Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες:-D

Lucciola θα συμφωνήσω με τη Mummy και τη Margi. Ο χειρότερος σύμβουλος είναι ο πανικός. Καλύτερα να κάνει κανείς σίγουρα βήματα, βασισμένος σε πραγματικότητες.

(και ο κάθε γιατρός έχει μια σοβαρή ευθύνη σ'αυτό)

Η λογική μου λέει ότι προηγείται μια σαλπιγγογραφία για να εξακριβώσεις την τωρινή σου κατάσταση και η εύρεση ενός καλού γιατρού.

Δυστηχώς δεν είμαι η καταλληλότερη για να προτείνω γιατρό, λόγω μικρής εμπειρίας στο θέμα...αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βρεις εάν ψάξεις.

Όσο για το άγχος και πώς το διώχνουμε...(γιατί λίγο-πολύ όλες μας πιάνει)...Μάλλον προσπαθώντας να μην μεγαλοποιούμε αυτό που μας συμβαίνει, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά πράγματα που μας ευχαριστούν και μας χαλαρώνουν...

Μας εύχομαι δύναμη, ψυχραιμία και χαμόγελο...;)

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lucciola μου, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον κ. Χασιάκο και τον συνεργάτη του κ. Μουστακαρία, οι οποίοι δεν είναι του ΙΚΑ μεν, αλλά ο κ. Χασιάκος ξεγεννά στο Αρεταίειο και δεν είναι άνθρωποι του συμφέροντος!

Όσο για το σύνδρομο ντάουν μην τα ακούτε αυτά κορίτσια... Αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει και στα 20...

Link to comment
Share on other sites

αποφασισαμε με τον αντρα να κανουμε την σαλπιγγογραφια πρωτα και το σπερμοδιαγραμμα - αφου λενε ολοι οι γιατροι οτι εχουμε ενα μικρο θεμα κινητικοτητας με βαση το περσινο - και μοναδικο σπερμοδιαγραμμα που ειχαμε κανει μπας και εχει βελτιωθει. και οχι, δεν τον πηρα στα σοβαρα τον "μπαμπα" γιατρο οταν ειπε για την ηλικια. ειχα χρονο να χωνεψω την βλακεια του -ναι, με τρομαξε αλλα εφοσων ειναι ολα καλα, μητρα, γονιμοτητα, θυροειδης (τον ρυθμιζουμε) ακομα και το σπερμα δεν ειναι κακο οι κυστες στο στηθος απλα θελουν παρακολουθηση, και γενικα εκτος απο τις σαλπιγγες που δεν ξερουμε που βρισκομαστε ακομα ειμαστε γενικα σε καλη υγεια και οι δυο καλη διαθεση να υπαρχει και αποβολη του αγχους και εχει ο θεος. α, ειναι και το θεμα ωορηξιας.... :shock:

το αγχος το παλευουμε. το πιο δυσκολο απο ολα κατα την γνωμη μου...

μονο που φοβαμαι μην εχει δικιο ο γιατρος για την ωορηξια και χρειαστω να παρω φαρμακα. εχουμε διδυμα στο σόι οποτε ετσι κι αλλιως υπαρχει το ενδεχομενο της πολαπλης κυησης... και ετσι δεν θα ξερουμε αν ηρθε απο το φαρμακο ή το σόι dna. :lol: αλλα τα φοβαμαι τα φαρμακα.

ο αντρας μου λεει να παμε για σπερματέγχυση μετα την σαλπιγγογραφια (αν ειναι ολα καλα) γιατι εχει βαρεθει να περιμενει να γινει απο μονο του. λεει "με το δικο μου χαζο σπερμα που κουτουλαει και μετα πεφτει εξω και τις δικες σου χαζες σαλπιγγες ποτε δεν θα πιασουμε παιδι!"

παντα με χιουμορ!

κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας. :D:D:D:D

margi δεν ξερω τι να σου πω. καταλαβαινω την απογοητευση σου -πραγματικα- αλλα υπομονη βρε κοριτσι... ;) ναι, κι αλλη! πιστευω πως και για σενα ειναι θεμα χρονου... εφτασες μεχρι εδω να τα παρατησεις τωρα;;; εε;

mammy30 μολις τελειωσω με την σαλπιγγογραφια -που μεχρι τελος εβδομαδας πρεπει να κανω- θα δω τι θα κανω με το θεμα γιατρος. παντως σε ευχαριστω. αν θες στειλε μου τα τηλεφωνα τους σε πμ. εχω ακουσει και τα δυο ονοματα και καλα λογια- μαλλον απο σενα.:mrgreen:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

θα στα στείλω κοπέλα μου γλυκιά!Καλή επιτυχία στη σαλπιγγογραφία!πιστεύω πήρες τις σωστές αποφάσεις!!

Δε νομίζω ότι θα το έχεις ακούσει μόνο από μένα για τον γιατρό, γιατί υπάρχει ολόκληρο fan club στο parents cafe :))))))))))))))

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=807&page=129&highlight=%F7%E1%F3%E9%E1%EA%EF%F2

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σε όλες,

Παρακολουθώ τις τελευταίες συνομιλίες, αλλά δεν μιλώ γιατί καλύτερα να μιλάει η εμπειρία σε τόσο σοβαρά θέματα.

Lucciola, νομίζω πάντως ότι πήρες τη σωστή απόφαση:D.

Mummy και Margi είστε πολύτιμες...μοιράζεστε αυτά που περάσατε και ξεκαθαρίζετε τη σκέψη μας σε πολλά θέματα.

