαροσκοπηση μου εκανε με τρεις πολυ μικρες τομες αλλα μου εχει ραματα και θα παω δευτερα να μου τα κοψει και να με δει να μου πει και ποτε μπορω να ξαναπροσπαθησω.....

teta11 καλημερα.ολα καλα?εγω μια πανω μια κατω.αλλα την παλευω.ο γιατρος μου ειπε οτι τα ραμματα θα τ αφησουμε να πεσουν μονα τους κ βλεπουμε.εγω χθες ειχα ενοχλησεις απ την αριστερη μερια κ υγρα διαφανα.γινεται ν κανουμε ωορρηξια τοσο συντομα?η ειναι κατι αλλο?ξερεις?γιατι νομιζω ειναι καλο να επανερχεται ο ργανισμος τοσο συντομα ε?καλη τυχη για τη δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

teta11 καλημερα.ολα καλα?εγω μια πανω μια κατω.αλλα την παλευω.ο γιατρος μου ειπε οτι τα ραμματα θα τ αφησουμε να πεσουν μονα τους κ βλεπουμε.εγω χθες ειχα ενοχλησεις απ την αριστερη μερια κ υγρα διαφανα.γινεται ν κανουμε ωορρηξια τοσο συντομα?η ειναι κατι αλλο?ξερεις?γιατι νομιζω ειναι καλο να επανερχεται ο ργανισμος τοσο συντομα ε?καλη τυχη για τη δευτερα.

kalispera....mh nomizeis kai emena h psixologia mou mia pano einai mia katw...kai egw exw enoxliseis kai shmera eida kai kafe ygra pou emiazan me aima,ayrio tha mou lithoun oles oi apories mou pou tha paw ston giatro giati egw thn allh mera ths enxeirhshs eixa aima kanonika gi 5 meres kai den xerw an htan periodos h oxi...oso gia thn worrexia poy me rwtas den to gnwrizw alla den einai kai apithano tha rwthsw aurio ton giatro....euxomai na anevei ligo h psuxologia sou kai na soy pane ola apo edw kai pera TELEIA........:P

Link to comment
Share on other sites

kalispera....mh nomizeis kai emena h psixologia mou mia pano einai mia katw...kai egw exw enoxliseis kai shmera eida kai kafe ygra pou emiazan me aima,ayrio tha mou lithoun oles oi apories mou pou tha paw ston giatro giati egw thn allh mera ths enxeirhshs eixa aima kanonika gi 5 meres kai den xerw an htan periodos h oxi...oso gia thn worrexia poy me rwtas den to gnwrizw alla den einai kai apithano tha rwthsw aurio ton giatro....euxomai na anevei ligo h psuxologia sou kai na soy pane ola apo edw kai pera TELEIA........:P

καλημερα ολα καλα με το γιατρο?ελπιζω να αισθανεσαι καλα.τον ρωτησες αν μπορει να καταλαβει ποια ηταν η αιτια?εμας βγηκε η ιστολογικη κ επιβεβαιωσε το εξωμητριο.ραντεβου με τον γιατρο μαλοον σε καμια δεκαρια μερες.μακαρι να ειναι ολα οκ.απ τη μια βιαζομαι να περασει ο καιρος να ξανακανουμε προσπαθεια κι απ την αλλη φοβαμαι οταν με το καλο μεινω εγκυος παλι οτι καθε φορα π θα πηγαινω τουαλετα θα εχω τ αγχος μην ξαναδω καφε εκκρισεις η αιμα.φρικη λιγο.τι να πω ελπιζω να το ξεπερασουμε συντομα κ να πανε ολα φυσιολογικα την επομενη φορα.αν και μ εχουν κυριευσει οι φοβοι μου παλι.δεν θελω να το περασω 3 φορα.με τιποτα.αχ παναγια μου δωσε μας δυναμη κ κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Τα νέα από τον γυναικολόγο δεν είναι καλά.

Μου είπε ότι οι ορμονικές εξετάσεις είναι καλές αλλά βλέποντας τη σαλπιγγογραφία (μόνο η δεξιά σάλπιγγα ανοιχτή), μου είπε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά για 3-4 μήνες και μετά κατευθείαν για εξωσωματική.......

Μου είπε ότι δεν προτείνει άλλες μεθόδους.

Έμεινα άφωνη όταν το άκουσα. Εντάξει είναι σχετικά πιο δύσκολο να μείνω έγκυος με μια σάλπιγγα, αλλά αμέσως εξωσωματική?

Ούτε παρακολούθηση ωορρηξίας, ούτε πρόκληση ωορρηξίας, ούτε σπερματέγχυση?

Θα πάρω βέβαια τη γνώμη και από άλλους γυναικολόγους.

Βοηθείστε με....:cry::(

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Baby girl δεν θυμάμαι την ιστορία σου !!!! Είχες κάνει εξωμητριο ή έχεις υδροσαλπιγγα; Εγώ μετα Από ένα εξωμητριο , αφαίρεσαν την αριστερή σαλπιγγα , και δυο Χρόνια Από τότε δεν έχει προκύψει εγκυμοσυνη. Και Τώρα σκέφτομαι γιατί άφησα να περάσει τόσος καιρός χωρις να κάνω κάτι πιο δραστικό. Θελω να πω ότι 3-4 μήνες μπορεί να είναι πολυ συντομα αλλα μην το αφήνεις Πολύυυυυυ περισσότερο . Βέβαια Αυτό είναι γνώμη δικη μου , ίσως αλλα κορίτσια να σε παροτρύνουν να προσπαθήσεις με φυσιολογικο τροπο και μονο. Εγώ νομίζω δεν πρέπει να φοβόμαστε την εξωσωματικη, όταν αποδεδειγμένα έχουμε πρόβλημα!! Και μην γελιόμαστε κορίτσια εφόσον όλες σε Αυτό το forum έχουμε μια σαλπιγγα νομίζω ότι λιγοστεύουν οι πιθανότητες για φυσιολογική συλληψη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω να φταίει μόνο η μία σάλπιγγα που δεν μένουμε έγκυες! Αν ήταν όλα φυσιολογικά θα μέναμε και με μία. Αλλα κορίτσια πώς έχουν μείνει;;;Εγώ για παράδειγμα δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη, κι ας έχουν περάσει 2 και κάτι χρόνια....από το εξωμήτριο. Είχαμε όμως αδύναμπ σπέρμα και στη συνάχεια διαπίστωσα ότι έχω και 3 ωραίοτατους πολύποδες ενδομητρίου.Πώς να έμενα, πείτε μου! Αφού ξεμπέρδεψα και με τους παλιοπολύποδες, έκανα έναν έλεγχο ωορρηξίας κα ιδεν ήταν και ο καλύτερος....Ε, πείτε μου τι φταίει η σάλπιγγούλα μου;;; Μετά από όλα αυτά ο μόνος δρόμος είναι πλέον η εξωσωματική...Για την Baby girl τώρα. Πόσο χρονών είσαι; Ο άντρας σου έκανε εξέταση σπέρματος; Αν δεν έκανε να κάνει οπωσδήποτε....( κι ας έμεινες έγκυος. Εμας μας έλεγαν ότι δεν χρειάζεται και όταν τελικά το έκανε βγήκε άσχημο σε πρώτη φάση).....Αν είσαι κάτω από 35 θα κάνεις κι εσύ κάποιες εξετάσεις ( πχ έλεγχο ωορρηξίας όχι καθε μήνα για να μην αγχωθείς, έναν- δύο μήνες να δεις αν η ωορρηξία είναι καλή). Αν δεν μείνεις ως το Πάσχα, δες αν μπορείς να κάνεις πρόκληση. Αν δεν μπορείς, τότε κάνε εξωσωματικη΄....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

