Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

:confused: ΚΑΛΑ ....Ε...MARIANDA ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.... ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ TO ALMIRON AR ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΕ ΣΑΝ ΓΑΛΑ.....ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΜΕ ΘςΡΜΟΜΕΤΡΟ ΣΤΟ ΠΟΠΟ ΤΗΣ Κ ΕΠΕΙΤΑ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΟ MILUPA ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ (ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕ ΑΝΑΓΩΓΗ Κ ΑΥΤΟ) ΛΥΘΗΚΕ......ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ. ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΟΝΑΕΙ-ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΑ ΠΡΩΤΑ-ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ.......ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΣΑΙ....Α!!!!!!!ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΩΣΗ...ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΣ ΒΖΩ ΚΑΝ ΣΑΛΙΑΡΑ ΤΩΡΑ...ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ 2-3 ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σουρικοτα δεν μας ειπε για ποσο καιρο θα το παιρνει αλλα οτι στον εκτο μηνα συνηθως τους περνα, κοιτα αν συνεχισει ετσι καλα με το φριζολακ κομφορτ θα της το δωσω μεχρι 4αρων μηνων το σιροπι και μετα μονο το αντιαναγωγικο, τωρα θα παμε τριων μηνων, οσο για τα κακα της μια φορα κανει και με το φριζολακ κομφορτ και ας λενε πολλες μανουλες οτι με αυτο το γαλα τρελενονται στο χεσιμο χαχα.

Link to comment
Share on other sites

οχι και σουρικοτα βρε marianta.χα χα χα χα.και εγω το ιδιο λεω να κανω.και εμεις 3 θα γινουμαι στις 17.εσεις ποτε με το καλο;εμενα μου ειπε η γιατρος να τησ ξεκινησω κρεμα 4 μηνων δεν ειναι πολυ νωρις;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσω ισως λυσω καποιες αποριες το σιροπι το επινε και η κορη μου απο σχεδον 2 μηνων ως 8 μηνων που αρχισε σιγα σιγα να υποχωρει η ΓΟΠ. το σιροπι λοιπον το epadoren ειναι για να μην κανει οισοφαγιτιδα το μωρο γιατι με την ΓΟΠ ολα τα οξινα υγρα του στομαχιου και ιδιως του γαλατος που ειναι πιο οξινα ακομα απο καθε αλλη τροφη "καινε"τον οισοφαγο με αποτελεσμα να κανει πληγη και το μωρο να ποναει και να μην μπορει να φαει και κανει οισοφαγιτιδα με θεραπεια μετα κανει τουλαχιστον 20 μερες για να αναπλαθουν τα κυτταρα του οισοφαγου που σημαινει ποναει,πειναει και δεν μπορει να φαει.το παιδι μπορει να παρει σιροπι αναλογα με την περιπτωση και την ηλικια ως 1ml.σταδιακα λοιπον μπορει να σου αυξησει την δοση.επομενως λοιπον δεν χρειαζεται να το σταματησεις πρεπει να εισι παντα κατω απο τις ακριβης οδηγιες του παιδιατρου σου και να μην κανεις καποιο πειραμα απο μονη σου. δεν σου τα λεω ως ειδικος δεν ειμαι .ειμαι ομως μανα που το παιδι της τραβηξε του Χριστου τα Παθη με την ΓΟΠ και την οισοφαγιτιδα που επαθε και νοσηλευτηκε ενω επαιρνε και Epadoren ειχε Γοπ πανω του μετριου μετα απο υπερυχο που καναμε.βοηθησε το παιδι σου και να εισαι παντα διπλα του.οσο απλο και αν ακουγεται δεν ειναι, αλλα ευτυχως ειναι περαστικο.ελπιζω να βοηθησα!αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο ειμαι στην διαθεση σου.καλο κουραγιο και στο νινι σου και σε εσενα

