Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια...σήμερα έχουμε κι εμείς κάποια ευχάριστα νέα...πήραμε τη δεύτερη καλλιέργεια σπέρματος του άντρα μου και έδειξε αρνητική σε όλα...τα παλιοχλαμύδια φύγανε όπως φαίνεται... ευτυχώς με μόνο 10 μέρες θεραπείας...Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει στο γυν/λόγο για τεστ παπ και μου είπε να κάνουμε και καλλιέργεια κολπικού υγρού έτσι για να είμαστε σίγουροι οτι είναι όλα οκ...οπότε αναμονή άλλη μια εβδομάδα μέχρι να βγούν και τα δικά μου αποτελέσματα...αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: ποιά είναι η πιό αξιόπιστη εξέταση στη γυναίκα για τα χλαμύδια? η καλλιέργεια κολπικού υγρού ή δείγμα από τον ιστό περιόδου?

 

Κατερινα2512 κι έμενα ο αιματολόγος μου μου συνέστησε neurobion (3 ανα ημέρα) είχα κι εγώ β12 χαμηλή...επιδημία έπεσε??? πάντως μου έχουν κάνει πολύ καλό γιατί από την ημέρα που τα ξεκίνησα (σορυ γι αυτό που θα πω) πάω τουαλέτα κάθε μέρα...είχα ένα ψιλοθεματάκι με αυτό...και αισθάνομαι πολύ καλυτερα....αυτό με το ρευματολόγο δεν το κατάλαβα τι ακριβώς είχες???παίζει ρόλο σε περίπτωση κύησης? σόρυ για την ερώτηση αν θέλεις μου απαντάς..

 

Κορίτσια καλημέρα σε όλες.

eimaiok είδα ότι ταλαιπωριέστε και εσείς με αυτά τα χλαμύδια. Μου έκανε εντύπωση που ο άντρας σου ξεμπέρδεψε μέσα σε 10 μέρες ενώ ο δικός μου κάνει θεραπεία 2 μήνες τουλάχιστον και μετά από ότι μας είπε ο μικροβιολόγος πρέπει να περιμένουμε άλλους 3 μήνες μέχρι να έρθει το καινούριο σπέρμα. Να μην τα πολιλογώ έχουμε φάει το εξάμηνο και ακόμα τίποτα.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Angelinaki3, έχω κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο ναι και έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι! Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια στο μωρό (από την εικόνα που βλέπω στο παιδί μου τουλάχιστον) ίσα ίσα που νέες έρευνες έχουν δείξει ότι παιδάκια από εξωσωματική είναι πιο υγιή και πιο έξυπνα, χωρίς να έχουν εξηγήσει ακόμη το λόγο που συμβαίνει αυτό...

Δε θυμάμαι με ακρίβεια το κόστος. Αν θυμάμαι καλά ήταν κοντά στα 1.000 ευρώ και κάτι. Θα ρωτήσω το σύζυγο και θα σου πω. Το μόνο φάρμακο που παίρνεις είναι μία pregnyl πριν την ωοληψία. Η κανονική εξωσωματική νομίζω ότι φθάνει τα 4.000 ευρώ. Δεν είναι καθόλου επίπονη διαδικασία και το ίδιο θα ξανακάνω για το δεύτερο παιδάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

mammy 30, μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι είναι η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο? Και σε ποια περίπτωση το κάνεις? Είναι μεγάλη η διαφορά πάντως τα 1000 με τα 4000 €..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες.

eimaiok είδα ότι ταλαιπωριέστε και εσείς με αυτά τα χλαμύδια. Μου έκανε εντύπωση που ο άντρας σου ξεμπέρδεψε μέσα σε 10 μέρες ενώ ο δικός μου κάνει θεραπεία 2 μήνες τουλάχιστον και μετά από ότι μας είπε ο μικροβιολόγος πρέπει να περιμένουμε άλλους 3 μήνες μέχρι να έρθει το καινούριο σπέρμα. Να μην τα πολιλογώ έχουμε φάει το εξάμηνο και ακόμα τίποτα.

