Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Καλημέρα! το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη ότι έχει. Εμετούς δεν κάνει παρά μόνο μια φορά που νομίζω ότι παραέφαγε. Όμως είχε αφόρητη γκρίνια σε κάθε γεύμα και γουλίτσες Θα το συνεχίσω με το θηλασμό όσο μπορώ γιατί και μένα αυτή ήταν η πρόθεση μου. Εσένα ο παιδίατρος σου είχε δώσει κάποιο αντιαναγωγικό για πριν το θηλασμό ή το αντιμετώπισες μόνο με θηλασμό;

 

Εμενα και τα 2 ειχαν παλινδρομηση και τους εδινα epadoren 2 φορες την ημερα, 30 λεπτα πριν το γευμα. Δεν σταματα τις γουλιες αλλα προφυλασσει απο το να καταληξει η παλινδρομηση σε οισοφαγιτιδα. Ρωτα το γιατρο σου. Με ενα υπερηχο βλεπεις αν εχει παλινδρομηση. Ειναι πανευκολο. Ισως να μη χρειαστεις καν σιροπι. Αλλα αν εχει, ας το ξερεις. Δοκιμασε παντως και μετα το γαλα να το βαζεις στο relax για 30-40' αφου ρευτει και μετα κρεβατι. Και ανασηκωσε και το στρωμα λιγακι, γυρω στις 45 μοιρες.

 

Πρεπει να σου το εγραψα παντως οτι στον μικρο που θηλαζε δεν υπηρχαν ρουκετες, σε αντιθεση με τον μεγαλο που επινε απο μπιμπερον (δικο μου αλλα οχι απευθειας απο το στηθος μου).

 

Παλαψε το, αξιζει!!! Ειναι το μοναδικο δωρο που μπορουμε να τους κανουμε τους πρωτους μηνες της ζωης τους! Εγω τον 2ο τον θηλασα 4,5 μηνες και αν δεν ειχα τον μεγαλο, θα τον θηλαζα ακομη. Αλλα ο μεγαλος ειναι τερατακι, και δε με αφηνε λογω ζηλειας κ εκανε ταρζανιες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα και τα 2 ειχαν παλινδρομηση και τους εδινα epadoren 2 φορες την ημερα, 30 λεπτα πριν το γευμα. Δεν σταματα τις γουλιες αλλα προφυλασσει απο το να καταληξει η παλινδρομηση σε οισοφαγιτιδα. Ρωτα το γιατρο σου. Με ενα υπερηχο βλεπεις αν εχει παλινδρομηση. Ειναι πανευκολο. Ισως να μη χρειαστεις καν σιροπι. Αλλα αν εχει, ας το ξερεις. Δοκιμασε παντως και μετα το γαλα να το βαζεις στο relax για 30-40' αφου ρευτει και μετα κρεβατι. Και ανασηκωσε και το στρωμα λιγακι, γυρω στις 45 μοιρες.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ο υπέρηχος δεν έδειξε παλινδρόμηση όμως είναι πολύ πιθανό να μην είχε φάει αρκετά και να μην φάνηκε. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ήταν τυχαίο, ο μικρός πάντως έχει τα συμπτώματα της παλινδρόμησης: έχει γουλίτσες, δυσανασχετει και κλαίει γοερά στα γεύματα, πνίγεται πολλές φορές όταν τον βάζω στο πορτ μπεμπέ( το οποίο το έχω σηκώσει γύρω στις 30 μοίρες). Όπως είπα ο γιατρός μου έχει δώσει ένα αντιαναγωγικό γάλα να του το δίνω πρίν το θηλασμό (30ml) και μου συνέστησε να συνεχίσω το θηλασμό κανονικά. Σήμερα που του μίλησα στο τηλέφωνο γιατί η κατάσταση δεν έχει διορθωθεί μου έδωσε και το σιρόπι. Είδες βελτίωση με αυτό και αν ναι σε πόσο διάστημα;

Οι θηλασμοί πάντως έχουν γίνει μαραθώνιοι και μπορεί να διαρκούν και 3 ώρες καθώς δεν μπορεί να φάει πάνω από κάποια λεπτά, αν εξαιρέσεις όταν πρωτομπαίνει στο στήθος που τρώει λαίμαργα για κάπως παραπάνω. Και μένα ο μεγάλος μου τα έχει παίξει να με βλέπει όλη μέρα με το μπέμπη αγκαλιά. Στο ριλάξ δεν κάθεται αλλά ησυχάζει μόνο όρθιος πάνω μου και όσο ο μεγάλος τον βλέπει τόσο αντιδρά περισσότερο.