Σας ευχαριστούμε...;)

Fofi35, που είσαι; Τι κάνεις; Όλα καλά; Περιμένουμε νέα σου!!!!:wink:

 

Φιλιά σε όλες...:P

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και δυστυχώς δεν έχουμε καθόλου χρήματα για εξωσωματική....Οπότε...άδηλον το μέλλον μας. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. 25 μέρα του κύκλου κι άρχισα να ΄χω πόνους περιόδου για μια ακόμη φορά!!! Εμένα μάλλον η περίοδος θα σταματήσει να έρχεται όταν μπω στην εμμηνόπαυση και μόνο.....

 

margi μου, να ρωτήσω κάτι; Δεν μπορεί να γίνει κάποιος οικονομικός διακανονισμός στις εξωσωματικές; Δεν ξέρω αν είναι ανόητη η ερώτηση αλλά έχεις ακούσει κάτι ανάλογο; Μήπως είναι επιστημονική φαντασία; Το ρωτάω γιατί οικονομικά θέματα φαντάζομαι έχει πολύς κόσμος...Πρέπει τα χρήματα να δωθούν μία και έξω; Υπάρχει τάση να βοηθούν τον κόσμο που δεν μπορεί να πληρώσει αμέσως;

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

margi μου, να ρωτήσω κάτι; Δεν μπορεί να γίνει κάποιος οικονομικός διακανονισμός στις εξωσωματικές; Δεν ξέρω αν είναι ανόητη η ερώτηση αλλά έχεις ακούσει κάτι ανάλογο; Μήπως είναι επιστημονική φαντασία; Το ρωτάω γιατί οικονομικά θέματα φαντάζομαι έχει πολύς κόσμος...Πρέπει τα χρήματα να δωθούν μία και έξω; Υπάρχει τάση να βοηθούν τον κόσμο που δεν μπορεί να πληρώσει αμέσως;

 

Whispering απο προσωπικη εμπειρια μιλωντας , οσους γιατρους κ αν εχω ρωτησει που να ασχολουνται με εξωσωμ μου εχουν πει οτι θελουν τα λεφτα μπραφ ! Αυτο με κολλησε κ μενα σαν την margi στο θεμα της εξωσωματικης . Κ μια κ μιλαμε για πολλα λεφτα (το λιγοτερο που μου εχουν πει για την δικη μου περιπτωση ηταν 2 χιλιαρικα χωρις τα φαρμακα) το αφησα κ εγω στην ακρη το θεμα κ προσπαθω με λιγοτερο επεμβατικους τροπους . Τωρα αν καποια εχει καταφερει να κανει διακανονισμο , μπραβο της , αλλα σε μενα το ξεκοψαν ολοι απο την αρχη και να φανταστεις ειμαι κ του χωρου....

 

Τωρα να σας πω εγω το διλλημα/προβληματισμό μου μπας κ μου πειτε καμια γνωμη? Συντομο ιστορικο : Πολυκυστικες βαριας μορφης , βουλωμενη η δεξια σαλπιγγα απο οξεια σκωλικοειδητιδα . Αριστερη βατη . Σπερμα πολυ καλο . Με προκληση ωοθ/ξιας τον Μαιο εμεινα εγκυος , αλλα παλινδρομησε στην 8η - 9η εβδομαδα . Διαγνωστηκα με μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο κ καποια αυτοανοσο που ακομα δεν εχει εκδηλωθει , αλλα φαινεται καθαροτατα στα εργαστηριακα μου οτι θα εκδηλωθει .Το ποτε ενας Θεος το ξερει . Παιρνω filicine , salospir και glucophage . αργοτερα θα χρειαστω κ αντιπηκτικες .

 

Τωρα εχουμε τα εξης στοιχεια : Πηγα στη γυναικολογο σημερα (9η μερα του κυκλου) γιατι ξανακανα προκληση αυτο το μηνα (ο πρωτος μηνας προσπαθειας μετα την παλινδρομηση) . Ο υπερηχος εδειξε 4 ωοθυλακια απο την δεξια(βουλωμενη) πλευρα , διαστασεων 12.1mm , 11.5 mm , 10.1 mm , 10mm και 2 ωοθυλακια απο την αριστερη διαστασεων 9.5mm κ 8.3mm . Ενδομητριο 6.1 mm .

Οπως καταλαβαινετε εχω πολυ ελαχιστες πιθανοτητες αυτον τον μηνα καθως πολυ καλα τα ωοθυλακια της αριστερης ωοθηκης μεν , αλλα ελα που εχουμε βουλωμα στην σαλπιγγα....Η γιατρος επιμενει να προσπαθησουμε μηηηηπως κ συλλαβει η αλλη βατη σαλπιγγα καποιο ωοθυλακιο . Απο την αλλη μου ειπε οτι αν η βουλωμενη μου σαλπιγγα ειναι εστω κ ελαχιστα βατη (που δεν φαινεται κατι τετοιο στην σαλπιγγογραφια αλλα anyway) μπορει να υπαρξει περιπτωση εξωμητριου .

 

Κ τωρα σας ρωτω : Να το ρισκαρω? Εσεις τι θα κανατε? by the way στην προηγουμενη μου προσπαθεια με 2 καλα ωοθυλακια απο την αριστερη κ ενα μικρουτσικο στην δεξια που τελικα υπεστρεψε μονο του , εμεινα εγκυος . Να κανω την σταυρο μου κ να πω οτι βρεξει ας κατεβασει κανοντας την ενεση για να σκασουν τα αυγουλακια μου? Αν δεν κανω την ενεση , κινδυνευουν να γινουν κυστικα τα ωοθυλακια μου κ δεν ειμαι για νεες περιπετειες...

