Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικό δωμάτιο και διακόσμηση


Recommended Posts

Κι εγω αν δεν ειχα παπλωμα με σχεδια, λευκο με παπλωματοθηκη θα εβαζα. Κι αυτο με τα σχεδια βεβαια μπορει να μπει σε παπλωματοθηκη αν δεν της αρεσουν τα σχεδια. Στο διπλο δεν εχουμε παπλωμα, ειχαμε δυο κουβερτες "προικα" πολυ καλες, συν δύο κουβερλι δωρα, οποτε το χειμωνα βαζουμε κουβερτα+κουβερλι. Μας ειχαν κανει δωρο μια ωραια παπλωματοθηκη αλλα την αλλαξαμε γιατι αφου ειμαστε πληρεις με τις κουβερτες κ τα κουβερλια δεν νομιζω να χρειαστουμε παπλωμα συντομα.

 

Εμενα πιο πολυ απο την πολυχρωμια με χαλανε τα αταιριαστα μοτιβα. Πχ Σουπερ Ηρωες στην κουρτινα, ζωα στο χαλι. Ακομα κι αν ταιριαζουν χρωματικα, κατι με χαλαει :-P Πχ για την επομενη φαση του δωματιου εχω δει κατι αυτοκολλητα τοιχου με ζωα δασους, απολυτα ταιριαστα με τα χρωματα των επιπλων, και μια κουρτινα επισης απολυτα ταιριαστη με τα επιπλα, που δειχνει ομως μεταφορικα μεσα. Κι εχω και κατι πολυ ωραιους κλοουν μαριονετες για τους τοιχους, συν τα αυτοκολλητα Μικυ Μαους και το αντιστοιχο παπλωμα που ειχα εγω. Ολα αυτα ταιριαζουν απολυτα χρωματικα, αλλα σκεφτομαι οτι δεν κολλαει το δασος, τα μεταφορικα μεσα, ο Μικυ και ο κλοουν! Ψυχαναγκασμος ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έχω φτιάξει ακόμη παιδικό δωμάτιο.Ο γιος μου κοιμάται μαζί μου στην κρεβατοκαμαρα,έτσι έφτιαξα έναν ξενώνα να κοιμάται ο μπαμπάς και ένα τύπου playroom αν και αν δεν πάει κάποιος μαζί του σπάνια πηγαίνει να παίξει μόνος.Το καλοκαίρι λογο δουλειας μάλλον θα μετακομίσουμε και θα του φτιάξω.Σκεφτομσι για κρεβάτι Montessori που είναι σαν σπιτάκι και γενικά γήινες αποχρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κι εμεις που εχουμε παιδικο, τα περισσοτερα βραδια κοιμαμαι εγω στο παιδικο και η μικρη με τον αντρα μου στην κρεβατοκαμαρα! Ουτε για παιχνιδι παει πολυ γιατι ειναι στον πανω οροφο, οπότε νομιζω το διακοσμω απλα για να το βλεπω :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

Κι εγω αν δεν ειχα παπλωμα με σχεδια, λευκο με παπλωματοθηκη θα εβαζα. Κι αυτο με τα σχεδια βεβαια μπορει να μπει σε παπλωματοθηκη αν δεν της αρεσουν τα σχεδια. Στο διπλο δεν εχουμε παπλωμα, ειχαμε δυο κουβερτες "προικα" πολυ καλες, συν δύο κουβερλι δωρα, οποτε το χειμωνα βαζουμε κουβερτα+κουβερλι. Μας ειχαν κανει δωρο μια ωραια παπλωματοθηκη αλλα την αλλαξαμε γιατι αφου ειμαστε πληρεις με τις κουβερτες κ τα κουβερλια δεν νομιζω να χρειαστουμε παπλωμα συντομα.

 

Εμενα πιο πολυ απο την πολυχρωμια με χαλανε τα αταιριαστα μοτιβα. Πχ Σουπερ Ηρωες στην κουρτινα, ζωα στο χαλι. Ακομα κι αν ταιριαζουν χρωματικα, κατι με χαλαει :-P Πχ για την επομενη φαση του δωματιου εχω δει κατι αυτοκολλητα τοιχου με ζωα δασους, απολυτα ταιριαστα με τα χρωματα των επιπλων, και μια κουρτινα επισης απολυτα ταιριαστη με τα επιπλα, που δειχνει ομως μεταφορικα μεσα. Κι εχω και κατι πολυ ωραιους κλοουν μαριονετες για τους τοιχους, συν τα αυτοκολλητα Μικυ Μαους και το αντιστοιχο παπλωμα που ειχα εγω. Ολα αυτα ταιριαζουν απολυτα χρωματικα, αλλα σκεφτομαι οτι δεν κολλαει το δασος, τα μεταφορικα μεσα, ο Μικυ και ο κλοουν! Ψυχαναγκασμος ε;

εμενα καθολου δ θα με πειραζε ειδικα αν ειναι ολα θεματα που αρεσουν στο παιδι

αν θυμαμαι καλα μιλας για την επομενη φαση με τα επιπλα με τα εντονα χρωματα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , vicky86 είπε:

εμενα καθολου δ θα με πειραζε ειδικα αν ειναι ολα θεματα που αρεσουν στο παιδι

αν θυμαμαι καλα μιλας για την επομενη φαση με τα επιπλα με τα εντονα χρωματα;

 