 

Larisa μου...κι εγώ έτσι έχω ακούσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δε φεύγουν εύκολα και απαιτούνται αρκετοί μήνες θεραπείας παραπάνω από μήνα...τι να πω δε ξέρω...ίσως ήταν ισχυρή η αντιβίωση? ίσως δεν είχαμε και τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς τα αποτελέσματα της πρώτης καλλιέργειας έδειξαν ασθενώς θετικό? ίσως να μην είχαμε και τίποτα και όλα αυτά έγιναν απλά για μερικά ευρώ παραπάνω?? ...σπερμοδιάγραμμα κι εμάς μας είπε να κάνουμε ένα με ενάμιση μήνα μετά την αντιβίωση γιατί δεν επανέρχεται αμέσως και τότε θα δούμε με σιγουριά...εσείς κάθε φορά που τελειώνει η αντιβίωση κάνετε καλλιέργεια? ή του είπε ο γιατρός να κάνει θεραπεία για παραπάνω μήνες χωρίς καλλιέργεια? κάνεις και εσύ θεραπέια παράλληλα?

Link to comment
Share on other sites

Angelinaki3, έχω κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο ναι και έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι! Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια στο μωρό (από την εικόνα που βλέπω στο παιδί μου τουλάχιστον) ίσα ίσα που νέες έρευνες έχουν δείξει ότι παιδάκια από εξωσωματική είναι πιο υγιή και πιο έξυπνα, χωρίς να έχουν εξηγήσει ακόμη το λόγο που συμβαίνει αυτό...

Δε θυμάμαι με ακρίβεια το κόστος. Αν θυμάμαι καλά ήταν κοντά στα 1.000 ευρώ και κάτι. Θα ρωτήσω το σύζυγο και θα σου πω. Το μόνο φάρμακο που παίρνεις είναι μία pregnyl πριν την ωοληψία. Η κανονική εξωσωματική νομίζω ότι φθάνει τα 4.000 ευρώ. Δεν είναι καθόλου επίπονη διαδικασία και το ίδιο θα ξανακάνω για το δεύτερο παιδάκι μου!!!

Πολύ ενδιαφέροντα αυτ που μου λες ! Θα τα συζήτηση με τον γιατρο μου και αν μου πει θα. Δούμε κτλ , θα μου πεις σε ποιο γιατρο πήγαινες! !!! Ευχαριστώ Πολύ πάντως για τις Πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξωσωματική σε φυσικό κύκλο γίνεται ως εξής: σου παρακολουθεί ο γιατρός την ωορρηξία σου και μία μέρα πριν "πέσει" το ωάριο, αφού σου κάνεις μία ένεση pregnyl, γίνεται η ωοληψία. Στη συνέχεια γίνεται μικρογονιμοποίηση με ένα σπερματοζωάριο που θα διαλέξει ο εμβρυολόγος. Χωρίς καθόλου φάρμακα. Απλώς έχει το μειονέκτημα ότι επειδή χρησιμοποιεί ο γιατρός ωάριο του κύκλου να μην το προλάβει να το πάρει και να πέσει... έτσι λειτουργεί η φύση. Επίσης γίνεται μόνο με μικρογονιμοποίηση!

Την εξωσωματική την έκανα στο Embryoart με τον Μουστακαρία!

Γενικά να ξέρετε ότι οι γιατροί αποτρέπουν γιατί δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας (το ανώτερο 17%), αλλά να επιμείνετε! Έτσι έκανα και εγώ και δικαιώθηκα! Παρόλο που ο γιατρός φοβόταν την αποτυχία, ώστε να μην στεναχωρηθώ πάλι...

