Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Δευτέρα έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Ιασώ όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός μου καθώς εκείνη την ημέρα θα βρισκόταν κι ο ίδιος εκεί και ήθελε να είναι μπροστά στην εξέταση. Ούτε με ξεπέταξαν όπως είδα να αναφέρουν κάποιες κοπέλες ούτε τίποτα τέτοιο (δεν ξέρω αν ήταν επειδή ήταν εκεί ο γιατρός μου). Ίσα ίσα που ενώ μου είπε πως επειδή είμαι αδύνατη θα ήταν αναμενόμενο να κάνουμε πολύ γρήγορα, τελικά δεν ήταν σε σωστή θέση το έμβρυο κι έτσι με εξέταζε ένα 20λεπτο την ππρώτη φορά έκανε κάποιες μετρήσεις κι ύστερα μου είπε να πάω μια βόλτα για κανα τέταρτο για ν αλλάξει θέση (μιας και δεν άλλαζε με τίποτα) και να ξαναπάω όπου με εξέταζε για άλλα 20 λεπτά.

Βέβαια δεν θέλω να πάρω στον λαιμό μου καμία κοπέλα ίσως να ήταν έτσι επειδή ήταν παρών ο γιατρός γιατί απ'ότι μου είπε ο άντρας μου στις άλλες αίθουσες μπαινοέβγαιναν πολύ πιο γρήγορα απ΄οτι εγώ. Πάντως αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου τον οποίον εμπιστεύομαι είναι ότι μπορείς να κάνεις την εξέταση όπου θες αλλά εγώ συστήνω το ιασω γτ ξέρω ότι τ αποτελέσματα είναι ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!:P

Εχω κλεισει κ εγω ραντεβου για αυχενικη σε ενα μηνα. Μηπως μπορει καποια απο εσας να μου πει τι πρεπει να γραφει το χαρτι που θα παρω?Δηλαδη τι μετρησεις θα πρεπει να γινουν?Κ εχω κ μια αλλη απορια!!Β-επιπεδου ειναι απαραιτητο να κανουμε?Κ αν ναι ποτε την κανουμε?Α!Κ κατι αλλο?Υπαρχει περιπτωση απο τοσο νωρις να μας πουν για το φυλο?;)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!:P

Εχω κλεισει κ εγω ραντεβου για αυχενικη σε ενα μηνα. Μηπως μπορει καποια απο εσας να μου πει τι πρεπει να γραφει το χαρτι που θα παρω?Δηλαδη τι μετρησεις θα πρεπει να γινουν?Κ εχω κ μια αλλη απορια!!Β-επιπεδου ειναι απαραιτητο να κανουμε?Κ αν ναι ποτε την κανουμε?Α!Κ κατι αλλο?Υπαρχει περιπτωση απο τοσο νωρις να μας πουν για το φυλο?;)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Για την αυχενικη θα σου μετρησουν το ρινικο οστο...κοιτανε ποσα χιλιοστα ειναι...ωστε να αποκλεισουν καποιο συνδρομο νταουν...

Β επιπεδου φυσικα και ειναι απαραιτητη ειναι ο μεγαλος υπερυχος μετραει τα οργανα του εμβρυου την καρδια κτλ...ειναι ο βασικοτερος υπερυχος την κανεις μετα την 20η εβδομαδα απο οτι θυμαμαι...εγω την εκανα την 22η εβδομαδα....Και φυσικα πρεπει ο γιατρος να ειναι πιστοποιημενος που θα στην κανει

Υπαρχει περιπτωση ναι εμενα μου ειπαν φυλλο και τ ειδα και εγω ξεκαθαρα στην προηγουμενη μου επισκεψη πριν την αυχενικη διαφανεια....

Ευχομαι ολα καλα,,,,

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Για την αυχενικη θα σου μετρησουν το ρινικο οστο...κοιτανε ποσα χιλιοστα ειναι...ωστε να αποκλεισουν καποιο συνδρομο νταουν...

