Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Ασε Εβη μου! Το πώς άγχώνομαι γι' αυτή την εξέταση, δεν περιγράφεται.....Ο άντρας μου συμφώνησε να την κάνει κι εγώ όλο το αναβάλλω. Το άλλο Σαββατποκύριακο θα πάμε διήμερο στην Λευκάδα. Λέω να πάμε πρώτα, να περάσουμε καλά και μετά να κάνει την εξέταση....[/QU

margi θα πας λευκαδα? τελειααααααααα.ευχομαι να περασεις τελεια και να γυρισεις με σπορακι στη κοιλιτσα σου.........................:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παίζεται αν θα παμε τελικά...Υπάρχει περίπτωση να γίνει η βάφτιση του μωρού μιας φίλης μου εκείνη την Κυριακή που σκοπεύουμε να πάμε, οπότε μάλλον θα το αναβάλλουμε..

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου.καλημερα μαργκι μου.τι κανετε?κοριτσια το εξωμητριο ποτε το καταλαβαινεις/.σε μια εβδομαδα περιμενω περιοδο και με τσιμπαει λιγο δεξια.καλου κακου ρωταω.

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ρομπενούλα μου, μη βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου! Μην αγχώνεσαι....Αλλά, για να ξέρεις, το εξωμήτριο κάνει ρήξη αφού κάνεις καθυστέρηση. Εγώ έκανα ρήξη σχεδόν στην 5η εβδομάδα χωρίς να πονάω καθόλου πιο πριν. Μονο λίγο πονούσε το νεφρό μου ( λίγες μέρες πριν τη ρηξη), εκανα την εξέταση κι εκεί έμαθα για εγκυμοσύνη και εξωμήτριο.

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι τα άλλα κορίτσια που είχαν εξωμήτριο. Βρε κορίτσια, σχεδόν κάθε μήνα πριν αδιαθετήσω και πολλές φορές και στα μέσα του κύκλου έχω πονάκια χαμηλά δεξιά ( στην καλή πλευρά). Κάθε μήνα που το παθαίνω τρέμω από φόβο και αγωνία ( να φανταστείτε αδιαθετώ, τελείώνει η περίοδος και συνεχίζω να αναρωτιέμαι μη τυχόν είμαι έγκυος και πάθω πάλι τα ίδια). Τον προηγούμενο μήνα έκανα υπέρηχο, ήμουν οκ....Αυτό το μήνα πάλι τα ίδια. Μόλις αδιαθετήσα πονάκια δεξιά και πόνος στο αριστερό νεφρό. Η περίοδος μου είναι πολύ σταθερή. 28-30 μέρες πάνω κάτω και ποτέ μετά το χειρουργείο δεν είχα καθυστέρηση.Εχω κλείσει ραντεβού για υπέρηχο αύριο και θα δούμε σε τι κατάσταση είμαι. Μια φίλη λέει ότι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό αφού έχω κάνει χειρουργείο, η γιατρός είπε ότι μπορεί να ενοχλεί το έντερο...Τι να πω....Εσεις αντιμετωπίζετε τίποτα παρόμοιο;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ρομπενούλα μου, μη βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου! Μην αγχώνεσαι....Αλλά, για να ξέρεις, το εξωμήτριο κάνει ρήξη αφού κάνεις καθυστέρηση. Εγώ έκανα ρήξη σχεδόν στην 5η εβδομάδα χωρίς να πονάω καθόλου πιο πριν. Μονο λίγο πονούσε το νεφρό μου ( λίγες μέρες πριν τη ρηξη), εκανα την εξέταση κι εκεί έμαθα για εγκυμοσύνη και εξωμήτριο.

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι τα άλλα κορίτσια που είχαν εξωμήτριο. Βρε κορίτσια, σχεδόν κάθε μήνα πριν αδιαθετήσω και πολλές φορές και στα μέσα του κύκλου έχω πονάκια χαμηλά δεξιά ( στην καλή πλευρά). Κάθε μήνα που το παθαίνω τρέμω από φόβο και αγωνία ( να φανταστείτε αδιαθετώ, τελείώνει η περίοδος και συνεχίζω να αναρωτιέμαι μη τυχόν είμαι έγκυος και πάθω πάλι τα ίδια). Τον προηγούμενο μήνα έκανα υπέρηχο, ήμουν οκ....Αυτό το μήνα πάλι τα ίδια. Μόλις αδιαθετήσα πονάκια δεξιά και πόνος στο αριστερό νεφρό. Η περίοδος μου είναι πολύ σταθερή. 28-30 μέρες πάνω κάτω και ποτέ μετά το χειρουργείο δεν είχα καθυστέρηση.Εχω κλείσει ραντεβού για υπέρηχο αύριο και θα δούμε σε τι κατάσταση είμαι. Μια φίλη λέει ότι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό αφού έχω κάνει χειρουργείο, η γιατρός είπε ότι μπορεί να ενοχλεί το έντερο...Τι να πω....Εσεις αντιμετωπίζετε τίποτα παρόμοιο;;[/

