Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

δεν μπορεις να χάσεις το παιδί σου μόνο και μόνο επειδή κοιλοπονάς πολλές ώρες...Μπράβο στον κύριο που περιμένει για φυσιολογικό απ την στιγμή που δεν υπάρχει λόγος να κάνει καισαρική. Η καισαρική είναι μαχαίρι. Μπράβο του και 20 ώρες να περιμένει. D

 

Συγγνώμη που επεμβαινω αλλά αν μιλάτε για τον κύριο χασιακο από ττο Αρεταιειο να σας ενημερωσω ότι ο άνθρωπος πέθανε πριν ένα χρόνο....

Είμαι κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως αν ο γιατρός μου, μου πρότεινε να κάνω την αυχενική στο γραφείο του ενώ ΔΕΝ είναι πιστοποιημένος, εκτός ότι θα πήγαινα έτσι κι αλλιώς αλλού για την αυχενική, θα άλλαζα σίγουρα και γυναικολόγο. Τουλάχιστον ανεύθυνο...

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! τί κάνετε; είμαι η Ρίτα και περιμένω δίδυμα. την πέμπτη στις 3 Μαρτίου θα κάνω και εγω αυχενική, PAP-A και κυστική ίνωση. είναι κάποια κοπέλα που ετοιμάζεται και εκείνη για αυχενική; ομολογώ πως με εχει φάει η αγωνία.. δεν γράφετε όμως συχνά εδώ κορίτσια, οπότε δεν ξέρω καν αν θα διαβασετε το μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! τί κάνετε; είμαι η Ρίτα και περιμένω δίδυμα. την πέμπτη στις 3 Μαρτίου θα κάνω και εγω αυχενική, PAP-A και κυστική ίνωση. είναι κάποια κοπέλα που ετοιμάζεται και εκείνη για αυχενική; ομολογώ πως με εχει φάει η αγωνία.. δεν γράφετε όμως συχνά εδώ κορίτσια, οπότε δεν ξέρω καν αν θα διαβασετε το μήνυμα..

 

Εγώ! Εγώ! :) Έχω αυχενική και PAPP A στις 2 Μαρτίου και ανυπομονώ!!! Για κυστική ίνωση είχα κάνει πρωτού μείνω έγκυος. Δίδυμα ε? Πως τα πας?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ! Εγώ! :) Έχω αυχενική και PAPP A στις 2 Μαρτίου και ανυπομονώ!!! Για κυστική ίνωση είχα κάνει πρωτού μείνω έγκυος. Δίδυμα ε? Πως τα πας?

Καλημέρα Μarakiz! τί κάνεις;; πως αντέχεις μέχρι την άλλη τετάρτη;; εγω συνέχεια το σκέφτομαι! και να σου πω την αλήθεια καίγομαι να μάθω και το φύλο των παιδιών! πρώτα απ' όλα βεβαια να είναι υγιή γιατί με τόσα που βλέπουμε και διαβάζουμε, φοβάμαι πολύ. είναι το πρώτο σου παιδάκι; ευτυχώς ξεμπέρδεψες με μία εξέταση. εγω τώρα και την κύστικη ίνωση. εγω έχω συνέχεια αναγούλες, ναυτίες και εμετούς. δύσκολα είναι. εσύ έχεις; ποτε είχες τελευταία περίοδο; συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.. καλή επιτυχία σου εύχομαι για την αυχενική, όλα καλά θα πάνε!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μarakiz! τί κάνεις;; πως αντέχεις μέχρι την άλλη τετάρτη;; εγω συνέχεια το σκέφτομαι! και να σου πω την αλήθεια καίγομαι να μάθω και το φύλο των παιδιών! πρώτα απ' όλα βεβαια να είναι υγιή γιατί με τόσα που βλέπουμε και διαβάζουμε, φοβάμαι πολύ. είναι το πρώτο σου παιδάκι; ευτυχώς ξεμπέρδεψες με μία εξέταση. εγω τώρα και την κύστικη ίνωση. εγω έχω συνέχεια αναγούλες, ναυτίες και εμετούς. δύσκολα είναι. εσύ έχεις; ποτε είχες τελευταία περίοδο; συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.. καλή επιτυχία σου εύχομαι για την αυχενική, όλα καλά θα πάνε!:)

