Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ξέρω αν έχω ξανααναφέρει την εξωφρενική περίπτωση έφηβης που έκανε piercing στη γλώσσα και όταν ρωτήθηκε πώς το δέχτηκε ο μπαμπάς (που είναι γενικά συντηρητικός άνθρωπος) η απάντηση ήταν ότι αφού ποτέ δε μιλάνε, δεν παίζει και να το καταλάβει ποτέ. Υπάρχουν και αυτές οι οικογένειες :( 

Εμένα η δικιά μου γνωστή έκανε στον αφαλό και οι γονείς της δεν έχουν ιδέα εδώ και 2 χρόνια που το έχει κάνει. Αφού λέει δεν πάνε μαζί ποτέ παραλία που θα το δουν. Καμία εμπιστοσύνη μεταξύ γονιού κ παιδιού ; Πολύ κρίμα 

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μου θύμισες φίλη της κόρης μου που ετοιμάζεται να πάει σε ένα χρόνο να σπουδάσει στο εξωτερικό, ούτε καν θα δώσει Πανελλήνιες, και δεν έχει μπει ποτέ στη ζωή της σε λεωφορείο μόνη της, ούτε έχει ποτέ πάει για ψώνια μόνη της :)

Σε τέτοια περίπτωση σίγουρα θα της φανεί πολύ «άγριο» το να μείνει μόνη έξω .. θα δυσκολευτεί στην προσαρμογή 

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Χαχα εγώ πλέον δεν ανοίγω τις ειδοποιήσεις γιατί δεν τις προλαβαίνω, διαβάζω κατ'ευθειαν εδώ, και λέω θα μου'χει έρθει ειδοποίηση για κάνα άλλο θέμα κ δεν θα πάρω χαμπάρι. Ελπίζω να λήξει κάπου η κουβέντα γιατί 2 μέρες μ'αυτο ασχολούμαι. Θα κάτσω σήμερα να κάνω σ..ξ να το γράψω να πανηγυρίσουμε να τελειώνουμε, χαχαχα! Ήθελα να γράψω και στο θέμα για τα ποδηλατακια μιας που πλησιάζει Πάσχα κ γενέθλια αλλά φοβάμαι ότι θα κολλήσω κι εκεί!

Το θέμα με τα ποδηλατάκια αν δεν το ανοίξεις θα το ανοίξω εγώ ... γιατί με ενδιαφέρει για Πάσχα όποτε μια η άλλη χαχαχα 

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

, κάπου είχα ακούσει παλιά ότι η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σ..ξ. Κι έχω να πω ότι ισχύει. Μην πω ότι είναι και ανώτερη. Και τώρα τελευταία τρώω φουλ. Μήπως να κόψω τη σοκολάτα για να μου'ρθει; :-P

Γιατί ο καφές ; Δεν είναι ; Το πρωί που πίνεις τι ευχαρίστηση χαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπα, καφέ πίνω απλά για να μη νυσταξω. Καλός είναι αλλά μέχρι εκεί. Καμία σχέση με τη σοκολάτα. Δεν υπάρχει καλύτερο κατά τη γνώμη μου! Α και το κοκορέτσι, μιας που έρχεται Πάσχα :razz:

Και για να σας σοκαρω, και καφέ στα 21 πρωτοηπια.

 

Καλά τα piercing με τι λεφτά τα κάνουν; Δεν ξέρω πόσο κοστίζουν αλλά τα τατου ας πούμε είναι ακριβά. Πάντως piercing σε τέτοια σημεία (αφαλό,γλώσσα) και σ...ξ σε εφήβους (πόσο μάλλον πρωκτικό) στην ίδια κατηγορία θα τα είχα, δεν ξέρω γιατί σας φαίνεται πιο ακραίο το piercing. Εκτός αν στέκεστε μόνο στο ότι δεν θα το επαιρναν πρέφα καν οι γονείς και όχι στο ίδιο το piercing, που δείχνει ότι δεν έχουν καμία επαφή. Πάντως η μη επικοινωνία με τους γονείς έχει διαβαθμίσεις. Δεν είναι στην ίδια κατηγορία οι γονείς που είχαν μόνο ταμπού το σ...ξ, που πήγαζε κι από την εποχή τους στο κάτω κάτω, με τους γονείς που περιγράφετε σε αυτά τα παραδείγματα που ουσιαστικά απλά συγκατοικούν με το παιδί τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

Μπα, καφέ πίνω απλά για να μη νυσταξω. Καλός είναι αλλά μέχρι εκεί. Καμία σχέση με τη σοκολάτα. Δεν υπάρχει καλύτερο κατά τη γνώμη μου! Α και το κοκορέτσι, μιας που έρχεται Πάσχα :razz:

Και για να σας σοκαρω, και καφέ στα 21 πρωτοηπια.

