Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cacao εγω δεν εκανα ονοματοδοσια κατευθειαν με το χαρτι της βαφτισης δηλωθηκε και το ονομα,, καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν θα είναι καπως να εχεις άλλο ονομα γενικα στα χαρτια σου και άλλο στο χαρτι της βαφτισης? μπορει να δημιουργηθουν θεματα

 

σιδερενια είναι λιγο μπερδεμα αυτο που θελεις να κανεις εκτος αν δε δηλωσεις τη βαφτιση καθολου,,γιατι όπως ειπα και παραπανω ετσι κι αλλιως το ονομα θα φαινεται στο χαρτι της βαφτισης και μπορει να σου δημιουργηθουν μπερδέματα,,δεν μπορεις να πεις στον παπα μην γραφεις ονομα πανω στο χαρτι της βαφτισης ,,, εκτος από αυτό ο παπας δε νομιζω να το δεχτει και αν το κανεις εκ του πονηρου δηλαδή να του πεις στην αρχη του παπα το Α ονομα και ο νονος φωναξει Α-Β να δημιουργηθεί θεμα και να γινεται ρομπα

 

επισης αν πραγματικα θελεις το παιδι σου να παρει το χρισμα και βλέπεις τη βαφτιση ως μυστηριο είναι πολύ λαθος αυτό από θρησκευτικη αποψη από πολλες αποψεις

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει. Στη βάφτιση θα ακουστούν δύο ονόματα ή μόνο το όνομα του πεθερού;

 

θελει στο μυστηριο να ακουστουν 2 αλλα νομικα να δηλωθεί 1 (εχει ηδη γινει ονοματοδοσια με ένα ονομα)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι καλέ να κοροϊδέψουμε τον παπα. Όπου διάβασα λέει οτι αν έχει γίνει ονοματοδισια η βάφτιση δηλώνεται μόνο για το θρήσκευμα. Όμως επειδή από τη θεωρία στη πράξη πολλές φορές αλλα γίνονται ρώτησα αν έχε τύχει κάτι παρόμοιο. Διάβασα ότι έχει γίνει ενώ σε άλλες ότι ο πατερ έφερε αντιρρήσεις η ενοχλήθηκε με την ονιματοσοσια. Γενικα το ονομα του παιδιού ειναι αυτο που δηλωθηκε αλλα αν θέλει να ακουστεί και το άλλο γιατί όχι; προσωπικά δεν είχα αντίρρηση να δηλώνονταν εξαρχής και τα δυο η ακόμα και να μην έμπαινε αυτο που θέλαμε εμεις αν ήθελε ο σύζυγος. Όπως και να έχει μια λύση ψάχνω για να ειναι όλοι χαρούμενοι αλλα δε το βλέπω. Δεν θα το προτυνω καν επομένως γιατί στο τέλος θα βρω και το μπελά μου. Ευχαριστώ για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν αυτό ξέρω κι εγώ, ότι μπορείς να δηλώσεις απλά τη βάφτιση και όχι το όνομα (όπως φαίνεται στα χαρτιά της βάφτισης) εφόσον έχεις κάνει από πριν ονοματοδοσία. Ο πάτερ δεν ξέρω γιατί να ενοχληθεί για την ονοματοδοσία, είναι κάτι που το κάνουν πολλοί γονείς πλέον. Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για τον πεθερό και γενικότερα την οικογένεια του συζύγου. Γιατί ΟΚ, άντε και στην εκκλησία τους χρύσωσες το χάπι. Πόσο καιρό υπολογίζεις ότι έχεις πριν μάθουν ότι τελικά το παιδί δεν το λένε Χ-Ψ αλλά μόνο Χ? Σε 1-2 χρόνια που θα μιλάει, θα λέει το όνομά του. Θα το λέει μισό? Κάποια στιγμή θα πάρει αποδεικτικό από τον παιδικό σταθμό, από το νηπιαγωγείο, θα θελήσει ο παππούς να του ανοίξει ένα λογαριασμό στην τράπεζα - πώς θα εξηγήσετε ότι το παιδί δεν έχει το όνομά του τελικά; Με το δίκιο του ο άνθρωπος θα αισθανθεί ότι τον κοροϊδέψατε, και όχι μόνο αυτός αλλά και όλοι οι φίλοι του και συγγενείς του.