Τι να πω ελπίζω να τελειώσουν γρήγορα οι πόνοι γιατί η κατάσταση θα γίνει εκρηκτική. Και εγώ τα έχω παίξει όλη μέρα μέσα με τον μπέμπη αγκαλιά, γιατί με αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς δεν μπορώ να κανονίσω και καμιά δραστηριότητα με το μεγάλο παιδί εκτός σπιτιού.

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sos.

exw ena mwraki 3 minwn kai mexri 3 evdomades piname to extra care tis milupa gia kolikous.

mou parousiase diskoiliotita kai tis allaxa to gala. pira frisolac comfort alla den to piname.

epistrofi sti milupa me plus 1 alla tipota, sunexeia me to aplo to aptamil 1 alla geuma kai emeto geuma kai emeto xwris klama kai na to trwei kanonika to geuma tis. simera pira to aptamil ar1 ne to dwsw to mwro xerei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

neaxrysa μου δυστυχως δεν το ξερω... Εμεις ειχαμε βολευτει με to frisolac comfort κι ακομα και τωρα που ειναι 6μιση μηνων και πινει γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας πινει το frisomel comfort γιατι εχει ΓΟΠ. Ο γιατρος σας τι λεει για ολα αυτα?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. κι εμένα το δεύτερό μου αγοράκι έχει παλινδρόμηση. τώρα είναι 3,5 μηνών. αρχίσαμε epadoren όταν ήταν 50 ημερών, 3 φορές την μέρα 10' πριν το φαΐ. τότε το θήλαζα κυρίως, αλλά για 5 μέρες του έδωσα aptamil ar και οι γουλιές του μεν μειώθηκαν σημαντικά, αλλά έκανε φοβερή δυσκοιλότητα και επέστρεψα κυρίως στο μητρικό γάλα και λίγο από το ξένο. και πάλι είχε δυσκοιλιότητα αλλά τουλάχιστον με λίγη βοήθεια από μένα (του άνοιγα την τρυπούλα λίγο με τα χέρια μου) εκκένωνε. μέχρι 2,5 μηνών οι γουλιές ήταν σταθερά ελεγχόμενες - σε 1 με 2 γεύματα το πολύ, όχι πάνω από μισή ώρα μετά. Στους 2,5 μήνες όμως η κατάσταση άρχισε να επιδεινώνεται με εμετούς ακόμα και 2-2,5 ώρες μετά το φαΐ. τότε κόψαμε τελείως το μητρικό γάλα και του διναμε aptamil ar, ενώ για τη δυσκοιλιότητα ο γιατρός μας έδωσε ένα σιρόπη, το importal. Το θέμα είναι ότι από τότε δίνουμε σιρόπη κάθε 3-4 μέρες γιατί κάνει κακά καλά για δυό μέρες, οπότε και δεν έχει καθόλου αναγωγές, και μετά αρχίζει το μάταιο σφήξιμο, το κλάμα και οι όλο και μεγαλύτερες και περισσότερες αναγωγές. Φαίνεται δηλαδή ότι η παλινδρόμηση θα είχε πλήρως καταπολεμηθεί αν δεν υπήρχε εντερικό πρόβλημα. Έχει τύχει να παρατηρήσει κάτι τέτοιο κάποια από εσάς; Μήπως αυτό το frisolac comfort είναι πιο κατάλληλο για μας αφού προκαλεί διάρροια σε άλλα μωρά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας. κι εμένα το δεύτερό μου αγοράκι έχει παλινδρόμηση. τώρα είναι 3,5 μηνών. αρχίσαμε epadoren όταν ήταν 50 ημερών, 3 φορές την μέρα 10' πριν το φαΐ. τότε το θήλαζα κυρίως, αλλά για 5 μέρες του έδωσα aptamil ar και οι γουλιές του μεν μειώθηκαν σημαντικά, αλλά έκανε φοβερή δυσκοιλότητα και επέστρεψα κυρίως στο μητρικό γάλα και λίγο από το ξένο. και πάλι είχε δυσκοιλιότητα αλλά τουλάχιστον με λίγη βοήθεια από μένα (του άνοιγα την τρυπούλα λίγο με τα χέρια μου) εκκένωνε. μέχρι 2,5 μηνών οι γουλιές ήταν σταθερά ελεγχόμενες - σε 1 με 2 γεύματα το πολύ, όχι πάνω από μισή ώρα μετά. Στους 2,5 μήνες όμως η κατάσταση άρχισε να επιδεινώνεται με εμετούς ακόμα και 2-2,5 ώρες μετά το φαΐ. τότε κόψαμε τελείως το μητρικό γάλα και του διναμε aptamil ar, ενώ για τη δυσκοιλιότητα ο γιατρός μας έδωσε ένα σιρόπη, το importal. Το θέμα είναι ότι από τότε δίνουμε σιρόπη κάθε 3-4 μέρες γιατί κάνει κακά καλά για δυό μέρες, οπότε και δεν έχει καθόλου αναγωγές, και μετά αρχίζει το μάταιο σφήξιμο, το κλάμα και οι όλο και μεγαλύτερες και περισσότερες αναγωγές. Φαίνεται δηλαδή ότι η παλινδρόμηση θα είχε πλήρως καταπολεμηθεί αν δεν υπήρχε εντερικό πρόβλημα. Έχει τύχει να παρατηρήσει κάτι τέτοιο κάποια από εσάς; Μήπως αυτό το frisolac comfort είναι πιο κατάλληλο για μας αφού προκαλεί διάρροια σε άλλα μωρά;