Link to comment
Share on other sites

ikas μου σε ευχαριστω για τις πληροφορειες, το θεμα ειναι οτι εμεις δεν παθαμε ποτε οισοφαγιτιδα και η μικρη παντα επινε κανονικα το γαλα της και οταν της ειχα δωσει το αντιαναγωγικο γαλα παλια δεν εκανε αναγωγες αλλα επειδη ειχαμε την υποψια οτι ειναι αλεργικια στα γαλατα και ηθελε υποαλεργικο γιαυτο το παιδι εφτασε στο σημειο να κανει πολλες αναγωγες, τωρα που πινει το φριζολακ κομφορτ δεν κανει καμια αναγωγη και της δινω κανονικα γευματα οχι λιγο και συχνα παρολα αυτα δεν βγαζει ουτε γκρινιαζει πια, οποτε γιαυτο λεω οτι λογικα εμεις δεν θα το συνεχισουμε για πολυ καιρο το σιροπι ακομα και ο γιατρος υπονοησε οτι οταν φαει κρεμμα θα το κοψει, α τα νεα μας ειναι οτι τελικα ξεπερασαμε την δυσκοιλιοτητα καλα λεγανε οτι το φριζολακ κομφορτ βοηθαει πολυ βεβαια ηπιαμε πρωτο ενα ολοκληρο κουτι στουμπωσαμε μετα καναμε και γκρινιαζαμε αλλα τωρα πια κανουμε τρεις φορες την ημερα, τελικα καλα λενε οτι αν δεν τελειωσεις ενα κουτι απο γαλα δεν μπορεις να δεις αν ειναι καλο η οχι. φιλακια πολλα σε ολες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ikas.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΣ ΠΟΛΥ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΑΙΜΙΑ,ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ;ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΙΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ 6-7 ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΟΜΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΟΥΛΙΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Σουρικατα οπου και οπως μπορω μετα χαρας να σε βοηθησω.χαιρομαι που ηρεμησες λιγο απο την μεγαλη σου ανησυχια.!λοιπον γουλιες θα βγαζει μεχρι να φτασει ο σφικτηρας του στουμαχιου σε σημειο ωριμανσης τετοιο ωστε να μην παλινδρομει το γαλα.μην μπερδευεις το σιροπι!το σιροπι δεν σταματαει τις γουλιες απλα οπως αναφερθηκα ουδετεροποιει τα οξινα υγρα του στομαχιου ετσι ωστε οι γουλιες που ανεβαινουν προς τα πανω να μην καινε τον οισοφαγο αυτο κανει το σιροπι.σε παιδογαστρεντερολογο ειμαι της αποψης να πας και να κανεις και υπερηχο για να ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται η παλινδρομηση.δεν ειναι απαραιτητο να μην παιρνουν κιλα τα παιδακια μας ή να κανουν σε καθε γευμα εμετο για να πουμε οτι εχουμε παλινδρομηση!και η δικια μου επαιρνε κιλα και εμετο δεν εκανε σε καθε γευμα μαλιστα πολλες φορες μπορει να περνουσε ολοκληρη μερα χωρις εμετο, και ομως η ΓΟΠ ηταν πανω του μετριου στον υπερηχο.ηρεμησε λοιπον κανε αυτο που σου λεει το ενστικτο σου και που ειναι το σωστο για το αγγελουδι σου γαι να μην υποφερει κανεις σας οτι χρειαστεις ειμαι εδω αν θελεις μπορεις να μου στειλεις και πμ, οτι πληροφοριες μπορω να σου δωσω ακομα και για παιδογαστρεντερολογο ειμαι στην διαθεση σου,καταλαβαινω απολυτα αυτο που περνας και ακομα το μωρακι σου ειναι μικρουλι και εσυ ακομα λεχωνα.με ηρεμια ολα αντιμετωπιζονται σωστα?περιμενω νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν ξερω τι να κανω βρε παιδια. Ο υπερηχος οντως εδειξε μετρια παλινδρομηση. Δεν ξερουμε ομως αν ειναι αλλεργικη σε καποιες τροφες πρωτον, και κανω πειραματα. Δεν ειναι περιεργο που καποιες μερες ειναι χειροτερες απο αλλες? Μαλλον αυτο φταιει. Δευτερον, οταν παιρνουμε epadoren, ειμαστε μακρααααν χειροτερα!!!!! Μιλαμε χαλια το παιδι. Οποτε, απο τη στιγμη που παιρνει βαρος και που το φαρμακο αυτο δεν αναστελλει την ιδια την παλινδρομηση, το κοβουμε, ό,τι κι αν λενε οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ikas ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ.ΤΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΔΙΞΕ ΓΟΠ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΑΙΔΟΓ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΓΛΥΤΩΝΩ.ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ,ΕΦΑΓΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ ΣΕ ΟΛΟΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΨΥΧΩΛΟΓΙΚΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ,ΕΧΕΙ ΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ.ΕΣΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή σουρικατα

