Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι. Υπαρχει περίπτωση κάποιο μωράκι να ζει γοπ ζωρις να βγάζει γουλιές; μικρός μ είναι σχέδον 5 μηνών γουλιές βγάζει που κ που αλλά μόνο 1 φορα τη μέρα συνήθως κ αυτό αν έχει φάει λαίμαργα. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι από νεογέννητο ακομα οταν είναι να ρευτει δείχνει να υποφέρει κ γκρινιάζει. Επίσης είναι γενικώς γκρινιάρης κ ψάχνω την αιτια μήπως πονάει καπου το παιδί. Θηλάζει αποκλειστικά. Πρόσφατα περάσαμε βρογχιολιτιδα κ μας έχει μεινει λίγος βήχας ο οποίος όμως είναι σχεδόν παντα μετά από ρέψιμο ακουγεται σαν να προσπαθεί να βγάλει βλεννες όμως. βάρος παίρνουμε πολυ καλό. Τι λέτε υπαρχει περίπτωση να έχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα να σου πω δεν γνωριζω αν οταν ενα μωρο που εχει γοπ πρεπει να κανει γουλιες.τον γιατρο τον εχεις ενημερωσει για ολα αυτα; γιατι πιο μικρο μπορει να ειχε και κολικους

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να σου πω δεν γνωριζω αν οταν ενα μωρο που εχει γοπ πρεπει να κανει γουλιες.τον γιατρο τον εχεις ενημερωσει για ολα αυτα; γιατι πιο μικρο μπορει να ειχε και κολικους

μέχρι 2 μηνών τη γκρινια την αποδιδαμε σε κολικους συμφωνα κ με την παιδίατρο μετά έγινε ένα ήρεμο παιδάκι που γκρίνιαζε μόνο οταν πεινούσε πάλι όμως απ' ότι θυμάμαι ζόρι όταν λίγο στο ρέψιμο αλλά επειδή ήταν σχετικά ήσυχος δεν εδωσα σημασία. Γυρω 3,5 μηνών αρρώστησε με μύξες κ βήχα που μας τράβηξε μέχρι πριν λιγες μέρες κ μας ο

Πέθανε στην γκρινια. Ελεγα ότι γκρινιαζε απ' το μπουκωμα αλλά βλέπω ότι κ τώρα που είναι καλα γκρινιάζει πολύ όμως! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί...ειπα στη γιατρό να ρον εξετάσει διεξοδικά μήπως βρει κάτι μου πε ότι δεν έχει τίποτα. Κ τα δόντια που πίστευα είναι μεν λίγο πρησμένα αλλά όχι κ για τόση γκρινια κατά την άποψη της πάντα. Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι τον ενοχλεί κ πέφτοντας πάνω στο θέμα έδω σκέφτηκα μήπως το ότι δείχνει να πονάει οταν είναι να ρευτει σημαίνει ότι μπορεί να έχει έστω κ ελαφριά γοπ. Δε θα χαμε θέμα με το βάρος όμως;

