Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

3 σπερματεγχύσεις αρνητικές, 2 IVFs με διέγερση (διαφορετικά πρωτόκολλα), η πρώτη αποτυχημένη και η δεύτερη επιτυχημένη. Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα!

Αντε με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα και από εμένα είμαι και εγώ καινούρια! Τώρα θα κάνουμε την πρώτη προσπάθεια μας με σπερματέγχυση, μετά από δύο χρόνια προσπαθειών να συλλάβουμε φυσιολογικά. Ξεκινάω την Τετάρτη με Serpafar. Εύχομαι το καλύτερα για όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

(Απευθύνομε σε οσες δεν τις έχουν ανάγκη και ευτυχώς έχουν γίνει μανούλες

μετα από 13 προσπάθειες με 3 εγκυμοσύνες που αποτύχανε ψάχνω gonal δεν εχουμε διακαίομαι να πάρουμε άλλες από ΙΚΑ

Αν έχει κάποια σας παρακαλώ…………….

Ξεκίνησα την πρώτη ένεση εχθές 20/5 ενώ εχω 1.800 μονάδες θέλω άλλες 1.200 η 2 900αρες )

 

 

Καλημερα ψαχνεις ακομα ,γραψε το τηλ.σου και στειλε μου π.μ

εχεις και εσυ π.μ

3uyY.pngdpTGp3.png ]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα ειμαι καινουργια στο forum,εχω ενα αγορακι 5,5 χρονων που το επιασα με εξωσωματικη κ τωρα την Δευτερα προχωρησα σε εμβρυομεταφορα ενος κρυοσυντηρημενου εμβρυου.Ευχομαι και ελπιζω να ειμαι εγκυος!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα.Κάνοντας την πρώτη προσπάθεια για εξωσωματική και με πολύ χαμηλή χοριακή 3,6, μου είπε ο γιατρος να σταματήσω τα χάπια για να αδιαθετήσω.Το πρόβλημα μου είναι το εξής:σήμερα που πηρα το σπερμοδιάγραμμα που έγινε την ημέρα που μου πήραν τα 12 ωαριά μου, διαπίστωσα οτι η φυσιολογική μορφολογία ήταν μόλις το 1%.Μήπως δεν θα έπρεπε τελικά να προχωρήσουμε την εξωσωματική???:confused::confused:

 

Εύχομαι σε όλες μας γρήγορα ευχάριστα αποτελέσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Κάνοντας την πρώτη προσπάθεια για εξωσωματική και με πολύ χαμηλή χοριακή 3,6, μου είπε ο γιατρος να σταματήσω τα χάπια για να αδιαθετήσω.Το πρόβλημα μου είναι το εξής:σήμερα που πηρα το σπερμοδιάγραμμα που έγινε την ημέρα που μου πήραν τα 12 ωαριά μου, διαπίστωσα οτι η φυσιολογική μορφολογία ήταν μόλις το 1%.Μήπως δεν θα έπρεπε τελικά να προχωρήσουμε την εξωσωματική???:confused::confused:

 

Εύχομαι σε όλες μας γρήγορα ευχάριστα αποτελέσματα!!!!

 

Ίσα ίσα βρε κορίτσι ο μόνος τρόπος για να μείνεις έγκυος θα ηταν η εξωσωματική. Γενικώς έχετε πάρει φαρμακα και βιταμίνες? εμάς μας βοήθησαν πολυ όσον αφορά τις τιμουλες στο σπερμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Κάνοντας την πρώτη προσπάθεια για εξωσωματική και με πολύ χαμηλή χοριακή 3,6, μου είπε ο γιατρος να σταματήσω τα χάπια για να αδιαθετήσω.Το πρόβλημα μου είναι το εξής:σήμερα που πηρα το σπερμοδιάγραμμα που έγινε την ημέρα που μου πήραν τα 12 ωαριά μου, διαπίστωσα οτι η φυσιολογική μορφολογία ήταν μόλις το 1%.Μήπως δεν θα έπρεπε τελικά να προχωρήσουμε την εξωσωματική???:confused::confused:

 

Εύχομαι σε όλες μας γρήγορα ευχάριστα αποτελέσματα!!!!

