Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

γεια σας κορίτσια! εμένα η δική μου βγάζει ακόμα γουλίτσες, αλλά μπορεί να το κάνει και λίγο πριν να ξαναφάει, οπότε το λυπάται η ψυχή μου το καημενούλι μου. Έχει όρεξη και είναι φαγανή. πίνει από 240 ml πρωί, μεσημέρι, βράδυ, τα φρουτάκια της το δεκατιανό και όλη την κρέμα ρυζάλευρο της holle το απόγευμα, το οποίο φτιάχνω με γάλα.παίρνει βάρος και στην ανάπτυξη είναι ο.κ.

Δυστυχώς εκεί που πάω να της δώσω το γάλα, μου έχει κάνει πολλές φορές λόξυγκα στα καλά καθούμενα ή ρέψιμο μετά από 3.30 ώρες ή γουλίτσες. μερικές φορές κάνει κάτι αγκομαχητά, εκεί που παίζει όμορφα και ωραία στο πάρκο της και τότε την σηκώνω για να ρευτεί ή να κατεβάσει τις γουλίτσες ή να τις βγάλει.

περίμενα ότι με την εισαγωγή στις στέρεες θα είχαμε βελτίωση, αλλά επί της ουσίας έχει γίνει πιο εύκολο μόνο το ρέψιμο. οι γουλίτσες μειώθηκαν ελάχιστα, αλλά η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να κρατήσει το πρόβλημα μέχρι να γίνει ενός έτους.

τί τραβάνε κι αυτά τα ψυχουλάκια για να μεγαλώσουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα! τις τελευταιες δυο μερες εχω προβληματιστει πολυ και θα ηθελα να κανω μερικες χαζες ερωτησεις. η μικρη μου ειναι 20 ημερων και μετα απο καθε γευμα δειχνει να δυσανασχετει εντονα μεχρι να ρευτει. πολλες φορες μαλιστα κανει και γουλιες αρκετη ωρα μετα το γευμα. πως μπορω να καταλαβω αν εχει γοπ ή αν συμβαινει κατι αλλο? τα παιδια με γοπ μπορει να ξεκινησουν να κλαινε ξαφνικα σε ασχετη στιγμη? το ρωταω αυτο γιατι μεχρι πριν απο μερικες μερες πιστευα οτι φταινε οι κολικοι για την ταλαιπωρια που περναει. α! και μεσα στον πανικο που δε μπορω να τη βοηθησω, οποτε δειχνει να δυσανασχετει και να τρωει χερια και ρουχα εγω τη θηλαζω νομιζοντας οτι μπορει να πειναει. μηπως ομως αυτο ειναι φαυλος κυκλος γιατι παλι βαραινω το στομαχι της και φτου κι απο την αρχη? καθε γνωμη σεβαστη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! τις τελευταιες δυο μερες εχω προβληματιστει πολυ και θα ηθελα να κανω μερικες χαζες ερωτησεις. η μικρη μου ειναι 20 ημερων και μετα απο καθε γευμα δειχνει να δυσανασχετει εντονα μεχρι να ρευτει. πολλες φορες μαλιστα κανει και γουλιες αρκετη ωρα μετα το γευμα. πως μπορω να καταλαβω αν εχει γοπ ή αν συμβαινει κατι αλλο? τα παιδια με γοπ μπορει να ξεκινησουν να κλαινε ξαφνικα σε ασχετη στιγμη? το ρωταω αυτο γιατι μεχρι πριν απο μερικες μερες πιστευα οτι φταινε οι κολικοι για την ταλαιπωρια που περναει. α! και μεσα στον πανικο που δε μπορω να τη βοηθησω, οποτε δειχνει να δυσανασχετει και να τρωει χερια και ρουχα εγω τη θηλαζω νομιζοντας οτι μπορει να πειναει. μηπως ομως αυτο ειναι φαυλος κυκλος γιατι παλι βαραινω το στομαχι της και φτου κι απο την αρχη? καθε γνωμη σεβαστη!