 

Καλά τα piercing με τι λεφτά τα κάνουν; Δεν ξέρω πόσο κοστίζουν αλλά τα τατου ας πούμε είναι ακριβά. Πάντως piercing σε τέτοια σημεία (αφαλό,γλώσσα) και σ...ξ σε εφήβους (πόσο μάλλον πρωκτικό) στην ίδια κατηγορία θα τα είχα, δεν ξέρω γιατί σας φαίνεται πιο ακραίο το piercing. Εκτός αν στέκεστε μόνο στο ότι δεν θα το επαιρναν πρέφα καν οι γονείς και όχι στο ίδιο το piercing, που δείχνει ότι δεν έχουν καμία επαφή. Πάντως η μη επικοινωνία με τους γονείς έχει διαβαθμίσεις. Δεν είναι στην ίδια κατηγορία οι γονείς που είχαν μόνο ταμπού το σ...ξ, που πήγαζε κι από την εποχή τους στο κάτω κάτω, με τους γονείς που περιγράφετε σε αυτά τα παραδείγματα που ουσιαστικά απλά συγκατοικούν με το παιδί τους. 

Αυτό λένε: ότι έκαναν πιρσιν χωρίς άγχος τι θα πουν οι γονείς αφου δεν υπάρχει έλεγχος, δεν ξέρουν οι γονείς τους τι κανουν. Δεν κολλάνε στο θέμα piercing. 

 

Τα πιρσινγκσ δεν είναι ακριβά.. 

Ουτε και τα ταττου εδώ που τα λέμε, εξαρτάται που θα το κάνεις ποσο μεγάλο είναι, το σημείο, το τατουατζιδικο που θα το κανεις.. Αυτός που θα στο κάνει. Τα ψάχνουν κ βρισκουν το πιο κατάλληλο, από στόμα σε στόμα, δεν είναι  όμως κάτι εξωφρενικό σε κοστοςουτε το ένα ουτε το άλλο.  Κάποτε ήταν γνωστά στο κέντρο της Αθήνας, τώρα δεν ξέρω, έχουν ανοίξει και πολλα σε διάφορες γειτονιές, εχουν πιο πολλη περαση

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αυτό λένε: ότι έκαναν πιρσιν χωρίς άγχος τι θα πουν οι γονείς αφου δεν υπάρχει έλεγχος, δεν ξέρουν οι γονείς τους τι κανουν. Δεν κολλάνε στο θέμα piercing. 

 

Τα πιρσινγκσ δεν είναι ακριβά.. 

Ουτε και τα ταττου εδώ που τα λέμε, εξαρτάται που θα το κάνεις ποσο μεγάλο είναι, το σημείο, το τατουατζιδικο που θα το κανεις.. Αυτός που θα στο κάνει. Τα ψάχνουν κ βρισκουν το πιο κατάλληλο, από στόμα σε στόμα, δεν είναι  όμως κάτι εξωφρενικό σε κοστοςουτε το ένα ουτε το άλλο.  Κάποτε ήταν γνωστά στο κέντρο της Αθήνας, τώρα δεν ξέρω, έχουν ανοίξει και πολλα σε διάφορες γειτονιές, εχουν πιο πολλη περαση

Kala k elenxos na yparxei apo goneis bre paidia k na milaei to paidi me to gonio.  An thelei to paidi na to kanei k o gonios oxi se ti pososto pisteyete oti ayto den tha ginei telika..  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν είναι στην ίδια κατηγορία οι γονείς που είχαν μόνο ταμπού το σ...ξ, που πήγαζε κι από την εποχή τους στο κάτω κάτω, με τους γονείς που περιγράφετε σε αυτά τα παραδείγματα που ουσιαστικά απλά συγκατοικούν με το παιδί τους. 

Βέβαια σξ εφήβων χωρίς προφυλάξεις λόγω ελλιπούς ενημέρωσης, είναι μάλλον πιο επικίνδυνο από πιρσινγκ...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Kala k elenxos na yparxei apo goneis bre paidia k na milaei to paidi me to gonio.  An thelei to paidi na to kanei k o gonios oxi se ti pososto pisteyete oti ayto den tha ginei telika..  