 

Καλημέρα Ριτάκι!! ΤΗΠ είχα 9/12 οπότε την ημέρα της αυχενικής θα είμαι ακριβώς 12 εβδομάδων! Το πρώτο μας παιδάκι είναι ναι κι είμαστε πολύ χαρούμενοι! Εσένα? Δίδυμα ήθελα κι εγώ να ξεμπερδεύω! :mrgreen: Έχω αρκετές αναγούλες αλλά ευτυχώς δεν καταλήγουν σε εμετό! Όσο για την αναμονή βαστάω γερά :lol: γιατί δεν γίνεται κάθε φορά που περιμένω μια εξέταση να τρελαίνομαι από το άγχος! Μην επηρεάζεσαι από όσα διαβάζεις και ακούς καθώς τις περισσότερες φορές όλα πάνε καλά, πάρε παράδειγμα από τις κοπέλες που ξέρεις και έγιναν μανούλες. Αν όχι σε όλες, στις περισσότερες ΜΙΑ ΧΑΡΑ δεν πήγαν τα πράγματα? Αυτό να σκέφτεσαι και να μην διαβάζεις "κακές" ιστορίες στο ίντερνετ! Άλλο να ενημερώνεσαι κι άλλο να φορτώνεσαι ψυχολογικά χωρίς λόγο. ;)

 

Να τρως υγιεινά, να προσέχεις τον εαυτό σου και να σκέφτεσαι θετικά, αυτό χρειάζονται τα μωρά σου! Όλα καλά θα πάνε!! Για το φύλο μην το δέσεις πως θα το μάθεις από τώρα, πρέπει να είναι σωστή η θέση του μωρού και πάλι κάνουν μια εκτίμηση, δεν στο λένε 100%. Το φύλο είναι κι εμένα το τελευταίο που με νοιάζει, απλά θα ήθελα να το μάθω για να σταματήσω να του μιλάω στο ουδέτερο χαχα! και να αρχίσω να φαντάζομαι κάπως τη ζωή μαζί του!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Marakiz, εγω τηπ είχα στις 8 Δεκεμβρίου. με το καλό να σου πάνε όλα καλά. πρωτόγνωρη εμπειρία για σένα, έτσι;; εγω έχω κι άλλα παιδάκια από τον πρώτο μου γάμο. πάντως και για μένα πρωτογνωρη εμπειρία είναι όσον αφορά τα δίδυμα. νομίζω πως καλυτερη είναι η μονήρης κύηση. η δίδυμη είναι υψηλού κινδύνου. και εσύ να προσέχεις και να μην κουράζεσαι, να απολαύσεις όσο μπορείς την εγκυμοσύνη σου, είναι πολύ όμορφη εμπειρία.. προσπαθούσατε καιρό;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Marakiz, εγω τηπ είχα στις 8 Δεκεμβρίου. με το καλό να σου πάνε όλα καλά. πρωτόγνωρη εμπειρία για σένα, έτσι;; εγω έχω κι άλλα παιδάκια από τον πρώτο μου γάμο. πάντως και για μένα πρωτογνωρη εμπειρία είναι όσον αφορά τα δίδυμα. νομίζω πως καλυτερη είναι η μονήρης κύηση. η δίδυμη είναι υψηλού κινδύνου. και εσύ να προσέχεις και να μην κουράζεσαι, να απολαύσεις όσο μπορείς την εγκυμοσύνη σου, είναι πολύ όμορφη εμπειρία.. προσπαθούσατε καιρό;;

 