 

Η ΓΟΠ θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο της πρώτης βρεφικής ηλικίας λόγω ανωριμότητος του οισοφαγικού σφιγκτήρα. Δεν είναι απαραίτητη οποιαδήποτε αγωγή εάν το μωρό δεν βγάζει μεγάλη ποσότητα γάλατος, δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις και κερδίζει φυσιολογικά βάρος. Πολλοί συνάδελφοι προτείνουν αντιαναγωγικά γάλατα που δεν είναι αρκετά εύγευστα. Απλές οδηγίες ημικαθιστικής θέσης αρκετή ώρα μετά το γεύμα είναι αρκετές. Η υδροχλωρική ρανιτιδίνη ή αλλοιώς Epadoren είναι το αντίστοιχο Zantac για τα παιδιά και συνταγογραφείται σε διαπιστωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ η οποία εκδηλώνει επιπλοκές.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή σουρικατα

 

Η ΓΟΠ θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο της πρώτης βρεφικής ηλικίας λόγω ανωριμότητος του οισοφαγικού σφιγκτήρα. Δεν είναι απαραίτητη οποιαδήποτε αγωγή εάν το μωρό δεν βγάζει μεγάλη ποσότητα γάλατος, δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις και κερδίζει φυσιολογικά βάρος. Πολλοί συνάδελφοι προτείνουν αντιαναγωγικά γάλατα που δεν είναι αρκετά εύγευστα. Απλές οδηγίες ημικαθιστικής θέσης αρκετή ώρα μετά το γεύμα είναι αρκετές. Η υδροχλωρική ρανιτιδίνη ή αλλοιώς Epadoren είναι το αντίστοιχο Zantac για τα παιδιά και συνταγογραφείται σε διαπιστωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ η οποία εκδηλώνει επιπλοκές.

 

Με εκτίμηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ PARENTS!!!ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΓΟΠ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω??? Εμεις τον τελευταιο μηνα ημασταν καλυτερα χωρις το epadoren πια και τωρα που αρχισαμε κρεμες ξανααρχισε ο γολγοθας. Χειροτερεψε η παλλινδρομηση και εχουμε παλι πολλες γουλιες, ρευεται ολη την ημερα και ποναει.

Link to comment
Share on other sites

marco Polo νομιζω σας το ειχα πει ..για λιγες μερες με την εναρξη των κρεμων η κατασταση χειροτερευει αρκετα μετα απο 10-20 μερες ομως αρχιζεις και βλεπεις μεγαλη βελτιωση.Με ειχε προετοιμασει και η παιδιατρος και η γαστρεντερολογος.

Απλα θα πρεπει να δοκιμασεις 2-3 κρεμες να δεις με ποια βγαζει λιγοτερο μεχρι να στρωσει.,

Ο δικος μου εβγαζε πολυ λιγοτερο με τις κρεμες Νουνου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή σουρικατα

 

Η ΓΟΠ θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο της πρώτης βρεφικής ηλικίας λόγω ανωριμότητος του οισοφαγικού σφιγκτήρα. Δεν είναι απαραίτητη οποιαδήποτε αγωγή εάν το μωρό δεν βγάζει μεγάλη ποσότητα γάλατος, δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις και κερδίζει φυσιολογικά βάρος. Πολλοί συνάδελφοι προτείνουν αντιαναγωγικά γάλατα που δεν είναι αρκετά εύγευστα. Απλές οδηγίες ημικαθιστικής θέσης αρκετή ώρα μετά το γεύμα είναι αρκετές. Η υδροχλωρική ρανιτιδίνη ή αλλοιώς Epadoren είναι το αντίστοιχο Zantac για τα παιδιά και συνταγογραφείται σε διαπιστωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ η οποία εκδηλώνει επιπλοκές.