Δε θέλω να με ευχαριστείτε για τις πληροφορίες! Σας νιώθω, τις αγωνίες σας, τη λαχτάρα σας να γίνετε μανούλες και θέλω να σας βοηθήσω με την ψυχή μου!!!Να είστε καλά όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και την εμπειρία μου για τα μικρόβια. Επειδή είχα πάει σε λοιμωξιολόγο που είναι ειδικός, πιο ειδικός δε γίνεται! Το μικρόβιο φεύγει εύκολα αν η λοίμωξη είναι πρόσφατη, ενώ φεύγει δύσκολα αν είναι χρόνια! Επομένως, είναι φυσιολογικό σε κάποιους να φύγει ευκολότερα και σε κάποιους δυσκολότερα! από τη στιγμή που θα αρνητικοποιηθεί το αποτέλεσμα, δεν υπάρχει το μικρόβιο και δεν δημιουργεί πρόβλημα. αυτό όμως το δείχνει μόνο η εξέταση dna pcr και όχι η απλή καλλιέργεια (στη γυναίκα με την περίοδό της και στον άνδρα με το προστατικό υγρό- όχι την καλλιέργεια σπέρματος!!!). Ο άνδρας μου είχε πάντα καθαρή καλλιέργεια, ενώ στο προστατικό του βρέθηκε φουλ χλαμύδιο κι αυτό γιατί το πρόβλημά του ήταν χρόνια και τα χλαμύδια είχαν μεταναστεύσει στον προστάτη... Δυστυχώς είναι ύπουλα πολύ... και ο λόγος που θέλουν ισχυρή αντιβίωση είναι επειδή είναι αρχέγονα βακτήρια, ζουν εκατομμύρια χρόνια και έχουν μάθει να επιβιώνουν σε δύσκολες συνθήκες... Δε θέλω ούτε να τα ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Larisa μου...κι εγώ έτσι έχω ακούσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δε φεύγουν εύκολα και απαιτούνται αρκετοί μήνες θεραπείας παραπάνω από μήνα...τι να πω δε ξέρω...ίσως ήταν ισχυρή η αντιβίωση? ίσως δεν είχαμε και τόσο μεγάλο πρόβλημα καθώς τα αποτελέσματα της πρώτης καλλιέργειας έδειξαν ασθενώς θετικό? ίσως να μην είχαμε και τίποτα και όλα αυτά έγιναν απλά για μερικά ευρώ παραπάνω?? ...σπερμοδιάγραμμα κι εμάς μας είπε να κάνουμε ένα με ενάμιση μήνα μετά την αντιβίωση γιατί δεν επανέρχεται αμέσως και τότε θα δούμε με σιγουριά...εσείς κάθε φορά που τελειώνει η αντιβίωση κάνετε καλλιέργεια? ή του είπε ο γιατρός να κάνει θεραπεία για παραπάνω μήνες χωρίς καλλιέργεια? κάνεις και εσύ θεραπέια παράλληλα?

 

Κοριτσάκι καλημέρα. Κάναμε θεραπεία μαζί με ισχυρή αντιβίωση για 2 μήνες, εγώ μετά από 10 μέρες έκανα τις εξετάσεις μου και βγήκαν όλα καλά. Ο άντρας μου όμως έπρεπε να περιμένει 3 μήνες αφότου τελείωσε την αντιβίωση, γιατί τόσο θέλει να έρθει το καινούριο σπέρμα. Επανέλαβε τις εξετάσεις, αλλά δυστυχώς εκείνα τα χλαμύδια ήταν ακόμα εκεί. Τώρα βρισκόμαστε στην δεύτερη φάση με αντιβίωση και ο Θεός βοηθός.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

εξωσωματική σε φυσικό κύκλο γίνεται ως εξής: σου παρακολουθεί ο γιατρός την ωορρηξία σου και μία μέρα πριν "πέσει" το ωάριο, αφού σου κάνεις μία ένεση pregnyl, γίνεται η ωοληψία. Στη συνέχεια γίνεται μικρογονιμοποίηση με ένα σπερματοζωάριο που θα διαλέξει ο εμβρυολόγος. Χωρίς καθόλου φάρμακα. Απλώς έχει το μειονέκτημα ότι επειδή χρησιμοποιεί ο γιατρός ωάριο του κύκλου να μην το προλάβει να το πάρει και να πέσει... έτσι λειτουργεί η φύση. Επίσης γίνεται μόνο με μικρογονιμοποίηση!

Την εξωσωματική την έκανα στο Embryoart με τον Μουστακαρία!

Γενικά να ξέρετε ότι οι γιατροί αποτρέπουν γιατί δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας (το ανώτερο 17%), αλλά να επιμείνετε! Έτσι έκανα και εγώ και δικαιώθηκα! Παρόλο που ο γιατρός φοβόταν την αποτυχία, ώστε να μην στεναχωρηθώ πάλι...

Δε θέλω να με ευχαριστείτε για τις πληροφορίες! Σας νιώθω, τις αγωνίες σας, τη λαχτάρα σας να γίνετε μανούλες και θέλω να σας βοηθήσω με την ψυχή μου!!!Να είστε καλά όλες!!

 

mammy 30, πολύ ενδιαφέρον η εξωσωματική με φυσικό κύκλο....Ελπίζω βεβαια να μην φτάσω στο σημείο να μου χρειαστεί :roll::roll: αλλά αν δεν τα καταφέρουμε , νομίζω πως είναι μια πολύ καλή λύση πριν προχωρήσεις στην εξωσωματική με φάρμακα... Μετά την αφαίρεση της σάλπιγγας το καλοκαίρι ( σε εξωμήτρια κύηση), οι ανησυχίες μου και τα άγχη μου έχουν χτυπήσει κόκκινο...:?

