Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 εξωσωματικες. 1η θετικο αλλα παλλινδρομησε. 2η με κατεψυγμενα αρνητικο. 3η κατεψυγμενα αρνητικο. 4η κατεψυγμενα, βλαστοκυστες, θετικο αλλα παλλινδρομησε. 5η με καινουρια αγωγη απεκτησα τον γιο μου. 6η κατεψυγμενα θετικο και παλλινδρομησε. 7η κατεψυγμενα θετικο και παλλινδρομησε. 8η με καινουρια αγωγη, αρνητικο. τωρα ειμαι στην 9η με αλλη καινουρια αγωγη και αλλον γιατρο και για την ωρα εχω 4 καλες χοριακες. την τριτη θα κανω τον πρωτο μου υπερηχο

 

τι να πω για σένα τώρα ότι σε θαυμάζω ότι είσαι από εδώ και στο έξεις η δύναμη μου και θα παίρνω κουράγιο από εσένα πάντως σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου καλή επιτυχία και καλή σου χρονιά:-P:razz::-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετα απο ερευνα και επισκεψεις σε διαφορους γιατρους και κεντρα εξωσωματικης, αλλα και απο διαφορα σχολια που ολες φανταζομαι οτι ακουμε μεχρι να αποφασισουμε που θα εμπιστευτουμε το σώμα και την ψυχολογια μας... κατεληξα στον κ. Τρ. Λαϊνα, από το κεντο ΕΥΓΟΝΙΑ. Μεσα στις γιορτες ειχα κλεισει ραντεβου στο κεντρο οπου και πηγα και εμεινα με τις καλυτερες των εντυπώσεων, τοσο στον τροπο επικοινωνιας (πρωτη φορα ενιωσα τοσο ανετα με γιατρο παρολο που δεν τα παω ποτε καλα μαζι τους ;)), οσο και σε επιπεδο επαγγελματικης προσεγγισης.

Εχουμε ηδη ξεκινησει τις απαιτουμενες εξετασεις και περιμενουμ αποτελεσματα...

Εχει καποια απο εσας εμπειρια με το συγκεκριμενο γιατρο?!

 

με συγκινει πολυ που το μοιραζομαι μαζι σας ολο αυτο ακομα και μεσω ενος forum....

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, είμαι καινούργια στην παρέα. Ξεκινάμε την 1η μας εξωσωματική μόλις έρθει η περίοδος. Έχω πολύ άγχος...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Oλα βαίνουν καλώς κορίτσια....

 

Αφού έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις και πήραμε και τα αποτελέσματά τους, ο κ. Λαϊνάς , μου εξήγησε πως δεν υπάρχει κάποιος παθολογικός λόγος για τον οποίο δεν μπορώ να συλλάβω μέχρι στιγμής.

 

Έχω ήδη αρχίσει το πρόγραμμα παρακολούθησης με ορμονικές εξετάσεις, υπερηχογραφήματα, όλα σε πολύ ήρεμο περιβάλλον και ευτυχώς με την καλύτερη αντιμετώπιση, καθώς ομολογώ πως φοβόμουν αρκετά τη διαδικασία..

 

Τα φάρμακα που παίρνω μου δημιουργούν εξάψεις και πονοκεφάλους αλλά ο κ.Λαινάς με ενημέρωσε σχετικά με τις παρενέργειες αυτές κι ότι είναι πολύ φυσιολογικές να υπάρχουν..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κι εσας...;)

 

φιλικα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oλα βαίνουν καλώς κορίτσια....

 

Αφού έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις και πήραμε και τα αποτελέσματά τους, ο κ. Λαϊνάς , μου εξήγησε πως δεν υπάρχει κάποιος παθολογικός λόγος για τον οποίο δεν μπορώ να συλλάβω μέχρι στιγμής.

 

Έχω ήδη αρχίσει το πρόγραμμα παρακολούθησης με ορμονικές εξετάσεις, υπερηχογραφήματα, όλα σε πολύ ήρεμο περιβάλλον και ευτυχώς με την καλύτερη αντιμετώπιση, καθώς ομολογώ πως φοβόμουν αρκετά τη διαδικασία..