margi μου τα πονακια που εχεις στα μεσα του κυκλου σου ειναι πονακια ωορηξιας, και εγω τα παθαινω ειναι πονακια οπως της περιοδου.εγω σημερα κλεινω 28 ημερες και απο αυριο περιμεν να αδιαθετησω και εχω απο χθες πονακια χαμηλα. καποιες φορες με πιανει πονος απο τη μερια που εχω αφαιρεση τη σαλπιγγα. να ξερεις οτι και με την αλλαγη του καιρου θα πονας χειρουργειο καναμε κοριτσακι μου δεν βγαλαμε παρανυχιδα. margi καποιες φορες απο την μερια που εχασα την σαλπιγγα νιωθω ενα κενο απο την μερια εκεινη, το αισθανεσαι και εσυ ή ειναι η φαντασια μου. χθες με επιασαν τα ψυχολογικα μου ρε γαμωτο...............γιατι???? ΘΕΛΩ ΜΩΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩ:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια μου.καλημερα μαργκι μου.τι κανετε?κοριτσια το εξωμητριο ποτε το καταλαβαινεις/.σε μια εβδομαδα περιμενω περιοδο και με τσιμπαει λιγο δεξια.καλου κακου ρωταω.

μην ανησυχεις, εγω με σταθερο κυκλο και με καθυστερηση 10 ημερων εκανα χοριακη και εμαθα οτι ημουν εγκυος( εφοσον ειχα πρισμενο στηθος,αναγουλες,αυπνια και συχνοουρια)μετα απο 7 εβδομαδων εγκυμοσυνης,ειχα συνεχεια καφε υγρα στο εσωρουχο μου και με επιαναν φριχτοι πονοι αριστερα, σε σημειο οταν επαθα ρηξη την 8 εβδομαδα να μην μπορω να σταθω απο τον πονο,ασε που ουρησα αιμα(σορυ για την περιγραφη).στο εξωμητριο οταν κανεις ρηξη σαλπιγγας εχεις και τασης ζαλης και φυσικα φαινετα και απο τις χοριακες που κανεις.εσυ δεν εχεις ουτε καθυστερηση ακομη, οποτε μην συζητας για ρηξη σαλπιγγας δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο. ηρεμησε, κανε μια χοριακουλα να δεις εαν εισαι εγκυος.εγω οταν ειναι να αδιαθετησω εχω πονακια τσιμπιματα οπως λες και εσυ μια βδομαδα νωριτερα. ολα καλα θα πανε.:-D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια μου ειμαι καμενη γιαυτο φοβαμαι και τον ισκιο μου

να μην φοβασαι τιποτα ολα για μας ειναι, δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα μακαρι να μεναμε ολες εγκυες να μας πηγαινανε τελεια,αλλα...............................ολα γοα τους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

να μην φοβασαι τιποτα ολα για μας ειναι, δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα μακαρι να μεναμε ολες εγκυες να μας πηγαινανε τελεια,αλλα...............................ολα γοα τους ανθρωπους.

διαβασα οτι ειχες δυο παλλινδρομες κυησεις και οτι εχεις συμφυσεις στη μητρα απο τις αποξεσεις, εχεις κανει υστεροσκοπηση για να τις αφαιρεσεις??

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι ειχες δυο παλλινδρομες κυησεις και οτι εχεις συμφυσεις στη μητρα απο τις αποξεσεις, εχεις κανει υστεροσκοπηση για να τις αφαιρεσεις??

oχι ακομα.μου ειπαν να προσπαθησω λιγο και μετα.εσυ τι γνωριζεις?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μια μονο σαλπιγγα εχω.τι να κανεις...

