Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

robenula, απ'ο,τι ξέρω μπορεί κάποια φλεγμονή να προξενήσει ζημιά στις σάλπιγγες. Εγω τουλάχιστον, απ'οτι μού έχουν πει, αυτό έπαθα. Κάποια φλεγμονή που δεν την κατάλαβα ποτέ δημιούργησε συμφύσεις με αποτέλεσμα η πρώτη μου εγκυμοσύνη να καταλήξει σε εξωμήτριο. Για υδροσάλπιγγες πρώτη φορά άκουσα μέσα απο το τοπικ αυτό.

veroulla μου, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα, μιας κι εσύ πέρασες αυτή τη φρικτή εμπειρία του εξωμητρίου. Μετά την αφαίρεση της σάλπιγγας μπόρεσες να ξαναμείνεις έγκυος φυσιολογικά; Εκανες αρκετές προσπάθειες πριν διαπιστώσεις το πρόβλημα με την άλλη σάλπιγγα; Σε ρωτω γιατί, 2 μήνες μετά το εξωμήτριο και περιμένοντας να περάσει κι ο τρίτος, για να αρχίσω και πάλι προσπάθειες, φοβάμαι πάρα πολύ πως δεν θα τα καταφέρω να μείνω έγκυος με μία μόνο σάλπιγγα. Ασε που τρέμω μήπως μου ξανασυμβεί.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Margi μου,αυτό που είπες με το ότι η σάλπιγγα ψάχνει να βρει το ωάριο ισχύει...Λέγεται τροπισμός της σάλπιγγας,αλλά σχετικά σπάνια περίπτωση.Συμβαίνει όμως!!!Γνωρίζω μία κοπέλα που έμεινε έγκυος όταν είχε ωορρηξία από την πλευρά που δεν είχε σάλπιγγα!!Αυτό ή τον άλλο μήνα ξεκινώ προσπάθειες!!Ελπίζω σιγά σιγά όλες να πούμε να ευχάριστα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω να πω δυο πράγματα σε όλα τα κορίτσια. Δούλευα χρόνια σε κέντρο εξωσωματικής. Το 2003 διαγνώστηκα με αριστερή υδροσάλπιγγα την οποία και αφαίρεσα. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι η υδροσάλπιγγα βγάζει τοξικά υγρά που δεν αφήνουν το ενδομήτριο να φιλοξενήσει το έμβρυο. Ρώτησα πάρα πολλούς γιατρούς και όλοι μου είπαν το ίδιο δεν κάνουμε εξωσωματική ποτέ με υδροσάλπιγγα. Επίσης ήταν πειραγμένη και η άλλη και ο γιατρός μου είπε ότι και πλαστική μπορούμε να κάνουμε και να την ανοίξει είναι όμως βέβαιο ότι και η άλλη σάλπιγγα δεν θα λειτουργεί μετά από κάποιο καιρό οπότε θα πρέπει να ξαναμπω χειρουργείο για να μου την βγάλει. Επέλεξα τότε να μην την αφαιρέσω αλλά πράγματι το 2005 την ξαναείδε στον υπέρηχο διογκωμένη και μετά την σαλπιγγογραφία είδαμε ότι είχε γίνει υδροσάλπιγγα οπότε και την αφαίρεσα. Οι σάλπιγγες εφόσον είναι υδρο είναι άχρηστες και μόνο εμπόδιο μπορούν να προκαλέσουν στην σύλληψη με εξωσωματική. Καλή επιτυχία σε όλες τις μαμάδες που προσπαθούν.....

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

zimaroulis, φαντάζομαι πόσο δύσκολα πέρασες. Σου εύχομαι από δω και πέρα να πάνε όλα καλά στη ζωή σου και να αποκτήσεις σύντομα ένα παιδάκι.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο μενα ειμαι 26 χρονων και υπεφερα απο φρικτους πονους περιοδου ειχα τελικα ενδωμητριωση.Πριν 9 μηνες εκανα λαπαροσκοπηση για να την αφαιρεσουμε και τελικα ειχα και υδροσαλπιγγες.Τις οποιες εφραξε ο γιατρος μου και εκανα την 1η μου εξωσωματικηΤο Σαββατο 7/11 θα κανω β-χοριακη.Οπως ειπατε ομως καλο ειναι να τις κλεινουμε τις υδροσαλπιγγες γιατι ειναι κακο για το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Καλημέρα κορίτσι μου...