Link to comment
Share on other sites

mammy30, ο γυναικολόγος την κάνει αυτή την εξέταση pcr? τις επόμενες ημέρες θα τον ρωτήσω μιάς και θα πάω για την καλλιέργεια αλλα πως να τον πείσω να μου κάνει και αυτή την εξέταση αν η καλλιέργεια είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η εξέταση γίνεται ή στο Locus Medicus ή στο Μητέρα!

Δεν είναι θέμα να τον πείσεις! Να το απαιτήσεις! Ο δικός οργανισμός είναι και η δική σου υγεία!

Εγώ τότε μέσα στην απογοήτευση είχα αρπάξει από τα μαλλιά της ζωή, δεν ανεχόμουν από κανέναν να μου κάνει υποδείξεις και να παίζει με την υγεία μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!!!:D

έχω αρκετές μέρες να γράψω γιατί δεν είχα τίποτα σημαντικό να προσφέρω στις απορίες...αλλά σας διαβάζω όλες τις μέρες!

Δουλέυω πολύ αυτό το διάστημα και δεν έχω χρόνο ούτε να σκεφτώ...:rolleyes:

mummy30, έχω κρατήσει όλα όσα είπες για το θέμα της εξωσωματικής αλλά και των μικροβίων...Ευχαριστώ! :PΕπίσης, πολύ μου αρέσει ο τρόπος που αντιμετώπισες και αντιμετωπίζεις το θέμα...είναι καίριος, αποφασιστικός και παραδειγματικός!!!!:D

 

Κορίτσια, δηλώνω παρούσα, σας σκέφτομαι και εύχομαι να είστε όλες καλά...:D Φιλιά!!!!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας διαβάζω συνέχεια, αν και δεν γράφω αρκετά συχνά.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Ύστερα από υστερ/φία που έκανα πρόσφατα είδαμε ότι η μια σάλπιγγα είναι απόλυτα καθαρή (η δεξιά) αλλά η αριστερή όχι μόνο είναι βουλωμένη αλλά φαίνεται λέει σαν να είναι '"κομμένη". Αυτή ακριβώς τη λέξη είπε ο ακτινολόγος. Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να μείνω έγκυος κάθε δεύτερο μήνα, δηλαδή όταν η ωορρηξία γίνεται από τη δεξιά μου ωοθήκη που είναι κ η καλή σάλπιγγα?

Ανάμεσα στις ορμονολογικές εξετάσεις (που ήταν όλες μέσα στα φυσιολογικά όρια) ήταν κ για θυρεοειδή (έχει η μαμά μου και η γιαγιά μου). Τα αποτελέσματα είναι μέσα στα φυσιολογικά μεν αλλά στα ανώτατα φυσιολογικά όρια, ειδικά η TSH.

Έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο την επόμενη βδομάδα αλλά θα πάω αύριο κ σε έναν ενδοκρινολόγο. Ξέρει κάποια τί επιπτώσεις έχει ο θυρεοειδής στη σύλληψη κ στην εγκυμοσύνη γενικά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις κ εύχομαι όλες να αποκτήσουμε πολύ σύντομα τα μωράκια μας!!!!:-D:lol:

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα κοριτσάρες,

κι εγώ έχω αρκετή δουλειά αυτές τις τελευταίες 3 μέρες αλλα διαβάζω κάθε μέρα τα νέα σας κορίτσια.

Εγώ είμαι σε φάση αναμονής αυτές τις μέρες (24η ημέρα σήμερα) αλλα δεν το σκέφτομαι τόσο όσο άλλες φορές. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό το μήνα δεν έχω μπεί καθόλου στη διαδικασία να ψάξω για σημάδια και άλλα τέτοια. Έχω άλλες 2-3 μέρες βέβαια μπροστά μου, αλλα αποφάσισα πλέον να μην εκλαμβάνω τα συμπτώματα περιόδου ως "διαφορετικά". Νομίζω πάντως οτι μου έχει κάνει και καλό οτι μοιράζομαι τις σκέψεις μου και μαζί σας, είναι κάτι σαν εκτόνωση...

