Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

Stefanian, από την στιγμή που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε... Μεγάλες ή μικρες συριγγες, επίπονες ή μη θα τις αντέξουμε... Ο σκοπός είναι ιερός... Εδώ στο τέλος της διαδρομής θα έχουμε μια γέννα να αντέξουμε που με όποιο τρόπο κ να γίνει πονάειιιιιιιιι :shock:.... Οπότε βαθιές ανάσες... Τσιμπημα είναι θα περάσει...:-P

1gEup3.png

 

pjM3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • SIA!

    SIA! 31 δημοσιεύσεις

  • Carousel

    Carousel 15 δημοσιεύσεις

  • Ourania_

    Ourania_ 11 δημοσιεύσεις

  • nice

    nice 9 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες σας!

Είμαι νέο μέλος.... στην παρέα σας!

Έκανα την πρώτη μου εξωσωματική και ήδη βρίσκομαι στην πρώτη εβδομάδα μετά την εμβρυομεταφορά! Σε μία εβδομάδα θα μάθουμε αν όλη αυτή η προσπάθεια θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα!

Το κάθε στάδιο έχει τη δική του αξία. Η αγωνία πάντα είναι μεγάλη! Το στάδιο της καταστολής/ διέγερσης, η ωοληψία, η γονιμοποίηση, η ποιότητα των εμβρύων, η εμβρυομεταφορά!

Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια.Πριν λίγο γύρισα σπιτι φορτωμένη με μια σακούλα φάρμακα για την εξωσωματική..εύχομαι να μην χρειαστουν άλλα.Όσο για τις ενέσεις θα τις φάω και θα πω και ενα τραγούδι.Το θέμα είναι οτι σιγουρα δεν θα αντεξω να τις κάνω μόνη μου.Μαλλον θα φωναζω μια κοπέλα που κάνει ενέσεις ή θα πηγαίνω στο φαρμακείο της γειτονιάς.

Εσεις τι κάνετε?

Afroulitsa εύχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία σου εξωσωματική και να έχεις μια τεράστια χοριακή.Πού την έκανες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αφρουλιτσα! με το καλο να εχεις πολυυ θετικα αποτελεσματα! καλως μας ηρθες..(επισης μπορεις να ερθεις και στο http://parentscafe.gr/showthread.php?t=16146 που ειμαστε μαζεμενες ολες οι κοπελες τις εξωσωματικης-πριν και μετα την εμβρυομεταφορα- και λεμε τα διαφορα μας) και σεις κοριτσια αν θελετε ελατε..

Sia μου λες να παω και γω σε κανα φαρμακειο?? γιατι δεν ειμαι και 100% σιγουρη οτι βαζω ολη τη δοση( καποια φυσαλιδα εχω την αισθηση οτι μενει μεσα πφφφ:?)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη θετική σας σκέψη!

Μη φοβόσαστε! Η δική μου πορεία έδειξε ότι θέλει πολλή υπομονή. Στο στάδιο της διέγερσης και μετά από 8 ημέρες χορήγησης των φαρμάκων (gonal), δεν είχα ικανοποιητική ανταπόκριση στην αγωγή. Ο γιατρός όμως αντέδρασε άμεσα χορηγώντας ένα επιπλέον φάρμακο(menopur) από το αρχικό πρωτόκολλο και σε 3 ημέρες η οιστραδιόλη μου εκτοξεύτηκε στα ύψη.

Σχετικά με τις ενέσεις, είμαι βέβαιη ότι τις κάνεις σωστά Carousel, αν όμως για ψυχολογικούς λόγους θέλεις να πας και σε ένα φαρμακείο να τις κάνεις, κάντο. Αρκεί να είσαι ήρεμη!

Sia μου στο Γ...ις έκανα την εξωσωματική. Συνάντησα ένα πολύ καλό κλίμα από τους θεράποντες ιατρούς και από τις συντονίστριες, όπου όποτε τους χρειάστηκα ήταν διαθέσιμοι.

Μετά τη στενοχώρια που τράβηξα στο στάδιο της διέγερσης, τώρα αντίστοιχα περιμένω με μεγάλη αγωνία τη β-χοριακή. Ανήκω σε αυτή την κατηγορία των γυναικών που δεν έχουν κανένα σύμπτωμα.... Ελπίζω όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μάλλον έχω αρχίσει να πανικοβάλλομαι και δεν έχω καν αρχίσει..ίσως φρίκαρα με την ποσότητα των φαρμάκων..το θέμα είναι οτι έχω τάσεις φυγής..και πιάνω τον εαυτό μου να προσπαθεί να με πείσει οτι τα μωρα είναι μπελάς και οτι μια χαρά ειμαστε έτσι..ποιος?εγώ που εβλέπα μωρό και με πιάνανε λυγμοί απο το παράπονο?ουφ...γιατι δοκιμαζομαστε τόσο σκληρά?