 

Ισως σας ικανοποιησει.. να σου πω την αληθεια εμας μας βοηθησε αρκετα αν σκεφτεις πως ειχαμε τετοιο θεμα με τη δυσκοιλιοτητα που καναμε κλυσμα (βρεφικο εννοειται και παντα με την υποδειξη του παιδιατρου). Το παιδι εκανε μεχρι και 5 μερες να εχει κενωση και σφιγγοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε.. Εν τω μεταξυ ηταν και πολυ λεπτες οι ισορροπιες μας μιας και ειχαμε και ΓΟΠ και δυσκοιλιοτητα.. οποτε το frisolac comfort μας εσωσε! Ρωτα τον παιδιατρο σου πρωτα κι ο,τι κρινει εκεινος καλυτερα! Υπαρχουν πολλοι που δεν ειναι ευχαριστημενοι με το γαλα αυτο. Εμας μας βοηθησε αλλα δεδομενου οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο, ισως σε εσας δεν λειτουργησει εξισου καλα. Ευχομαι παντως να σας βολεψει!

Αληθεια με το epadoren εχεις δει καθολου διαφορα? Ειχα αρχισει να της το δινω κι εγω αλλα επειδη χρειαστηκε να νοσηλευτουμε κι επαιρνε ενα σωρο αλλα φαρμακα της το σταματησα. Εσεις πως τα πατε με αυτο το φαρμακο?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη υποπτευομαι οισοφαγιτιδα στο ενα αγορακι μου 4μηνων μπορειτε να με πληροφορησετε με ποια εξεταση διαγνωσκεται? αμα κανουμε u/s οισοφαγου-στομαχου διαγνωσκεται?

ποσο κοστιζει ο παραπανω υπέρηχος?

Link to comment
Share on other sites

Ισως σας ικανοποιησει.. να σου πω την αληθεια εμας μας βοηθησε αρκετα αν σκεφτεις πως ειχαμε τετοιο θεμα με τη δυσκοιλιοτητα που καναμε κλυσμα (βρεφικο εννοειται και παντα με την υποδειξη του παιδιατρου). Το παιδι εκανε μεχρι και 5 μερες να εχει κενωση και σφιγγοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε.. Εν τω μεταξυ ηταν και πολυ λεπτες οι ισορροπιες μας μιας και ειχαμε και ΓΟΠ και δυσκοιλιοτητα.. οποτε το frisolac comfort μας εσωσε! Ρωτα τον παιδιατρο σου πρωτα κι ο,τι κρινει εκεινος καλυτερα! Υπαρχουν πολλοι που δεν ειναι ευχαριστημενοι με το γαλα αυτο. Εμας μας βοηθησε αλλα δεδομενου οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο, ισως σε εσας δεν λειτουργησει εξισου καλα. Ευχομαι παντως να σας βολεψει!

