Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κατερίνα μου από ότι θυμάμαι δέν είχα τόσο νωρίς ενόχληση. Θυμάμαι ότι άρχισα να νιώθω ότι κάτι δέν πάει καλά στις πρώτες 2-3 μέρες καθυστέρησης. Συγκεκριμένα ένιωθα έντονες σουβλιές κατα διαστήματα αριστερά χαμηλά οι οποίες γίνονταν πιο συχνές και δυνατές όσο περνούσαν οι μέρες. Αίμα είχα δει γύρω στην 25η μέρα και μετά καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνα με τις ημερομηνιες που μου εδωσες ο κυκλος σου ειναι καθε 30 - 32 ημερες . Αυτο να το θυμασαι κ οταν θα πας στον γιατρο , γιατι σιγουρα θα σε ρωτησει . Αρα οι γονιμες σου αυτο το μηνα θα ειναι 23/11 μεχρι 30/11 . Αν ξαναχρειαστει τους επομενους μηνες να βρεις παλι τις γονιμες σου μερες , θα μπαινεις στο σαιτ που σου εδωσα . Θα βαζεις την τελευταια περιοδο σου κ θα συμπληρωνεις απο κατω εκει που λεει "διαρκεια κυκλου" το νουμερο 30 . Θα σου λεει καποιες μερες . Εσυ θα εχεις ελευθερες επαφες ολες αυτες τι μερες που σου λεει . Αν ειναι δυνατον οχι πολλες φορες την μερα γτ το σπερμα δεν θα ειναι δυνατο οσο πρεπει .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου από ότι θυμάμαι δέν είχα τόσο νωρίς ενόχληση. Θυμάμαι ότι άρχισα να νιώθω ότι κάτι δέν πάει καλά στις πρώτες 2-3 μέρες καθυστέρησης. Συγκεκριμένα ένιωθα έντονες σουβλιές κατα διαστήματα αριστερά χαμηλά οι οποίες γίνονταν πιο συχνές και δυνατές όσο περνούσαν οι μέρες. Αίμα είχα δει γύρω στην 25η μέρα και μετά καθόλου.

 

Ευχαριστω παρα πολυ Φωφη μου . Συγνωμη αν σας ρωταω κ σας θυμιζω ασχημες εμπειριες , αλλα φοβαμαι λιγο . Σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω αν ειχα τετοια πονακια στην προηγουμενη εγκυμοσυνη , αλλα δεν θυμαμαι να ηταν τετοιου ειδους . Θυμαμαι απλα πονακια - τσιμπηματα χαμηλα μεν αλλα κεντρικα , Σαν περιοδου , αλλα πολυυυυυ μικροτερα σε ενταση . Τωρα ειναι περιεργη η αισθηση που νιωθω . Κ το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω κ τιποτα για να δω αν οντως συμβαινει κατι κακο . :evil:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή λίγες μέρες και μην κάνεις με τη μια κακές σκέψεις. Ελπίζω να είναι απλά μια αυθυποβολή. Εγώ το έχω πάθει ουκ ολίγες φορές με συμπτώματα εγκυμοσύνης. Τώρα το έχω ξεπεράσει και αυτό το στάδιο :-!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή λίγες μέρες και μην κάνεις με τη μια κακές σκέψεις. Ελπίζω να είναι απλά μια αυθυποβολή. Εγώ το έχω πάθει ουκ ολίγες φορές με συμπτώματα εγκυμοσύνης. Τώρα το έχω ξεπεράσει και αυτό το στάδιο :-!

 

Συμπτωματα εχω ουτως η αλλως αλλα ειναι ολα λογω φαρμακων (σταδιακα πιο σκουρες θηλες , πονακια στη μεση , συχνοουρια) . Να σου πω την αληθεια δεν με πειραζει αν δεν ειμαι αυτο το μηνα , δεν εχω τοσο κολλημα αυτη τη φορα , αλλα με ανησυχησε αυτο το χαζο συμπτωμα , επειδη δεν το ειχα ξανα . Οντως δεν μπορω να κανω τιποτα τωρα . Μονο να περιμενω. Απλα ηθελα να συγκρινω εμπειριες μπας κ ξεμπερδευτω...