Λοιπόν εγώ είμαι με δυο υδροσάλπιγγες, έχω κάνει ήδη 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και μόλις χθες ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για να μου ανοίξει όσο μπορεί τις σάλπιγγες με αποτέλεσμα ισως να μπορέσω να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Οπότε κοίτα την εκδοχή να στις ανοίξουν και όχι να στις αφαιρέσουν.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ? ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΠΟΦΟΡΗΣΕΙ.ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟ ''ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ'' ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΣΤΕΙΡΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ? ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΠΟΦΟΡΗΣΕΙ.ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟ ''ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ'' ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΣΤΕΙΡΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ!!!!:cry:

Καλώς όρισες! Οι υδροσάλπιγγες νομίζω ότι φαίνονται στην σαλπιγγογραφία, μπορεί και στον υπέρηχο, αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη. Έχεις κάνει σαλπ/φία; Αν όχι μπορείς να την κάνεις στο Αλεξάνδρας. Στο ίδιο τμήμα με παρακολουθούσαν κι εμένα για 1,5 χρόνο περίπου. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΛΙΠΟΝ ΑΚΟΥ ASTRO, EIXA KAI ΕΓΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ. ΕΚΑΝΑ 2 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ. Η 1η: ΕΙΧΕ ΕΠΙΤΙΧΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΟΛΗ. Η 2η: ΑΠΟΤΥΧΙΑ. ΜΕΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ( ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΜΑΖΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ 3η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΓΚΗΜΟΣΗΝΗ ΑΝΟΙΞΟΥΝ..........

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω θα πρέπει να καταλήξετε σε εξωσωματική αλλά πρώτα συστήνεται η λαπαροσκοπική τους αφαίρεση ή έστω απολίνωση τους γιατί δεν θα έχει αποτέλεσμα ούτε η εξωσωματική. Καλώς όρισες και βέβαια να συμβουλεύεσαι πάντα το γιατρό σου γιατί κάθε περίπτωση είναι μοναδική, εμείς δεν είμαστε γιατροί αναφέρουμε περιπτώσεις που είτε έχουμε βιώσει είτε έχουμε ακούσει και σε καμία περίπτωση δε θα θέλαμε να κάνουμε λάθος υποδείξεις. Συγνώμη που μιλάω εκ μέρους και των υπολοίπων κοριτσιών αλλά θεωρώ και ότι και αυτές θα είναι σύμφωνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα θα ήθελα να διευκρινήσω κάποια πράγματα γιατί καταλαβαίνω τον πανικό σας, τα έχω περάσει άλλωστε στο παρελθόν:

 

1. Άλλο οι υδροσάλπιγγες άλλο οι κλειστές σάλπιγγες

2. Οι υδροσάλπιγγες στάζουν ένα υγρό το οποίο είναι τοξικό και για το έμβρυο σε περίπτωση κύησης (πιθανότητα αποβολής, εξωμητρίου) αλλά και για το ωάριο/ωάρια σε περίπτωση εξωσωματικής ή προσπάθεια για φυσιολογική σύλληψη. Δημιουργεί μη φιλικό περιβάλλον για την εμφύτευση. Τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι γιατροί τείνουν να τις αφαιρούν. Υπάρχει περίπτωση από αντιβίωση που μπορει να πάρει οι γυναίκα να σταματήσει η έκκριση του υγρού, όμως θα εμφανιστεί πιθανότατα πάλι στο μέλλον