 

Σε κανένα ποσοστο, 

Αλλά και γιατί να μην γίνει; 

Εντάξει εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα. Το  tattoo προτιμώ να γίνεται σε μεγάλη ηλικία αν δεν έχει αλλάξει γνώμη γιατί είναι κάτι που δυσκολα αφαιρείται. 

 

 

Το piercing είναι επικίνδυνο?! 

Just now, Έσπερος είπε:

Βέβαια σξ εφήβων χωρίς προφυλάξεις λόγω ελλιπούς ενημέρωσης, είναι μάλλον πιο επικίνδυνο από πιρσινγκ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που είχε τατού μου είχε πει ότι ένα μικρό αστεράκι να κάνεις είναι 100 ευρώ. Πριν δέκα χρόνια αυτό βέβαια.

Δεν διανοουμαι πάντως το πώς γίνεται να μην ξέρει ο γονιός τι κάνει το παιδί αλλά να του δίνει χρήματα. Αυτό είναι απλά συγκάτοικος χρηματοδότης, δεν είναι γονιός.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Βέβαια σξ εφήβων χωρίς προφυλάξεις λόγω ελλιπούς ενημέρωσης, είναι μάλλον πιο επικίνδυνο από πιρσινγκ...

 

Μα γι'αυτο είπα αυτό:

1 hour ago, little lamb είπε:

δεν ξέρω γιατί σας φαίνεται πιο ακραίο το piercing.

Αλλά εντάξει τελικά δεν τους φαινόταν πιο ακραίο

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Και γιατί να μην γίνει; 

Εντάξει εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα. Το  tattoo προτιμώ να γίνεται σε μεγάλη ηλικία αν δεν έχει αλλάξει γνώμη γιατί είναι κάτι που δυσκολα αφαιρείται. 

Koita genika k ego gia piersing den exo problima Alla ksereis ti ginete ta pitsirikia einai sinithos axortaga.  Toys epitrepeis kati k xanoyn to metro. K meta proxorane k parakato giati fysika mono piersing den einai arketo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ένας φίλος μου που είχε τατού μου είχε πει ότι ένα μικρό αστεράκι να κάνεις είναι 100 ευρώ. Πριν δέκα χρόνια αυτό βέβαια.

Δεν διανοουμαι πάντως το πώς γίνεται να μην ξέρει ο γονιός τι κάνει το παιδί αλλά να του δίνει χρήματα. Αυτό είναι απλά συγκάτοικος χρηματοδότης, δεν είναι γονιός.

 

 

Μα γι'αυτο είπα αυτό:

Αλλά εντάξει τελικά δεν τους φαινόταν πιο ακραίο

Εντάξει 100 δεν είναι πολλα για tattoo. Θα ήταν μικρό. Έχει διαδικασία... Να μην ξέρει ναι δεν είναι ωραίο φυσικά! αλλά τα χρήματα αυτά άνετα τα βρίσκουν από τα χαρτζιλικια τους! Σε δέκα μήνες αν βάλεις από δέκα ευρώ (που εννοείται τόσα δεν παιρνουν αλλά πολλα παραπανω) , βγήκε. 

Just now, ninaki80 είπε:

Koita genika k ego gia piersing den exo problima Alla ksereis ti ginete ta pitsirikia einai sinithos axortaga.  Toys epitrepeis kati k xanoyn to metro. K meta proxorane k parakato giati fysika mono piersing den einai arketo.

Οκ. Και? Πόσες τρυπες νομίζεις θα κάνουν? Ασε που κλείνουν οι περισσοτερες. Αντίδραση είναι κι οσο όχι τους λες τόσες παραπάνω θα κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εντάξει 100 δεν είναι πολλα για tattoo. Θα ήταν μικρό. Έχει διαδικασία... Να μην ξέρει ναι δεν είναι ωραίο φυσικά! αλλά τα χρήματα αυτά άνετα τα βρίσκουν από τα χαρτζιλικια τους! 

Οκ. Και? Πόσες τρυπες νομίζεις θα κάνουν? Ασε που κλείνουν οι περισσοτερες. Αντίδραση είναι κι οσο όχι τους λες τόσες παραπάνω θα κάνουν. 

Oxi den einai gia tis trypes.  Einai oti tha epitrepseis piersing.  K meta apo ena mina fysika tha theloyn k tatouaz poy tha exeis apagorepsei.  K meta kati allo poy exeis apagorepsei. 