Β επιπεδου φυσικα και ειναι απαραιτητη ειναι ο μεγαλος υπερυχος μετραει τα οργανα του εμβρυου την καρδια κτλ...ειναι ο βασικοτερος υπερυχος την κανεις μετα την 20η εβδομαδα απο οτι θυμαμαι...εγω την εκανα την 22η εβδομαδα....Και φυσικα πρεπει ο γιατρος να ειναι πιστοποιημενος που θα στην κανει

Υπαρχει περιπτωση ναι εμενα μου ειπαν φυλλο και τ ειδα και εγω ξεκαθαρα στην προηγουμενη μου επισκεψη πριν την αυχενικη διαφανεια....

Ευχομαι ολα καλα,,,,

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Στην αυχενικη θα ειμαι 3 μηνων παρα κατι μερες, ειναι δυνατον απο τοσο νωρις??Μακαρι βεβαια γιατι εχω πολυ αγωνια!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυχενικη διαφανεια εκανε η γυναικα μου στις 8/3/2012 στο αττικο.Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι.Την εξεταση την εκαναν δυο πιστοποιημενοι γιατροι για αυτον τον υπερηχο,ο κος Πιλαλης και η κα Σουκα που θεωρουνται κορυφη.Η διαρκεια της εξετασης κρατησε 45 λεπτα.Και μας εξηγουσαν τα παντα!!!Πληρωσαμε 42 ευρω ΜΟΝΟ:P οταν στα ιδιωτικα δινουν απο 60-100 ευρω.Επισης η β-επιπεδου στο αττικο που θα κανουμε με το καλο θα μας κοστισει 58 ευρω(σε ιδιωτικο 100-150 ευρω).Ελπιζω να σας βοηθησα.

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμεις καναμε αυχενικη σε 10 λεπτα...ενταξει ο γιατρος ειναι πιστοποιημενος και λοιπα,αλλα πολυ λιγο το θεωρω...το θεμα ειναι πως μεσα στα 10 λεπτα ειδε και καποιο προβλημα στην τριγλωχινα βαλβιδα,δεν ξερω αν θα πρεπει να δωσω βαση σε αυτο,ειμαι μπερδεμενη

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω να κάνω αυχενική σε 2 εβδομάδες περίπου και ανυπομονώ γιατί πιστεύω πως αν είναι καλά τα αποτελέσματα, θα μπορέσω επιτέλους να ηρεμήσω! Θα έχει περάσει το πιο επικίνδυνο τρίμηνο, έτσι δεν είναι;!

Ξέρετε αν η αυχενική γίνεται κολπικά ή κοιλιακά; Επίσης, μπορεί και να έχουμε μια πρώτη ένδειξη για το φύλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κορίτσια κάναμε αυχενική πριν λίγες μέρες!!!Ο γιατρός που με έχει αναλάβει, κάνει ο ίδιος όλες τις εξετάσεις που θα χρειαστούν, κι αυτό για να είμαι ειλικρινής είναι στα συν του, με ηρεμεί να ξέρω οτι ίδιος αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου τα πάντα κι έτσι έχει γνώση για τα πάντα!Σ'εμάς κράτησε 1 κ 1/2 ώρα και απο οτι κατάλαβα τα έλεγχε όλα διπλές και τριπλές φορές!Μας έδειξε τον εγκέφαλο του μωρού,μέτρησε τη καρδιά,τη βαλβίδα της,το συκώτι του και όλα πήγαν μια χαρά!Κατά 65-70% είναι αγοράκι!:PΛίγο πεισματάρικο βέβαια γτ ήταν γυρισμένο πλάτη και κάθε φορά το κουνούσε ο γιατρός και με το που ξεκινούσε τη μέτρηση τσούπ αυτός ξανά πλάτη...συνέχεια!:P

Αν και δεν είμαι ειδική πιστεύω πως 10 κ 15 λεπτά δεν είναι αρκετά για μια τέτοια εξέταση!

Με το καλό σε όλες κορίτσια!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω να κάνω αυχενική σε 2 εβδομάδες περίπου και ανυπομονώ γιατί πιστεύω πως αν είναι καλά τα αποτελέσματα, θα μπορέσω επιτέλους να ηρεμήσω! Θα έχει περάσει το πιο επικίνδυνο τρίμηνο, έτσι δεν είναι;!

