Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΙΟΨΙΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΝΩΡΜΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ (ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ ΜΕ ΟΥΡΑ). ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ 1 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ.

 

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα!!!είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά σας παρακολουθώ εδώ και καιρό!!το δικό μας πρόβλημα (το οποίο μάθαμε φέτος την άνοιξη) είναι αζωοσπερμία...προχωρήσαμε σε βιοψία όρχεος και ευτυχώς βρήκαμε κάποια ελάχιστα τα οποία και καταψύξαμε!! Κάναμε ήδη μια προσπάθεια εξωσωματικής αποτυχημένη δυστυχώς:cry: και τώρα πάμε για τη δεύτερη....επειδή παλιότερα διάβαζα πως κοπέλες που τους περίσσευαν φάρμακα τα χάριζαν αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμία που να έχει και να χαρίζει ενέσεις Gonal 900iu/150ml:confused: θα μου ήταν πολύ χρήσιμες για να ξεκινήσω άμμεσα καθώς έχω και κάποια δικά μου περισσεύματα!!!

Εύχομαι σε όλες μας και γρήγορα γεμάτες αγκαλίτσες!!!!!!!!!:wink::wink::wink:

 

Α και LOIS δεν είστε μόνοι σας.....είμαστε και εμείς εδώ και θα τα καταφέρουμε παρέα ,ε;;;;;:-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας!

 

Είμαι κάπως νέα στο forum. Πρόσφατα στα πλαίσια υπερηχογραφικού και ελέγχου βρέθηκε ότι έχω μικρό μέγεθος ωοθηκών (περίπου 3ml η μία και 2,5 ml η άλλη). Να σημειώσω εδώ ότι γενικώς είμαι μικροκαμωμένη (1.50μ. και 47 κιλά).

 

Ο γιατρός δεν μπορούσε να ξέρει αν είναι εκ γενετής έτσι ή έχουν υποστεί συρρίκνωση με την πάροδο του χρόνου. Βέβαια, είμαι 34 χρόνων... Γι' αυτό το λόγο, μου πρότεινε ορμονικό έλεγχο. Περιμένω ακόμα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ. Οι υπόλοιπες βγήκαν ως εξής:

 

FSH: 12.00 (Φ.Τ. 2.8-11.3)

Ε2: <20 (Φ.Τ. 24-111)

LH: 5.5 (Φ.Τ. 1.1 -11.6)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε παρόμοια αποτελέσματα και αν τελικά κατέληξε σε εγκυμοσύνη μετά από εξωσωματική;

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει... με έχει πιάσει ένας μικρός πανικός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο μενα

2 χρόνια άκαρπων προσπαθειών μας οδήγησαν σε εξωσωματικη έκανα 10 ωαρια με puregon γονιμοποιήθηκαν τα 4 και μου έβαλαν άντεξαν τα 2. Δυστυχώς 0 χωριακή σε εμάς το πρόβλημα είναι στον σύζυγο,χαμηλή κινητηκοτητα

Link to comment
Share on other sites

3 σχεδόν χρόνια άκαρπων προσπαθειών..... Ταλαιπωρία,κούραση,άγχος,έξοδα......

 

Βροχερή,

 

μόλις ανακάλυψα εξαιρετικά χαημηλή ΑΜΗ, 0,37... Νιώθω να έχω χάσει τον κόσμο!!!

 

Εσείς ποιες δυσκολίες αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Αμη 0,4. η fsh παίζει απο 6 μέχρι 15. Μπήκα στην διαδικασία της εξωσωματικής κ διαπιστώσαμε χαμηλή ανταπόκριση....3 αυγά....τα 2 καλά.....δεν γονιμοποιήθηκε κανένα......Αρχισα σε φυσικούς κύκλους....πολλά βάσανα......μπήκατε σ αυτήν την διαδικασία iokasti k ??

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμη 0,4. η fsh παίζει απο 6 μέχρι 15. Μπήκα στην διαδικασία της εξωσωματικής κ διαπιστώσαμε χαμηλή ανταπόκριση....3 αυγά....τα 2 καλά.....δεν γονιμοποιήθηκε κανένα......Αρχισα σε φυσικούς κύκλους....πολλά βάσανα......μπήκατε σ αυτήν την διαδικασία iokasti k ??

 

Βροχερή, εμείς μόλις πριν από μία εβδομάδα μάθαμε τα νέα! Ακόμα είμαι συντετριμμένη. Αυτήν την εβδομάδα θα δω το γιατρό... Ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι λίγες και έχω απορρίψει εκ προοιμίου τα δανεικά ωάρια.

 

Εσείς ποιον γιατρό έχετε;

 

Αισιοδοξία πολύ χαμηλή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βροχερή, εμείς μόλις πριν από μία εβδομάδα μάθαμε τα νέα! Ακόμα είμαι συντετριμμένη. Αυτήν την εβδομάδα θα δω το γιατρό... Ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι λίγες και έχω απορρίψει εκ προοιμίου τα δανεικά ωάρια.

