Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Πιθανώς δεν θα πεις από μόνος σου για τη διείσδυση, αλλά αν ρωτήσει πώς φτάνει το σπορακι στην κοιλιά της μαμάς τι θα πούμε; Με αγκαλίτσα; Θεωρώ πιθανό να ρωτήσουν κι εκεί δεν μπορείς να πεις ψέματα. Ή θα πεις κάτι τελείως παλιακο όπως "θα σου πω όταν μεγαλώσεις" ή θα το πεις όπως είναι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, diane2020 είπε:

Θα προσπςθησει ενδεχομένως να γδυσει κανα άλλο η να πάει να αγγίξει κάποιο άλλο η να δείξει τα δικά του όργανα σε κάποιο άλλο κ γενικά δεν ξέρεις πως λειτουργουν, δεν έχουν την ωριμότητα... Και φυσικά δεν είμαστε πάντα μαζί τους, επειδή αναφέρθηκε. Είναι πολλες ώρες χωρια μας στα 4 και στα 5.....

Τα ίδια μυαλά έχουν 5 με 8 και 9? 

Τελοσ παντων νομίζω πως το παρααναλυσαμε! :D

Αυτά είναι πολύ πιθανό να προσπαθήσει να τα κάνει και χωρίς να έχει ακούσει κάτι για το σεχ. 

Δεν είμαστε πάντα μαζί τους αλλά δεν είναι ποτέ και τελείως μόνα τους χωρίς επίβλεψη. 4, 5, 6 χρονών, πού θα είναι; στο σχολείο με τους δασκάλους, ή στο σπίτι ενός φίλου με έναν τουλάχιστον γονέα παρόντα που φυσικά θα ρίχνει μια ματιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πιθανώς δεν θα πεις από μόνος σου για τη διείσδυση, αλλά αν ρωτήσει πώς φτάνει το σπορακι στην κοιλιά της μαμάς τι θα πούμε; Με αγκαλίτσα; Θεωρώ πιθανό να ρωτήσουν κι εκεί δεν μπορείς να πεις ψέματα. Ή θα πεις κάτι τελείως παλιακο όπως "θα σου πω όταν μεγαλώσεις" ή θα το πεις όπως είναι.

E k ama to paidi soy pei deikse moy shmainei oti prepei na Toy deikseis?  

E ama einai na leme akribos ta pragmata opos ginomtai na toys baloyme kamia tainia bre sy gia na min ntrepontai k meta k ta theoroyn tampoy 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

E k ama to paidi soy pei deikse moy shmainei oti prepei na Toy deikseis?  

E ama einai na leme akribos ta pragmata opos ginomtai na toys baloyme kamia tainia bre sy gia na min ntrepontai k meta k ta theoroyn tampoy 

Τι σε κάνει να πιστέυεις ότι το παιδί σου δεν θα σε ρωτήσει κάτι από μόνο του; τότε τι θα κάνεις; μέχρι ποια ηλικία θεωρείς ότι πρέπει να παρακάμπτεις τη συζήτηση; 

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν αλλάζει κάτι από όταν ήμασταν εμείς μικρά.

Για το ότι στο νηπιαγωγείο δεν είναι ώριμα και θα θέλουν να δουν/πιάσουν διαφωνώ. Αυτό έχει να κάνει με τη συζήτηση περί συναίνεσης, όχι με τη συζήτηση περί σ..ξ. Να δουν και πιάσουν ήθελαν πάντα, κι όταν δεν είχαν ιδέα για σ..ξ τα παιδιά αυτης της ηλικίας. Είναι απλά η περιέργεια για το διαφορετικό. Επίσης δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα γιατί κι εγώ θυμάμαι στο δημοτικό που ξέραμε για το σ...ξ όταν βρισκομασταν μόνοι μας με ξαδέρφια θέλαμε να δούμε και πιάσουμε και μάλιστα πολύ πιο συνειδητοποιημένα από ένα νήπιο που απλά έχει περιέργεια για το σώμα. Σιγά μην πάει και να βιάσει το νήπιο επειδή ξέρει πώς γίνονται τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τι σε κάνει να πιστέυεις ότι το παιδί σου δεν θα σε ρωτήσει κάτι από μόνο του; τότε τι θα κάνεις; μέχρι ποια ηλικία θεωρείς ότι πρέπει να παρακάμπτεις τη συζήτηση; 

Den eipa ayto?  Fysika tha rotisei k fysika analoga me tin hlikia tha mathei ayta poy prepei..  

Allios tha to eksigiseis sta 5, k allios sta 8 k allios sta 10.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Den eipa ayto?  Fysika tha rotisei k fysika analoga me tin hlikia tha mathei ayta poy prepei..  