3. Οι κλειστές σάλπιγγες είναι άλλο πράγμα μπορεί να έχουν κλείσει από συμφύσεις, από χλαμύδια που κάνουν σοβαρότατη βλάβη στις σάλπιγγες. Εάν τα χλαμύδια δεν διαγνωσθούν με την ειδική εξέταση ώστε να πάρει η γυναίκα αντιβίωση εγκαίρως οι σάλπιγγες καταστρέφονται διότι τα χλαμύδια πολλές φορές είναι ασυμπτωματικά. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν από μόνες τους χωρίς παρέμβαση του γιατρού λαπαρασκοπικά. Ο γιατρός μπορεί λαπαρασκοπικά να καθαρίσει τις σάλπιγγες να κάνει πλαστική και η γυναίκαι να προσπαθήσει με τον πατροπαράδοτο τρόπο για παιδί. Εμένα ο γιατρός μου όταν αφαίρεσα την μία και μου έκανε πλαστική στην δεύτερη μου είχε πει ότι στην παρούσα φάση θα μπορούσα να προσπαθήσω μόνη μου όμως στο μέλλον σίγουρα θα ξαναέκλεινε η σάλπιγγα όπως και έγινε. Μετάνιωσα που δεν τις αφαίρεσα και τις δύο στο ίδιο χειρουργείο και αναγκάστηκα μετά από δύο χρόνια να αφαιρέσω και την άλλη. Δεν έχω ακούσει σάλπιγγες να ανοίγουν μετά από εγκυμοσύνη.Ο λόγος που κάνει μια γυναίκα εξωσωματική είναι ακριβώς γιατί έχει κλειστές σάλπιγγες.

4. Η υδροσάλπιγγα φαίνεται πάντα στον υπέρηχο και στην συνέχεια πρέπει απαραιτήτως να γίνει σαλπιγγογραφία για να δει ο γιατρός το μέγεθος της βλάβης

 

Αυτά ξέρω εγώ από τρεις γιατρούς που είχα επισκεφτεί όταν ανακάλυψα ότι έχω υδροσάλπιγγες

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κοριτσια,

ειχα ξαναστειλει καποια στιγμη αλλα μαλλον δεν καταφερα να το δημοσιευσς. Ειμαι απο χαλκιδικη και θελω να κανω σαλπιγγογραφια στη θεσσαλονικη. Υπαρχει καποιο καντρο να μου προτεινεται?ποναει η διαδικασια?:roll:

 

Σας ευχαριστω, καθε συμβουλη σας πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Kalhspera se oles . . . kai egw exo to idio provlima. Emina eggios prin 1.5 xrono fisiologika kai distixos htan exomitrio. Ekana laparoskopisi kai mou aferesan tin dexia salpigga kai tin aristeri mou tin "eftiakse' o giatros epidi oute auti htan kalh. 3 mines meta ekana tin salpiggografia sto Alexandras kai fanike oti i aristeri einai idrosalpigga telika. Apo tote den kanoume katholou prospathia gia pedi epidi fovame min ksana gini exomitio. Tin deytera tha pao sto IASO na ksanakano tin salpiggografia epidi sto Alexandras mou ekanan tin salpiggografia 13 mera akrivos enoo sto IASO 6-11 mera. Exo mia elpida oti htan lathos sto Alexandras, den ksero giatti. Mipos kserei kami apo esas an mpori i salpiggografia na deiksi lathos ama tin kaneis akrivos stis meres sou . . . Thanks girls . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια,ειμαι φρεσκια στην παρεα και ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το θεμα,γινεται να μεινω εγκυος με αισιο τελος ενω μου διαγνωστηκε υδροσαλπιγγα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,ειμαι φρεσκια στην παρεα και ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το θεμα,γινεται να μεινω εγκυος με αισιο τελος ενω μου διαγνωστηκε υδροσαλπιγγα?

mousmoulo kalispera!!!!egw eixa ydrosalpigges xwris na to gnwrizw kai meta apo prospatheies me spermategxyseis kai ormonotherapeies 4 etwn ekana exwmitrio kai afairesi tis mias salpiggas.