Αληθεια με το epadoren εχεις δει καθολου διαφορα? Ειχα αρχισει να της το δινω κι εγω αλλα επειδη χρειαστηκε να νοσηλευτουμε κι επαιρνε ενα σωρο αλλα φαρμακα της το σταματησα. Εσεις πως τα πατε με αυτο το φαρμακο?

 

 

Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα ρωτήσω το γιατρό και άμα το δοκιμάσω θα σου πω πώς πήγε. Δεν είμαι εντελώς σίγουρη για το αν κάνει δουλειά το epadoren. Πάντως του το έκοψα δοκιμαστικά για 4 μέρες την προηγούμενη βδομάδα και μου φάνηκε ότι δυσκολευόταν στα ρεψήματα και του το ξαναάρχισα. Ο γιατρός λέει οπωσδήποτε να παίρνει epadoren μέχρι να εξαλειφθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι πολυ σημαντικο?? Λενε πρεπει το κρεβατακι τους να ειναι σε κλιση 30 μοιρες!!!! Το εχει κανει καμμια? Το υπολογισε? Γιατι 30 μοιρες, ειναι πααααρα πολυ ψηλα, ειναι αδυνατον να κρατηθει η μικρη χωρις να τσουλησει.... να φανταστειτε για τη δικη μας κουνια που ειναι 1,40 εκ, πρεπει να τη σηκωσουμε 78 εκατοστα απο το εδαφος!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι και εγω μια μανουλα που εχει περασει το σταδιο της παλινδρομισης απο την αρχη.Ο μπεμπης μου ειναι τωρα 6 μηνων και μετα απο αλλαγη 4 γαλατα καταληξαμε στο almiron ar.Μεχρι 4,5 μηνων ειχαμε σταθεροποιηθει στο humana αλλα ξαφνικα παλι αρχισαν οι αναγωγες.Εχουμε μετρια παλινδρομηση και η μαμα αρκετη υπομονη γιατι χρειαζεται.Το κρεβατι μας ειναι ακομα 30 μοιρες ανεβασμενο και ακομα τον κραταω αρκετη ωρα στα χερια για να ρευτει εως 2 φορες.Ευτυχως δεν καναμε μεχρι τωρα οισοφαγητιδα αλλα ο μπεμπης εχει συνηθησει πια τα χερια.Εχουμε αρχισει τις κρεμες και σημερα φαγαμε για δευτερη φορα χορτοσουπα.Με τα φρουτα και τη χορτοσουπα δε βγαζει ουτε σταγονα αναγωγη...αλλα με τη βανιλια μου κανει μεγαλη αναγωγη.Εχουμε αλλαξει ολες τις βανιλιες αλλα σε ολες τα ιδια.Δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.Λεω να αλλαξω το γευμα βανιλιας με γαλα.Ξερετε ποτε αραγε τελειωνει η ΓΟΠ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζακι εγω δεν το εκανα. Αυτο που εκανα (παντα ομως με την εγκριση του παιδιατρου) ηταν να την κοιμιζω στο ριλαξ μεχρι να "φτιαξει" καπως το προβλημα. Εμας μας βολεψε πολυ!

Kalospim ισως στο κανει αυτο με την κρεμα βανιλια γιατι συνηθως αυτες οι κρεμες φταχνονται αραιωνοντας τη σκονη με νερακι. Συνηθως λοιπον το νερακι προκαλει αναγωγες, αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω..). Τωρα σε ο,τι αφορα το ποτε φτιαχνει η ΓΟΠ... ειναι μεγαλη ιστορια. Συνηθως με την εισαγωγη στερεων τροφων βελτιωνονται! Και θα το δεις και μονη σου πως μεγαλωνοντας το παιδακι σου, θα ωριμαζει το πεπτικο του συστημα και καποια στιγμη θα σταματησει εντελως!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kalopsim..εχουμε ακριβως την ιδια εμπειρια..Ο μικρος μου ειχε μετρια παλλινδρομηση και ειχα αλλαξει αρκετα γαλατα ειχαμε σταθεροποιηθει σε frisolac comfort ωσπου γυρω στον 5ο μηνα ξανααρχισε και τελικα κατεληξα στο almiron ar1,almiron ar2 μεχρι το χρονο.Φαρμακο δεν εδωσα ποτε παντως ευτυχως γλιτωσαμε την οισοφαγιτιδα..