Το ερώτημα είναι, τι θεωρούμε ότι πρέπει, ανάλογα με την ηλικία. 

 

Γιατί η συζήτηση εδώ είναι το αν πρέπει να μάθει κάτι στα 4-5 πχ, ή τα 8-9, ή την εφηβεία. 

Αν ρωτήσει κάτι παραπάνω από αυτά που θεωρείς ότι "πρέπει" για την ηλικία του, τι θα πεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Den eipa ayto?  Fysika tha rotisei k fysika analoga me tin hlikia tha mathei ayta poy prepei..  

Allios tha to eksigiseis sta 5, k allios sta 8 k allios sta 10.

Σε τι ηλικία δηλαδη θεωρείς ότι η είσοδος του πέους είναι κάτι που μπορεί πλέον να το μάθει; Κι αν ρωτήσει κάτι που δεν αποφεύγεται με τίποτα; Πχ γιατί οι άντρες έχουν πέος και οι γυναίκες τρυπουλα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το ερώτημα είναι, τι θεωρούμε ότι πρέπει, ανάλογα με την ηλικία. 

 

Γιατί η συζήτηση εδώ είναι το αν πρέπει να μάθει κάτι στα 4-5 πχ, ή τα 8-9, ή την εφηβεία. 

Αν ρωτήσει κάτι παραπάνω από αυτά που θεωρείς ότι "πρέπει" για την ηλικία του, τι θα πεις; 

Ta les bre esperos me diaforetiko tropo 

Just now, little lamb είπε:

Σε τι ηλικία δηλαδη θεωρείς ότι η είσοδος του πέους είναι κάτι που μπορεί πλέον να το μάθει; Κι αν ρωτήσει κάτι που δεν αποφεύγεται με τίποτα; Πχ γιατί οι άντρες έχουν πέος και οι γυναίκες τρυπουλα;

 

 

Pantos oxi sta 4- 5.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο διαφορετικός τρόπος είναι ότι το ωάριο ενώνεται με το σπερματοζωάριο με αγκαλίτσες;

 

Κατανοώ πλήρως ότι το άγχος μου για το πώς θα φανεί στο παιδί το οτι οι γονείς του κάνουν σ...ξ είναι περίεργο και σπάνιο άγχος αλλά νόμιζα ότι η άνεση που διάβαζα στα πρώτα μηνύματα πήγαζε από το ότι η γενιά μας νιώθει πλέον έτοιμη να μιλήσει πιο ανοιχτά στα παιδιά της. Αντιθέτως βλεπω την εντελώς παλιά άποψη ότι κάνουμε ό,τι κάνουμε αλλά το παιδί δεν το αφορά/ δεν θα καταλάβει/ σιγά μην του το πω/αυτά δεν είναι θέματα για παιδιά/ας νομίζει ότι κάνουμε αγκαλίτσες. Και ότι το νήπιο που φιλάει το κοριτσάκι σημαίνει ότι ξέρει για το σ...ξ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Ta les bre esperos me diaforetiko tropo 

Ο διαφορετικός τρόπος όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα γεννήσει απορίες.

ας πούμε ότι εσύ ξεκινάς κ λες ότι το ένα σποράκι ενώνεται με το άλλο κλπ.

ένα παιδί μπορεί να το δεχτεί, άλλο θα ρωτήσει.

αν σε ρωτήσει, τι λες; για την αγκαλίτσα; σε κάποιο θα αρκέσει, σε κάποιο δεν θα αρκέσει. 

δεν σου εγγυάται κανείς ότι το παιδί σου θα σταματήσει να ρωτάει στο σημείο που σε βολεύει. πρέπει να το έχεις αποδεχτεί ότι είναι μέσα στο πρόγραμμα να πεις κάτι παραπάνω από αυτό που φαντάζεσαι. εκτός αν προσπεράσεις τελείως τη διαδικασία και πεις ότι θα φέρνει ο πελαργός, ο θεός, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θεωρείς εύκολο και ανώδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ο διαφορετικός τρόπος είναι ότι το ωάριο ενώνεται με το σπερματοζωάριο με αγκαλίτσες;

 

Κατανοώ πλήρως ότι το άγχος μου για το πώς θα φανεί στο παιδί το οτι οι γονείς του κάνουν σ...ξ είναι περίεργο και σπάνιο άγχος αλλά νόμιζα ότι η άνεση που διάβαζα στα πρώτα μηνύματα πήγαζε από το ότι η γενιά μας νιώθει πλέον έτοιμη να μιλήσει πιο ανοιχτά στα παιδιά της. Αντιθέτως βλεπω την εντελώς παλιά άποψη ότι κάνουμε ό,τι κάνουμε αλλά το παιδί δεν το αφορά/ δεν θα καταλάβει/ σιγά μην του το πω/αυτά δεν είναι θέματα για παιδιά/ας νομίζει ότι κάνουμε αγκαλίτσες.

