Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μαγιοπουλος δεν εχω κανει εγχειρηση απο σκωληκοειδη.. εκανα καλλιέργεια κολπικου κι μου εδειξε μυκητιαση...επιπλέον, μεσα σε λίγους μηνες ειχα περάσει επαναλαμβανομενες ουρολοιμώξεις...μπορει να είναι αυτή η αιτια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρια η υδροσαλπιγγα μπορει να δημιουργηθει οπως σου ειπαν τα κοριτσια κ ο γιατρος σου απο καποιο χειρουργειο κ απο καποιο μικροβιο. Αυτο στο ειπε ο αδερφος σου γιατι οντως ενας ανθρωπος χωρις χειρουργειο ειναι αρκετα σπανιο να κανει υδροσαλπιγγα απο απλα μικροβια του κολπου κ ενω περνει ολες τις προφυλαξεις στο σεξ. Το σπανιο ομως δεν σημαινει οτι ειναι αδυνατο συμβαινει κ απο αλλες αιτιες οπως σου ειπε κ ο γιατρος σου. Να το αντιμετωπησεις αμεσα γιατι η υδροσαλπιγγα ειναι ενα πολυ σοβαρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα! Εδω και 1,5 χρονο προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι... 4/1 εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκα με μια υδροσαλπιγγα.. οι υπολοιπες εξετασεις ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα!!! Το θεμα μου ειναι οτι διχαστηκα.. πηγα σε 2 γιατρους και ο ενας μου ειπε για απωλινωση της σαλπιγγας και εντατικες προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη... και ο αλλος να ξεκινησουμε σπερματενχυση για 6 μηνες και αν δεν εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα να κανουμε αφαιρεση της υδροσαλπιγγας και εξωσωματικη.. σε περιπτωση ομως που θελουμε να συνεχισουμε προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη να μην κανουμε τιποτα.. Εχω καταμπερδευτει!! Η γνωμη του 2ου μου φαινεται καπως υπερβολικη αλλα μηπως ειναι πιο αποτελεσματικη;;; τι πιστευετε εσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Εδω και 1,5 χρονο προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι... 4/1 εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκα με μια υδροσαλπιγγα.. οι υπολοιπες εξετασεις ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα!!! Το θεμα μου ειναι οτι διχαστηκα.. πηγα σε 2 γιατρους και ο ενας μου ειπε για απωλινωση της σαλπιγγας και εντατικες προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη... και ο αλλος να ξεκινησουμε σπερματενχυση για 6 μηνες και αν δεν εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα να κανουμε αφαιρεση της υδροσαλπιγγας και εξωσωματικη.. σε περιπτωση ομως που θελουμε να συνεχισουμε προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη να μην κανουμε τιποτα.. Εχω καταμπερδευτει!! Η γνωμη του 2ου μου φαινεται καπως υπερβολικη αλλα μηπως ειναι πιο αποτελεσματικη;;; τι πιστευετε εσεις;;

 

Η υδροσαλπιγγα κανονικα πρεπει οντως να αφαιρεθει γιατι δημιουργει τοξικο περιβαλλον στη μητρα κ δεν γινετε φυσιολογικη συλληψη. Σπερματεχυση με υδροσαλπιγγα μην κανεις θα σου φαει τα λεφτα ο γιατρος κ συλληψη δεν θα γινετε.Οταν αφαιρεσεις την υδροσαλπιγγα αν η αλλη σαλπιγγα ειναι οκ φυσικα κ μπορεις να συλλαβεις φυσιολογικα κ με μια σαλπιγγα.!! Βεβαια εννοειτε οτι πρεπει να εχεις κ χρονο στην διαθεση σου εννοω ηλικιακα για να κανεις την προσπαθεια σου χωρις ρισκο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Εδω και 1,5 χρονο προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι... 4/1 εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκα με μια υδροσαλπιγγα.. οι υπολοιπες εξετασεις ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα!!! Το θεμα μου ειναι οτι διχαστηκα.. πηγα σε 2 γιατρους και ο ενας μου ειπε για απωλινωση της σαλπιγγας και εντατικες προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη... και ο αλλος να ξεκινησουμε σπερματενχυση για 6 μηνες και αν δεν εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα να κανουμε αφαιρεση της υδροσαλπιγγας και εξωσωματικη.. σε περιπτωση ομως που θελουμε να συνεχισουμε προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη να μην κανουμε τιποτα.. Εχω καταμπερδευτει!! Η γνωμη του 2ου μου φαινεται καπως υπερβολικη αλλα μηπως ειναι πιο αποτελεσματικη;;; τι πιστευετε εσεις;;

