Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Και γω εδώ..............έχουμε λέει κρυφή γοπ, από 3 αναγωγές το δεκάλεπτο που λέει είναι οκ εμείς εχουμε 4, οι 2 κρυφές και οι 2 βγήκε μέχρι έξω το γάλα.

Κλασικά μας έιπαν κλίση το κρεβάτι και γάλα AR.....τα γνωστά, και πάω να σαλτάρω γιατί δε νομίζω να κάνουν κάτι.

Το μωράκι μου τελείως ξαφνικά μέσα σε 1-2 βδομάδες ξεκίνησε σε κάποια γεύματα να κλαίει, κλοτσάει το μπιμπερό, να τρώει λίγο και μετά κλάμα, άλλο λίγο και μετά κλάμα και τα ίδια....και μετά από την εξάντλησει να κοιμάται 5ωρα και 6ωρα και να μη ξυπνάει να φάει.....ενω πριν έτρωγε μια χαρά 150μλ σε κάθε γεύμα και πείναγε συχνά.

Μα τι συνέβη έτσι ξαφνικά.....

Τι να κάνω δε ξέρω....ελπίζω να μη πονάει, να μη κάνει οισοφαγίτιδα, τα διάβασα όλα, και όσα έχει πει και παραθέσει η Αγλαία, και ειλικρινά έχω πελαγώσει...

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα περασει honey...απλα τωρα ειναι σε εξαρση σε λιγες μερες θα ηρεμησει.Θηλαζεις?αν οχι

τι αντιαναγωγικο δινεις?Αν θηλαζεις μη διακοψες το θηλασμο για να δωσεις αντιαναγωγικο εγω ετσι εκανα και μετα το χιλιομετανιωσα..

Εμενα ο δικος μου οταν ξεκινησε να μην θελει να φαει ενω ειχαμε κοψει το θηλασμο ,να διωχνει το μπιμπερο κτλ ηπιε το frisolac comfort και βρε κοριτσια μολις τελειωσε το μπουκαλι του εβγαλε εναν αναστεναγμο ανακουφισης..αχ δε ξερω ακομα το λεω και ανατριχιαζω..υπεφερε φαινεται..

Υπομονη!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το <εχω πελαγωσει> ειναι εκφραση και συναισθημα που δυστυχως ολες οι μανουλες που αντιμετοπιζουν την γοπ το εχουν νιωσει. Δυστυχως ετσι ξαφνικα αρχιζει και δεν ξερεις απο που σου ηρθε.

 

Το μονο καλο ειναι οτι δεν ειναι κατι σοβαρο για το παιδι και περναει σταδιακα.

Το κακο ομως ειναι οτι σου τσακιζει την ψυχολογια να βλεπεις το παιδι σου να μην μπορει να φαει η οταν τα καταφερνει αμεσως μετα να τα βγαζει ολα.

 

Μετα απο αλλαγη δυο παιδιατρων και αλλαγη ολων των εταιριων μπιμπερο και αλλαγη σε 6 γαλατα το μονο που βοηθησε εμας ηταν το γαλα φρισολακ κομφορτ και το epadoren. Το πηρε καποιους μηνες και τωρα που ειναι καλυτερα το κοψαμε και ειμαστε καλα. Το ριλαξ βοηθαει αρκετα και το να μην σφιγγεις το μπουκαλι απο το μπιμπερο. Εμας υπηρχαν ημερες που δεν ετρωγε τα περισσοτερα γευματα και ηταν νηστικο. Το χαμομηλι και το νερο επιδεινωνει την γοπ επισεις. Και οσο πιο μικρα και συχνα γευματα, η μεγαλη ποσοτητα χειροτερευει την γοπ.

 

Καλο κουραγιο και ψυχραιμια, δεν θα ειναι για παντα ετσι θα περασει καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ΜarcoPolo εχεις απολυτο δικιο για το χαμομηλι..δεν το ειχα αναφερει.

Εγω καποια στιγμη εκανα το τραγικο λαθος να του αναμειξω το γαλα με χαμομηλι βουνισιο γιαιτ δεν ειχε κανει κακα του(ειχα παρατηρησει εντελως εμπειρικα οτι τις μερες που δεν εκανε πολλα κακα ειχε περισσοτερες γουλιες)

Εκεινη τη μερα και για τις επομενες 3 το παιδι υπεφερε ...εβγαζε ολο το γαλα του.