 

Πειτε βρε κοριτσια....:confused::confused::confused:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Whispering απο προσωπικη εμπειρια μιλωντας , οσους γιατρους κ αν εχω ρωτησει που να ασχολουνται με εξωσωμ μου εχουν πει οτι θελουν τα λεφτα μπραφ !

Πειτε βρε κοριτσια....:confused::confused::confused:

 

Εγω μεχρι στιγμης εχω πληρωσει μονο τη συμμετοχη των φαρμακων και το κοστος της κλινικης με πιστωτικη καρτα που κανει ατοκες δοσεις.

Αν πας σε ενα απο τα μεγαλα μαιευτηρια της Αθηνας, θα σου δωσουν τιμοκαταλογο και τροπους πληρωμης.

Link to comment
Share on other sites

Katerina2512 και νανσυ_ ,

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο οικονομικό θέμα...

Στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν θα χρειαστεί εξωσωματική άμεσα... Αυτό θα κριθεί από μια επισκεψη στο καινούργιο γιατρό που θα επισκεφθώ, αλλά θέλω να είμαι ενημερωμένη.Ίσως τα χρειαστώ όλα αυτά πιο σύντομα απ'όσο φαντάζομαι:?...

 

Κaterina2512, δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να σε βοηθήσω. Ίσως τα κορίτσια στο forum που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία, θα σε συμβουλεύσουν καλύτερα...Θα τολμήσω πάντως να σου πω τη σκέψη μου (αλλά με κάθε επιφύλαξη). Αφού ο γιατρός σου, σου συστήνει να προσπαθήσεις, φαντάζομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να συλλάβεις κανονικά...και αφού η δεξιά σάλπιγγα φαίνεται κλειστή, πιθανόν να μη δημιουργήσει πρόβλημα...Αν δεν έχω λάβει κάτι υπ'όψιν μου, παρακαλώ ας με διορθώσουν οι υπόλοιπες....

Εύχομαι ότι και να αποφασίσεις να είναι για καλό!!! Και φυσικά...να συμβεί το καλύτερο:-P!

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε!

 

Whispering πέρασα ένα πολύ όμορφο 4ήμερο και ηρέμησα αρκετά (επίτηδες δεν μπήκα στο forum μπας και ξεχαστώ λίγο). Βγήκαμε, είδαμε φίλους χαλαρώσαμε, γελάσαμε... Είμαι στην 15η μέρα σήμερα και ελπίζω. Αν δεν κάτσει και αυτό το μήνα θα ξεκινήσω να παρακολουθώ την ωορρηξία μου υπερηχογραφικά απο τον επόμενο... Έσύ όλα καλα; - ενέδωσες :-) !!!!

 

Κaterina2512 επειδή είμαι και εγώ με 1 σάλπιγγα λόγω εξωμητρίου πίστευα και εγώ πως μόνο με ωορρηξία απο τα δεξιά (που έχω σάλπιγγα) μπορεί να μείνω έγκυος. Ο γιατρός μου όμως μου τόνισε πως υπάρχει περίπτωση να γονιμονοιηθεί και ωάριο της αριστερής μου ωοθήκης (το επιβεβαίωσα ψάχνοντας και στο internet!). Αυτό συμβαίνει γιατί το ωάριο μετά την ωορρηξία πέφτει στον δουγλάσιο χώρο και απο εκεί μπορεί η υπάρχουσα σάλπιγγα να το "τραβήξει". Διαβάζοντας στα διάφορα φορουμ έπεσα στην περίπτωση κοπέλας που είχε τέτοια σύλληψη. Φαντάζομαι βέβαια πως δεν είναι ίδιες οι πιθανότητες όπως όταν γίνεται η ωορρηξία απο την πλευρά της υπάρχουσας σάλπιγγας, αλλα έστω και λίγες πιθανότητες παραπάνω είναι κάτι....

 

Lucciola κορίτσι μου καλά κάνεις με την σαλπιγγογραφία. Ένα βήμα τη φορά γιατί τα πολλά σε μπλέκουν και δεν βγάζεις και συμπέρασμα πιστεύω. Δές πρώτα οτι όλα καλά με τις σάλπιγγες και μετά βλέπεις και για την ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πρωτα απ' ολα ευχαριστω για τις γνωμες . Μαλλον κ εγω τεινω στο να τα σκασω τα ωοθυλακια κανονικα κ οτι ειναι να γινει ας γινει . Αυτο που με εκανε να τρελαθω στα γελια ηταν η αντιδραση του αντρα μου οταν του ειπα εν συντομια τον προβληματισμό μου . Απο αυτα δεν σκαμπαζει κ γενικα εχει μια φυσικη απεχθεια προς καθετι ιατρικό.Εκει λοιπον που του βαζω να φαει , καθομαι διπλα του κ του λεω η καημενη τον πονο μου . Πανω που εχω τελειωσει τις τελευταιες λεξεις της εξιστορησης με κοιταει (απο ωρα) με ενα βλεμμα αγελαδας που εχει παθει ηλεκτροσοκ κ μου λεει "Τι να σου πω ρε αγαπη μου? Να ηταν ματς να σου λεγα παιξε διπλο! Τωρα οπου κ να πονταρεις στον κουβα θα παει το δελτιο!!!!!" χαχαχχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχχ

Ελιωσα κοριτσια!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Ο κακομοιρης δεν ξερει απο που του ερχονται...Προσπαθει να βοηθησει κ δεν ξερει πως....