Link to comment
Share on other sites

Sia μου υπάρχει δρόμος μπροστά σου!

Κάνε υπομονή και θετικές σκέψεις!

Καμία μας δεν θα ήθελε να μπει σε αυτή τη διαδικασία...

Κάνε υπομονή και θετικές σκέψεις! Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι τα ίδια τα φάρμακα μας κάνουν πιο ευάλωτες, πιο νευρικές...

Link to comment
Share on other sites

Sia μου στο Γ...ις έκανα την εξωσωματική. Συνάντησα ένα πολύ καλό κλίμα από τους θεράποντες ιατρούς και από τις συντονίστριες, όπου όποτε τους χρειάστηκα ήταν διαθέσιμοι.

 

Afroulitsa, καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Θα μπορούσες να μου στείλεις με pm με ποιον/ποια γιατρό κάνεις την εξωσωματική στο Γ.....ις. Εννοείς, αν κατάλαβα καλά, κλινική της Θεσσαλονίκης. Έχουμε επισκεφθεί κάποιον/α γιατρό εκεί και πιθανόν να συνεχίσουμε μαζί του/της.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και καλη επιτυχία στην προσπάθεια όλων μας!!!!

Είμαι νέο μέλος και στην πρώτη μου προσπάθεια.

Ολοκληρωσα την τριτη εβδομαδα μετα την εμβρυομεταφορα, με θετικές εώς τώρα χοριακες και περιμένω τον υπέροχο με μεγάλη ανυπομονησία!!!

 

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε τέλεια αποτελέσματα :D:D:D

 

Κορίτσια έχω μια απορία:

Βλέπω όλες τις εγκύουλες που απο την πρώτη κιόλας μέρα διάγνωσης της εγκυμοσύνης τους παίρνουν φολικο οξύ για υποστήριξη!!

 

Ο γιατρός μου δεν έχει αναφέρει τίποτα και πολυ ανυσηχω γιατι διαβάζω οτι είναι σημαντικο!!!

Πείτε μου στη δική σας περίπτωση αν παιρνεται και απο ποια μέρα! Έχει να κάνει που είμαστε με εξωσωματικη;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι έύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου!!!To filicine(φολικό οξύ) ξεκινησέ το άμεσα...σήμερα κιολας..πολλοί γιατροί το δίνουν απο την ώρα που ξεκινά προσπάθειες για εγκυμοσυνη μια γυναικα και είναι απολύτως απαραίτητο για το μωρο.Διάβασε αυτό:

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=11NSCSJ6P

Είναι απλά βιταμίνη Β ακίνδυνη εντελώς αλλά τόσο απαραίτητη για το μωρό.Δεν χρειάζεται συνταγή.Αν θες πήγαινε σε ενα φαρμακείο και ρώτα κιολας...θα στο πεί και ο φαρμακοποιος..απορώ γιατι δεν στο είπε ο γιατρός.Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη επιτυχία στην προσπάθεια όλων μας!!!!

Είμαι νέο μέλος και στην πρώτη μου προσπάθεια.

Ολοκληρωσα την τριτη εβδομαδα μετα την εμβρυομεταφορα, με θετικές εώς τώρα χοριακες και περιμένω τον υπέροχο με μεγάλη ανυπομονησία!!!

 

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε τέλεια αποτελέσματα :D:D:D

 

Κορίτσια έχω μια απορία:

Βλέπω όλες τις εγκύουλες που απο την πρώτη κιόλας μέρα διάγνωσης της εγκυμοσύνης τους παίρνουν φολικο οξύ για υποστήριξη!!

 

Ο γιατρός μου δεν έχει αναφέρει τίποτα και πολυ ανυσηχω γιατι διαβάζω οτι είναι σημαντικο!!!

Πείτε μου στη δική σας περίπτωση αν παιρνεται και απο ποια μέρα! Έχει να κάνει που είμαστε με εξωσωματικη;

 

κοριτσάκι έύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου!!!To filicine(φολικό οξύ) ξεκινησέ το άμεσα...σήμερα κιολας..πολλοί γιατροί το δίνουν απο την ώρα που ξεκινά προσπάθειες για εγκυμοσυνη μια γυναικα και είναι απολύτως απαραίτητο για το μωρο.Διάβασε αυτό:

http://www.babybaby.gr/showarticle.j...Code=11NSCSJ6P

Είναι απλά βιταμίνη Β ακίνδυνη εντελώς αλλά τόσο απαραίτητη για το μωρό.Δεν χρειάζεται συνταγή.Αν θες πήγαινε σε ενα φαρμακείο και ρώτα κιολας...θα στο πεί και ο φαρμακοποιος..απορώ γιατι δεν στο είπε ο γιατρός.Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΓΝΩΣΗ: ΕΝΔΩΜΗΤΡΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΝΑ, ΧΑΛΙΑ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΥΛΗ ΜΟΥ

ΛΑΠΑΡΑΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ + ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ - 3 ΩΑΡΙΑ ΔΕΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ

2Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ - 2 ΩΑΡΙΑ ΓΩΝΗΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ, ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ

ΛΑΠΑΡΑΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ +ΘΕΡΑΠΕΙΑ

3Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΑ - 2 ΩΑΡΙΑ ΓΩΝΗΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ, ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ

4Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΙΕΚΟΠΕΙ, ΚΑΝΕΝΑ ΩΑΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΥΣΤΗ ΕΝΔΩΜΗΤΡΙΩΣΗΣ

 

ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ???? ΠΡΟΣΠΑΘΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ.

 

Καλημέρα κοριτσάκι...διάβασα το ποστ σου και ήταν λες και το έγραψα εγώ...είμαι στα 36 και το

2008 λαπαροσκόπηση αφαιρεση κύστης δεξιάς ωοθήκης-6 μηνες arvecap

2009 νεα κύστη-6 μήνες arvecap

2012 λαπαροσκόπηση αφαίρεση κύστης δεξιάς ωοθήκης-4 μήνες arvecap

2013 νέες κύστες και στις 2 ωοθήκες..

Το μόνο θετικό με μένα ήταν οτι το 2010 έμεινα φυσιολογικά εγκυος αλλά σταμάτησε η καρδούλα του την 10η εβδομάδα..Τότε είχε προηγηθεί μόνο ένα χειρουργείο και έιχα βατές σάλπιγγες..σήμερα όμως εκτός απο τις κύστες ,έχω βουλωμένες σάλπιγγες σύμφωνα με την σαλπιγγογραφία.

Τώρα περιμένω να μου έρθει κανονική ροή περιοδου να αρχίσω τις ενέσεις της εξωσωματικής..μου έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί εδώ και μία εβδομάδα έχω σταγόνες καφέ αλλά ο πόνος ...πόνος!

Εσένα τώρα τι σου λένε για την νέα κύστη?Σου είπαν για 3ο χειρουργείο?γιατι εμένα μου λένε οτι κάθε χειρουργείο σημαίνει και απώλει ωοθηκικού ιστου οπότε μικραίνουν τα αποθέματα ωαρίων..έχεις κάνει AMH?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια help!μου είπαν ΄2η μέρα περιόδου να ξεκινήσω τις ενέσεις..εγώ εδώ και 7 μέρες έχω σταγόνες καφέ...σήμερα είδα κόκκινο αίμα αλλά μόνο όταν παώ τουαλέτα..ποια σας εχόυν πει οτι ειναι η 1η μέρα ?αυτή που θα δεις κόκκινο αίμα ή αυτή που θα δεις αρκετή ποσοτητα αίματος?

Link to comment
Share on other sites

SIA! μου ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θα μιλήσω αύριο και με το γιατρό να δώ τι θα μου πει!

 

Όσον αφορά το ερώτημα σου, μου είχαν πει απο το κέντρο που έκανα την έξωσωματικη, ότι σαν πρώτη μέρα περιόδου λαμβάνεται αυτή που θα δώ κόκκινο αίμα! Εγω πάντα με κόκκινο ξεκιναω, ποτέ με καφέ!

 

SIA! Μου να τους ρωτήσεις να είσαι σίγουρη!!!! Μην κολλας, πάρε τηλέφωνο, και η πιο χαζη ερώτηση μπορεί να είναι πολυ σημαντική!!!!!

Να ξεκινήσεις σωστά και όλα θα σου πανε καλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Είμαι καινούρια στην παρέα αλλά νομίζω ότι κανείς δε με καταλαβαίνει περισσότερο από εσάς.

Εγώ είμαι στη φάση αναμονής για χοριακή...!

SIA είχα κι εγώ την ίδια απορία όταν ξεκίνησα και ο γιατρός μου είπε ότι πρώτη μέρα θεωρούμε εκείνη που θα ξυπνήσουμε με αίμα.Αλλά εννοείται ότι θα ρωτήσεις και το γιατρό σου, εγώ από το φόβο μου τον ρωτούσα ότι βλακεία μου ερχόταν στο μυαλό!!