An htan na ta leme ola realistika giati na mhn  toy baloyme k  mia tainia?? 

Just now, Έσπερος είπε:

Ο διαφορετικός τρόπος όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα γεννήσει απορίες.

ας πούμε ότι εσύ ξεκινάς κ λες ότι το ένα σποράκι ενώνεται με το άλλο κλπ.

ένα παιδί μπορεί να το δεχτεί, άλλο θα ρωτήσει.

αν σε ρωτήσει, τι λες; για την αγκαλίτσα; σε κάποιο θα αρκέσει, σε κάποιο δεν θα αρκέσει. 

δεν σου εγγυάται κανείς ότι το παιδί σου θα σταματήσει να ρωτάει στο σημείο που σε βολεύει. πρέπει να το έχεις αποδεχτεί ότι είναι μέσα στο πρόγραμμα να πεις κάτι παραπάνω από αυτό που φαντάζεσαι. εκτός αν προσπεράσεις τελείως τη διαδικασία και πεις ότι θα φέρνει ο πελαργός, ο θεός, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θεωρείς εύκολο και ανώδυνο. 

Ksanaleo to paidi mporei na soy pei deikse moy den katalaba.  Tha  toy baleis tainia na dei?

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

An htan na ta leme ola realistika giati na mhn  toy baloyme k  mia tainia?? 

άλλο ο ρεαλισμός, άλλο η επισημονική εξήγηση, άλλο η εκλαϊκευμένη/απλουστευμένη εξήγηση, άλλο η ερωτική σκηνή σε μια ταινία, άλλο το πορνό. δεν είναι όλα ίδια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρε συ νινακι βγαλε τα γκρικλισ:grin:

χαχα δεv το καvω επιτιδες. Εχει παθει ζημια το κιvητο μου. Το ταμπλετ δεv το εμφαvιζω οταv με βλεπει το μικρο γιατι το θελει . 

Just now, Έσπερος είπε:

άλλο ο ρεαλισμός, άλλο η επισημονική εξήγηση, άλλο η εκλαϊκευμένη/απλουστευμένη εξήγηση, άλλο η ερωτική σκηνή σε μια ταινία, άλλο το πορνό. δεν είναι όλα ίδια. 

Ε δεv πολυ επιστημοvικα δεv θα το εξηγησεις ετσι κ αλλιως δεv θα πεις κυτταρα δεv θα πεις χρωμοσωματα θα το πεις πιο χαριτωμεvα. Ετσι κ τηv διησδιση μπορεις vα τηv παραλειψεις δεv vθμιζω οτι θα προσφερει κατι παραπαvω στο 5 χροvο vα ξερει που μπαιvει τι κ πως

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

δεv πολυ επιστημοvικα δεv θα το εξηγησεις ετσι κ αλλιως δεv θα πεις κυτταρα δεv θα πεις χρωμοσωματα θα το πεις πιο χαριτωμεvα. Ετσι κ τηv διησδιση μπορεις vα τηv παραλειψεις δεv vθμιζω οτι θα προσφερει κατι παραπαvω στο 5 χροvο vα ξερει που μπαιvει τι κ πως

 

Αν ρωτήσει πώς μπαίνει στο σπορακι στο σώμα της μαμάς λέμε βρε Νινακι, όχι να το πεις από μόνος σου. Εκεί τι θα πεις; Ότι το τρώει; :-P (αν είσαι της λογικής βέβαια να του πάρεις βιβλίο, τότε όντως το λες από μόνος σου, του το λέει το βιβλίο). Αλλιώς κι εγώ ξέρω αυτό που είπε η Κοτσιφικος, ότι γενικά λες μέχρι εκεί που ρωτάει. Και στα δύο δύσκολα θέματα ισχύει αυτό, τα δύο δύσκολα θεωρούνται το σ..ξ και ο θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Το θεωρώ έτσι γιατί παντού διαβάζω ότι παλιά ήταν ταμπού κ δεν μιλούσαν στα παιδιά και ότι αυτό πρέπει να αλλάξει τώρα. Κι έτσι είχα την εντύπωση ότι ίσχυε για όλους αυτό, ότι σχεδόν κανένας δεν μιλούσε παλιά στο παιδί του γι'αυτο. Το σοκαριστηκαμε είναι λίγο βαρύ, θα το περιέγραφα πιο πολύ ως ένα "ιου" όπως έγραψα παραπάνω. Και με φίλους που το έχω συζητήσει έτσι ένιωσαν όταν είδαν πχ προφυλακτικά ή όταν άκουσαν κάτι. Τώρα τι να πω, μπορεί για κάποιους να μην ισχύει και να τους είχαν μιλήσει από μικροί κ να μην ένιωσαν έτσι. Αλλά γι'αυτο λέω ότι πρέπει να το λες από όταν το παιδί είναι μικρό, για να το θεωρήσει φυσικό. Αρα συμφωνούμε σε αυτό. Δεν λέω το αντίθετο. 