Α οπότε είμαστε εντελώς συνομήλικα! :P Πόσα παιδάκια έχεις ακόμα?? Και τώρα δίδυμα??? Το περιμένατε ή ήταν έκπληξη για σας τα δίδυμα??? Θα ήθελα δίδυμα καθότι είμαι 34 και φοβάμαι μην με πάρουν τα χρόνια για το 2ο, ή δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα και θέλω πολύ να έχει αδερφάκι το παιδί μου! Μόνο για αυτό! Προσπαθώ να το χαίρομαι και νομίζω πως το ζω απόλυτα κι εγώ κι ο σύντροφος μου! Δεν προσπαθούσαμε καιρό, το πιάσαμε στον 4ο μήνα προσπαθειών (έκανα και τεστ ωορρηξίας) και νιώθουμε πολύ ευλογημένοι και που πιάσαμε γρήγορα αλλά κυρίως που περιμένουμε το παιδάκι μας. Προσέχω πολύ, τρώω υγιεινά και γενικά είμαι αισιόδοξη! Εσύ?? Είσαι αγχωμένη λόγω δίδυμης κύησης??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

ριτα και μαρακίζ...σας ξέρω από διαφορτικά πόστ τη κάθε μια βέβαια...εγώ ρίτα είμαι για τις 7 μια μέρα πριν από εσένα. Διπλή η αυχενική! Εμένα πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχε δει το αγόρι...ξεκάθρα και καραμπάμ. Η αλήθεια είναι οτι έχει καλά προσόντα για την ηλικία του σε σχέση με ότι έχω καταλάβει...Επειδή θα πάω στον ίδιο ξέρω οτι αν το δει θα μου το πει..φυσικά και στην αυχενική με είχε ρωτήσει αν θέλω να μου το πει...και οταν μου είπε αγόρι..του λέω "σίγουρα" και μου λέει...μέχρι τα 18 ναι...μετά κανείς δεν ξέρει...στις 17 εβδομάδες το είχε δει βέβαια και η γιατρός μου από τον υπέρηχο του ιατρείου...Τη στάση την φτιάχουν πάντως...εμένα με είχε ζουλήξει πολλαπλώς για να πάρει τις λήψεις που ήθελε...ας είναι καλά και το φύλλο δεν παίζει ρόλο.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια δεν παίζει ρόλο, γερά να είναι!!! Κι εμένα θα μου το πει αν το δει, σίγουρα! Μου το είπε και ο γυναικολόγος μου και η ξαδέρφη μου που είχε κάνει σε αυτόν τότε την αυχενική της. Μια φίλη μου πάντως που έκανε πρόσφατα αυχενική της είπε ότι δεν φαίνεται το φύλο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε βέβαια δεν παίζει ρόλο, γερά να είναι!!! Κι εμένα θα μου το πει αν το δει, σίγουρα! Μου το είπε και ο γυναικολόγος μου και η ξαδέρφη μου που είχε κάνει σε αυτόν τότε την αυχενική της. Μια φίλη μου πάντως που έκανε πρόσφατα αυχενική της είπε ότι δεν φαίνεται το φύλο!

 

Συνήθως όταν δεν φαίνεται ειναι κορίτσι...μια γνωστή μου κοντεύει 20 και ακόμα δεν τους το έχει πει σίγουρα...αλλά τι στο καλό..αν ήταν αγόρι θα το είχαν δει...αν και εχω δει νεογέννητο με πουλάκι σαν κουκίδα..οπότε όλα σχετικά είναι...νομίζω τον μικρό θέλαμε κορίτσι...ή τέλος πάντων μας είχε πείσει το σόι του οτι θέλουμε...τελικά το σόι μετράει ήδη 3 αγόρια και νομίζω πάμε για το τέταρτο...από την μία θα ήθελα κοριτσάκι από την άλλη πιστεύω οτι ο γιός μου θα το χαρεί περισσότερο το αγοράκι σαν παρέα...είναι και η διαφορά πάνω από τα 3 οπότε με το κορίτσι δεν θα έχουν και πολλά πολλά...είδομεν!

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ μπράβο zadige που μας εντόπισες. νιώθω λίγο άβολα να μιλάω για εγκυμοσύνη στο thread προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι γιατι υπάρχουν κορίτσια που προσπαθούν για μωράκι και έχουν διαφορετικής φύσεως αγωνία από την δική μας. συν ότι νιώθω ενοχικά που εγω είμαι εγκυος ενώ άλλες κοπέλες όχι.