 

Baby girl μου εγώ δεν έχω την εμπειρία να σε βοηθήσω αλλά σίγουρα εδω μέσα θα υπάρχουν κοπέλες να σου λύσουν τις απορίες σου. Το μόνο που μπορώ εγώ να σου πώ σίγουρα είναι οτι δεν είναι απαραίτητο η ωορρηξία να γίνεται εκ περιτροπής, δηλ ένα μήνα απο την μία και ένα απο την άλλη ωοθήκη. Η ωορρηξία γίνεται τυχαία είτε απο την μία είτε απο την άλλη μεριά χωρίς συγκεκριμένη επαναληψημότητα. Σου εύχομαι καλή τύχη

 

Σας φιλώ όλες και θα επανέλθω σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Baby girl μου, καλωσήρθες! Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις! Μπορείς να μείνεις έγκυος μόνο από την πλευρά που είναι ανοιχτή η σάλπιγγά σου! Να ξέρεις όμως ότι μερικές φορές οι σάλπιγγες απεικονίζονται κλειστές λόγω σπασμού προσωρινού και όχι λόγο παλιάς φλεγμονής. Το θέμα είναι όμως αν είναι από χρόνια φλεγμονή να επιμείνεις στο γυναικολόγο σου να εξετάσει γιατί έγινε αυτό, μήπως κάποιο μικρόβιο που δεν καταπολεμήθηκε και ζει; Έχεις περάσει στο παρελθόν ενδομητρίτιδα ή σαλπιγγίτιδα; Θα μου πεις όμως μερικές φορές είναι βουβές αυτές οι λοιμώξεις και ύπουλες. Μπορεί και να μην συμβαίνει τίποτα απ όλα αυτά...

Όσο για το θυρεοειδή, επειδή έχει και η μητέρα μου και κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο (μέχρι στιγμής δεν έχω) γνωρίζω ότι αν είναι ρυθμισμένες οι τιμές με φάρμακα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμα κι αν έχεις αντισώματα θυρεοειδή που είναι λίγο πιο σοβαρά πάλι υπάρχει λύση! Πρέπει να ρωτήσεις ενδοκρινολόγο ειδικό για εγκυμοσύνες!

Εύχομαι γρήγορα μανούλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Baby girl μου, καλωσήρθες! Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις! Μπορείς να μείνεις έγκυος μόνο από την πλευρά που είναι ανοιχτή η σάλπιγγά σου! Να ξέρεις όμως ότι μερικές φορές οι σάλπιγγες απεικονίζονται κλειστές λόγω σπασμού προσωρινού και όχι λόγο παλιάς φλεγμονής. Το θέμα είναι όμως αν είναι από χρόνια φλεγμονή να επιμείνεις στο γυναικολόγο σου να εξετάσει γιατί έγινε αυτό, μήπως κάποιο μικρόβιο που δεν καταπολεμήθηκε και ζει; Έχεις περάσει στο παρελθόν ενδομητρίτιδα ή σαλπιγγίτιδα; Θα μου πεις όμως μερικές φορές είναι βουβές αυτές οι λοιμώξεις και ύπουλες. Μπορεί και να μην συμβαίνει τίποτα απ όλα αυτά...

Όσο για το θυρεοειδή, επειδή έχει και η μητέρα μου και κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο (μέχρι στιγμής δεν έχω) γνωρίζω ότι αν είναι ρυθμισμένες οι τιμές με φάρμακα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμα κι αν έχεις αντισώματα θυρεοειδή που είναι λίγο πιο σοβαρά πάλι υπάρχει λύση! Πρέπει να ρωτήσεις ενδοκρινολόγο ειδικό για εγκυμοσύνες!

Εύχομαι γρήγορα μανούλα!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ο ακτινολόγος απέκλεισε το ενδεχόμενο να είναι κλειστή λόγω σπασμών. Τώρα για φλεγμονή ή σαλπιγγίτιδα, δεν έχω περάσει ή τουλάχιστον δεν το αντιλήφθηκα. Νομίζω ότι δεν θέλω να το ψάξω κ πάρα πολύ για την κλειστή σάλπιγγα εκτός κ αν ο γυναικολόγος μου πει ότι είναι κάτι που αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα. Δεν θέλω να αγχωθώ με πολλές εξετάσεις κ στο τέλος να μου πουν ότι δεν γίνεται τίποτα. Μόλις τον τελευταίο μήνα κατάφερα να αποβάλω το άγχος και έφτιαξε ο κύκλος μου.

Εξάλλου έμεινα τον Φεβρουάριο έγκυος (τότε δεν ήξερα για τη σάλπιγγα) αλλά παλινδρόμησε. Άρα γιατί να μην μείνω ξανά?

Όσο για το θυρεοειδή αύριο θα πάω σε ενδοκρινολόγο κ θα σας πω νεότερα.

Ευχαριστώ κ φιλιά σε όλες1

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Fofi μου, εύχομαι να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου αυτό το μήνα!!!