μην φοβαστε την εξωσωματικη κοριτσια.αν δεν θελετε ν παρετε φαρμακα καντε με φυσικο κυκλο.εγω ειχα πολυ καλο γιατρο κ κεντρο κ εμειν αμεσως.απλα ημουν πααλι ατυχη με 2 εξωμητριο .μαλλον προβληματικη σαλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω να φταίει μόνο η μία σάλπιγγα που δεν μένουμε έγκυες! Αν ήταν όλα φυσιολογικά θα μέναμε και με μία. Αλλα κορίτσια πώς έχουν μείνει;;;Εγώ για παράδειγμα δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη, κι ας έχουν περάσει 2 και κάτι χρόνια....από το εξωμήτριο. Είχαμε όμως αδύναμπ σπέρμα και στη συνάχεια διαπίστωσα ότι έχω και 3 ωραίοτατους πολύποδες ενδομητρίου.Πώς να έμενα, πείτε μου! Αφού ξεμπέρδεψα και με τους παλιοπολύποδες, έκανα έναν έλεγχο ωορρηξίας κα ιδεν ήταν και ο καλύτερος....Ε, πείτε μου τι φταίει η σάλπιγγούλα μου;;; Μετά από όλα αυτά ο μόνος δρόμος είναι πλέον η εξωσωματική...Για την Baby girl τώρα. Πόσο χρονών είσαι; Ο άντρας σου έκανε εξέταση σπέρματος; Αν δεν έκανε να κάνει οπωσδήποτε....( κι ας έμεινες έγκυος. Εμας μας έλεγαν ότι δεν χρειάζεται και όταν τελικά το έκανε βγήκε άσχημο σε πρώτη φάση).....Αν είσαι κάτω από 35 θα κάνεις κι εσύ κάποιες εξετάσεις ( πχ έλεγχο ωορρηξίας όχι καθε μήνα για να μην αγχωθείς, έναν- δύο μήνες να δεις αν η ωορρηξία είναι καλή). Αν δεν μείνεις ως το Πάσχα, δες αν μπορείς να κάνεις πρόκληση. Αν δεν μπορείς, τότε κάνε εξωσωματικη΄....

μην φοβαστε την εξωσωματικη κοριτσια.αν δεν θελετε ν παρετε φαρμακα καντε με φυσικο κυκλο.εγω ειχα πολυ καλο γιατρο κ κεντρο κ εμειν αμεσως.απλα ημουν πααλι ατυχη με 2 εξωμητριο .μαλλον προβληματικη σαλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

 

Χαθηκα τοσες μερες αλλα εμπλεξα με γιατρους κ δουλειεςκ μονο για λιγα λεπτα την ημερα προλαβαινα να κατσω στο pc . Τα νεα μου τωρα : Η χοριακή την Παρασκευη ηταν αρνητικη οπως ηταν αναμενομενο , εκοψα το utrogestan κ χτες μου ηρθε περιοδος . Ξανα απο την αρχη λοιπον κ απο αυριο ξεκιναω για μια ακομη φορα τα χαπια για την προκληση . Την Δευτερα που μας ερχεται εκλεισα ραντεβου για υπερηχο κ θα δουμε απο ποια μερια ωριμαζω ωαρια αυτο το μηνα . Μακαρι να ειναι απο την καθαρη .

 

Χριστινακι καλό ειναι να το κοψεις το τσιγαρο πριν μεινεις . Κ σε καλυτερη ποιοτητα ωαριων βοηθαει κ καλυτερο ενδομητριο κ μετα στην εγκυμοσυνη δεν θα ζοριστεις . Εγω ζοριστηκα πολυ οταν εμεινα εγκυος για να το κοψω . Βεβαια μετα την παλινδρομηση το ξαναρχισα απο την στεναχωρια, αλλα τελοσπαντων.

 

miss tonia να σκεφτεσαι θετικα . Αφου η προβληματικη σαλπιγγα βγηκε εντελως δε νομιζω να δημιουργηθει ξανα εξωμητριο . Η αλλη σου σαλπιγγα σου ειπε ο γιατρος οτι ειναι 100% ΟΚ? Απο εξετασεις δεν εχεις κανει καμια? Εννοω ορμονικα εισαι καλα? Ο αντρας σου σπερμοδιαγραμμα εκανε? Μην ξεχνατε οτι ειμαστε το 50% σε αυτη την ιστορια . Το αλλο μισο ειναι , δηλ ο συντροφος, ειναι εξισου σημαντικο.

 

teta11 τι εγινε με τον γιατρο κουκλα?

 

Baby girl μην μασας ! Κ εμενα ο εξωσωματικος που πηγα τα ιδια μου ειπε . Προσπαθεια 6 μηνες με προκληση (καθόσον εχω κ το προβλημα με τις πολυκυστικες) κ αν δεν , να παω κατευθειαν για εξωσωματικη . Κ ο ενδοκρινολογος τα ιδια επισης . Αυτο βεβαια πριν επιτευχθει η εγκυμοσυνη που ειχα το καλοκαιρι. Αλλα αφου ειδα οτι μενω φυσιολογικα κ μια κ δεν θελω για οικονομικους λογους να παω ακομα για εξωσωματικη θα προσπαθησω τουλαχιστον για 5 μηνες ακομα (μιας κ ο προηγουμενος μηνας πηγε στον κουβα) κ μετα θα το ψαξω για λαπασκοπηση , παρα για εξωσωματικη . Νομιζω οτι σε μια γυναικα που εμεινε ηδη μια φορα εγκυος (κ για οποιοδηποτε λογο δεν προχωρησε) ειναι πιο σημαντικο να κανει λαπαροσκοπηση πρωτα κ μετα εξωσωματικη (αν χρειαστει) . Εσυ εχεις κανενα αλλο προβλημα που να σε κανει να πιστευεις οτι χρειαζεσαι την εξωσωματικη? Σε παιρνει ηλικιακα να προσπαθεις με φυσιολογικο τροπο? το ενδομητριο σου πως ειναι? Κανεις ωοθ/ξια? Ο συζυγος εχει κανενα προβλημα με το σπερμα? Ολα αυτα τα ειδε ο γιατρος? Πως λεμε σε μια γυναικα να παει "άιντε-ούιντε" σε εξωσωμ ? Να παρεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει . Μονο ετσι θα εχεις ολοκληρωμενη αποψη .

 

Angelinaki3 μου κανενας δεν ειπε να φοβομαστε την εξωσωματικη . Αλλα αν μας παιρνει ηλικιακα κ δεν εχουμε αλλα προβληματα , γτ να ταλαιπωριομαστε με ορμονες κ να ξεπαραδιαζομαστε? Καλη η εξωσωματικη ,αλλα στην ωρα της . Κ το τονιζω : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ . Ισα ισα. Αλλα οταν κ αμα πρεπει . Ουτε πολυ αργα ουτε κατευθειαν σε αυτη τη λυση . Το εχουν κανει το θεμα με την εξωσωματικη καραμελα πια.Εχω δει κοπελα που πηγε για εξωσωματικη στα 29 της , μονο με 6 μηνες προσπαθεια ουσα αρραβωνιασμενη , με μια τοση δα κιρσοκηλη ο αντρας της που την εγχειρησε κ μετα ηταν σφαιρατος, κ επειδη την ελεγε η πεθερα της στειρα!!!!!!! Εγω την ξεγεννησα στο 3ο της παιδι (εννοειται τα αλλα 2 τα συνελλαβε φυσιολογικοτατα) .

