Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαβήτης κύησης: φεύγει αμέσως μετά τον τοκετό???


Recommended Posts

είχα παρουσιάσει διαβήτη κυήσης μετά τον τοκετό τον οποίο έλεγχα με διατροφή

έχω 15 μέρες που γέννησα φυσιολογικά

 

 

η ενδοκρινολόγος μου είχε πει να επαναλάβω την καμπύλη ζάχαρου

εξι μήνες μετά τον τοκετό ή μετά το τέλος του θηλασμού

 

έκανα μερικές μετρήσεις για να δώ που βρίσκομαι

 

οι δύο πρώτες ήταν οκ αλλά οι επόμενες δύο ήταν χάλια

είχα φάει βέβαια πιο πολύ

π.χ.

ήπια χυμό πορτοκάλι σε μεγάλο ποτήρι όπως αυτά που σου βάζουν στα everest μια μπανάνα και 2 κουραμπιέδες και έδειξε 147

 

έχω φρικάρει

θα μου μείνει μια ζωή?

 

οποία είχε διαβήτη κύησης

της έφυγε αμέσως μετά????

 

ξέρετε τίποτα να με συμβουλέψετε?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


chrimai αποτι καταλαβα συνεχιζεις τις μετρησεις με το μηχανακι?

δεν ξερω ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες μετρησης μετα τον τοκετο...πρεπει να ρωτησεις τον ενδοκρινολογο σου

 

αποτι ξερω σχετικα με τον διαβητη κυησης μετα την γεννα εξαφανιζεται...τωρα αν το μωρο σου γεννηθηκε μεγαλο (πανω απο 4 κιλα) κι αν η ηλικια σου ειναι πανω απο τα 40 στην δευτερη εγκυμοσυνη θα πρεπει να προσεξεις πολυ γιατι ενδεχεται να παραμεινει το προβλημα (κατι που απευχομαι)

 

κι εγω κανω διατροφη και μια μετρηση την ημερα (εκανα τρεις αλλα οι μετρησεις μου ηταν πολυ ικανοποιητικες κι ετσι μου τις μειωσε)...δεν εχω μιλησει με τον διαβητολογο ακομα σχετικα για τις κινησεις μου μετα τον τοκετο.

 

εσενα σου ειπε να προσεχεις την διατροφη σου η σου εδωσε το ελευθερο να τρως κανονικα μεχρι την επομενη καμπυλη?

 

να σου ζησει το μωρακι σου και καλες γιορτες σου ευχομαι!!!