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα επειδη αυριο παω για σαλπιγγογραφια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια αν υπαρχουν συμπτωματα οταν εχει προβλημα η σαλπιγγα εχω αγχωθει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα επειδη αυριο παω για σαλπιγγογραφια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια αν υπαρχουν συμπτωματα οταν εχει προβλημα η σαλπιγγα εχω αγχωθει παρα πολυ

Κατερινα μου αφτο το μινα ειχα ομοσ και κατιστερισι 10 μερεσ γιαφτο βγεικε ετσι 30 μερεσ...εγο κσανα εκανα εκι μου μου ειπεσ και μου βγεικαν 38 μερεσ...δλδ ειχα 2 του οκτ..και τορα 11 του νοεβ...οποτε τα μετραο πχ¨..τορα μου ειρθε στισ 11 αν το αλο μινα μου ερθι παλι στισ 11 μετραο απο 11/11 μεχρι 11/12..εστι θα μετραο???και για τα μηνιματα δεν ξερο ποσ να τα στελνο παταο και εγω οπου βρο...χαχαχχαχαχα...εφχαριστο που με εχεισ ιρεμισει.....:))

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα επειδη αυριο παω για σαλπιγγογραφια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια αν υπαρχουν συμπτωματα οταν εχει προβλημα η σαλπιγγα εχω αγχωθει παρα πολυ

 

ggxx συνηθως συμπτωματα δεν υπαρχουν . Καμια φορα οταν συμβαινει σαλπιγγιτιδα ισως να υπαρχει τοπικος πονος , αλλα αυτο συμβαινει σπανια . Οι πιο πολλες γυναικες ανακαλυπτουν πως καποια απο τις σαλπιγγες της δεν ειναι λειτουργικη μονο μεσω της σαλπιγγογραφιας .

 

Κατερινα μου αφτο το μινα ειχα ομοσ και κατιστερισι 10 μερεσ γιαφτο βγεικε ετσι 30 μερεσ...εγο κσανα εκανα εκι μου μου ειπεσ και μου βγεικαν 38 μερεσ...δλδ ειχα 2 του οκτ..και τορα 11 του νοεβ...οποτε τα μετραο πχ¨..τορα μου ειρθε στισ 11 αν το αλο μινα μου ερθι παλι στισ 11 μετραο απο 11/11 μεχρι 11/12..εστι θα μετραο???και για τα μηνιματα δεν ξερο ποσ να τα στελνο παταο και εγω οπου βρο...χαχαχχαχαχα...εφχαριστο που με εχεισ ιρεμισει.....:))

 

Χριστινακι οπου βρεις το ονομα μου πατα απαντηση κ ολο κ καπως θα μου ερθει το μηνυμα!!!! χαχαχαχαχαχαχ :-P

Επειδη ακριβως μου ειπες οτι σε αυτο τον κυκλο σου ειχες καθυστερηση γι' αυτο υπολογισα βασει του επομενου σου κυκλου (δηλ απο 11/11 εως 11/12) που βγαινει κυκλος 30 ημερων . Αν εχεις σημειωμενες τις περιοδους σε καποιο χαρτι ή ημερολογιο απο τον Μαρτιο κ περα κανε υπολογισμο κ για τους αλλους μηνες . Βγαινει καθε φορα 30 ημερες? Για να το σιγουρεψεις οτι καθε φορα στο σαιτ θα βαζεις κυκλο 30 ημερων , ωστε οι ημερομηνιες που θα σου εμφανιζει να ειναι σωστες κ να μην βαρας στον γαμο του καραγκιοζη!!! :mrgreen: Στον γιατρο ποτε θα πας ? Μου φαινεται περιεργο που δεν εχεις παει ηδη . Οταν εκανες το εξωμητριο ο γιατρος σου τοτε δεν σου ειπε τιποτα?

 

eimaiok , whispering , Baby girl που ειστε ???? Περιμενω νεα....