 

margi μου πιο πολυ δεν θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου! Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου ? Ολο κοιταω για να μαθω κανενα νεο σου.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα μου, εγώ είμαι και δεν είμαι.....Αυτό το μήνα δεν ελπίζω σε τίποτα γιατί η ωορρηξία, αν τελικά έγινε, έγινε από την κακή πλευρά.....Αρα, δεν υπάρχει περίπτωση. Εχω βαρεθεί τόσο πολύ όλη την κατασταση. Ακόμη και την εξωσωματική δεν την βλέπω με καλό μάτι.....Αν είχα λεφτά και την έκανα σε καλό ιδιωτικό σε κάποιον κορυφαίο πιστεύω ότι θα είχα καλύτερη διάθεση. Τώρα που σκέφτομαι το δημόσιο ( που κι εκεί, μην νομίζεις, κανά 1300 θα φύγει) δεν ξέρω πώς μου κόλλησε αλλά νομίζω πως πάλι δεν θα τα καταφέρω..........Και περισσότερο ξέρεις τι θα με πειράξει;;;Το ότι θα χασω την τελευταία μου ελπίδα, αν τα πράγματα πάνε στραβα.....Δεν μπορώ να πάρω θάρρος από καμία κοπέλα που λέει "κάντε ότι έκανα.Σε μένα πέτυχε!!!", γιατί πολύ απλά μετά από τόσο καιρό έχω μαθει να μην έχω αυταπάτες.....Απαισιόδοξη θα με πείτε τώρα. Ναι, θα σας απαντήσω εγώ....Είμαι πλέον όχι μόνο απαισιόδοξη αλλά και απαθής με όλο το θέμα.....Ας έρθει και η περίοδος λέω, ας μην τα καταφέρω λέω, ας μην κάνω εξωσωματική λέω. Και μετά τα αλλάζω πάλι....Κι αρχίζω να ελπίζω κρυφά πως ίσως γίνει ένα θαύμα! Αλλά δεν γίνεται.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, εγώ είμαι και δεν είμαι.....Αυτό το μήνα δεν ελπίζω σε τίποτα γιατί η ωορρηξία, αν τελικά έγινε, έγινε από την κακή πλευρά.....Αρα, δεν υπάρχει περίπτωση. Εχω βαρεθεί τόσο πολύ όλη την κατασταση. Ακόμη και την εξωσωματική δεν την βλέπω με καλό μάτι.....Αν είχα λεφτά και την έκανα σε καλό ιδιωτικό σε κάποιον κορυφαίο πιστεύω ότι θα είχα καλύτερη διάθεση. Τώρα που σκέφτομαι το δημόσιο ( που κι εκεί, μην νομίζεις, κανά 1300 θα φύγει) δεν ξέρω πώς μου κόλλησε αλλά νομίζω πως πάλι δεν θα τα καταφέρω..........Και περισσότερο ξέρεις τι θα με πειράξει;;;Το ότι θα χασω την τελευταία μου ελπίδα, αν τα πράγματα πάνε στραβα.....Δεν μπορώ να πάρω θάρρος από καμία κοπέλα που λέει "κάντε ότι έκανα.Σε μένα πέτυχε!!!", γιατί πολύ απλά μετά από τόσο καιρό έχω μαθει να μην έχω αυταπάτες.....Απαισιόδοξη θα με πείτε τώρα. Ναι, θα σας απαντήσω εγώ....Είμαι πλέον όχι μόνο απαισιόδοξη αλλά και απαθής με όλο το θέμα.....Ας έρθει και η περίοδος λέω, ας μην τα καταφέρω λέω, ας μην κάνω εξωσωματική λέω. Και μετά τα αλλάζω πάλι....Κι αρχίζω να ελπίζω κρυφά πως ίσως γίνει ένα θαύμα! Αλλά δεν γίνεται.....

 

Βρε κοριτσι μου καλο οπως ισως να εχεις καταλαβει ειμαι του χωρου , ετσι? Αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι στο θεμα εξωσωματικη , μετραει πανω απο ολα ο ΓΙΑΤΡΟΣ . Στο λεω με το χερι μου στην καρδια , οτι οπου κ αν την κανεις την εξωσωματικη τον βασικοτερο ρολο θ τον παιξει ο γιατρος . Ξερω κορυφαιο εξωσωματικο σε δημοσιο νοσοκομειο (καπως μακρια βεβαια γι' αυτο δεν λεω κ πολη) που βαζει κατω δεκα αντιστοιχους κορυφαιους ιδιωτικους . Αν καταληξω στην εξωσωματικη το σκεφτομαι σοβαρα να πω εκει , αν κ θα εχω προβλημα με την δουλεια μου λογω του οτι θα χρειαστω μακροχρονιες αδειες...Μην υποτιμας το δημοσιο . Στο ξαναλεω . Οχι για να σου χρυσωσω το χαπι , αλλα για να μπει λιγο στην ψυχολογια σου οτι δεν υπολειτουργουν ολα στο δημοσιο.

 

Απο την αλλη αν η ψυχολογια σου ειναι τοσο χαλια , αστο για ενα χρονικο διαστημα το θεμα. Κατσε κ σκεψου : Το θες? Οχι δεν τρελαθηκα! Σε ρωταω πραγματικα. Το θες ? Κ αν ναι μεχρι που μπορεις να φτασεις? Εγω απο την αρχη ας πουμε , ειπα στον αντρα μου οτι θα προσπαθησουμε οσο μας παιρνει κ αν δεν μας κατσει να υιοθετησουμε καποιο παιδακι. Δεν θα με πειραζε καθολου . Καθενας ομως εχει τα δικα του ορια (ψυχολογικα , οικονομικα , συναισθηματικα) . Ξερω οτι ειναι καπως βαριες οι κουβεβτες μου , αλλα με χαλια ψυχολογια κ μονη σου να προσπαθουσες να μεινεις , παλι χλωμο θα το εβλεπα....

 

Φιλικα κ με ολη την καλη διαθεση οσα σου λεω. Ελπιζω να μην υπερβαινω τα εσκαμμενα .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποια εσκαμμένα βρε κοριτσάκι! Σιγά τι μου είπες και θα θιχτώ! Εννοείται πως δεν παρεξηγώ κι έχεις δίκιο όταν με ακούς έτσι, να λέω δεν....δεν....δεν...., να αναρωτιέσαι αν το θέλω πραγματικά. Το θέλω όσο δεν μπορείς να φανταστείς, αλλά δεν έχω άλλο κουράγιο να μπλέξω με γιατρούς. Τους έχω πάρει με πολύ άσχημο μάτι, γιατί τα τελευταία δύο χρόνια μόνο με αυτούς ασχολούμαι και μία καλή κουβέντα από αυτούς δεν άκουσα....Ξέρεις πόσα προβλήματα μού βρήκαν; Πώς θα ήθελα να μην ξαναδώ κανέναν τους! Πιστεύω πως αν τα δύο αυτά χρόνια είχαν περάσει ανώδυνα, χωρίς πολλές πολλές επαφές μαζί τους παρά μόνο για τα απαραίτητα, θα έβλεπα αλλιώς την όλη κατάσταση....Πώς να στο πω; Φοβάμαι!!! Για πολύποδες πήγα, πρόβλημα με το αίμα μου βρήκαν....Για δύο μήνες μετά δεν ασχολούμουν με τίποτα άλλο παρά μόνο για το τι έχω και τι εξετάσεις πρέπει να κάνω....Χάλια η ψυχολογία, όπως μπορείς να φανταστείς....Για επανέλεγχο πήγα να δω τι έγινε με τους χειρουργημένους πολύποδες, σε διαδικασία εύρεσης ιδιωτικής κλινικής μπήκα για να μου αφαιρέθει ένας πολύποδας που έμεινε κι ήταν δύσκολο να βγει στο δημόσιο γιατί το μηχάνημα που θα τον "έπιανε" δεν υπήρχε....Μέχρι και στο χέρι που είχα χτυπήσει με έτρεχαν για βιοψία γιατί τους φάνηκε πως υπήρχε ύποπτη "σκιά". Αποτέλεσμα; να ψάχνουμε για την σκιά και το χέρι να μείνει σχεδόν σακατεμένο γιατί δεν αντιμετωπίστηκε όπως έπρεπε....Πες μου εσύ τώρα, πώς να μην θέλω να τους βλέπω;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ολα καλα με το γιατρο?ελπιζω να αισθανεσαι καλα.τον ρωτησες αν μπορει να καταλαβει ποια ηταν η αιτια?εμας βγηκε η ιστολογικη κ επιβεβαιωσε το εξωμητριο.ραντεβου με τον γιατρο μαλοον σε καμια δεκαρια μερες.μακαρι να ειναι ολα οκ.απ τη μια βιαζομαι να περασει ο καιρος να ξανακανουμε προσπαθεια κι απ την αλλη φοβαμαι οταν με το καλο μεινω εγκυος παλι οτι καθε φορα π θα πηγαινω τουαλετα θα εχω τ αγχος μην ξαναδω καφε εκκρισεις η αιμα.φρικη λιγο.τι να πω ελπιζω να το ξεπερασουμε συντομα κ να πανε ολα φυσιολογικα την επομενη φορα.αν και μ εχουν κυριευσει οι φοβοι μου παλι.δεν θελω να το περασω 3 φορα.με τιποτα.αχ παναγια μου δωσε μας δυναμη κ κουραγιο!