Link to comment
Share on other sites

nanana: Οπως εχω ξαναπει εμας η μικρη---θα γινει 5 μηνων τα Χριστουγεννα!--ειχε ανεκαθεν γοπ....στους 2 πρωτους μηνες που την θηλασα αλλα εδινα κ 1 φορα το βραδυ συμπληρωμα εβγαζε πολυ γαλα, σαν εμετο...και στον θηλασμο εγερνε προς τα πισω το κεφαλι της κ δεν ηθελε το στηθος...ομως βαρος παιρναμε πολυ!!!Γιαυτο κ η γιατρος μας δεν ειχε ανησυχησει...εγω ομως διαβασα τα συμπτωματα κ επεμενα για γοπ....κλεινοντας τον 2 μηνα , σε μια βδομαδα πηρε μονο 100γρ βαρος!!!εκλαιγε συνεχεια--κ εκτος του ωραριου των κολικν που δεν ειχε καθε μερα αλλα ανα 2 μερες περιπου----εψαχνα σαν τρελη να βρω νοσοκομειο για υπερηχο την επομενη κιολας μερα απο την μερα που εκλαιγε συνεχεια κ δεν σταματαγε με τιποτα!!!Ολα τα νοσοκομεια μου κλεινανε ραντεβου για μετα απο 2-3 μερες ή και βδομαδες....χρυσοπληρωσαμε τον υπερηχο 110ευρω στο μητερα---παρα πολυ καλη η γιατρος μας εξηγουσε το γαλα κ τις διΑΔΡΟΜΕς που κανει---και την ιδια μερα πηγα τις εξετασεις στη γιατρο κ ειδε οτι το γαλα παραμενει και αρκετη ωρα στον οισοφαγο...την επομενη χρησιμοποιησαμε κ ως τωρα βεβαια αντιαναγωγικο γαλα!!!Ειδαμε τρομερη βελτιωση!!Σταματησαν οι μεγαλες γουλιες, δεν κλαιει κ δεν καιγεται....δινουμε κ επαντορεν σιροπι για να μην καιγεται ο οισοφαγος!!!Τωρα αρχισε κ εμας την γκρινια λογω δοντιων--οχι πολυ η κακομοιρουλα---ειναι υπομονετικο παιδακι κ κλαιει μονο οταν ποναει πολυ---τα πανω δοντια μας ειναι ετοιμα---τα ουλα ειπε η γιατρος εχουν πρηστει πολυ!!!Και επειδη σφιγγεται αμα πονα, ισως να βγαζει κ καμια γουλια!!!Καπου διαβασα οτι οι γιατροι συγκρινουν τον πονο της οδοντοφυιας με τους πονους της γεννας!!!Μεχρι στιγμης κοιμομαστε ολο το βραδυ...ελπιζω να μην αλλαξει αυτο!!!Περαστικα ευχομαι...κ ολες οι γκρινιες μεσα στο προγραμμα ειναι αρκει να μην ταλαιπωρουνται τα μωρακια απο κατι ιατρικο θεμα---καμια μαμα δεν θελει να βλεπει το μωρακι της να γκρινιαζει....Α!ξεχασα να πω οτι εμας γκρινιαζει κ οταν νυσταζει κ αυτονανουριζεται μονη της καμια φορα!!!!Κανει κατι σαν "μμμ"!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε στελλι δε ξέρω εμένα παίρνει καλό βάρος γουλιές δεν έχει αλλά αυτό που πολλές φορές τον έχω αγκαλιά κ τον κανω βόλτες για να μη γκρινιάζει κ αυτος σφίγγεται κ μουγκρίζει μου κάνει ενόχληση ξςεω γω; έχω κι άλλο παιδί κ δεν αντεχω να χω όλη μέρα αγκαλιά πια τον μικρό νιώθω κ τύψεις γιατί ήδη έχει αρχίσει να αντιδράει με το δίκιο του ο μεγάλος. Δε θέλω να πιστέψω ότι απλά είναι γκρινιάρης γιαυτο ψάχνω αιτιες. Δεν παίρνει κ πιπίλα να ηρεμεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εμενα τα ιδια συμπτώματα είχε με αποκλειστικο θηλασμό και ηταν παλινδρόμηση, όταν δεν βγάζει γουλιές αναφέρεται από ότι έχω δει σαν "κρυφή" παλινδρόμηση. Από ότι μας είπες η γαστρεντερολόγος το peak της παλινδρόμησης ειναι στους 4,5-5 μηνες (δηλ. το 68% των βρεφών παρουσιάζουν σε αυτή την ηλικία ΓΟΠ). Οι οδηγίες ιδιες , εμεις παίρνουμε και epadoren .Εχει ηρεμησει αρκετά το μωράκι μας. προσοχή πάντως γενικά και σε αυτά που τρώει η μαμα οταν θηλάζει το μωρό γιατί πολλοί κολικοί η γκρίνιες οφείλονται σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas simera ekana eggrafi sto forum....o mikros mas exei γοπ απ τοτε που γεννηθηκε 5ημερων καναμε υπερηχο κ το διαπιστωσαμε....δε μας δωσανε σιροπακι δοκιμαζουμε γαλατα αλλα βοηθησαν αλλα οχι 3μηνων ημαστε τρωμε 240μλ ανα 2ωρο εχει νευρικοτητα αστατο υπνο κ δυστυχως παρολο που τρωει πολυ δεν πηρε τα αναμενομενα γραμμαρια τωρα ημαστε σε φαση που θα ψαξουμε της πιθανες αιτιες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να κάνω μια ανόητη ερώτηση; Η οισοφαγίτιδα είναι το ίδιο με την γοπ; Εμάς το μωρό μας είναι 3 μηνών. Στην αρχή έπινε το γάλα κανονικά και χωρίς προβλήματα...Ελάχιστες γουλίτσες πού και πού αλλά τίποτα ανησυχητικό. Μετά έκανε δυσκοιλιότητα και ψάχναμε το κατάλληλο γάλα γι'αυτήν. Την είχαμε καταβρεί με το frezylac pro digest το οποίο δυστυχώς η εταιρεία το σταμάτησε γιατί δεν το αγόραζαν πολλοί... Από τότε άρχισαν τα προβλήματα... Αρχίσαμε almiron comfort χειρότερα...Έκανε κακά ανά τρεις μέρες και πολλές γουλιές... Μετά της δώσαμε το frezylac ok. Τα ίδια και χειρότερα...Φουσκώματα, αέρια, γουλιές, γκρίνια (πολλή γκρίνια), πράσινα κακά.. Παράλληλα κάναμε και το εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα και εκεί τα πράγματα χειροτέρευσαν... Το παιδί έτρωγε με δυσκολία και πάντα με γκρίνια. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το γάλα σε συνδυασμό με το εμβόλιο...Πήρα και την παιδίατρο και μου είπε να το αφήσουμε μια βδομάδα...Τις τελευταίες δύο τρεις μέρες όμως έκλαιγε πάρα πολύ όταν την τάιζα σε σημείο να μην μπορώ να την ταίσω πια...Έτσι την πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι είναι οισοφαγίτιδα...Μας έδωσε κ Epadorene για πρωί και βράδυ και μας άλλαξε το γάλα σε S26 HA...Ελπίζω να σταματήσει η γκρίνια και να καταλήξουμε τελικά σε ένα γάλα γιατί με έχει κουράσει όλο αυτό...Δεν μπορούμε να το χαρούμε το μωρό μας...Μέχρι πότε όμως θα της το δίνουμε το σιρόπι ξέρετε;;

