Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ήπια διάταση κοιλίας εγκεφάλου και ήπια υδρονέφρωση στη β΄επιπέδου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


πολυ χαρηκα! εμεις ειχαμε ευρημα μονηρη ομφαλικη αρτηρια (δηλ. ενδεχομενα καρδιακα προβληματα κ στα νεφρα)καναμε εμβρυοκαρδιογραφημα και ολα πηγαν καλα. οποτε σε καταλαβαινω πως ενιωθες! αντε και τωρα αισιοδοξια ... να τον σφιξεις στην αγκαλιτσα γερα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia ,

Nai telika meta apo kathe vrohi vgaini to ouranio toxso....Perasame megali mpora alla eutihos twra apolamvanoume liakada....O mikros mou me ehi trellani autes tis meres stis strofes,Mallon horeuei to kamari mou apo ti hara tou pou i mama einai pleon iremi kai haroumeni....

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου εύχομαι τα καλύτερα :P!!!!!!!! Με το καλό να κρατήσεις το αγοράκι σου στην αγκαλιά σου, δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία. Να ξέρεις πως σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ είχα αντιμετωπίσει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, ευτυχώς λύθηκε μέχρι την 32η εβδομάδα....... ένα μόνο θα σου πώ, η κορούλα μου σήμερα είναι υγιέστατη και μια κούκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας έχω ακόμα καλύτερα νέα,

Σήμερα πήγα στο γιατρό μου.Ήμουνα αρκετά αγχωμένη μήπως βρει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά λόγω της άμνιο.Τελικά με ηρέμησε και μου είπε να μην ανησυχω και ότι όλα βαίνουν κανονικά.βέβαια μου συνέστησε προσοχή και να μην κουράζομαι γιατί ακόμα υπάρχει το ποσοστό αποβολής ή πρόωρου τοκετού.Λοιπόν ο πρίγκηπας μου είναι 900γρ. και κινείται πολύ.Άκουσα και την καρδούλα του μετά από παράκληση μου στο γιατρό.Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη.Νιώθω ότι πήρα ήδη το χριστουγεννιάτικο μου δώρο.:P:p

 

Νατασούλα μου ,Θυμάμαι την ιστορία σου μια και ήσουνα από τις πρώτες που μου έγραψες.Η αλήθεια έιναι ότι πήρα πολύ κουράγιο από σένα και σʼ ευχαριστώ..Πέρασες και εσύ αρκετά αλλά τώρα η κούκλα σου είναι υγιέστατη και τη χαίρεσαι και αυτό είναι που έχει σημασία.

 

Αλήθεια έχω απορία μια και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.....Μετά την βʼ επιπέδου γίνεται και κάποια άλλη εξέταση;Αν ναι πότε ακριβώς;

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πάρα πολύ γι΄αυτήν την θετική εξέλιξη :P!!!!!!!!!! Είμαι σίγουρη πώς όλα θα πάνε καλά.

Γίνεται άλλη μια εξέταση το ντόπλερ αν δεν κάνω λάθος γύρω στην 32η εβδομάδα αλλά εγώ δεν την έκανα γιατί ο γιατρός μου έκρινε πώς δεν υπήρχε λόγος. Δεν γνωρίζω όμως να σου πώ περισσότερα γιατί δεν την έκανα.

Εύχομαι και πάλι τα καλύτερα, να έχεις καλές γιορτές και να σκέφτεσαι θετικά :P!!!!

Πολύ φιλικά!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, διάβασα το forum αρκετές φορές στο παρελθόν, σήμερα όμως έκανα εγγραφή διότι χρειάζομαι την προσωπική εμπειρία σας.

Είμαι 38 ετών, έχω ήδη ένα κοριτσάκι 4,5 ετών, διανύω την 22η εβδομάδα της κύησης και σήμερα, στον υπέρηχο β επιπέδου είδαν την δεξιά κοιλία του εγκεφάλου στα ανώτατα φυσιολογικά όρια (11mm) και μια ήπια υδρονέφρωση και στα δύο νεφρά. Μου είπαν οτι το καθένα μόνο του δεν είναι ανησυχητικό, η συνύπαρξη όμως των δύο αυξάνει του κινδύνους ανωμαλιών. Σημειωτέον η αυχενική διαφάνεια πριν ένα μήνα ήταν, όπως είπε ο γιατρός μου "προκλητικά καλή". Τώρα μου συστήνουν αμνιοπαρακέντηση, εγώ όμως έχασα ήδη ένα υγιέστατο μωράκι πριν 3 χρόνια από επιπλοκές στην άμνιο και ένα από εξωμήτριο. Δεν θέλω να μπω στην ίδια διαδικασία, διότι για μένα ήταν εξαιρετικά επώδυνη, και μάλιστα εφόσον οι γιατροί μου λεν οτι το πιθανότερο είναι πως αυτά που είδαν θα φύγουν πριν τη γέννηση του μωρού. Αυτό που μου δημιουργεί δυσπιστία έναντί τους είναι οτι δεν είναι ποτέ ξεκάθαροι. Την πρώτη φορά έκανα αμνιο επειδή ήμουν μόλις 35 ετών και χωρία κανένα άλλο λόγο. Τώρα που τους ρωτώ εάν ανησυχούν μου λεν πως δεν ανησυχούν, πως τα ευρήματα δεν είναι σοβαρά, πως θα φύγουν πριν τη γέννηση, κι αν δε φύγουν και πάλι είναι ευκόλως ιάσιμα ... παρόλ΄ αυτά συστήνουν άμνιο.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας , την εμπειρία σας τις συμβουλές σας, διότι προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και ψύχραιμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κοπελα μουπαρομοια εμπειρια αλλα θα σουπροτεινα να παρεις και μια 2ρη γνωμη πιο ξεκαθαρη......ισως αν αλλαζες γιατρο???? απλα και μονο να ακουσεις τι εχει κ ο αλλος να σου πει.....για να ηρεμησεις και να χαρεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου....με το καλο το μωρακι σου και να σου ζησει το πρωτο σου....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο παιδί μου, στον γιό μου, στην Β' επιπέδου ο γιατρός βρήκε στο πίσω μέρος του κεφαλιού του ένα κοκαλάκι που ήταν μεγαλύτερο απ'όσο θα έπρεπε και έκανα αμέσως αμνιοπαρακέντηση.