 

Aυτό το 1% μπορεί να σημαίνει εκατοντάδες σπερματοζωάρια, ανάλογα με τον πληθυσμό του δείγματος εκείνη την ημέρα

οπότε πιστεύω θα βρήκαν 12 καλά για να γονιμοποιήσουν τα ωάριά σου

Μπορείς όμως να ρωτήσεις κ το κέντρο σου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν θα έπρεπε να προχωρήσουμε εκείνη την ημέρα.Μηπως θα έπρεπε να καταψύξουμε τα δικά μου και να προχωρήσει ο σύζυγος σε μια θεραπεία.Υπολογίζοντας σε σχέση με το σπέρμα που είχαμε τα σωστά βγαίνουν περίπου 300 σπέρματατοζωάρια εκ των οποίων μόνο το 30% είχε σωστή κινητικότητα...αλήθεια μπορούν να βρούν με τόση ακρίβεια αυτά τα 30-50 που χρειαζόμασταν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως δεν θα έπρεπε να προχωρήσουμε εκείνη την ημέρα.Μηπως θα έπρεπε να καταψύξουμε τα δικά μου και να προχωρήσει ο σύζυγος σε μια θεραπεία.Υπολογίζοντας σε σχέση με το σπέρμα που είχαμε τα σωστά βγαίνουν περίπου 300 σπέρματατοζωάρια εκ των οποίων μόνο το 30% είχε σωστή κινητικότητα...αλήθεια μπορούν να βρούν με τόση ακρίβεια αυτά τα 30-50 που χρειαζόμασταν??

 

Βρίσκουν τα πιο κατάλληλα σπερματοζωάρια, γι'αυτό κ ζευγάρια με πρόβλημα στο σπέρμα καταφεύγουν στην εξωσωματική

Άσε που στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι αυτό, αφού υπήρξε γονιμοποίηση των ωαρίων σου κ κάνατε μεταφορά

Επίσης κ άριστο να είναι το σπέρμα κάποια ωάρια δε γονιμοποιούνται

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κάποια κοπέλα το μακρύ πρωτόκολλο?

Πως έκανε τις ενέσεις και ποσό της πήρε χρονικά?

Εγώ άρχισα απο την 21 μερα του κύκλου τις Daronda.

Και τώρα είμαι στην 4 μερα του νέου κύκλου και τις συνεχίζω.

Εσείς ποτέ αρχίσατε puregon ή menopur?

Και μετα απο πόσες μέρες κάνατε ωοληψια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πρώτη φορά γράφω θέλω βοήθεια την εμπειρία σας στην εξωσωματική είμαι 39 χρόνων 1/6 ωοληψία

5/6 εμβρυομεταφορά 2 έμβρυα ποιότητας ΑΑ-

ενδομήτριο και ιστροδιαστηνολη πολλή κάλα

χοριακή 12/6 μηδέν μετά την χοριακή έκανα καώ πρεγνηλ

χοριακή σήμερα 17,5

υπάρχει καμιά κοπέλα με παρόμοια κατάσταση και εάν ναι τι έγινε ήταν εγκυμοσύνη ?

ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σασ να διαβάσετε το μήνυμα μου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πρώτη φορά γράφω θέλω βοήθεια την εμπειρία σας στην εξωσωματική είμαι 39 χρόνων 1/6 ωοληψία

5/6 εμβρυομεταφορά 2 έμβρυα ποιότητας ΑΑ-

ενδομήτριο και ιστροδιαστηνολη πολλή κάλα

χοριακή 12/6 μηδέν μετά την χοριακή έκανα καώ πρεγνηλ

χοριακή σήμερα 17,5

υπάρχει καμιά κοπέλα με παρόμοια κατάσταση και εάν ναι τι έγινε ήταν εγκυμοσύνη ?

ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σασ να διαβάσετε το μήνυμα μου

 

Ρε Άννα πολυ με μπέρδεψες!

Έκανες την pregnil μετα την χοριακη? γιατι?

Αν 3 μέρες μετα την pregnil έκανες χοριακη μπορεί το 17,5 να οφείλεται εκεί.