Παντως αυτο με την σκαντζα ωοθηκης-σαλπιγγας το ξερω κ εγω . Ωστοσο δεν θα πονταρω κιολας . Αν με θελει καλως . Αλλιως τουλαχιστον να μην γινει κανενα εξωμητριο κ τρεχω....Θα δω κ τις αυριανες διαστασεις που θα μας δωσει ο υπερηχος κ αποφασιζω αναλογα .

 

lucciola πολυ σωστη η σκεψη του αντρα σου . Πρωτον αν υπαρχει προβλημα στις σαλπιγγες κ προχωρησετε σε σπερματεγχυση , ειναι σαν να δινετε τζαμπα λεφτα κ δευτερον πολλες φορες μετα την σαλπιγγογραφια εχει διαπιστωθει οτι υπαρχει αυξηση πιθανοτητων , διοτι το σκιαγραφικο καθως περναει μεσα στις σαλπιγγες , καμια φορα ξεβουλωνει ηπια βουλωματακια . Επισης μην τα φοβασαι τα φαρμακα κ μην μασας για την ηλικια . Κ εγω που ειμαι σχετικα μικρη (27) τα ειδαμε τα χαΐρια μου!!!:mad:

 

fofi35 αυτο το μηνα ελα να ελπιζουμε μαζι :oops:

 

Whispering ελπιζω ο νεος ιατρος να σε διαφωτισει .

 

νανσυ_ με πιστωτικη καρτα μου ειπανε κ μενα , αλλα εγω μιλουσα για προσωπικη διευθετηση .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2512 η αλήθεια είναι οτι έχουν μεγάλη πλάκα οι άντρες όταν προσπαθείς να τους εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα με τα γυναικολογικά. Σε κοιτάνε με το βλέμμα του ροφού λες και είσαι απο άλλο πλανήτη. Να φανταστείς εμένα ο δικός μου δεν του πέρναγε με τίποτα απο το μυαλό οτι μία γυναίκα δεν είναι σε θέση να συλλάβει όλο τον μήνα, αλλα κάποιες λίγες μέρες και πάλι όχι με 100% επιτυχία....

 

Αυτό τον μήνα δεν ελπίζω μόνο για μένα, αλλά έστω και για μία οποιδήποτε κοπέλα εδω μέσα.. έτσι για το γούρι, να νιώσουμε και οι υπόλοιπες οτι θα πάρουμε σειρά....

Link to comment
Share on other sites

κορισια σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη.

και Katerina2512 το χρειαζόμουν αυτο. :rolleyes:

και μενα ο αντρας μου ολο αστεια ειναι. παλι καλα που το εχουν το κουραγιο να το γυρνανε σε αστειο...

απο το πρωι σαν ζομπι ειμαι. νιωθω σαν να χασαμε παλι πολυτιμο χρονο. πηγα το πρωι εκανα σαλπιγγογραφια και τι μου λενε.... οτι και η δεξια σαλπιγγα ειναι στενη αρα οχι και πολυ καλη και η βουλωμενη ειναι και υδροσαλπιγγα! μονο που δεν με πιασανε τα κλαματα. δεν ξερω. μου λεει οτι μπορει να δειχνει οτι εχω καθαρισει απο χλαμυδια και στην πραγματικοτητα να κρυβονται κι αλλα χλαμυδιομικροβια στη βουλωμενη. (δεν το ειπε ετσι το ειπε πιο επιστημονικα) παω για λαμπαροσκοπιση/υστεροσκοπιση τελικα μπας και σωσουμε κατι. οκ. να τα δωσουμε τα λεφτα για την επεμβαση. δεν πειραζει. εξαλλου για αναγκη τα βαζαμε στην ακρη. μετα; αν κατι παει στραβα; αν δεν μπορουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα; τι κανουμε; που θα τα βρουμε που μεταξυ μας βγαζουμε ψιχουλα να ζησουμε; τα βαζαμε στην ακρη για το κοστος τοκετου και ολες τις εξετασεις και τα περα δωθε ταξιδια.. και πιθανων απροβλεπτα.

λεει οτι με την επεμβαση θα ανοιξει η κλειστη σαλπιγγα. ισχει αυτο; γιατι ο δευτερος γιατρος που πηγα μου πως δεν γινεται να ανοιχτει η κλειστη σαλπιγγα, πως ειναι επικινδυνο. εχω μπερδευτει.

δεν καταλαβαινω. οταν εκανα την σαλπιγγογραφια το καλοκαιρι του 10 γιατι δεν ειπε ξεκαθαρα ο γιατρος τοτε οτι οι πιθανοτητες δεν ειναι καλες;;; και ο μετα γιατρος γιατι οταν ειδε ολες τις εξετασεις δεν ειπε κατι;

ή μηπως απλα θελει λεφτα ο τωρα γιατρος και μου τα φερνει οπως τον συμφερει για να τα τσεπωσει; δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω!!!! εχω βαρεθει τους γυναικολογους! θελω να την κανω την επεμβαση και να τελιωνω. αλλα να τον εμπιστευτω; εχω βαρεθει να τρεχω. μου ειπε 1500 ολα για την λαμπαροσκοπιση και μου ειπε οτι υπαρχει και περιπτωση να καλυψει και κατι το ΙΚΑ. τι λετε; μουφες;

και η κλειστη σαλπιγγα μπορει να ανοιχτει; μου ειπε οτι θα τα διορθωσουμε και θα μπορουμε να δοκιμασουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα εφοσων υπαρχει ωορηξια καθε μηνα. τι λετε;:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ax,βρε λουσιόλα!!!Μού θυμίζεις τον εαυτό μου όταν έπρεπε να πάρω απόφαση για το εάν έπρεπε να κάνω λαπαροσκόπηση ή όχι. Τις ίδιες σκέψεις έκαν για τα οικονομικά.....Δύσκολα τα πράγματα, δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Καταρχήν έχεις πάρει καλές συστάσεις για το γιατρό σου; Είναι καλός, βρε κοριτσάκι μου; Ρώτησες; Μήπως να έπαιρνες και μία δεύτερη γνώμη; Δεν ξέρω τι γίνεται με τη βουλωμένη σάλπιγγα, αν ανοίγει ή όχι! Θα μας πει η mummy, οταν μπει . Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις κι άλλον γιατρό κι αν σου πει τα ίδια να προχωρήσεις. Πάντως η τιμή του είναι πολύ καλή. Εγώ στην Θεσσαλονικη μαζί με υστεροσκόπηση έδωσα γύρω στα 2500 χιλιάρικα.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κορισια σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη.