Ευχομαι το frisolac comfort να σας παει μεχρι να λυθει το θεμα διοτι ειναι πολυ καλο γαλα.

Εμας γυρω στον 5ο μηνα ειχε ξαναρχισει να εχει πολλες γουλιες (μαλλον το συνηθιζουν)και ετσι του εδωσα almiron ar μεχρι και το χρονο

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ που απαντήσατε τόσο γρήγορα....

Δυστυχώς θήλασα κάπου 45 μέρες, και δεν είναι μάλλον τυχαίο που μετά ξεκίνησε το παραμύθι, ξέρω γω....

 

Πίνουμε το ΝΑΝ sensitive και μας είπαν από σήμερα να το αναμίξουμε με ΝΑΝ AR, μισό μισό.

Ε και κλίση στο κρεβάτι και τα γνωστά....

Αναρωτιέμαι αν αξίζει το κόπο να μπω στη διαδικασία αλλαγής γιατρών, να βρω γαστρεντερολόγο, αλλαγές στα γάλατα, στα μπιμπερά και όλα αυτά που ξέρετε καλά και σεις.

Λέω να κάνω απλά αυτό που νιώθω καλύτερο. Να πάρω frisolac comfort (σε ένα φεγγάρι πίναμε φρισολακ απλό και είμασταν μια χαρά), και να της δίνω όσο θέλει όποτε θέλει (προσομείωση θηλασμού.....και καλά), να τη κρατάω αρκετή ώρα.....αυτά. Τι άλλο....

 

Η απορία μου είναι η εξής, σε κάποια γεύματα τρώει μια χαρά, βέβαια όσο πάει και σε λιγότερα γεύματα τρώει καλά. Αυτό τι σημαίνει, χειροτερεύουμε??

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομιζω οτι χειροτερευει απλα τωρα μπορει να ειναι σε εξαρση..θα εχει πολλα τετοια σκαμπανεβασματα ..υπομονη να εχεις..

 

Ναι συμφωνω να δωσεις frisolac comfort απλα να ξερεις οτι φερνει πολλαααα κακακια στην αρχη.. μην τρομαξεις !

Εγω απο την εμπειρια μου ειδα οτι η αναμειξη κανονικου με AR γαλα δε βοηθουσε πουθενα μη σου πω το χειροτερευε το προβλημα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης καποια στιγμη δεις οτι σε μπλεκουν πολυ ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του να απευθυνθεις σε εναν παιδογαστρεντερολο για να σου δωσει οδηγιες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κακά πολλά δε κάνουμε γενικά.....1 φορά τη μέρα και αν...με δυσκολία....γιαυτό το σκεφτόμουν ούτως ή άλλως....

Λεω να τον ψιλογράψω το γιατρό και να κάνω αυτό....

Αμφιταλαντεύομαι...και τι θα του λέω, ναι κάνω αυτό που μου πες??? Χμμμμ....

Τεσπα, ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερες καταστασεις από τη δικιά μας, αλλά τι να πω, ξέρετε, μανούλες είστε....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δε θα σου πει ο γιατρος..θα πεις οτι αποφασισες να δωσεις αυτο το αντιαναγωγικο και αν της παει εχει καλως..

Εμενα απο καποια φαση και μετα η παιδιατρος μου ελεγε να του δοκιμασω οτι νομιζω απο τα αντιαναγωγικα..μη νομιζεις και αυτοι ειναι σε δυσκολη θεση να κανουν μαντεψια για το πιο γαλα θα ταιριαξει στο παιδι..σα να ψαχνουν ψυλο στα αχυρα..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααα το κόμφορτ είναι και αντιαναγωγικό? Νόμιζα είναι μόνο για τη δυσκοιλιότητα.

Βασικά φρίκαρα που διάβασα ότι το αντιαναγωγικό μπορεί να χειροτερέψει τη κατάσταση και να κάνει οισοφαγίτιδα......

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το comfort ειναι αντιαναγωγικο απλα λογω του χαρουπαλευρου που περιεχει για να μην παλλινδρομει ευκολα το γαλα βοηθαει και στην δυσκοιλιοτητα.