Και έκανες και χοριακη 7 μέρες μετα την εμβρυομεταφορα. Σαν να βιαστηκες....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ας το πάρουμε ξανά από την αρχή και αρχή του έτους που ξεκινήσαμε με σπερματεγχυση.Κάναμε της εξετάσεις σε γνωστά κέντρα,που μας ζητήθηκαν και προχωρήσαμε. Σημ. οτι κάναμε και για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα.Το σπερμα του συζύγου όπως πάντα παραπονιόταν στους γιατρούς ήταν..κάπως, αλλά φυσικά κανένας δεν του έδινε σημασία.Βλέπετε το σπέρμα δεν έχει χρηματα.Επειτα από 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μια εξωσωματική με μόλις 1% φυσιολικης μορφολογίας, πήγαμε σε πολύ γνωστή ανδρολόγο και μας έδωσε να κάνουμε ξανά το σπερμοδιάγραμμα αλλά σε 5-6 συγκεκριμένα εργαστήρια. Αφού πήραμε τα αποτελέσματα τα όποία έλεγαν χλαμυδια παρακαλώ, μας εξήγησε η γιατρός οτι τα κοινά εργαστήρια δεν την κάνουν σωστά την εξεταση γιατί τους κοστίζει περισσότερο από οτι πληρώνουν τα ταμεία!!!Και σύμφωνα με την εξέταση το έχει αρκετά χρόνια (εξήγηση για τους κακεντρεχείς-και ναι οταν παντρευτηκαμε ήξερα οτι δεν είναι παρθένος ) κάτι το οποιο μπορεί ένας γνώστης γιατρός να το διαπιστώσει!!!Είμαι σε έξαλλη κατάσταση και με το γνωστό κεντρο των βορίων προαστίων και με τα μικροβιολλογικά και με τον γιατρό μου!!!Ολα για τα χρήματα και μόνο!!!Και ευτυχώς που το βρήκαμε πριν μου καταστρέψει τις σάλπιγγες!!!Προσεχετε πάρα πολύ!!!Ακόμα και αν είναι φίλοι σας οι γιατροί!!!Είμαστε μόνο πορτοφόλια στα μάτια τους!!:shock::shock::shock:

Τα είπα και ξέσπασα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας!!!είμαι καινούρια κ δεν ξερω να το πολυμεταχειριζομαι το foroumοποτε ότι κάνω λάθος λέτε!Λοιπόν είμαι 25 χρόνων κ προσπαθώ για 2ο παιδάκι εδώ κ 4-5 χρόνια !πριν ένα μισή χρόνο είχα εξωμήτρια κύηση!θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας!θα κάνατε σπερματεγχυση?εξωσωματική?θα περιμένετε κ άλλο μήηηηηπως κ έρθει από μόνο Τ?Τ να κάνω?είμαι πελαγωμενη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα υπαρχει καποια κοπέλα να μου προτείνει γιατρο για εξωσωματική αθηνα; Εχω παει σε κάποιους αλλα θα ήθελα και την δικιά σας εμπειρία γιατι εχω ανγχωθει και να ρωτησω εάν σας ζήτησε ο γιατρος να κάνει εξεταση ο συζηγος για κυστικη ίνωση καρυοτυπο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα υπαρχει καποια κοπέλα να μου προτείνει γιατρο για εξωσωματική αθηνα; Εχω παει σε κάποιους αλλα θα ήθελα και την δικιά σας εμπειρία γιατι εχω ανγχωθει και να ρωτησω εάν σας ζήτησε ο γιατρος να κάνει εξεταση ο συζηγος για κυστικη ίνωση καρυοτυπο

 

Κυστικη ίνωση εκανα εγώ (ο ένας μονο χρειάζεται να κάνει), πολυ πριν αρχίσουμε να προσπαθούμε για παιδάκι, μου την είχε προτείνει ο απλός γυναικολόγος που ειχα. Ξέρω οτι το κόστος ειναι μεγάλο αλλα αξίζει να κανεις το 95% των μεταλλάξεων.