και εγω 34 ετών είμαι. έχω τρία παιδιά από τον πρώτο μου γάμο και τώρα τα δίδυμα. με τπτ δεν περίμενα δίδυμη κύηση, δεν έχω ιστορικό, απλά έτυχε να έχω διπλή ωορρηξία. ο γιατρός μού είπε ότι η διπλή ωορρηξία δεν είναι απαραίτητο να έγινε από την ίδια σάλπιγγα, το πιθανότερο είναι να έγινε και από τις δύο. το μυστήριο είναι ότι η μία σάλπιγγα ήταν θεόκλειστη, αρα πώς;; θέλω να πω ότι είναι και θέμα τύχης, απλά έχω πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη λόγω αναταράξεων. marakiz ευτυχώς δεν προσπαθήσατε πολύ καιρό, εμείς περάσαμε την Σκύλα και την Χάριβδη μέχρι να μείνω έγκυος. ξεκινήσαμε προσπάθειες από τέλη Μαιου αλλά όλο προβλήματα μού εβρισκαν οι γιατροί. ούτε που θέλω να θυμάμαι...

zadige εσύ πώς πας;; είσαι καλά;

εμενα κορίτσια μού έκαναν την πρόβλεψη με το σταυρό (το ξέρετε αυτό;;) και μου είπαν πως τώρα θα κάνω δύο αγοράκια. χάρηκα, δεν λέω, αλλά εγω δεν τα πήγα ποτέ καλά με τα αγόρια. τα δύο μου αγόρια ήταν πάντα δεμένα με τον μπαμπά τους, γι αυτό και έμειναν στον πρώην μου. μόνο η κόρη μου με αγαπάει πολύ. εσενα zadige το αγοράκι σου σε ποιον έχει αδυναμία;; μακάρι βεβαια να είναι υγιή τα σποράκια μας και όλα τα αλλα είναι δευτερεύοντα..

Link to comment
Share on other sites

Χαχα κ εμένα μου κάνανε το κόλπο με το σταυρό και μου βγάλανε ένα κι ένα, αλλά δεν θυμάμαι με ποια σειρά! Και βασικά δεν τα πιστεύω κιόλας! :P

Αν και πριν μείνω έγκυος είχα μια μικρή κλίση προτίμησης στα κορίτσια, τώρα πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου, καθόλου όμως!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! πώς είστε σήμερα; άντε πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική! εσείς κορίτσια μένετε στην Αθήνα ή επαρχία;; νομίζω zadige ότι μένεις στην Αθήνα ή κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! πώς είστε σήμερα; άντε πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική! εσείς κορίτσια μένετε στην Αθήνα ή επαρχία;; νομίζω zadige ότι μένεις στην Αθήνα ή κάνω λάθος;;

 

Ναι Αθήνα...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, Αθήνα και οι δύο λοιπόν. εγω επαρχία σε νησί. σκεφτόμουν να κάνω την εξέταση στην Αθήνα ή πιθανότερα Θεσ/νικη αλλά τελικά έκλεισα να την κάνω στον ιδιωτη γιατρό που με παρακολουθεί παράλληλα με εκείνον του δημοσίου. ίσως στην β επιπέδου να πάω σε κάποιο γνωστό κεντρο. εσείς πού θα κάνετε την εξεταση; ξέρετε πόσο θα κρατήσει και θα κοστίσει; εμενα αισίως θα κρατήσει μια ώρα και για τα δύο, δηλαδή ημίωρο για το καθένα. υπολογίζω να κοστίσει 240 ευρω, αν η εξέταση για το ένα κοστολογείται 120. βάλε τωρα και την κυστική ίνωση και το ΡΑΡ Α, θα δούμε. εσύ zadige θα κάνεις έλεγχο για την κυστική ίνωση;; τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση θα κάνω, ω μη γένοιτο, αν χρειαστεί. εσείς κορίτσια;; άντε να πανε όλα καλά και με αυτές τις εξέτασεις και να εξασφαλίσουμε το πρώτο μαξιλάρι, όπως έλεγαν σε ενα τηλεπαιχνίδι. ουφ, μετά θα ηρεμήσουμε λιγάκι.. α να φύγουν και αυτές οι άτιμες οι αναγούλες!