Ναι,ναι! Καλη μνημη εχεις! Δεν ειναι ακριβως εντονα, ψιλογηινα ειναι, απλως ειναι τριχρωμα: κεραμιδι,κιτρινο (σαν σουηδικο) και λαχανι/λαδι. Με νερα και ροζους, πολυ ωραια επιπλα. Αλλα πολυ δεσμευτικα, δεν θα ταιριαζει ας πουμε καθολου καποιο διακοσμητικο ή κουβερτα/παπλωμα σε λιλα ή γαλαζωπό ή φουξια ας πουμε. Ιδανικα θα ταιριαζε μονο κατι σε αποχρωσεις αυτων των τριων χρωματων για να ειναι ηρεμο και αρμονικο, πραγμα αδυνατον προφανως, οποτε προβλεπω πολυχρωμια στο φουλ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι,ναι! Καλη μνημη εχεις! Δεν ειναι ακριβως εντονα, ψιλογηινα ειναι, απλως ειναι τριχρωμα: κεραμιδι,κιτρινο (σαν σουηδικο) και λαχανι/λαδι. Με νερα και ροζους, πολυ ωραια επιπλα. Αλλα πολυ δεσμευτικα, δεν θα ταιριαζει ας πουμε καθολου καποιο διακοσμητικο ή κουβερτα/παπλωμα σε λιλα ή γαλαζωπό ή φουξια ας πουμε. Ιδανικα θα ταιριαζε μονο κατι σε αποχρωσεις αυτων των τριων χρωματων για να ειναι ηρεμο και αρμονικο, πραγμα αδυνατον προφανως, οποτε προβλεπω πολυχρωμια στο φουλ!

το δευτερο παιδακι θα μπει σαν μωρο σε αυτο το δωματιο με την τριχρωμια;

θα σου πω τι θα εκανα προσωπικα,τελειως υποκειμενικα,κ δ ειμαι κ διακοσμητρια.προσωπικα δ ειμαι καθολου των χρωματων.επισης η εμπειρια σαν μαμα δειχνει οτι σε κανα 2χρ το πολυ η μικρη θα εχει ισχυρη αποψη για την διακοσμηση του δωματιου της.κ θα το δειχνει με τα παιχνιδια κ τα διακοσμητικα,ζωγραφιες,αυτοκολλητα κλπ που εχουμε γεμισει κ εμεις

οποτε θα κρατουσα απαλι μπεζ τοιχους,εως κιτρινακι.μπορεις να βαλεις σε εναν τοιχο λαδι η κεραμιδι

καθολου αυτοκολλητα κ καδρακια

κουρτινα σε μπεζ

φωτιστικο οτι πιο απλο υπαρχει

χαλι αναλογα κ τι θα βρεις γτ ειναι δυσκολα χρωματα

κτ σε πρασινακι η πιο ζεστο κεραμιδι-βυσσινι χωρις παιδικη παρασταση

γενικα δ θα εβαζα τπτ με ζωακια,οχηματα,μικυ(πολυ μπεμπε το μικυ),κ ειδικα οχι κλοουν,μου κανει λιγο σε τσιρκο

φυσικα δ θα αλλαζα τα σκεπασματα,δ εχω τετοιο θεμα

αντε να επαιρνα κανενα κουβερλι σε λαδι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , annoulen είπε:

 

αν όμως ταίριαζαν χρωματικά, ε ???? ;)

εεε εντααααξει, ενας τεραστιος μικυ στο μαξιλαρι, γαλαζιο κιτρινο κοκκινο, με εναν τεραστιον Mcqueen στο σεντονι, γαλαζιο-κοκκινο-μαυρο... έκανα τα στραβά μάτια για να μην αλλάξω και σιδερώσω έξτρα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

εεε εντααααξει, ενας τεραστιος μικυ στο μαξιλαρι, γαλαζιο κιτρινο κοκκινο, με εναν τεραστιον Mcqueen στο σεντονι, γαλαζιο-κοκκινο-μαυρο... έκανα τα στραβά μάτια για να μην αλλάξω και σιδερώσω έξτρα πράγματα

 

Εμεις δεν σιδερωνουμε τα σεντονια (ουτε πετσετες, ουτε πυτζαμες), η μανα μου φριττει, οταν ερχεται επισκεψη παρακαλαει να σιδερωσει :-P

 

πρίν από 43 λεπτά , vicky86 είπε:

το δευτερο παιδακι θα μπει σαν μωρο σε αυτο το δωματιο με την τριχρωμια;

θα σου πω τι θα εκανα προσωπικα,τελειως υποκειμενικα,κ δ ειμαι κ διακοσμητρια.προσωπικα δ ειμαι καθολου των χρωματων.επισης η εμπειρια σαν μαμα δειχνει οτι σε κανα 2χρ το πολυ η μικρη θα εχει ισχυρη αποψη για την διακοσμηση του δωματιου της.κ θα το δειχνει με τα παιχνιδια κ τα διακοσμητικα,ζωγραφιες,αυτοκολλητα κλπ που εχουμε γεμισει κ εμεις

οποτε θα κρατουσα απαλι μπεζ τοιχους,εως κιτρινακι.μπορεις να βαλεις σε εναν τοιχο λαδι η κεραμιδι

καθολου αυτοκολλητα κ καδρακια

κουρτινα σε μπεζ

φωτιστικο οτι πιο απλο υπαρχει

χαλι αναλογα κ τι θα βρεις γτ ειναι δυσκολα χρωματα

κτ σε πρασινακι η πιο ζεστο κεραμιδι-βυσσινι χωρις παιδικη παρασταση

γενικα δ θα εβαζα τπτ με ζωακια,οχηματα,μικυ(πολυ μπεμπε το μικυ),κ ειδικα οχι κλοουν,μου κανει λιγο σε τσιρκο

φυσικα δ θα αλλαζα τα σκεπασματα,δ εχω τετοιο θεμα

αντε να επαιρνα κανενα κουβερλι σε λαδι

 

Δεν περιμενουμε ακομα δευτερο παιδι, θελουμε ομως. Λογικα για ενα χρονο θα εχουμε την κουνια στο δωματιο μας, δεν ξερω, γιατι ακομα κοιμαται και η πρωτη στο δικο μας (στο κρεβατι).