 

Καλησπέρα κορίτσι! :) Κι εγώ ξέρω ότι η υδροσάλπιγγα πρέπει να αφαιρείται γιατί δημιουργεί φλεγμονή γενικά στην περιοχή και εμποδίζει τη σύλληψη. Επειδή δεν θέλω να το παίξω γιατρός και να σου πω τι να κάνεις, θα σου πω απλά την δική μου εμπειρία: σε σαλπιγγογραφία, μετά από εξωμήτριο κύηση που απορροφήθηκε, βρέθηκε υδροσάλπιγγα. Ο γιατρός μου πρότεινε κατευθείαν αφαίρεση, όπως και έγινε. Εν τω μεταξύ είχα και άλλα θέματα (ενδομητρίωση) οπότε είπαμε να δώσουμε ένα εξάμηνο μετά την εγχείριση να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μετά εξωσωματική για να προλάβουμε την επανεμφάνιση των κυστών. Ε, ακριβώς στην λήξη του εξαμήνου, κι ενώ είχα ξεκινήσει όλες τις διαδικασίες και περίμενα να αδιαθετήσω για να αρχίσω τις ενέσεις, ήρθε η εγκυμοσύνη! :D Και γενικά ξέρω πολλές κοπέλες που με μία σάλπιγγα έκαναν κανονικά τα παιδάκια τους. Οπότε βάση εμπειρίας δικιάς μου, τείνω να συμφωνήσω με τον πρώτο γιατρό

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα! Εδω και 1,5 χρονο προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι... 4/1 εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκα με μια υδροσαλπιγγα.. οι υπολοιπες εξετασεις ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα!!! Το θεμα μου ειναι οτι διχαστηκα.. πηγα σε 2 γιατρους και ο ενας μου ειπε για απωλινωση της σαλπιγγας και εντατικες προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη... και ο αλλος να ξεκινησουμε σπερματενχυση για 6 μηνες και αν δεν εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα να κανουμε αφαιρεση της υδροσαλπιγγας και εξωσωματικη.. σε περιπτωση ομως που θελουμε να συνεχισουμε προσπαθειες για φυσιολογικη συλληψη να μην κανουμε τιποτα.. Εχω καταμπερδευτει!! Η γνωμη του 2ου μου φαινεται καπως υπερβολικη αλλα μηπως ειναι πιο αποτελεσματικη;;; τι πιστευετε εσεις;;

 

Πολύ καλή μου φίλη, με την οποία γεννήσαμε με 1 μήνα διαφορά, τράβηξε τα εξής: αφαίρεσε υδροσάλπιγγα, ακριβώς γιατί είναι τοξική, όπως έχει ήδη ειπωθεί, αλλά είχε και θέματα με ινομυώματα, όπου σε κάποιο χειρουργείο της έκαναν μεγάλη ζημιά και αποκλείστηκε πάσα πιθανότητα φυσιολογικής σύλληψης. Για καλή της τύχη έπεσε σε καλούς γιατρούς και τα κατάφερε με την πρώτη εξωσωματική!!!