 

Τα παιδιά που είναι βαφτισμένα με δύο ονόματα συνηθίζεται να τα γιορτάζουν και τα δύο. Τι θα κάνετε κάθε φορά που είναι η γιορτή του ονόματος του παππού; Θα γιορτάζετε ένα όνομα που δεν έχει το παιδί σας; Γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείτε. Δεν είναι τραγικό να πάρει δύο ονόματα το παιδί, αλλά αν δεν θέλετε ή δεν μπορείτε να του δώσετε δύο ονόματα είναι καλύτερα να το ξεκαθαρίσετε από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

cacao εγω δεν εκανα ονοματοδοσια κατευθειαν με το χαρτι της βαφτισης δηλωθηκε και το ονομα,, καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν θα είναι καπως να εχεις άλλο ονομα γενικα στα χαρτια σου και άλλο στο χαρτι της βαφτισης? μπορει να δημιουργηθουν θεματα

 

σιδερενια είναι λιγο μπερδεμα αυτο που θελεις να κανεις εκτος αν δε δηλωσεις τη βαφτιση καθολου,,γιατι όπως ειπα και παραπανω ετσι κι αλλιως το ονομα θα φαινεται στο χαρτι της βαφτισης και μπορει να σου δημιουργηθουν μπερδέματα,,δεν μπορεις να πεις στον παπα μην γραφεις ονομα πανω στο χαρτι της βαφτισης ,,, εκτος από αυτό ο παπας δε νομιζω να το δεχτει και αν το κανεις εκ του πονηρου δηλαδή να του πεις στην αρχη του παπα το Α ονομα και ο νονος φωναξει Α-Β να δημιουργηθεί θεμα και να γινεται ρομπα

 

επισης αν πραγματικα θελεις το παιδι σου να παρει το χρισμα και βλέπεις τη βαφτιση ως μυστηριο είναι πολύ λαθος αυτό από θρησκευτικη αποψη από πολλες αποψεις

 

Ακόμα κι αν φαίνεται κάπως μπορεί να γίνει.

Εμένα προσωπικά με χαλάει άσχετα με τη περίπτωση της κοπέλας τώρα.Δεν το λέω για εκείνη.Δλδ θα το έκανα μόνο σε περίπτωση που ο παπάς είχε θέμα με το όνομα και ίσως αν πχ εγώ ήθελα το παιδι μου να το λένε Διαμαντή και όχι Αδαμάντιο όπως θα το βαφτιζε να δήλωνα το Διαμαντής στην ονοματοδοσια και να το βαφτιζαμε Αδαμάντιο. Κάτι τετοιο.Εγω γενικά δε χωνεύω τα υποκοριστικα.Δλδ βγάζουν το όνομα της πεθεράς πχ που τη λενε Παναγιώτα και το παιδι το φωνάζουν Τίνα.Ε αντε βάλτο Τίνα να τελειώνεις έτσι κι αλλιώς το όνομα της πεθεράς δεν ακούγεται.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

siderenia και εγω τελειως φιλικα θα σε συμβουλευα να μην το κανεις,,πρωτα από όλα θα δημιουργήσεις ένα χειροτερο μπερδεμα όπως εγραψε και η little και θα εχετε χειροτερους καυγάδες και θα εχουν και δικιο , ασε το συζυγο να κανονισει