 

Τα φάρμακα που παίρνω μου δημιουργούν εξάψεις και πονοκεφάλους αλλά ο κ.Λαινάς με ενημέρωσε σχετικά με τις παρενέργειες αυτές κι ότι είναι πολύ φυσιολογικές να υπάρχουν..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κι εσας...;)

 

φιλικα:P

 

 

καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου, και σε ολες τισ κοπελες και εγω θα ξεκινησω στο ιασω με τον κοντοπουλο. τα φαρμακα σου απο που τα προμηθευτικες? γιατι εγω τραβαω λιγο ζορι με τις ενεσεις gonal

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούργια στην παρέα. Ξεκινάμε την 1η μας εξωσωματική μόλις έρθει η περίοδος. Έχω πολύ άγχος...

Γεια σου καλως ηρθες! προσπαθησε να αγχωνεσαι οσο γινετε λιγοτερο.

κ εγω ξεκινουσα ακριβως ενα μηνα πριν, με πολυ πολυ αγχος, κ σε καταλαβαινω, αλλα δε χρειαζετε. μονο κακο κανει.τωρα τελειωνω

[την Δευτερα ] ,παω για ωοληψια κ ειμαι πολυ χαρουμενη που εφτασε επιτελους αυτη η ωρα!!!

σου ευχομαι καλη δυναμη! κ καλη επιτυχια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣΣΣΣΣ.......

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ??

ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΑΣ...!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τα φάρμακα τα πήρα από το φαρμακείο με 25% συμμετοχή του ΙΚΑ....

τι ακριβώς εννοείς πως δυσκολεύεσαι?!

τι ασφάλιση έχεις?!

 

kathi...αυτό ήταν γι εσένα ...:>

Επεξεργάστηκαν by Pen.Bost
παραλειψη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικά τα φάρμακα τα πήρα από το φαρμακείο με 25% συμμετοχή του ΙΚΑ....

τι ακριβώς εννοείς πως δυσκολεύεσαι?!

τι ασφάλιση έχεις?!

 

kathi...αυτό ήταν γι εσένα ...:>

 

τεβε εχω αλλα τα πραγματα αλλαξαν,καποια φαρμακα θα τα παρω με 25% συμμετοχη οπως και εσυ,αλλα τα αλλα που ειναι υψηλου κοστους πρεπει να τα παρεις απο τα κρατικα φαρμακεια, και για να τα παρεις απο εκει πρεπει να περασεις απο επιτροπη η οποια σου κλεινει ενα μηνα μετα ραντεβου, αστα να πανε....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών, συμπεριλαμβανομένου και ενός έτους ομοιοπαθητικής μετά από την διαπίστωση ότι ο σύζυγός μου είχε θέμα ολιγο-ασθενοσπερίας, ο γυναικολόγος μου μας συμβούλεψε να καταφύγουμε στην λύση της εξωσωματικής.

Του ζητήσαμε να μας προτείνει ειδικευμένους γιατρούς για αυτήν την διαδικασία καθώς έχω εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο μου και γνωρίζω ότι στον χώρο των εξωσωματικών υπάρχουν πάρα πολλές "κακοτοπιές".

Επιλέξαμε έναν από τους προτεινόμενους γιατρούς και ξεκινήσαμε την διαδικασία αρχές Σεπτέμβρη. Είμαστε ευτυχείς καθώς πέτυχε με την πρώτη και αυτήν την στιγμή βρισκόμαστε στην 20η εβδομάδα κυήσεως. :)

Εύχομαι καλή επιτυχία και κουράγιο σε όποια ζευγάρια μπαίνουν σε οποιαδήποτε διαδικασία για να αποκτήσουν ένα ή παραπάνω παιδάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών, συμπεριλαμβανομένου και ενός έτους ομοιοπαθητικής μετά από την διαπίστωση ότι ο σύζυγός μου είχε θέμα ολιγο-ασθενοσπερίας, ο γυναικολόγος μου μας συμβούλεψε να καταφύγουμε στην λύση της εξωσωματικής.

Του ζητήσαμε να μας προτείνει ειδικευμένους γιατρούς για αυτήν την διαδικασία καθώς έχω εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο μου και γνωρίζω ότι στον χώρο των εξωσωματικών υπάρχουν πάρα πολλές "κακοτοπιές".