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα

ο μικρός μας είναι 4 μηνών

τον πρώτο μήνα τον θήλαζα αλλά μετά λόγω διαφόρων προβλημάτων αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το νοσοκομειακό θήλαστρο και να του δίνω πάλι το δικό μου αλλά με το μπιμπερό

έχει γίνει διάγνωση ΓΑΠ, έχουμε κάνει υπέρηχο και είναι μέτριας μορφής, δεν έχει εμετούς αλλά όλα τα συμπτώματα της ΓΑΠ, άρχισε να έχει άρνηση στο φαγητό, να κλαίει, να τεντώνεται συνέχεια και να δείχνει ότι υποφέρει με αποτέλεσμα να έχουμε πρόβλημα με το βάρος του. η διάθεση του δεν άλλαξε ποτέ, πάντα ευδιάθετος, χαρούμενος, εκτός βέβαια από την ώρα του φαγητού

τα πιο ευχάριστα γεύματα φυσικά τα είχαμε όταν ήταν νυσταγμένος

είχε γίνει απρόβλεπτος, δεν ξέραμε πότε θα φάει ευχάριστα και πότε θα διαρκέσει το γεύμα μας πάνω από μία ώρα

ξεκινήσαμε το epadoren μετά από οδηγίες της παιδιάτρου μας αλλά επειδή στην αρχή δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα επισκεφτήκαμε και μια παιδογαστρεντερολόγο η οποία μας συστησε το nexium που είναι σε φακελάκια για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα εφόσον το μωρό μας υπέφερε

αρχικά φοβήθηκα να το πάρω γιατί διάβασα στις οδηγίες ότι δεν πρέπει να δοθεί σε παιδιά μικρύτερα του 1 έτους ή των 10 κιλών. να τονίσω εδώ ότι το αγοράκι μας είναι σχεδόν 5600, σήμερα είναι να τον ξαναζυγίσουμε

πήγαμε κάπως καλύτερα με το σιρόπι και φτάσαμε σε πολύ καλό επίπεδο, έτρωγε για κάποιο διάστημα πολύ ικανοποιητικά, χωρίς ενοχλήσεις και είπαμε ότι λύσαμε το πρόβλημα μας. δυστυχώς τα προβλήματα ξαναάρχισαν, αυξήσαμε την δόση αλλά πάλι τίποτα

η γαστρεντερολόγος μας είπε ότι δεν υπάρχει άλλη λύση παρά να πάρουμε το nexium, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ότι στην Αγγλία και την Αμερική το χρησιμοποιούν συνέχεια σε βρέφη, ότι έχουν καταργήσει το epadoren γιατί συνήθως δεν έχει αποτέλεσμα

εγώ βέβαια σαν μαμά που ανησυχεί, χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητώ τους ειδικούς θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω

σήμερα το ξεκινήσαμε το φάρμακο αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν κάποια από εσάς έχει χρειαστεί να δώσει αυτό το φάρμακο στο μωρό της

πραγματικά η γνώμη άλλων μαμάδων θα με βοηθούσε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Dama εγώ της δίνω το Epadorene τώρα δύο μέρες και μπορώ να πω ότι είδα αποτελέσματα...Δεν κλαίει όταν την ταΐζω και έχει αρχίσει και πίνει μεγαλύτερες ποσότητες..Αρχίζει δηλαδή και επανέρχεται μάλλον...Η παιδίατρος μας είπε ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις για την ΓΟΠ. Εμάς μάλλον είναι ακόμα ελαφριά...Θα σου έλεγα να ρωτήσεις το φαρμακοποιό να δεις τι θα σου πει κ αυτός αλλά αν δεις κ έχει αποτέλεσμα και σε διαβεβαιώνει και ο γιατρός τότε μην το σκέφτεσαι... Αρκεί να κάνει καλό στο παιδί σου. Εκείνο θα σου δείξει αν το βοηθάει ή όχι...Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...εύχομαι περαστικά και να επανέλθουν γρήγορα τα μωράκια μας γιατί είναι κρίμα να μην μπορούμε να τα χαρούμε σ' αυτήν την ηλικία... Εμένα είναι το πρώτο μου, δυσκολεύτηκα να την κάνω και γενικά όλα ανάποδα της πάνε από την αρχή...Στενοχωριέμαι αλλά σκέφτομαι ότι είναι όλα περαστικά οπότε παίρνω κουράγιο...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ θετικό Kiki_86 ότι είδες αποτέλεσμα σε 2-3 ημέρες, λογικά η μικρή σου έχει ευτυχώς μικρό θέμα

βάρος παίρνει κανονικά;

εμείς έχουμε αγχωθεί με το θέμα του βάρους, ενώ στην αρχή πήγαινε πολύ καλά και η ανάπτυξη του ήταν ραγδαία, από όταν άρχισε το πρόβλημα άρχισε να μην παίρνει το απαιτούμενο βάρος:cry:

κάθε μέρα με το άγχος πόσα ml θα καταναλώσει, κάθε εβδομάδα και ακόμα πιο συχνά με το άγχος της ζυγαριάς

είναι τόσο χαρούμενος και γελαστός, είναι τόσο παιχνιδιάρης αλλά πλέον, πάνω από τα μισά γεύματα του τα θυμίζουμε

ειδικά αυτές τις ημέρες τρώμε με κουκλοθέατρο και τραγούδια και με ότι μπορείς να φανταστείς για να του αποσπάσουμε την προσοχή και να καταφέρει να ολοκληρώσει κάποια γεύματα

είχα ρωτήσει την φαρμακοποιό, είναι γνωστή μου, θυμάται να το έχει δώσει το φάρμακο (εσομεπρζόλη είναι η ουσία) και για άλλα μωρά αλλά δεν θυμάται αν ήταν πάνω του έτους που γράφουν οι οδηγίες

γενικά είναι σε έλλειψη αυτό το φάρμακο, να φανταστείς ότι μέχρι να μου απαντήσει η γνωστή είχα πάρει ακόμα 7 φαρμακεία και κανένα δεν το είχε αλλά ούτε οι προμηθευτές τους το έβρισκαν

θα το δοκιμάσω λίγες ημέρες και αν δε δω αποτέλεσμα θα γυρίσω στο σιρόπι που είναι πιο ήπιο και θα δούμε τι άλλο θα κάνουμε

εξάλλου, επειδή είναι πολύ πιθανό να έχει γκρίνια και άρνηση για φαγητό πλέον και από τα δόντια του μπερδεύονται τα πράγματα

πάντως η γαστρεντερολογος, η οποία είναι πολύ ευγενική και αναλυτική προσπαθεί να με έχει καθυσηχάζει σχετικά με το φάρμακο, αλλά όταν διαβάζεις ότι δεν έχουν γίνει ακρετές μελέτες για τόσο μωρά και δεν επιτρέπεται να το δώσεις δεν αγχώνεσαι σαν γονιός αν κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου;

μέχρι στην Αγγλία έφτασα να πάρω τηλέφωνο, σε μία παιδίατρο που είναι φίλη φίλης

 

αχ να μπορούσαν τα γλυκούλια μας να μας πουν τι έχουν να τα βοηθήσουμε, όταν είναι ήρεμος και τρώει τι μεγάλη ευτυχία που νιώθω, σαν να τρώω εγώ!