 

header_newsroom.gif

Υστεροσκόπηση

ΕΙΝΑΙ, Τρίτη 21 Αυγούστου 2001Με την υστεροσκόπηση εξετάζεται η μήτρα με μεγαλύτερη ακρίβεια και αξιοπιστία από αυτήν που παρέχει το κολπικό υπερηχογράφημα, μας εξηγεί ο εξειδικευμένος γυναικολόγος Ηλίας Τσάκος. Η υπεροχή της υστεροσκόπησης, σύμφωνα με τον εξειδικευμένο γυναικολόγο-χειρουργό μαιευτήρα κ.Ηλία Τσάκο, μέλος του Βρετανικού Κολεγίου Γυναικολόγων , ως διαγνωστικό μέσο, αποκτά μεγαλύτερη σημασία στη διερεύνηση των αιμορραγιών της μήτρας των προ και μετά εμμηνοπαυσιακών γυναικών, όπου η σωστή και έγκαιρη διάγνωση του καρκινώματος του ενδομητρίου μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια. Με την υστεροσκόπηση δεν υπάρχουν τομές, ο μετεγχειρητικός πόνος είναι αμελητέος και η ασθενής εξέρχεται από το νοσοκομείο κατά κανόνα την ημέρα της επέμβασης και επανακτά τη φυσιολογική της δραστηριότητα 2-3 ημέρες μετά. Επιπλέον, η υστεροσκόπηση Παρέχει τη δυνατότητα επισκόπησης της ενδομήτριας κοιλότητας σε μεγέθυνση.

Πόσο απαραίτητη είναι η υστεροσκόπηση στον προληπτικό έλεγχο;

Ορισμένες γυναίκες βρίσκονται σε υψηλό κίνδυνο να εμφανίσουν υπερπλασία ή καρκίνωμα του ενδομητρίου, όπως γυναίκες με παχυσαρκία, πολυκυστικές ωοθήκες γυναίκες που υποβάλλονται σε θεραπεία με ταμοξιφένη έπειτα από μαστεκτομή. Ο προληπτικός περιοδικός έλεγχος, λοιπόν, των γυναικών αυτών με υστεροσκόπηση βοηθά στην έγκαιρη και αξιόπιστη διάγνωση.

Πόσο συμβάλει η υστεροσκόπηση στην αντιμετώπιση των συμφύσεων του ενδομητρίου;

Οι ενδομήτριες συμφύσεις προκαλούνται συνήθως έπειτα από αποσέξεις και φλεγμονές και η βαρύτητα τους κυμαίνεται μεταξύ ήπιας μορφής και πλήρους απόφραξης του ενδομήτριου. Το πλεονέκτημα της υστεροσκόπησης έγκειται στην πλήρη διάγνωση του προβλήματος και στη δυνατότητα ασφαλούς και επιτυχούς θεραπείας υπό άμεση παρατήρηση, αλλά και στη δυνατότητα επανελέγχου μετά τη θεραπεία. Τα αποτελέσματα της υστεροσκόπησης "λύσης συμφύσεων" δείχνουν εξαιρετική επιτυχία τόσο στην αποκατάσταση της περιόδου όσο και στην επίτευξη εγκυμοσύνης.

Υστεροσκόπηση ή απόξεση;

Με τη μέθοδο της υστεροσκόπησης η απόξεση του ενδομητρίου γίνεται με μεγαλύτερα πλεονεκτήματα, διαγνωστικά και θεραπευτικά, σε σύγκριση με την "τυφλή απόξεση" που εφαρμόζεται κατά κανόνα σήμερα.

Ποιος ο ρόλος της υστεροσκόπησης στη θεραπεία των αιμορραγιών της μήτρας, στην αντιμετώπιση της δυσλειτουργικής μηνορραγίας;

Οι στατικές δείχνουν ότι μία στις πέντε γυναίκες θα εμφανίσει αιμορραγία στη μήτρα. Έως πρόσφατα αυτές οι γυναίκες είχαν τη θεραπευτική επιλογή ανάμεσα σε φάρμακα (συχνές παρενέργειες και μέτρια αποτελέσματα) και την υστεροκτομή (τη χειρουργική δηλαδή αφαίρεση της μήτρας με πιθανές άμεσες ή απώτερες επιπλοκές).

Όσο αυξάνει η επιστημονική γνώση σχετικά με την παθοφυσιολογία των αιμορραγιών της μήτρας τόσο αυξάνει και τη δυνατότητα των εξειδικευμένων γυναικολόγων να κατευθύνουν τη θεραπεία στο πάσχον όργανο, που στην πλειονότητα των αιμορραγιών της μήτρας είναι το ενδομήτριο κι όχι η μήτρα. Υπεβλεννογόνια ινομυώματα μπορούν να αφαιρεθούν υστεροσκοπικά και μάλιστα η πρώτη εφαρμογή έγινε το 1983 από πρωτοπόρους υστεροσκόπους. Έως πρόσφατα ασθενείς με υποβλεννογόνια ινομυώματα είχαν να επιλέξουν μεταξύ τους υστερεκτομής (αφαίρεση μήτρας) και της " ανοικτής " αφαίρεσης των ινομυωμάτων, εγχειρήσεις με μεγάλα ποσοστά επιπλοκών .