Αν δεν έχεις άλλα προβλήματα πέρα από την υδροσάλπιγγα, μετά την αφαίρεση, ενδεχομένως να μπορείς να συλάβεις φυσιολογικά, αλλά καλό είναι να πάρεις και 2-3 γνώμες από διαφορετικούς γιατρούς.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η υδροσάλπιγγα πρέπει να αφαιρείται από ότι γνωρίζω λόγω τοξικότητας.

Ακόμα και αν την αφαιρέσεις εννοείται πως μπορεί να προκύψει φυσιολογική σύλληψη (εφόσον η άλλη σάλπιγγα είναι διαβατή). Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός βιάζεται να σε προχωρήσει σε σπερματέγχυση και έπειτα εξωσωματική.

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις?

Μην αγχώνεσαι και κάνε ένα βήμα την φορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είμαι 27 χρονών. Οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι όλες φυσιολογικές, όπως και η αριστερή σάλπιγγα απο την σαλπιγγογραφία είναι διαβατή. Για αυτό και μένα μου έκανε εντύπωση η άποψη του 2ου γιατρού που μου είπε για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τον ξέρω πολλά χρόνια (με παρακολουθούσε απο 17χρονών, απλά τα τελευταία 3 χρόνια λόγο του ότι μετακόμισα σε άλλη πόλη με παρακολουθεί άλλος γιατρός, ο οποίος όπως προείπα πρότεινει την απολίνωση της υδροσάλπιγγας) και τον εμπιστευόμουν, και μου φάνηκε λίγο επιπόλαιη η άποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είμαι 27 χρονών. Οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι όλες φυσιολογικές, όπως και η αριστερή σάλπιγγα απο την σαλπιγγογραφία είναι διαβατή. Για αυτό και μένα μου έκανε εντύπωση η άποψη του 2ου γιατρού που μου είπε για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τον ξέρω πολλά χρόνια (με παρακολουθούσε απο 17χρονών, απλά τα τελευταία 3 χρόνια λόγο του ότι μετακόμισα σε άλλη πόλη με παρακολουθεί άλλος γιατρός, ο οποίος όπως προείπα πρότεινει την απολίνωση της υδροσάλπιγγας) και τον εμπιστευόμουν, και μου φάνηκε λίγο επιπόλαιη η άποψη του.

 

Μολις φυγει η υδροσαλπιγγα το πιο πιθανο ειναι να μεινεις εγκυος φυσιολογικα δεν ξερω γιατι σε εσπρωξε αμεσως σε υποβοηθουμενη ειναι οντως υπερβολικο τοσο μικρη κοπελα να μην προσπαθησεις κ φυσιολογικα μολις φυσικα φυγει το εμποδιο της υδροσαλπιγγας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι βιάζομαι, βιάζομαι... χααχαχαχα!!! Αλλά και πάλι το να μπω στην διαδικασία σπερματεγχυσης με μία υδροσάλπιγγα δεν μειώνονται οι πιθανότητες;;;;; Άρα, πάλι δεν θα "χάσω" καιρό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ότι βιάζομαι, βιάζομαι... χααχαχαχα!!! Αλλά και πάλι το να μπω στην διαδικασία σπερματεγχυσης με μία υδροσάλπιγγα δεν μειώνονται οι πιθανότητες;;;;; Άρα, πάλι δεν θα "χάσω" καιρό;;;

 

Οχι απλα μειωνονται το πιο πιθανο ειναι να μην πετυχεις κιολας!! Μην τυχον κ το δοκιμασεις αν ηταν να μενεις εγκυος με υδροσαλπιγγα θα εμενες κ φυσιολογικα η σπερματεχυση ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα με την φυσιολογικη συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα αφαιρεις το προβλημα κ μετα προχωρας σε προσπαθεια. Σπερματεχυση κανουν οσοι δεν εχουν κανενα προβλημα κ απλα δεν πετυχαινουν. Ισως χρειαζοταν τα χρηματα της σπερματεχυσης ή ειναι ασχετος τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ;; Δεν ξέρω.. Απογοητεύτηκα και αγχώθηκα πολύ...