 

Εσείς ποιον γιατρό έχετε;

 

Αισιοδοξία πολύ χαμηλή!

 

 

Καταρχήν μην σε πιάνει πανικός! Απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει καμμία προσπάθεια τεχνητής γονιμοποίησης ετσι? Πόσο καιρό προσπαθείτε φυσιολογικά? Οκ. ίσως οι πιθανότητες να είναι λίγες.... αλλά προσπαθείς έτσι δεν είναι? Ισως το απόθεμα ωαρίων να είναι μικρό, αλλά χρειάζεται ένα κ μόνο ένα καλό ωάριο!!! Χωρίς καν να προσπαθήσεις με εξωσ. ή με σπερματ. (αν κατάλαβα καλά) πώς σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια??? Εγώ που προσπαθώ ακόμα τι πρέπει να κάνω ???? Πρέπει να ηρεμήσεις πρώτα κ σου ευχομαι να πανε όλα καλά! Καλά θα κάνεις κ θα πας στον γιατρό σου για να ακούσεις την γνώμη του.Οταν πας να μας πεις κ εμάς τι σου είπε,έτσι για να ακούγονται όλες οι γνώμες.Εμείς πάμε σε κέντρο εξωσωματικής στην Θεσ/νίκη.Εσύ που βρίσκεσαι???

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην σε πιάνει πανικός! Απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει καμμία προσπάθεια τεχνητής γονιμοποίησης ετσι? Πόσο καιρό προσπαθείτε φυσιολογικά? Οκ. ίσως οι πιθανότητες να είναι λίγες.... αλλά προσπαθείς έτσι δεν είναι? Ισως το απόθεμα ωαρίων να είναι μικρό, αλλά χρειάζεται ένα κ μόνο ένα καλό ωάριο!!! Χωρίς καν να προσπαθήσεις με εξωσ. ή με σπερματ. (αν κατάλαβα καλά) πώς σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια??? Εγώ που προσπαθώ ακόμα τι πρέπει να κάνω ???? Πρέπει να ηρεμήσεις πρώτα κ σου ευχομαι να πανε όλα καλά! Καλά θα κάνεις κ θα πας στον γιατρό σου για να ακούσεις την γνώμη του.Οταν πας να μας πεις κ εμάς τι σου είπε,έτσι για να ακούγονται όλες οι γνώμες.Εμείς πάμε σε κέντρο εξωσωματικής στην Θεσ/νίκη.Εσύ που βρίσκεσαι???

 

Ήταν πραγματικά σοκ αυτή η αποκάλυψη... Προσπαθούμε φυσιολογικά εδώ και 6 μήνες, 2 από τους οποίους έχω κάνει πρόκληση ωορρηξίας με serpafar στο οποίο ανταποκρίθηκα, αλλά γονιμοποίηση δεν έγινε!

 

Έχω απογοητευτεί με όσα διαβάζω και βλέπω ότι πολλοί γιατροί συστήνουν δανεικά σε περιπτώσεις σαν τη δική μου. Ξέρω ότι στην περίπτωσή μου είναι θέμα καλής τύχης αυτού του ενός καλού ωαρίου. Γι' αυτό και θα κάνω τις προσπάθειές μου.

 

Πραγματικά, θαυμάζω κι εσένα και άλλες γυναίκες, οι οποίες έχουν πίστη, προσπαθούν και δεν απογοητεύονται... Εγώ δεν ξέρω αν θα βρω το κουράγιο. Νομίζω ότι θα θέσω ένα όριο στον εαυτό μου!

Εγώ ξεκίνησα με τον Μαντούδη στο Γέννημα... Ας μας βοηθήσει όλες η Τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Τι σταυρό κουβαλάμε όλες μας......Κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει........κανείς που δεν το έχει περάσει.....Οταν το συζητάς με φίλες,ακούς εξυπνάδες (φταίει το άγχος σου,ξεκόλλα επιτέλους,χάνεις χρόνια απο την ζωή σου κυνηγώντας το όνειρο...κλπ...κλπ...κλπ).Οταν αποφασίζεις πως δεν θα ξαναμιλήσεις ποτέ γι αυτό,πνίγεσαι,νιώθεις μοναξιά,κ μετά σου την λένε πάλι...... μονόδρομος αυτός ο αγώνας.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι σταυρό κουβαλάμε όλες μας......Κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει........κανείς που δεν το έχει περάσει.....Οταν το συζητάς με φίλες,ακούς εξυπνάδες (φταίει το άγχος σου,ξεκόλλα επιτέλους,χάνεις χρόνια απο την ζωή σου κυνηγώντας το όνειρο...κλπ...κλπ...κλπ).Οταν αποφασίζεις πως δεν θα ξαναμιλήσεις ποτέ γι αυτό,πνίγεσαι,νιώθεις μοναξιά,κ μετά σου την λένε πάλι...... μονόδρομος αυτός ο αγώνας.....