το πρώτο μας είναι και σ εμάς

 

κουράγιο και όλα θα πάνε καλά

σίγουρα είναι περαστικά

κουράγιο και σ εσένα και εύχομαι να το ξεπεράσετε εντελώς

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι τώρα 3 μηνών και μιας εβδομάδας...Στα κιλά της είναι καλά, 5600. Δυο τρεις μέρες μόνο δεν έτρωγε καλά επειδή ούρλιαζε..Μετά την πήγαμε στην παιδίατρο και μας έδωσε το σιρόπι και από τότε άρχισε να επανέρχεται σιγά σιγά...Όχι ότι είναι όμως και τελείως ήρεμη...Της δίνουμε το σιρόπι 8 το πρωί και κατά τις 4 το απόγευμα αρχίζει πάλι γκρίνια...Ίσως πρέπει να της το αυξήσουμε σε 3 φορές τη μέρα...Αλλά δεν ξέρω μήπως έχει και κολικούς. Και το γάλα που μας έδωσε δεν ξέρω πάλι αν της κάνει...Έκανε κακά χθες στις 8 το πρωί και σήμερα είναι 12 και τίποτα ακόμα... Μακάρι να μπορούσαν να μας πουν τι έχουν... Όσο για το θέμα σου αφού στο λέει παιδογαστρεντερολόγος είναι ο πιο ειδικός από όλους...Αν δεις αποτέλεσμα μη φοβάσαι...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς να φανταστείς του δίναμε από την αρχή 3 φορές την ημέρα! Ίσως πρέπει να συζητήσεις με παιδίατρο να αυξήσετε τις δόσεις

Πάλι καλά που δεν έχετε πρόβλημα με το βάρος της, ελπίζω να βρει και το αγοράκι μας τους ρυθμούς του

τα μισά γεύματα γίνονται με απίστευτο κόπο και γενικά υπολλείπεται στο βάρος:cry::cry:

Έχεις δίκιο, πρέπει να δείξω εμπιστοσύνη στην ειδικό, το έψαξα όσο μπορούσα και δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο, πραγματικά εύχομαι να δούμε διαφορά,

μακάρι να αρχίσει να τρώει ευχάριστα και να πάρει το βάρος που του λείπει

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αυτον τον μηνα πηραμε μονο 250 γραμμαρια και τρωμε παρα πολυ αλλα πολλες αναγωγες βρε κοριτσια.....ρεψιμο πολυ....ανησυχο υπνο μεχρι αηδιας......κλαμα στο φαγητο.....και τεντωμα του κορμου και κανει πισω το κεφαλακι της....συνεχεια......

 

Αυτες τις μερες κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη....και αν ειναι αρνητικες θα παω σε παιδογαστρεντερολογο....θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω σε ποιον ακομα.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αυτον τον μηνα πηραμε μονο 250 γραμμαρια και τρωμε παρα πολυ αλλα πολλες αναγωγες βρε κοριτσια.....ρεψιμο πολυ....ανησυχο υπνο μεχρι αηδιας......κλαμα στο φαγητο.....και τεντωμα του κορμου και κανει πισω το κεφαλακι της....συνεχεια......

 

Αυτες τις μερες κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη....και αν ειναι αρνητικες θα παω σε παιδογαστρεντερολογο....θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω σε ποιον ακομα.....

 

Καλημέρα,

το άγχος της ζυγαριάς το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το αντημετωπίζουμε και εμείς. δεν έχουμε εμετούς καθόλου αλλά προφανώς από την παλινδρόμηση έχει πάθει οισοφαγίτιδα και έχει άρνηση να φάει, καταλαβαίνεις, κλάματα, γκρίνεις, παραμύθια κτλ

ξεκινήσαμε με epadoren, κάτι έγινε μετά από 1 μήνα, μετά πάλι τα ίδια, αυξήσαμε δόση, πάλι τα ίδια, πήραμε το nexium με κρύα καρδιά γιατί είναι πιο δυνατό και αναμένουμε...δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε

 

στην δική σου περίπτωση όμως το μωράκι σας έχει όρεξη να είναι καλά και τρώει πολύ, οπότε, λογικά το πρόβλημα του βάρους έρχεται από τις αναγωγές

θηλάζεις? διαφορετικά από όσο έχω ακούσει από γνωστούς υπάρχουν αντιαναγωγικά γάλατα τα οποία είναι πιο βαριά, αυτά νομίζω μπορεί να τα συστήσει ακόμα και η παιδίατρος