 

Με εκτίμηση

 

Αγαπητε κ Μαρινοπουλε,

Εμας μας το εδωσαν αν και το παιδι ειχε "ηπια με μετρια γοπ" αλλα "μικρο οισοφαγο και λιγες τον αριθμο αλλα μεγαλες αναγωγες", ενω κερδιζει βαρος (εχει κρυφη γοπ) λεγοντας μας οτι το σιροπι, θα μειωσει τις πνιγμονες. Μιλωντας εδω με αλλες μητερες αλλα και διαβαζοντας το φυλλο οδηγιων του φαρμακου, δεν το διαπιστωνω αυτο. Επισης, ειναι συμπτωση που καθε φορα που της το δινω εχει επιδεινωση το παιδι, ή συμβαινει αυτο καμμια φορα?

Τελος, ειμαστε υπερβολικοι που δεν κοιμομαστε τα βραδια? Διοτι μας εχει καταβαλλει σωματικα, κοιμαμαι μονο 21.00-01.00 μια και δεν εχω αλλο ατομο και μονο τα απογευματα μπορει να βοηθησει ο συζυγος.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στερεότερες και πυκνότερες τροφές βοηθούν στην ΓΟΠ. Αυτό αποτελεί άλλωστε και το 2ο θεραπευτικό βήμα μετά από την πρηνή όρθια θέση. Προκινητικά φάρμακα όπως το Cilroton βοηθούν στο γρήγορο άδειασμα του στομάχου. Εάν τα παραπάνω δεν βοηθήσουν τότε προσθέτουμε και Epadoren για τον μετριασμό της οξύτητας του γαστρικού περιεχομένου και την αποφυγή οισοφαγίτιδος που είναι υπεύθυνη για τα συμπτώματα πόνου του παιδιού. Παράλληλα πρέπει να αποκλεισθεί η δυσανεξία στο γάλα αγελάδος με δοκιμασία αποφυγής 6 εβδομάδων και να σκεφθούμε παθήσεις όπως η υπερτροφική πυλωρική στένωση και η ουρολοίμωξη που μπορεί να είναι η αιτία των εμετών. Στα περισσότερα παιδιά τα συμπτώματα υποχωρούν στη διάρκεια του 2ου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ.ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΙΟ ΣΙΡΟΠΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ epantoren ?ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ,ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΗΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΗΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΝΟΥΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ?ΤΟ FRISOLAC COMFORT EINAI ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο κ.Μαρινοπουλος και εμενα το cilroton μου προτειναν για αρχη επειδη προωθει πιο γρηγορα το φαγητο στο εντερο απο οτι μου ειπαν με αποτελεσμα να μην παλλινδρομει και μετα θα περνουσαμε σε epadoren.

Εμεις ευτυχως το δοκιμασαμε το φαρμακο για 2-3 φορες αλλα ειχε ως αποτελεσμα επειδη το χορηγουσα πριν το γευμα να του κοβεται η ορεξη και να μην τρωει τιποτα.

Και λεω ευτυχως διοτι δεν το ξαναεδωσα με τη συμφωνη γνωμη των γιατρων μας και τελικα η παλλινδρομηση βελτιωθηκε απο μονη της τον 7ο μηνα και εως τον 1 χρονο αποτελουσε παρελθον.

Η καλυτερη συμβουλη που μπορω να δωσω ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

σουρικατα

 

Όσον αφορά τα γάλατα ο παιδίατρός σας είναι πιο ειδικός να σας συμβουλεύσει. Το σιρόπι Cilroton σε συνδυασμό με την μπρούμητα ημικαθιστική θέση είναι ότι χρειάζονται τα περισσότερα παιδιά τους πρώτους μήνες μέχρι να ωριμάσει ο οισοφαγικός σφιγκτήρας και να μειωθεί η ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

