Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικό δωμάτιο και διακόσμηση


Recommended Posts

Kαι μένα το κάτω μέρος είναι κρεβάτι που ανοίγει με μηχανισμό και ανεβαίνει πάνω.Εγώ το πήρα από το μαγαζί του πατέρα μου(επιπλοποιός)και το έβαψε ο άντρας μου στο μαγαζί στο χρώμα που ήθελα, λαχανί.Μισοφέγγαρα που είπα είναι τα μαξιλάρια από πίσω (2) το σχήμα τους δηλαδή.Αν μπορέσω θα βάλω φωτό να το δεις.Ο καναπες σαν βάση έχει άλλο σχήμα από το δικό σου αλλά εγώ με τα μαξιλάρια το άλλαξα.Εσένα έχει αλλο στυλ είναι πολύ ωραίο!Να προσέξεις πως θα κάνεις την ντουλάπα για να δέσει στο σύνολο, ή αλλιώς αν δεν θες να αλλάξεις το χρώμα της, θα μπορείς να ζωγραφίσεις ένα θέμα πάνω στη ντουλάπα.Επίσης εγώ έχω το ίδιο κάλλυμα από τα μαξιλάρια και στο στρώμα με φερμουαρ για να μπορώ να το πλένω(πολύ βασικό):)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Zωγραφισμένο παιδικό δωμάτιο, για αγοράκι και κοριτσάκι.

 

82434451.jpg

35660196.jpg

50105647.jpg

40294748.jpg

74237037.jpg

81094820.jpg

 

πω, πωωωω, arhontia είναι super, μόνη σου τα φτιάχνεις αυτά.Θέλω και εγώ , υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα;

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

H ντουλάπα με έχει προβληματίσει πολύ γιατί θα ανέβει πολύ το κόστος για να την ζωγραφίσω σκεφτόμουν μήπως την ντύσω με ντύσω με ύφασμα δεν ξέρω. Πείτε καμιά ιδέα βρε κόρες τι να την κάνω την καφέ ντουλάπα με το παλ πράσινο κρεβάτι δεν ταιριάζει και το στυλ του με το κρεβάτι αυτό.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση(γνώμη μου)δεν θα συμφωνούσα να την ντύσεις με ύφασμα.Πρώτα απ΄όλα το ξύλο δεν αναπνέει........μετά είναι για μικρό παιδάκι και με αυτόν τον τρόπο '' βαραίνει '' το δωμάτιο, άσε που μετά ένα τράβηγμα να γίνει στο ύφασμα χαλάει και πρέπει να το ξυλώσεις αλλά και το ίδιο το παιδι μπορεί να το κόψει.:roll:

Βάψε μόνο τις πόρτες και το υπόλοιπο,τα πλαινά αν φαίνονται άστα όπως είναι ή πάρε αυτά τα διακοσμητικά σαν ζελεδάκια που είναι έχει διάφορα σχεδια και στα jumbo, ή τα διάφανα αυτοκολλητα και βάλτα........κάνε ένα θέμα, άλλαξε και τα πομολάκια κάτι σε πιο παιδικό και με χρώματα.(Εγώ την ντουλάπα την έχω ένα πολύ αχνο λαχανί και κόλλησα τα διαφανα αυτοκολλητα και φαίνεται σαν να είναι ζωγραφισμενα, τα πομολάκια είναι σε έντονο πράσινο άστρα ακανόνιστα, έχει πολλά σχέδια στα μαγαζιά θα προσπαθησω να βάλω φωτό να πάρεις μια ιδέα και από το καναπέ).

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα ακόμα δίλλημα ο γιος μου λατρεύει τα αυτοκίνητα δεν έχω βρει όμως σε κρεβάτι εκτός από αυτά τα πλαστικά ψεύτικα και πανάκριβα αυτοκινητοκρεβάτια κάτι αξιόλογο ξέρω ότι αν του κάνω δωμάτιο με θέμα αυτοκίνητα θα τρελαθεί από την χαρά του ότι όμως βρίσκω δεν μου αρέσει μου φαίνεται ψεύτικο δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε πως το εννοώ. Ας πούμε τα αυτοκίνητα του disney δεν μου αρέσουν σαν θέμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα για θέμα αυτοκίνητο εκτός από τα συνηθισμένα?

Τι ζητάω η μάνα πρωινιάτικα??