και Katerina2512 το χρειαζόμουν αυτο. :rolleyes:

και μενα ο αντρας μου ολο αστεια ειναι. παλι καλα που το εχουν το κουραγιο να το γυρνανε σε αστειο...

απο το πρωι σαν ζομπι ειμαι. νιωθω σαν να χασαμε παλι πολυτιμο χρονο. πηγα το πρωι εκανα σαλπιγγογραφια και τι μου λενε.... οτι και η δεξια σαλπιγγα ειναι στενη αρα οχι και πολυ καλη και η βουλωμενη ειναι και υδροσαλπιγγα!μονο που δεν με πιασανε τα κλαματα. δεν ξερω.

 

Καταρχην εχεις πμ. Κατα δευτερον ψυχραιμια . Η στενωση στη μια σαλπιγγα δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι δεν ειναι λειτουργικη . Απλα καλο θα ηταν να βρεις καποιον τροπο να ελεγξεις το γτ εγινε αυτη στενωση . Μηπως λογω χλαμυδιων? Μηπως για αλλο λογο ? Ιδανικη εξεταση για να το ξεκαθαρισεις ειναι η λαπαροσκοπηση .

 

μου λεει οτι μπορει να δειχνει οτι εχω καθαρισει απο χλαμυδια και στην πραγματικοτητα να κρυβονται κι αλλα χλαμυδιομικροβια στη βουλωμενη. (δεν το ειπε ετσι το ειπε πιο επιστημονικα)

 

Εχει απολυτο δικιο . Μπορει αν πηρες θεραπεια για τα χλαμυδια να αποδυναμωθηκαν οσα κυκλοφορουσαν σε μητρα κ ενδοτραχηλο (κ αρα να μην αντοπιζονται με την καλλιεργεια ή την εξεταση ιστου περιοδου) , αλλα μερικα να "φωλιασαν" στις σαλπιγγες .

 

παω για λαμπαροσκοπιση/υστεροσκοπιση τελικα μπας και σωσουμε κατι. οκ. να τα δωσουμε τα λεφτα για την επεμβαση. δεν πειραζει. εξαλλου για αναγκη τα βαζαμε στην ακρη. μετα; αν κατι παει στραβα; αν δεν μπορουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα; τι κανουμε; που θα τα βρουμε που μεταξυ μας βγαζουμε ψιχουλα να ζησουμε; τα βαζαμε στην ακρη για το κοστος τοκετου και ολες τις εξετασεις και τα περα δωθε ταξιδια.. και πιθανων απροβλεπτα.

 

Σε αυτο παω πασο γτ κ εγω στην ιδια θεση ειμαι . Τοσο που ωρες ωρες σκεφτομαι να μην κανω τιποτα παραπανω απο αυτα που κανω τωρα κ αν μου κατσει εκατσε . Δεν παιζει ουτε σαλιο...

 

λεει οτι με την επεμβαση θα ανοιξει η κλειστη σαλπιγγα. ισχει αυτο; γιατι ο δευτερος γιατρος που πηγα μου πως δεν γινεται να ανοιχτει η κλειστη σαλπιγγα, πως ειναι επικινδυνο. εχω μπερδευτει.

 

Υπαρχουν 2 σχολες γιατρων οσον αφορα τα "ξεβουλωματα" των σαλπιγγων . Η μια λεει να μην τις πειραζουμε , αλλα αν χρειαστει να τις αφαιρουμε , διοτι μια πασχουσα σαλπιγγα πρωτον μπορει να επηρρεασει κ να δημιουργησει φλεγμονή στην αλλη που ειναι καλη κ δευτερον μπορει να δημιουργει τοξικο περιβαλλον στο ενδομητριο κ να μην επιτρεπει να γινει εμφυτευση . Η αλλη σχολη προσπαθει να κανει σαλπιγγοπλαστικη , συμφυσιολυση ή να ξεβουλωσει με οποιονδηποτε αλλο δυνατο τροπο την πασχουσα σαλπιγγα , με σκοπο την αποκατασταση της . ΑΛΛΑ πολλοι γιατροι δεν παραδεχονται ως σωστες τις επεμβασεις αυτες γιατι εχουν φτωχο αποτελεσμα κ μπορει να αυξησουν ελαφρως την πιθανοτητα εξωμητριου . Επιπλεον πρεπει να ειναι πολυ μαγκας ο γιατρος για να σου κανει καλη δουλεια .

 

δεν καταλαβαινω. οταν εκανα την σαλπιγγογραφια το καλοκαιρι του 10 γιατι δεν ειπε ξεκαθαρα ο γιατρος τοτε οτι οι πιθανοτητες δεν ειναι καλες;;; και ο μετα γιατρος γιατι οταν ειδε ολες τις εξετασεις δεν ειπε κατι;

 

Οι σαλπιγγες σου το 2010 πιθανον δεν ηταν στην ιδια κατασταση που ειναι τωρα . Αν ειχες χλαμυδια απο τοτε που δεν θεραπευτηκαν , στα 2 αυτα χρονια που περασαν ειναι ικανα να σου εκαναν την ζημια που βλεπεις στην τωρινη σαλπιγγογραφια σου .