βέβαια καλά θα κάνεις όπως λες να δεις ειδικό για το θέμα

 

εύχομαι να σας πάνε όλα καλά, δεν το έχω βιώσει αλλά πραγματικά και οι εμετοί πρέπει να είναι πολύ δύσκολοι κατάσταση

χαίρεσαι να βλέπεις το μωρό σου να τρώει με όρεξη και τρέμει η καρδιά σου πόσο από το γαλατάκι που κατανάλωσε θα μείνει στο στομαχάκι του και πόσο θα το βγάλει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν θηλαζω....

Οντως τρωει πολυ αλλα και πολυ γκρινια εχουμε και δεν ξερω πλεον τι συμβαινει....σημερα πηραμε αποτελεσματα απο τα ουρα και ευτυχως ειναι αρνητικα.....αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τι μπορει να συμβαινει.....αφου δεν ειναι ουρολοιμωξη και καταληγω στο συμπερασμα οτι πρεπει να επισκεφθω ΑΜΕΣΑ εναν παιδογαστρεντερολογο.....

 

Ευχομαι και για εσας περαστικα γρηγορα....

 

Εσεις κανατε υπερηχο???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας μιλησαν οι γιατροί σας για την περίπτωση (που ειναι πολύ μεγάλη) να οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που τρώει η μαμα? Δοκιμάστε να μην τρώτε για 2-3 μέρες γαλακτοκομικά (καθόλου όμως) και θα δειτε μεγάλη διαφορά .Πήραμε κι εμεις το επαντορεν αλλα μόνο οταν περασε ενας μηνας αποχή (της μαμας) από γαλακτοκομικά του πέρασε εντελώς (τζάμπα πέρναμε το επαντορεν).

ΔΟκιμάστε το εστω και για λιγεσ μερες....υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να διορθωθούν όλα, δε χάνετε και τίποτα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας μιλησαν οι γιατροί σας για την περίπτωση (που ειναι πολύ μεγάλη) να οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που τρώει η μαμα? Δοκιμάστε να μην τρώτε για 2-3 μέρες γαλακτοκομικά (καθόλου όμως) και θα δειτε μεγάλη διαφορά .Πήραμε κι εμεις το επαντορεν αλλα μόνο οταν περασε ενας μηνας αποχή (της μαμας) από γαλακτοκομικά του πέρασε εντελώς (τζάμπα πέρναμε το επαντορεν).

ΔΟκιμάστε το εστω και για λιγεσ μερες....υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να διορθωθούν όλα, δε χάνετε και τίποτα ετσι δεν ειναι?

 

Εγώ γενικότερα στις αρχές, κατόπιν οδηγιών συμβούλου θηλασμού, έτρωγα μόνο κατσικίσιο γάλα και πρόβειο γιαούρτι. αργότερα έβαλα το αγελαδινό κανονικά στη διατροφή μου.

 

όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα κάναμε υπέρηχο διαπιστώθηκε ότι έχει παλινδρόμηση ο μικρούλης μας μέτριας μορφής.

 

το υποψιαζόταν η παιδίατρος γιατί είχε όλα τα συμπτώματα, έστριβε το κεφάλι του όταν κοιμόταν, τέντωνε το κορμί του όταν έτρωγε, τίναζε το κορμάκι του, έτρωγε μόνο νυσταγμένος ή στον ύπνο του, τρελή γκρίνια, κλάμα κ.τ.λ.

παρόλα αυτά έκοψα τα γαλακτομικά γενικότερα για 2 εβδομάδες, δηλαδή δεν έτρωγα οτιδήποτε μπορούσε να περιέχει γάλα, αλλά τίποτα

η γαστρεντερολόγος μου είπε πως δεν είχε νόημα να στερούμαι άλλο, αν έφταιγε αυτό θα είχε ηρεμήσει. επίσης η παιδίατρος μου είπε ότι αν είχε κάποια αλλεργία θα έβγαζε κάποια κοκκινίλα, θα είχαμε γενικότερα κάποιο δείγμα

 

τι να πω, να ξαναδοκιμάδω να τα κόψω όλα για δεύτερη φορά?? έχει νόημα?