Link to comment
Share on other sites

Α, Αθήνα και οι δύο λοιπόν. εγω επαρχία σε νησί. σκεφτόμουν να κάνω την εξέταση στην Αθήνα ή πιθανότερα Θεσ/νικη αλλά τελικά έκλεισα να την κάνω στον ιδιωτη γιατρό που με παρακολουθεί παράλληλα με εκείνον του δημοσίου. ίσως στην β επιπέδου να πάω σε κάποιο γνωστό κεντρο. εσείς πού θα κάνετε την εξεταση; ξέρετε πόσο θα κρατήσει και θα κοστίσει; εμενα αισίως θα κρατήσει μια ώρα και για τα δύο, δηλαδή ημίωρο για το καθένα. υπολογίζω να κοστίσει 240 ευρω, αν η εξέταση για το ένα κοστολογείται 120. βάλε τωρα και την κυστική ίνωση και το ΡΑΡ Α, θα δούμε. εσύ zadige θα κάνεις έλεγχο για την κυστική ίνωση;; τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση θα κάνω, ω μη γένοιτο, αν χρειαστεί. εσείς κορίτσια;; άντε να πανε όλα καλά και με αυτές τις εξέτασεις και να εξασφαλίσουμε το πρώτο μαξιλάρι, όπως έλεγαν σε ενα τηλεπαιχνίδι. ουφ, μετά θα ηρεμήσουμε λιγάκι.. α να φύγουν και αυτές οι άτιμες οι αναγούλες!

 

Θα την κάνω σε γιατρό που με έστειλε ο γυναικολόγος μου και είναι πιστοποιημένος. Να την κάνεις όπου θέλεις, αρκεί να είναι πιστοποιημένος. Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό αυτό. Περίπου 150 ευρω μου είπανε για αυχενική και PAPP A, για δίδυμα λογικά θα είναι παραπάνω. Για κυστική ίνωση έχω κάνει πριν μείνει έγκυος. Αμνιο θα κάνω κι εγώ μόνο αν δεν βγουν καλά τα ποσοστά μου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνω σε γιατρό που με έστειλε ο γυναικολόγος μου και είναι πιστοποιημένος. Να την κάνεις όπου θέλεις, αρκεί να είναι πιστοποιημένος. Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό αυτό. Περίπου 150 ευρω μου είπανε για αυχενική και PAPP A, για δίδυμα λογικά θα είναι παραπάνω. Για κυστική ίνωση έχω κάνει πριν μείνει έγκυος. Αμνιο θα κάνω κι εγώ μόνο αν δεν βγουν καλά τα ποσοστά μου.

ναι και εμένα πιστοποιημένος είναι, εκεί πηγαίνουν όλες οι κοπέλες για τους τρεις μεγάλους υπέρηχους. απλά επειδη εχει τελειοποιημένους υπέρηχους πηγαίνω από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, αλλά και από προ κυήσεως. αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω από χθες νιώθω κάτι γαργαλητά αμυδρά, αλλά δεν είναι σαν εκείνο το ψαράκι που είχα νιώσει πριν κανα μήνα.. Οπότε δεν ενθουσιάζομαι! Άντε να ρθει η Πέμπτη να το δω να ηρεμήσω.. Δεν περνάει αυτός ο μήνας.................

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!!!!!!!

ηθελα να μοιραστω μαζι σας και τη δικη μου εμπειρια!