αααααχ τα πιο ομορφα Χριστουγεννα θα περασετε!!!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εμφανίσεις διαβήτη κύησης είναι πολύ πιθανό να σου μείνει και πολύ πιθανό να επανέλθεις στα φυσιολογικά! Βέβαια είναι δεδομένο ότι έχεις προδιάθεση γι' αυτό είναι καλό να ελέγχεσαι τακτικά! Να ξέρεις ότι μετά τον τοκετό οι μετρήσεις σου θα πρέπει να είναι στο 2ωρο πλέον! Αν μετρήθηκες μετά από 1 ώρα σίγουρα δεν ήταν σωστό το αποτέλεσμα! Εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης και στις 2 εγκυμοσύνες μου και μετά επανήλθα! Ομολογώ ότι δεν κάνω μετρήσεις με το μηχανάκι, αλλά 1-2 φορές το χρόνο κάνω γλυκοζυλιωμένη και οι μετρήσεις δείχνουν ως ώρας οκ! Μην αγχώνεσαι, το άγχος από μόνο του σου ανεβάζει τις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβητη κυησης στη δευτερη εγκυμοσυνη αλλα ειμαι μια χαρα τωρα. Ακολουθησα πιστα ομως τις συμβουλες του διαβητολογου μου. Μολις σαραντισα ξεκινησα γυμναστηριο και λιγο καιρο μετα διατροφη. Μου ειχε πει πως τα 5 πρωτα χρονια ειναι επικινδυνα και θα πρεπει να χασω κιλα και να γυμναζομαι. Εχασα 22 κιλα και εξακολουθω και γυμναζομαι συστηματικα. Νομιζω 3 μηνες μετα τον τοκετο ειχα κανει καμπυλη σακχαρου η οποια ηταν φυσιολογικη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά φεύγει μετά τον τοκετό, για αυτό άλλωστε λέγεται διαβήτης κύησης και όχι απλά Σακχαρώδης διαβήτης. Όντως κάποια κοπέλα ανέφερε πιο πάνω ότι τώρα πια θα πρέπει να μετριέσαι στο 2ώρο. Και εγώ στις 2 εγκυμοσύνες είχα κάνει διαβήτης κύησης και επανέλαβα την καμπύλη 6-8 μήνες μετά τον τοκετό και ήταν εντάξει. Το θέμα όμως είναι ότι οι γυναίκες που κάνουν διαβήτη κύησης στην εγκυμοσύνή τους έχουν 70% πιθανότητες να κανουν Σακχαρώδη διαβήτη μετά τα 40. Για αυτό καλό είναι πλεόν να κάνουμε τσεκ απ τουλάχιστον κάθε χρόνο. Και βέβαια η διατροφολόγος - ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε μου είχε πει αν τρως σωστά συνδυασμένες τροφές και προσεγμένες ποσότητες φαγητού, τότε δεν θα αποκτήσεις ποτέ διαβήτη.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλη χρονια κοριτσια! κ με το καλο τα μπεμπακια σε οσες περιμενουν τον πελαργο κ να σας ζησουν σε αυτες που ηδη ηρθε!! λοιπον.. συμφωνω απολυτα με τις τοποθετησεις των κοριτσιων! tο γεγονος οτι εκανες διαβητη κυησης ειναι σημαδι οτι εχεις προδιαθεση. Αυτο σημενει οτι Ι Σ Ω Σ κανεις διαβητη τυπου ΙΙ. Καλο ειναι λοιπον να προσεχεις τη διατροφη σου (πχ ο συνδυασμος ενα μεγαλο ποτηρι φυσικο πορτοκαλι, μια μπανανα κ 2 κουραμπιεδες ειναι κακος!!), να κανεις γλυκοζηλιωμενη 1-2 φορες το χρονο κ που κ που χτυπα καμια μετρηση! εγω εμφανησα πολυυυυυ νωρις Διαβητη κυησης (στον 2ο μηνα) κ επειδη δεν μας εσωσε μονο η διατροφη ξεκινησα απο τοτε ινσουλινη.. τελικα ομως εχουμε καταληξει οτι δυστυχως δεν ηταν κυησης απλα ειχα προδιαθεση κ δεν το ηξερα πριν ψαχτω για την εγκυμοσυνη μου.. ακομη κι ετσι φαντασου ακριβως αυτα που σου εγραψα θα κανω μετα τη γεννα σε συνδυασμο με οσα αναφερει η TARA (αααααχχχχ) κ ο Θεος βοηθος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

επαναφέρω το θέμα μου για να σας πώ τα νεότερα

εκανα καμπύλη μετά 5μισι μήνες από τον τοκετό ενώ ακόμα θηλάζω

και βγηκε χειρότερη:mad:

εντάξει έχω διαβήτη αλλά στην εγκυμοσύνη δεν ήταν τόσο χάλια

 

πχ στην καμπύλη σε 0 χρόνο στην εγκυμοσύνη είχα 71 και μετά 91

 

στις πρωινες δεν είχα ποτέ προβλημα

ήταν από 75-85

τώρα είναι 85-95

εντός όριων πάλι αλλά 10 μονάδες πιο πάνω

 

στις μεταγευματικές μετά την εγκυμοσύνη πάω καλύτερα

πετύχαινα οριακά με διατροφή και περπάτημα

κάτω από 120 τη 2η ώρα

 

τώρα που τρώω λίγο πιο ελευθερα

τη 2ώρα έχω κοντά στο 120

(με 2 κομμάτια πίτσα ή μακαρονάδα ή 1 κομμάτι παστίτσιο)

 

στην καμπύλη έφτασα στο 200 τη 1η ώρα στην εγκυμοσύνη

και μετά έφτασα 210

 

τη 2η ώρα στην εγκυμοσύνη είχα 197 ενώ τώρα 143

 

και την 3η είχα κλείσει με 113 ενώ τώρα 130

 

όχι μόνο μου έμεινε ο διαβήτης αλλά χειρότερευει

και κάνω ακόμα τη διατροφή αλλά όχι τόσο αυστηρά

και περπατάω

 