Το Cilroton είναι ένα φάρμακο γενικώς καλά ανεκτό.Αναφέρονται εξωπυραμιδικές εκδηλώσεις και γαλακτόρροια σε μεγάλες δόσεις. Το epadoren παρουσιάζει συχνότερες ανεπιθύμητες ενέργειες την κεφαλαλγία, ζάλη κοιλιακά άλγη και εξανθήματα. Και στα δύο φάρμακα στα παιδιά είναι απαραίτητος ο υπολογισμός με βάση το σωματικό βάρος και η αυστηρή τήρηση της δόσης από την οικογένεια. To Frisolac Comfort ανήκει στα ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και μόνη σας από τον πλήρη κατάλογο της Α Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pdf/Galata_Kremes.pdf. Εύχομαι να σας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω στο βιβλιαριο και θα σου γραψω αυριο, ειναι αιματολογικες αλλα επειδη το προβλημα η μικρη το εχει με εντονους κολικους και δεν ανηκει στην αμεση αλεργεια μας ειπε οτι μπορει να μην δειξουν, και κανονικα για θεματα εντερικα θελει γαστροσκοπηση αλλα δεν ηθελε να ταλαιπωρηση το μωρακι, τωρα αν το δικο σου εχει αλεργεια με σπυρακια αιμα στα κακα και τετοια οι αιματος δειχνουν,

 

δεν δείχνουν ούτε αυτές .Μπήκαμε 3 μέρες νοσοκομείο , μας καναν κοσκινο στις εξετάσεις αλλα όλα αρνητικά .Η αλλεργία όμως υπάρχει.Μόνο παλλινδρομηση καταφεραν να βρούν με γαστροσκόπηση αλλα μετά τον 6Ο μήνα είδα μεγάλη βελτίωση.....και συνεχίζουμε την διαιτα όχι μονο απο γαλ/κα ,αλλα και μοσχάρι καλαμπόκι , σογια .Ευτυχώς ξεκινήσαμε το αυγό χωρίσ πρόβλημα και τρώω και κανένα ρεβανι :-)

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

ASPAA μου τι να σου πω ξερω δυο περοπτωσεις που εδειξαν οι αιματολογικες αλλα εχω ακουσει οτι επειδη ειναι πολυ μικρα τα μωρα μπορει και να εχουν και να μην δειξουν, εμεις τελικα παρολο που απο τα συπτωματα η γιατρος ελεγε οτι εχει αλεργεια τελικα ειχαμε παλινδρομηση και μολις πηραμε το σιροπι και το αντιαναγωγικο γαλα ολα φτιαξαν

Link to comment
Share on other sites

ASPAA μου τι να σου πω ξερω δυο περοπτωσεις που εδειξαν οι αιματολογικες αλλα εχω ακουσει οτι επειδη ειναι πολυ μικρα τα μωρα μπορει και να εχουν και να μην δειξουν, εμεις τελικα παρολο που απο τα συπτωματα η γιατρος ελεγε οτι εχει αλεργεια τελικα ειχαμε παλινδρομηση και μολις πηραμε το σιροπι και το αντιαναγωγικο γαλα ολα φτιαξαν

 

Ευτυχώς γιατί αλλιώς είναι μεγάλη ταλαιπωρία.Εγω έφτασα στο σημείο να τρώω΄επι 3 μήνες μόνο μακαρόνια για να βρω άκρη.Οι εμετοί συνέχιζαν ...κανονικότατα μέχρις ώτου σταμάτησα και τον ελληνικό καφέ και έτσι όλα πήραν τον δρ΄ομο τους :)

 

 

...και συνεχίζουμε.....

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κοριτσια, τα μωρακια οταν τρωνε φρουτοκρεμα, βγαζουν και τοτε γουλιες;;; Σημερα της εδωσα για πρωτη φορα. Μολις εφαγε της εδωσα και λιγο νερο. Μετα παο κανενα τεταρτο την επιασε λοξιγγας και εβγαλε λιγο κρεμα, οχι οπως το γαλα, αλλα εβγαλε, κυληδε απο το στομα της.

Link to comment
Share on other sites

Θα στρωσει σιγα σιγα ετσι ειναι τις πρωτες μερες.

Ελπιζω μονο να μην ξεκινησες με πορτοκαλι -μανταρινι γιαιτι ειναι πολυ οξινο και τα επιβαρυνει.

Δε ξερω τι σου εχουν πει αλλα καλυτερα να ξεκινησεις με πορτοκαλι,αχλαδι και μτα μπανανα.

Ρυζαλευρο δεν δινεις?

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...