 

Κοπελάρα μου σε ευχαριστώ για την ευχή αλλα δεν τρέφω και πολλές ελπίδες. Σήμερα η θερμοκρασία μου έπεσε στο 36,6 οπότε σε 1-2 μερούλες.... Πάντως όπως είπα και χθές νιώθω πολύ καλύτερα τον τελευταίο καιρό οπότε δεν με παίρνει απο κάτω (είπαμε υπάρχει πάντα και το plan b:) )

Σε ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες που μας δίνεις οι οποίες είναι πραγματικά χρήσιμες.

 

Θα έρθει για όλες μας η σειρά. Κορίτσια.....keep hoping !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Fofaki, την καλύτερη δουλειά κάνεις! Να μην σε παίρνει από κάτω εννοείται!Εγώ άλλωστε όπως σας το έχω ξαναπεί, ξέρετε πότε πήγαν όλα καλά; Όταν είπα ό,τι κι αν γίνει μάνα θα γίνω. Θα κάνω ό,τι χρειαστεί! Επίσης -αν και είναι θέμα χαρακτήρα το καταλαβαίνω- οι εξετάσεις δεν πρέπει να σας αγχώνουν αλλά να σας ηρεμούν! Οι εξετάσεις γίνονται για να μη ξανασυμβεί ξανά οποιαδήποτε αναποδιά!

Baby girl μου, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω ούτε να σε βάλω σε κακές σκέψεις, μία παλίνδρομη κύηση μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός, μπορεί όμως και απόδειξη κάποιου προβλήματος, όπως πχ ενός μικροβίου. Στο οικογενειακό μου περιβάλλον κοπέλα είχε 3 παλίνδρομες, είχε έρθει θυμάμαι σε μια γιορτή μας, όταν ήμουν έγκυος 5 μηνών στην μπουμπού μου και μου είπε τον πόνο της. Της είπα να πάει να κάνει εξετάσεις pcr για μικρόβια και θρομβοφιλία. Τελικά είχε πράγματι ένα μικρόβιο κι αυτή και ο άνδρας της. Πήραν αγωγή και δόξα τω θεώ έχουν στην αγκαλιά τους την κουκλίτσα τους μόλις πριν λίγους μήνες!!!

Όλα γίνονται! Για όλα υπάρχει λύση! Μόνο αν μία γυναίκα δεν έχει μήτρα δεν μπορεί να αποκτήσει παιδί! Με όλα τα άλλα υπάρχουν λύσεις!!! Αυτό να σκέφτεστε και να είστε αισιόδοξες!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia eimai kai egw kenouria edo,thelo sas parakalo tin voithia sas...exo kanei eksomtrio to Martio,exo minei me mia salpiga,pos metrate tis eres gonimopiisis?sas inketevo na mou pite,exo apogoitefti poliiiiiiiiii...sxedon kate vradi kleo..den andexo aloooo.....ti na kanooo??????????????????????????:-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

koritsia eimai kai egw kenouria edo,thelo sas parakalo tin voithia sas...exo kanei eksomtrio to Martio,exo minei me mia salpiga,pos metrate tis eres gonimopiisis?sas inketevo na mou pite,exo apogoitefti poliiiiiiiiii...sxedon kate vradi kleo..den andexo aloooo.....ti na kanooo??????????????????????????:-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(

 

Xristinaki καλως μας ηρθες . Πρωτα απ' ολα προσπαθησε να εισαι ηρεμη πουλακι μου . Το να κλαις κ να εισαι στεναχωρημενη ειναι ενα απο τα κυρια αιτια που το νινι δεν σου καθεται .

Ρωτας για "ημερες γονιμοποιησης" εννοεις τι γονιμες ημερες που μπορεις να συλλαβεις? Αν ναι , τοτε θα μετρησεις ποσες μερες ειναι ο κυκλος σου (δηλ καθε ποσες μερες ερχεται η περιοδος) . Αν πχ ειναι καθε 28 ημ , τοτε χονδρικα οι γονιμες μερες σου αρχιζουν απο την 10η μεχρι την 16η . Τοτε ερχομαστε σε επαφη πιο συστηματικα κ αναμενουμε. Ωστοσο καθε γυναικα ειναι διαφορετικη κ μπορει να κανει ωοθυλακιορρηξια πριν ή μετα απο αυτες τις μερες που ειπα πιο πανω.