Ασχετα απο το αν θα υπαρχει δευτερο, οταν στηθει αυτο το δωματιο (γυρω στα 4-5, οχι πιο πριν), τους τοιχους μπορει και να μην τους αλλαξουμε χρωμα, ειναι ενα πολυ παστελ λαχανι οποτε ταιριαζει. Θα δουμε. Η κοπελα που τα ειχε πριν τα επιπλα, αρχικα το δωματιο της ηταν εκρου (πολυ ωραιο) και αργοτερα λαχανι πολυ εντονο, κουραστικο κατ'εμε. Για τα υπολοιπα λογικα θα τη ρωτησω τοτε, απλα ειπα τι εχω δει σε κουρτινα και αυτοκολλητα και μου φανηκαν πολυ ταιριαστα. Χαλι θα ταιριαζει κι αυτο που εχουμε τωρα, αν παρουμε ουδετερη κουρτινα και οχι αυτη που εχω δει. Θα δουμε ως τοτε, μπορει να εχω δει κι αλλα, θα εχει και γνωμη κι εξαλλου αν υπαρχει δευτερο παιδι δεν ξερω τι θα γινει με δευτερο κρεβατι και γραφειο γιατι δυσκολο να βρουμε επιπλα που να ταιριαζουν καπως με αυτα... Καλα δευτερο γραφειο βασικα δεν θα χωραει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμεις δεν σιδερωνουμε τα σεντονια (ουτε πετσετες, ουτε πυτζαμες), η μανα μου φριττει, οταν ερχεται επισκεψη παρακαλαει να σιδερωσει :-P

 

 

Δεν περιμενουμε ακομα δευτερο παιδι, θελουμε ομως. Λογικα για ενα χρονο θα εχουμε την κουνια στο δωματιο μας, δεν ξερω, γιατι ακομα κοιμαται και η πρωτη στο δικο μας (στο κρεβατι).

Ασχετα απο το αν θα υπαρχει δευτερο, οταν στηθει αυτο το δωματιο (γυρω στα 4-5, οχι πιο πριν), τους τοιχους μπορει και να μην τους αλλαξουμε χρωμα, ειναι ενα πολυ παστελ λαχανι οποτε ταιριαζει. Θα δουμε. Η κοπελα που τα ειχε πριν τα επιπλα, αρχικα το δωματιο της ηταν εκρου (πολυ ωραιο) και αργοτερα λαχανι πολυ εντονο, κουραστικο κατ'εμε. Για τα υπολοιπα λογικα θα τη ρωτησω τοτε, απλα ειπα τι εχω δει σε κουρτινα και αυτοκολλητα και μου φανηκαν πολυ ταιριαστα. Χαλι θα ταιριαζει κι αυτο που εχουμε τωρα, αν παρουμε ουδετερη κουρτινα και οχι αυτη που εχω δει. Θα δουμε ως τοτε, μπορει να εχω δει κι αλλα, θα εχει και γνωμη κι εξαλλου αν υπαρχει δευτερο παιδι δεν ξερω τι θα γινει με δευτερο κρεβατι και γραφειο γιατι δυσκολο να βρουμε επιπλα που να ταιριαζουν καπως με αυτα... Καλα δευτερο γραφειο βασικα δεν θα χωραει.

ναι ξερω οτι μιλαμε για αρκετα μετα αλλα καλο ειναι να το υπολογισεις κ αυτο

στα 4-5που λες να το κανετε θεωρω ολα αυτα τα αυτοκολλητα τοιχου,κ οι κουρτινες με παρασταση κ τα χαλια με παρασταση υπερβολη

μια χαρα χρωμα οι τοιχοι

κ αφου θα εχετε ηδη ενα καλο κρεβατι μπορειτε να διαθεσετε ενα καλο ποσο κ να κανετε κατα παραγγελια κ το δευτερο,εφοσον χωραει στο ιδιο δωματιο,κ απλα να ειναι στην αποχρωση του ξυλου

τωρα για το γραφειο ειναι αλλη ιστορια γτ μπορει να μην μπορουν να διαβαζουν μαζι,εγω δ μπορουσα με τα αδερφια μου πχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι ξερω οτι μιλαμε για αρκετα μετα αλλα καλο ειναι να το υπολογισεις κ αυτο

στα 4-5που λες να το κανετε θεωρω ολα αυτα τα αυτοκολλητα τοιχου,κ οι κουρτινες με παρασταση κ τα χαλια με παρασταση υπερβολη

μια χαρα χρωμα οι τοιχοι

κ αφου θα εχετε ηδη ενα καλο κρεβατι μπορειτε να διαθεσετε ενα καλο ποσο κ να κανετε κατα παραγγελια κ το δευτερο,εφοσον χωραει στο ιδιο δωματιο,κ απλα να ειναι στην αποχρωση του ξυλου

τωρα για το γραφειο ειναι αλλη ιστορια γτ μπορει να μην μπορουν να διαβαζουν μαζι,εγω δ μπορουσα με τα αδερφια μου πχ

 