 

Να ανχωνεσε δεν χρειαζετε γιατι ειναι κατι που λυνετε κ μαλιστα ευκολα κ εισαι μικρη κ μπορεις να δοκιμασεις κ ολες τις λυσεις χωρις ανχος. Απλα δεν ξερω σε πια πολη μενεις βρες κ εναν γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θεματα κ αν μπορεις να επισκευτεις κ την αθηνα δεν θα ηταν ασχημο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω κι εγώ;; Δεν ξέρω.. Απογοητεύτηκα και αγχώθηκα πολύ...

 

Να μην απογοητεύεσαι και να μην αγχώνεσαι κυρίως!!! Το άγχος είναι καταλυτικός παράγοντας για τη σύλληψη, οπότε λύσε αρχικά το πρόβλημα με την υδροσάλπιγγα, άσε λίγο τον χρόνο να κυλήσει χαλαρά και βλέπεις... Από τη στιγμή που είσαι κάτω των 30 δεν έχεις και κανέναν λόγο να βιάζεσαι και να αγχώνεσαι!!!

 

Κι αν σε βοηθάει ψυχολογικά, να σου αναφέρω ότι η μητέρα μου με συνέλαβε μετά από σαλπιγγοπλαστική που πραγματοποιήθηκε λόγω προχωρημένης σηψαιμίας από αποβολή και είμαι γεννημένη το 1981!!!! Τώρα που η ιατρική έχει προχωρήσει τόσο, δεν έχεις λόγους να φοβάσαι, ακόμα με μία λειτουργική σάλπιγγα μπορείς να συλάβεις κανονικά, αλλά ακόμα και αυτό να μη συμβεί, έχεις μεγάλο χρονικό περιθώριο για να σκεφτείς αν θα χρειαστεί να προβείς σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μίλησα και με έναν ακόμη γιατρό, ο οποίος πρότεινε και αυτός την αφαίρεση της υδροσάλπιγγας. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να την κάνω τελικά την αφαίρεση... και μετά βλέπουμε.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.... και να αποκτήσω κι εγώ ένα παιδάκι..;););););)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεια σας!!!! Τελικα εκανα αφαιρεση της υδροσαλπιγγας.. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια της αναρωσσης... ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση.. κι οτι απο εδω και περα μπορουμε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες και να ελπιζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!!! Τελικα εκανα αφαιρεση της υδροσαλπιγγας.. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια της αναρωσσης... ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση.. κι οτι απο εδω και περα μπορουμε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες και να ελπιζουμε!!!

 

Σιδερενια κοριτσι!!! Καλη αναρρωση!!! Να ξερεις οτι τωρα μολις ξεκινησεις προσπαθειες εχεις αυξημενες πιθανοτητες για να πετυχεις γιατι ειναι ολα καθαρισμενα μεσα!!! Να πανε ολα καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα :)

Ειδα οτι ηδη εχετε ανοιξει το θεμα το οποιο θελω να αναφερθω οποτε δεν θεωρησα σωστο να ανοιξω αλλο topic.

Εκανα εχτες υστεροσαλπιγγογραφια και εδειξε οτι και στις 2 σαλπιγγες απεικονιζετε υδροσαλπιγγα.Για να απαντησω και σε καποιες κοπελες που ειχαν απορια αν ποναει η οχι η αν ειναι στο "χερι" του γιατρου,δεν εχει να κανει ο γιατρος,εξαρτατε καθαρα απο το ποσο κλειστες ειναι οι σαλπιγγες.Οσο πιο κλειστες τοσο πιο πολυ ο πονος γιατι ο γιατρος προσπαθει να περασει το σκιαγραφικο για να τραβηξει την ακτινογραφια και να δειξει οσο τον δυνατον καλυτερα αποτελεσματα μπορει.