 

Ναι, κάπως έτσι είναι! Εγώ ευτυχώς αντλώ αποθέματα κουράγιου από τον άντρα μου, τη μητέρα μου και μία φιλενάδα μου... Είμαι τυχερή που τους έχω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, κάπως έτσι είναι! Εγώ ευτυχώς αντλώ αποθέματα κουράγιου από τον άντρα μου, τη μητέρα μου και μία φιλενάδα μου... Είμαι τυχερή που τους έχω!

 

Ο άντρας μου είναι όλη μου η ζωή,είναι η ελπίδα μου,είναι ο λόγος που αντέχω ακόμη τον αγώνα,είναι το στηριγμα μου,είναι όλα.......

Ευχαριστώ τον Θεό που μου τον έστειλε,μήπως είναι αχαριστία να Του ζητάω κι ένα παιδί???

Δεν ξέρω....όμως εγώ θα περιμένω......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι όλη μου η ζωή,είναι η ελπίδα μου,είναι ο λόγος που αντέχω ακόμη τον αγώνα,είναι το στηριγμα μου,είναι όλα.......

Ευχαριστώ τον Θεό που μου τον έστειλε,μήπως είναι αχαριστία να Του ζητάω κι ένα παιδί???

Δεν ξέρω....όμως εγώ θα περιμένω......

 

Ε, όχι και αχαριστία! Μην κάνεις τέτοιες σκέψεις... Αυτό ονειρευτήκαμε, όταν καταλάβαμε ότι οι άντρες μας θα είναι για πάντα δίπλα μας. Να κάνουμε παιδιά μαζί τους...

 

Κάνε κουράγιο και αν πραγματικά θέλεις, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα γίνεις μαμά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
2 εξωσωματικές! Η 1η αποτυχημενη, η 2η με κατεψυγμένα έπιασα τις διδυμούλες μου! Καλή προσπάθεια σε όλες!!!

 

Μετα απο ποσες μερες εκανες την προσπαθεια με τα κατεψυγμενα? δηλαδη ποσες μερες πρεπει να περασουν αναμεσα στο αρνητικο αποτελεσμα και στην νεα προσπαθεια σε σχεση παντα με τον κυκλο περιοδου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

Πρέπει να προστεθώ και εγώ στη λίστα μας!

Εχω ήδη μια αποτυχημένη εξωσωματική και από βδομάδα θα πάω για εμβρυομεταφορά με κρυοσυντηρημένα... Καλή επιτυχία ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

1η εξωσωματικη με δικα μου... αρνητικη...

2η εξωσωματικη με κατεψυγμενα δικα μου... αρνητικη...

3 εξωσωματικη με ξενα ωαρια.... αρνητικη...

4η εξωσωματικη με δικα μου... ΘΕΤΙΚΗ..ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ...

Να προσθεσω και 3 χειρουργεια λογω μεγαλου βαθμου ενδομητριωσης... Ευχαριστω το κεντρο Ευγονια.... Και για τα χειρουργεια και για τα διδυμακια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αι από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum και σήμερα είχα την πρώτη μου ωοληψία στην πρώτη μου εξωσωματική. Έχω ενδομητρίωση και έχω κάνει 1 χειρουργείο και μετά από 2 αποτυχυμένες σπερματεγχύσεις καταλήξαμε στην εξωσωματική. Μου χορηγήσανε altermon για 8 μέρες και σήμερα βρήκαμε 8 ωάρια τα οποία τα 4 ήταν όχι τόσο καλής ποιότητας και τα άλλα 4 τέσσερα νοσούσαν από ενδομητρώση. Ο φόβος μου έίναι μήπως κανένα από τα 4 δεν γονιμοποιηθεί. Υπάρχει πιθανότητα το πρωτόκολλο που ακολουθήθηκε να ευθύνεται για την ποιότητα των ωαρίων ή ευθύνεται ο οργανισμός. Να σημιεώσω ότι στον σύζυγο έχει διαπιστωθεί μερική ολιογσπερμία. Αυτό παίζει ρόλο; Ευχαριστώ πολύ :).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα...

μια σπερματεχγυση αρνητικη

1η εξωσωματικη το 2010 θετικη εχω τη κορακλα μου

φυσιολογικη συληψη ενα χρονο μετα.... συνδρομο και μογγολισμος.... φυσικα τερματιστηκε...τωρα παω για τη δευτερη εξωσωματικη διοτι δεν παραγω αυγουλακια και οι σαλπιγγες μαλλον κοιμουνται τον υπνο του δικαιου.....

 

οποιοα κοπελα εχει pouregon 900 kai merional 75 θα το εκτιμουσα παρα πολυ. οι καιροι ειναι δυσκολοι και πρεπει να αλληλοστηριζομαστε... καλη επιτυχια σε ολες και καλες γιορτες. τα μωρα μας ερχονται.... πιστη και θετικη σκεψη!!!!!

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...