ειμαι 30 ετων, στην 12 εβδομαδα της κυησης και χθες εκανα την εξεταση της αυχενικης διαφανειας. το αποτελεσμα ειναι 1,7 , ρινικο οστο ορατο και οι λοιπες μετρησεις μας ειπε οτι ειναι καλες!η τελικη συνδυασμενη πιθανοτητα για τρισωμια 21 ειναι 1:2898. με τα ως τωρα δεδομενα η γιατρος ηταν ευχαριστημενη!αυριο περιμενω το αποτελεσμα της papp a.

οπως καταλαβαινετε εχω κατααγχωθει!μακαρι να πανε ολα καλα και να δουμε ενα καλο τελικο νουμερο!!!!!!!

εσεις πως τα βλεπετε ως τωρα;

ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες να ειναι υγιεστατες με δυνατα μωρακια στην κοιλιτσα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!!!!!!!

ηθελα να μοιραστω μαζι σας και τη δικη μου εμπειρια!

ειμαι 30 ετων, στην 12 εβδομαδα της κυησης και χθες εκανα την εξεταση της αυχενικης διαφανειας. το αποτελεσμα ειναι 1,7 , ρινικο οστο ορατο και οι λοιπες μετρησεις μας ειπε οτι ειναι καλες!η τελικη συνδυασμενη πιθανοτητα για τρισωμια 21 ειναι 1:2898. με τα ως τωρα δεδομενα η γιατρος ηταν ευχαριστημενη!αυριο περιμενω το αποτελεσμα της papp a.

οπως καταλαβαινετε εχω κατααγχωθει!μακαρι να πανε ολα καλα και να δουμε ενα καλο τελικο νουμερο!!!!!!!

εσεις πως τα βλεπετε ως τωρα;

ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες να ειναι υγιεστατες με δυνατα μωρακια στην κοιλιτσα!!!!!!!

 

Μια χαρά φαίνονται οι μετρήσεις σου, περιμένεις και τις συνδυαστικές μετά την papp-a και όλα οκ! Συνήθως όταν είναι καλή η αυχενική σπάνια να είναι κακές οι αιματολογικές, οπότε μην αγχώνεσαι!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια Καλησπέρα!

Αν κ έχουν περάσει μέρες που εφραψε καποια σε αυτό το post,θέλω να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου γτ είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Έκανα την Παρασκευή στον Δρ. Κόμη (πιστοποιημενος απο το fmf)την αυχενική σε ηλικία κύησης 12+2.

Ο υπερηχος κράτησε μόνο 10'....Όταν ρώτησα την Μαια μ που ήταν παρούσα αν κράτησε λίγο μ είπε ότι αν είναι καλός ο υπέρηχογραφιστης δεν θέλει παραπάνω..Βέβαια κ το μωρο ήταν σε καλή θέση.

Κατά τη διάρκεια του υπέρηχο μας έλεγε μόνο τα απολύτως απαραίτητα κ χρειάστηκε να τον ρωτήσω εγώ αν υπήρχε αποκολληση για να μου πει ότι βλέπει μια μικρή (είχα αίμα πριν λίγες μέρες οπότε το υποψιαζομασταν).

Κ παρόλο π βρήκε σχετικά αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μας εξήγησε τι είναι αυτό. Τα δε αποτελέσματα, τα οποία φαίνονται καλά, μας τα εξήγησε η μαία κ οχι αυτός. ..

Ο γυναικολόγος μ που πήρε το report μ είπε ότι όλα καλά και δεν μ σχολίασε κάτι.

Τι να κάνω? ??Μήπως πρέπει να επαναλάβω την αυχενική? ??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Αν κ έχουν περάσει μέρες που εφραψε καποια σε αυτό το post,θέλω να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου γτ είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Έκανα την Παρασκευή στον Δρ. Κόμη (πιστοποιημενος απο το fmf)την αυχενική σε ηλικία κύησης 12+2.

Ο υπερηχος κράτησε μόνο 10'....Όταν ρώτησα την Μαια μ που ήταν παρούσα αν κράτησε λίγο μ είπε ότι αν είναι καλός ο υπέρηχογραφιστης δεν θέλει παραπάνω..Βέβαια κ το μωρο ήταν σε καλή θέση.