Εγω ειδα μεγαλη διαφορα και το επινε για 3 μηνες περιπου και του αρεσε παρα πολυ!

Κοιτα δε ξερω για την οισοφαγιτιδα εχω την εντυπωση οτι παιζει ρολο ο τυπος της παλλινδρομησηςκαι ποσο οξινα ειναι τα υγρα...εμεις ευτυχως δεν καναμε οισοφαγιτιδα και οι γουλιες του δεν μυριζαν.

Το αντιαναγωγικο δε λυνει το θεμα απλα δεν επιτρεπει στο γαλα να παλλινδρομει τοσο ευκολα μιας και ειναι πιο πηχτο.

Η παλλινδρομηση θα συνεχισει να υπαρχει μεχρι να περασει απο μονη της.

Σαφως αν συγκρινουμε το μητρικο με οποιοδηποτε αντιαναγωγικο γαλα η οισοφαγιτιδα ειναι πιο πιθανη με το ξενο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

honey γεια, δεν ηξερα οτι εχεις τοσο μεγαλο προβλημα με τη ΓΟΠ....κουραγιο κοριτσι μου....

 

Εμεις αυριο θα παμε στη γαστρεντερολογο που μας συνεστησαν εδω, αν σε ενδιαφερει τελικα πες μου να σου πω εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ οποια ξερει καλο παιδογαστρεντερολογο ας μου στειλει πμ!!!!!!!!!!!!!!

 

Το epadoren τελικα ειναι φουλ στα paraben που ειναι καρκινογονα. Εδω αλλαξα σαμπουαν, θα της τα ταισω??? Ρωτησα την παιδατρο αν υπαρχει αλλο σιροπι και μου ειπε οχι. Μα ειναι ελληνικο προιον, δηλ στο εξωτερικο τι παιρνουν τα μωρα με ΓΟΠ??? Αφηστε που δεν εκανε και καμμια διαφορα....

 

Να ρωτησω κατι?? Εμας η δικια μας δεν δυσανασχετει την ωρα του θηλασμου, αλλα 1,5 ολοκληρη ωρα μετα!!! Κανει γκιμαστες και τυλιγει το κορμακι της, εχει ενα υφος σαν να αηδιαζει απο κατι στο στοματακι της, και βγαζει σαλακια. Πολλη ωρα μετα το γευμα δεν ειναι για να γυριζει το γαλα??? Μηπως δεν ειναι απο την ΓΟΠ??? Μηπως -επειδη καναμε υπερηχο και ειπαν πως εχει ηπια προς μετρια ΓΟΠ- ειναι και κατι αλλο??

 

αχ λιζάκι, γιατί νομίζετε ότι έχω χαθεί από το φόρουμ, κι εμείς μια από τα ίδια περνάμε, σήμερα τελικά πήρα το επαντορεν, είδα τα paraben κι εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω, το κακό είναι ότι ο μπέμπης ταλαιπωρείται πολύ κατά τον θηλασμό, συμπλήρωμα δεν πίνει πολύ γιατί είναι πηκτό και του κάνει και δυσκοιλιότητα, καταλήξαμε να του δίνουμε δυο γάλατα, ένα κανονικό και το αντιαναγωγικό για να πίνει λίγο περισσότερο και το βράδυ ξυπνάει και πνίγεται από τα υγρά του στομάχου, κι έχουμε δώσει και κλίση στην κούνια, συν το ότι έχουμε αλλάξει 2 παιδιάτρους

δεν ξέρω τι να κάνω!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα τα φαρμακα δεν ειναι η καλυτερη λυση αλλα και εγω κοριτσια ειχα φτασει σε απογνωση γιατι το παιδι πνιγοταν συνεχεια απο τους εμετους. Τον ειχα συνεχεια στα χερια γιατι μολις τολμαγα να τον αφησω κατω τα εβγαζε ολα και στον υπνο του.Οποτε ηταν η μονη λυση. Αφου περασε η τρελη εξαρση τωρα το κοψαμε το epadoren.