meta apo ena dimino kai salpiggografia diagnwstike kai i alli ydrosalpigga opote kai eprepe na afairethei logw megalis epikinynotitas deyteroy exwmitrioy alla kai logv toy oti i ydrosalpigga ekkrinei ygra epikindyna gia to embryo.

se 2 bdomades tha kanw exwswmatiki me megales pithanotites afou apallaxtika apo tis ydrosalpigges!!

prepei na symbouleuteis amesa ena gynaikologo poy eidikeyetai sto thema

kali epityxia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι΄εγώ με υδροσάλπιγγες. Έκανα λαπαροσκόπηση πριν 1 μήνα αλλά δεν μου τις αφαίρεσαν. Μου έκαναν σαλπιγγοστομία. Ξέρετε τί είναι αυτό?? Κι΄εγώ δεν ήξερα αλλά έμαθα: Διάνοιξη των σαλπίγγων σε περίπτωση ύπαρξης υδροσαλπίγγων. Οι σάλπιγγες άνοιξαν όπως μου είπαν πράγμα που επιβεβαίωσαν ρίχνοντας κατά τη διάρκεια της επέμβασης εκείνο το σκιαγραφικό υγρό (όπως κάνουμε στην σαλπιγγογραφία) και το υγρό πέρασε. Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα, όταν έχουμε να κάνουμε με υδροσάλπιγγες η αφαίρεσή τους ή η μη αφαίρεσή τους γίνεται με κάποια κριτήρια απ΄ό,τι έχω καταλάβει. Τέτοια είναι ο βαθμός της διάτασής τους, το πάχος των τοιχωμάτων τους, η αποτυχία σε μία ή δύο προσπάθειες εξωσωματικής και άλλα παραπάνω που φυσικά γνωρίζουν οι γιατροί. Δεν ξέρω αν έκαναν καλά στη δική μου περίπτωση που δεν μου τις αφαίρεσαν, αυτό θα το δείξει ο καιρός άλλωστε, αλλά για έναν παράξενο λόγο ήμουν και είμαι ευχαριστημένη που όλα πήγαν καλά και δεν χρειάστηκε να μου αφαιρέσουν τίποτε, αλήθεια σας λέω.

Και κάτι τελευταίο: Μέχρι και την στιγμή που μπήκα στο χειρουργείο δεν γνώριζα οτι είχα υδροσάλπιγγες. Η σαλπιγγογραφία μου ¨έδειχνε¨ μόνο συμφήσεις, κατά τα λεγόμενα των γιατρών πάντα. Τελικά ναι μεν είχα συμφήσεις (και πολλαπλές μάλιστα) αλλά και ... υδροσάλπιγγες..(!) για φαντάσου...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

koritsia kai egw eimai kainourgia kai prospa8w 5 mhnes na kanw mwraki ,epeidh eixa polukustikes kai yperinsoulinimia phra to glucophage (eimai sto 2 mhna 8erapeias) to provlhma einai oti ka8e dekapen8hmero ap th prwth mera ths periodoy moy eixa aimoragies kai arxika emfanizotane me kafe ygra.ekana yperhxo alla o giatros mou den mou eipe an fainontai oi salpigges kai mou synesthse salpiggografia sto 2mhna.to prohgoymeno mhna pou arxisa to glucophage eixa pali aimoragia gia 4 meres auto to mhna exw hmikranies kai ygra kafe -mpez araia polu alla fovamai mhpws mou er8ei aimoragia..mexri stigmhs den mou r8e..exei kamia auta ta syptwmata;;epishs 8a 8ela na mou peite an kserete meta apo ka8e epafh me ton antra moy exw gourgourismata konta sta entera isws apo tis salpigges de kserw...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι νέα στο φόρουμ και μετά από προσπάθεια 2 χρόνων για μωράκι ανακάλυψα ότι έχω δεξιά υδροσάλπιγγα και μου συνέστησαν λαπαροσκόπηση.