Ναι θα δουμε, θα την/τα ρωτησω τοτε. Παντως κουρτινα με μεταφορικα μεσα δεν μου φαινεται ασχημη για παιδι ως τα 8-9. Θα δουμε και τι θα πουν. Εγω τα αυτοκολλητα και παπλωμα Μικυ Μαους παντως τα ειχα σε ολο το δημοτικο, ενταξει προφανως τωρα τα παιδια ειναι διαφορετικα αλλα τα μεταφορικα μεσα μου φαινονται οκ. Θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου αρέσει το παιδικό δωμάτιο να έχει έντονα χρώματα και δεν με πειράζουν οι ανακατεμένες παραστάσεις. Το δωμάτιο το ζωγραφισαμε μαζί με το παιδί πριν δύο χρόνια, έκανε εκείνος τα δικά του κι εγώ τα δικά μου! Οι δυο τοίχοι είναι καλυμμένοι με αναπαραστάσεις κινουμένων σχεδίων Μίκυ, Ντόναλντ κτλ και οι άλλοι δύο είναι βαμμένοι έντονο γαλάζιο. Το πλακάκι είναι σαν ξύλο, ανοιχτό καφέ με νερά. Δυσκολεύομαι πολύ όμως να βρω χαλί κι ό,τι στρώνω δεν ταιριάζει αλλά κάνω πως δεν το βλεπω8)

 

Σίγουρα μεγαλώνοντας θα προτιμήσει άλλα χρώματα για εφηβικό δωμάτιο, ίσως αλλάξουμε κρεβατοκάμαρες σε λίγα χρόνια, δεν ξέρω. Θυμάμαι πόσο όμορφα περάσαμε όταν το βάφαμε, θυμάμαι τα ξενύχτια μου για να το ολοκληρώσω και δεν μου πάει η καρδιά ακόμα να το χαλάσω. Ίσως αργότερα να ζωγραφισουμε κάτι πιο "παιδικοεφηβικό" μαζί με το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

με μεταφορικα μεσα πχ η κορη μου δ θα ηθελε ουτε στα 5

ο μικρος που ειναι 5οκ θα το ηθελε τωρα αλλα επειδη δ εχω σκοπο να τα αλλαζω συχνα προτιμω τελειως απλα

ποσο μαλλον οταν τα επιπλα εχουν ηδη χρωμα

μετα εξαρταται κ πως ειναι η παρασταση

εγω δ ειχα αυτοκολλητα τοιχου

κουβερτα πολυ παιδικη δ θυμαμαι,ειχε ομως η αδερφη μου με την λολα μπανι,κ την κρατησε κ φοιτητρια

η κορη μου πχ εχει δυο,μια πριγκιπισσες κ μια μινυ.της βαζω περισσοτεεο τις πριγκιπισσες,ναι μεν μπεμπε αλλα πιο κλασικη η μινυ,πιστευω θα την εχει κ μετα,συν οτι δ προκειται να αγορασω.κουβερλι εχει πριγκιπισσες,αν θελησει να το αλλαξει μπορει να κρατησει απλα την πικε που ειναι μονοχρωμη κ ταιριαζει

προτιμω να παιζουμε με τα χρωματα παρα με παραστασεις

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν που μ άρεσε να βλέπω περιοδικά με σπίτια κ επιπλα, κ άρεσε κ να βλέπω προίκες μωρουδιακού δωματίου. με μπαμπουδενια πορτ μπεμπέ, λιανα με κουνουπιερα κ όλα με ωραία επένδυση ταιριαστή με κουρτίνες κ καλαθάκια κλπ. Τελικά βολευτήκαμε για τρία χρόνια σχεδον με το παιδί στο δωμάτιο κ το δωμάτιο του αποθήκη κ ησυχαστήριο για όποιον από τους δυο μας ήθελε λίγη ηρεμία κ μας πήρε καιρό να  συνηθίσουμε απόλυτα τη νέα καταστααη. στο δωμάτιο είχαν μπει αρκετά μωρουδιακή κουρτίνα κ καδρακι που δεν θα μείνει για πολύ καιρό όπως φαντάζομαι. οπότε ας υπενθυμίσουμε στη συζήτηση ότι η πολύ μπεμπέ φάση της διακόσμησης μπορεί τελικά να είναι αχρηστη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

οπότε ας υπενθυμίσουμε στη συζήτηση ότι η πολύ μπεμπέ φάση της διακόσμησης μπορεί τελικά να είναι αχρηστη! 

 

Εγω που κοιμαμαι εκει παντως μια χαρα τα απολαμβανω, χαχα!

 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

με μεταφορικα μεσα πχ η κορη μου δ θα ηθελε ουτε στα 5

ο μικρος που ειναι 5οκ θα το ηθελε τωρα αλλα επειδη δ εχω σκοπο να τα αλλαζω συχνα προτιμω τελειως απλα

ποσο μαλλον οταν τα επιπλα εχουν ηδη χρωμα

μετα εξαρταται κ πως ειναι η παρασταση

εγω δ ειχα αυτοκολλητα τοιχου

κουβερτα πολυ παιδικη δ θυμαμαι,ειχε ομως η αδερφη μου με την λολα μπανι,κ την κρατησε κ φοιτητρια

η κορη μου πχ εχει δυο,μια πριγκιπισσες κ μια μινυ.της βαζω περισσοτεεο τις πριγκιπισσες,ναι μεν μπεμπε αλλα πιο κλασικη η μινυ,πιστευω θα την εχει κ μετα,συν οτι δ προκειται να αγορασω.κουβερλι εχει πριγκιπισσες,αν θελησει να το αλλαξει μπορει να κρατησει απλα την πικε που ειναι μονοχρωμη κ ταιριαζει

προτιμω να παιζουμε με τα χρωματα παρα με παραστασεις

 

Να υποθεσω δεν παιζει να τους δειχνουμε να διαλεγουν απο συγκεκριμενα που εχουμε ξεχωρισει; Γιατι με αυτη τη λογικη μπορει να μην τους αρεσουν ουτε τα επιπλα ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Εγω που κοιμαμαι εκει παντως μια χαρα τα απολαμβανω, χαχα!