Ως νέα και πρωτοποριακή μέθοδος θεραπείας της μηνορραργίας είναι η θερμική καταστροφή του ενδομητρίου με μπαλόνι. Πρόκειται για μία μέθοδο κατά την οποία ένα μικρό θερμαινόμενο μπαλόνι "καυτηριάζει" το εσωτερικό της μήτρας. Το πλεονέκτημα της μεθόδου αυτής είναι η τεχνική ευκολία και η ταχύτητα της, η θεαπεία διαρκέι οκτώ λεπτά. Σε πολλές περιπτώσεις μαλιστα δεν απαιτείται ολική αναισθησία, καθώς είναι δυνατή η τοπική αναισθησία.

[

back ]

:-)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σε ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι τα καλυτερα καλη μου

μην μευχαριστεις, υπομονη χρειαζεται και αισιοδοξια αλλα που να την βρουμε με ολα αυτα που μας συμβαινουν κοριτσακι μου. σου ευχομαι και σε σενα του χρονου τετοιο καιρο ενα νινακι στρουμπουλο.;););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου εχει πει οτι δεν χρειαζεται να κανουμε σπερμοδιαγραμμα. εγω εμεινα εκγυος απο μηνα σε μηνα. ιανουαριος 2010 παλλινδρομη κυηση φεβρουαριο 2010 ξαναμενω εγκυος με 8 απριλιου να καταληξω στη κλινικη με εξωμητρια κυηση.:(:(:(

 

Το εξωμήτριο είναι λόγος για σπερμοδιάγραμμα...άκουσέ με αν θέλεις κακό δεν θα πάθει!

Link to comment
Share on other sites

Eκανα υπέεηχο άνω και κάτω κοιλίας. Ολα είναι καθαρά είπε ο γιατρός. Θα κάνω και παρακολούθηση ωορρηξίας και μετά την περίοδο θα δούμε και τις ορμόνες. Μέχρι τέλους του μήνα θα έχουμε κάνει και το σπερμοδιάγραμμα, οπότε τον άλλο μήνα θα ξέρουμε αν κάτι πάει στραβά ή όχι.

Ρομπενούλα μου, αν όλες αυτές οι εξετάσεις βγουν καλές θα κάνω και την υστεροσκόπηση στον Δαλκαλίτση στο Πανεπιστημιακό. Αλήθεια, με το σπέρμα του άντρα σου που υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι, τι γίνεται; Βελτιώθηκε η κατάσταση;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Eκανα υπέεηχο άνω και κάτω κοιλίας. Ολα είναι καθαρά είπε ο γιατρός. Θα κάνω και παρακολούθηση ωορρηξίας και μετά την περίοδο θα δούμε και τις ορμόνες. Μέχρι τέλους του μήνα θα έχουμε κάνει και το σπερμοδιάγραμμα, οπότε τον άλλο μήνα θα ξέρουμε αν κάτι πάει στραβά ή όχι.

Ρομπενούλα μου, αν όλες αυτές οι εξετάσεις βγουν καλές θα κάνω και την υστεροσκόπηση στον Δαλκαλίτση στο Πανεπιστημιακό. Αλήθεια, με το σπέρμα του άντρα σου που υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι, τι γίνεται; Βελτιώθηκε η κατάσταση;

