Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα .

Κορίτσια εγώ με ψηλή προλακτινη ( δεν έπεφτε με τα φάρμακα ) έμεινα έγκυος με εξωσωματική .Τα κατάφερα στην τριτη προσπάθεια με ενα κατεψυγμένο εμβρυακι.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες γιατί γνωρίζω πολύ καλά τον αγώνα που δίνετε !!!

 

Mου δίνεις μεγάλη χαρά, μάκαρι να τα καταφέρω και εγω!! Το Γενάρη (ετσι μήπως το 16 είναι πιο τυχερό!!) σκέφτομαι να βάλω τα κατεψυγμένα μου αν αντεξουν.

Θα είναι η τρίτη προσπάθεια κ με πιανει φόβος μήπως έχω και κάτι άλλο και δεν το έχουν βρει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια μόλις γραφτηκα. Θα ήθελα να σας πω ότι έχω κάνει 3 εξωσωματικες από την πρώτη έχω ένα αγοράκι τώρα είναι 4 χρονών και οι άλλες δύο αποτυχία. Τις έκανα όλες στο ιασω,η τελευταία ήταν τώρα στις 24 Ιουνίου. Θέλω πάρα πολύ να ξανά προσπαθήσω αλλά δεν έχω τα χρήματα. Μπορώ να κάνω άλλη μια προσπάθεια αφού έχω περάσει επιτροπή. Το δίλημμα μου είναι σε πιο από τα δύο νοσοκομεία να πάω στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρας? Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν έχετε εμπειρίες που είναι καλύτερα? Έχω περάσει 2 φορές επιτροπή με επιτυχία. Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι ρωτήστε ελεύθερα. Ευχαριστώ πολύ.

 

Κοριτσι μου να σε ρωτήσω τη 2η φορά που πέρασες επιτροπη χρειάστηκαν πάλι ολες οι εξετάσεις, σαν να περνάς 1η φορά? Σου έυχομαι οτι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου να σε ρωτήσω τη 2η φορά που πέρασες επιτροπη χρειάστηκαν πάλι ολες οι εξετάσεις, σαν να περνάς 1η φορά? Σου έυχομαι οτι καλύτερο!!!

 

Κάθε απόφαση επιτροπής ειναι για δυο προσπάθειες. Υπάρχει άλλο θέμα για εξωσωματικη σε δημόσιο . Και κάθε φορά θέλουν καινούργιες εξετάσεις πρόσφατες

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι και εγώ καινούργιο μέλος της παρέας! Είμαι καινούργια και στην όλη διαδικασία της εξωσωματικής, καθώς το καλοκαίρι μας ήρθε η κεραμίδα! Να μην τα πολυλογώ, την πρώτη μας προσπάθεια την ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο, αλλά ενώ όλα πήγαν καλά με το πρωτόκολλο και με κοίμησαν για το χειρουργίο της ωοληψίας, ξυπνώντας μου ανακοίνωσαν ότι έσπασαν όλα τα ωάρια, καθώς πρέπει να είχε γίνει λάθος με τη δοσολογία που μου χορηγούσε η φαρμακοποιός (όπως αποδείχτηκε στην πορεία). Τώρα είμαι στη δεύτερη βδομάδα των ενέσεων της 2ης προσπάθειας και αναμένω από το γρατρό τα νεότερα!! Θα πάω αύριο για να δουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε! Ουφ, ελπίζω όλα να παν καλά!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Meli! Καλή επιτυχία! Τι εννοείς εγινε λάθος στη δοσολογια των φαρμάκων; Μα αφου γινεται παρακολούθηση και με τον υπέρηχο κ με τις ορμονικές εξετασεις. Εγινε μήπως καποιο λάθος με τη pregnyl? Δηλαδή με τη τελευταία ενεση που κανουμε για να σπάσουν τα ωοθυλάκια;;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι και εγώ καινούργιο μέλος της παρέας! Είμαι καινούργια και στην όλη διαδικασία της εξωσωματικής, καθώς το καλοκαίρι μας ήρθε η κεραμίδα! Να μην τα πολυλογώ, την πρώτη μας προσπάθεια την ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο, αλλά ενώ όλα πήγαν καλά με το πρωτόκολλο και με κοίμησαν για το χειρουργίο της ωοληψίας, ξυπνώντας μου ανακοίνωσαν ότι έσπασαν όλα τα ωάρια, καθώς πρέπει να είχε γίνει λάθος με τη δοσολογία που μου χορηγούσε η φαρμακοποιός (όπως αποδείχτηκε στην πορεία). Τώρα είμαι στη δεύτερη βδομάδα των ενέσεων της 2ης προσπάθειας και αναμένω από το γρατρό τα νεότερα!! Θα πάω αύριο για να δουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε! Ουφ, ελπίζω όλα να παν καλά!!:-D