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορότσια, σιγά σιγά παίρνω το δρόμο της εξωσωματικής.Μετά τις γιορτές θα κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατί λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν) και ό,τι γίνει. Πήγα χθες να κάνω έναν έλεγχο ωορρηξίας για να κάνουμε μία γενναία προσπάθεια στην γόνιμή μας μέρα , αλλά υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο: λεπτο ενδομήτριο και δύο μικρά ωάρια μόλις 10 χιλιοστά, ένώ είμαι στην 11η μέρα με κύκλο συνήθως 28 ημέρες......Θα πάω την Τετάρτη να τα ξαναμετρήσουμε, αλλά πολύ φοβάμαι πως αντιμετώπισα όλα τα προηγούμενα χρόνια όλα τα προβλήματα που με βρήκαν και τώρα με βρίσκουν άλλα. Ο γιατρός είπε ότι είναι κρίμα να το παλεύω με φυσικό τρόπο ( δύσκολο να επιτευχθει κάτι).....Κι εγώ ύστερα γιατί τόσα χρόνια παιδεύομαι να βελτιωθώ;;;Καλύτερα να είχα πάει για εξωσωματική ένα μήνα μετά το εξωμήτριο παρά να με τρέχουν τόσο καιρό ολοι τους οι άθλιοι....Με κατέστρεψαν και πολύ φοβάμαι πως ούτε με εξωσ θα τα καταφέρω.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορότσια, σιγά σιγά παίρνω το δρόμο της εξωσωματικής.Μετά τις γιορτές θα κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατί λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν) και ό,τι γίνει. Πήγα χθες να κάνω έναν έλεγχο ωορρηξίας για να κάνουμε μία γενναία προσπάθεια στην γόνιμή μας μέρα , αλλά υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο: λεπτο ενδομήτριο και δύο μικρά ωάρια μόλις 10 χιλιοστά, ένώ είμαι στην 11η μέρα με κύκλο συνήθως 28 ημέρες......Θα πάω την Τετάρτη να τα ξαναμετρήσουμε, αλλά πολύ φοβάμαι πως αντιμετώπισα όλα τα προηγούμενα χρόνια όλα τα προβλήματα που με βρήκαν και τώρα με βρίσκουν άλλα. Ο γιατρός είπε ότι είναι κρίμα να το παλεύω με φυσικό τρόπο ( δύσκολο να επιτευχθει κάτι).....Κι εγώ ύστερα γιατί τόσα χρόνια παιδεύομαι να βελτιωθώ;;;Καλύτερα να είχα πάει για εξωσωματική ένα μήνα μετά το εξωμήτριο παρά να με τρέχουν τόσο καιρό ολοι τους οι άθλιοι....Με κατέστρεψαν και πολύ φοβάμαι πως ούτε με εξωσ θα τα καταφέρω.....

 

Margi μου ειναι λογικο να νιωθεις απογοητευμενη . Εισαι αυτη που περασες τα πιο πολλα κ πιο επωδυνα σε αυτο το thread . Εγω ο μονο που θα σου πω ειναι οτι αν ειχες κανει την εξωσωματικη μετα το εξωμητριο , πιθανον να ειχες μειωμενες πιθανοτητες εμφυτεσης μιας κ ειχες πει οτι σου βρηκαν κ ενδομητριους πολυποδες . Συν οτι ακομη κ με εξωσωματικη , μπορει να εκαμνες νεο εξωμητριο στο κομματακι της σαλπιγγας που σου ειχαν αφησει . Αρα καθε επεμβαση που εκανες σκεψου οτι σε εφερε πιο κοντα στο να εχεις πιο πολλες πιθανοτητες τωρα που πας για εξωσωματικη . Γνωμη μου παντα . Κ μη νομιζεις οτι προσπαθω να σου χρυσωσω το χαπι . Απλα σε καθε περιπτωση βλεπω τα θετικα κ τα αρνητικα . Κ σε μενα το οτι εχεις ξεκαθαρισει απο τις παλιες καταστασεις μου κανει πολυ θετικο . Για το χρημα τωρα , συμφωνω να πας σε δημοσιο . Κ στην θεση σου , αλλα κ στην δικη μου, δεν θα απαξιωνα καθολου μια δημοσια εξωσωματικη μοναδα , οσον αφορα στο αποτελεσμα . Το μονο που θα με "χαλαγε" ισως ειναι αν τα ραντεβου ειχαν μεγαλη αναμονη...Κ παλι ομως αξιζει τον κοπο κ με το παραπανω .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα μου, έχεις δίκιο. Σίγουρα κάποια πράγματα έπρεπε να γίνουν , απλά με πιάνει μεγάλη απογοήτευση όταν εκεί που πιστεύ πως όλα μπήκαν σε σειρά, εμφανίζονται κι άλλα...Ηθελα να πάω στο γιατρό και να με βρει επιτέλους καλά...ήθελα να δώσω έναν λόγο στον άντρα μου να πιστεύει ότι ως τα Χριστούγεννα μπορεί και να μείνω έγκυος...Ηταν τόσο αισιόδοξος! Αυτός με παρότρυνε να πάω να δω πότε είναι η ωορρηξία μου, για να το κάνουμε και δύο φορές την μέρα αυτή....Και τα μαντάτα ήταν απογοητευτικά. Πιο πολύ με στενοχωρεί το λεπτό ενδομήτριο ( 7χιλ!) Φοβάμαι μηπως από τις υστεροσκοπήσεις έγινε κάποια ζημια. Συν και το ότι μετά το δεύτερο χειρουργείο η περίοδος με το ζόρι κρατάει 3 μέρες, ενώ παλιά κρατουσε 5 ( με λίγη βέβαι ροη τις τελευταίες δύο).....Τι να πω. μακάρι να έχεις δίκιο. να είναι το τελευταίο που περνάω. Ισως την Τετάρτη να έχει μεγαλώσει και ενδομήτριο και ωάριο....Ποιος ξέρει τι μας ξημερώνει.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου ,κοπελα μου μην χανεις την υπομονη σου.Εδειξες μεγαλο κουραγιο μεχρι τωρα και σου το λεω απο τα βαθη της καρδιας μου γιατι μπαινω εδω και χρονια στο forum (απο το πρωτο εξωμητριο το 2008) και πραγματικα με την υπομονη σου με βοηθησες να πιστεψω πως θα τα καταφερω μετα απο αυτα που ειχα περασει(δυο εξωμητρια στην ιδια σαλπιγγα μεσα σε 6 μηνες).Τωρα κραταω αγκαλιτσα το θαυμα μου που γεννηθηκε ακριβως πριν ενα μηνα και παρακαλαω να βιωσουν αυτην την υπερτατη ευτυχια και τα υπολοιπα κοριτσια που εζησαν τον ιδιο πονο με εμενα και πιο πολυ εσυ κοπελα μου που περασες τοσα!Πολλα φιλια και να ειστε παντα δυνατες για τον αντρουλη σας ,μα πανω απο ολα για εσας τις ιδιες.

