Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

Κορίτισα Καλησπέρα,

 

Εχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και είμαστε πολύ απογοητευμένοι με τον σύζυγο μου. Βρήκαμε ψάχνοντας ένα κέντρο γονιμότητας στην Θεσσαλονίκη www.fertility-biocenter.com Έχετε κάποια γνώμη να τα επισκεφτούμε γιατι λέμε να πάμε για υιοθεσία!

ειμαι εγκυος 2 μηνων .μια ανεξηγητη υπογονιμοτητα που δεν ηταν τοσο ανεξηγητη.Γιατρος μου ειναι ο Παπαγεωργιου Σπυρος.μου ειχε πει πριν φτασουμε στην εξωσωματικη θα τα εχουμε εξαντληση ολα στα πλαισια διερευνησης.Άλλωστε οπως μου ειχε πει θα αυξησουμε τα ποσοστα μια φυσιολογικης συλληψης ή εξωσωματικη γονιμοποιησης.Ευτυχως ο θεος μου εδωσε μια φυσιολογικη συλληψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας,

Παρόλο που είμαι αρκετό καιρό μέλος σ' αυτό το forum, δεν έχω στείλει ποτέ και την δική μου ιστορία. Είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης και είμαι παντρεμένη εδώ και 6 χρόνια. Είμαι ήδη 39 χρονών και μέχρι σήμερα δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε ένα παιδάκι που τόσο πολύ θέλουμε!! Όταν μετά από 3 χρόνια γάμου είδαμε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί, μίλησα με τον γυναικολόγο μου και ξεκινήσαμε τις σπερματεγχύσεις, 3 στο σύνολο με τον γυναικολόγο μου. Αλλά τίποτα. Παρέλειψα να σας πω ότι έχω ήδη αφαιρέσει 11 ινομυώματα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω άλλα 5. Ο γιατρός μου με παρέπεμπε στον κ. Μακρυγιαννάκη για εξωσωματική. Ο κ. Μακρυγιαννάκης τα τελευταία 2 χρόνια που με παρακολουθούσε, αυτό που κάναμε ήταν άλλες 3 σπερματεγχύσεις (γιατί αλλιώς τις κάνει εκείνος και αλλιώς ο γιατρός μου!! έτσι είπε) και 1 scratching της μήτρας (600ευρώ!!), χωρίς να αναφέρω τα πόσα χρήματα δώσαμε για κάθε μας επίσκεψη έστω για να μιλήσουμε μόνο!! Όταν ήρθε η ώρα να κάνουμε εξωσωματική μου λέει οτι έκλεισε η κλινική και να περιμένω έως ότου ανοίξει, ή εάν βιάζομαι να πάω στα Χανιά σ' ένα κέντρο που συνεργάζεται εκεί. Η αλήθεια είναι ότι όλον αυτόν τον καιρός της αναμονής έχασα την εμπιστοσύνη μου στο πρόσωπο του. Θεώρησα οτι μας βλέπει μόνο σαν ένα πορτοφόλι που όλο δίνει δίνει και δίνει...

Αποφασίσαμε τελικά να πάμε στην Αθήνα, στον κ. Λαϊνά. Κάναμε το πρώτο ραντεβού όπου έκρινε ότι έπρεπε να κάνω υστεροσκόπηση λόγω του ιστορικού μου (τα πολλά ινομυώματα). Κάναμε και την υστεροσκόπηση, η οποία βγήκε καθαρή (εάν εξαιρέσεις τα 5 ινομυώματα που έχω στα τοιχώματα της μήτρας). Ο κ. Λαϊνάς μας είπε ότι καλό θα ήταν να μην υπήρχαν αλλά θα προχωρήσουμε με αυτά. Αποφασίσαμε λοιπόν στον επόμενο κύκλο μου στις 15/04 να ξεκινήσουμε το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών και να κάνουμε την βλαστοκύστη. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ μιας και θα είναι η πρώτης μας εξωσωματική. Δεν ξέρω πώς θα αντιμετωπίσω το ενδεχόμενο αποτυχίας, τα χρόνια περνάνε, πλησιάζω τα 40 και ακόμα δεν έχω το αγγελούδι μου. Έχει καμιά σας πρόσφατη εμπειρία από τον κ. Λαϊνά?