ειδες ολα καλα πηγαν και με το σπερμοδιαγραμμα ακομη καλυτερα θα πανε.εγω σημερα αδιαθετησα 29η ημερα του κυκλου μου,ειναι η δευτερη φορα που αδιαθετω μετα απο το χειρουργειο, πολυ ωραια.σιγα σιγα περναει και για μενα ο καιρος για να κανω την σαλπιγγογραφια.την τεταρτη θα ξαναεπαναλλαβω και τις αλλες 2 ορμονες που μου εχει δωσει:προλακτινη καιFSH.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Τα νέα μου δεν είναι πολύ καλά. Κάναμε το σπερμοδιάγραμμα και δεν βγήκε καθόλου καλό. Δεν έχω τα αποτελέσματα στα χέρια μου. Την Δευτέρα θα τα πάρω μαζί με την καλλιέργεια. Πάντως η μικροβιολόγος απέφευγε να μου τα πει τηλεφωνικώς. Το μόνο που μου είπε είναι ότι είναι 14 εκ ( ενω κανονικά θα έπρεπε να ήταν πάνω από 60!) και κινητικότητα 17% ( ενώ θα έπρεπε πάνω από 25%). Θα μας τα πει καλύτερα ο ουρολόγος είπε.....Οπως καταλαβαίνετε, είμαι χάλια.....Ο άντρας μου επιμένει πως το εργαστήριο έκανε λάθος και θέλει να πάμε να το επαναλάβουμε αλλου. Θα το ξανακάνουμε. Κι εγώ το θέλω, αλλά δε νομίζω να έχουμε φοβερές αποκλίσεις! Εκείνος λέει πως το κάναμε νωρίς ( στις 2μισι μέρες από την τελευταία εκσπερμάτιση) ότι ήταν πολύ αγχωμένος, άυπνος και γι' αυτό βγήκε χάλια. Τι να πω....Εγώ πάντως την είχα την κακή διαίσθηση. Ρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση βελτίωσης με κατάλληλη αγωγή;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια, εγω ειμαι στην 7η μερα μετα το χειρουργειο δεν ηξερα καν ότι μπορει να συμβει εξωμήτριος κυηση και να προκαλέσει όλα αυτά.... διαβάζω καιρό τώρα το foroum για διάφορα θέματα αλλά μετά από αυτό που έπαθα έννοιωσα την ανάγκη να σας γράψω γιατί μονο εσείς θα με καταλάβετε...Πριν ένα μήνα περίπου πήγα στον γιατρό μου για το καθιερωμένο τεστ ΠΑΠ μου είπε ότι όλα είναι τέλεια , υπάρχει ένα μικρο ωχραιμάτωμα το οποίο θα σπάσει στην επόμενη περίοδο... αδιαθέτησα λοιπόν κανονικά απλά μετα είχα τελειώματα περιόδου για καιρό - ο γιατρόσ με καθυσήχασε ότι ήταν λόγο της κύστης που προσπαθεί να σπάσει , μετά από μέρες ξεκίνησαν οι πόνοι τα ίδια ο ιατροσ μου παλί.. με πηγαίνει ο άντρας μου στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ όπου του λένε .... να σας ζήσει είναι έγκυος..... δεν έχουν τον θεό τους...με στέλνουν σπίτι με την λογική να κάνω πάλι χοριακή μετά από δύο μέρες μήπως είναι αποβολή... για το αίμα στην κοιλιά μου που βρήκαν στον υπέρηχο ούτε λόγος.....πάω συστημένη σε άλλων ιατρό την ίδια μέρα γιατι δεν μπορούσα να κάτσω από τους πόνους , κανένα παυσίπονα δεν με έκανε καλα, ο οποίος με έβαλε επείγον χειρουργείο το οποίο μου κόστισε την αριστερή μου σάλπιγγα και το πρώτο μου μωράκι.... τη απαίσιο συναίσθημα...και τώρα τι... γιατι σε μένα...αν το είχε δει ο πρώτοσ ιατρος που με παρακολουθούσε χρόνια δεν θα τα παθαινα όλα αυτα.. ήμουν 7 εβδομάδων.. κριμα.. θα αποκτήσω ποτέ παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουργια στο site και πραγματικα συγχαρητηρια.Αφου μετα απο 15 μηνες δεν εγινε τιποτα αποφασισα να αλλαξω γιατρο και το πρωτο πραγμα που μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.( η χειροτερη εξεταση που εκανα ποτε ).Και τοτε ανακαλυψαμε οτι εχω μονο μια καλη σαλπιγγα, η αλλη ηταν βουλωμενη.Ο γιατροις μου ειπε βεβαια οτι μπορω να μεινω εγκυος και με μια σαλπιγγα πηρα sepafar εκανα υπερηχο και μου βρηκ ε 3 ωαρια.Και αυριο που εχω ωορηξια θα κανω μια ενεση pregnyl και τν επομενη μερα θα εχουμε επαφη για 2 μερες συνεχεια.Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι ειμαι πολυ αγχωμενη, μου εχει γινει εμμονη ιδεα και ολες οι κολλητες ειναι εγκυες παντρεμενες και μη.Ευχαριστω παρα πολυ γιατι μεσα απιο το site πηρα απαντησεις που ηθελα να ρωτησω αλλα φοβομουνα...