 

cacao συμφωνω με αυτό που λες,,θα το εκανα κι εγω σε ονόματα που εχουν παραλλαγες πχ σε θηλυκα αγιων και το αναποδο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα εχω μια απορια επειδη διαβαζω πολλα και κοντευω να τρελαθω. Εγω θα ηθελα αν ειναι εφικτο οταν με το καλο γινω μαμα να κανω ονοματοδοσια σε ληξιαρχειο και οχι βαφτιση. Το προβλημα ειναι πως εχω ψιλοφρικαρει με το εγγραφο που ειδα ανεβασμενο στο σαιτ του ληξιαρχειου που ζηταει τοσα στοιχεια για τον πατερα του παιδιου και να ειναι οπωσδηποτε παροντες και οι δυο γονεις η αν ο ενας δεν ειναι παρον να υπογραψει κατι. Τελος παντων. Μιας και εγω προσπαθω με δοτη απο τραπεζα σπερματος να μεινω εγκυος χωρις αντρα και δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει πατερας του παιδιου μου, μπορω να κανω ονοματοδοσια η ειμαι υποχρεωμενη να κανω βαφτιση? (ελπιζω πως οχι γιατι ηδη με εχει πειραξει αρκετα το γεγονος οτι ψαχνω στο ιντερνετ γι αυτο και δε βρισκω αν γινεται ονοματοδοσια σε παιδι που δεν υπαρχει πατερας

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εχω μια απορια επειδη διαβαζω πολλα και κοντευω να τρελαθω. Εγω θα ηθελα αν ειναι εφικτο οταν με το καλο γινω μαμα να κανω ονοματοδοσια σε ληξιαρχειο και οχι βαφτιση. Το προβλημα ειναι πως εχω ψιλοφρικαρει με το εγγραφο που ειδα ανεβασμενο στο σαιτ του ληξιαρχειου που ζηταει τοσα στοιχεια για τον πατερα του παιδιου και να ειναι οπωσδηποτε παροντες και οι δυο γονεις η αν ο ενας δεν ειναι παρον να υπογραψει κατι. Τελος παντων. Μιας και εγω προσπαθω με δοτη απο τραπεζα σπερματος να μεινω εγκυος χωρις αντρα και δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει πατερας του παιδιου μου, μπορω να κανω ονοματοδοσια η ειμαι υποχρεωμενη να κανω βαφτιση? (ελπιζω πως οχι γιατι ηδη με εχει πειραξει αρκετα το γεγονος οτι ψαχνω στο ιντερνετ γι αυτο και δε βρισκω αν γινεται ονοματοδοσια σε παιδι που δεν υπαρχει πατερας

 

Αντωνία η διαδικασία ονοματοδοσίας για το παιδί σου θα είναι ιδια ακριβώς οπως για κάθε παιδι αγνωστου πατρος (ή που εχει χάσει ενα γονεα). Η μεριδα η οικογενειακη θα ειναι καταλληλα ενημερωμενη οποτε θα προκυπτει ο μοναδικος γονεας,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια απορια επειδη διαβαζω πολλα και κοντευω να τρελαθω. Εγω θα ηθελα αν ειναι εφικτο οταν με το καλο γινω μαμα να κανω ονοματοδοσια σε ληξιαρχειο και οχι βαφτιση. Το προβλημα ειναι πως εχω ψιλοφρικαρει με το εγγραφο που ειδα ανεβασμενο στο σαιτ του ληξιαρχειου που ζηταει τοσα στοιχεια για τον πατερα του παιδιου και να ειναι οπωσδηποτε παροντες και οι δυο γονεις η αν ο ενας δεν ειναι παρον να υπογραψει κατι. Τελος παντων. Μιας και εγω προσπαθω με δοτη απο τραπεζα σπερματος να μεινω εγκυος χωρις αντρα και δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει πατερας του παιδιου μου, μπορω να κανω ονοματοδοσια η ειμαι υποχρεωμενη να κανω βαφτιση? (ελπιζω πως οχι γιατι ηδη με εχει πειραξει αρκετα το γεγονος οτι ψαχνω στο ιντερνετ γι αυτο και δε βρισκω αν γινεται ονοματοδοσια σε παιδι που δεν υπαρχει πατερας