 

Πολλα μωρακια σε αυτη την ηλικια εχουν γουλιτσες.Φυσιολογικα εχουν παλινδρομιση σε αυτη την ηλικια μιας και ακομα δεν εχει ωριμασει το γαστεντερολογικο του συστημα. Αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι να δεις εαν περνει βαρος (αυτο ειναι πολυ βασικο), εαν κανει ρουκετοειδεις εμετους και εαν πνιγετε. Συνηθως κλαινε ή ειναι ανησυχα αμεσως μετα το γευμα και οχι σε ασχετη ωρα. Αυτα ειναι καποια απο τα συμτωματα της νοσου.Αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι α) να αφηνεις το μωρακι να ρευτει και β) να μην του δινεις πολυ γαλα, σε αυτη την ηλικια το καθε γευμα θα πρεπει να ειναι γυρω στα 80 ml την φορά.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω erma79 για την αμεση απαντηση. μαλλον η μικρη εχει ενα συνδυασμο γοπ-κολικων-και τρελλης μανας που τη θηλαζει συνεχεια!!! η πλακα ειναι οτι δε θεωρουμαι νεα μαμα αφου εχω κι αλλο ενα παιδακι 5 χρονων, το οποιο ομως δε μου ειχε παρουσιασει τιποτα απολυτως σα μωρο. τι να πεις! οσο ζεις μαθαινεις!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο μικρός εμφάνισε από τις 5 πρώτες ημέρες ΓΟΠ. Εκανε φοβερές ρουκέτες και απίστευτο κλάμα. Κοπάναγε χέρια και πόδια !!! Καναμε υπέρηχο ισοφάγου - στομάχου και είδαμε ότι υπάρχει ευρεία ΓΟΠ. Του αλλάξαμε το γάλα και από απταμιλ 1 του δίνουμε απταμιλ αρ. Είδαμε σημαντική βελτίωση ΄μέσα στην πρώτη βδομάδα. Το παιδί το κοιμίζουμε πάντα με το στρώμα να έχει κάποια κλίση. Εχουμε βάλει από κάτω ένα μεγάλο μαξιλάρι. Και στην αλλαξιέρα έχω πάντα κάτω από το κεφαλάκι του ένα μαξιλαράκι. Το ίδιο και στο γυμναστηριάκι που του πήραμε πριν μερικές ημέρες. Παρόλο ότι παίρνουμε ar το παιδί κάποιες φορές μας κάνει μεγάλες γουλιές και βγάζει κραυγές στα καλά καθούμενα. Ρεύεται 2-3 φορές μετά το γεύμα. Αλλες πάλι φορές αργεί να ρευτεί και τον κρατάμε και 1 ώρα αγκαλιά και αμέτρητα πήγαινε - έλα. Το κακό είναι ότι δεν θέλει να κοιμάται στο πλάι και αν και είναι 2 μηνών μου γυρίζει ανάσκελα τις τελευταίες ημέρες. Εάν πάω να τον γυρίσω πλάι ξυπνάει και χαλάει τον κόσμο. Οπότε τον αφήνω ανάσκελα και έχω το νου μου συνεχώς με ενδοεπικοινωνία και ακούω ακόμα και την ανάσα του. Τη νύχτα κοιμάμαι δίπλα στην κούνια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς παράλληλα έχει και κολικούς και περάσαμε δραματικό Πάσχα. Οταν τον πιάνουν χτυπιέται σαν τρελός. Βρήκα όμως τη λύση και ελπίζω να βοηθήσω πολλές μανούλες.

1) Τον κρατάω κάθεται πάνω στο στήθος μου και τον κουνάω πάνω κάτω σιγά σιγά και του λέω διάφορα "φύγε παλιο-κολλικέ από το παιδάκι μου" κτλ (τώρα το έχει πάρει και τα λέει και ο άντρας μου ¨¨)) για αρκετή ώρα

2) το βάζω ψηλά και ο ώμος μου να πιέζει ελαφρώς το στομαχάκι του και έτσι ανακουφίζεται (αν τον κατεβάσω ξανά κλάμματα)

Πολλές φορές δεν πιάνουν τα παραπάνω και τον κάνω αεροπλανάκι στον αέρα. Τον βάζω μπρόυμυτα την μια παλάμη μου στο στέρνο του και την άλλη στην κοιλίτσα του. Του αρέσει έτσι πολύ, αλλιώς μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου και τον κάνω πέρα-δώθε.