Επιλέξαμε έναν από τους προτεινόμενους γιατρούς και ξεκινήσαμε την διαδικασία αρχές Σεπτέμβρη. Είμαστε ευτυχείς καθώς πέτυχε με την πρώτη και αυτήν την στιγμή βρισκόμαστε στην 20η εβδομάδα κυήσεως. :)

Εύχομαι καλή επιτυχία και κουράγιο σε όποια ζευγάρια μπαίνουν σε οποιαδήποτε διαδικασία για να αποκτήσουν ένα ή παραπάνω παιδάκια :)

 

με το καλο το μπεμπε σας.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπαθεια εξωσωματικης Απρίλη του 2010 στον Πάντο,διακοπηκε λογω υπερδιέγερσης(και κακης συνενόησης).Δεύτερη,3 μήνες μετά,στο Μαστρομηνά,9 ωάρια, γονιμοποιήθηκε μόνο το 1 ,τιποτα...τρίτη Νοέμβρη 2010, 9 ωάρια γονιμοποιηθηκαν τα 3,πάλι τιποτα..κουραση, απογοητευση και οικονομικοι λογοι ένας χρόνος χωρις προσπαθεια...δρομολογουμε αρχές του 2012 αν θέλει ο θεος....κοριτσια,χρειαζεται αυτοπεπηθηση και πίστη!!!!!

γιατι αλλαχες κεντρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια και εγω ειμαι στην 2η προσπαθεια εξωσωματικης και πολυ αγχωμενη.Έχουμε προβλημα με το σπερμα του ανδρα μου, εχει αζωσπερμια.Τελικα με βιοψια ορχεως(δοξα το θεο)βρηκαμε σπερματοζωαρια, ομως εγω στην 1η προσπαθεια ειχα χαμηλη ανταποκριση ωοθηκων με αποτελεσμα να παραγω 1 ωαριο(πικρα)και να μην εξελιχθει σε εγκυμοσυνη(λογικο).Δεύτερη προσπαθεια ξεκινησαμε στις 11/02/2012 με ενεσεις Puregon και olgalutran.Σαφως καλυτερα 9 ωοθηλακια με 6 ωαρια πολυ καλης ποιοτητας αλλα γονιμοποιηθηκαν τα 2 λογω χαμηλης ποιοτητας σπερματος του ανδρα μου(κατεψυγμενο). Η εμβρυομεταφορα εγινε στις 25/02/2012 με 2 εμβρυα (το 1ο 4 κυτταρων και το 2ο 2 κυτταρων 2η μερα γονιμοποιησης)καλης ποιοτητας μου ειπε ο γιατρος. Τωρα ειμαι ξαπλα και περιμενω την χοριακη 08/03/2012. Οι μερες μου

φαινονται χρονια και το αγχος μου πολυ μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

πατρουλα καλη επιτυχια να εχεις και καλα αποτελεσματα!!!!!!

 

 

kathi σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!!

Ευχομαι και σε 'σενα οτι καλυτερο!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

και εγω περιμενω περιοδο την τριτη για να αρχισω την προσπαθεια μου (μικρογονιμοποιησης). εχω παρα πολυ αγχος. με τρομαζουν τα παντα....τα φαρμακα....οι ενεσεις.....οι παρενεργειες.....ελπιζω τουλαχιστον να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. μακαρι παναγιτσα μου.

θα σας ενημερωνω καθημερινα για την εξελιξη.....

καλο βραδι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

και εγω περιμενω περιοδο την τριτη για να αρχισω την προσπαθεια μου (μικρογονιμοποιησης). εχω παρα πολυ αγχος. με τρομαζουν τα παντα....τα φαρμακα....οι ενεσεις.....οι παρενεργειες.....ελπιζω τουλαχιστον να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. μακαρι παναγιτσα μου.

θα σας ενημερωνω καθημερινα για την εξελιξη.....

καλο βραδι

 

 

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα, να μην φοβασαι τιποτα να εισαι ηρεμη και ολα θα πανε καλα, και εγω περιμενω στισ 16/03 να αδιαθετησω για να αρχησω, θα ειμαστε ολες σε επαφη. καλη αρχη!!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω ρίξει αρκετό κλάμα μετά κι από την αποτυχία της 4ης προσπάθεια εξωσωματική και επειδή δεν θέλω να κακομοιριάσω προσγειώθηκα κάθε φορά με καινούριες δυνάμεις και ελπίδες. Ξεκινώ μετά το Πάσχα την 5η μου εξωσωματική. Αν περισσεύει σε κάποια κοπέλα puregon θα ήμουν ευγνώμων. Καλή επιτυχία σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...