Καρυοτυπο κάναμε τώρα και οι δυο μετα την αποτυχημένη εξωςωματικη, για να δουν συνδυαςτικα το DNA μας την πρότεινε ο εξωσωματικος. Κόστος 90 ευρω έκαστος.

Και φυσικά να κανεις και τις δυο εξετάσεις στο χωρεμιο που ειναι οι πλέον αρμόδιοι.

Για στίγμα φαντάζομαι κάνατε ε?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρα καλησπέρα...αυτόν τον μήνα θα κάνω την πρώτη μου εξωσωματική... Ουφ...αφού πέρασαν 4 χρόνια προσπάθειας..φυσιολογικης προσπάθειας..μετά σπερματενχυνσης...μετά λαπαροσκόπηση...αφού βεβεα είχα κάνει πρώτα όλες τις εξετάσεις + σαλπιγγογραφια..το πηραμε απόφαση....αφού πέρασα μια βόλτα από σχεδόν όλα τα κέντρα εξωσωματικής κατεληξα στο Έλενα με τον Γαββαρη...ο άνθρωπος μου ξεκάθαρησε ότι αν πάρω το οκ από το ΙΚΑ δεν θα πληρωσω κάτι εκτός από τον εμβρυολογο κάνα 300 αλλά έλα που δεν το πήρα...γιατί λέει είμαι μικρή 33 ετών κ δεν εχω απόλυτος τίποτα....κ ερωτω τότε ρε κοπελιά γιατί παλευω 4 χρόνια..γιατί είμαι εδώ..μου έγκριναν απλη πρόκληση κ έγραψαν 3000 μο άδες..τεσπα..προχτες πήγα στο γιατρό μου είπε ότι αν θέλω εξωσωματική θα δώσω αλλά 500 δηλαδή 800 στο σύνολο...πολύ καλύτερα από τα 2500 του Αρεταιειο Καλαπόκας θοδ.λοιπόν πήγα εχτες αγορά τα menopur tin pregnil k ta arvekap μου κ πιστέψτε με είμαι ή πρώτη φορά που ανυπομονω να μου έρθει ή περίοδος...έχει καμία εμπειρία από το Έλενα; Ή αν είμαι τυχερή κ από τον Γαββαρη...

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσαρα καλησπέρα...αυτόν τον μήνα θα κάνω την πρώτη μου εξωσωματική... Ουφ...αφού πέρασαν 4 χρόνια προσπάθειας..φυσιολογικης προσπάθειας..μετά σπερματενχυνσης...μετά λαπαροσκόπηση...αφού βεβεα είχα κάνει πρώτα όλες τις εξετάσεις + σαλπιγγογραφια..το πηραμε απόφαση....αφού πέρασα μια βόλτα από σχεδόν όλα τα κέντρα εξωσωματικής κατεληξα στο Έλενα με τον Γαββαρη...ο άνθρωπος μου ξεκάθαρησε ότι αν πάρω το οκ από το ΙΚΑ δεν θα πληρωσω κάτι εκτός από τον εμβρυολογο κάνα 300 αλλά έλα που δεν το πήρα...γιατί λέει είμαι μικρή 33 ετών κ δεν εχω απόλυτος τίποτα....κ ερωτω τότε ρε κοπελιά γιατί παλευω 4 χρόνια..γιατί είμαι εδώ..μου έγκριναν απλη πρόκληση κ έγραψαν 3000 μο άδες..τεσπα..προχτες πήγα στο γιατρό μου είπε ότι αν θέλω εξωσωματική θα δώσω αλλά 500 δηλαδή 800 στο σύνολο...πολύ καλύτερα από τα 2500 του Αρεταιειο Καλαπόκας θοδ.λοιπόν πήγα εχτες αγορά τα menopur tin pregnil k ta arvekap μου κ πιστέψτε με είμαι ή πρώτη φορά που ανυπομονω να μου έρθει ή περίοδος...έχει καμία εμπειρία από το Έλενα; Ή αν είμαι τυχερή κ από τον Γαββαρη...