Ελπιδα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το παιδάκι σου, κοπέλα μου! Μπράβο...Με εξωσωματική έγινε ή φυσιολογικά; Μακάρι από εδώ και πέρα να σας πάνε όλα κατ'ευχήν....Οσο για μένα, κάποια στιγμή θα χαμογελάσουν τα χείλη μου....Πού θα πάει!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μου ηρθε φυσιολογικα οταν πλεον ειχα αποφασισει να μην το κυνηγησω επιμονα και να το ριξω λιγο εξω.Τελικα ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου χαμογελασει η τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια,

Katerina2512, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου... Χάθηκα λόγω δουλειάς...αλλά σας διαβάζω καθημερινά...Βρίσκομαι σε κατάσταση αναμονής (ή μή αναμονής;)) περιόδου...Το χρέος μας το κάναμε στις γόνιμες...και...Περιμένω περίοδο 16-17 Νοέμβριου, δηλαδή σε τρεις μέρες!!!! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μην παίρνω ό,τι μου συμβαίνει σαν σύμπτωμα εγκυμοσύνης, για τους γνωστούς σε όλες μας λόγους...:roll: Από συμπτώματα έχω τα γνώριμα!!!(κοιλιές, στήθη, μέση, θερμοκρασία...) Αισθάνομαι γενικά πολύ καλά και αναμένω...αχχχχχχχχχχ....!!!! Πάντως όπως και νά 'χει γνώμη δεύτερου γιατρού (για την υδροσάλπιγγα) θα πάρω μέσα στο επόμενο 15μερο...

Κaterina μου εύχομαι η αναμονή σου να είναι για κάτι πολύ καλό αυτή τη φορά και να σε ανταμείψει δεόντως...:D!!! Το ίδιο εύχομαι για όλα τα κορίτσια...:P Φιλιά πολλά-πολλά!!!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

margi μου,

καλή επιτυχία στα αποτελέσματα της Τετάρτης...:P

Εύχομαι από εδώ και πέρα, όλα να γίνουν όπως πρέπει και να έρθει το μωράκι σου σύντομα...:D Φιλιά!!!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

margi,

Διαβάζοντας για το ενδομήτριο...απ 'οτι κατάλαβα το πάχος του, δεν είναι το ίδιο κάθε μήνα. Εξαρτάται από την εκάστοτε ωοθυλακιορρηξία...Και σε δύσκολες ακόμη περιπτώσεις

γίνεται χορήγηση οιστρογόνων στην α΄φαση του κύκλου, που δεν δρουν ανασταλτικά στην ωοθυλακιορρηξία...:P