Στην δικη μου περιπτωση οπως και ειχα καταλαβει καιρο τωρα γιατι μετα απο ενα χειρουργειο το 2007 για αφαιρεση 3 κυστων,6 εκατοστων,9 εκατοστων και 6,4 εκατοστων που ειχαν δημιουργηθει κατα πασα πιθανοτητα απο ενδομητριωση παρεμεινε ενας πονος στην δεξια πλευρα στο υψος της σαλπιγγας,πονοι αφορητοι κατα την περιοδο κ.α συμπτωματα(μην σας κουραζω) κατι πηγαινε στραβα.Αλλα παντα ΔΕΞΙΑ.

Λογω του ιστορικου με τις κυστες εξεταζομουν 2 φορες τον χρονο(ΠαΠ,υπερηχοι,καλιεργειες) και κανεις δεν βρηκε ποτε οτι εχω κατι,οποτε ναι γινετε να διαγνωσθειτε καθυστερημενα και φυσικα οι μονοι που επιβαρυνοντε ειμαστε εμεις οι ιδιοι.Συνιστω ανεπιφυλακτα την υστεροσαλπιγγογραφια για να μην εχετε τρεχαματα.Η καθε εξεταση εχει το δικο της λογω υπαρξης.

Εν κατακλειδι για να φτασω στην ερωτηση μου,

ηξερα λογω των πονων στην δεξια πλευρα οτι κατι δεν παει καλα και η σαλπιγγογραφια λεει πως στην δεξια σαλπιγγα δεν απεικονιζετε ΚΑΘΟΛΟΥ σκιαγραφικο υγρο,που σημαινει οτι δεν περναει τιποτα.Κατα την διαρκεια της εξετασης νομιζα οτι η δεξια μου πλευρα ειναι σε φωτια και πονουσα αβασταχτα,συγνωμη για το τραγικο της υποθεσης αλλα θελω να επειμεινω στο οτι δεν ενιωσα καθολου πονο αριστερα.

Στην αριστερη σαλπιγγα λοιπον εγραψε ο ακτινολογος οτι παλι απεικονιζετε εικονα υδροσαλπιγγας και οτι το σκιαγραφικο περασε αλλα "καθυστερημενα".

Ο Γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι ειναι αχρηστες και οι 2 και να τις αφαιρεσω και τις 2 για τον γνωστο λογο του καυστικου περιεχομενου.

Εγω σκεφτομαι απο την αλλη οτι η αριστερη μπορει να ειναι σε καλυτερη μοιρα και θελω να τεκμηριωσω οτι δεν σωνετε απο ενα "ξεβουλωμα".

Υπαρχει αλλη εξεταση που μπορω να κανω?

Υπαρχει καποια κοπελα που ενω εκανε σαλπιγγογραφια και η μια σαλπιγγα εδειχνε απλα βουλωμενη της ειπαν να την αφαιρεσει ετσι κι αλλιως?

Και γενικα οποια συμβουλη ,θα ηταν χρησιμη γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη σε αυτον τον αγωνα της υπογονιμοτητας και εκτιμω βαθυτατα αυτο που κανετε εδω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα :)

Ειδα οτι ηδη εχετε ανοιξει το θεμα το οποιο θελω να αναφερθω οποτε δεν θεωρησα σωστο να ανοιξω αλλο topic.

Εκανα εχτες υστεροσαλπιγγογραφια και εδειξε οτι και στις 2 σαλπιγγες απεικονιζετε υδροσαλπιγγα.Για να απαντησω και σε καποιες κοπελες που ειχαν απορια αν ποναει η οχι η αν ειναι στο "χερι" του γιατρου,δεν εχει να κανει ο γιατρος,εξαρτατε καθαρα απο το ποσο κλειστες ειναι οι σαλπιγγες.Οσο πιο κλειστες τοσο πιο πολυ ο πονος γιατι ο γιατρος προσπαθει να περασει το σκιαγραφικο για να τραβηξει την ακτινογραφια και να δειξει οσο τον δυνατον καλυτερα αποτελεσματα μπορει.