 

Έχω προβληματιστεί για την επιλογή του σωστού γιατρού. Έχετε κάποιες παρόμοιες εμπειρίες;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα ! Μόλις έγινα μέλος , και αυτό γιατί πολλές φορές έχω βοηθηθεί από τα όσα γράφετε και ευχαριστώ γι' αυτό .

Έχω και τις δυο υδροσάλπιγγες αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και με ποιον γιατρό . Έχω μπερδευτεί πολύ .....Κάποιος γιατρός μου είπε ότι πάω σε υποβοηθούμενη χωρίς να κάνω τίποτα στις σάλπιγγες , κάποιος άλλος πρώτα απολίνωση και μετά η προσπάθεια και ένας άλλος ότι πρώτα πρέπει να ελένξω για μικρόβια και μετά απολίνωση και βλέπουμε για εξωσωματική ....

Μπορεί κάποιο μέλος να με βοηθήσει να ξεμπερδευτώ ? Ξέρετε κάτι σχετικά με το πρόβλημα των υδροσαλπίγγων? Μήπως έχετε άποψη για τους κυρίους "Μπιλάλης Δ." και "Καπετάνιος Β."

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φέη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου χωρίς να έχω υδροσαλπιγγες αλλά έχοντας ακούσει για το θέμα από μια γνωστή που είχε και από το internet, όταν έχεις υδροσάλπιγγες δεν μπορεί να υπάρξει εγκυμοσύνη. Οι σαλπιγγες ρίχνουν κάποιο υγρό που σκοτώνει το έμβρυο.

Ας με διορθώσει κάποια κοπέλα αν κανω λάθος, που να γνωρίζει με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι πρεπει σίγουρα να τις αφαιρεσεις με λαπαροσκοπηση(ετσι γίνεται μάλλον η απολίνωση).

 

Η αφαίρεση μην σε φοβίζει, και εγώ που τις έχω βουλωμένες και τις δύο, είναι άχρηστες σαν να μην της έχω. Η εξωσωματική γίνεται και χωρίς σάλπιγγες.

 

Αν θέλεις να σου προτείνω τον γιατρό μου στην εξωσωματική ο οποίος είναι Ανθρωπος και πολύ καλός γυναικολόγος και εξωσωματικός και θα σου πει σίγουρα το σωστό χωρίς να σε ρίξει σε ματαιες επεμβάσεις, πες μου να σου πω τα στοιχεία του. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ενα ραντεβού μαζί του στο κέντρο του. Επίσκεψη δεν χρεώνουν.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως τα λεει η efoulito...εγκυμοσυνη με υδροσαλπιγγα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συμβει και να συμβει...πρεπει να βρεις εναν γιατρο να σε καθοδηγησει πρωτα με το θεμα υδροσαλπιγγες και μετα πας για υποβοηθουμενη αναπαραγωγη...θα συμφωνουσα με τον γιατρο που προτεινει ελεγχο για μικροβια,αντιμετωπιση της υδροσαλπιγγας και μετα εξωσωματικη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Μόλις έγινα μέλος , και αυτό γιατί πολλές φορές έχω βοηθηθεί από τα όσα γράφετε και ευχαριστώ γι' αυτό .

Έχω και τις δυο υδροσάλπιγγες αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και με ποιον γιατρό . Έχω μπερδευτεί πολύ .....Κάποιος γιατρός μου είπε ότι πάω σε υποβοηθούμενη χωρίς να κάνω τίποτα στις σάλπιγγες , κάποιος άλλος πρώτα απολίνωση και μετά η προσπάθεια και ένας άλλος ότι πρώτα πρέπει να ελένξω για μικρόβια και μετά απολίνωση και βλέπουμε για εξωσωματική ....

Μπορεί κάποιο μέλος να με βοηθήσει να ξεμπερδευτώ ? Ξέρετε κάτι σχετικά με το πρόβλημα των υδροσαλπίγγων? Μήπως έχετε άποψη για τους κυρίους "Μπιλάλης Δ." και "Καπετάνιος Β."