Εύχομαι σε όλες σας το όνειρο να γίνει πραγματικότητα σε όποια φάση κι αν είστε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια help!μου είπαν ΄2η μέρα περιόδου να ξεκινήσω τις ενέσεις..εγώ εδώ και 7 μέρες έχω σταγόνες καφέ...σήμερα είδα κόκκινο αίμα αλλά μόνο όταν παώ τουαλέτα..ποια σας εχόυν πει οτι ειναι η 1η μέρα ?αυτή που θα δεις κόκκινο αίμα ή αυτή που θα δεις αρκετή ποσοτητα αίματος?

 

καλησπέρα,

επειδή διαβάζω τα μνμ σου και βλέπω οτι είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση

(έχω κάνω 2 χειρουργεία για κύστη, 1 λαπαροσκόπηση πάλι για κύστη και 1 λαπαροσκόπηση διαγνωστική)

θα σου πω οτι είχα το ιδιο θέμα με σένα, εγω είχα καφε 2 μέρες πρι το κόκκινο.

μου είχαν πει 1η μέρα θεωρείται όταν δεις το κόκκινο

και όχι την μεγάλη ροή,

όμως πάρε αύριο το πρωί τον γιατρό σου

γιατί καμιά φορά εξαρταται και απο τις ενέσεις που θα κάνεις

και ισως θέλει να σε δει πριν ξεκινήσετε, εμένα μου κάνανε πρωτα υπέρηχο, πριν ξεκινήσω ενέσεις.

 

Οτι μπορώ να βοηθήσω ρώτησε με.

Καλή επιτυχία

url]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!!:cool:

Το θέμα είναι οτι ολη μερα η σερβιετα ειναι καθαρη...και αίμα κόκκινο έιδα μόνο στην τουαλέτα..μια φορά το πρωί και μια το απογευμα...εκ τοτε τπτ...:confused: κουφό ε??παίζει με τα νεύρα μου και αυτή...εύχομαι να κάνω πολύ καιρό να την ξαναδώ..:lol: κανένα 9μηνο μια χαρά θα ήτανε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή διαβάζω τα μνμ σου και βλέπω οτι είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση

(έχω κάνω 2 χειρουργεία για κύστη, 1 λαπαροσκόπηση πάλι για κύστη και 1 λαπαροσκόπηση διαγνωστική)

θα σου πω οτι είχα το ιδιο θέμα με σένα, εγω είχα καφε 2 μέρες πρι το κόκκινο.

μου είχαν πει 1η μέρα θεωρείται όταν δεις το κόκκινο

και όχι την μεγάλη ροή,

όμως πάρε αύριο το πρωί τον γιατρό σου

γιατί καμιά φορά εξαρταται και απο τις ενέσεις που θα κάνεις

και ισως θέλει να σε δει πριν ξεκινήσετε, εμένα μου κάνανε πρωτα υπέρηχο, πριν ξεκινήσω ενέσεις.

 

Οτι μπορώ να βοηθήσω ρώτησε με.

Καλή επιτυχία

 

Σέυχαριστώ πολύ κοριτσάκι...σε τι φάση είσαι εσύ τώρα?εγω έχω πάλι μία κύστη δεξια ωοθήκης και μία στην αριστερή .Η αριστερή μου νοσεί πρώτη φορά..πάνω που έλεγα δεν πειράζει που έχω πάλι κύστη στην δεξιά ..θα λειτουργήσει καλά η δεξιά που είναι υγιης:|. Είχα μείνει φυσιολογικά έγκυος πριν το 2ο χειρουργείο αλλά..είχε ατυχή κατάληξη...τωρα ξεκινάω την 1η μου εξωσωματική με πρωτόκολλο αναταγωνιστών στο Αλεξ@νδρας.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κουφό! Περίμενε μέχρι αύριο και πάρε το γιατρό σου. Ίσως να πρέπει να σε δει.Τι φάρμακα θα πάρεις?

 

puregon πρωι,βράδυ hcg ένεση και μετά την 6η μέρα νομίζω orgalutran.Πρωτόκολλο ανταγωνιστών λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Puregon πήρα κι εγώ. Πάντως λογικά θα πηγαίνεις για υπέρηχο κάθε 2 μέρες, οπότε δεν ξεκινάς από αύριο να δεις και τι γίνεται με την περίοδό σου? Είναι σημαντικό το πότε θα ξεκινήσεις τις ενέσεις.

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Puregon πήρα κι εγώ. Πάντως λογικά θα πηγαίνεις για υπέρηχο κάθε 2 μέρες, οπότε δεν ξεκινάς από αύριο να δεις και τι γίνεται με την περίοδό σου? Είναι σημαντικό το πότε θα ξεκινήσεις τις ενέσεις.

Καλή επιτυχία!!

 

θα τους πάρω αύριο κατά τις 8 να μου το διευκρινήσουν.. υπέρηχο θα μου κάνουν κάθε μέρα.Εσένα η 1η σου ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...