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αληθεια βρε margi φαρμακα πηρες για προκληση? Οσο για το ενδομητριο σου ενα μονο σου λεω : Εγω την 11η μερα ειχα 8χιλ ενδομητριο κ σκεψου οτι αυτο το ενδομητριο σχηματιστικε απο την οιστρογονικη δραση 6 (!) ωοθυλακιων . Αντε πες την 11η μερα τα δυο αριστερα ειχαν υποστρεψει , μας μενουν 4 μεγαλουτσικα....Κανονικα θα επρεπε να εχω τουλαχιστον 10χιλ με τοσα ωοθυλακια να στελνουν την "θετικη οιστρογονικη τους ενεργεια" :lol: στο ενδομητριο μου . Ωστοσο δεν με πτοησε , γτ τον Ιουνιο που ειχα μεινει εγκυος παλι την 11η μερα ειχα 8χιλ ενδομ. κ 1 ωοθυλακιο ολο κ ολο . Αυτο που ειδα ομως με τα ιδια μου τα ματια αυτη τη φορα (εκτος απο τις μετρησεις) ηταν οτι ποιοτικα ηταν πολυ καλο . Φιανοντουσαν πεντακαθαρα τα 3 στρωματα που χαρακτηριζουν ως ποιοτικο το ενδομητριο . Αρα δεν ξερεις...Μπορει να χρειαστουν λιγες μερες παραπανω για να παρουν μπρος ωοθυλακια κ ενδομ.

 

elpida74 μακαρι να εχουμε την τυχη σου κοριτσι μου! Να σου ζησει το θαυματακι σου γλυκεια μου .

 

Whispering θα περασουν οι 3 μερες τακα-τακα κ θα μαθουμε λιαν συντομως . Μεχρι τοτε απειρη μπεμπεδοσκονη σου στελνωωωωωω!

 

Κ εγω εχω μπλεξει με την δουλεια , αλλα οσο λεω θα ξεχαστω , τοσο το μυαλο μου φευγαλεα παει εκει...Τωρα που ηταν κ σ/κ κ ημουνα κ στην ουσια απρακτη , εκει να δεις παρανοηση...Παντως ο χτεσινος πονος σαν να μαλακωσε . Αλλα κ παλι ωρες ωρες παλεται εκει κατω δεξια .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν πήρα ποτέ τέτοια φάρμακα.Βλέπεις οι γιατροί έκριναν πως είχα πιο σημαντικά θέματα να λύσω και ποτέ δεν υποβληθηκα σε έλγχο ωορρηξίας. Και να τι παθαίνω τώρά! Ο γιατρός είπε ότι το ήθελε τουλάχιστον 8 την 11η μέρα. Αρα το δικό σου ήταν καλό. Θα δούμε την Τετάρτη τι θα έχει γίνει...Ελπίζω να μην την δεις την περίοδο σου αυτόν το μήνα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

katerina2512,

σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ. Με κάνεις να νιώθω όμορφα.

Ζεσταίνεις τη σελίδα μας με τα λόγια σου και τη θερμή συμπαράστασή σου...Σου εύχομαι το καλύτερο καλή μου:D:D!!

Μακάρι να σου έρθει σύντομα...Θα σου πω τα νέα μου...μόλις συμβούν....;) Πολλά-πολλά φιλιά!:D

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αληθεια βρε margi φαρμακα πηρες για προκληση? Οσο για το ενδομητριο σου ενα μονο σου λεω : Εγω την 11η μερα ειχα 8χιλ ενδομητριο κ σκεψου οτι αυτο το ενδομητριο σχηματιστικε απο την οιστρογονικη δραση 6 (!) ωοθυλακιων . Αντε πες την 11η μερα τα δυο αριστερα ειχαν υποστρεψει , μας μενουν 4 μεγαλουτσικα....Κανονικα θα επρεπε να εχω τουλαχιστον 10χιλ με τοσα ωοθυλακια να στελνουν την "θετικη οιστρογονικη τους ενεργεια" :lol: στο ενδομητριο μου . Ωστοσο δεν με πτοησε , γτ τον Ιουνιο που ειχα μεινει εγκυος παλι την 11η μερα ειχα 8χιλ ενδομ. κ 1 ωοθυλακιο ολο κ ολο . Αυτο που ειδα ομως με τα ιδια μου τα ματια αυτη τη φορα (εκτος απο τις μετρησεις) ηταν οτι ποιοτικα ηταν πολυ καλο . Φιανοντουσαν πεντακαθαρα τα 3 στρωματα που χαρακτηριζουν ως ποιοτικο το ενδομητριο . Αρα δεν ξερεις...Μπορει να χρειαστουν λιγες μερες παραπανω για να παρουν μπρος ωοθυλακια κ ενδομ.

 

elpida74 μακαρι να εχουμε την τυχη σου κοριτσι μου! Να σου ζησει το θαυματακι σου γλυκεια μου .

 

Whispering θα περασουν οι 3 μερες τακα-τακα κ θα μαθουμε λιαν συντομως . Μεχρι τοτε απειρη μπεμπεδοσκονη σου στελνωωωωωω!