Αντωνία, στη ληξιαρχική πράξη γέννησης τι θα γραφτεί στα στοιχεία του πατέρα του παιδιού; Ε, ό,τι γραφτεί εκεί, το ίδιο ακριβώς θα αναγραφεί και στο ληξιαρχείο για την ονοματοδοσία (κι αν "δεν υπάρχει πατέρας", δεν θα σου απαιτήσουν τη συναίνεσή του). Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις βάπτιση. Καθώς επίσης ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης (να πας δηλαδή μία φορά και να ξεμπερδεύεις).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια απορια επειδη διαβαζω πολλα και κοντευω να τρελαθω. Εγω θα ηθελα αν ειναι εφικτο οταν με το καλο γινω μαμα να κανω ονοματοδοσια σε ληξιαρχειο και οχι βαφτιση. Το προβλημα ειναι πως εχω ψιλοφρικαρει με το εγγραφο που ειδα ανεβασμενο στο σαιτ του ληξιαρχειου που ζηταει τοσα στοιχεια για τον πατερα του παιδιου και να ειναι οπωσδηποτε παροντες και οι δυο γονεις η αν ο ενας δεν ειναι παρον να υπογραψει κατι. Τελος παντων. Μιας και εγω προσπαθω με δοτη απο τραπεζα σπερματος να μεινω εγκυος χωρις αντρα και δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει πατερας του παιδιου μου, μπορω να κανω ονοματοδοσια η ειμαι υποχρεωμενη να κανω βαφτιση? (ελπιζω πως οχι γιατι ηδη με εχει πειραξει αρκετα το γεγονος οτι ψαχνω στο ιντερνετ γι αυτο και δε βρισκω αν γινεται ονοματοδοσια σε παιδι που δεν υπαρχει πατερας

Καλημέρα!

Λοιπόν.Οταν η μητέρα δεν είναι παντρεμένη και δεν έχει γίνει αναγνώριση πρώτου γεννήσει το παιδι στο όνομα πατρός στα στοιχεία του παιδιού μένει κενό(άσχετα που εμενα μου είχε γράψει ενας βλακας "δεν υπαρχει" στο αμκα της μικρης. Δεν θα σου ζητήσει κανείς καμιά συναίνεση.Μη σου πω περισσότερο πρόβλημα θα έχεις με τους παπάδες στην εκκλησία πάρα με το ληξιαρχειο.Εγω επειδή δεν είχε γίνει ακόμα η αναγνώριση πριν τη βαφτιση είχα θεμα και άλλαξα εκκλησία.Και μου ζήτησαν κι ένα σωρό άχρηστα χαρτια:roll:

Καλή επιτυχία σου ευχομαι (σύντομα μανουλα)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αα ναι.Αργοτερα μπορείς να πας και στο δημαρχείο να ζητήσεις να μπει όνομα πατρός (απλά για να μην είναι κενό τυπικα).Στο δημαρχείο αυτό όχι στο ληξιαρχειο και όποιος σου πει ότι δε γινεται (γιατί εμένα έτσι μου έλεγαν:roll: να επιμένεις!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αντωνία, στη ληξιαρχική πράξη γέννησης τι θα γραφτεί στα στοιχεία του πατέρα του παιδιού; Ε, ό,τι γραφτεί εκεί, το ίδιο ακριβώς θα αναγραφεί και στο ληξιαρχείο για την ονοματοδοσία (κι αν "δεν υπάρχει πατέρας", δεν θα σου απαιτήσουν τη συναίνεσή του). Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις βάπτιση. Καθώς επίσης ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης (να πας δηλαδή μία φορά και να ξεμπερδεύεις).

Απαγορεύεται να γράφει στα χαρτιά δεν υπάρχει πατέρας ή αγνώστου πατρός.Μενει κενό!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε συμπλήρωση των προηγούμενων απαντήσεων, να αναφέρω ότι νομικά η βάπτιση δεν δίνει όνομα, αλλά μόνο θρήσκευμα*. Για το όνομα η μόνη νόμιμη διαδικασία εδώ και δεκαετίες είναι η ονοματοδοσία, οπότε ήδη γίνεται έτσι και αλλιώς και για μονογονεικές οικογένειες.