Για εμας που μονο η μια μας σαλπιγγα ειναι λειτουργικη , γνωριζουμε πως εχουμε πιθανοτητα να μεινουμε εγκυες μονο οταν εχουμε ωοθ/ξια απο την πλευρα που εχουμε βατη σαλπιγγα . Οι ωοθηκες μας παραγουν ωαρια εκ περιτροπης .Οχι ομως παντα εναλλαξ .Δηλ μπορεις για 2 μηνες να παραγει η δεξια , για 1 μηνα η αριστερη , μετα ξανα 3 μηνες η δεξια κ.ο.κ Οι συνδυασμοι ειναι ατελειωτοι οπως καταλαβαινεις. Αυτο που τονιζω ειναι οτι βασει κανονα στο συνολο του ετους θα εχουν απο 6 ωοθυλακιορρηξιες η καθε ωοθηκη (το συνολο 12 ολες μαζι) .

 

Οποτε βημα - βημα :

 

1.Καταγραφουμε τον κυκλο μας (ανα ποσες μερες μας ερχεται περιοδος)

2. Υπολογιζουμε τις γονιμες μας ημερες , γνωριζοντας οτι αυτες ειναι στα μεσα περιπου καθε κυκλου . Ενα καλο προγραμματακι που βοηθαει οσες κοπελες εχουν σταθερο κυκλο ειναι αυτο http://www.babyzone.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1449:ypologismos-gonimon-imeron&catid=35:eimai-egkuos&Itemid=58

3.Ερχομαστε σε επαφη εκεινες τις ημερες ελπιζοντας οτι αυτη την φορα παραγουμε ωαριο απο την μερια που υπαρχει/δουλευει η σαλπιγγα.

4. Ξεχνιομαστε για 2 περιπου εβδομαδες (αναλογα τον κυκλο της καθεμιας) κ περιμενουμε να δουμε καθυστερηση :)

 

Αν τωρα θελεις να εισαι σιγουρη για το ποια ωοθηκη κανει ωαριο καθε μηνα , μπορεις να πας σε γιατρο κ να σε βλεπει στον υπερηχο . Ετσι θα ξερεις ποιο μηνα να ελπιζεις πολυ κ ποιον λιγο . Σε ολους τους μηνες ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ , συγκρατημενα παντα, διοτι ακομη κ αν λειτουργει μοναχα πχ η δεξια σαλπιγγα κ αυτο το μηνα κανεις αυγουλακι απο την αριστερη , μπορει η αντιθετη σαλπιγγα να γειρει προς την αντιθετη πλευρα κ να πιασει το ωαριο σου , με αποτελεσμα να συλλαβεις .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina se'efxaristo polii....para poliiii geia tis sinboules sou,me ton kiklo den poli to katalaba,mpika eki pou mou edipes...px tora exo ta rouxa mou..px tora mou eirthe stis 11 dld extes..kai me kratai akribos 1 ebdomada,to apotelesma eitane oti i meres mou einai stis 20-25/8/2011,des kai esu pes mou se parakalo to apotelesma an to ekana kala...px mou eirthe 11 kai telioni 18..to apotelesma...????pes mou an to ekana kala..please...kai geia to anxos...exo iperboliko anxos..prospatho 3 xronia,fetos mou ekatse to eksomitrio kai tora exo anxothi pio poliii....astaaa den mporo na vro tin iremia mou.....:(((

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Katerina se'efxaristo polii....para poliiii geia tis sinboules sou,me ton kiklo den poli to katalaba,mpika eki pou mou edipes...px tora exo ta rouxa mou..px tora mou eirthe stis 11 dld extes..kai me kratai akribos 1 ebdomada,to apotelesma eitane oti i meres mou einai stis 20-25/8/2011,des kai esu pes mou se parakalo to apotelesma an to ekana kala...px mou eirthe 11 kai telioni 18..to apotelesma...????pes mou an to ekana kala..please...kai geia to anxos...exo iperboliko anxos..prospatho 3 xronia,fetos mou ekatse to eksomitrio kai tora exo anxothi pio poliii....astaaa den mporo na vro tin iremia mou.....:(((

 

Ελα βρε Χριστινακι να τα παρουμε με την σειρα . Πριν απο την χτεσινη εναρξη περιοδου ποτε σου ηρθε μεσα στον μηνα Οκτωβρη? Κ ποτε τον μηνα Σεπτεμβρη ? Αυτο στο ρωταω για να υπολογισουμε τον κυκλο σου.