 

Κ εγω εχω μπλεξει με την δουλεια , αλλα οσο λεω θα ξεχαστω , τοσο το μυαλο μου φευγαλεα παει εκει...Τωρα που ηταν κ σ/κ κ ημουνα κ στην ουσια απρακτη , εκει να δεις παρανοηση...Παντως ο χτεσινος πονος σαν να μαλακωσε . Αλλα κ παλι ωρες ωρες παλεται εκει κατω δεξια .

Λοιπον κατερινακι μου τον μαρτιο εκανα τιν εινχιρισι το εξομιτριο το ειχα στιν σαλπιγα (δεξια)ομοσ μου την βγαλανε λογο οτι το μορακι ζουσε και ειτανε 2,5 μινον και δεν μπορουσανε να μου σοσουν την σαλπιγα..20 μαρτιου εκανα εινχιρισι,25/04,28/05,29/06,31/07,3/8,1/9,2/10,11/11,κανε μου τον κυκλο σε παρακαλο,και ξαναεκσιγισε μου ποσ να το κανο και μονι μου γτ δεν το καταλαβα ακομα.Ο γιατροσ μετα την εινχιρισι μου ειπε να μην στεναχοριεμε οτι μπορο να ξαναμενο ενγιοσ..και η αλι σαπιγα που μου εμινε ειναι καλα.Δεν εχο παι στο γιατρο ακομα γτ ειμαι πολι απογοιτεβμενι,,,και πσαχνο ενα καλο γιτρο..γτ σε οσουσ εχο παιει ειναι ολιιι..(χαλια)τορα θελο βρεικα στο ιντερνετ δλδ μηα γιατρο σε ενα μαγιεφτιριο εδο στην κρητη,να δουμε πρεπι να κλισο ρανδεβου....αφτι η σαλπικογραφια που λενε εδω στο σαιτ την εκανεσ?πρεπι να την κανο και εγω?ποναι???φιλακια και σιγνομι που σε ζαλιζο με τα δικα μου....σου εφχομε πανδοσ να σου πανε ολα καλα και εσενα...Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δωστε μου τα φωτα σας , σας παρακαλω . Ειδικα οσες περασατε εξωμητριο . Οπως ξερετε εχω βουλωμενη στην δεξια σαλπιγγα. Αυτο το μηνα η ωοθυλακιορρηξια εγινε απο δεξια στις 5/11 , αλλα ειπα να του δωσω μια ευκαρια κανοντας κανονικα προσπαθεια κ περνοντας τα προβλεπομενα φαρμακα . Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι η γιατρος μου με υποψιασε οτι θα μπορουσα να κανω εξωμητριο , εαν η δεξια μου σαλπιγγα ειναι εστω κ λιγο βατη . Να σας πω την αληθεια δεν την πηρα κ πολυ στα σοβαρα , διοτι οσοι γιατροι ειδαν την σαλπιγγογραφια ειπαν οτι ειναι τερμα βουλωμενη λογω συμφυσεων (μαζι κ η ιδια οταν την ειδε για πρωτη φορα) .

Το θεμα ειναι οτι εδω κ 3 μερες κ μεχρι σημερα (δηλ απο 19η μεχρι σημερα που ειναι η 21η μερα του κυκλου) , ποναει δεξια χαμηλα , εκει που υπολογιζω οτι βρισκεται η σαλπιγγα . Για την ακριβεια δεν ποναει ακριβως . Ειναι σαν να τσιμπαει κ σαν να ειναι μουδιασμενη η περιοχη εκεινη συνεχεια . Επισης ωρες ωρες νιωθω σαν να "παλεται" εσωτερικα. Σκωλικοειδιτιδα δεν παιζει να ειναι γτ την εχω βγαλει .

 

Οσες εχετε βιωσει εξωμητριο μηπως θα θελατε να μου απαντησετε απο ποτε αρχισε να σας ποναει , αν κ εφοσον σας πονεσε .

 

ΥΓ: Αιμα δεν εχω δει καθολου . Κατα τα αλλα ειμαι περιφημα .

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες μας!!!

Κατερινάκι, σχετικά με αυτό που΄ρώτησες: εγώ είχα πόνους περίπους από την 19η μέρα του κύκλου κάτω και αριστερά...ήταν σχεδόν συνεχόμενος και κάποιες φορές πιο έντονος...ήταν σε τέτοιο σημείο που έλεγα πως είναι το έντερο...την 22η μέρα του κύκλου έκανα ρήξη εξωμήτριου...