 

Ασφαλώς η δική σας περίπτωση είναι ιδιαίτερη και γιαυτό δεν αναφέρεται αναλυτικά στο site του ληξιαρχείου για την ονοματοδοσία, ούτε είναι αναγκαστικό να εμφανιστεί/δηλωθεί κάποιος πατέρας εφόσον δεν υπάρχει.

 

καλώς να το δεχτείς το μωράκι όταν έρθει!

 

*δεν είναι εναλλακτική δηλαδή της ονοματοδοσίας, αλλά συμπληρωματική.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να γράφει στα χαρτιά δεν υπάρχει πατέρας ή αγνώστου πατρός.Μενει κενό!

 

όχι.

Όρα σελ.24

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/egxiridio_lix.pdf

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω καλά από το κινητό. Βλέπω έχει το κουτάκι που το τσεκάρουν αλλά το πως φαίνεται στο χαρτι που σου δίνουν;

Εμένα παντού ήταν κενό εκτός από τον ηλιθιο που μου έβγαλε το αμκα και εκτός από το όνομα πατρός ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ το είχε και δίπλα στα αγγλικά ως DEN YPARCHEI.Πιο άθλιο δεν γινόταν...Φαντάσου να το έβαζαν σε κανένα διαβατήριο..:roll:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως σχέση δεν έχει η βάφτιση με την ονοματοδοσία.

Να παίρνεις όνομα είναι ένα πράγμα και να παίρνεις θρήσκευμα είναι άλλο.

 

Σε όλες τις χώρες του κόσμου έτσι γίνεται. Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι δική μας εφεύρεση. Το ίδιο ισχύει και για τους γάμους. Κάπου είχα ακούσει οτι η μόνες χώρες όπου επιτρέπεται θρησκευτικός γάμος χωρίς να έχει προηγηθεί πολιτικός (εκκλησια και κράτος έχουν δηλαδή ίση εξουσιά σε αυτό) είναι η Ελλάδα και μια χώρα της Αφρικής. Απελευθερε, ισχύει?

 

Αντωνία ελπίζω σε βοήθησαν τα κορίτσια για το όνομα πατρός καθώς δε γνωρίζω, ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις από τη μέρα που γεννιέται το μωρό και η βάπτιση δεν είναι υποχρεωτική.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όπως ακριβώς της τα είπα.Εφοσον είναι ο μόνος γονέας στα χαρτιά του παιδιού δεν υπάρχει πρόβλημα στο οτιδήποτε θελήσει να κάνει με το παιδι είτε είναι το όνομα είτε οτιδήποτε άλλο.

Για τη βαφτιση φανταζομαι εννοούσε όσον αφορά το όνομα. Θα σου πω ότι όταν πήγα πριν δύο χρόνια να δηλώσω τη μικρη στο ληξιαρχειο Αθηνών υπήρχε χαρτί που έλεγε ότι το όνομα της βαφτισης αν έχει προηγηθεί ονοματοδοσια μπορεί μόνο με δικαστική απόφαση να μπει ως δεύτερο. Δε ξέρω τι ξέρεις εσύ αλλά εγώ αυτό το είδα με τα μάτια μου....

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καμία απολύτως σχέση δεν έχει η βάφτιση με την ονοματοδοσία.

Να παίρνεις όνομα είναι ένα πράγμα και να παίρνεις θρήσκευμα είναι άλλο.

 

........ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις από τη μέρα που γεννιέται το μωρό και η βάπτιση δεν είναι υποχρεωτική.

 

Ετσι ακριβώς.

 

ΑΝ κάποιος έχει ονοματοδοτήσει το παιδί του στο ληξιαρχείο, δεν έχει λόγο (αν δεν ασπάζεται την ορθόδοξη πίστη) να κάνει βάπτιση.