Λοιπον τα εχω γραψει και αλλες φορες αλλα απλα να επαναλαβω για να μην ανησυχεις.

Εμας οπως μας ειχε προετοιμασει η παιδιατρος ειχε μια εξαρση οταν ξεκινησαμε το ρυζαλευρο βανιλια και περιπου για 2 εβδομαδες(δεν εχει να κανει με τη μαρκα αν και εγω εδινα νουνου αλλα απο οτι μου ειπε και η παιδιατρος και η παιδογαστρεντερολογος ηταν αναμενομενη η επιδεινωση με την εισαγωγη της κρεμας και μετα θα εστρωνε οπως και εγινε) .Απο εκει και περα συνεχιστηκαν οι γουλιες αραια και που και μονο στο γαλα ωσπου κοπηκαν εντελως περιπου 7 μηνων και κατι.

Απο τοτε δεν εχω ξαναδει ποτε γουλια.

Βεβαια οι γιατροι μας επεμεναν οτι το θεμα λυνεται οριστικα στον χρονο ή μολις περπατησει το παιδι..για αυτο και συνεχιζαμε το αντιαναγωγικο μεχρι τους 12 μηνες και ας μην ειχαμε καμμια γουλια.

Πλεον ειναι περασμενα,ξεχασμενα για εμας και ευχομαι και για εσας συντομα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λίζα, κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό είχα με τον μικρό μου που συνέχεια γλιστρούσε προς τα κάτω, μέχρι που μου την έδωσε και 3 μηνών σταμάτησα να τον κοιμίζω με κλίση. Πρέπει να σου πω ότι τον βάζω και κοιμάται μπρούμητα, παρόλο που λένε ότι δεν κάνει, γιατί ήταν αδύνατο να κοιμηθεί πάνω από μισή ώρα όσες φορές προσπάθησα να τον βάλω πλάγια. Από τότε που άφησα επίπεδο το κρεβάτι δεν είδα κάποια διαφορά στις αναγωγές του. Έβγαζε και βγάζει 1-2 φορές την ημέρα -του δίνω αντιαναγωγικό γάλα βέβαια. Δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς βοηθάει η κλίση, πέρα ίσως του να μην πνιγεί, πράγμα που σε μας δε συμβαίνει ούτως ή άλλως εξαιτίας του τρόπου που κοιμάται. Θα ήθελα όμως κι εγώ να μάθω αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο γνωριζω για την κλιση. Πως γινεται δηλαδη για την αποφυγη πνιγμου. Παντως κι εγω οταν προσπαθησα να τη βαλω να κοιμηθει στην κουνια της (μιας που οπως εξηγω και παραπανω την κοιμιζα στο ριλαξ) κοιμοταν μονο οταν την τοποθετουσα μπρουμητα. Τωρα δε, που μπορει να γυρναει και μονη της, κοιμαται παλι μπρουμητα. Λετε να ανακουφιζεται το στομαχι της ετσι και γι' αυτο να το επιδιωκει?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ολα τα μωρακια αρεσει το μπρουμυτα το θεμα ειναι αν πρεπει να τα βαζουμε.

Εγω ειδα στην πραξη οτι το παιδι μπορει να κοιμαται μπρουμυτα απο τη στιγμη που θα μπορει να γυρισει μονο του ανασκελα.Ως τοτε το θεωρω πολυ επικινδυνο ειδικα αν εχει γουλιες..δε θελω να σας τρομαξω αλλα εγω μια φορα κατατρομαξα.. του ειχε ανεβει φαινεται η γουλια και εκεινος ειχε σηκωσει το κεφαλι ενω δεν μπορουσε ακομα να γυρισει και φυσικα ειχε κατακοκκινησει και...

Τελοσπαντων καλυτερα να το συζητησετε με τους γιατρους σας εξαρταται και ποσο βγαζει ενα παιδακι..