εγω καθολου ιου δ ενιωσα,παρολο που δυστυχως οι γονεις μου δ μου ειπαν ποτε τπτ γι αυτο

ο τροπος της κοτσιφικος ειναι κ ο δικος μου τροπος προσεγγισης

δ χρειαζεται το 5χρ να ξερει οτι γινεται κ για ευχαριστηση,για αναπαραγωγικους λογους αρκει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εκεί τι θα πεις; Ότι το τρώει; 

Όταν πήγαινα δημοτικό μας είχαν δείξει μια ταινία επιστημονικής φαντασίας στα αγγλικά με κάποιον που μέσα σε μια κάψουλα είχε βρεθεί για κάποιον λόγο στο σώμα κάποιου κ μετά αυτός ο κάποιος φίλησε μια γυναίκα κ η κάψουλα δια του φίλιου πέρασε στο δικό της σώμα κ αυτή ήταν έγκυος. το γιατί το είδαμε αυτό το πράγμα, δεν ξέρω. θυμάμαι οτι μέσα σ όλα μου μπήκε κ η ιδέα ότι από το φιλί μεταφέρεται το σπερματοζωάριο. 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

δ χρειαζεται το 5χρ να ξερει οτι γινεται κ για ευχαριστηση,για αναπαραγωγικους λογους αρκει

 

Δεν διαφωνώ γενικά, αλλά έτσι θα νομίζει ότι οι γονείς δεν το κάνουν, εκτός αν του πουν ότι θέλουν κι άλλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

πριν τα 4τα δικα μου δ εδειξαν ενδιαφερον για τετοιες αναζητησεις

βιβλια με εικονες που ειδαμε,πολυ παραστατικες ηταν για λιγο πιο μετα,7-8

οπως ειπα στα 5θα ξερει καποια βασικα,δ χρειαζεται να φτασει στην εφηβεια για να καταλαβει για την ευχαριστηση

πιο πριν μπορεις να πεις οτι ειναι κτ που γινεται αναμεσα σε μεγαλους ανθρωπους(οχι παιδια),που αγαπιουνται,ειναι τροπος εκφρασης κ αγαπης.δ νομιζω μετα οτι θα σε ρωταει μετα τα πρωινα αν ψες κανατε,η να σκεφτει τα σεντονια

πχ καποια βιβλια λενε οτι γινεται αναμεσα σε μαμαδες κ μπαμπαδες,παντρεμενα ζευγαρια,αντρες με γυναικες.δ ειναι ολα να τα μαθει στα 5,για το οτι μπορει να εχει επαφες κ πριν ενηλικιωθει,η οτι δ χρειαζεται να εισαι παντρεμενος,η για ομοφυλα ζευγαρια.

συνηθως δ εχουν ολες τις αποριες μαζεμενες

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαλαρά! Δε χρειαζεται τόσος προβληματισμος. Όλα εξαρτώνται από τη δική μας αντίληψη για το τι λέμε και τι όχι, σε ποιά ηλικία το λέμε και μέχρι που φτάνουμε την ανάλυση. Διαβάζουμε και κανένα βιβλίο στην ανάγκη, ακούμε απόψεις, αφουγκραζόμαστε την ανάγκη του παιδιού να μάθει, τελικά όμως κάνουμε αυτό που μπορούμε να υποστηρίξουμε.

 

Εσείς πάντως κορίτσια που συλλάβατε με την παραδοσιακή μέθοδο έχετε τουλάχιστον ένα πράγμα να εξηγήσετε. Εμας τις καημένες που συλλάβαμε με εξωσωματική και πρέπει να κάνουμε ενημέρωση και για τις 2 μεθόδους και να θέσουμε και το θέμα της υπογονιμότητας ποιός θα μας λυπηθεί; :-P:-P

  • Χαχαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε καλά γιατί πρέπει να το ξέρουν ότι έγιναν με εξωσωματική;

οχι στα 5,αλλα καποια στιγμη δ θα το μαθουν;

τουλ εγω θα ηθελα να το πω,αν ειχα κανει.κ παντα υπαρχουν κ περιπτωσεις με δωρεα η παρενθετη

δλδ για την υπογονιμοτητα γενικα ειναι ενα θεμα που θα ηθελα να πουμε,κ ας μην ειχαμε εμεις σαν ζευγαρι

αρκετα αργοτερα για μας τουλ,δ ειναι απο τα πρωτα που σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...