kalhspera..ola kala me ton giatro mou eipe oti einai ola kala kai otan ton rwthsa pote mporw na xanaprospa8hsw mou eipe kai ayrio mporeis den exeis tipota kai den peiraxame thn mutra opote mporeis na prospathiseis amesa...egw omws den thelw na prospathsw toso suntoma lew na perimenw ligo akoma toulaxiston mexri na mou erthei kai h trith periodos mou gia na katharhsw..h istologikh mou den exei vgei akoma kai o gitros mou eipe oti profanos ofeilete se kapia flegmonh pou eixe kanei h salpiga kai to empodse na prxwrhsei kai na pesei sthn mutra....exw kai egw ton fovo ths apogohteyshs......to skeftomai kathe mera kai den sou kruvw oti apo thn mera ths enxeirhshs h psigologia mou einai mia pano katw...klaiw me to paramikro kai xwris logo..alles fores skeftomai oti prepei na eimaste aisiodoxes....kai oti thn epomenh fora tha einai ola teleia...mh to vazeis katw kai mhn apogohteyesai kalh dynamh kai ola tha pane kala........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα

 

Χαθηκα τοσες μερες αλλα εμπλεξα με γιατρους κ δουλειεςκ μονο για λιγα λεπτα την ημερα προλαβαινα να κατσω στο pc . Τα νεα μου τωρα : Η χοριακή την Παρασκευη ηταν αρνητικη οπως ηταν αναμενομενο , εκοψα το utrogestan κ χτες μου ηρθε περιοδος . Ξανα απο την αρχη λοιπον κ απο αυριο ξεκιναω για μια ακομη φορα τα χαπια για την προκληση . Την Δευτερα που μας ερχεται εκλεισα ραντεβου για υπερηχο κ θα δουμε απο ποια μερια ωριμαζω ωαρια αυτο το μηνα . Μακαρι να ειναι απο την καθαρη .

 

Χριστινακι καλό ειναι να το κοψεις το τσιγαρο πριν μεινεις . Κ σε καλυτερη ποιοτητα ωαριων βοηθαει κ καλυτερο ενδομητριο κ μετα στην εγκυμοσυνη δεν θα ζοριστεις . Εγω ζοριστηκα πολυ οταν εμεινα εγκυος για να το κοψω . Βεβαια μετα την παλινδρομηση το ξαναρχισα απο την στεναχωρια, αλλα τελοσπαντων.

 

miss tonia να σκεφτεσαι θετικα . Αφου η προβληματικη σαλπιγγα βγηκε εντελως δε νομιζω να δημιουργηθει ξανα εξωμητριο . Η αλλη σου σαλπιγγα σου ειπε ο γιατρος οτι ειναι 100% ΟΚ? Απο εξετασεις δεν εχεις κανει καμια? Εννοω ορμονικα εισαι καλα? Ο αντρας σου σπερμοδιαγραμμα εκανε? Μην ξεχνατε οτι ειμαστε το 50% σε αυτη την ιστορια . Το αλλο μισο ειναι , δηλ ο συντροφος, ειναι εξισου σημαντικο.

 

teta11 τι εγινε με τον γιατρο κουκλα?

 

Baby girl μην μασας ! Κ εμενα ο εξωσωματικος που πηγα τα ιδια μου ειπε . Προσπαθεια 6 μηνες με προκληση (καθόσον εχω κ το προβλημα με τις πολυκυστικες) κ αν δεν , να παω κατευθειαν για εξωσωματικη . Κ ο ενδοκρινολογος τα ιδια επισης . Αυτο βεβαια πριν επιτευχθει η εγκυμοσυνη που ειχα το καλοκαιρι. Αλλα αφου ειδα οτι μενω φυσιολογικα κ μια κ δεν θελω για οικονομικους λογους να παω ακομα για εξωσωματικη θα προσπαθησω τουλαχιστον για 5 μηνες ακομα (μιας κ ο προηγουμενος μηνας πηγε στον κουβα) κ μετα θα το ψαξω για λαπασκοπηση , παρα για εξωσωματικη . Νομιζω οτι σε μια γυναικα που εμεινε ηδη μια φορα εγκυος (κ για οποιοδηποτε λογο δεν προχωρησε) ειναι πιο σημαντικο να κανει λαπαροσκοπηση πρωτα κ μετα εξωσωματικη (αν χρειαστει) . Εσυ εχεις κανενα αλλο προβλημα που να σε κανει να πιστευεις οτι χρειαζεσαι την εξωσωματικη? Σε παιρνει ηλικιακα να προσπαθεις με φυσιολογικο τροπο? το ενδομητριο σου πως ειναι? Κανεις ωοθ/ξια? Ο συζυγος εχει κανενα προβλημα με το σπερμα? Ολα αυτα τα ειδε ο γιατρος? Πως λεμε σε μια γυναικα να παει "άιντε-ούιντε" σε εξωσωμ ? Να παρεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει . Μονο ετσι θα εχεις ολοκληρωμενη αποψη .

 

Angelinaki3 μου κανενας δεν ειπε να φοβομαστε την εξωσωματικη . Αλλα αν μας παιρνει ηλικιακα κ δεν εχουμε αλλα προβληματα , γτ να ταλαιπωριομαστε με ορμονες κ να ξεπαραδιαζομαστε? Καλη η εξωσωματικη ,αλλα στην ωρα της . Κ το τονιζω : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ . Ισα ισα. Αλλα οταν κ αμα πρεπει . Ουτε πολυ αργα ουτε κατευθειαν σε αυτη τη λυση . Το εχουν κανει το θεμα με την εξωσωματικη καραμελα πια.Εχω δει κοπελα που πηγε για εξωσωματικη στα 29 της , μονο με 6 μηνες προσπαθεια ουσα αρραβωνιασμενη , με μια τοση δα κιρσοκηλη ο αντρας της που την εγχειρησε κ μετα ηταν σφαιρατος, κ επειδη την ελεγε η πεθερα της στειρα!!!!!!! Εγω την ξεγεννησα στο 3ο της παιδι (εννοειται τα αλλα 2 τα συνελλαβε φυσιολογικοτατα) .

 

margi μου πιο πολυ δεν θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου! Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου ? Ολο κοιταω για να μαθω κανενα νεο σου.

ola kala me ton giatro..mou eipe oti mporw na xanaprospa8hsw kai apo ayrio alla egw lew na perimrnw ligo...koritsia mh to vazete katw na skeftestai oti ola ginonte gia kapion logo.....kai o logos pou prospathoume einai polu symantikos........kalh dunamh se oles mas..........

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙΜΟΥ ΕΧΟ ΑΝΧΟΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΡΑ ΜΕ ΑΦΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΒΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ...ΠΡΟΣΠΑΘΟ ΝΑ ΔΙΟΞΟ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΑΛΑ....ΧΟΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ..ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΙΟΧΝΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΝΧΟΣ...ΓΜΤ..ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟ ΩΜΟΣ...ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙ ΔΙΝΑΜΙ...:) :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

 

Margi εχεις πμ.