 

 

Να υποθεσω δεν παιζει να τους δειχνουμε να διαλεγουν απο συγκεκριμενα που εχουμε ξεχωρισει; Γιατι με αυτη τη λογικη μπορει να μην τους αρεσουν ουτε τα επιπλα ας πουμε.

Δ καταλαβαινω την ερωτηση

Προσωπικα δ ειμαι τοσο διαλλακτικη

Επιπλα δ αλλαζουμε, κ αν δ χρειαζονται αλλαγη λογω χρησης τα σκεπασματα, το ιδιο. Ειναι σε κανονικο μεγεθος ενηλικου πλεον. Κ 9/10δωρα οποτε δ τα επελεξα καν εγω

Αν χαλασουν κ οι 2κουβερτες ειναι ελευθερη να επιλεξει τι θελει φυσικα

(ο μικρος εχει 3 :shock:

3 ώρες πρίν, irin είπε:

εεε εντααααξει, ενας τεραστιος μικυ στο μαξιλαρι, γαλαζιο κιτρινο κοκκινο, με εναν τεραστιον Mcqueen στο σεντονι, γαλαζιο-κοκκινο-μαυρο... έκανα τα στραβά μάτια για να μην αλλάξω και σιδερώσω έξτρα πράγματα

Ιδια χρωματα, γαλαζιο-κοκκινο οποτε μια χαρα! Κτ σε αεκ κιτρινομαυρο να το δεσει σας ελειπε:P

Φυσικα ανετα εβαζα το ασιδερωτο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

Δ καταλαβαινω την ερωτηση

Προσωπικα δ ειμαι τοσο διαλλακτικη

Επιπλα δ αλλαζουμε, κ αν δ χρειαζονται αλλαγη λογω χρησης τα σκεπασματα, το ιδιο. Ειναι σε κανονικο μεγεθος ενηλικου πλεον. Κ 9/10δωρα οποτε δ τα επελεξα καν εγω

Αν χαλασουν κ οι 2κουβερτες ειναι ελευθερη να επιλεξει τι θελει φυσικα

(ο μικρος εχει 3 :shock:)

 

Το ρωτησα επειδη ειπες οτι μπορει να μην τους αρεσουν πχ τα μεσα μεταφορας. Και λεω δεν πιανει το να τους πουμε να διαλεξουν απο 3 συγκεκριμενες πχ κουρτινες που εχουμε δει; Ή απλα να παρουμε και να πουμε "πηρα κουρτινα"; Σαν δεδομενο;  Οπως με τα επιπλα ας πουμε. Σε παιδι δημοτικου ναι οκ, υποθετω εχει γνωμη αλλα το 4χρονο πχ θα αντιδρασει αν απλα του παρουσιασεις την κουρτινα που πηρες; Αρα και για τα επιπλα αυτα που μας εχουν δωσει ας πουμε μπορει στα 4-5 να πει οτι δεν τα θελει και να θελει να διαλεξει; Υπερβολικο μου φαινεται να το σκεφτει τετραχρονο. Γι'αυτο θεωρουσα οτι ας πουμε αν παρω μια κουρτινα που θεωρω οτι ταιριαζει με τα επιπλα δεν θα ελεγε κατι κ θα την ειχε ως δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , little lamb είπε:

 

Το ρωτησα επειδη ειπες οτι μπορει να μην τους αρεσουν πχ τα μεσα μεταφορας. Και λεω δεν πιανει το να τους πουμε να διαλεξουν απο 3 συγκεκριμενες πχ κουρτινες που εχουμε δει; Ή απλα να παρουμε και να πουμε "πηρα κουρτινα"; Σαν δεδομενο;  Οπως με τα επιπλα ας πουμε. Σε παιδι δημοτικου ναι οκ, υποθετω εχει γνωμη αλλα το 4χρονο πχ θα αντιδρασει αν απλα του παρουσιασεις την κουρτινα που πηρες; Αρα και για τα επιπλα αυτα που μας εχουν δωσει ας πουμε μπορει στα 4-5 να πει οτι δεν τα θελει και να θελει να διαλεξει; Υπερβολικο μου φαινεται να το σκεφτει τετραχρονο. Γι'αυτο θεωρουσα οτι ας πουμε αν παρω μια κουρτινα που θεωρω οτι ταιριαζει με τα επιπλα δεν θα ελεγε κατι κ θα την ειχε ως δεδομενο.

κ εμεις οταν τα πηραμε ηταν αρκετα μικρα για να εχουν αποψη

πχ πηγαμε για φωτιστικο.τους αρεσε το κοκκινο.τους ειπα να διαλεξουν απο διαφανο,γκρι η πρασινο.τα προτιμουσα με αυτην την σειρα αλλα οτι ηθελαν.απλα το κοκκινο δ ταιριαζε με τπτ

φυσικα κ θα ηθελε ο μικρος πχ ενα με παιδακια που παιζανε ποδοσφαιρο,αλλα οκ καταλαβαινουν οτι ειναι κοινο το δωματιο

ενα 4χρ δ παιζει να σου πει οτι δ μου αρεσουν τα χρωματα στο δωματιο,αλλα πχ αν παει σε μια φιλη μπορει να γυρισει ενθουσιασμενη με το ροζ κρεβατι πριγκιπισσας.εκει φυσικα εξηγεις οτι δ γινεται να αλλαζουμε επιπλα συνεχεια

ουτε στα 4θα σου πει κτ για την κουρτινα.αλλα κατα τα 6-7ισως να εκφρασει κτ για τα οχηματα

μετα εξαρταται ποσο διατεθειμενος εισαι να κανεις αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τα ακριβά κομματια να ειναι διαχρονικά. Αυτό θα είχα σαν κανόνα. Ειδικά στα αγόρια. 