 

Τη λύση βέβαια μου την έδωσε το λαδάκι της weleda για τους κολικούς !!!! Του κάνω μασάζ 1-2 λεπτά κάθε μέρα σε κάθε αλλαγή της πάνας πριν φάει και έχω πάθει πλάκα. Οι κολικοί έχουν μειωθεί στο ελάχιστο ή και καθόλου. Μόνο που έχουν αυξηθεί τα αέρια. Σε όποια στάση και να τον έχεις ακούς οπλοπολυβόλο. καλό αυτό γιατί ανακουφίζεται

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να προτρέξω, αλλά από Παρασκευή βράδυ που αλλάξαμε γάλα, κλείσαμε τον 6ο μήνα οι γουλιές έχουν ελαχιστοποιηθεί έως εξαφανιστεί. θα παρατηρήσω και τις επόμενες ημέρες. πάντως χάρηκα για τη μικρή μου. μακάρι να ξεμπέρδεψε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ΓΟΠ σε μεγαλύτερο μωράκι 4,5 μηνών; Μέχρι τώρα η μπέμπα μου ήταν μια χαρά. Μόνο ένα λόξυγγα επίμονο είχε. Ξαφνικά κάνει απίστευτες γουλιές, ενώ δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή της.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ και εγω θελω βοηθεια... και εμενα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων και 3 εβδομαδ εδω και 2 μηνες βγαζει συνεχεια γουλιτσες οταν τρωει και μετα απο ωρα ξανα και ρευεται πολυ συχνα.

εδω και 12 ημερες εβγαλε το πρωτο δοντακι και λιγες μερες μετα και δευτερο, ειναι πολυ ανυσυχο κλαιει δεν θελει να φαει βγαζει συχνα γουλιτσες τι να φταιει τα δοντια η ΓΟΠ???...να σημειωσω οτι ειναι με αποκλειστικο θηλασμο... υπαρχει πιθανοτητα να εχει ΓΟΠ αν ναι τι πρεπει να κανω:(???? στην μικρη μου κορη δεν ειχα κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, αν το μωρό σας δεν κάνει ρουκέτες, αν παίρνει βάρος κανονικά, αν δεν δυσανασχετεί όταν κάνει γουλίτσες, μην ανησυχείτε για γοπ.

μπορεί να φταίνε δοντάκια, μπορεί να θέλει πιο συχνά το γάλα, λόγω άλματος ανάπτυξης...

τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά είναι περισσότερο προστατευμένα από την γοπ σε σχέση με τα μωράκια που δεν θηλάζουν.

για τα μωράκια που πίνουν ξένο γάλα καλό είναι τα συχνότερα γεύματα από λίγο, με υπομονή στο ρέψιμο, ενδιάμεσα στο μπιμπερό και στο τέλος.

φάση είναι θα περάσει. έως τον 6ο μήνα θα δείτε θα περάσει.

είναι ανώριμο το πεπτικό τους σύστημα.

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφ...σευχαριστω παρα πολυ τωρα ησυχασα λιγακι πριν δεν ηξερα καν τι ειναι γοπ και εμαθα εδω απο εσας...και οταν διαβασα τα συμπτωματα αρχισα να ανησυχω...!! οχι ο μικρουλης μου ρουκετες δεν βγαζει και βαρος κανονικο εχει απλα ειναι ανησυχος λιγο και εγω πιστευω λογο των δοντιων και αυτο που με φοβιζε ηταν οι γουλιτσες που ηταν πιο συχνες απο τις κανονικες παντως θα παρω και την γνωμη του παιδιατρου τωρα που θα παμε για εμβολιο να ειμαι 100% σιγουρη....και παλι σευχαριστω παρα πολυ...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροί τις περισσότερες φορές εκμεταλλεύονται και το άγχος μας ως πρωτάρες και πλασάρουν φαρμακάκια εύκολα, ασυνείδητα, όπως και πανάκριβα ειδικά γάλατα.