Ελπίζω κάθε γυναίκα που το θέλει να καταφέρει να γίνει επιτέλους μανούλα. Με τη βοήθεια του Θεού ας αγκαλιάσουμε κάποια στιγμή τον δικό μας άγγελο. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Παρόλο που είμαι αρκετό καιρό μέλος σ' αυτό το forum, δεν έχω στείλει ποτέ και την δική μου ιστορία. Είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης και είμαι παντρεμένη εδώ και 6 χρόνια. Είμαι ήδη 39 χρονών και μέχρι σήμερα δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε ένα παιδάκι που τόσο πολύ θέλουμε!! Όταν μετά από 3 χρόνια γάμου είδαμε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί, μίλησα με τον γυναικολόγο μου και ξεκινήσαμε τις σπερματεγχύσεις, 3 στο σύνολο με τον γυναικολόγο μου. Αλλά τίποτα. Παρέλειψα να σας πω ότι έχω ήδη αφαιρέσει 11 ινομυώματα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω άλλα 5. Ο γιατρός μου με παρέπεμπε στον κ. Μακρυγιαννάκη για εξωσωματική. Ο κ. Μακρυγιαννάκης τα τελευταία 2 χρόνια που με παρακολουθούσε, αυτό που κάναμε ήταν άλλες 3 σπερματεγχύσεις (γιατί αλλιώς τις κάνει εκείνος και αλλιώς ο γιατρός μου!! έτσι είπε) και 1 scratching της μήτρας (600ευρώ!!), χωρίς να αναφέρω τα πόσα χρήματα δώσαμε για κάθε μας επίσκεψη έστω για να μιλήσουμε μόνο!! Όταν ήρθε η ώρα να κάνουμε εξωσωματική μου λέει οτι έκλεισε η κλινική και να περιμένω έως ότου ανοίξει, ή εάν βιάζομαι να πάω στα Χανιά σ' ένα κέντρο που συνεργάζεται εκεί. Η αλήθεια είναι ότι όλον αυτόν τον καιρός της αναμονής έχασα την εμπιστοσύνη μου στο πρόσωπο του. Θεώρησα οτι μας βλέπει μόνο σαν ένα πορτοφόλι που όλο δίνει δίνει και δίνει...

Αποφασίσαμε τελικά να πάμε στην Αθήνα, στον κ. Λαϊνά. Κάναμε το πρώτο ραντεβού όπου έκρινε ότι έπρεπε να κάνω υστεροσκόπηση λόγω του ιστορικού μου (τα πολλά ινομυώματα). Κάναμε και την υστεροσκόπηση, η οποία βγήκε καθαρή (εάν εξαιρέσεις τα 5 ινομυώματα που έχω στα τοιχώματα της μήτρας). Ο κ. Λαϊνάς μας είπε ότι καλό θα ήταν να μην υπήρχαν αλλά θα προχωρήσουμε με αυτά. Αποφασίσαμε λοιπόν στον επόμενο κύκλο μου στις 15/04 να ξεκινήσουμε το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών και να κάνουμε την βλαστοκύστη. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ μιας και θα είναι η πρώτης μας εξωσωματική. Δεν ξέρω πώς θα αντιμετωπίσω το ενδεχόμενο αποτυχίας, τα χρόνια περνάνε, πλησιάζω τα 40 και ακόμα δεν έχω το αγγελούδι μου. Έχει καμιά σας πρόσφατη εμπειρία από τον κ. Λαϊνά?

Ελπίζω κάθε γυναίκα που το θέλει να καταφέρει να γίνει επιτέλους μανούλα. Με τη βοήθεια του Θεού ας αγκαλιάσουμε κάποια στιγμή τον δικό μας άγγελο. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και απο εμένα!