 

ή μηπως απλα θελει λεφτα ο τωρα γιατρος και μου τα φερνει οπως τον συμφερει για να τα τσεπωσει; δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω!!!! εχω βαρεθει τους γυναικολογους! θελω να την κανω την επεμβαση και να τελιωνω. αλλα να τον εμπιστευτω; εχω βαρεθει να τρεχω. μου ειπε 1500 ολα για την λαμπαροσκοπιση και μου ειπε οτι υπαρχει και περιπτωση να καλυψει και κατι το ΙΚΑ. τι λετε; μουφες;

και η κλειστη σαλπιγγα μπορει να ανοιχτει; μου ειπε οτι θα τα διορθωσουμε και θα μπορουμε να δοκιμασουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα εφοσων υπαρχει ωορηξια καθε μηνα. τι λετε;:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Για το ΙΚΑ δεν ξερω τι δικαιολογει . Ουτε ξερω αν θελει να στα παρει ο γιατρος , αλλα μια δευτερη γνωμη δεν εβλαψε ποτε κανεναν . Για το αν θα ανοιχτει η σαλπιγγα σου απαντησα κ πιο πανω . Το πιο σημαντικο ειναι οτι αντε κ ανοιξε , ειναι σιγουρος ο γιατρος οτι θα ξαναγινει λειτουργικη? Μια σαλπιγγα με τραυματισμενο ενδοθηλιο λογω εξωτερικης παρεμβασης δεν ειναι το ιδιο καλη στο να προωθει το γονιμοποιημενο ωαριο το ιδιο καλα κ γρηγορα προς την μητρα . Αρα δεν ειναι ακριβως λειτουργικη κ ετσι αυξανεται λιγο η πιθανοτητα εξωμητριου που λεγαμε πιο πανω.

 

Συμπερασμα: Γνωμη μου ειναι να κανεις την λαπαροσκοπηση , αλλα περισοτερο να επιμεινετε στο να βρειτε τι αρχιζει να βουλωνει την υγιη σαλπιγγα , παρα να προσπαθησετε να ξεβουλωσετε την ηδη στουμπωμενη . Κ μη σου πω αν χρειαστει να αφαιρεθει η αρρωστουλα σαλπιγγα . Με μια σαλπιγγα που δεν επηρρεαζεται απο την απεναντι φλεγμενουσα κ μια σπεματεγχυσουλα (ή κ με μια απλη προκληση κ προγραμματισμενες επαφες) θα εισαι μια κουκλα ζωγραφιστη . Κοινως ετοιμη κ αμπαλαρισμενη για νινι :D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina2512 η αλήθεια είναι οτι έχουν μεγάλη πλάκα οι άντρες όταν προσπαθείς να τους εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα με τα γυναικολογικά. Σε κοιτάνε με το βλέμμα του ροφού λες και είσαι απο άλλο πλανήτη. Να φανταστείς εμένα ο δικός μου δεν του πέρναγε με τίποτα απο το μυαλό οτι μία γυναίκα δεν είναι σε θέση να συλλάβει όλο τον μήνα, αλλα κάποιες λίγες μέρες και πάλι όχι με 100% επιτυχία....

 

Αυτό τον μήνα δεν ελπίζω μόνο για μένα, αλλά έστω και για μία οποιδήποτε κοπέλα εδω μέσα.. έτσι για το γούρι, να νιώσουμε και οι υπόλοιπες οτι θα πάρουμε σειρά....

 

fofi εγω χρειαστηκα 20 λεπτα να του εξηγησω τι πα να πει εξωμητριο! :lol::lol: Κ κατα λαθος οταν του εξηγουσα , του ειπα την φραση "εκτοπη κυηση" αντι να το πω εξωμητριο κ πεταγεται ο αμοιρος κ λεει "ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ???!!!!!ΜΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ Κ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!" Ελεος! Ξεραθηκα στα γελια !

 

Αυτο το μηνα ελπιζουμε για ολες να σπασει η ρημαδα η γκινια . Ενα καλο ποδαρικο ρε παιδιααααααα ;)

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

margi πρώτη φορά πήγα σε αυτόν το γιατρό την περασμένη βδομάδα και μου πρότεινε την λαμπαροσκόπιση/υστεροσκόπιση και τελικά εκάνα πρώτα )στο Λητώ γιατί δεν έβρησκα τόσο σύντομα καλύτερη τιμή και ήταν όντως καλή!!) την σαλπιγγογραφια σήμερα. έχω 10 συστάσεις, (από δώ τον βρήκα- το φόρουμ) πολύ καλά λόγια αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αυτό που λέει και η Katerina2512 για το αν θα πετύχει το άνοιγμα της σάλπιγγας και αν θα δημιουργήσει άλλες βλάβες. φοβάμαι. φαίνεται καλός και σαν να θέλει πραγματικά να βοηθήσει - θέλω να τον εμπιστευτώ και είναι χειρούργος οπότε την επεμβαση θα την κάνει ο ίδιος και με πολύ βεβαιότητα λέει οτι θα πετύχει. δεν ξέρω... μια καλή μου φίλη λέει να πάρω και δεύτερη γνώμη από τον Χασιάκο αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω να κλείσω σύντομα ραντεβού γιατί γίνεται Ο χαμός. θα πρέπει να περιμένω κανα δυό μήνες. και ειλικρινά έχω βαρεθεί να πηγαίνω από γιατρό σε γιατρό και δεν αντέχω να περιμένω άλλο. δεν μπορόυμε να χάσουμε κι αλλο χρόνο.