αν ψάξεις σε βιβλία ή ίντερνετ θα δεις τα συμπτώματα της γοπ. δεν έχουν να κάνουν με αυτά που περιγράφεις.

και η δική μου γουλίτσες έκανε, τώρα ελάχιστες έως καθόλου τις περισσότερες φορές.

κι εγώ ανησυχούσα, μέχρι που διάβασα το βιβλίο της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας. αλλά και η γιατρός μας όταν είδε ότι είχα διαβάσει, τα ίδια μου είπε, ενώ πριν μιλήσω ήταν έτοιμη για "θεραπεία-γάλα ειδικό".

το γαλατάκι το άλλο της το έδωσα δοκιμαστικά, αλλά δεν υπήρχε διαφορά σε γουλίτσες ούτε της άρεσε και επιπλέον έκανε υδαρή κακάκια. σε 24 ώρες επέστρεψα στο φριζολάκ.

να σου ζήσουν τα κουκλάκια!

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!! ναι η αληθεια ειναι οτι οι γιατροι το εκμεταλευονται λες και δεν τους φτανουν τα λεφτα που παιρνουν σε καθε επισκεψη.:confused:..η παιδιατρος που εχω τωρα στα μωρα ειναι και στο ικα και εχει ιατρειο και να φανταστεις την ειχα και εγω σαν παιδιατρο οποτε σιγουρα δεν θα βγαλει λεφτα απο εμενα... αλλα κατι εμαθα και απο εσας!!!!!:D:D:D:D:D:D και σας ευχαριστω πολυ:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!

το κοριτσακι μου ειναι 2 μηνων! εχουμε 2 θεματα ...

1. ΓΟΠ

2. αλλεργια στη λακτοζη

 

 

 

 

 

θα σας τα πω κατα σειρα....

 

στην αρχη εβγαζα με το θηλαστρο και της εδινα σε συνδυασμο με το γαλα χωρις λακτοζη... αλλα ολο της το φαγητο το εκανε εμετο και δεν ειχε βαλει τιποτα βαρος τις πρωτες 10 μερες οποτε και πηγαμε στο Αλμυρον ΑΡ...

 

ομως το Αλμυρον ΑΡ ενω της εκανε καλο για την παλινδρομηση της προκαλουσε αφορητους πονους γιατι περιεχει λακτοζη(εχουμε αλλεργια στην λακτοζη) και επισης δυσκοιλιοτητα

 

οποτε το σταματησαμε και καναμε συνδυασμο Αλμυρον ΑΡ με Frisolac Comfort για δυσκοιλιοτητα και καναμε συνεχως χημειες οσον αφορα τις δοσολογιες... προσπαθουσαμε να της δινουμε οσο περισσοτερο Αλμυρον ΑΡ... αλλα την ενοχλουσε στο Αλμυρον ΑΡ η λακτοζη... ενω το Frisolac Comfort για δυσκοιλιοτητα... δεν την ενοχλουσε η λακτοζη αλλα ηταν πιο ρευστο οποτε το εκανε και εμετο...

 

με τον πιο πανω συνδυασμο να υπογραμμισω πως καναμε τα ΠΑΝΤΑ... μετα το φαγητο την κρατουσαμε μιση με μια ωρα στον ωμο, μετα 2 ωρες περιπου στο ριλαξ... να ρευτει παντοτε, στο κρεβατακι της της εβαζα πετσετουλα στο κεφαλακι ωστε να ειναι ελαφρως ανασηκωμενη... στο πλαϊ παντοτε... κτλ κτλ κτλ... και εντουτοις εβγαζε και γουλιες αλλα και κανονικοτατο εμετο και εμετους... ακομη και ακριβως πριν το επομενο της γευμα! μεχρι και απο την μυτη εβγαλε μια φορα στον υπνο της ενω ειχε την πιπιλα στο στομα!!!

 

και συνεχιζω με τα γαλατα μας...