 

Μετά απο 3 χρόνια γάμου και προσπαθειών, άπειρες εξετάσεις, 2 υστεροσκοπήσεις για αφαίρεση πολύποδα, πολλές προγραμματισμένες επαφές με διέγερση (serpafar), 3 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές, είμαι σήμερα έγκυος στο 1ο μου παιδάκι!

 

Έχω προσωπική εμπειρία απο τον κο Θάνο Παράσχο και τον κο Μηνά Μαστρομηνά, αλλά έχω επισκεφτεί με τον άντρα μου και άλλους γνωστούς γιατρούς. Όποια κοπέλα θέλει πληροφορίες για την εμπειρία μου παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.

 

Καλή επιτυχία σε όλες!

tAWvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα παντα εκτος απο σαλπιγγογραφια.....

 

 

Τι εννοείς τα πάντα τότε; Η σαλπιγγογραφία είναι μόνο η αρχή! Οποιοσδήποτε γιατρός που εξειδικεύεται στην υπογονιμότητα θα σου την ζητήσει!

tAWvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια,μετα απο 4 καθ'εξιν αποβολες,2 παλινδρομες λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων και 2 βιοχημικες αρα παλι χρωμοσωμικες ανωμαλιες,η εξωσωματικη για μενα ειναι η μονη λυση και μαλιστα με προευφυτευτικο,εγγυος μενω αμεσως αλλα δεν προχωραει,τωρα που γραφω περναω την 2η βιοχημικη αποβολη,και τον προηγουμενο μηνα ειχα αλλη μια..η ψυχολογια μου..το σωμα μου..ταλαιπωρημενα..αν καποια κοπελα εχει μπει σε αυτη την διαδικασια ας μου πει καποιες πληροφοριες,εχω διαβασει αρκετες που τα καταφεραν και περνω πολυ κουραγιο,καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθουν,φιλια

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους/όλες

 

Έχω ήδη κάνει μια επιτυχημένη εξωσωματική και τώρα βρίσκομαι στη διαδικασία για την δεύτερη. Έχουν περάσει ήδη 5 χρόνια από την πρώτη μου φορά. Το άγχος είναι μεγαλύτερο.

 

Ξεκίνησα ενέσεις suprefact στις 10 Απριλίου....Keep on praying!!!

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά!!! καλή επιτυχία σε όλες!

είμαι καινούρια εδώ!ετοιμάζομαι για δεύτερη σπερματέγχυση, έχω ήπιας μορφής ενδομητρίωση είμαι 33 χρονών και προσπαθώ εντατικά εδώ και ένα χρόνο.....καμία με ίδια εμπειρία???

Καλή επιτυχία ilianaki, η εξωσωματική σε δημόσια η σε ιδιωτική μονάδα, γιατί κατέφυγες στην εξωσωματική??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Καλή επιτυχία maraki! Σε ιδιωτική κλινική θα κάνω και αυτή την φορά όπως την 1η μου φορά. Ξεκίνησα Gonal χτες....είναι λες και το κάνω για πρώτη φορά, φοβάμαι το ίδιο. :)

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηρθε ο καιρος να παρω και εγω την αποφαση να γραψω εδω και να με βοηθησετε αν καποια κοπελα ειχαι αναλογη περιτπωση

εμβριοματαφορα 7/4 μου ειπαν χοριακη 12 ημερα δηλ 18/4 απο την αγωνια μου πηγα

10 ημερα βγηκε θετικη με 27 μοναδες

12ημερα 50 μοναδες και

14 ημερα 62 ψιλο κολησε

μου ειπαν απο την μοναδα οτι δεν παει καλα και να σταματησω τα φαρμακα και σε 3 ημερες δηλ 23/4 να κανω παλι χοριακη να δουμε αν μηδενιστικε

ο γυναικολογος μου, μου ειπε να τα συνεχισω λιγο ακομα δεω εχω να χασω τιποτα καμια φορα αργη να ανεβει και μετα περνει τα πανω της

εχω εστω και μια ελπιδα????