 

teta11 αφου σου δωσαν το ΟΚ οι ντοκτορες , η σωστη στιγμη ειναι θεμα του ποτε θα νιωσετε εσεις ετοιμοι.

 

Xristinaki 25 μου μην τον αγχωνεις τον καημενο τον συζυγο....Οσο για το τσιγαρο κ γω τα ιδια νιωθω. Η μονη μου παρηγορια...

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ Κ ΦΟΥΛ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ! ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ. :mrgreen:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Baby girl μην μασας ! Κ εμενα ο εξωσωματικος που πηγα τα ιδια μου ειπε . Προσπαθεια 6 μηνες με προκληση (καθόσον εχω κ το προβλημα με τις πολυκυστικες) κ αν δεν , να παω κατευθειαν για εξωσωματικη . Κ ο ενδοκρινολογος τα ιδια επισης . Αυτο βεβαια πριν επιτευχθει η εγκυμοσυνη που ειχα το καλοκαιρι. Αλλα αφου ειδα οτι μενω φυσιολογικα κ μια κ δεν θελω για οικονομικους λογους να παω ακομα για εξωσωματικη θα προσπαθησω τουλαχιστον για 5 μηνες ακομα (μιας κ ο προηγουμενος μηνας πηγε στον κουβα) κ μετα θα το ψαξω για λαπασκοπηση , παρα για εξωσωματικη . Νομιζω οτι σε μια γυναικα που εμεινε ηδη μια φορα εγκυος (κ για οποιοδηποτε λογο δεν προχωρησε) ειναι πιο σημαντικο να κανει λαπαροσκοπηση πρωτα κ μετα εξωσωματικη (αν χρειαστει) . Εσυ εχεις κανενα αλλο προβλημα που να σε κανει να πιστευεις οτι χρειαζεσαι την εξωσωματικη? Σε παιρνει ηλικιακα να προσπαθεις με φυσιολογικο τροπο? το ενδομητριο σου πως ειναι? Κανεις ωοθ/ξια? Ο συζυγος εχει κανενα προβλημα με το σπερμα? Ολα αυτα τα ειδε ο γιατρος? Πως λεμε σε μια γυναικα να παει "άιντε-ούιντε" σε εξωσωμ ? Να παρεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει . Μονο ετσι θα εχεις ολοκληρωμενη αποψη .

 

Angelinaki3 μου κανενας δεν ειπε να φοβομαστε την εξωσωματικη . Αλλα αν μας παιρνει ηλικιακα κ δεν εχουμε αλλα προβληματα , γτ να ταλαιπωριομαστε με ορμονες κ να ξεπαραδιαζομαστε? Καλη η εξωσωματικη ,αλλα στην ωρα της . Κ το τονιζω : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ . Ισα ισα. Αλλα οταν κ αμα πρεπει . Ουτε πολυ αργα ουτε κατευθειαν σε αυτη τη λυση . Το εχουν κανει το θεμα με την εξωσωματικη καραμελα πια.Εχω δει κοπελα που πηγε για εξωσωματικη στα 29 της , μονο με 6 μηνες προσπαθεια ουσα αρραβωνιασμενη , με μια τοση δα κιρσοκηλη ο αντρας της που την εγχειρησε κ μετα ηταν σφαιρατος, κ επειδη την ελεγε η πεθερα της στειρα!!!!!!! Εγω την ξεγεννησα στο 3ο της παιδι (εννοειται τα αλλα 2 τα συνελλαβε φυσιολογικοτατα) .

 

margi μου πιο πολυ δεν θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου! Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου ? Ολο κοιταω για να μαθω κανενα νεο σου.

 

Καλημέρα κορίτσια!

margi, Angelinaki3, katerina2512 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τη συμπαράσταση.

είμαι 32 ετών και τον περασμένο Μάρτιο είχα μια παλίνδρομη με φυσική σύλληψη (έγινε απόξεση στην 8η εβδομάδα). Την κλειστή αριστερή σάλπιγγα τη βρήκα μετά από σαλπιγγογραφία που μου σύστησε ο γυναικολόγος. Μάλλον υπάρχει από χρόνια το πρόβλημα και δεν το γνωρίζαμε.

Χτες πήγα σε άλλη γυναικολόγο η οποία ήταν απόλυτα συνεργάσιμη, εξηγούσε τα πάντα. Είδε ότι οι ορμονικές είναι πολύ καλές κ ότι το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό αλλά έχουμε κινητικότητα 40% ενώ προτιμούσε γύρω στο 50% με 55%. Οπότε είπε ότι τις 2-3 πιο γόνιμες μέρες να κάνουμε κάθε μέρα (και αν αντέχουμε και 2 φορές τη μέρα). Μου είπε ότι το ενδομήτριο είναι πολύ καλό, τα ωάρια είναι καλά για την 8η μέρα που είμαι αλλά ωριμάζουν αυτά που είναι αριστερά. Άρα αυτό το μήνα είπε να προσπαθήσουμε αλλά έχουμε μειωμένες πιθανότητες. Θα ξεκινήσουμε να κοιτάμε την ωορρηξία με υπέρηχο μάλλον κάθε 2ο μήνα αλλά μου απαγόρεψε να αγχωθώ γιατί θα ξαναχαλάσω τον κύκλο μου (2 μήνες τώρα είναι 29-30 ημέρες).

Αν δεν τα καταφέρουμε σε 4 - 6 μήνες τότε θα δούμε για άλλες μεθόδους.

Δεν ξέρω γιατί αλλά με καθησύχασε πολύ. Νομίζω ότι μπορώ να την εμπιστευτώ και να συνεχίσω με τις οδηγίες της. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.

Φιλάκια πολλά σε όλες και πραγματικά εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας!

Ειλικρινά, νιώθω ότι μόνο εσείς με καταλαβαίνετε και με στηρίζετε.

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

 

Χαθηκα τοσες μερες αλλα εμπλεξα με γιατρους κ δουλειεςκ μονο για λιγα λεπτα την ημερα προλαβαινα να κατσω στο pc . Τα νεα μου τωρα : Η χοριακή την Παρασκευη ηταν αρνητικη οπως ηταν αναμενομενο , εκοψα το utrogestan κ χτες μου ηρθε περιοδος . Ξανα απο την αρχη λοιπον κ απο αυριο ξεκιναω για μια ακομη φορα τα χαπια για την προκληση . Την Δευτερα που μας ερχεται εκλεισα ραντεβου για υπερηχο κ θα δουμε απο ποια μερια ωριμαζω ωαρια αυτο το μηνα . Μακαρι να ειναι απο την καθαρη .

 

Χριστινακι καλό ειναι να το κοψεις το τσιγαρο πριν μεινεις . Κ σε καλυτερη ποιοτητα ωαριων βοηθαει κ καλυτερο ενδομητριο κ μετα στην εγκυμοσυνη δεν θα ζοριστεις . Εγω ζοριστηκα πολυ οταν εμεινα εγκυος για να το κοψω . Βεβαια μετα την παλινδρομηση το ξαναρχισα απο την στεναχωρια, αλλα τελοσπαντων.

 

miss tonia να σκεφτεσαι θετικα . Αφου η προβληματικη σαλπιγγα βγηκε εντελως δε νομιζω να δημιουργηθει ξανα εξωμητριο . Η αλλη σου σαλπιγγα σου ειπε ο γιατρος οτι ειναι 100% ΟΚ? Απο εξετασεις δεν εχεις κανει καμια? Εννοω ορμονικα εισαι καλα? Ο αντρας σου σπερμοδιαγραμμα εκανε? Μην ξεχνατε οτι ειμαστε το 50% σε αυτη την ιστορια . Το αλλο μισο ειναι , δηλ ο συντροφος, ειναι εξισου σημαντικο.