η μόνη διαφορά είναι ότι είμαι πιο κουρασμένη

και όταν έκανα τη καμπύλη προχτές με έπιασε άγχος και κρίση πανικού

μουδιασα ζαλίστικα είχα ταχυκαρδία και μετά έβαλα και τα κλάμματα

 

μπορεί να ήταν από το ζάχαρο που ανέβαινε αλλά την πρώτη

φορά που την έκανα και ανέβηκε το ίδιο διάβαζα ανέμελη το περιοδικό μου

 

η γλυκοζηλιώμενη μου ήταν τότε 5,2 πριν ξεκινήσω τη διατροφή

και τώρα ανέβηκε στο 5,7

 

υποτίθεται ότι η εγκυμοσύνη είναι διαβητογόνος κατάσταση

για τον οργανισμό αλλά εγώ είμαι χειρότερα από ότι ήμουν έγγυος

 

και στις γενικές εξετάσεις ήταν όλα πιο χαλια

αιματοκρίτης, σίδηρος,

ο θυροειδής πιο ανεβασμένος (μέσα στα όρια αλλά πιο πάνω)

 

περιμένω να πάω στο διαβητολόγο για οδηγίες

 

εμπειρία από καμία?

 

μήπως αν την έκανα μετά το θηλασμό είχα καλύτερα αποτελέσματα???

αυτή μου είχε πεί μετά το τέλος του θηλασμού αλλά από το άγχος μου

πήγα νωρίτερα...

 

τόσο πολύ επηρεάζει ο θηλασμός?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

είδα το θέμα και είπα να γράψω την εμπειρία μου. Δεν είχα πριν διαβήτη ούτε κύησης αλλά είχα όλα τα προδιαβητικα συμπτώματα  (ζαλάδα όταν δεν έτρωγα ανά τακτά διαστήματα ή νύστα ή όλα αυτά μου είπε γυναικολόγος είναι προδιαβητικά) μετά τον τοκετό και στον θηλασμό, και όλα άλλαξαν όταν μετά σταμάτησα θηλασμό στους 26 μήνες φυσιολογικά, και μετά επειδή είχα πάρει βάρος. (συνεχές snacking...)

άρχισα διαλλειματική νηστεία.

Τα επανέφερε όλα.  Για χρόνια (σίγουρα τώρα πια 5-6 ) και ακόμα και τώρα όμως με εξαιρέσεις χωρίς άγχος, δεν τρώω μετά τις 1600 ή το αργότερο πχ 1830 -1900. 

αλλά τίποτα μετά όμως - μόνο τσαι και νερό κλπ.

Είναι κάτι που μου αρέσει μου έφερε ευεξία καλύτερο ύπνο και ηρεμία. κυρίως, τελείωσαν όλα τα συμπτώματα αυτά.

όμως το ξεκίνησα πολύ σταδιακά και ήταν δύσκολο. πρώτα δηλαδή γεύμα τελευταίο χωρίς αλλη μπουκιά 2300,  μετά 2200 μετά 2100 μετά 2000 με προσαρμογή σίγουρα ένα μήνα μέχρι που συνήθισα να τρώω πολλές θερμίδες το πρωί (ίσως τις μισές της ημέρας) όπως λεει η παροιμία πρωί βασιλιάς μεσημέρι πρίγκηπισα και απόγευμα φτωχή. (σαλάτα ή ότι άλλο ήθελα) χωρίς όμως περιορισμό στον τύπο των φαγητών και τις θερμίδες.

δεν έτρωγα έτσι και αλλιώς πολλούς υδατάνθρακες τα κιλα τα έπαιρνα από υψηλής θερμιδικής αξίας φαγητά/υπερφαγία.

Όσο τα κατάφερνα τόσο καλύτερο ένιωθα και τόσο καλύτερα ήταν στο σώμα.  Δεν το έκανα για δίαιτα δηλαδή, και έτρωγα υγιεινά συν τα πάντα κ γαριδάκια δηλαδή και τσιπς κλπ με μόνη προϋπόθεση το πότε.

Δεν μέτραγα τις ώρες απλά όταν ξυπνούσα έτρωγα και όσο το δυνατόν νωρίτερο το φαγητό.   Δεν πείναγα όμως ποτέ, επειδή δεν έκανα δίαιτα. θεωρώ κρισιμότατο όταν κανείς αυτή την αλλαγή να ΜΗΝ κάνεις δίαιτα για να σου είναι ευχάριστη η αλλαγή. Προταιρεότητα δηλαδή αυτό. 