Τίποτα δεν είναι.

Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα.

Τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά και γέννησα ένα υγειέστατο αγοράκι !!!

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν πιστευω οτι θα ειναι κατι...αν (χτυπαω ξυλο)δεν εβγαινε καλη η αμνιο, θα εκανες διακοπη κυησης?? Εκει ειναι το ολο θεμα. Αν θα εκανες, το συζηταμε. Αν οχι, για εμενα δεν υπαρχει λογος να κανεις τιποτα.

σε ποια εβδομαα εκανες την αυχενικη και ποσο ηταν η μετρηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

θα θελαμε και εμεις να αναφερουμε μια παρομοια κατασταση στο θεμα της ηπιας διατασης.

στο β' επιπεδου που καναμε στις 24/7/2013 και ενω ολες οι υπολοιπες μετρησεις ηταν αψογες , ο γιατρος μας ειπε οτι υπαρχει ηπια διαταση στις κοιλιες του εγκεφαλου με ανωτατο φυσιολογικο το 0,90cm και συγκεκριμενα 0,91cm στην μια και 0,96cm και οτι συνηθως τα νουμερα αυτα στην πορεια γινονται πιο μικρα.

μας ειπε να κανουμε επανεξεταση στις 13/8/2013 οπου και την καναμε τα νουμερα βγηκαν 1cm και 1,10cm αντιστοιχα και οτι θεωρουνται τα ιδια με την πρωτη εξεταση αναλογικα με την αυξηση βαρους του μωρου.

μας προτεινε αμνιο αλλα μεχρι τελος της εβδομαδας, οπου θα δειξει για χρωμοσωμικες ανωμαλιες και οχι για αιματωμα, επισης να ξανακανουμε υπερηχο σε 2-3 εβδομαδες και πιο μετα μαγνητικη. επικοινωνησα τηλεφωνικα μετα την πρωτη εξεταση με αλλο γιατρο ακτινολογο συγκεκριμενα για μια δευτερη γνωμη και μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και οτι ειμαστε εντος οριων. ομως εχουμε αγχωθει και πιστευω χωρις λογο. θελαμε να ρωτησουμε αν υπηρχε παρομοια περιπτωση και τι εγινε τελικα μετα την γεννα.

ευχαριστουμε πολυ!!!!

 

μαρινα ηρακλης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
γλυκια μου,εχεις πμ.....

 

Δεν γνωριζω αν γραφω στο σωστο σημειο...στη β επιπεδου μου παρουσιαστηκε ηπια διαταση αριστερης κοιλιας 10.1....εχσασα την γη κατω απ τα πιδια μου.καναμε αμνιο που βγηκε καθαρή κ νσγνητικη που δεν εδειξε καποιο αλλο προβλημα η βλαβη στο κεφαλσκι του μπεμπη μασ...προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα με εχει φαει η αγωνια

Link to comment
Share on other sites

Αφου ολα τα αποτελεσματα βγηκαν καλα μην αγχωνεσαι για τιποτα!! Μπραβο..μονο ευχαριστα να εχουμε!

 

Ευχαριστω dim13...Σήμερα ειμαι λιγο καλυτερα αλλα ωσ τις 24 Αυγούστου που εχουμε επανελεγχο θα εχω τα σκαμπανευασματα μου..ευτυχώς παιρνω κουραγιο σπο παρομοιες περιπτώσεις με θετική έκβαση. Ευχομσι το καλύτερο κ προσευχομαι για αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα να πω κι εγώ την εμπειρία μου,ειμαι 26η εβδομάδα,στην β επιπέδου μου βρηκαν ήπια διάταση αριστερής κοιλίας εγκεφάλου (κοιλιομεγαλια) με διαστάσεις vp αριστερά 10,4.mm.Εκανα αμνιοπαρακέντηση και έχει βγει ήδη το pcr  που είναι για τα σύνδρομα χωρίς κανένα πρόβλημα,αναμένω το τελικό αποτέλεσμα σε 10 μέρες.μου είπαν και για μαγνητική στην 32 η εβδομαδα. Έχετε ανάλογες εμπειρίες;πως εξελίχθηκαν;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...