 

Σοκαριστικό, πραγματικά πως έγινε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια σημερα εκανα εβυομεταφορα 3 ωάρια μου είχαν πάρει 7 και γονιμοποιήθηκαν και τα 7 τα υπόλοιπα κατάψυξη .και απο σημερα μετράμε μέρες για χοριακη ελπίζω να πάνε καλα και εύχομαι σε ολα τα κορίτσια να εχουν επιτυχίες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες!

 

Εκανα κι εγω 4 προσπαθειες, και η τελευταια ηταν επιτυχης

 

Μου εχουν μεινει Gonal-f, 2 κουτια, τα συντηρω φυσικα στο ψυγειο

 

Ενδιαφερεται καποια? Ειναι κριμα να πανε χαμενα..

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μην το βαζετε κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι και εγώ καινούργιο μέλος της παρέας! Είμαι καινούργια και στην όλη διαδικασία της εξωσωματικής, καθώς το καλοκαίρι μας ήρθε η κεραμίδα! Να μην τα πολυλογώ, την πρώτη μας προσπάθεια την ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο, αλλά ενώ όλα πήγαν καλά με το πρωτόκολλο και με κοίμησαν για το χειρουργίο της ωοληψίας, ξυπνώντας μου ανακοίνωσαν ότι έσπασαν όλα τα ωάρια, καθώς πρέπει να είχε γίνει λάθος με τη δοσολογία που μου χορηγούσε η φαρμακοποιός (όπως αποδείχτηκε στην πορεία). Τώρα είμαι στη δεύτερη βδομάδα των ενέσεων της 2ης προσπάθειας και αναμένω από το γρατρό τα νεότερα!! Θα πάω αύριο για να δουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε! Ουφ, ελπίζω όλα να παν καλά!!:-D

 

χρονια πολλα και καλη χρονια

 

με το καλο να ξεκινησεις τη νεα προσπάθεια αν δεν εχεις ξεκινησει ηδη;)

 

μακαρι το 2016 να ειναι καλοτυχο για ολες μας ωστε να επιτυχουμε το στοχο μας

 

να ρωτησω οποια κοπελα ξερει ο φαρμακοποιος οριζει τη δοση για τα φαρμακα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!

 

Εκανα κι εγω 4 προσπαθειες, και η τελευταια ηταν επιτυχης

 

Μου εχουν μεινει Gonal-f, 2 κουτια, τα συντηρω φυσικα στο ψυγειο

 

Ενδιαφερεται καποια? Ειναι κριμα να πανε χαμενα..

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μην το βαζετε κατω

 

Χρόνια πολλά! Καλή χρονιά! σου έχω στείλει πμ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αν και σας διαβάζω χρόνια.

 

Η περίπτωσή μου:

Μετά από τέσσερα χρόνια προσπαθειών και έναν χρόνο χαμένο μέχρι να χωνέψουμε την ιδέα της εξωσωματικής, κάναμε την πρώτη εξωσωματική τον Δεκέμβριο.

Είχα τρία ωοθυλάκια, που έδωσαν δύο ώριμα ωάρια. Γονιμοποιήθηκαν και τα δύο, δίνοντας δύο καλά έμβρυα, τα οποία και τοποθετήσαμε.

Περιττό να πω πόσο απαισιόδοξη ένιωθα με τόσο λίγα ωοθυλάκια και μόλις δύο έμβρυα...

 

Τώρα είμαι 6 εβδομάδων έγκυος, την πέμπτη εβδομάδα είδαμε τον σάκο (από τα δύο έμβρυα, το ένα μόνο τα κατάφερε) και σε τρεις μέρες θα πάμε να ακούσουμε την καρδούλα του :)

 

Είμαι πολύ χαρούμενη, αλλά μετά το άγχος όλως αυτών των χρόνων, θα ηρεμήσω αφού δω πως προχωράει καλά η εγκυμοσύνη και όταν πια το πάρω αγκαλιά!