 

Ο κυκλος της γυναικας μετριεται ως εξης : Παιρνεις πχ το ποτε σου ηρθε τον Σεπτεμβρη . Ας πουμε στις 3/9 (παραδειγμα ετσι?) . Δεν μας νοιαζει το ποτε τελειωνει , αλλα ΤΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ. Μετα βλεπεις ποτε σου ηρθε η περιοδος τον επομενο μηνα . Ας πουμε οτι σου ηρθε 1/10 . Απο τις 3/9 μεχρι τη 1/10 , το διαστημα της μιας περιοδου με την αλλη ειναι 28 ημερες . Σωστα? Αυτο το διαστημα ονομαζεται κυκλος της γυναικας . Οταν το διαστημα αυτο ειναι σταθερο , δηλαδη σου ερχεται στανταρ καθε 28 μερες ξερεις οτι ο κυκλος σου ειναι 28 ημερων .

 

Στο σαιτ που ειχε τον υπολογιστη μεσα βαζεις ,εκτος απο την 1η ημερα της τελευταιας περιοδου σου , το ποσο μεγαλος η μικρος ειναι ο κυκλος σου .

Εγω οταν εβαλα την 11/11 για τελευταια περιοδο κ κυκλο 28 ημερων μυ εβγαλε οτι οι γονιμες σου ειναι Απο 22-11-2011 εως 27-11-2011

 

Αν δεν μπορεις να βρεις ποιος ειναι ο κυκλος σου , αν μπερδευτεις ή οτιδηποτε αλλο , γραψε μου εδω τις τελευταιες 3 περιοδους σου κ θα στον βρω εγω.

 

Για την προσπαθεια των 3 ετων τωρα : Σε γιατρο , εκτος εγκυμοσυνης, εχεις παει ? Εχεις κανει εξετασεις ? Αν ναι , ποιες ειναι αυτες? Ο αντρας σου σπερμοδιαγραμμα εκανε?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δωστε μου τα φωτα σας , σας παρακαλω . Ειδικα οσες περασατε εξωμητριο . Οπως ξερετε εχω βουλωμενη στην δεξια σαλπιγγα. Αυτο το μηνα η ωοθυλακιορρηξια εγινε απο δεξια στις 5/11 , αλλα ειπα να του δωσω μια ευκαρια κανοντας κανονικα προσπαθεια κ περνοντας τα προβλεπομενα φαρμακα . Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι η γιατρος μου με υποψιασε οτι θα μπορουσα να κανω εξωμητριο , εαν η δεξια μου σαλπιγγα ειναι εστω κ λιγο βατη . Να σας πω την αληθεια δεν την πηρα κ πολυ στα σοβαρα , διοτι οσοι γιατροι ειδαν την σαλπιγγογραφια ειπαν οτι ειναι τερμα βουλωμενη λογω συμφυσεων (μαζι κ η ιδια οταν την ειδε για πρωτη φορα) .

Το θεμα ειναι οτι εδω κ 3 μερες κ μεχρι σημερα (δηλ απο 19η μεχρι σημερα που ειναι η 21η μερα του κυκλου) , ποναει δεξια χαμηλα , εκει που υπολογιζω οτι βρισκεται η σαλπιγγα . Για την ακριβεια δεν ποναει ακριβως . Ειναι σαν να τσιμπαει κ σαν να ειναι μουδιασμενη η περιοχη εκεινη συνεχεια . Επισης ωρες ωρες νιωθω σαν να "παλεται" εσωτερικα. Σκωλικοειδιτιδα δεν παιζει να ειναι γτ την εχω βγαλει .

 

Οσες εχετε βιωσει εξωμητριο μηπως θα θελατε να μου απαντησετε απο ποτε αρχισε να σας ποναει , αν κ εφοσον σας πονεσε .

 

ΥΓ: Αιμα δεν εχω δει καθολου . Κατα τα αλλα ειμαι περιφημα .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

kατερινακι μου ακομα δεν εχο αρχισει να κανο εξετασεισ..ομοσ εκλισα ρανδεβου στο γιατρο..να δουμε τι θα μου πει...ειχα περιοδο στισ 2/10/2011....και τορα εχο στισ 11/11/2011 ειχα λιγι κατιστερισι..απο το Μαρτιο δεν ειχα καθολου κατιστερισι,ο περιοδοσ μου ειναι σχεδον στατερο..πχ αφτο το μινα εχο στισ 11?11?2011,τον δεκενβρι μπορι να μου ερθι ι στισ 11 η 10 η 12 εκι δλδ ειναι σχεδον στατερο.....σιγνομι βρε κατερινα μου αλα δεν πολι κσερο απο αφτα,γιαφτο και στεναχοριεμε..δεσ ποιο ειναι ο κικλοσ μου σε παρακαλο...δλδ αφτο το μινα πιεσ ειναι η μερεσ???:(((

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...