 

τελικα αρχισε διαρροιες... οποτε επρεπε να σταματησουμε το Frisolac Comfort για δυσκοιλιοτητα.... και δοκιμαζουμε να πιουμε μονο το Αλμυρον ΑΡ(για μερα μερα μεχρι να ,... ενεργησει στον οργανισμο της),... ελπιζοντας πως τωρα που μεγαλωσε και ειναι 2 μηνων θα της περασε η αλλεργια... ΤΕΛΙΚΑ... φρικτοι πονοι λογω αλλεργιας....

 

για να καθαρισει το εντερακι της ηπιαμε για μια μερα γαλα χωρις λακτοζη και τελικα τα εκανε οοολα εμετο σε στυλ ρουκετα με αποσταση ρεκορ μισο μετρο!!!

 

τωρα κανουμε καινουριο συνδυασμο...

Αλμυρον ΑΡ μαζι με γαλα χωρις λακτοζη...

μονο 1 κουταλια γαλα χωρις λακτοζη βαζω...

σημερα-αυριο που θα λειτουργησει ο καινουριος συνδυασμος στον οργανισμο της θα δειξει αν την ενοχλουν τοοοσες κουταλιες αλμυρον...

 

την τελευταια βδομαδα η παλινδρομηση αυξηθηκε γιατι αυξηθηκε η ποσοτητα γαλατος που πινει..

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπαρχει γαλα αντιαναγωγικο χωρις λακτοζη!!!

δεν αντεχω αλλο να την βλεπω να βασανιζεται, να ποναει, να στριγγλιζει απο τους πονους(λογω λακτοζης)... να κανει συνεχεια μα συνεχεια εμετους...(λογω παλινδρομησης) να τρομοκρατειται απο τους εμετους... καθως κοιμαται σαν αγγελακι.... γουργλωνει τα ματια της ξαφνικα και βγαινει ο εμετος!

 

ειναι τετοιος ο συνδυασμος των 2 προβληματων που εχει που δεν υπαρχει τιποτα μα τιποτα αλλο να κανουμε....... ποση υπομονη ...... οταν την βλεπεις σε τετοια κατασταση!!!

 

το σημαντικοτερο προτερημα στο προβλημα μας ειναι πως συνεχιζεται η αναπτυξη της φυσιολογικοτατα και βαζει βαρος, υψος και ολα τα σχετικα!

το αλλο σημαντικο προτερημα που εχουμε στο θεμα μας ειναι πως η παλινδρομηση που εχει δεν ειναι σοβαρης καταστασης ωστε να παθει οισοφαγιτιδα αλλα ειναι μετριας καταστασης.

γενικα ομως χειροτερευει η κατασταση μας λογω συνδυασμου των 2 προβληματων...ΚΑΙ παλινδρομηση ΚΑΙ αλλεργια στη λακτοζη!

 

ποτε θα περασειιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!

μαλλον οταν αρχισουμε τις κρεμουλες ... που κι εκει παλι δεν νομιζω... εδω περα κανει εμετο το αντιαναγωγικο που πηζει μολις παει στο στομαχακι της!!!

 

υπομονη ναι μεν... αλλα ερχεται μια φαση που κι η υπομονη... "παει περιπατο" λογω ελλεψης υπνου!!!

Link to comment
Share on other sites

haroulini να σου ζήσει το κοριτσάκι!

το ότι έχει αλλεργία στη λακτόζη πώς διαγνώστηκε; έγιναν εξετάσεις; το ίδιο και με την παλλινδρόμηση;

αφού την θηλάζεις γιατί της δίνεις και ξένο; με συγχωρείς, αλλά αφού βγάζεις και με θήλαστρο, μπορείς να βοηθήσεις το μωρουλίνι σου με τον αποκλειστικό θηλασμό.

έτσι, με το ειδικό γάλα για τις αναγωγές το πρόβλημα δεν λύνεται, αλλά καλύπτεται.

μέσα από μια προσεγμένη δική σου διατροφή κατόπιν συμβουλής του παιδιάτρου-αλλεργιολλόγου, ίσως και διατροφολόγου, μπορείς να προστατεύσεις το μωράκι σου παρέχοντάς του το καλύτερο γάλα για την υγεία του σε όλα τα θέματα.

φιλικά, Σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

haroulini να σου ζήσει το κοριτσάκι!