Link to comment
Share on other sites

αχ λιζάκι, γιατί νομίζετε ότι έχω χαθεί από το φόρουμ, κι εμείς μια από τα ίδια περνάμε, σήμερα τελικά πήρα το επαντορεν, είδα τα paraben κι εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω, το κακό είναι ότι ο μπέμπης ταλαιπωρείται πολύ κατά τον θηλασμό, συμπλήρωμα δεν πίνει πολύ γιατί είναι πηκτό και του κάνει και δυσκοιλιότητα, καταλήξαμε να του δίνουμε δυο γάλατα, ένα κανονικό και το αντιαναγωγικό για να πίνει λίγο περισσότερο και το βράδυ ξυπνάει και πνίγεται από τα υγρά του στομάχου, κι έχουμε δώσει και κλίση στην κούνια, συν το ότι έχουμε αλλάξει 2 παιδιάτρους

δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Λεω κι εγω που πηγε αυτη η ψυχη?? κουραγιο...τι αλλο να πω...

 

Ελπιζω να εχεις καποια βοηθεια τουλαχιστον, εγω ειμαι μονη μου τη μιση μερα και μετα γυριζει ο καλος μου αλλα κατακοπος απο τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες θελω την βοηθεια σας!!! η μικρη μου παει 2 μηνων, το προβλημα μας απο την αρχη την πειραζαν τα κανονικα γαλατα τις καναν αερια και τσιριζε με τις ωρες μετα απο ψαξιμο στο σαιτ βρηκα το αptamil digestive comfort και σωθηκα το προβλημα ειναι ομως οτι τωρα μου βγαζει γαλα δεν πεταει ρουκετες απλα της ανεβαινει και βγαζει αρκετες φορες και κανει και λοξυγκα, το θεμα ειναι οτι το γαλα που της δινω ειναι υποαλεργικο και δεν περιεχει αποβουτυρωμενο γαλα σε σκονη μονο υδρολυμενη πρωτεινη ορου γαλακτος και γιαυτο δεν την πειραζει, ξερει καμια να μου πει καποιο γαλα παρομοιο που να ειναι για αναγωγες; ο γιατρος μου ειπε να της βαζω 3 κουτ απο το aptamil extra care (που θεωρειται υποαλεργικο και αυτο) kai μια απο το digestive comfort αλλα αρχισε να τσιριζει παλι και ποναγε και μετα ειδα οτι το extra care ειχε συστατικα οπως τα κανονικα γαλατα που την πειραζαν της δημιουργουσαν δηλ αερια και πονο, τι να κανω για τις αναγωγες της εχω πελαγωσει οποια μπορει να βοηθησει ας μου πει και οποια ξερει καποιον καλο παιδιατρο ανω γλυφαδα ας μου πει επισης γιατι βλεπω να αλλαζω γιατρο. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη διαβασα καποιες απο εσας λετε η μικρη να εχει κρυφει παλινδρομηση και εγω να νομιζα οτι την πειραζουν τα συστατικα απο το κανονικο γαλα; εμενα το γαλα το πινει με ευκολια δεν μου πεταει το μπιμπερο μετα απο 2 λεπτα που θα φαει αρχιζει μια μικρη γκρινια και σταματα και αργοτερα της ανεβαινει γαλα και της χυνεται απο το στομα ακομα και αν εχουν περασει 2 ωρες που εφαγε, ολα αυτα με το digestive comfort με τα κανονικα γαλατα μετα αρχιζε να τσιριζει να δειχνει οτι υποφερει και να βγαζει αερια και να κλαιει αυτο δεν μου το κανει με το συγκεκριμενο γαλα τουλαχιστον δεν σκουζει ουτε κανει αερια και κλαιει πριν ακομα και οταν εκανε κακα της μια φορα την ημερα και αν.. εκλαιγε τωρα με αυτο το γαλα που ειναι και για δυσκοιλιοτητα κανει κακα της μια φορα την ημερα και δεν κλαιει αλλα το γαλα ανεβαινει, στον γιο μου που ειχε λιγη γοπ το frisolac comfort ηταν πολυ καλο στην μικρη ομως οντως δεν εβγαζε γαλα αλλα εσκουζε και εκλανε σαν να τις προκαλουν ολα τα αλλα γαλατα αερια και πονο, εγω νομιζα οτι φταινε τα συστατικα τους, δεν ξερω ποια τι να πω και ο γιατρος μας δεν πολυ ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Ευτυχώς είχαμε ήρεμη νύχτα, κοιμήθηκε καλά, κάπως εφαγε αυτό το ΝΑΝ AR μαζί με το sensitive μισό μισό.