Κατά τη διάρκεια του υπέρηχο μας έλεγε μόνο τα απολύτως απαραίτητα κ χρειάστηκε να τον ρωτήσω εγώ αν υπήρχε αποκολληση για να μου πει ότι βλέπει μια μικρή (είχα αίμα πριν λίγες μέρες οπότε το υποψιαζομασταν).

Κ παρόλο π βρήκε σχετικά αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μας εξήγησε τι είναι αυτό. Τα δε αποτελέσματα, τα οποία φαίνονται καλά, μας τα εξήγησε η μαία κ οχι αυτός. ..

Ο γυναικολόγος μ που πήρε το report μ είπε ότι όλα καλά και δεν μ σχολίασε κάτι.

Τι να κάνω? ??Μήπως πρέπει να επαναλάβω την αυχενική? ??

10 λεπτα σε τέτοια εβδομάδα κύησης; Καλα και πλήρωσες για αυτο;

Εγω προσωπικά θα την ξαναέκανα η θα έκανα και το harmony test, με τιποτα δεν θα εφυςηχαζομουν στα 10 λεπτα

 

Ειμαι σίγουρη οτι ολα θα πανε καλα απλα για εισαι εσυ ήρεμη μαλλον να το ξανακανεις

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Αν κ έχουν περάσει μέρες που εφραψε καποια σε αυτό το post,θέλω να μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου γτ είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Έκανα την Παρασκευή στον Δρ. Κόμη (πιστοποιημενος απο το fmf)την αυχενική σε ηλικία κύησης 12+2.

Ο υπερηχος κράτησε μόνο 10'....Όταν ρώτησα την Μαια μ που ήταν παρούσα αν κράτησε λίγο μ είπε ότι αν είναι καλός ο υπέρηχογραφιστης δεν θέλει παραπάνω..Βέβαια κ το μωρο ήταν σε καλή θέση.

Κατά τη διάρκεια του υπέρηχο μας έλεγε μόνο τα απολύτως απαραίτητα κ χρειάστηκε να τον ρωτήσω εγώ αν υπήρχε αποκολληση για να μου πει ότι βλέπει μια μικρή (είχα αίμα πριν λίγες μέρες οπότε το υποψιαζομασταν).

Κ παρόλο π βρήκε σχετικά αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μας εξήγησε τι είναι αυτό. Τα δε αποτελέσματα, τα οποία φαίνονται καλά, μας τα εξήγησε η μαία κ οχι αυτός. ..

Ο γυναικολόγος μ που πήρε το report μ είπε ότι όλα καλά και δεν μ σχολίασε κάτι.

Τι να κάνω? ??Μήπως πρέπει να επαναλάβω την αυχενική? ??

 

Κυκλοφορεί αυτή η άποψη, ότι αν είναι καλός ο υπερηχογράφος μπορεί να τελειώσει και σε 10'. Εμένα που κράτησε κοντά 45' και υπήρξε υπερανάλυση, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι αρκετός τόσο λίγο χρόνος. Ο ίδιος ο Νικολαϊδης που έχει εφεύρει την αυχενική έχει πει σε συνέντευξή του αυτό:

 

- Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10;

 

«Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».

 

Όλη η -πολύ ωραία- συνέντευξη:

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

 

Προσωπικά θα την ξαναέκανα σίγουρα! H αυχενική είναι πάρα πολύ σημαντική εξέταση και μια πάρα πολύ ωραία εμπειρία για τους γονείς αφού είναι η πρώτη πιο κοντινή επαφή με το μωρό τους. Ένας καλός εμβρυολόγος είναι πολύ σχολαστικός και αναλυτικός. Έχω πολύ καλή εμπειρία για αυτό και στο λέω, αν χρειαστείς μπορώ να στον συστήσω με κλειστά τα μάτια. Το θέμα είναι αν μπορείς να την ξανακάνεις τώρα, νομίζω είναι μέχρι κάποια εβδομάδα. Με το γιατρό σου μίλησες για να του πεις τις ανησυχίες σου?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...