Στα κορίτσια δεν έγινε κ τίποτα να είναι 10 χρόνων με νεράιδες στο φωτιστικό (ή όχι??). Έχω την αίσθηση ότι τα κοριτσίστικα ειναι πιο "ευκολα" και έχουν μεγαλύτερη ποικιλια. Μπορεί να κάνω κ λάθος. 

Ας πούμε ένα Santoro σχέδιο καλύπτει μεγάλη γκάμα ηλικιακά. Ένα αυτοκινητάκι όμως σε 13χρονο αγόρι προφανώς και όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , annoulen είπε:

Τουλάχιστον τα ακριβά κομματια να ειναι διαχρονικά. Αυτό θα είχα σαν κανόνα. Ειδικά στα αγόρια. 

Στα κορίτσια δεν έγινε κ τίποτα να είναι 10 χρόνων με νεράιδες στο φωτιστικό (ή όχι??). Έχω την αίσθηση ότι τα κοριτσίστικα ειναι πιο "ευκολα" και έχουν μεγαλύτερη ποικιλια. Μπορεί να κάνω κ λάθος. 

Ας πούμε ένα Santoro σχέδιο καλύπτει μεγάλη γκάμα ηλικιακά. Ένα αυτοκινητάκι όμως σε 13χρονο αγόρι προφανώς και όχι. 

Ένα άλλο θέμα είναι ότι μετά την εφηβεια οι γονείς δεν έχουν απαραίτητα ως προτεραιότητα την αλλαγή επίπλων κ να ξεμείνεις με κάτι πολύ παιδικό. εγω πχ με πολύ έντονο ροζ σε επιπλα, τοίχους, ντουλάπες. Καποοα στιγμή διαμαρτυρήθηκα κ αλλάξαμε χρωμα, από τα επιπλα βγήκαν τα ντουλαπάκια κ ξαναβαφτηκαν, ήταν μια διαδικασια όμως. 

 

από την άλλη ως ομολογώ ότι στην παιδική ηλικία δεν καταλαβαίνω γιατί πχ σε αγόρι 4-5 είμαστε επιφυλακτικοί για παιδικές παραστάσεις. Εμένα κ στα ρούχα κ αρέσουν τα παιδικά κ όχι μηχανάκια, αυτοκίνητα κ τετοια. άλλο αν του αρέσουν από μόνο του βέβαια. πχ του πήρα βρακάκια με ελικόπτερα γιατί του αρέσουν, αν είσαι σε τουριστικό νησί εχεις τέτοιες εικόνες κ τετοια γούστα, όχι μπανάλ μηχανάκια κ αυτοκίνητα :grin:. αλλά δεν θα έπαιρνα επι τούτου κάτι με γερανούς κ μόνο κ μόνο επειδή είναι αγόρι. Στο δωμάτιο λοιπόν είχαμε μια διαφωνία διαλέγοντας κούνια που θεωρούσαμε ότι θα κρατούσαμε κ ως προεφηβικο κρεβάτι, εγω κοιτούσα κάποια με παραστάσεις ζωακια κλπ κ ο άντρας μ ελεγε ότι στα 5-6 μπορεί να είναι πολύ μπεμπέ. τελικά πήραμε μια άλλη γραμμή όχι μόνο γι αυτό αλλά κ λόγω πιο στιβαρής κατασκευής, αλλά μου είχε μείνει το παραπονο. τελικά βέβαια δν τη μετατρέψαμε, τον βάλαμε κατευθείαν σε κανονικό κρεβάτι. γι αυτό κιόλας λέω ότι οι μακρόπνοοι σχεδιασμοί δεν έχουν νόημα…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

........ δεν καταλαβαίνω γιατί πχ σε αγόρι 4-5 είμαστε επιφυλακτικοί για παιδικές παραστάσεις. Εμένα κ στα ρούχα κ αρέσουν τα παιδικά........

εγω κοιτούσα κάποια με παραστάσεις ζωακια κλπ κ ο άντρας μ ελεγε ότι στα 5-6 μπορεί να είναι πολύ μπεμπέ..... 

 

Στα ρουχα ναι. Τα έχεις για μισό χρόνο. Την άλλη σαιζόν θα πάρεις αλλά.

 

Τα έπιπλα του παιδικού φαντάζομαι θα τα αλλάξεις μια, αντε δυο φορές. 

Ναι, τα ζώακια στα 6, στο δημοτικό δλδ, είναι μπεμπέ.

Δεν το καταλαβαίνεις τώρα, είναι πολύ μικρός ο γιος σου ακόμα. 

 

Ραντεβού στο ίδιο topic μετά από 4 χρόνια!  