 

vtevi.Καλησπέρα δεν εχω προσωπική εμπειρία

από τον γαββαρη αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλος.και εγω την επομενη προσπαθεια σκεφτομαι να την κανω στο ελενα .η με τον γαββαρη η με τον παπαριστειδη .δεν εχω ξεκινησει ακομα την διαδικασια ουτε καν να τους δω δεν εχω παει. ειμαι ακομα σε σκεψη και ψαχνω πληροφοριες .

εσυ τον γαββαρη πως τον ειδες ?

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και γρηγορα με μια θετικη χοριακη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια μόλις γραφτηκα. Θα ήθελα να σας πω ότι έχω κάνει 3 εξωσωματικες από την πρώτη έχω ένα αγοράκι τώρα είναι 4 χρονών και οι άλλες δύο αποτυχία. Τις έκανα όλες στο ιασω,η τελευταία ήταν τώρα στις 24 Ιουνίου. Θέλω πάρα πολύ να ξανά προσπαθήσω αλλά δεν έχω τα χρήματα. Μπορώ να κάνω άλλη μια προσπάθεια αφού έχω περάσει επιτροπή. Το δίλημμα μου είναι σε πιο από τα δύο νοσοκομεία να πάω στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρας? Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν έχετε εμπειρίες που είναι καλύτερα? Έχω περάσει 2 φορές επιτροπή με επιτυχία. Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι ρωτήστε ελεύθερα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια εδώ πέρα...Και είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης.

Έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις με τις 2 από τις 3 κάτι να πάει να γίνει..Την 3 την έκανα με άλλο γιατρό είδα κάτι ροζ 4 μέρες πριν κάνω τη Β-χωριακή σε επικοινωνία με το γιατρό μου είπε ότι δεν είναι τπτ και να συνεχίσω κανονικά τους ρυθμούς της ζωής μου μέχρι που την μέρα που έκανα την Β-χωριακή είδα κανονικό αίμα....φυσικά και βγήκε αρνητική...Μπορεί λοιπόν να είχα μείνει έγκυος αλλά τώρα πλέον δεν θα μάθω :(:(. Με παρέπεμψε λοιπόν σε επιτροπή για εξωσωματική μάζεψα όλα τα δικαιολογητικά εξετάσεις όλα μα όλα του τα πήγα και μου είπε ότι ήταν όλα σωστά....Η γνωμάτευση λοιπόν του γιατρού μου ήταν ανεξήγητη υπογονιμότητα,στην επιτροπή μου είπαν ότι δεν ύπάρχει τέτοιος όρος γιατί όπως είπαν και εγώ είμαι άχρηστη λόγω προλακτίνης την μια με 72 τιμή και την άλλη 17 με την δικαιολογία ότι και να συλλάβω θα αποβάλω αμέσως αλλά και με το σπέρμα του συζύγου που λέει ότι έχει 1.000.000 πυοσφαίρια πράγμα που δεν μας είχε πει τπτ ο γιατρός μου αντιθέτος μας είχε πει ότι και τα 2 σπερματοδιαγράμματα ήταν τέλεια.Κάτι έχει παιχτεί αλλά δεν ξέρω τι.Μ'έχει πάρει εντελώς από κάτω δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το χειριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μένα .

Κορίτσια εγώ με ψηλή προλακτινη ( δεν έπεφτε με τα φάρμακα ) έμεινα έγκυος με εξωσωματική .Τα κατάφερα στην τριτη προσπάθεια με ενα κατεψυγμένο εμβρυακι.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες γιατί γνωρίζω πολύ καλά τον αγώνα που δίνετε !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!!!!!:D

Εχουμε στο ενεργητικο μας 3 προσπαθειες εκ τω οποιων μια βιοχημικη και μια παλλινδομη.

Τον προηγουμενο μηνα καναμε μια ακομα προσπαθεια και εχουμε φυλαξει αριστα χαμογελαστα παγωτινια!!!!!!:D

Αυτο το μηνα προσπαθησαμε με φυσικο και κλομιφαινη ,και τον αλλο μηνα πρωτα ο Θεος μια ακομα προσπαθεια με ενεσιμα.

Καλη μας επιτυχια,υπομονη,επιμονη και οοοολες μας θα γινουμε μανουλες!!!!!!;):D

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...