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φέη

 

Υδροσάλπιγγες και εξωσωματική είναι μονόδρομος , υδροσάλπιγγες και μικρόβια δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση απλά καλό είναι όλες οι κοπέλες που πρόκειται μπουν σε αυτή την τόσο επώδυνη διαδικασία της εξωσωματικής να ελεγχθούν για κάποια μικρόβια για να ξεκινήσουν με μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Απολίνωση είναι ουσιαστικά το δέσιμο των υδροσάλπιγγωνγγων σε κάποιο σημείο ώστε να μην μεταφέρεται το "υγρό" που περιέχουν οι σάλπιγγες στη μήτρα και το οποίο ουσιαστικά κάποιοι γυναικολόγοι στηρίζουν ότι ευθύνετια για τη μη εμφύτευση του εμβρύου ή για την "καταστροφή - κάψιμο" του εμβρύου ακόμη και αν εμφυτευτεί.

 

Αφαίρεση των υδροσάπλιγγων γίνεται ακριβώς για τον ίδιο λόγο , αφαιρούν τις σάλπιγγες οπότε και το περιεχόμενο τους - το υγρό.

 

Και οι δύο μέθοδοι γίνονται λαπαροσκπικά είναι απλές σαν μέθοδοι και οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

 

Κάποιοι γυναικολόγοι προτιμούν τη μέθοδο της απολίνωσης γιατί δε θέλουν να επεμβαίνουν περισσότερο στην ισορροπία του γυναικολογικού συστήματος και γατί σε ένα λεπτό σημείο η αιμάτωση των ωοθηκών και οι σάλπιγγες συνδέονται και δε θέλουν να προκληθεί κατά λάθος κάποια παραπάνω βλάβη.

 

Κάποιοι γυναικολόγοι στηρίζουν την αφαίρεση των υδροσαλπίγγων ώστε να απαλλαγεί κανείς μια και καλή και από το βάρος που κουβαλάν λόγω του υγρού που περιέχουν και το οποίο σαν βάρος πλέον - σαν πίεση μπορεί και να δυσκολέψουν μια εγκυμοσύνη.

 

Υπάρχουν και οι γυναικολόγοι , οι οιποίοι στηρίζουν ότι υδροσάλπιγγες και επιτυχής εγκυμοσύνη δεν είναι κάτι το απαγορευτικό καθώς πραγματικά έχουν καταγραφεί επιτυχής κυήσεις και με υδροσάλπιγγες οπότε σύμφωνα με αυτούς τους γυναικολόγους το "υγρό" των υδροσάλπιγγων δεν είναι επικίνδυνο.

 

Εγώ έπειτα από μεγάλο αγώνα και ψάξιμο αποφάσισα να ρισκάρω...πρώτη εξωσωματική με υδροσάλπιγγες οδήγησε σε βιοχημική κύηση - τυχαίο γεγονός μου είπε ο γυναικολόγος - τελείως τυχαίο γεγονός.

 

Αποφάσισα και έκανα απολίνωση σαλπίγγων, ακολούθησαν αρκετές αρνητικές προσπάθειες και μία επιτυχημένη τελειόμηνη κύηση που μας χάρισε την μπουμπού μας.

 

Για να πω αλήθεια στο κέντρο που ήμουν συνάντησα και κοπέλα που έμεινε έγκυος και έφερε διδυμάκια στον κόσμο χωρίς να κάνει απολίνωση ή αφαίρεση σαλπίγγων αλλά πως πάιζουν τα ποσοστά δε το γνωρίζω.

 

Μην αγχώνεσαι σε εκατό καλούς γυναικολόγους να πας θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες γιατί υπάρχουν απλά διαφορετικές τάσεις στο συγκεκριμένο κομμάτι , οπότε καλό είναι στο τέλος να επιλέξεις αυτόν που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου.

 

Καλή επιτυχία, μπορεί να δείχνει βουνό αλλά ένα καλός γυναικολόγος σίγουρα θα σε οδηγήσει θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...