Panta ta paidia tha theloyn na kanoyn kati apagoreymeno.  Opote an baleis ena oxi sto piersing tha argisoyn na to kanoyn otan tha to kanoyn kryfa tha argisoyn na skeftoyn k to tatouaz.  

Genika thelei apagoreysh me eksypno tropo. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Το piercing είναι επικίνδυνο?! 

όχι, αυτό λέω. 

 

Just now, little lamb είπε:

Αλλά εντάξει τελικά δεν τους φαινόταν πιο ακραίο

ακραίο θεωρούν το να γίνεται κρυφά από τον γονιό, με τη λογική ότι δεν θα το δει. εξ ου κ η δίκη μ σύγκριση με το εφηβικό σεχ που γίνεται κρυφά γιατί οι γονείς το θεωρούν αδιανόητο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Oxi den einai gia tis trypes.  Einai oti tha epitrepseis piersing.  K meta apo ena mina fysika tha theloyn k tatouaz poy tha exeis apagorepsei.  K meta kati allo poy exeis apagorepsei. 

Panta ta paidia tha theloyn na kanoyn kati apagoreymeno.  Opote an baleis ena oxi sto piersing tha argisoyn na to kanoyn otan tha to kanoyn kryfa tha argisoyn na skeftoyn k to tatouaz.  

Genika thelei apagoreysh me eksypno tropo. 

Γιατί να απαγορεψεις το piercing αυτό δεν κατάλαβαινω. Επίσης δεν είναι άγραφος νόμος αυτό που λες, ότι μετά τα τρυπηματα θα θέλουν τατουάζ και μετά ναρκωτικά κοκ. :P

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Oxi den einai gia tis trypes.  Einai oti tha epitrepseis piersing.  K meta apo ena mina fysika tha theloyn k tatouaz poy tha exeis apagorepsei.  K meta kati allo poy exeis apagorepsei. 

Panta ta paidia tha theloyn na kanoyn kati apagoreymeno.  Opote an baleis ena oxi sto piersing tha argisoyn na to kanoyn otan tha to kanoyn kryfa tha argisoyn na skeftoyn k to tatouaz.  

Genika thelei apagoreysh me eksypno tropo. 

Δεν απαγορεύεις, εξηγείς ότι είναι μια παρέμβαση στο σώμα που ίσως τη μετάνιωσουν άρα θέλει σκέψη, κ θέτεις οικονομικό θέμα, δηλαδή δεν το χρηματοδοτείς. αν βγάζουν δικά τους λεφτά, δικό τους θέμα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν απαγορεύεις, εξηγείς ότι είναι μια παρέμβαση στο σώμα που ίσως τη μετάνιωσουν άρα θέλει σκέψη, κ θέτεις οικονομικό θέμα, δηλαδή δεν το χρηματοδοτείς. αν βγάζουν δικά τους λεφτά, δικό τους θέμα.

Αυτό ναι είναι μια καλή τακτική αν κάποιος γονέας είναι κατά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Γιατί να απαγορεψεις το piercing αυτό δεν κατάλαβαινω. Επίσης δεν είναι άγραφος νόμος αυτό που λες, ότι μετά τα τρυπηματα θα θέλουν τατουάζ. 

Ta paidia theloyn na ksexorizoyn genika.  Diladi an epitrepseis se ena 11 xrono na vapsei ta mallia toy. Meta aytomatos psaxnei kati allo gia na ksexorisei.  To bapsimo tha to barethei se ligoys mine's.  Einai thema psixologias efivoy.  

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν απαγορεύεις, εξηγείς ότι είναι μια παρέμβαση στο σώμα που ίσως τη μετάνιωσουν άρα θέλει σκέψη, κ θέτεις οικονομικό θέμα, δηλαδή δεν το χρηματοδοτείς. αν βγάζουν δικά τους λεφτά, δικό τους θέμα.

Ti ennoeis den to xrimatodoteis?  To paidi den einaj ikano na mazepsei to xartziliki poy toy dineis?  Kobei gia ena mina toys kafedes k ta mazepse.  

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν απαγορεύεις, εξηγείς ότι είναι μια παρέμβαση στο σώμα που ίσως τη μετάνιωσουν άρα θέλει σκέψη, κ θέτεις οικονομικό θέμα, δηλαδή δεν το χρηματοδοτείς. αν βγάζουν δικά τους λεφτά, δικό τους θέμα.

K pisteyeis oti tha to peiseis tha to kanei etsi k allios tote k meta tha proxorisei parapera gia na ksexorisei akoma perissotero.  

Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ να έχει στα χέρια του το ανήλικο έτσι εύκολα; Νομίζω κάπου έχει χαθεί το μέτρο. Οκ και παλιά τα Χριστούγεννα πχ μας έδιναν οι παππούδες τόσα μαζεμένα αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα εξαφανιζόταν έτσι απλά ένα κατοσταρι. Δεν εννοώ να κάνεις ανάκριση, ποτέ δεν με ρώτησαν πού πήγαν τα λεφτά, ούτε είχαμε κάποιο σύστημα χαρτζιλικιου, πχ παίρνεις τόσα για τόσο διάστημα, απλά μου έδιναν πχ ένα εικοσαρι και ανά διαστήματα με ρωταγαν αν έχω ακόμα για να μου δώσουν άλλο. Αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα έκανα ένα τόσο μεγάλο έξοδο έτσι χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Μέσα από αυτές τις ιστορίες καταλήγω ότι σαφέστατα το καλύτερο είναι ο γονέας που επικοινωνεί και δεν τον φοβάται το παιδί του κλπ κλπ, αλλά πέρα από αυτό που είναι το ιδανικό, ανάμεσα στον τελείως αδιαφορο που απλά δινει λεφτά κ δεν έχει δει τη γλώσσα ή τον αφαλό του παιδιού του ή δεν έχει παρατηρήσει την κοιλιά 9 μηνών, χίλιες φορές ο 90ς λίγο πιο ελεγκτικός γονέας και να υπάρχει λιγο το "δεν το κάνω αυτό, πώς θα το πω στους γονείς". Οχι σε σημείο φόβου και εξουσίας και προβληματικής σχέσης, απλα όπως ήταν στις περισσότερες οικογένειες της εποχής μας. Ξαναλέω ότι το τρίτο είναι καλύτερο από το δεύτερο, όχι από το πρώτο. Βέβαια στην εποχή μας ήταν ελάχιστα τα παιδιά (σχολείου) που είχαν piercing πχ (με εξαίρεση τη μύτη) και συνήθως πήγαινε μαζί με κάπνισμα, επανάληψη τάξης λόγω απουσιών και γενικά δεν ήταν "τα συνηθισμένα παιδιά",τα πιο πολλά παιδιά από μόνα τους απλά δεν ήθελαν να κάνουν, ενώ τώρα έχει αλλάξει, δεν συνδέεται με κάτι άλλο, και η απουσιολογος ακόμα μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ti ennoeis den to xrimatodoteis?  To paidi den einaj ikano na mazepsei to xartziliki poy toy dineis?  Kobei gia ena mina toys kafedes k ta mazepse.  

επομένως  μιλάμε για παιδιά μιας κάποιας ηλικίας. Αν το θέλει τόσο κ ειναο αποφασισμένος, ας τα μαζέψει. αν είναι απλα παρόρμηση, μπορεί να βαρεθεί. τουλάχιστον δίνεις χρόνο να το σκεφτεί κ να καταλάβει ότι τις μόδες δεν τις ακολουθούμε έτσι με απεριόριστη χρηματοδότηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Γιατί να απαγορεψεις το piercing αυτό δεν κατάλαβαινω. Επίσης δεν είναι άγραφος νόμος αυτό που λες, ότι μετά τα τρυπηματα θα θέλουν τατουάζ και μετά ναρκωτικά κοκ. :P

 

 

Ναι βρε Νινακι εδώ κάνουν σ..ξ και μάλιστα πρωκτικό, το piercing είναι το θέμα;

Just now, ninaki80 είπε:

Ta paidia theloyn na ksexorizoyn genika.  Diladi an epitrepseis se ena 11 xrono na vapsei ta mallia toy. Meta aytomatos psaxnei kati allo gia na ksexorisei.  To bapsimo tha to barethei se ligoys mine's.  Einai thema psixologias efivoy.  

Ti ennoeis den to xrimatodoteis?  To paidi den einaj ikano na mazepsei to xartziliki poy toy dineis?  Kobei gia ena mina toys kafedes k ta mazepse.  

K pisteyeis oti tha to peiseis tha to kanei etsi k allios tote k meta tha proxorisei parapera gia na ksexorisei akoma perissotero.  