Ονοματοδοσία γίνεται με τη γέννηση αν το θέλει ο γονέας. Η βάπτιση είναι μυστήριο της εκκλησίας, όχι ονοματοδοσία. Το όνομα που δίνει ο νονός στη βάπτιση (αν δεν έχει δοθεί νωρίτερα) πρέπει πάλι να πας να το δηλώσεις στο δήμο. Δεν έχει να κάνει με την βάπτιση.

 

Αν κάποιος κάνει πολιτικό γάμο (και δεν ασπάζεται την ορθόδοξη πίστη) δεν έχει κανένα λόγο να κάνει και θρησκευτικό.

Οπως και με το γάμο. Ο πολιτικός είναι για το κράτος, τον αναγνωρίζει η πολιτεία. Στην ελλάδα όμως, λόγω σχέσεων και παράδοσης εκκλησίας και κράτους, όταν κάποιος κάνει μόνο θρησκευτικό, η εκκλησία έχει την υποχρέωση να αναλάβει να διεκπαιρεώσει μια γραφειοκρατία εκ μέρους του κράτους προκειμένου να αναγνωριστεί ο γάμος και νομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας ευχαριστω! Μιας ομως και ολο και πλησιαζει περισσοτερο η μεγαλη μερα,θα ηθελα να ρωτησω 2 ακομα πραγματα. Ονοματοδοσια πρεπει υποχρεωτικα να γινει την ιδια μερα με τη δηλωση της γεννησης η μπορει να γινει και αλλη στιγμη? Υπαρχει καποιο χρονικο οριο απο τη δηλωση ως την ονοματοδοσια? Και το αλλο, επειδη θελω να δωσω ξενο ονομα (ισως ακουστει χαζο ερωτημα), μιας και πιστευω πως στα χαρτια το ονομα θα γραφτει με Ελληνικους χαρακτηρες και οχι με Αγγλικους οπως γραφεται κανονικα, επειδη το πρωτο γραμμα του ονοματος ειναι το ''h'' το Αγγλικο το οποιο σαν ακουσμα πλησιαζει το Ελληνικο ''χ'' αλλα δεν ειναι τοσο εντονο,ειναι αρκετα απαλος ηχος στα Αγγλικα, θα γραφτει στα Ελληνικα το ονομα με πρωτο γραμμα το ''χ'' η θα παραληφθει εντελως και δε θα γραφτει καθολου?:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις ονοματοδοσία, χωρίς περιορισμό χρόνου. Η δήλωση της γέννησης πρέπει να γίνει εντός 10 ημερών.

 

Για το άλλο, μήπως μπορείς να αναφέρεις το όνομα; Γιατί εγω τουλάχιστον έτσι δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ'ευχαριστώ πολυ Lisbet! Γνωριζεις αν υπαρχει καποιο θεμα με το να δωθει καθαρα ξενο ονομα,που δεν εχει επαφη ουτε στο ελαχιστο με καποιο Ελληνικο? Θα με υποχρεωσουν να δωσω Ελληνικο η εξελληνισμενο? Εγω εχω στη λιστα μου καποια ονοματα, οπως το πρωτο σε προτιμηση για μενα για το οποιο ανεφερα το θεμα του ''χ''. Το ονομα (ισως να μην το εχεις ξανακουσει,ειναι αρκετα σπανιο και καπως old-school) ειναι Hannelore. Αυτη ειναι η γραφη του στα Αγγλικα. Στα Ελληνικα που θα γραφτει στα χαρτια του ληξιαρχειου(αν το δωσω τελικα) θα γραφτει πχ ''Χάννελορ'' η ''Άννελορ''? Στην προσφωνιση, ακουγεται ενα απαλο ''χ'',οχι ομως οπως το Ελληνικο ''χ'',αλλα οπως πχ στο ονομα ''Helen''. Αυτο θα γραφτει η θα παραληφθει?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ό,τι όνομα θέλεις στην ονοματοδοσία.

 

Το όνομα το ορίζεις εσύ στην αίτηση-δήλωσή σου. Έχω την εντυπωση πως μπορείς να το γράψεις κατευθείαν με λατινικούς χαρακτήρες. Καλύτερα όμως να το ρωτήσεις από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...