Ξέρετε αν η αυχενική γίνεται κολπικά ή κοιλιακά; Επίσης, μπορεί και να έχουμε μια πρώτη ένδειξη για το φύλο;;;;

 

Η αυχενικη συνηθως γινεται κοιλιακα.....Φυσικα μπορει να το δειτε το φυλλο καποιες φορες φενεται πεντακαθαρα...καλα αποτελσματα να εχεις και με το καλο;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω έκλεισα ραντεβου για αυχενική σε περίπου ένα μήνα από τώρα.. Μήπως υπάρχει κάποια που έκανε την αυχενική στο Ηράκλειο Κρήτης;;

 

 

Και εμείς θα την έχουμε κάνει σίγουρα σε ένα μήνα αλλά ακόμα δεν κλείσαμε ραντεβού! Έχουμε ραντεβού 31 Ιουλίου για υπέρηχο και τότε θα κλείσουμε για την αυχενική!

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω να κάνω αυχενική σε 2 εβδομάδες περίπου και ανυπομονώ γιατί πιστεύω πως αν είναι καλά τα αποτελέσματα, θα μπορέσω επιτέλους να ηρεμήσω! Θα έχει περάσει το πιο επικίνδυνο τρίμηνο, έτσι δεν είναι;!

Ξέρετε αν η αυχενική γίνεται κολπικά ή κοιλιακά; Επίσης, μπορεί και να έχουμε μια πρώτη ένδειξη για το φύλο;;;;

 

 

εμενα απο την αυχενικη μου ειπε πως κατα 90% θα ειναι κοριτσάκι.. κ το πέτυχε!:lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς θα την έχουμε κάνει σίγουρα σε ένα μήνα αλλά ακόμα δεν κλείσαμε ραντεβού! Έχουμε ραντεβού 31 Ιουλίου για υπέρηχο και τότε θα κλείσουμε για την αυχενική!

 

τα ραντεβου για την αυχενικη τα κλεινεις πιο μπροστα αν ειναι να τα κανεις σε αλλον περαν του γιατρου σου,γιατι εχουν πολυ κοσμο κ ως συνηθως για να κλεισεις ραντεβου ειναι λιγο θεμα!!λογω του οτι γινεται την 11η συγκεκριμενη εβδομαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενικη συνηθως γινεται κοιλιακα.....Φυσικα μπορει να το δειτε το φυλλο καποιες φορες φενεται πεντακαθαρα...καλα αποτελσματα να εχεις και με το καλο;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Είχα πριν 3 μέρες και λίγα καφέ υγρά κα ανησύχησα οπότε τώρα ανυπομονώ ακόμη περισσότερο για τον υπέρηχο για να δω ότι είναι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω έκλεισα ραντεβου για αυχενική σε περίπου ένα μήνα από τώρα.. Μήπως υπάρχει κάποια που έκανε την αυχενική στο Ηράκλειο Κρήτης;;

ναι πριν απο μια εβδομαδα και ειμαι full απο ικανοποιηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Διαβάζω εδώ και ημέρες όλες τις ενότητες που έχουν ανοίξει οι υπόλοιπες μανούλες σχετικά με την αυχενική διαφάνεια. Έτσι έμαθα για διάφορους γιατρούς που την κάνουν, για τα κέντρα που την κάνουν, για τα αποτελέσματα που έχουν καθώς και για το κόστος. ΠΟΥΘΕΝΑ όμως δεν βρήκα πόσο έκανε κάθε μανούλα να τελειώσει την εξέτασή της. Και αναλύω….. Από την ώρα που ξαπλώσατε και άρχισε ο γιατρός να σας εξετάζει με τον υπέρηχο μέχρι την ώρα που σας είπε σηκωθείτε είστε έτοιμη, ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΑΣΕ;;;;