 

Αυτά που λες όμως για παιδιά που θέλουν να ξεχωρίζουν δείχνει ήδη ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αλλιώς γιατί να θέλουν να ξεχωρίζουν; Εξάλλου τώρα δεν είναι κάτι σπάνιο, μάλλον να μοιάζουν με άλλους που ήδη έχουν, παρά να ξεχωρίσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι βρε Νινακι εδώ κάνουν σ..ξ και μάλιστα πρωκτικό, το piercing είναι το θέμα;

Den einai to piersing to thema einai to orio poy tha baleis.  Ta paidia theloyn na ksepernane ta oria poy toys bazeis.  Opote an ta afiseis elefthera sto piersing tha psaksoyn na se kontraroyn alloy.  Opote prepei k ta oria poy toys bazeis na einai pio aystira oste na ksereis oti ayta poy tha patisoyn einai mesa sto programa 

Just now, Έσπερος είπε:

επομένως  μιλάμε για παιδιά μιας κάποιας ηλικίας. Αν το θέλει τόσο κ ειναο αποφασισμένος, ας τα μαζέψει. αν είναι απλα παρόρμηση, μπορεί να βαρεθεί. τουλάχιστον δίνεις χρόνο να το σκεφτεί κ να καταλάβει ότι τις μόδες δεν τις ακολουθούμε έτσι με απεριόριστη χρηματοδότηση. 

E milame gia paidia apo deytera gimnasioy mexri likeio.  Meta ti na toys apagoreyseis.  

Just now, little lamb είπε:

100 ευρώ να έχει στα χέρια του το ανήλικο έτσι εύκολα; Νομίζω κάπου έχει χαθεί το μέτρο. Οκ και παλιά τα Χριστούγεννα πχ μας έδιναν οι παππούδες τόσα μαζεμένα αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα εξαφανιζόταν έτσι απλά ένα κατοσταρι. Δεν εννοώ να κάνεις ανάκριση, ποτέ δεν με ρώτησαν πού πήγαν τα λεφτά, ούτε είχαμε κάποιο σύστημα χαρτζιλικιου, πχ παίρνεις τόσα για τόσο διάστημα, απλά μου έδιναν πχ ένα εικοσαρι και ανά διαστήματα με ρωταγαν αν έχω ακόμα για να μου δώσουν άλλο. Αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα έκανα ένα τόσο μεγάλο έξοδο έτσι χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Μέσα από αυτές τις ιστορίες καταλήγω ότι σαφέστατα το καλύτερο είναι ο γονέας που επικοινωνεί και δεν τον φοβάται το παιδί του κλπ κλπ, αλλά πέρα από αυτό που είναι το ιδανικό, ανάμεσα στον τελείως αδιαφορο που απλά δινει λεφτά κ δεν έχει δει τη γλώσσα ή τον αφαλό του παιδιού του ή δεν έχει παρατηρήσει την κοιλιά 9 μηνών, χίλιες φορές ο 90ς λίγο πιο ελεγκτικός γονέας και να υπάρχει λιγο το "δεν το κάνω αυτό, πώς θα το πω στους γονείς". Οχι σε σημείο φόβου και εξουσίας και προβληματικής σχέσης, απλα όπως ήταν στις περισσότερες οικογένειες της εποχής μας. Ξαναλέω ότι το τρίτο είναι καλύτερο από το δεύτερο, όχι από το πρώτο. Βέβαια στην εποχή μας ήταν ελάχιστα τα παιδιά (σχολείου) που είχαν piercing πχ (με εξαίρεση τη μύτη) και συνήθως πήγαινε μαζί με κάπνισμα, επανάληψη τάξης λόγω απουσιών και γενικά δεν ήταν "τα συνηθισμένα παιδιά",τα πιο πολλά παιδιά από μόνα τους απλά δεν ήθελαν να κάνουν, ενώ τώρα έχει αλλάξει, δεν συνδέεται με κάτι άλλο, και η απουσιολογος ακόμα μπορεί να έχει.

Katse bre emena h mama moy moy edine perissotera gia na pao na psoniso den koitage pote tis times meta na moy zitisei resta.  Diladi ego sto likeio eixa osa leyta hthela.  K milame gia likeio to makrino 1997.