 

teta11 τι εγινε με τον γιατρο κουκλα?

 

Baby girl μην μασας ! Κ εμενα ο εξωσωματικος που πηγα τα ιδια μου ειπε . Προσπαθεια 6 μηνες με προκληση (καθόσον εχω κ το προβλημα με τις πολυκυστικες) κ αν δεν , να παω κατευθειαν για εξωσωματικη . Κ ο ενδοκρινολογος τα ιδια επισης . Αυτο βεβαια πριν επιτευχθει η εγκυμοσυνη που ειχα το καλοκαιρι. Αλλα αφου ειδα οτι μενω φυσιολογικα κ μια κ δεν θελω για οικονομικους λογους να παω ακομα για εξωσωματικη θα προσπαθησω τουλαχιστον για 5 μηνες ακομα (μιας κ ο προηγουμενος μηνας πηγε στον κουβα) κ μετα θα το ψαξω για λαπασκοπηση , παρα για εξωσωματικη . Νομιζω οτι σε μια γυναικα που εμεινε ηδη μια φορα εγκυος (κ για οποιοδηποτε λογο δεν προχωρησε) ειναι πιο σημαντικο να κανει λαπαροσκοπηση πρωτα κ μετα εξωσωματικη (αν χρειαστει) . Εσυ εχεις κανενα αλλο προβλημα που να σε κανει να πιστευεις οτι χρειαζεσαι την εξωσωματικη? Σε παιρνει ηλικιακα να προσπαθεις με φυσιολογικο τροπο? το ενδομητριο σου πως ειναι? Κανεις ωοθ/ξια? Ο συζυγος εχει κανενα προβλημα με το σπερμα? Ολα αυτα τα ειδε ο γιατρος? Πως λεμε σε μια γυναικα να παει "άιντε-ούιντε" σε εξωσωμ ? Να παρεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει . Μονο ετσι θα εχεις ολοκληρωμενη αποψη .

 

Angelinaki3 μου κανενας δεν ειπε να φοβομαστε την εξωσωματικη . Αλλα αν μας παιρνει ηλικιακα κ δεν εχουμε αλλα προβληματα , γτ να ταλαιπωριομαστε με ορμονες κ να ξεπαραδιαζομαστε? Καλη η εξωσωματικη ,αλλα στην ωρα της . Κ το τονιζω : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ . Ισα ισα. Αλλα οταν κ αμα πρεπει . Ουτε πολυ αργα ουτε κατευθειαν σε αυτη τη λυση . Το εχουν κανει το θεμα με την εξωσωματικη καραμελα πια.Εχω δει κοπελα που πηγε για εξωσωματικη στα 29 της , μονο με 6 μηνες προσπαθεια ουσα αρραβωνιασμενη , με μια τοση δα κιρσοκηλη ο αντρας της που την εγχειρησε κ μετα ηταν σφαιρατος, κ επειδη την ελεγε η πεθερα της στειρα!!!!!!! Εγω την ξεγεννησα στο 3ο της παιδι (εννοειται τα αλλα 2 τα συνελλαβε φυσιολογικοτατα) .

 

margi μου πιο πολυ δεν θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου! Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου ? Ολο κοιταω για να μαθω κανενα νεο σου.

κατερινακι καλησπερα.φυσικα κι εχουμε κανει ολες τις εξετασεις εδω κ καιρο.οι ορμονες μου ειναι σουπερ αιματος τελειες σπερμοδιαγραμμα 70 εκατμμυρια κ 70% κινητικοτητα.ολα ηταν τελεια.κ στην σαλπιγγογραφια που ειχε γινει 9 μηνες μετα το 1ο εξωμητριο.τωρα π αφαιρεσα την σαλπιγγα μου ειπε οτι η αλλη ειναι καθαρη κ δεν φαινεται να εχει συμφυσεις η καποιο προβλημα.αλλα εισαι ποτε 100% σιγουρη?εγω ποτε.σιγουρα θα ξανπροσπαθησουμε δεν το βαζω κατω αλλα εκλεισα κι ενα ραντεβου με μια ψυχολογο που μου παρεχει το κεντρο εξωσωματικης να βγαλω απο μεσα μου ολη τη μαυριλα που αισθανομαι.πραγματικα πολλες φορες ντρεπομαι για τις σκεψεις μου.πρεπει να ξαναβρω την ισορροπια μου κ να ηρεμησει η ψυχη μου.νομιζω οτι κουβαλαω ενα μεγαλο βαρος στην καρδια μου.ειναι δυσκολα ολα αυτα που περναμε ολες μας εδω.χανεις την πιστη σου σε καποια φαση.θα κανω μερικες συνεδριες με την ψυχολογο κ μακαρι να με βοηθησει.εσυ πως εισαι ψυχολογικα?φαινεσαι υπο ελεγχο.καλο ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera..ola kala me ton giatro mou eipe oti einai ola kala kai otan ton rwthsa pote mporw na xanaprospa8hsw mou eipe kai ayrio mporeis den exeis tipota kai den peiraxame thn mutra opote mporeis na prospathiseis amesa...egw omws den thelw na prospathsw toso suntoma lew na perimenw ligo akoma toulaxiston mexri na mou erthei kai h trith periodos mou gia na katharhsw..h istologikh mou den exei vgei akoma kai o gitros mou eipe oti profanos ofeilete se kapia flegmonh pou eixe kanei h salpiga kai to empodse na prxwrhsei kai na pesei sthn mutra....exw kai egw ton fovo ths apogohteyshs......to skeftomai kathe mera kai den sou kruvw oti apo thn mera ths enxeirhshs h psigologia mou einai mia pano katw...klaiw me to paramikro kai xwris logo..alles fores skeftomai oti prepei na eimaste aisiodoxes....kai oti thn epomenh fora tha einai ola teleia...mh to vazeis katw kai mhn apogohteyesai kalh dynamh kai ola tha pane kala........

μπραβο τετα.πολυ χαιρομαι που σου ειπε οτι μπορεις να ξεκινησεις αμεσως.εμενα μου ειπε να συναντηθουμε σε 2 εβδομαδες για να δουμε τι κανουμε απο εδω κ περα.αλλα στο νοσοκομειο μου ειχε πει να περιμενω 2 περιοδους για να επανελθει ο οργανισμος στα φυσιολογικα του. καλα θα κανεις να περιμενεις λιγο.οσο μπορεις δηλαδη.εγω αγχωνομαι με τον χρονο λιγο γιατι εκλεισα τα 35 κ βλεπω παντου γυρω μου εγκυμοσυνες φυσιολογικες.πως να ξεχαστεις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Baby girl το οτι βρηκες μια γιατρο που να ταιριαζετε σαν χημεια ειναι το πρωτο πιο σημαντικο βημα . Απο εκει κ περα εχει απολυτο δικιο να σου λεει να μην αγχωνεσαι γτ το ρημαδι μας τιναζει το αναπαραγωγικο μας στον αερα στο πιτς φυτιλι . Αν κανεις ωοθ/ξια κανονικα , τοτε ειναι θεμα χρονου να το πιασεις το μωρακι . Σε καποιον απο αυτους τους μηνες θα πεσει κ ωαριο απο την καθαρη πλευρα , δεν μπορει . Ακριβως τις ιδιες οδηγιες τηρω κ εγω , δηλ επαφη την γονιμη μερα σιγουρα δυο φορες . Την προηγουμενη μια φορα οπωσδηποτε για να κανω καλο αποθεματικο . Την επομενη μεχρι κ να τελειωσει το 24ωρο ζωης του ωαριου αλλη μια σιγουρα . Ο υπολοιπος μηνας κατα βουληση ;) Η διαφορα μας ειναι οτι εγω παρακολουθω την ωριμανση καθε μηνα , γτ παιρνω φαρμακα για να κατεβασω ωαριο/α .