το ότι έχει αλλεργία στη λακτόζη πώς διαγνώστηκε; έγιναν εξετάσεις; το ίδιο και με την παλλινδρόμηση;

αφού την θηλάζεις γιατί της δίνεις και ξένο; με συγχωρείς, αλλά αφού βγάζεις και με θήλαστρο, μπορείς να βοηθήσεις το μωρουλίνι σου με τον αποκλειστικό θηλασμό.

έτσι, με το ειδικό γάλα για τις αναγωγές το πρόβλημα δεν λύνεται, αλλά καλύπτεται.

μέσα από μια προσεγμένη δική σου διατροφή κατόπιν συμβουλής του παιδιάτρου-αλλεργιολλόγου, ίσως και διατροφολόγου, μπορείς να προστατεύσεις το μωράκι σου παρέχοντάς του το καλύτερο γάλα για την υγεία του σε όλα τα θέματα.

φιλικά, Σεβαστή.

 

 

γεια σου Σεβαστη,

για τα θεματα μας ναι εγιναν εξετασεις...

οσο για τον θηλασμο, αυτο ηταν μονο στην αρχη και δεν την θηλαζα,ειχα θεμα με τις θηλες μου,... εβγαζα με θηλαστρο σε συνδυασμο με ξενο γιατι δεν ητανε αρκετο το γαλα μου... κι αυτο εγινε στην αρχη μεχρι που δεν ειχα γαλα και ημαστε απο τοτε μονο με ξενο γαλα

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που ξέρω να σου πω από τη δική μου πείρα ως προς τις αναγωγές-γουλίτσες είναι ότι με το γάλα που θα σας δώσουν μετά τον 6ο μήνα το πρόβλημα ελαχιστοποιείται.η δική μου πλέον δεν βγάζει καθόλου γάλα. καμία σταγόνα από το ρυζάλευρο ή τα φρουτάκια μία στο τόσο μπορεί, αλλά δεν δυσανασχετεί ούτε έχει σχέση με το πριν που συνέχεια έβγαζε γουλίτσες στο ξεκούδουνο.είχα βαρεθεί να την αλλάζω.

 

εύχομαι το πρόβλημά σας να είναι περαστικό σε λίγο καιρό και απλά να μην το θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη σ'ευχαριστω πολυ!

θα αρχισουμε τις κρεμουλες το συντομοτερο... οσο γινεται βεβαια και οπως λες κι εσυ συνηθως το προβλημα μειωνεται γενικα μετα τον 6ο...

 

υπομονη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ΓΟΠ σε μεγαλύτερο μωράκι 4,5 μηνών; Μέχρι τώρα η μπέμπα μου ήταν μια χαρά. Μόνο ένα λόξυγγα επίμονο είχε. Ξαφνικά κάνει απίστευτες γουλιές, ενώ δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή της.

 

Εμάς τελικά δεν ήταν ΓΟΠ. Ήταν στα πρόθυρα βροχιολίτιδας και λόγω του οτι δεν ένιωθε καλά, έκανε γουλιές συνέχεια...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα μωρά δεν μπορούν να φυσήξουν τη μύτη τους, οι εκκρίσεις κατεβαίνουν στους πνεύμονες και κολλάνε στους βρόγχους.

τί τραβάνε τα ψυχουλάκια! μπράβο που το ξεπέρασε!

να είναι πάντα γερό!φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

συγγνωμη που βαζω εδω την ερωτηση αλλα νομιζω οτι ειστε οι πιο σχετικες για να μου απαντησετε μεχρι να μιλησω με την παιδιατρο!!Η μπεμπα 17 ημερων πριν απο κανενα μισαωρο εκανε εναν εμετο....εβγαλε οτι ειχε πιει...ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!!Δεν μου ειχε ξανατυχει μεχρι τωρα σε αυτες τις λιγες μερες που την ταιζω(μπουκαλι),μονο γουλιτσες βγαζει μετα απο τα γευματα πραγμα που το αποδιδω στην λαιμαργια της περισσοτερο.Τι λετε να εφταιξε??Μηπως δεν ρευτηκε καλα??