και απο αυτα που εχω διαβασει λενε οτι αν αυξανετε λιγο λιγο υπαρχει πιθανοτητα για εξωμητριο

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ηρθε ο καιρος να παρω και εγω την αποφαση να γραψω εδω και να με βοηθησετε αν καποια κοπελα ειχαι αναλογη περιτπωση

εμβριοματαφορα 7/4 μου ειπαν χοριακη 12 ημερα δηλ 18/4 απο την αγωνια μου πηγα

10 ημερα βγηκε θετικη με 27 μοναδες

12ημερα 50 μοναδες και

14 ημερα 62 ψιλο κολησε

μου ειπαν απο την μοναδα οτι δεν παει καλα και να σταματησω τα φαρμακα και σε 3 ημερες δηλ 23/4 να κανω παλι χοριακη να δουμε αν μηδενιστικε

ο γυναικολογος μου, μου ειπε να τα συνεχισω λιγο ακομα δεω εχω να χασω τιποτα καμια φορα αργη να ανεβει και μετα περνει τα πανω της

εχω εστω και μια ελπιδα????

και απο αυτα που εχω διαβασει λενε οτι αν αυξανετε λιγο λιγο υπαρχει πιθανοτητα για εξωμητριο

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

 

Απιστευτοοοο σημερα χοριακγ 163

Ο ΑΓ.Γεωργιος μαλλον εβαλε το χερακι του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα!Ετοιμαζομαστε και εμεις να κανουμε προκληση ωορρηξιας τον Ιουνιο.Εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων και κατα συνεπεια ανωορρηκτικους κυκλους.Επισης ειμαι προδιαβητικη και προσεχω οσο μπορω.Εκανε ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα βγηκε μετριο προς το καλο οπως μας ειπανε και τον Μαιο θα κανω και την σαλπιγγογραφια.Ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβαμαι την ανεσθησια στην ωοληψια....αν και το εχω ξαναπερασει....Μαλλον θα παω για ωοληψια την Παρασκευη...Δεν φοβαμαι οτι θα παθω κατι, απλα φοβαμαι το αισθημα του "χανω τον ελεγχο", οταν αρχιζει να σε πιανει....χελπ!

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα!Ετοιμαζομαστε και εμεις να κανουμε προκληση ωορρηξιας τον Ιουνιο.Εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων και κατα συνεπεια ανωορρηκτικους κυκλους.Επισης ειμαι προδιαβητικη και προσεχω οσο μπορω.Εκανε ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα βγηκε μετριο προς το καλο οπως μας ειπανε και τον Μαιο θα κανω και την σαλπιγγογραφια.Ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας!

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα! Να εισαι αισιοδοξη και -οσο γινεται- ηρεμη

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,μετα απο 4 καθ'εξιν αποβολες,2 παλινδρομες λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων και 2 βιοχημικες αρα παλι χρωμοσωμικες ανωμαλιες,η εξωσωματικη για μενα ειναι η μονη λυση και μαλιστα με προευφυτευτικο,εγγυος μενω αμεσως αλλα δεν προχωραει,τωρα που γραφω περναω την 2η βιοχημικη αποβολη,και τον προηγουμενο μηνα ειχα αλλη μια..η ψυχολογια μου..το σωμα μου..ταλαιπωρημενα..αν καποια κοπελα εχει μπει σε αυτη την διαδικασια ας μου πει καποιες πληροφοριες,εχω διαβασει αρκετες που τα καταφεραν και περνω πολυ κουραγιο,καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθουν,φιλια

 

Έλεγχο για θρομβοφυλία έχεις κάνεις? Τον θυροειδή τον έχεις ελέγξει ? Στα λέω αυτά γιατί είναι υπεύθυνα για αποβολές ! Πρέπει να βρεις την αιτία που δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.ειχα και εγω 2 αποτυχημενες εξωσωματικες σε γνωστο κεντρο της θεσσαλονικης.σημερα για πρωτη φορα επισκεφτηκαμε τον παντο και...μου φανηκε καλος.παντως κρινοντας απο το βιογραφικο του και απο αυτα που ακουγονται γι'αυτον σιγουρα ειναι γνωστης.δοκιμασε αν θελεις ενα ραντεβου.καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας.