Και ξεκινώ από εμένα που την έκανα…..έκλεισα λοιπόν ραντεβού στο Ιατρική Μητέρας Εμβρύου στην οδό Λαμψάκου 11 (διάβασα σε άλλα ποστ και για άλλες γυναίκες που έχουν πάει εκεί) , διευθυντής του συγκεκριμένου ιδιωτικού κέντρου είναι ο κύριος Αντσακλής ο διευθυντής του Αλεξάνδρας… Ο κύριος Αντσακλής δεν ήταν εκεί και την αυχενική μου την έκανε ο κύριος Τζιώτης (ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος). Λοιπόν σε δίδυμη κύηση σαν την δική μου ο χρόνος της εξέτασης διήρκησε μόνο 7 το πολύ 10 λεπτά. Πληρώνω τα 200 ευρώ και φεύγω…. To πρωί τηλεφωνώ σε άλλο κέντρο για να δω πόσο είναι η διάρκεια μιας αυχενικής η απάντηση: Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ 45 ΛΕΠΤΑ. Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Πάλι δεν πείθομαι και αρχίζω να ψάχνω σε ξένες σελίδες. Βρίσκω το ίδρυμα του πατέρα της αυχενικής διαφάνειας Κύπρου Νικολαϊδη http://www.fetalmedicine.com/fmc/ . Τους τηλεφωνώ, βρίσκω έναν από τους βοηθούς του, μου λένε τα ίδια και ότι ακόμη και για ένα παιδί χρειάζονται μετρήσεις των 45 λεπτών και πως αν πραγματικά οι γιατροί που σας την κάνουν έχουν certificate από το κέντρο μας τηρούν τους κανόνες….ΕΛΑ όμως πως παρʼ ότι οι γιατροί που πήγα έχουν certificate από το κέντρο τους δεν τους τηρούν;;;;;;;;;;;; Τότε μου είπαν είναι ακατάλληλοι και να πάτε για διασταύρωση των αποτελεσμάτων σε άλλους. (ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ FMF)

Ψάχνω και βρίσκω μια παλιά συνέντευξη του ΝικολαΪδη που είχε δώσει στο βήμα όταν είχε έρθει στην Ελλάδα – σας την παραθέτω- - προς το τέλος διαβάστε για το χρόνο του υπερήχου και τι λέει για τους γιατρούς που την τελειώνουν σε 10 λεπτά ακόμη κι αν είναι πιστοποιημένοι. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=150640&ct=33&dt=13/04/2003

 

Αλήθεια πόσο διήρκησε ο δικός σας υπέρηχος;;;;

Και γιατί εγώ ένιωσα σαν εμπόρευμα;;;; Μήπως θα πρέπει τελικά να απαιτούμε τον χρόνο που δικαιούμαστε και μας αναλογεί και που φυσικά τον πληρώνουμε χρυσάφι;;;;; Άλλωστε για τα παιδιά μας πρόκειται.....και τελικά πόσο σωστές είναι οι μετρήσεις των 10 λεπτών;;;

 

 

 

Καλησπέρα σε όλες,

Διαβάζοντας για το κέντρο στην λαμψάκου προβληματίστηκα για να μην πω αγχώθηκα, δε θέλω...πρόκειται να κάνω εκεί την αυχενική τι έχετε ακούσει? Εντυπώσεις? Βλέπω είναι λίγο παλίες οι αναρτήσεις σας....

Αν θέλετε στέλνετε και π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς εχω εξαιρετικο γιατρο εδω στις σερρες και πραγματι η διαρκεια της εξετασης ηταν τουλαχιστον μια ωρα και καθε φορα που πηγαινα τα εβλεπε ολα ειναι πιστοποιημενοΣ απο το κεντρο fmf.σκεφτειται απο την αυχενικη διαφανεια κια μετα βλεπει ολο το μωρο σα β επιπεδου απο την κορυφη ως τα νυχια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!!!

 

Είμαι 27 χρονών και 3 μηνών.Την Δευτέρα εκλεισα ραντεβου στο Μητέρα για τις συγκεκριμενες εξετάσεις.142E και με το 20% της έκπτωσης αν βγάλεις μια καρτούλα εντελώς δωρεάν 113Ε.

 

Σίγουρα τα χρήματα μετράνε τέτοιες εποχές,αλλα πάνω απ'όλα να έχει την υγεία του...

 

Έχω πολύ άγχος και όλοι μου λένε πως δεν πρέπει ν'αγχώνομαι για το μωρό..Τι να κάνω?

 

Γενικά έχω μια εγκυμοσύνη με πολλα νεύρα και με έντονη συγκίνηση...

 

:(;):mad:;):):o:oops:

 

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

Διαβάζοντας για το κέντρο στην λαμψάκου προβληματίστηκα για να μην πω αγχώθηκα, δε θέλω...πρόκειται να κάνω εκεί την αυχενική τι έχετε ακούσει? Εντυπώσεις? Βλέπω είναι λίγο παλίες οι αναρτήσεις σας....

Αν θέλετε στέλνετε και π.μ.