Just now, little lamb είπε:

100 ευρώ να έχει στα χέρια του το ανήλικο έτσι εύκολα; Νομίζω κάπου έχει χαθεί το μέτρο. Οκ και παλιά τα Χριστούγεννα πχ μας έδιναν οι παππούδες τόσα μαζεμένα αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα εξαφανιζόταν έτσι απλά ένα κατοσταρι. Δεν εννοώ να κάνεις ανάκριση, ποτέ δεν με ρώτησαν πού πήγαν τα λεφτά, ούτε είχαμε κάποιο σύστημα χαρτζιλικιου, πχ παίρνεις τόσα για τόσο διάστημα, απλά μου έδιναν πχ ένα εικοσαρι και ανά διαστήματα με ρωταγαν αν έχω ακόμα για να μου δώσουν άλλο. Αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι θα έκανα ένα τόσο μεγάλο έξοδο έτσι χωρίς να σκεφτώ τίποτα. Μέσα από αυτές τις ιστορίες καταλήγω ότι σαφέστατα το καλύτερο είναι ο γονέας που επικοινωνεί και δεν τον φοβάται το παιδί του κλπ κλπ, αλλά πέρα από αυτό που είναι το ιδανικό, ανάμεσα στον τελείως αδιαφορο που απλά δινει λεφτά κ δεν έχει δει τη γλώσσα ή τον αφαλό του παιδιού του ή δεν έχει παρατηρήσει την κοιλιά 9 μηνών, χίλιες φορές ο 90ς λίγο πιο ελεγκτικός γονέας και να υπάρχει λιγο το "δεν το κάνω αυτό, πώς θα το πω στους γονείς". Οχι σε σημείο φόβου και εξουσίας και προβληματικής σχέσης, απλα όπως ήταν στις περισσότερες οικογένειες της εποχής μας. Ξαναλέω ότι το τρίτο είναι καλύτερο από το δεύτερο, όχι από το πρώτο. Βέβαια στην εποχή μας ήταν ελάχιστα τα παιδιά (σχολείου) που είχαν piercing πχ (με εξαίρεση τη μύτη) και συνήθως πήγαινε μαζί με κάπνισμα, επανάληψη τάξης λόγω απουσιών και γενικά δεν ήταν "τα συνηθισμένα παιδιά",τα πιο πολλά παιδιά από μόνα τους απλά δεν ήθελαν να κάνουν, ενώ τώρα έχει αλλάξει, δεν συνδέεται με κάτι άλλο, και η απουσιολογος ακόμα μπορεί να έχει.

Tha se sokaro alla to 1997 eixa kryfa piersing, kapniza , ekana para polles kopanes alla ebgala to likeio me 18 k spoydasa . Epishs to idio kamia 15aria koritsia pou kaname parea.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εντάξει 100 δεν είναι πολλα για tattoo. Θα ήταν μικρό. Έχει διαδικασία... Να μην ξέρει ναι δεν είναι ωραίο φυσικά! αλλά τα χρήματα αυτά άνετα τα βρίσκουν από τα χαρτζιλικια τους! Σε δέκα μήνες αν βάλεις από δέκα ευρώ (που εννοείται τόσα δεν παιρνουν αλλά πολλα παραπανω) , βγήκε. 

Και νηστικά μένουν στο σχολείο; Τι να πω, μπορεί!

 

Just now, ninaki80 είπε:

Den einai to piersing to thema einai to orio poy tha baleis.  Ta paidia theloyn na ksepernane ta oria poy toys bazeis.  Opote an ta afiseis elefthera sto piersing tha psaksoyn na se kontraroyn alloy.  Opote prepei k ta oria poy toys bazeis na einai pio aystira oste na ksereis oti ayta poy tha patisoyn einai mesa sto programa 

 

Κι αν περάσει το όριο τι θα του κάνεις; Θέλω να πω, αν ξέρει ότι δεν θα συμβεί και τίποτα, θα το περάσει. Μην παρεξηγηθω, δεν εννοώ να του κάνεις φαλαγγα, εννοώ ότι απλά λες "απαγορευω' ή "έχω όριο" χωρίς να αντιστοιχεί κάπου, τότε για το παιδί απλσ δεν τρέχει και κάτι. Θα πει σιγά το πολύ να θυμώσουν 2 μέρες, τι θα μου κάνουν;

Εγώ νομίζω ότι απλα κάτι που εσένα σου φαίνεται ακραίο (ο,τι φαίνεται στον καθένα) απλά το συζητάς μέσα από παραδείγματα με αρνητική χροιά από όταν είναι μικρό το παιδί, έτσι σε άσχετες φάσεις όχι όταν θέλει να το κάνει, κι έτσι είναι πιθανό μεγαλώνοντας να μην το θελήσει καν. Με απαγορεύσεις και ειδικά όταν ήδη θέλει να κάνει κάτι δεν πετυχαίνεις κάτι, μόνο απομακρυνση και τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και νηστικά μένουν στο σχολείο; Τι να πω, μπορεί!