 

Και εγώ κορίτσια μετά από αποτυχημένες προσπάθειες σε πολλούς γιατρούς, κατέληξα στον Πάντο όπου με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος !!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα psef μου,ναι τις εχω κανει αυτες τισ εξετασεις,και πιστεψε με οχι μονο,πριν μια βδομαδα καναμε αλλο ενα πακετο εξετασεων που κοστισε 1200ε τελευταιο θελω να πιστευω,με οτι ειχε απομεινει,αλλα ο γιατρος μου ειπε για χρωμοσωμικες ανωμαλιες,γι'αυτο μου προτεινε προευφυτευτικο.ενα απο τα εμβρυα που προχωρησε ειχε τριπλοειδια,λογω κακης διαιρεσης ωαριου,μητρικης δηλαδη,οι αποβολες γινονται γιατι δεν ειναι βιωσιμα τα εμβρυα,αυτο ειναι το πορισμα των γιατρων,και εγω στον παντο θα παω,μετα απο τα αποτελεσματα θα τον επισκεφτω

Επεξεργάστηκαν by tzitzikaki mou
συμπληρωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ κ σιγά σιγά θα μπω κ εγώ στη διαδικασία της εξωσωματικής! Είναι ωραίο που διαβάζω τα νέα σας γιατί μου δίνουν κουράγιο σ'αυτό το δύσκολο εγχείρημα! Ελπίζω να τα λέμε συχνά μέσα από εδώ και να μοιράζομαι κ εγώ μαζί σας τα άγχη μου και τους προβληματισμούς μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

είμαι και εγώ σχετικά καινούρια στο forum και ο τρόπος που το βρήκα είναι στην προσπάθεια μου να βρω άκρη για τα δικαιολογητικά που χρειάζεται για την χορήγηση φαρμάκων από τον στρατό. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχωμένη... είναι η πρώτη μας προσπάθεια και βοήθεια δεν υπάρχει από πουθενά. Αν δεν υπήρχε το site δεν θα ήξερα ακόμα που να απευθυνθώ...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είναι στο στρατό ή ο σύζυγος της και της είναι εύκολο να της κάνω κάποιες ερωτήσεις για την αναφορά που πρέπει να παραδώσουμε στη μονάδα...κανένας δεν ξέρει να μας πει....

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...:oops::confused::(

 

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

αντε ξεκινήσαμε για την 14η φορά

για να δούμε

η πρώτη ένεση 300 gonal εγινε εχθές 20/5 στην στην επέτειο μας

καλή αρχή και καλή Επιτυχία σε ολες

(Απευθύνομε σε οσες δεν τις έχουν ανάγκη και ευτυχώς έχουν γίνει μανούλες

μετα από 13 προσπάθειες με 3 εγκυμοσύνες που αποτύχανε ψάχνω gonal δεν εχουμε διακαίομαι να πάρουμε άλλες από ΙΚΑ

Αν έχει κάποια σας παρακαλώ…………….

Ξεκίνησα την πρώτη ένεση εχθές 20/5 ενώ εχω 1.800 μονάδες θέλω άλλες 1.200 η 2 900αρες )

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

αντε ξεκινήσαμε για την 14η φορά

για να δούμε

η πρώτη ένεση 300 gonal εγινε εχθές 20/5 στην στην επέτειο μας

καλή αρχή και καλή Επιτυχία σε ολες

(Απευθύνομε σε οσες δεν τις έχουν ανάγκη και ευτυχώς έχουν γίνει μανούλες

μετα από 13 προσπάθειες με 3 εγκυμοσύνες που αποτύχανε ψάχνω gonal δεν εχουμε διακαίομαι να πάρουμε άλλες από ΙΚΑ

Αν έχει κάποια σας παρακαλώ…………….

Ξεκίνησα την πρώτη ένεση εχθές 20/5 ενώ εχω 1.800 μονάδες θέλω άλλες 1.200 η 2 900αρες )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...