Μηπως επειδη της ειχα πρωτα καθαρισει την μυτουλα με ορο?Μηπως επειδη ειχε φαει πολυ?Οταν εγινε αυτο,δεν την ειχα ξαπλωμενη αλλα την κρατουσα επανω μου αγκαλια κι εγω ακουμπουσα ελαφρως σε μαξιλαρι...να εφταιξε κι αυτο??Γοπ φανταζομαι δεν ειναι...εκτος κι αν μας ξεκιναει κανενα τετοιο.

Μετα απο αυτο ζηταγε ξανα σαν τρελλη φαγητο αλλα ενω πηρε το μπουκαλι δεν τραβηξε σχεδον τιποτε.

Το βραδυ μας προβλεπεται μεγαλο...κι αν μου το κανει στον υπνο αυτο???

Συγγνωμη για το ζαλισμα αλλα αγχωθηκα τωρα:confused:

Link to comment
Share on other sites

mhn agxvnesai εμενα ο γιοσ μου ειχε εντονο προβλημα ηταν κ πολυ προωροσ[στισ 30 εβδ]αλλα σιγα σιγα του περασε καναμε υπερηχο για να διαγνωστει η γιατροσ δεν ηθελε φαρμακα αλλα οταν ειδα ζορι μασ εδωσε για ενα διαστημα για πριν κ μετα το φαι ο καημενουλησ εβγαζε ρουκετεσ τρομαζε εκλαιγε αλλα πειναγε κ ετρωγε ολη την ωρα...μασ βοηθησε το ειδικο γαλα αποτι διαπιστωσα ειναι κατι κοινο στισ μερεσ μασ:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

συγγνωμη που βαζω εδω την ερωτηση αλλα νομιζω οτι ειστε οι πιο σχετικες για να μου απαντησετε μεχρι να μιλησω με την παιδιατρο!!Η μπεμπα 17 ημερων πριν απο κανενα μισαωρο εκανε εναν εμετο....εβγαλε οτι ειχε πιει...ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!!Δεν μου ειχε ξανατυχει μεχρι τωρα σε αυτες τις λιγες μερες που την ταιζω(μπουκαλι),μονο γουλιτσες βγαζει μετα απο τα γευματα πραγμα που το αποδιδω στην λαιμαργια της περισσοτερο.Τι λετε να εφταιξε??Μηπως δεν ρευτηκε καλα??

Μηπως επειδη της ειχα πρωτα καθαρισει την μυτουλα με ορο?Μηπως επειδη ειχε φαει πολυ?Οταν εγινε αυτο,δεν την ειχα ξαπλωμενη αλλα την κρατουσα επανω μου αγκαλια κι εγω ακουμπουσα ελαφρως σε μαξιλαρι...να εφταιξε κι αυτο??Γοπ φανταζομαι δεν ειναι...εκτος κι αν μας ξεκιναει κανενα τετοιο.

Μετα απο αυτο ζηταγε ξανα σαν τρελλη φαγητο αλλα ενω πηρε το μπουκαλι δεν τραβηξε σχεδον τιποτε.

Το βραδυ μας προβλεπεται μεγαλο...κι αν μου το κανει στον υπνο αυτο???

Συγγνωμη για το ζαλισμα αλλα αγχωθηκα τωρα:confused:

παρατήρησε το μικρό σου μετά τα γεύματα. αν κάνει ρουκέτες, αν δυσανασχετεί, αν βάζει βάρος θα το δείτε αργότερα.

έτσι που το περιγράφεις, μάλλον ο ορός φταίει ή και η λαιμαργία. μήπως της άργησες το γάλα και το έπινε λαίμαργα χωρίς ανάσα; μήπως το γάλα ήταν όχι τόσο ζεστό;

το ότι ενώ πεινούσε μετά δεν έφαγε, ίσως να της χάλασε η διάθεση από τον εμετούλη ή να στραβοκατάπιε. συμβαίνει.

μην αγχώνεσαι για τον ύπνο, αν την έχεις ανάσκελα και το κεφάλι στο πλάι. αν είναι να βγάλει θα κάνει θόρυβο και θα την ακούσεις. όλες τις ίδιες ανησυχίες είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...