 

Νετα μου σου ευχομαι απο καρδια να εχεις καλα αποτελεσματα...και εγω μια απο τα ιδια...μια σαλπιγγα κλειστη, ενεσεις, επαφη, και πολυ ΑΓΧΩΣ ...τιποτα ομως...μετα απο ενα χρονο προσπαθεια εμεινα εγκυος και τωρα εχω ενα παιδακι 6 μηνων και 11 κιλα!!!!!!

θελει πολυ πιστη στον Θεο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για σας

Εύχομαι σύντομα όλες όσες δεν έχετε ακόμα καλα νέα, το επόμενο τεστ να είναι θετικό….

Και εγω μια από τα ιδια….ενα χρονο προσπαθουσαμε να μεινω εγκυος και κάθε μηνα που εβλεπα το τεστ αρνητικό εβαζα τα κλαματα….εξετασεις πολλες και τελικα η μια σαλπιγγα ητανε κλειστη …δηλ μισές πιθανότητες να μείνω….η μια φιλη μου, μου ειπε να παω στην Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου και να παρω το μηλο και μετα από τρεις μερες νηστεία να το φαω….ετσι και εκανα…..και μετα από 20 μερες το τεστ ητανε ΘΕΤΙΚΟ!!!!! Ημουν εγκυος ….δεν το πιστευα ….τρελαθηκα….και όλα πήγαν καλα τωρα εχω στην αγκαλιά μου το αγορακι μου που είναι 6 μηνων και 11 κιλα!!!!!

Κοριτσια δεν θέλει ενεσεις, προγραμματισμενο σεξ, άγχος(τα εκανα και εγω αυτά)….πίστη στον Θεο…..πηγενετε στην Αγια Ειρηνη….και θα δειτε….ολα θα πανε καλα….

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα marisof, καλωσηλθες στη παρεα μας. και εγω παθουσα φεβρουαριο 2010 παλλινδρομη κυηση και απριλιο 2010 εκτοπη κυηση με αφαιρεση αριστερης σαλπιγγας. η δευτερη εγκυμοσυνη μου στοιχησε παααααααααααρα πολυ, ακομη μου ερχονται εικονες απο την ολη διαδικασια απο τοτε που μπηκα στην κλινικη μεχρι απο τοτε που βγηκα. σε καταλαβαινω 100%. υπομονη ευχομαι την επομενη φορα που θα μεινεις εγκυος να κλαις απο δακρυα χαρας που θα κρατας το νινι σου αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τα νέα μου δεν είναι πολύ καλά. Κάναμε το σπερμοδιάγραμμα και δεν βγήκε καθόλου καλό. Δεν έχω τα αποτελέσματα στα χέρια μου. Την Δευτέρα θα τα πάρω μαζί με την καλλιέργεια. Πάντως η μικροβιολόγος απέφευγε να μου τα πει τηλεφωνικώς. Το μόνο που μου είπε είναι ότι είναι 14 εκ ( ενω κανονικά θα έπρεπε να ήταν πάνω από 60!) και κινητικότητα 17% ( ενώ θα έπρεπε πάνω από 25%). Θα μας τα πει καλύτερα ο ουρολόγος είπε.....Οπως καταλαβαίνετε, είμαι χάλια.....Ο άντρας μου επιμένει πως το εργαστήριο έκανε λάθος και θέλει να πάμε να το επαναλάβουμε αλλου. Θα το ξανακάνουμε. Κι εγώ το θέλω, αλλά δε νομίζω να έχουμε φοβερές αποκλίσεις! Εκείνος λέει πως το κάναμε νωρίς ( στις 2μισι μέρες από την τελευταία εκσπερμάτιση) ότι ήταν πολύ αγχωμένος, άυπνος και γι' αυτό βγήκε χάλια. Τι να πω....Εγώ πάντως την είχα την κακή διαίσθηση. Ρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση βελτίωσης με κατάλληλη αγωγή;;

margi τι εγινε κοπελα μου? ξαναεπαναλλαβατε το σπερμοδιαγραμμα? με εχεις βαλει σε σκεψεις εαν ειναι να κανει και ο αντρας μου. σημερα εκλεισα 3 μηνες απο το χειρουργειο εχω να κανω ορισμενες ορμονικες εξετασεις που εχουν μεινει αυτο το μηνα και τον αλλον μηνα την σαλπιγγογραφια. περιμενω νεα σου. σε φιλω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...