ΟΜΩΣ αυτό δεν σημαίναι πως όποιος έχει τέτοια συμπτώματα, έχει και εξωμήτριο...Μην βάζεις στο μυαλό σου τέτοια πράγματα...καμιά φορά επηρεαζόμαστε από τις ιστορίες των κοριτσιών και τα οικειοποιούμε...εμένα πχ το άγχος μου (εκτός από το αν θα μπορέσω να μείνω έγκυος )είναι μην ξαναπάθω εξωμήτριο αλλά προσπαθώ να το αποβάλλω...εεε όχι πως τα καταφέρνω πάντα αλλά το παλεύω..

 

ήθελα να σε ρωτήσω πως καταλαβαίνεις από ποια πλευρά έχεις ωορηξία? από πόνους που αισθάνεσαι? εμένα μου αφαίρεσαν την αριστερή σάλπιγγα άρα μόνο από την δεξιά μπορώ να μείνω έγκυος?:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου, να σου ζήσει το μωράκι σου! Άντε να φέρεις γούρι στο θεματάκι μας, να πάρουν και τα άλλα κοριτσάκια σειρά!

Margi μου, αν η εξωσωματική θα σε κάνει να νιώσεις πιο καλά, καλά κάνεις και προχωράς! Σταμάτα όμως να σκέφτεσαι τόσο αρνητικά!!! Η προσπάθεια θέλει αισιοδοξία και ηρεμία!!! Επισης να ξέρεις ότι τα δημόσια νοσοκομεία κάνουνε πολύ καλή δουλειά και έρευνα στην εξωσωματική! Καλή αρχή λοιπόν και καλή επιτυχία!!!

Κορίτσια που ψάχνετε για συμπτώματα εξωμητρίου, υπάρχουν κάποια γενικά σημάδια, αλλά μπορεί να ακούσετε και διαφορετικές ιστορίες, γιατί εξαρτάται από το σημείο που έγινε η λάθος εμφύτευση. Εμένα για παράδειγμα που είχε σταματήσει σε λεπτό σημείο της σάλπιγγας είχα από την αρχή αίμα και πόνο. Σε μία άλλη γυναίκα που ίσως πήγε σε ένα φαρδύτερο σημείο της σάλπιγγας ίσως αργήσει να δει αίμα ή να είναι λίγο... Μην σκέφτεστε όμως αρνητικά!

Θυμάμαι όταν είχα μείνει έγκυος στην μπέμπα μου και είδαμε ότι η χοριακή διπλασιάζεται δεν μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια μέχρι να δω στον υπέρηχο ότι ήταν ενδομήτριο! Νόμιζα ότι θα είχα πάθει πάλι το ίδιο! Δυστυχώς μία τόσο κακή εμπειρία δεν ξεχνιέται εύκολα... Καμία όμως εγκυμοσύνη δε μοιάζει με την άλλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Whispering ευχαριστω για τις ευχες πουλακι μου . Κ ευχομαι κ σενα αλλα κ σε ολες μας συντομα η μια μετα την αλλη να ανακοινωνουμε θετικες χοριακες ;)

 

Xristinaki 25 ακου πως εχει το πραγμα : Κυκλος της γυναικας ειναι το διαστημα που μεσολαβει απο την μια περιοδο της γυναικας μεχρι την αλλη . Αρα σε σενα εχουμε

Απο 25/4 έως 28/5 --> 33 ημερες

Απο 28/5 έως 29/6 --> 32 ημερες

Απο 29/6 έως 31/7 --> 32 ημερες

Απο 31/7 έως 1/9 --> 32 ημερες

Απο 1/9 έως 2/10 --> 31 ημερες

Απο 2/10 έως 11/11 --> 41 ημερες

 

Απο τις περιοδους σου προκυπτει οτι ο κυκλος σου ειναι 32 ημερων , χωρις να λαβουμε υποψιν την τελευταια περιοδο που ειχες μεγαλη καθυστερηση . Η καθυστερηση μπορει να συνεβη απο οτιδηποτε κ μιας κ σου συνεβησε ολο κ ολο μια φορα στους τοσους μηνες την θεωρουμε τυχαια . Αρα στο σαιτ θα βαζεις την τελευταια περιοδο σου κ κυκλο 32 ημερων . Αν μπεις στο σαιτ θα σου βγαλει οτι οι επομενες γονιμες μερες σου ειναι Απο 24-11-2011 εως 29-11-2011 .