πάντως αν είχε αλλεργία δε θα είχε πρόβλημα σε όλα τα γεύματα του;

ο μικρός μας μπορεί 2 συνεχόμενα γεύματα να φάει κανονικά και ξεγελιόμαστε ότι πάμε καλύτερα και μετά στο επόμενο γεύμα να γίνεται χαμός

 

θα δούμε πως θα πάει με το καινούργιο φάρμακο...μακάρι να ηρεμήσει και γενικότερα μακάρι να ηρεμήσει τελείως με τις στερεές τροφές

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θηλαζω....

Οντως τρωει πολυ αλλα και πολυ γκρινια εχουμε και δεν ξερω πλεον τι συμβαινει....σημερα πηραμε αποτελεσματα απο τα ουρα και ευτυχως ειναι αρνητικα.....αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τι μπορει να συμβαινει.....αφου δεν ειναι ουρολοιμωξη και καταληγω στο συμπερασμα οτι πρεπει να επισκεφθω ΑΜΕΣΑ εναν παιδογαστρεντερολογο.....

 

Ευχομαι και για εσας περαστικα γρηγορα....

 

Εσεις κανατε υπερηχο???

 

Και εμείς κάναμε υπέρηχο και επιβεβσιώσαμε την παλινδρόμηση

δεν είναι καθόλου επώδυνο, πραγματικά να το κάνεις πριν πας στην παιδογαστρεντερολόγο γιατί σίγουρα θα σε στείλει.

εννοείται πως κάναμε και εμείς εξετάσεις για ουρολοίμωξη, 2 φορές μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις αυτα τα συμπτωματα εχουμε....και εμενα τρωει 2 γευματα καλα και μετα χαμος....ρευεται κυριολεκτικα καθε 5 λεπτα....και βγαζει ποσοτητα ειτε γαλα ειτε κρεμα ειτε φαγητο.....

 

Τον υπερηχο που τον κανεις??? εγω νομιζα τον κανει ο παιδογαστρεντερολογος......

 

Μακαρι ολα να διορθωθουν......γιατι αγχωνομαι πολυ και πανω απο ολα ταλαιπωρειται το μωρο.....και ολο ειμαστε στην τσιτα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οντως αν ειχε αλλεργια μαλλον θα εμφανιζε καποιοεξανθημα η εκζεμα η κοκκινιλα......οπως ειπε και η παιδιατροσ αλλα δεν χανεις τπτ να ξαναδοκιμασεις να τα κοψεις....καμια φορα δεν ξερεις.....

 

Ευχομαι περαστικα μας.....

 

Παντως εγω με τις στερεες ειδα διαφορα προς το χειροτερο δυστυχως και ηταν αυτο που με εβαλε σε περισσοτερες υποψιες.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οντως αν ειχε αλλεργια μαλλον θα εμφανιζε καποιοεξανθημα η εκζεμα η κοκκινιλα......οπως ειπε και η παιδιατροσ αλλα δεν χανεις τπτ να ξαναδοκιμασεις να τα κοψεις....καμια φορα δεν ξερεις.....

 

Ευχομαι περαστικα μας.....

 

Παντως εγω με τις στερεες ειδα διαφορα προς το χειροτερο δυστυχως και ηταν αυτο που με εβαλε σε περισσοτερες υποψιες.....

δεν είναι απαραίτητο να σου δείξει κάτι δερματικό. εμένα ο μικρός μου σεν έβγαλε ποτέ το παραμικρό στο δέρμα του,οι εξετάσεις του καθαρές αλλά και παλλινδρόμηση έκανε και αλλεργία είχε. τα δικά μας συμπτώματα σχετίζονταν με γαστρεντερολογικού τύπου διαταραχές. η αποχή τον βοήθησεα ρκετά. περαστικά σας και καλό κουράγιο

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο για εμβόλιο

θα το ξανακουβεντιάσουμε, έχετε δίκιο, δεν χάνω κάτι να ξαναδοκιμάσω!!!

η παιδίατρος δεν μου είπε ότι σίγουρα θα έπρεπε να έχει κάτι δερματικό, απλά ότι στις περισσότερες φορές τυχαίνει και αφού τα είχα σταματήσει και για 2 εβδομάδες περίπου, λογικά αν έφταιγε αυτό θα έπρεπε να είχε ηρεμήσει

 

αν πάντως ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πετάξω και όλο το γάλα που με τόσο κόπο του έχω μαζέψει για το μέλλον!!!!! τι να κάνουμε, πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό έτσι ώστε, αν υπάρχει αλλεργία να προσπαθήσω να του μαζέψω όσο μπορώ καινούργιο χωρίς να τρώω γαλακτοκομικά