 

miss tonia αφου εχετε κανει ολες τις εξετασεις κ ολα ειναι μια χαρα , αραξε κ απολαυσε το. Ηταν ατυχες στιγμες που δεν θα επαναληφθουν . Ετσι λεει η βιβλιογραφια . Ισως παρει λιγο παραπανω χρονο , αλλα ως εκει . Πιστευω η ψυχολογος θα σε βοηθησει , μονο αν πραγματικα το θελεις εσυ η ιδια να βγεις απο το ψυχολογικο τελμα . Εγω κραταω ακομα χαρακτηρα στην απογοητευση . Θυμαμαι δυο στιγμες που μου δινουν δυναμη κ λεω στον εαυτο μου πως η στεναχωρια στο θεμα "παιδι" ειναι κατι τοσο μα τοσο ανωφελο...Η πρωτη στιγμη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι 4 μερες πριν παρω το πρωτο μου θετικο αποτελεσμα ειχα κανει τεστ εγκυμοσυνης , που ειχε βγει παρα πολυ αχνο . Θεωρησα λοιπον οτι ηταν απο τις ενεσεις που ειχα κανει , κ νομιζα οτι δεν ημουνα πραγματικα εγκυος . Ολη την ημερα εκλαιγα κ ακουγα τραγουδια . 4 ημερες μετα πηρα την θετικη χοριακη στα χερια μου . Κ εβρισα τοσο πολυ τον εαυτο μου που φαρμακωνα πριν λιγες μερες χωρις λογο την ψυχη μου κ το σπορακι μου!!!! Η επομενη στιγμη που μου δινει δυναμη να συνεχισω ειναι οταν μου διεγνωσαν την παλινδρομηση . Ηταν απογευμα κ επειδη μενω σε αλλη πολη , σχετικα μακρια απο τον αντρα μου κ τους γονεις μου , μολις το ειπα στον πατερα μου οτι εγκυμοσυνη τελος , καβαλησε το αμαξι κ ηρθε κ με πηρε . Στις 2 ωρες που μεσολαβησαν μαζεψα τα πραγματα μου κλαιγοντας κ καθε τοσο κοιτουσα τους υπερηχους . Τους καταχωνιασα στο ραφι κ εφυγα λεγοντας πως τελειωσε κ δεν θα ξανακλαψω αλλο . Για καλη (?) ή κακή (?) μου τυχη το διπλανο χωριο απο αυτο που ειμαι διορισμενη εκεινη την ημερα πανηγυριζε προς τιμην της Αγιας ειρηνης της Χρυσοβαλαντου (ολες ξερουμε τι προστατευει η Αγια) . Πικραθηκα διπλα κ τριδιπλα οταν το ανακαλυψα οτι την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου δεν ζει οι αλλοι γιορταζανε την Χαρη της....Ομως κατεβηκαμε με τον πατερα μου στην εκκλησια που ηταν γεματη φωτα , αναψαμε κερακι κ κλαψαμε λιγα δευτερολεπτα αγκαλιτσα παρακαλωντας να πανε ολα καλα .

Αν ολα αυτα σας φαινονται στεναχωρα κ οτι ειμαι τρελη που τα θεωρω ως σημαδια για να συνεχισω να παλευω , ισως να εχετε κ δικιο . Ομως για μενα κ τα δυο ηταν ικανα να μου διδαξουν πρωτον , οτι δεν χρειαζεται να ειμαι απασιοδοξη . Εστω κ αν τρωω κ λιγο τα μουτρα μου . Δευτρον οτι οταν θελησει η Θεος θα μου χαρισει ενα μωρακι . Εγω κατω να βαραω τον...απαυτο μου , αν δεν το θελει Αυτος , δεν προκειται να γινω μανα ποτε των ποτων .

 

Αρα αισιοδοξια κ ελπιδα . Αυτο μονο εχω να πω . Φιλακια σε ολες τις τσουπρες :D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Baby girl το οτι βρηκες μια γιατρο που να ταιριαζετε σαν χημεια ειναι το πρωτο πιο σημαντικο βημα . Απο εκει κ περα εχει απολυτο δικιο να σου λεει να μην αγχωνεσαι γτ το ρημαδι μας τιναζει το αναπαραγωγικο μας στον αερα στο πιτς φυτιλι . Αν κανεις ωοθ/ξια κανονικα , τοτε ειναι θεμα χρονου να το πιασεις το μωρακι . Σε καποιον απο αυτους τους μηνες θα πεσει κ ωαριο απο την καθαρη πλευρα , δεν μπορει . Ακριβως τις ιδιες οδηγιες τηρω κ εγω , δηλ επαφη την γονιμη μερα σιγουρα δυο φορες . Την προηγουμενη μια φορα οπωσδηποτε για να κανω καλο αποθεματικο . Την επομενη μεχρι κ να τελειωσει το 24ωρο ζωης του ωαριου αλλη μια σιγουρα . Ο υπολοιπος μηνας κατα βουληση ;) Η διαφορα μας ειναι οτι εγω παρακολουθω την ωριμανση καθε μηνα , γτ παιρνω φαρμακα για να κατεβασω ωαριο/α .

 

miss tonia αφου εχετε κανει ολες τις εξετασεις κ ολα ειναι μια χαρα , αραξε κ απολαυσε το. Ηταν ατυχες στιγμες που δεν θα επαναληφθουν . Ετσι λεει η βιβλιογραφια . Ισως παρει λιγο παραπανω χρονο , αλλα ως εκει . Πιστευω η ψυχολογος θα σε βοηθησει , μονο αν πραγματικα το θελεις εσυ η ιδια να βγεις απο το ψυχολογικο τελμα . Εγω κραταω ακομα χαρακτηρα στην απογοητευση . Θυμαμαι δυο στιγμες που μου δινουν δυναμη κ λεω στον εαυτο μου πως η στεναχωρια στο θεμα "παιδι" ειναι κατι τοσο μα τοσο ανωφελο...Η πρωτη στιγμη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι 4 μερες πριν παρω το πρωτο μου θετικο αποτελεσμα ειχα κανει τεστ εγκυμοσυνης , που ειχε βγει παρα πολυ αχνο . Θεωρησα λοιπον οτι ηταν απο τις ενεσεις που ειχα κανει , κ νομιζα οτι δεν ημουνα πραγματικα εγκυος . Ολη την ημερα εκλαιγα κ ακουγα τραγουδια . 4 ημερες μετα πηρα την θετικη χοριακη στα χερια μου . Κ εβρισα τοσο πολυ τον εαυτο μου που φαρμακωνα πριν λιγες μερες χωρις λογο την ψυχη μου κ το σπορακι μου!!!! Η επομενη στιγμη που μου δινει δυναμη να συνεχισω ειναι οταν μου διεγνωσαν την παλινδρομηση . Ηταν απογευμα κ επειδη μενω σε αλλη πολη , σχετικα μακρια απο τον αντρα μου κ τους γονεις μου , μολις το ειπα στον πατερα μου οτι εγκυμοσυνη τελος , καβαλησε το αμαξι κ ηρθε κ με πηρε . Στις 2 ωρες που μεσολαβησαν μαζεψα τα πραγματα μου κλαιγοντας κ καθε τοσο κοιτουσα τους υπερηχους . Τους καταχωνιασα στο ραφι κ εφυγα λεγοντας πως τελειωσε κ δεν θα ξανακλαψω αλλο . Για καλη (?) ή κακή (?) μου τυχη το διπλανο χωριο απο αυτο που ειμαι διορισμενη εκεινη την ημερα πανηγυριζε προς τιμην της Αγιας ειρηνης της Χρυσοβαλαντου (ολες ξερουμε τι προστατευει η Αγια) . Πικραθηκα διπλα κ τριδιπλα οταν το ανακαλυψα οτι την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου δεν ζει οι αλλοι γιορταζανε την Χαρη της....Ομως κατεβηκαμε με τον πατερα μου στην εκκλησια που ηταν γεματη φωτα , αναψαμε κερακι κ κλαψαμε λιγα δευτερολεπτα αγκαλιτσα παρακαλωντας να πανε ολα καλα .