 

υπάρχουν και έρευνες που συνδέουν αυτό το τρόπο διατροφής με βελτίωση συμπτωμάτων διαβήτη...  ψάξτε το λοιπόν! φιλάκια!

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2011 at 1:28 ΜΜ, chrimai είπε:

επαναφέρω το θέμα μου για να σας πώ τα νεότερα

εκανα καμπύλη μετά 5μισι μήνες από τον τοκετό ενώ ακόμα θηλάζω

και βγηκε χειρότερη:mad:

εντάξει έχω διαβήτη αλλά στην εγκυμοσύνη δεν ήταν τόσο χάλια

 

πχ στην καμπύλη σε 0 χρόνο στην εγκυμοσύνη είχα 71 και μετά 91

 

στις πρωινες δεν είχα ποτέ προβλημα

ήταν από 75-85

τώρα είναι 85-95

εντός όριων πάλι αλλά 10 μονάδες πιο πάνω

 

στις μεταγευματικές μετά την εγκυμοσύνη πάω καλύτερα

πετύχαινα οριακά με διατροφή και περπάτημα

κάτω από 120 τη 2η ώρα

 

τώρα που τρώω λίγο πιο ελευθερα

τη 2ώρα έχω κοντά στο 120

(με 2 κομμάτια πίτσα ή μακαρονάδα ή 1 κομμάτι παστίτσιο)

 

στην καμπύλη έφτασα στο 200 τη 1η ώρα στην εγκυμοσύνη

και μετά έφτασα 210

 

τη 2η ώρα στην εγκυμοσύνη είχα 197 ενώ τώρα 143

 

και την 3η είχα κλείσει με 113 ενώ τώρα 130

 

όχι μόνο μου έμεινε ο διαβήτης αλλά χειρότερευει

και κάνω ακόμα τη διατροφή αλλά όχι τόσο αυστηρά

και περπατάω

 

η μόνη διαφορά είναι ότι είμαι πιο κουρασμένη

και όταν έκανα τη καμπύλη προχτές με έπιασε άγχος και κρίση πανικού

μουδιασα ζαλίστικα είχα ταχυκαρδία και μετά έβαλα και τα κλάμματα

 

μπορεί να ήταν από το ζάχαρο που ανέβαινε αλλά την πρώτη

φορά που την έκανα και ανέβηκε το ίδιο διάβαζα ανέμελη το περιοδικό μου

 

η γλυκοζηλιώμενη μου ήταν τότε 5,2 πριν ξεκινήσω τη διατροφή

και τώρα ανέβηκε στο 5,7

 

υποτίθεται ότι η εγκυμοσύνη είναι διαβητογόνος κατάσταση

για τον οργανισμό αλλά εγώ είμαι χειρότερα από ότι ήμουν έγγυος

 

και στις γενικές εξετάσεις ήταν όλα πιο χαλια

αιματοκρίτης, σίδηρος,

ο θυροειδής πιο ανεβασμένος (μέσα στα όρια αλλά πιο πάνω)

 

περιμένω να πάω στο διαβητολόγο για οδηγίες

 

εμπειρία από καμία?

 

μήπως αν την έκανα μετά το θηλασμό είχα καλύτερα αποτελέσματα???

αυτή μου είχε πεί μετά το τέλος του θηλασμού αλλά από το άγχος μου

πήγα νωρίτερα...

 

τόσο πολύ επηρεάζει ο θηλασμός?

Καλημέρα,έχω θηλάσει 27  μήνες την κόρη μου,στον πρωτο μήνα έκανε αιματολογικές,επειδή στην εγκυμοσύνη άλλες τιμές ήταν πάνω άλλες κάτω, κ βγήκαν τέλειες. Επίσης έιχα κ γω διαβήτη κύησης κ μάλιστα έκανα κ ινσουλίνη από τον 8ο κ μετά!Στους 5 μήνες 'εκανα καμπύλη κ οι τιμές ήταν πολυ χαμηλές,άρα ο θηλασμός δεν νομίζω προσωπικά ότι επηρεάζει τις τιμές. Λογικά έχετε διαβήτη,αλλά κ αυτό να συμβαίνει αντιμετωπίζεται,μην αγχώνεστε!Βεβαι η γλυκοζυλιωμένη σας είναι καλή!Ο ενδοκρινολόγος τι σας είπε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...