Μαμαδυο 1-2 φορες τη μερα ειναι λιγο ..εμας εβγαζε 1-2 φορες το μισαωρο και λιγο λεω..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι, τα μωρά που έχουν κολικούς και δυσκοιλιότητα, όπως ο δικός μου, είναι λογικό να βολεύονται μπρούμυτα. Εγώ πήρα την απόφαση να τον βάζω έτσι ύστερα από παρακολούθηση και γιατί το ένστικτό μου έλεγε ότι αυτό είναι καλύτερο για το παιδί μου, οπότε δεν μπορώ να το συστήσω σε άλλους. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι 2,5 μηνών ούτως ή άλλως είχα χάσει τον ύπνο μου, ήμουν συνέχεια από πάνω είτε για τις αναγωγές, είτε για να παρακολουθώ αν έχει βγει κανένα πόδι από τα κάγκελα (λόγω της κλίσης) ή αν έχει μπλεχτεί σε κανά μαξιλάρι, οπότε δεν μπορούσε εύκολα να πνιγεί (τον είχα δίπλα στο κρεβάτι μου φυσικά). Μόνο στις αρχές μου πνιγόταν, αλλά τότε κοιμόταν πλάγια με τάση να γυρνάει προς τα ανάσκελα, κι εγώ δεν ήμουν αρκετά υποψιασμένη γιατί δεν ήξερα τι έχει.

Όντως, Ρίτα79, από 2,5 μηνών μειώθηκαν πολύ οι αναγωγές γιατί ξεκίνησα να δίνω aptamil ar αλλά και είχα καταλάβει ότι η παλλινδρόμηση ήταν άμεσα συνδεδεμένη με τη δυσκοιλιότητα και ζήτησα λύση σ'αυτό το πρόβλημα. Ο γιατρός μου έδωσε ένα σιρόπι και μόνο όταν δεν το δίνω και περάσουν 2 μέρες χωρίς εκκένωση βγάζει περισσότερο. Μπορεί βέβαια να βοήθησε και το epadoren.

Παρεπιπτόντως, να πω στη Φαίη 1986 ότι ύστερα από έγκριση του γιατρού αγόρασα το Frisolac comfort. Θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες και θα σου πω. Μακάρι να γλιτώσουμε από κανά σιρόπι!

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι πολυ ταλαιπωρια γι αυτην να κοιμαται...γλυστρωντας! Την βρισκω καθε πρωι στα καγκελα, στη βαση του κρεβατιου, οπουδηποτε απο εκει που την αφησα και να γκρινιαζει. Φοβαμαι μην χτυπησει ασχημα το κεφαλακι της στα καγκελα καμμια μερα. Απο την αλλη οταν σου λενε οτι μπορει να πνιγει, τι να κανεις??

 

Αν καποια εχει να μου πει ποσο ανυψωσε το στωμα του μωρου (σε εκατοστα εννοω) σε κουνια 70Χ1,40 ας μου πει γιατι 80 ποντοι ειναι πααααρα πολλοι. Αν ειναι και το σηκωσω 80 ποντους εννοειται θα κοιμαται στην αλλη ακρη, στη βαση της κουνιας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε παιδι μου τοσο πολυ..εγω μια διπλωμενη κουβερτα ειχα βαλει απο κατω και ηταν μια χαρα...σα να ειναι δηλαδη το παιδακι σε μια ή σε δυο θεσεις απο το τελειως ξαπλωτο του ρηλαξ

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι ειχε δικιο ο αντρας μου οτι οι γιατροι που εγραψαν να ειναι το παιδι στις 30 μοιρες δεν εχουν ιδεα απο μαθηματικα....Σε κουνια 1,40, βγαινει οντως να σηκωσεις την αλλη ακρη του στρωματος στους 80 ποντους!!! Ειναι αδυνατον να το κανεις αυτο...αν δε, αποφασισεις να το κανεις στο μισο της κουνιας και να την βαλεις στην κορυφη της, ειναι 40 ποντοι, πολυ δυσκολο ακομα για να σταθει το μικρο...

 

Αυτο που λες μου φαινεται λογικο υψος, ετσι το εκανα κι εγω, απλα το μετρησα με μοιρογνωμονιο και ειναι μολις 7 (!) μοιρες....

Link to comment
Share on other sites

Μανικι τελικα αυτη η ΓΟΠ μεχρι και για τον υπνο! Παντως ας κανουμε και τον σταυρο μας που δεν εχουν τιποτα πιο σοβαρο τα παιδακια μας. Η ΓΟΠ αργα ή γρηγορα φευγει!