Αν ολα αυτα σας φαινονται στεναχωρα κ οτι ειμαι τρελη που τα θεωρω ως σημαδια για να συνεχισω να παλευω , ισως να εχετε κ δικιο . Ομως για μενα κ τα δυο ηταν ικανα να μου διδαξουν πρωτον , οτι δεν χρειαζεται να ειμαι απασιοδοξη . Εστω κ αν τρωω κ λιγο τα μουτρα μου . Δευτρον οτι οταν θελησει η Θεος θα μου χαρισει ενα μωρακι . Εγω κατω να βαραω τον...απαυτο μου , αν δεν το θελει Αυτος , δεν προκειται να γινω μανα ποτε των ποτων .

 

Αρα αισιοδοξια κ ελπιδα . Αυτο μονο εχω να πω . Φιλακια σε ολες τις τσουπρες :D

 

Καλημέρα κορίτσι!

Παρόλο που αυτό το μήνα είπε η γιατρός ότι θα κάνω ωορρηξία από αριστερά, το βλέπω πολύ θετικά το όλο θέμα. Θα ακολουθήσω το "πρόγραμμα" επαφών και αυτό το μήνα (και ας μην υπάρχουν πολλές ελπίδες). Και σίγουρα δεν θα αγχωθώ. Έρχονται και Χριστούγεννα και θα αρχίσω να στολίζω σιγά σιγά, για να διατηρήσω την καλή μου διάθεση.

Εύχομαι κ ελπίζω να μείνουμε σύντομα έγκυες και οι δύο! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μας πεις σύντομα ευχάριστα!:-D

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Baby girl το οτι βρηκες μια γιατρο που να ταιριαζετε σαν χημεια ειναι το πρωτο πιο σημαντικο βημα . Απο εκει κ περα εχει απολυτο δικιο να σου λεει να μην αγχωνεσαι γτ το ρημαδι μας τιναζει το αναπαραγωγικο μας στον αερα στο πιτς φυτιλι . Αν κανεις ωοθ/ξια κανονικα , τοτε ειναι θεμα χρονου να το πιασεις το μωρακι . Σε καποιον απο αυτους τους μηνες θα πεσει κ ωαριο απο την καθαρη πλευρα , δεν μπορει . Ακριβως τις ιδιες οδηγιες τηρω κ εγω , δηλ επαφη την γονιμη μερα σιγουρα δυο φορες . Την προηγουμενη μια φορα οπωσδηποτε για να κανω καλο αποθεματικο . Την επομενη μεχρι κ να τελειωσει το 24ωρο ζωης του ωαριου αλλη μια σιγουρα . Ο υπολοιπος μηνας κατα βουληση ;) Η διαφορα μας ειναι οτι εγω παρακολουθω την ωριμανση καθε μηνα , γτ παιρνω φαρμακα για να κατεβασω ωαριο/α .

 

miss tonia αφου εχετε κανει ολες τις εξετασεις κ ολα ειναι μια χαρα , αραξε κ απολαυσε το. Ηταν ατυχες στιγμες που δεν θα επαναληφθουν . Ετσι λεει η βιβλιογραφια . Ισως παρει λιγο παραπανω χρονο , αλλα ως εκει . Πιστευω η ψυχολογος θα σε βοηθησει , μονο αν πραγματικα το θελεις εσυ η ιδια να βγεις απο το ψυχολογικο τελμα . Εγω κραταω ακομα χαρακτηρα στην απογοητευση . Θυμαμαι δυο στιγμες που μου δινουν δυναμη κ λεω στον εαυτο μου πως η στεναχωρια στο θεμα "παιδι" ειναι κατι τοσο μα τοσο ανωφελο...Η πρωτη στιγμη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι 4 μερες πριν παρω το πρωτο μου θετικο αποτελεσμα ειχα κανει τεστ εγκυμοσυνης , που ειχε βγει παρα πολυ αχνο . Θεωρησα λοιπον οτι ηταν απο τις ενεσεις που ειχα κανει , κ νομιζα οτι δεν ημουνα πραγματικα εγκυος . Ολη την ημερα εκλαιγα κ ακουγα τραγουδια . 4 ημερες μετα πηρα την θετικη χοριακη στα χερια μου . Κ εβρισα τοσο πολυ τον εαυτο μου που φαρμακωνα πριν λιγες μερες χωρις λογο την ψυχη μου κ το σπορακι μου!!!! Η επομενη στιγμη που μου δινει δυναμη να συνεχισω ειναι οταν μου διεγνωσαν την παλινδρομηση . Ηταν απογευμα κ επειδη μενω σε αλλη πολη , σχετικα μακρια απο τον αντρα μου κ τους γονεις μου , μολις το ειπα στον πατερα μου οτι εγκυμοσυνη τελος , καβαλησε το αμαξι κ ηρθε κ με πηρε . Στις 2 ωρες που μεσολαβησαν μαζεψα τα πραγματα μου κλαιγοντας κ καθε τοσο κοιτουσα τους υπερηχους . Τους καταχωνιασα στο ραφι κ εφυγα λεγοντας πως τελειωσε κ δεν θα ξανακλαψω αλλο . Για καλη (?) ή κακή (?) μου τυχη το διπλανο χωριο απο αυτο που ειμαι διορισμενη εκεινη την ημερα πανηγυριζε προς τιμην της Αγιας ειρηνης της Χρυσοβαλαντου (ολες ξερουμε τι προστατευει η Αγια) . Πικραθηκα διπλα κ τριδιπλα οταν το ανακαλυψα οτι την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου δεν ζει οι αλλοι γιορταζανε την Χαρη της....Ομως κατεβηκαμε με τον πατερα μου στην εκκλησια που ηταν γεματη φωτα , αναψαμε κερακι κ κλαψαμε λιγα δευτερολεπτα αγκαλιτσα παρακαλωντας να πανε ολα καλα .

Αν ολα αυτα σας φαινονται στεναχωρα κ οτι ειμαι τρελη που τα θεωρω ως σημαδια για να συνεχισω να παλευω , ισως να εχετε κ δικιο . Ομως για μενα κ τα δυο ηταν ικανα να μου διδαξουν πρωτον , οτι δεν χρειαζεται να ειμαι απασιοδοξη . Εστω κ αν τρωω κ λιγο τα μουτρα μου . Δευτρον οτι οταν θελησει η Θεος θα μου χαρισει ενα μωρακι . Εγω κατω να βαραω τον...απαυτο μου , αν δεν το θελει Αυτος , δεν προκειται να γινω μανα ποτε των ποτων .

 

Αρα αισιοδοξια κ ελπιδα . Αυτο μονο εχω να πω . Φιλακια σε ολες τις τσουπρες :D

κατερινα σ ευχαριστω πολυ.με βοηθας αρκετα.κι εγω πιστευω πως οτι ειναι να μας συμβει ειναι ηδη δρομολογημενο.μικρες αλλαγες μπορουμε να κανουμε στο πλανο αυτο.το τι ειναι φυσιολογικο ειναι σχετικο κ νομιζω οτι ολες αυτες οι τελειες εικονες π εχω εγω κι αλλες κοπελες στο κεφαλι μας για οικογενεια κ ευτυχια μαλλον μονο στις σελιδες περιοδικων υπαρχουν.πρεπει να το παρω αποφαση κ να συνελθω γρηγορα για να χαρω το γεγονος οτι ειμαι υγειης ακομη κ μπορω ν απολαυσω την ζωη.καταλαβαινω τα σημαδια κ τις στιγμες που θυμασαι για να εισαι δυνατη.πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο κι ευχομαι να μην αργησει πολυ η μερα που θα αγκαλιασεις το μωρακι σου κ θα κανεις ονειρα για το κοινο σας μελλον.φιλια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...