 

Εύχομαι σε όλες να έχετε καλά αποτελέσματα και να κρατήσουμε αγκαλιά τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Πάω για την 3η μου προσπάθεια εξωσωματικής... η 1η παλινδρόμησε και στη 2η δεν έπιασαν καθολου τα κατεψυγμένα μου...έτσι τωρα τον άλλο μήνα πάμε για 3η προσπάθεια και όλη τη διαδικασία από την αρχή... αν σε καποια κοπέλα έχει περισσέψει ένα κουτι Gonal θα της ήμουν ευγνώμων....

Φιλιά σε όλες και καλές χοριακές να έχουμε και πολλά μωράκια για το 2016!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Πάω για την 3η μου προσπάθεια εξωσωματικής... η 1η παλινδρόμησε και στη 2η δεν έπιασαν καθολου τα κατεψυγμένα μου...έτσι τωρα τον άλλο μήνα πάμε για 3η προσπάθεια και όλη τη διαδικασία από την αρχή... αν σε καποια κοπέλα έχει περισσέψει ένα κουτι Gonal θα της ήμουν ευγνώμων....

Φιλιά σε όλες και καλές χοριακές να έχουμε και πολλά μωράκια για το 2016!!!

 

Έχω ανοιχτό πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως τις 14/2, 600 μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αν και σας διαβάζω χρόνια.

 

Η περίπτωσή μου:

Μετά από τέσσερα χρόνια προσπαθειών και έναν χρόνο χαμένο μέχρι να χωνέψουμε την ιδέα της εξωσωματικής, κάναμε την πρώτη εξωσωματική τον Δεκέμβριο.

Είχα τρία ωοθυλάκια, που έδωσαν δύο ώριμα ωάρια. Γονιμοποιήθηκαν και τα δύο, δίνοντας δύο καλά έμβρυα, τα οποία και τοποθετήσαμε.

Περιττό να πω πόσο απαισιόδοξη ένιωθα με τόσο λίγα ωοθυλάκια και μόλις δύο έμβρυα...

 

Τώρα είμαι 6 εβδομάδων έγκυος, την πέμπτη εβδομάδα είδαμε τον σάκο (από τα δύο έμβρυα, το ένα μόνο τα κατάφερε) και σε τρεις μέρες θα πάμε να ακούσουμε την καρδούλα του :)

 

Είμαι πολύ χαρούμενη, αλλά μετά το άγχος όλως αυτών των χρόνων, θα ηρεμήσω αφού δω πως προχωράει καλά η εγκυμοσύνη και όταν πια το πάρω αγκαλιά!

 

Εύχομαι σε όλες να έχετε καλά αποτελέσματα και να κρατήσουμε αγκαλιά τα μωράκια μας!

Συγχαρητηρια!!

Είμαι παρόμοια περίπτωση,4 χρόνια προσπαθειων και είμαστε στο ''χώνεμα'' αλλά λέμε τωρα να δοκιμάσουμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και αν δεν,την κανονική.

Ανεξηγητη υπογονιμότητα και σεις?Αν επιτρεπεται τί ηλικία έχεις?Εγώ τον αλλο μηνα κλείνω τα 38.

Ποιό πρωτόκολλο έκανες?

Σου ευχομαι καλοστεριωτη να είναι η εγκυμοσύνη σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως τις 14/2, 600 μονάδες.

Καλημερα! Σ ευχαριστω πολύ αλλά βρήκα... Να ναι καλα τα κορίτσια που με βοηθησαν! Καλη επιτυχία σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Όσες έχετε καταψύξει έμβρυα στο παρόν ή στο παρελθόν, ανά πόσα σας τα είχαν βάλει στη κατάψυξη;

Εγώ έχω 8 έμβρυα και μου τα κατέψυξαν ανά 4άδες. Είναι έμβρυα 2 κυττάρων. Και επειδή είναι πολύ καλά (καλά ωάρια και πολύ καλό σπέρμα) με καίει το σκεπτικό πως αν τα αποψύξουν και αντέξουν όλα κάποιο θα πεταχτεί μέχρι την εμβρυομεταφορά αναγκαστικά γιατί δεν μπορούν να βάλουν παραπάνω από 3.

Και δεν το θέλω, προτιμάω τα πλεονάζοντα να τα χαρίσω σε άλλες οικογένειες γιατί δεν αντέχω να μην δοθεί η ευκαιρια σε κάποιο ενώ θα μπορούσε να γεννηθεί ένα ολοκληρωμένο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.