 

 

Κι αν περάσει το όριο τι θα του κάνεις; Θέλω να πω, αν ξέρει ότι δεν θα συμβεί και τίποτα, θα το περάσει. Εγώ νομίζω ότι απλα κάτι που εσένα σου φαίνεται ακραίο (ο,τι φαίνεται στον καθένα) απλά το συζητάς μέσα από παραδείγματα με αρνητική χροιά από όταν είναι μικρό το παιδί, έτσι σε άσχετες φάσεις όχι όταν θέλει να το κάνει, κι έτσι είναι πιθανό μεγαλώνοντας να μην το θελήσει καν. Με απαγορεύσεις και ειδικά όταν ήδη θέλει να κάνει κάτι δεν πετυχαίνεις κάτι, μόνο απομακρυνση και τα αντίθετα αποτελέσματα.

An perasei to orio tha exei sinepeies fysika.  K tha to skeftei akoma perissotero na perasei to epomeno orio.  

 

Apla otan toy baleis ena orio anexto gia esena ksereis oti tha skeftei tripla na kseperasei ena allo orio poy den anexese.  Ayta fysika tha ta ksereis mono esy 

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη ερωτηση, με το αρχικο θεμα βεβαια: χαρτζιλικι ειχατε; και δινετε η θα δινετε στα παιδια σας;

Εγω ποτε δεν ειχα, αν ηθελα κατι το γυρευα τοτε, ειχα για ενα συντομο διαστημα στο πρωτο και δευτερο ετος του πανεπιστημιου ενα ποσο το μηνα, μεχρι να πιασω καποια δουλεια, αλλα και παλι πηγαινε με τα εξοδα, δηλαδη να ηταν παγια ξερω γω 100 το μηνα (τυχαιο νουμερο λεω τωρα) και ενα μηνα κατι να τυχαινε και να γυρευα παραπανω.

Το ιδιο κανω και με τα παιδια μου, δηλαδη θα μου πουν οτι θελουν να πανε για φαγητο, η να παρουν δωρο σε καποιον κλπ, και δινω ενα ποσο.

Το στανταρ χαρτζιλικι, τυπου Χ ευρω τη βδομαδα, τι υποτιθεται οτι το κανει το παιδι;

 

Παρεπιπτοντως, και καμια απο τις φιλες μου δεν ειχε, και απο τις παρεες της κορης μου μονο οσες πανε σε ιδιωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και νηστικά μένουν στο σχολείο; Τι να πω, μπορεί!

 

 

Κι αν περάσει το όριο τι θα του κάνεις; Θέλω να πω, αν ξέρει ότι δεν θα συμβεί και τίποτα, θα το περάσει. Εγώ νομίζω ότι απλα κάτι που εσένα σου φαίνεται ακραίο (ο,τι φαίνεται στον καθένα) απλά το συζητάς μέσα από παραδείγματα με αρνητική χροιά από όταν είναι μικρό το παιδί, έτσι σε άσχετες φάσεις όχι όταν θέλει να το κάνει, κι έτσι είναι πιθανό μεγαλώνοντας να μην το θελήσει καν. Με απαγορεύσεις και ειδικά όταν ήδη θέλει να κάνει κάτι δεν πετυχαίνεις κάτι, μόνο απομακρυνση και τα αντίθετα αποτελέσματα.

Px ego eixa perasei ola ta oria ton gonion moy alla pisteyeis oti an moy epetrepan to kapnisma ta piersing k tis kopanes den tha eixa paei parakato? 

Polla paidia tote kapnkzan me toys goneis toys fysika ta perissotera proxorisan k pio kato.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

An perasei to orio tha exei sinepeies fysika.  K tha to skeftei akoma perissotero na perasei to epomeno orio.  

 

Apla otan toy baleis ena orio anexto gia esena ksereis oti tha skeftei tripla na kseperasei ena allo orio poy den anexese.  Ayta fysika tha ta ksereis mono esy 

 

Μα τότε δεν μιλάμε για καλή επικοινωνία και μπλα μπλα, μιλάμε για φόβο. Ούτε στην εποχή μας δεν ήταν έτσι. Νομίζω στην εποχή μας λειτουργούσε λίγο το σύστημα που περιέγραψα παραπάνω, γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά απλα δεν ήθελαν να κάνουν ο,τι θεωρείτο ακραίο τοτε, που σήμερα βέβαια έχει αλλάξει το τι είναι ακραίο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...