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Καλημερα,

 

θα ήθελα τη βοήθειά σας σε περίπτωση που έχετε δει κάτι κάπου, ψάχνω να βρώ ταπετσαρία και μπορντούρα για το δωματιάκι μας με θέμα τα BABY LOONEY TUNES (όχι μόνο με τον τουιτι!) αλλά δυστηχώς βρίσκω μόνο στο Internet. Εχετε δει τιποτα σε κάνα καταστημα εντός Ελλάδος πριν καταλήξω σε κάποιο site? :?:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρειαζομαι τι βοηθεια σας! ο μικρος μου ειναι 6 μηνων και θα αρχισει να μπουσουλάει και δεν εχω χαλί. υπαρχει καποιο μαγαζί που να εχει χαλια αφοβα, οικολογικα ισως, για να μπορω να αφηνω το μωρό να μπουσουλαει πανω σε αυτό; φανταζομαι οτι θα πρεπει να ειναι οπως οι παλιες κουρελουδες σε υφανση για να μην βγαινει χνουδι και το τρωει το μωρό! Δεν εχω ιδέα που να ψαξω!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ θέλω τη βοήθειά σας. ψάχνω για κουρτίνα για το δωμάτιο του μπεμπάκου μου, και θέλω να εχει επάνω τρενάκι για να δένει με το ξύλινο τρενάκι φωτιστικό μας. Εχω κοιτάξει σε 4 καταστήματα και δεν έχω βρει πουθενά.Αν ξέρει καμια ας μου πει. Ευχαριστώ

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Zimarouli, η ντουλάπα βάφεται εύκολα, αλλά θέλει ένα τρίψιμο με γυαλόχαρτο, και ένα χέρι αστάρι. Μετα βάφεται ότι χρώμα θέλεις, μονόχρωμη ή με συνδυασμούς χρωμάτων, ή με τεχνοτροπία. Υπάρχουν χρώματα νερού για αυτήν τη δουλειά ειδικά για βρεφικά δωμάτια, οικολογικά άοσμα και ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Νομίζω πως είναι ενιαίο αλλά δες το καλύτερα στο σάιτ μόνη σου. Είναι ολόκληρα θέματα και πιάνουν αρκετό χώρο στον τοίχο. Η διεύθυνση είναι http://www.wallies.gr και θα μπεις στο big murals.

 

Εγώ αγόρασα από εκεί το θέμα με τα κάστρα και τις νεράιδες και έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα. Όλοι νομίζουν πως είναι ζωγραφιά! Κολλάνε πολύ εύκολα με νερό και τα πλήρωσα με αντικαταβολή. Ήρθανε 2-3 μέρες μετά την παραγγελία μου.

 

Μπες και μες μου τις εντυπώσεις σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χιλια ευχαριστω Μαριτα ειναι ολα τελεια βεβαια η αληθεια ειναι οτι μου αρεσαν κι αλλα πραγματα αχ αχ μπερδευτηκα τωρα. Να σε ρωτησω επειδη δε ξερω απο αυτα οι τιμες ειναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι πολύ καλές για το αποτέλεσμα! Είχα βρει το ίδιο σε κατάστημα και είχε 10 ευρώ πάνω. Στα φέρνουν αμέσως και είναι εύκολα στη χρήση. Με ένα σφουγγαράκι κάνεις τη δουλειά σου τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε εχω κολλησει θελω να τα παρω ολα, για πες μου βρε Μαριτα μου το ταβανι ειναι ασπρο στο δωματιο του μικρου τι αλλο μπορω να βαλω εκτος απο συννεφακια

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε εχω κολλησει θελω να τα παρω ολα, για πες μου βρε Μαριτα μου το ταβανι ειναι ασπρο στο δωματιο του μικρου τι αλλο μπορω να βαλω εκτος απο συννεφακια

Μια ωραία τεχνοτροπία φαίνεται και στο ακόλουθο link, αντί για χελιδόνια μπορείς να βάλεις άλλα πουλιά αν και φαίνονται όμορφα!!

http://img39.imageshack.us/img39/2892/dsc1411rect640.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το παιδικό μας δωμάτιο (περ. 12μ2, μέχρι σήμερα, άκρως κοριτσίστικο), θα στεγάσει ένα κοριτσάκι 3,5 ετών και ένα αγοράκι από κάτι μηνών.

Προσπαθώ να βρω κουρτίνες, χαλιά, τοιχογραφία και διακόσμηση γενικά που να ταιριάζει και στους δύο.

Εντωμεταξύ, επειδή έχω την τάση να φορτώνω τους χώρους με διάφορα μπιχλιμπίδια (να μην το κάνω καρακιτσαριό το δωμάτιο με λίγα λόγια), καλό είναι να ταιριάζουν όλα μεταξύ τους από το πάπλωμα μέχρι την ταπετσαρία.

 

Καμία ιδέα βρε κορίτσια;;;;

Μ'αρέσουν τα forever friends, στα οποία βρίσκω παπλώματα, χαλιά, διακόσμηση τοίχοι, αλλά πάει και για αγοράκι; Και μήπως είναι λίγο φορτωμένο;

π.χ.

Με αυτό για χαλί τι γίνεται παρακάτω;

http://www.halia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1372&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=56

 

Θα κοιτάξω να ανεβάσω και φωτογραφία με τον υπάρχον εξοπλισμό αύριο. Σημειωτέον, 1ον πως δεν πιάνει καθόλου το χέρι μου...

και 2ον πως αποκλείω θέματα με disney, looney tunes, dores κλπ.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...