Εκανε και κακά, ουάου.

 

Λιζάκι σήμερα πάμε και μεις σε παιδογαστρεντερολόγο να τελειώνουμε, θα τη πρήξω, έχω διαβάσει πάααααααααρα πολλά.....

Και γω μόνη όλη μέρα μέχρι αργά το απόγευμα που γυρνάει ο μπαμπάς-πτώμα απτη δουλειά, άσε....

 

Ελεάνα και συ μωρέ??? Υπομονή σε όλες μας, δεν είναι και καμιά αρρώστια, θα περάσει....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Oι συχνοι λοξιγγες και οι γουλιες ειναι σημαδι της γοπ, μηπως να εκανες εναν υπερηχο για να εισαι σιγουρη???? Ο παιδιατρος δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα.

 

Και εμας τα πρωτα συμπτωματα ηταν ο λοξιγγας και μικρες γουλιες, μετα στη συνεχεια χειροτερεψαν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Marianda και εμεις το πρωτο πρωτο ξενο γαλα που ηπιαμε ηταν to aptamil digestive comfort ικαι οντως ηταν πολυ καλο γαλα και βοηθουσε πολυ στα αερια κτλ ομως για την παλλινδρομηση δεν εκανε..ηταν πολυ αραιο γαλα και ο μικρος μου το εβγαζε ολο σχεδον.

Εγω απο αυτα που περιγραφεις νομιζω οτι εχετε Γοπ και πρεπει να το επιβεβαιωσετε μεσω υπερηχου για να εισαι σιγουρη.

Οι παιδιατροι δεν πολυδινουν σημασια για το αν βγαζουν τα μωρακια φτανει να περνουν βαρος..η δικη μας καρδουλα το ξερει ομως τι περναμε να τα βγαζουν συνεχεια.

Διαβασε και οσα εχω γραψει πιο πανω για να μην επαναλαμβανομαι και υπομονη θα περασει!

honey περιμενω και τα δικα σου νεα απο την παιδογαστρεντερολογο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oι συχνοι λοξιγγες και οι γουλιες ειναι σημαδι της γοπ, μηπως να εκανες εναν υπερηχο για να εισαι σιγουρη???? Ο παιδιατρος δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα.

 

Και εμας τα πρωτα συμπτωματα ηταν ο λοξιγγας και μικρες γουλιες, μετα στη συνεχεια χειροτερεψαν τα πραγματα.

ετσι ακριβως... και η αληθεια ειναι οτι αμα και ξεκινησουν οι γουλιες δε σταματουν μεχρι να ερθει η ωρα να περασει η παλλινδρομηση.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ριτα, ξερετε κανεναν γαστρεντερολογο καλο, δεν ξερω τι φταιει πια με αυτο το παιδι, τα αλλα γαλατα την πειραζουν και τις κανουν αερια και τσιριζει γιατι εχει καποια δυσανεξια η μηπως εχει γοπ, εκει που βρηκα το γαλα που δεν τσιριζε τωρα βγαζει συχνα, με τα αλλα γαλατα δεν βγαζει αλλα τσιριζει ποναει και εχει αερια, οταν της ανεβαινει ομως το γαλα και της τρεχει δεν κλαιει σαν να μην την νοιαζει, τι να κανω πια εκει που ειπα ωραια βρηκαμε το aptamil digestive comfort και ολα καλα τωρα ανεβαινει γαλα ελεος και με εχει μπερδεψει και εμενα, αν εχει δυσανεξια στο αγελαδινο γαλα μπορει να το βρει και ο γαστρεντερολογος απο το ιστορικο της με τα γαλατα; γιατι μου φαινεται οποσδηποτε πρεπει να την παω, καποιος καλος να ειναι στο παιδων υπαρχει η και αλλου; σας ευχαριστω και παλι και εγω εχω τρελαθει με αυτην την κατασταση και ειστε οι μονες και μονοι που μπορειται να με καταλαβαιτε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...