 

Katerina2512 πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. σου έστειλα πμ.

δεν ξέρεις πόσο το εκτιμώ....

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχεις πμ. Κατα δευτερον ψυχραιμια . Η στενωση στη μια σαλπιγγα δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι δεν ειναι λειτουργικη . Απλα καλο θα ηταν να βρεις καποιον τροπο να ελεγξεις το γτ εγινε αυτη στενωση . Μηπως λογω χλαμυδιων? Μηπως για αλλο λογο ? Ιδανικη εξεταση για να το ξεκαθαρισεις ειναι η λαπαροσκοπηση .

 

 

 

Εχει απολυτο δικιο . Μπορει αν πηρες θεραπεια για τα χλαμυδια να αποδυναμωθηκαν οσα κυκλοφορουσαν σε μητρα κ ενδοτραχηλο (κ αρα να μην αντοπιζονται με την καλλιεργεια ή την εξεταση ιστου περιοδου) , αλλα μερικα να "φωλιασαν" στις σαλπιγγες .

 

 

 

Σε αυτο παω πασο γτ κ εγω στην ιδια θεση ειμαι . Τοσο που ωρες ωρες σκεφτομαι να μην κανω τιποτα παραπανω απο αυτα που κανω τωρα κ αν μου κατσει εκατσε . Δεν παιζει ουτε σαλιο...

 

 

 

Υπαρχουν 2 σχολες γιατρων οσον αφορα τα "ξεβουλωματα" των σαλπιγγων . Η μια λεει να μην τις πειραζουμε , αλλα αν χρειαστει να τις αφαιρουμε , διοτι μια πασχουσα σαλπιγγα πρωτον μπορει να επηρρεασει κ να δημιουργησει φλεγμονή στην αλλη που ειναι καλη κ δευτερον μπορει να δημιουργει τοξικο περιβαλλον στο ενδομητριο κ να μην επιτρεπει να γινει εμφυτευση . Η αλλη σχολη προσπαθει να κανει σαλπιγγοπλαστικη , συμφυσιολυση ή να ξεβουλωσει με οποιονδηποτε αλλο δυνατο τροπο την πασχουσα σαλπιγγα , με σκοπο την αποκατασταση της . ΑΛΛΑ πολλοι γιατροι δεν παραδεχονται ως σωστες τις επεμβασεις αυτες γιατι εχουν φτωχο αποτελεσμα κ μπορει να αυξησουν ελαφρως την πιθανοτητα εξωμητριου . Επιπλεον πρεπει να ειναι πολυ μαγκας ο γιατρος για να σου κανει καλη δουλεια .

 

 

 

Οι σαλπιγγες σου το 2010 πιθανον δεν ηταν στην ιδια κατασταση που ειναι τωρα . Αν ειχες χλαμυδια απο τοτε που δεν θεραπευτηκαν , στα 2 αυτα χρονια που περασαν ειναι ικανα να σου εκαναν την ζημια που βλεπεις στην τωρινη σαλπιγγογραφια σου .

 

 

 

Για το ΙΚΑ δεν ξερω τι δικαιολογει . Ουτε ξερω αν θελει να στα παρει ο γιατρος , αλλα μια δευτερη γνωμη δεν εβλαψε ποτε κανεναν . Για το αν θα ανοιχτει η σαλπιγγα σου απαντησα κ πιο πανω . Το πιο σημαντικο ειναι οτι αντε κ ανοιξε , ειναι σιγουρος ο γιατρος οτι θα ξαναγινει λειτουργικη? Μια σαλπιγγα με τραυματισμενο ενδοθηλιο λογω εξωτερικης παρεμβασης δεν ειναι το ιδιο καλη στο να προωθει το γονιμοποιημενο ωαριο το ιδιο καλα κ γρηγορα προς την μητρα . Αρα δεν ειναι ακριβως λειτουργικη κ ετσι αυξανεται λιγο η πιθανοτητα εξωμητριου που λεγαμε πιο πανω.

 

Συμπερασμα: Γνωμη μου ειναι να κανεις την λαπαροσκοπηση , αλλα περισοτερο να επιμεινετε στο να βρειτε τι αρχιζει να βουλωνει την υγιη σαλπιγγα , παρα να προσπαθησετε να ξεβουλωσετε την ηδη στουμπωμενη . Κ μη σου πω αν χρειαστει να αφαιρεθει η αρρωστουλα σαλπιγγα . Με μια σαλπιγγα που δεν επηρρεαζεται απο την απεναντι φλεγμενουσα κ μια σπεματεγχυσουλα (ή κ με μια απλη προκληση κ προγραμματισμενες επαφες) θα εισαι μια κουκλα ζωγραφιστη . Κοινως ετοιμη κ αμπαλαρισμενη για νινι :D

 

 

Πάντως σευχαριστω και γω η ασχετη, εισαι πολυ αναλυτικη και ενημερωθηκα. μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας

Link to comment
Share on other sites

lucciola σου απαντησα . Δυστυχως να σε κατευθυνω στο θεμα γιατρου δεν μπορω . Αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο πιο πολυ πιστευω οτι πρεπει να παρεις κ αλλη γνωμη . Το ξερω τοι κουραστηκες με τους γιατρους (ολες μας φτανουμε σε αυτο το σημειο ) ομως αν δεν λυσεις το προβλημα σου οριστικα με καποιο τροπο ολα τα υπολοιπα ειναι πασαλειμματα . Κ στο λεω εγω που σε λιγοτερο απο 6 μηνες προλαβα να ανακαλυψω οτι εκτος απο πολυκυστικες , εχω μια βουλωμενη σαλπιγγα , προδιαβητη εκτος κυησης κ κανονικοτατο διαβητη κυησεως (στους 2 μηνες που ημουνα εγκυος το καταφερα κ αυτο η ρουφι@ν@!!!) , αντιφωσφολιπιδικο κ ενα ρημαδι αυτοανοσο που λεγεται σκληροδερμια και που δεν εκδηλωθηκε μεν , αλλα ολοι οι γιατροι μου λενε να μην αγχωνομαι κ να μην στεναχωριεμαι γτ αυτο θα το κανει να εκδηλωθει πιο γρηγορα...Κ φυσικα να μην ξεχασω την παλινδρομηση που κανενας δν ξερει απο τι προηλθε . Ο γυναικολογος λεει οτι μπορει να επαιξε κ ρολο το ουρεοπλασμα που ειχα . Ο διαβητολογος ενοχοποιει το σακχαρο μου. Η αιματολογος ενοχοποιει το αντιφωσφολιπιδικο . Η ρευματολογος προσπαθει να ακυρωσει την διαγνωση της αιματολογου .

 

Αλλα εγω θα τους διαψευσω ολους κ θα αποκτησω παιδακι . Κ αν δεν αποκτησω βιολογικο θα υιοθετησω . Μου αξιζει ρε γαμωτο να γινω μανουλα. Κ ας ξερω οτι κανενας δν μου χρωσταει τιποτα . Κ ας ξερω οτι ουτε ο Θεος μου χρωσταει . Εγω του χρωσταω γτ με ολα αυτα μου δινει δυναμη να λεω οτι ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΝΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ με τον ενα ή τον αλλο τροπο .

 

Τα ειπα κ εσκασα !!!!! χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχχα

 

Επισης εκμεταλευομαι δεοντως την αδεια μου κ καταστρεφω την διαιτα μου ψηνοντας κοτοπιτα! Οποια θελει κερναω... :mrgreen::mrgreen:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σευχαριστω και γω η ασχετη, εισαι πολυ αναλυτικη και ενημερωθηκα. μακαρι να πανε ολα καλα σε ολες μας

 

Νεραιδουλα μου να εισαι καλα . Κ στειλε σε μας κ σε σενα οση πιο πολλη μπεμπεδονεραιδοσκονη μπορεις για να πετυχουμεεεεεε !

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

margi πρώτη φορά πήγα σε αυτόν το γιατρό την περασμένη βδομάδα και μου πρότεινε την λαμπαροσκόπιση/υστεροσκόπιση και τελικά εκάνα πρώτα )στο Λητώ γιατί δεν έβρησκα τόσο σύντομα καλύτερη τιμή και ήταν όντως καλή!!) την σαλπιγγογραφια σήμερα. έχω 10 συστάσεις, (από δώ τον βρήκα- το φόρουμ) πολύ καλά λόγια αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αυτό που λέει και η Katerina2512 για το αν θα πετύχει το άνοιγμα της σάλπιγγας και αν θα δημιουργήσει άλλες βλάβες. φοβάμαι. φαίνεται καλός και σαν να θέλει πραγματικά να βοηθήσει - θέλω να τον εμπιστευτώ και είναι χειρούργος οπότε την επεμβαση θα την κάνει ο ίδιος και με πολύ βεβαιότητα λέει οτι θα πετύχει. δεν ξέρω... μια καλή μου φίλη λέει να πάρω και δεύτερη γνώμη από τον Χασιάκο αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω να κλείσω σύντομα ραντεβού γιατί γίνεται Ο χαμός. θα πρέπει να περιμένω κανα δυό μήνες. και ειλικρινά έχω βαρεθεί να πηγαίνω από γιατρό σε γιατρό και δεν αντέχω να περιμένω άλλο. δεν μπορόυμε να χάσουμε κι αλλο χρόνο.

 

Katerina2512 πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. σου έστειλα πμ.

δεν ξέρεις πόσο το εκτιμώ....

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως εγινε αυτο. σορρυ. αλλα έγραφα. κλαψ.

 

χαχαχχαχαχααχαχχαχαχ! Σε σαμποταρει κ το ρημαδι το pc??????? Αυτα ειναι ! Ριξτου μια βρισια για να συνελθει!!!!

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2512...και γω σου κλαιγομαι. :oops: να είχαμε ολες την δυναμη να τα βλεπουμε τοσο θετικα. και ο γιατρος μου ειπε πως πρεπει να βλεπω την θετικη πλευρα και να μην με παιρνει απο κατω η ολη υποθεση του μωρου.

για μενα δυσκολο.

χαρα στο κουράγιο σου!

απο ψυχολογια χαλια... και μονο που βρηκες το χρονο να το αναλυσεις και να μου τα εξηγησεις το εκτιμω πολυ.

ολες γενικα με εχετε βοηθησει πολυ. ειδικα σε αυτη την σελιδα (μια σάλπιγγα εμποδιο....)

:rolleyes:

που να ξεραμε οτι θα ηταν τοσο δυσκολο να αποκτησουμε παιδια...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Να μην αισθανεσαι καθολου ασχημα καλη μου . Για καθεναν ο,τι εχει , μικρο η μεγαλο προβλημα , το θεωρει το πιο μεγαλο του κοσμου . Να λες οτι σκεφτεσαι για να ξαλαφρωνεις . Εδω μεσα εκτος απο ανταλλαγη πληροφοριων κανουμε κ ομαδικη ψυχοθεραπεια . :-D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...