 

τον υπέρηχο δεν τον κάνει ο παιδογαστεντερολόγος, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ

εμείς, κατόπιν οδηγιών της παιδιάτρου το κάναμε πριν κλείσουμε ραντεβού με γαστρεντερολόγο, πήραμε τηλέφωνο σε μία κλινική και ζητήσαμε να κάνουμε υπέρηχο στομάχου - οισοφάγου (αν δεν κάνω λάθος) εννοείται πως αν πεις υπέρηχο για ΓΟΠ κατευθείαν θα καταλάβουν

μίλα με την παιδιατρό σου ή ψάξε μόνη σου για να κάνεις

πάντως να ξέρεις ότι θα πρέπει να είναι νηστικό το παιδάκι όταν πας και να το ταίσεις εκεί γιατί αυτή η εξέταση γίνεται με γεμάτο στομάχι για να μπορούν να τσεκάρουν την παλινδρόμηση

 

γιατί με τις κρέμες έγινε χειρότερα; έκανε πιο έντονους εμετούς ή δεν της άρεσαν και δεν έτρωγε; εμείς πραγματικά σε αυτό ελπίζουμε γιατί από ότι είδα, τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση τα φάρμακα έχουν παροδικά αποτελέσματα

βρε κορίτσια, πόσο άσχημα αισθάνομαι που το αγοράκι μας είναι μόνο 4 μηνών και ταλαιπωρείται με μία από τις βασικές του ανάγκες, να μπορέσει να πιει το γαλατάκι του, επίσης πόσο άσχημα μου κάθεται που παίρνει φάρμακο και μάλιστα πιο βαρύ...

 

να περάσουν γρήγορα όλα και να γίνουν τα μωράκια μας καλά

σήμερα πήγαμε πολύ καλύτερα, για να δούμε αύριο και φυσικά ένας ακόμα αυστηρός κριτής θα ειναι η ζυγαριά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....εχω ειχα την εντυπωση οτι πας στην παιδογαστρεντερολογο και αυτη συστημει υπερηχο στομαχου κλπ...εγω ειμαι απο δραμα και παιδογαστρεντερολογο εχει μονο θεσσαλονικη πιο κοντα μας.....οποτε να πηγαινα να εκαμνα υπερηχο στη δραμα σε καποιο κεντρο και μετα να τον πηγαινα στην παιδογαστρεντερολογο???

 

Χειροτερα εγινε με τις στερεες οχι γιατι δεν τρωει, απεναντιας τρωει αλλα εγω περιμενα οτι θα καθονται στο στομαχακι της αλλα αυτη και παλιτα βγαζει μετα που θα ρευτει η και μετα απο καμια ωρα.....η και περισσοτερο απο ωρα....

 

Αφου την δινω το πρωι γαλα και το βγαζει το μεσημερι....και της ερχεται ολο μπροστα στο στομα.....γεμιζει το στομα και πεφτει και εξω.....ειμαστε 7 μηνων και 10 ημερων και ειλικρινα φοβαμαι να μην την αφησω χωρις ρεψιμο.....εχω παρει μεγαλη φοβια γιατι ειμαι σιγουρη οτι αν δεν ρεφτει τοτε ειναι που θα τα βγαλει ολα.....

 

Να δουμε τι θα κανουμε με τα μωρα μας.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κι εμεις μάλλον ήπια ΓΟΠ, υπέρηχο δεν κάναμε γιατι και να το εξακριβώσει δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα :(

βάρος παίρνει γύρω στα 550γρ το μήνα.

Έχω κόψει γαλακτοκομικά 2,5 μήνες και σταμάτησαν οι μεγάλες ρουκέτες και οι εμετοί, όσες φορές έσπασα την αποχή έστω και με μια κουταλιά τούρτα κτλ την άλλη μέρα μάζευα εμετούς :( Η παιδιάτρος λέει αποκλείεται να ειναι απο αυτο αλλα δυστυχώς εγω διαπίστωσα σχέση. Πέραν των γαλακτοκομικών επηρεάζει και το κακάο πολύ, χτες ηπια ρόφημα με σογια και κακάο και το βράδυ γκλουκ μου τα έβγαλε και πονούσε η κοιλίτσα της. Καταλαβαίνω πότε κάτε την πειράζει γιατι θα το έχω καταναλώσει σε μικρές ποσότητες και θα την επηρεάσει μονο για 2-3 γεύματα, μετά ξαναγυρνάει στις γουλιές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...