Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙς....

 

Μα δεν είναι προφανές ότι για να ενημερώσει κανείς εκ των προτέρων χρειάζονται κότσια.... για να μην πω τίποτα άλλο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

Επανέρχομαι μετά από καιρό για να σας πω ό,τι μετά απ'ότι έχω περάσει με τις νταντάδες οι κάμερες είναι απαραίτητες όταν δεν υπάρχει κάποιος να τις ελέγχει!

Τι να πρωτοαναφέρω... Καταρχάς όλες ήξεραν ότι έχω κάμερες, αλλά σχεδόν καμία δεν πτοήθηκε! Και λόγω αυτών που έβλεπα, έχω αλλάξει μέχρι τώρα 7 νταντάδες, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα σε κάποια (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Η μία τον άφηνε στο καρεκλάκι του με τέρμα τον ήχο στην τηλεόραση και μίλαγε με τις ώρες στο τηλέφωνο χωρίς να του δίνει καμία σημασία. Όταν πήγαινε το μωρό μου να μιλήσει του έβαζε φωνή και του έλεγε να πάψει. Η άλλη ήθελε να πάει σε μέντιουμ και ήθελε να μου πει ψέματα ότι έχει να πάει στο σχολείο των παιδιών της (ναι, την άκουσα να το λέει σε μια φίλη της στο τηλέφωνο). Η άλλη έκανε μπάνιο, λουζόταν και έφτιαχνε τα μαλλιά της με το πιστολάκι λες κι έμενε εσωτερική στο σπίτι μου. Η άλλη τον άφηνε στην αλλαξιέρα και πήγαινε να πάρει κάτι από άλλο δωμάτιο (από θαύμα δεν είχε πέσει το αγγελούδι μου).

Οπότε ό,τι και να λένε κορίτσια προσέξτε και προπάτων ψάξτε πολύ πριν εμπιστευθείτε κάποια...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Επανέρχομαι μετά από καιρό για να σας πω ό,τι μετά απ'ότι έχω περάσει με τις νταντάδες οι κάμερες είναι απαραίτητες όταν δεν υπάρχει κάποιος να τις ελέγχει!

Τι να πρωτοαναφέρω... Καταρχάς όλες ήξεραν ότι έχω κάμερες, αλλά σχεδόν καμία δεν πτοήθηκε! Και λόγω αυτών που έβλεπα, έχω αλλάξει μέχρι τώρα 7 νταντάδες, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα σε κάποια (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Η μία τον άφηνε στο καρεκλάκι του με τέρμα τον ήχο στην τηλεόραση και μίλαγε με τις ώρες στο τηλέφωνο χωρίς να του δίνει καμία σημασία. Όταν πήγαινε το μωρό μου να μιλήσει του έβαζε φωνή και του έλεγε να πάψει. Η άλλη ήθελε να πάει σε μέντιουμ και ήθελε να μου πει ψέματα ότι έχει να πάει στο σχολείο των παιδιών της (ναι, την άκουσα να το λέει σε μια φίλη της στο τηλέφωνο). Η άλλη έκανε μπάνιο, λουζόταν και έφτιαχνε τα μαλλιά της με το πιστολάκι λες κι έμενε εσωτερική στο σπίτι μου. Η άλλη τον άφηνε στην αλλαξιέρα και πήγαινε να πάρει κάτι από άλλο δωμάτιο (από θαύμα δεν είχε πέσει το αγγελούδι μου).

Οπότε ό,τι και να λένε κορίτσια προσέξτε και προπάτων ψάξτε πολύ πριν εμπιστευθείτε κάποια...

 

Άσχετο λίγο, αλλά αυτό το ποστ θα έπρεπε να το διαβάζουν κορίτσια που γράφουν στα τόπις ότι με κοίταξε διαγωνωπλαγίως η πεθερά μου και της έκοψα την καλημέρα... και τη βλέπω Χριστούγεννα και αν.

 

Τι κάνουν οι ξένες γυναίκες όταν μένουν μόνες τους στα σπίτια...

 

Αλλά για να φτάσει η μαμά να κοιτάζει το τόπικ μπέιμπι σίττερ και κάμερες... :-(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου AthinaP.