 

Καλησπέρα,

 

εγώ την έκανα το 2010 στο Έλενα με τον Βαρβαρήγο. Σίγουρα κράτησε 30 λεπτά η εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

140 ευρο πληρωσα πριν ενα μηνα στο Ασκληπιο σε ενα εξωτερικο συνεργατη τους ακτινολογο 40λεπτα εξετασης μαλιστα επειδη το ενα χερακι δεν ανοιγε ηθελε περιμενεμα και 5-10 λεπτα να τα ελενξουμε ολα για σιγουρια χλαπουτακης πολυ ευγενικος και ευχαριστος χαρακτηρας σου εξηγει τι βλεπεις και τι ακριβως κανει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Σημερα κάναμε αυχενικη με την Κυρια Σουκα.

Διάβασα πολλα θετικά σχόλια για εκείνη και γενικά πως ειναι πολυ αναλυτική.

Εκανε 5 μετρήσεις και ελέγξε ολα τα όργανα δείχνοντας τα μας ενα ενα...κρανίο,εγκέφαλο,σπονδυλική στήλη,καρδια,κοιλια,στομάχι,ουροδοχο κόστη,νεφρά,άνω και κατω άκρα.

Πολλές κοπέλες άργησαν πολυ και μάλιστα σε μια πρεπει να φάνηκε κατι γιατι την κράτησε πολυ ωρα...άλλες τις έβγαζε για περπάτημα και σοκολάτες μεχρι να γυρίσει το μωρακι και να πάρει σωστή θέση.

Εμάς το δικό μας απο όσο μας είπε ειχε ποζάρει κανονικα!απολυτα προφίλ και πολυ ήσυχο!

Αποτέλεσμα οτι τελειώσαμε όντως εντός δέκα λεπτών.

Εχοντας διαβάσει για την συγκεκριμένη γιατρο τα καλυτερα και βλέποντας πως μου μέτρησε και έδειξε πολλα πράγματα ειμαι ευχαριστημένη.

Ισως τελικα να παίζει ρόλο με το σε ποια θέση βρίσκεται το μωρακι μας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σημερα κάναμε αυχενικη με την Κυρια Σουκα.

Διάβασα πολλα θετικά σχόλια για εκείνη και γενικά πως ειναι πολυ αναλυτική.

Εκανε 5 μετρήσεις και ελέγξε ολα τα όργανα δείχνοντας τα μας ενα ενα...κρανίο,εγκέφαλο,σπονδυλική στήλη,καρδια,κοιλια,στομάχι,ουροδοχο κόστη,νεφρά,άνω και κατω άκρα.

Πολλές κοπέλες άργησαν πολυ και μάλιστα σε μια πρεπει να φάνηκε κατι γιατι την κράτησε πολυ ωρα...άλλες τις έβγαζε για περπάτημα και σοκολάτες μεχρι να γυρίσει το μωρακι και να πάρει σωστή θέση.

Εμάς το δικό μας απο όσο μας είπε ειχε ποζάρει κανονικα!απολυτα προφίλ και πολυ ήσυχο!

Αποτέλεσμα οτι τελειώσαμε όντως εντός δέκα λεπτών.

Εχοντας διαβάσει για την συγκεκριμένη γιατρο τα καλυτερα και βλέποντας πως μου μέτρησε και έδειξε πολλα πράγματα ειμαι ευχαριστημένη.

Ισως τελικα να παίζει ρόλο με το σε ποια θέση βρίσκεται το μωρακι μας!

ναι αυτό ακριβώς, κι εμένα στον ένα υπέρηχο, νομίζω στην β-επιπέδου, με έβγαλε έξω. Μου είπε να ηρεμήσω γιατί έσφιγγα την κοιλιά μου. Η γραμματέας μου έδωσε σοκολάτα, και ο άντρας μου πορτοκαλάδα, έκανε τούμπες μετά ο μικρός κι ευτυχώς είδε όσα ήθελε σύντομα, είχαμε μια ώρα εκεί...

Εκανα στον Πιλάλη αλλά επειδή δουλεύουν μαζί με τη Σούκα στο ιατρείο τους για αυτό στο είπα. Την Σούκα δεν τη γνωρίζω αλλά υποθέτω είναι εξίσου εξαιρετικοί και οι δύο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...