Μαμαδυο ελπιζω να σας βολεψει! Βεβαια θα σου ερθει καπως οταν πας να καθαρισεις τα μπιμπερο γιατι το συγκεκριμενο γαλα μυριζει καπως..... :lol: :lol:

Ελπιζω ομως να δειτε διαφορα! Περιμενω νεα σας!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

'Ασε Φαίη1986, και το Aptamil ar χάλια μύριζε. Και ξέρετε, τώρα το μωρό μου δε μυρίζει τόσο ωραία όσο το πρώτο μου που θήλαζα προφανώς εξαιτίας του γάλατος. Καλά θα μου πείτε, υπερβολές. Ας μην είχαν αυτό το έστω περαστικό προβληματάκι και τη μυρωδιά ποιος την προσέχει αφού τα μωράκια είναι μια γλύκα όπως και να'ναι. Συγγνώμη κι όλας για κάποια μαργαριτάρια που πετάω στα ελληνικά. Μόλις πρόσεξα ότι αντί για κένωση έγραψα εκκένωση. Διδάσκω εδώ και κάποια χρόνια αγγλικά, γράφω πολύ σπάνια ελληνικά και φαίνεται έχω πάθει σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως το frisolac comfort ειναι απο τα πιο μυρωδατα και ευγευστα αντιαναγωγικα..ολα τα μωρακια τρελαινονται..ειχα κανει γκαλοπ τοτε.

Ο δικος μου επινε απιστευτη ποσοτητα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για ποσότητα γάλατος, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και για κάτι άλλο. Πριν λίγες μέρες το μωρό κρυολόγησε -κόλλησε δηλαδή από τον αδερφό του. Ευτυχώς το ξεπέρασε σχετικά εύκολα. Για 2-3 μέρες όμως λιγόστεψε την ποσότητα που έπινε, αντί για 150 έπινε 100-120. Δε θυμάμαι να έβγαλε γάλα, παρά μόνο μία φορά ίσως. Μετά, δοκίμασα στα γεύματα που μετά από αυτά θα κοιμόταν να του δώσω 120. Πάλι δεν έβγαλε ενώ συνήθως έβγαζε 1-2 φορές την ημέρα. 'Ομως την ώρα που τον σταματούσα από το γάλα γκρίνιαζε για κανά δυό λεπτά κι έπρεπε να τον κάνω να ξεχαστεί με κάτι. Το πρωϊ σήμερα, του έδωσα πάλι 150 γιατί είχα τύψεις ότι δε χορταίνει αρκετά. Μετά όμως από κανά μισάωρο έβγαλε. Μήπως τελικά πρέπει τα μωράκια με παλλινδρόμηση να μη φτάνουν σε πλήρη κορεσμό γιατί μετά κάνουν αναγωγές;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω στον Μαριο ειναι οτι καθε φορα που αρχιζει να τρωει παραπανω σε ποσοτητα μετα αρχιζει η γκρινια και για καποιες ημερες ποναει και εχει εξαρση η παλινδρομηση. Γιαυτο μην τα πιεζετε, οσο μπορουν να φανε ειναι οκευ.

Και εμεις κοψαμε εδω και μια εβδομαδα το epadoren δοκιμαστικα να δουμε αν αντεχει χωρις αυτο. Δυσκολευεται λιγακι αλλα μεχρι στιγμης παει καλα. Συνεχιζει με το φρισολακ μετα απο 5 γαλατα που αλλαξαμε. Εχει δυσκοιλιοτητα παρα το φρισολακ που παιρνει και εχουμε περασει ολα τα ασχημα σταδια της παλινδρομησης. Υπηρχαν μηνες που οτι ετρωγε το εβγαζε αμεσως μολις προσπαθουσαμε να ρευτει. Ηταν τρελα εκεινη η περιοδος, ξεκιναγα να τον ταισω και με επιανε η καρδια μου. Σε καθε γευμα εκανε εμετο και αγωνιουσαμε αν θα επερνε κιλα γιατι ηταν και προωρος και του λειπανε.

 

Ακομα δεν εχουμε μπει σε κρεμες αλλα ελπιζω απο τον επομενο μηνα που θα μπει να παμε καλυτερα. Απο τους συνεχεις εμετους που εκανε μας εμεινε βεβαια το κουσουρι της αγκαλιας που εμαθε, γιατι τον ειχαμε συνεχεια ορθιο στην αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...