 

Υ. Γ. Να πω κ off topic τον πόνο μου ως αγόρομανα, ότι από τα 7-8 και πάνω, όλα τα αγορίστικα ρούχα είναι πολύ περιορισμένα σε θεματολογία. Να μη μιλήσω δε για σχολικα είδη, μια από τα ίδια κ εκεί! 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Παντως το γιατι στα διαφορα προϊοντα διαφαινεται πως πρεπει τα αγορια να ειναι "σκληρα" κι εγω δεν το καταλαβαινω. Και μαλιστα αυτο γινεται τα τελευταια χρονια, οχι παλιοτερα που οντως πιστευαν οτι το αγορι "επρεπε" να ειναι πιο σκληρο. Μεχρι πριν 15 χρονια τα αγοριστικα ρουχα ειχαν κι αυτα αρκουδακια και μικυ μαους, οχι του δημοτικου, αλλα του νηπιαγωγειου ναι. Τωρα σε πολλες μαρκες τα σχεδια αλλαζουν στο νουμερο 24Μ (και στα αγορια και στα κοριτσια) κι απο εκει και πανω βλεπεις ολο μηχανακια, δεινοσαυρους/καρχαριες σκετα γραμματα "wild", "power" κλπ και στα κοριτσια ολο μονοκερους (εχω βαρεθει να τους βλεπω) και γκλιτερ/παγιετες. Οταν αλλαζαμε ρουχα της βαφτισης και ηθελα να παρω ιδια σχεδια για το νουμερο 3 πχ, δεν υπηρχαν! Στο 3 πλεον ειχε τα ιδια σχεδια με το 14! Επισης παλια θα εβαζαν ανετα σεντονι ή πετσετα με λουλουδια στο αγορακι, τωρα κανείς (ουτε καν γαλαζια, μην πω για αλλα χρωματα). Λες και οι αντρες μας δεν κοιμουνται σε σεντονια με λουλουδια! Και ειναι αποριας αξιον πώς αυτο προεκυψε τα τελευταια χρονια και οχι πριν 50 χρονια και βαλε. Τα πραγματα της βαφτισης του αντρα μου ειναι ολο δαντελα. Γαλαζια μεν, δαντελα δε! Και γενικα τα μωρουδιακα αγοριστικα τοτε ειχαν δαντελες και φιογκους σαν τα κοριτσιστικα, απλα σε γαλαζιο. Ενω σημερα που μαθαινουμε στα αγορια να μην ειναι τοσο "σκληρα", τα προϊοντα που τους παιρνουμε ειναι αναγκαστικα τετοια.

Τα εφηβα ξαδερφια μου (αγορια γυμνασιο και λυκειο) παντως, ειχαν μεχρι τα 6 κουνιες-κρεβατια με αρκουδακια, εφτιαξαν νεο δωματιο στα 6, στα οποια και ειναι ακομα, στα 15+ και 13. Ο ενας επιπλα γαλαζιο-κοκκινο και ο αλλος μπλε-λαχανι. Υποθετω  πως πολλων συμμαθητων οι γονεις επισης δεν τα εχουν αλλαξει και ειναι ολα τα παιδια ετσι. Αυτα που μας εχουν δωσει εμας ειναι λιγο too much για λυκειο (αν αγοραζα δηλαδη θα αγοραζα κατι λιγοτερο χρωματιστο), αλλα η κοπελα τα ειχε κρατησει γιατι της ειχαν πει οτι αν περασει Αθηνα θα παρουν αλλα (οπως και εγινε), αλλιως θα εξοπλιζαν το φοιτητικο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, annoulen είπε:

 

Στα ρουχα ναι. Τα έχεις για μισό χρόνο. Την άλλη σαιζόν θα πάρεις αλλά.

 

Τα έπιπλα του παιδικού φαντάζομαι θα τα αλλάξεις μια, αντε δυο φορές. 

Ναι, τα ζώακια στα 6, στο δημοτικό δλδ, είναι μπεμπέ.

Δεν το καταλαβαίνεις τώρα, είναι πολύ μικρός ο γιος σου ακόμα. 

 

Ραντεβού στο ίδιο topic μετά από 4 χρόνια!  

 

Υ. Γ. Να πω κ off topic τον πόνο μου ως αγόρομανα, ότι από τα 7-8 και πάνω, όλα τα αγορίστικα ρούχα είναι πολύ περιορισμένα σε θεματολογία. Να μη μιλήσω δε για σχολικα είδη, μια από τα ίδια κ εκεί! 

 

τα ζωακια ειναι μπεμπε

εκτος αν ειναι δεινοσαυροι η καρχαριες.κ ο δικος μου ειναι μολις 5

ας διαμαρτυρεται βεβαια οταν θα ξεμεινει η κουβερτα μικυ η σπαιντερμαν,δ θα παρω αλλη,το πολυ να του την βαλω σε μονοχρωμη παπλωματοθηκη

πχ τωρα που θελω να αλλαξω κουρτινα θα μπορουσε ανετα να μπει κτ σε διαστημα η δεινοσαυρους,αρεσουν κ στην κορη.αλλα κ παλι τα θεωρω δεσμευτικα.καλυτερα κτ απλα στα χρωματα που θελουμε,κ μαλιστα τα ουδετερα λευκα-μπεζ-γκρι,ενα χρωμα εννοω,οχι ολα

1 hour ago, little lamb είπε:

Παντως το γιατι στα διαφορα προϊοντα διαφαινεται πως πρεπει τα αγορια να ειναι "σκληρα" κι εγω δεν το καταλαβαινω. Και μαλιστα αυτο γινεται τα τελευταια χρονια, οχι παλιοτερα που οντως πιστευαν οτι το αγορι "επρεπε" να ειναι πιο σκληρο. Μεχρι πριν 15 χρονια τα αγοριστικα ρουχα ειχαν κι αυτα αρκουδακια και μικυ μαους, οχι του δημοτικου, αλλα του νηπιαγωγειου ναι. Τωρα σε πολλες μαρκες τα σχεδια αλλαζουν στο νουμερο 24Μ (και στα αγορια και στα κοριτσια) κι απο εκει και πανω βλεπεις ολο μηχανακια, δεινοσαυρους/καρχαριες σκετα γραμματα "wild", "power" κλπ και στα κοριτσια ολο μονοκερους (εχω βαρεθει να τους βλεπω) και γκλιτερ/παγιετες. Οταν αλλαζαμε ρουχα της βαφτισης και ηθελα να παρω ιδια σχεδια για το νουμερο 3 πχ, δεν υπηρχαν! Στο 3 πλεον ειχε τα ιδια σχεδια με το 14! Επισης παλια θα εβαζαν ανετα σεντονι ή πετσετα με λουλουδια στο αγορακι, τωρα κανείς (ουτε καν γαλαζια, μην πω για αλλα χρωματα). Λες και οι αντρες μας δεν κοιμουνται σε σεντονια με λουλουδια! Και ειναι αποριας αξιον πώς αυτο προεκυψε τα τελευταια χρονια και οχι πριν 50 χρονια και βαλε. Τα πραγματα της βαφτισης του αντρα μου ειναι ολο δαντελα. Γαλαζια μεν, δαντελα δε! Και γενικα τα μωρουδιακα αγοριστικα τοτε ειχαν δαντελες και φιογκους σαν τα κοριτσιστικα, απλα σε γαλαζιο. Ενω σημερα που μαθαινουμε στα αγορια να μην ειναι τοσο "σκληρα", τα προϊοντα που τους παιρνουμε ειναι αναγκαστικα τετοια.

Τα εφηβα ξαδερφια μου (αγορια γυμνασιο και λυκειο) παντως, ειχαν μεχρι τα 6 κουνιες-κρεβατια με αρκουδακια, εφτιαξαν νεο δωματιο στα 6, στα οποια και ειναι ακομα, στα 15+ και 13. Ο ενας επιπλα γαλαζιο-κοκκινο και ο αλλος μπλε-λαχανι. Υποθετω  πως πολλων συμμαθητων οι γονεις επισης δεν τα εχουν αλλαξει και ειναι ολα τα παιδια ετσι. Αυτα που μας εχουν δωσει εμας ειναι λιγο too much για λυκειο (αν αγοραζα δηλαδη θα αγοραζα κατι λιγοτερο χρωματιστο), αλλα η κοπελα τα ειχε κρατησει γιατι της ειχαν πει οτι αν περασει Αθηνα θα παρουν αλλα (οπως και εγινε), αλλιως θα εξοπλιζαν το φοιτητικο σπιτι.

δ παω καν πριν 50χρ αλλα πριν 35-30.τα σεντονια τα κεντησε η μαμα μου.αρκουδακια,λουλουδακια,ζωακια.σιγα μην εκανε στον αδερφο μου μετα απο δυο κοριτσια καινουρια

μετα τα ιδια σεντονια τα πηρε η θεια μου για κορη κ γιο κ μετα καποια τα πηρα κ εγω

ενταξει το αρκουδακι παιζει πολυ δαν ουδετερο σχεδιο.κ κυκλοφορει πολυ σε μωρουδιακα ρουχα κ αγοριου κ κοριτσιου.οπως κ τα κλασικα μικυ

εγω επειδη εχω κ καποια δανεικα,κ καποια απο οχι γνωστα μαγαζια καποια εχουν τετοιο στυλ σταμπες πιο παιδικες κ ας ειναι για 5-8χρ

αλλα οκ,η μοδα των 80-90s προσωπικα δ μ αρεσει.προτιμω αυτα τα καινουρια

τα στεροτυπα στα φυλα δ εχουν σταματησει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

στεροτυπα στα φυλα δ εχουν σταματησει

 

Απλα μου κανει εντυπωση που οσον αφορα τα σχεδια δεν ειναι απλα οτι δεν εχουν σταματησει, ειναι οτι τωρα βγηκαν! Εχω σεντονια κουνιας της μικρης μου που εχουν λουλουδια σε ασπρο φοντο, πιο πολυ ροζ αλλα και αλλα χρωματα, και μου φαινονται οτι αν κανω αγορακι δεν πανε, επειδη εχω συνηθισει να βλεπω άλλα στα αγορακια. Και μετα λεω "για κατσε, και ο αντρας μου σε τετοιο σεντονι κοιμαται". Δεν ειναι δηλαδη οτι εχουν καρδιες και πριγκηπισσες, φαντασου ακομα και τα λουλουδια που ειναι ενα στοιχειο της φυσης μας φαινονται οτι δεν πανε σε αγορια... Ε παλια δεν το ειχαν αυτο, παρολο που ηθελαν αγορια σκληρα, λουλουδακια τους εβαζαν! Γι'αυτο λεω ειναι περιεργο πώς προεκυψε τωρα. Επισης ειπα πριν για τη βαφτιση του αντρα μου πριν σχεδον 50 χρονια που ειχε δαντελες, και θυμηθηκα οτι απ'ο,τι εχω δει σε φωτο, και πριν 17-18 χρονια που βαφτισε τον βαφτιστηρη του, το κουτι και η λαμπαδα ειχαν αποξηραμενα λουλουδια και δαντελενιες κορδελες. Το "αγριο" στυλ "απο κουνια" ειναι μοδα των πολυ τελεταιων χρονων. Ποιος θα εκανε τωρα αγοριστικη βαφτιση ετσι; Δεν το λεω ως προς το γουστο, σε πολλους μπορει να μην αρεσουν γενικα οι δαντελες ουτε σε κοριτσι. Το λεω ως προς το οτι καποτε, που τα στερεοτυπα ηταν πιο εντονα, παρολα αυτα το μωρουδιακο και παιδικο ντυσιμο και τα λευκα ειδη δεν ειχαν τοσους διαχωρισμους οσο τωρα που υποτιθεται ειναι καλυτερα τα πραγνατα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...