Χρειαζομαι βοηθεια,εχω gonal 900iu σφραγισμενο και στο ψυγιο.Δυστηχος ενα κουτι θα μου ληξει στις 04/16.Εγω θα κανω εξωσωματικη το καλοκαιρι,ψαχνω κοπελα που θα κανει πιο νωρις προσπαθεια για ανταλαγη,υπαρχει καμια να με βοηθηση?

Ευχαριστω και καλη συνεχεια σε ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Θα κάνω την 2η προσπάθεια εξωσωματικης το φθινόπωρο και έχω 5 κουτιά menopur 5 χ75 UI+1ML ,σφραγισμένα που λήγουν στις 03 /16. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να αρχίζει άμεσα αυτές τις ενέσεις για να κάνουμε αλλαγή? Ή ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ για να με βοηθήσουν? Είναι κρίμα να τις χάσω, είναι ακριβές και χορηγούνται μέσω ΕΟΠΥ μετά από επιτροπή που δυστυχώς δε μπορώ να ξαναπεράσω. Σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια όλες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, αρχές Μαρτίου θα κάνω τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής.Δυστυχώς για μένα είμαι αναγκασμένη να αγοράζω τα φάρμακα μου...Αν σε κάποιες απο εσας έχουν μείνει altermon 75 ας επικοινωνήσουν.

Καλή δύναμη σε όλες σας.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, αρχές Μαρτίου θα κάνω τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής.Δυστυχώς για μένα είμαι αναγκασμένη να αγοράζω τα φάρμακα μου...Αν σε κάποιες απο εσας έχουν μείνει altermon 75 ας επικοινωνήσουν.

Καλή δύναμη σε όλες σας.

Σας ευχαριστώ

 

Υπαρχει κοπσλσ στο forum που δινει 28 κουτια!! Το εχεις δει???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα, έχω κάνει 3 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την πρώτη μου εξωσωματική! Στον τελευταίο υπέρηχο είχα 6 αυγουλακια αλλά την ημέρα της ωοληψιας μου πήραν μόνο 2! Αρχικά γονιμοποιηθηκαν και τα 2 αλλά τη μέρα της μεταφοράς είχε διαιρεθει μόνο το 1 αλλά ο γιατρός είπε να μπουν και τα 2! Τώρα στην αναμονή για την χοριακη στις 2/3! Καλά αποτελέσματα σε όλες μας και καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! Μετά από 1 παλίνδρομη, μία αποτυχημένη εξωσωματική και μία βιοχημική ξεκινάω σήμερα τις ενεσούλες για τη 2η εξωσωματική... Εύχομαι σε όλες μας να έρθει σύντομα το μωράκι ... κάποιος λόγος θα υπάρχει που μας ταλαιπωρεί αλλά που θα πάει θα έρθει/ουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Αποφασισα να ερθω και εγω στην παρεα σας μετα απο την ψεσινη βραδια! :P

 

Εχω κανει εμβρυομεταφορα την προηγουμενη Πεμπτη 10/3 με μια βλαστοκυστη και εψες το βραδυ που κοιμομουν ενιωθα εντονους πονους περιοδου και εξαψεις οπως νιοθω κανονικα οταν θα αδιαθετησω. Τι σημαινει αυτο οτι μαλλον δεν πετυχε;;; Εχω τρελαθει :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Αποφασισα να ερθω και εγω στην παρεα σας μετα απο την ψεσινη βραδια! :P

 

Εχω κανει εμβρυομεταφορα την προηγουμενη Πεμπτη 10/3 με μια βλαστοκυστη και εψες το βραδυ που κοιμομουν ενιωθα εντονους πονους περιοδου και εξαψεις οπως νιοθω κανονικα οταν θα αδιαθετησω. Τι σημαινει αυτο οτι μαλλον δεν πετυχε;;; Εχω τρελαθει :(

Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά το Σάββατο και εγω 2 μέρες τωρα φοβερη νυχτερινή εφίδρωση, κάτι που έχω συνηθως πριν την περίοδο και εμενα με εχει πιάσει πανικός οτι δεν πέτυχε. Δεν έχω κανενα άλλο σύπμτωμα, ούτε πρησμένο στήθος, ούτε τίπτοα άλλο. Μόνο εξάψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...