Στην δικη μου περιπτωση οπως και ειχα καταλαβει καιρο τωρα γιατι μετα απο ενα χειρουργειο το 2007 για αφαιρεση 3 κυστων,6 εκατοστων,9 εκατοστων και 6,4 εκατοστων που ειχαν δημιουργηθει κατα πασα πιθανοτητα απο ενδομητριωση παρεμεινε ενας πονος στην δεξια πλευρα στο υψος της σαλπιγγας,πονοι αφορητοι κατα την περιοδο κ.α συμπτωματα(μην σας κουραζω) κατι πηγαινε στραβα.Αλλα παντα ΔΕΞΙΑ.

Λογω του ιστορικου με τις κυστες εξεταζομουν 2 φορες τον χρονο(ΠαΠ,υπερηχοι,καλιεργειες) και κανεις δεν βρηκε ποτε οτι εχω κατι,οποτε ναι γινετε να διαγνωσθειτε καθυστερημενα και φυσικα οι μονοι που επιβαρυνοντε ειμαστε εμεις οι ιδιοι.Συνιστω ανεπιφυλακτα την υστεροσαλπιγγογραφια για να μην εχετε τρεχαματα.Η καθε εξεταση εχει το δικο της λογω υπαρξης.

Εν κατακλειδι για να φτασω στην ερωτηση μου,

ηξερα λογω των πονων στην δεξια πλευρα οτι κατι δεν παει καλα και η σαλπιγγογραφια λεει πως στην δεξια σαλπιγγα δεν απεικονιζετε ΚΑΘΟΛΟΥ σκιαγραφικο υγρο,που σημαινει οτι δεν περναει τιποτα.Κατα την διαρκεια της εξετασης νομιζα οτι η δεξια μου πλευρα ειναι σε φωτια και πονουσα αβασταχτα,συγνωμη για το τραγικο της υποθεσης αλλα θελω να επειμεινω στο οτι δεν ενιωσα καθολου πονο αριστερα.

Στην αριστερη σαλπιγγα λοιπον εγραψε ο ακτινολογος οτι παλι απεικονιζετε εικονα υδροσαλπιγγας και οτι το σκιαγραφικο περασε αλλα "καθυστερημενα".

Ο Γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι ειναι αχρηστες και οι 2 και να τις αφαιρεσω και τις 2 για τον γνωστο λογο του καυστικου περιεχομενου.

Εγω σκεφτομαι απο την αλλη οτι η αριστερη μπορει να ειναι σε καλυτερη μοιρα και θελω να τεκμηριωσω οτι δεν σωνετε απο ενα "ξεβουλωμα".

Υπαρχει αλλη εξεταση που μπορω να κανω?

Υπαρχει καποια κοπελα που ενω εκανε σαλπιγγογραφια και η μια σαλπιγγα εδειχνε απλα βουλωμενη της ειπαν να την αφαιρεσει ετσι κι αλλιως?

Και γενικα οποια συμβουλη ,θα ηταν χρησιμη γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη σε αυτον τον αγωνα της υπογονιμοτητας και εκτιμω βαθυτατα αυτο που κανετε εδω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καταρχας κοριτσι μου δεν χρειαζετε να ανχωνεσε για αυτα τα θεματα υπαρχουν λυσεις ευτυχως. Αν σου ειπε οτι ειναι υδροσαλπιγγα δεν μενεις εγκυος γιατι η υδροσαλπιγγα εχει τοξικες ουσιες που δεν αφηνουν το εμβρυο να ζησει ετσι κ αλλιως. Για τις σαλπιγγες δεν υπαρχει αλλη εξεταση εκτος αν θες μετα απο λιγο καιρο να την επαναλλαβεις σε καποιο αλλο κεντρο για να σιγουρευτεις για τα αποτελεσματα. Τωρα μετα την σαλπογγογραφια προσπαθησε φυσιολογικα να μεινεις εγκυος μηπως κ γινει τιποτα. Αλλα η αληθεια ειναι οτι η υδροσαλπιγγα ειναι κατι που δεν αφηνει πολλα περιθωρια σε ενα εμβρυο. Αν εχεις χρονο ηλικιακα μπορεις να περιμενεις ενα εξαμηνο προσπαθωντας αν οχι καλητερα να κανεις αφαιρεση αμεσα κ να πρωχωρησεις σε εξωσωματικη που σε αυτες τις περιπτωσεις εχει πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας γιατι εξαρχης για αυτες τις περιπτωσεις εφευρεθηκε η εξωσωματικη!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση ninaki80 :)