Τωρα το καλο ειναι οτι ξερεις οι η αλλη σαλπιγγα ειναι μια χαρα κ λειτουργει . Το κακο ειναι οτι ναι μεν μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος , αλλα θελει πιο πολυ χρονο απ' οτι μια γυναικα που εχει κ τις 2 σαλπιγγες της . Γνωμη μου ειναι για μερικους μηνες ακομα να κανεις υπομονη κ να βρισκεις τις γονιμες μερες σου κ εκει να κανεις την πιο πολλη προσπαθεια (σεξ καθε μερα αν ειναι δυνατον οταν εισαι στις γονιμες, χαλαρα κ χωρις να πιεζεις τον αντρα σου , αλλα ουτε κ να πιεζεσαι εσυ) . Εφοσον τωρα θα αρχισεις να πηγαινες σε καποιον γιατρο κ αν θελεις να εχεις πιο πολλες πιθανοτητες εγκυμοσυνης , υπαρχει κ τροπος να σε παρακολουθει ο γιατρος σου με υπερηχο ολη την εβδομαδα που θα εισαι στις γονιμες ημερες σου . Ετσι θα εντοπισετε μαζι με τον γιατρο ποια ακριβως ημερα ειναι να κατεβασεις αυγουλακι κ απο ποια ωοθηκη ειναι να κατεβει . Πχ αν για ενα μηνα κατεβασεις απο την αριστερη θα δωσεις τερμα τα γκαζια τις ημερες που θα σου πει ο γιατρος κ θα ελπιζεις . Αν απο την αλλη καποιο μηνα κατεβαζεις αυγουλακι απο την δεξια πλευρα (που δεν υπαρχει σαλπιγγα) παλι θα προσπαθησεις εννοειται , αλλα θα εχεις στο μυαλο σου οτι δεν ειναι πολυ πιθανο να πιασεις μωρακι εκεινο το μηνα .

Η σαλπιγγογραφια μιας κ ρωτας ειναι εξεταση που φαινεται αν η μητρα σου κ οι σαλπιγγες σου ειναι ενταξει . Επειδη σχετικα προσφατα εκανες το χειρουργειο κ σε ελεγξαν , δεν εχει νοημα να την κανεις προς το παρον . Αν μεχρι τον Μαρτιο που κλεινεις 1 χρονο απο το εξωμητριο δεν εχεις μεινει εγκυος τοτε μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο σου για να την κανεις . Εκτος κ αν ο γιατρος σου επιμεινει να την κανεις απο τωρα , για λογους που ο ιδιος θα αποφασισει . Σαν εξεταση , σε ορισμενες γυναικες ποναει κ σε αλλες οχι . Εγω προσωπικα πονεσα παρα πολυ . 1 φιλη μου ειπε πως ενιωσε σαν μικρους πονους περιοδου κ μια αλλη πως δεν καταλαβε τιποτα . Αρα το αν θα πονεσεις ή οχι στα σιγουρα δεν μπορει κανενας να στο πει .

 

Poeta ευχαριστω για την απαντηση σου . Ειλικρινα με συγκινει πολυ οτι καθε μια απο σας , ανασυρετε δυσκολες αναμνησεις μονο κ μονο για να βοηθησετε καποιον αλλο . Οσο για την ωορρηξια , οταν γινεται με φαρμακα (διοτι εγω μονο ετσι ξερω οτι θα κανω ωορρηξια στα σιγουρα) , νιωθω ενα τραβηγμα απο την πλευρα που σκαει μυτη το ωαριο . Επισης για ολες τις υπολοιπες ωρες απο την στιγμη του τραβηγματος αυτου , νιωθω σαν να "παλευει" η σαλπιγγα μου . Συσπαται προφανως κ εγω αυτο νιωθω. Εγω ειμαι στην αντιθετη φαση απο την δικη σου . Δεξια βουλωμενη κ αρα πιθανη εγκυμοσυνη απο την αριστερη....

 

mammy30 εχεις απολυτο δικιο για το σημειο της λαθος εμφυτευσης . Απλα μου φανηκε περιεργο να με ποναει απο τοσο νωρις , αν κ εφοσον προκειται για εξωμητριο . Ελπιζω πως δεν ειναι , αν κ το τσιμπηματακι στο σημειο εκεινο δεν με εγκατελειψε . Ωστοσο αρχισαν κ ελαφρα τσιμπηματακια κ απο την αριστερη πλευρα , οποτε μηδεν εις το πηλικο . Θετικη σκεψη κ ελπιζω ολα να πανε κατ' ευχην για ολη την παρεααααα :D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό που σε τσιμπάει μπορεί να είναι οι ωοθήκες. όταν είχα μείνει έγκυος στην μικρή είχα τσιμπηματάκια και πήγαινε το μυαλό μου στο κακό... τελικά δεν ήταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...