Ξερω τις επιπτωσεις της υδροσαλπιγγας και δεν διαφωνω στην αφαιρεση,αλλα ειμαι επιφυλακτικη στο "αα αφου εχεις στην μια και η αλλη αχρηστη ειναι".Δεν θα ξεκινησω εξωσωματικη αν δεν αφαιρεσω την δεξια που ειναι εγγυημενα υδροσαλπιγγα και δεν σιγουρευτω οτι και η αριστερη ειναι αχρηστη.

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει αλλα οργανα? ωοθηκες,μητρα κλπ ?

Υπαρχει τροπος να το μαθω αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση ninaki80 :)

Ξερω τις επιπτωσεις της υδροσαλπιγγας και δεν διαφωνω στην αφαιρεση,αλλα ειμαι επιφυλακτικη στο "αα αφου εχεις στην μια και η αλλη αχρηστη ειναι".Δεν θα ξεκινησω εξωσωματικη αν δεν αφαιρεσω την δεξια που ειναι εγγυημενα υδροσαλπιγγα και δεν σιγουρευτω οτι και η αριστερη ειναι αχρηστη.

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει αλλα οργανα? ωοθηκες,μητρα κλπ ?

Υπαρχει τροπος να το μαθω αυτο ?

 

Οχι αν ειναι η αλλη διαβατη δεν χρειαζετε να την αφαιρεσεις βεβαια καλο θα ειναι να πας να δειξεις την σαλπιγγογραφια κ σε αλλον γιατρο να παρεις κ μια αλλη γνωμη. Συνηθως μετα την αφαιρεση της υδροσαλπιγγας δεν υπαρχει κανενα προβλημα λογικα καθαριζουν κ την περιοχη δηλαδη μητρα κτλ. Οποτε με την αφαιρεση τακτοποιουνται ολα κ δεν εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καλησπέρα!! Όπως θα είδες πρόσφατα έκανα αφαίρεση της δεξιάς μου σάλπιγγας, λόγο υδροσάλπιγγας. Απο την αναζήτηση μου και την απόψη 3 γιατρών η υδροσάλπιγγα επιβάλεται να αφαιρεθεί. Δυστυχώς, το "ξεβούλωμα" - καθάρισμα δεν ενδείκνυται διότι η σάλπιγγα θα ξανα κλείσει άμεσα.. ο ιστός που κλείνει την σάλπιγγα καυτιριάζεται και ο οργανισμός προσπαθεί να κλείσει τις πληγές.. οπότε η επέμβαση θα γίνει τσάμπα.. Γνώμη μου είναι να κάνεις όσο πιο σύντομα μπορείς την επέμβαση και στη συνέχεια να προσπαθήσεις μέσω εξωσωματικής.. Ώστε να μην προσπαθείς άδικα και απογοητεύεσαι.. Γιατί όταν το θέλεις πολύ και δεν γίνεται δυστυχώς απογοητεύεσαι.. και εγώ το ίδιο έχω πάθει.. Αλλά τώρα ξέρω ότι αφού έλυσα το πρόβλημα όλα θα πάνε καλύτερα.. αυτό να σκέφτεσαι... ότι αφού ξέρεις τι συμβαίνει.. θα το διορθώσεις και όλα θα πάνε καλύτερα... ;););)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...