Η καλύτερη νταντά είναι χειρότερη από τη χειρότερη πεθερά όσον αφορά τη συμπεριφορά στα παιδιά. Και πραγματικά είναι πολύ τυχερές όσες έχουν κάποια γιαγιά να προσέχει το μωρό τους. Εγώ και πιο πολύ ο Νικόλας μου έχουμε περάσει πάρα πολλά,(και συνεχίζουμε...)

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι δυνατόν!!! Ακομα κι εγω τρομαξα με αυτά που διαβαζω..:( Κι εγώ κάνω baby sitting κι αγαπω το παιδι σα να ειναι δικο μου.

 

Και εγώ καλό μου εχω μπέιμπι σίττερ. Και αυτή αγαπά το παιδί μου σαν παιδί της. Το΄λέω και το ξέρω.

 

Τσεκαρισμένα πράγματα.

 

Αφού στη βάφτιση θα την έχω δίπλα μου σαν δεύτερη μάνα του παιδιού μου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Rea_1971 Εισαι πολυ τυχερη δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι πιστεψε με,εγω ειχα μια γυναικα που ημουν υπερ ευχαριστημενη,κ νομιζα οτι αγαπουσε το παιδι μου,αλλα δυστυχως ειχα λαθος εκτιμηση........................

Link to comment
Share on other sites

Rea_1971 Εισαι πολυ τυχερη δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι πιστεψε με,εγω ειχα μια γυναικα που ημουν υπερ ευχαριστημενη,κ νομιζα οτι αγαπουσε το παιδι μου,αλλα δυστυχως ειχα λαθος εκτιμηση........................

 

Λυπάμαι πραγματικά...

 

Απλά ήθελα να δείξω και την άλλη όψη του νομίσματος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η ΑΠΔΠΧ έχει αποφανθεί ακριβώς για αυτή την περίπτωση:Ιδιοκτήτης κατοικίας στα προάστια ζήτησε την άδειά της για κρυφή κάμερα που είχε ήδη εγκαταστήσει και λειτουργούσε για λόγους ασφάλειας αλλά και προληπτικής παρακολούθησης της συμπεριφοράς της οικιακής βοηθού.Η Αρχή έκρινε ότι η εγκατάσταση και λειτουργία της κρυφής κάμερας έγινε κατά παράβαση του Συντάγματος οδηγιών και νόμων, γιατί δεν ενημερώθηκαν προηγουμένως η Αρχή και η εργαζόμενη. Ετσι, λόγω της παράνομης παρακολούθησης η Αρχή επέβαλε το ξήλωμα της κάμερας.

 

 

Σχετικά με την εγκατάσταση κάμερας στο σπίτι για λόγους ασφάλειας και παρακολούθησης της συμπεριφοράς της οικιακής βοηθού απέναντι στα παιδιά όσο λείπουν οι γονείς, η Αρχή δέχεται ότι ο συγκεκριμένος σκοπός λειτουργίας του κλειστού κυκλώματος μπορεί να είναι κατ αρχήν σαφής και νόμιμος. Ομως, αυτό δεν αρκεί, γιατί χρειάζεται παράλληλα η συλλογή των προσωπικών δεδομένων (η παρακολούθηση με την κάμερα) να γίνεται με τρόπο θεμιτό και νόμιμο. Αυτό προϋποθέτει προηγούμενη γνωστοποίηση στην Αρχή (πριν από την εγκατάσταση του κυκλώματος) και προηγούμενη ενημέρωση του εργαζομένου, που έχει δικαίωμα αντιρρήσεων.

 

 

Η πλήρης απόφαση 3/2007 της Αρχής εδώ.

 

 

Η Αρχή αφήνει κάποια περιθώρια χρήσης κρυφής κάμερας, εφόσον συντρέχουν βάσιμες υπόνοιες για παράνομη συμπεριφορά του εργαζομένου, κι εφόσον ενημερωθούν προηγουμένως οι διωκτικές αρχές, (το ανάλογο που γίνεται με την χρήση προσημειωμένων χαρτονομισμάτων).

 

 

 

 

Τι μπορεί να κάνει μια νταντά αν ανακαλύψει την κρυφή κάμερα;

α) να ασκήσει τα δικαιώματα που προβλέπονται στα άρθρα 11-13 του Ν. 2472/1997.

β) να ζητήσει κατά τα άρθρα 731 και 732 ΚπολΔ και 14 του Ν. 2472/1997 –ειδικό δικαίωμα προσωρινής δικαστικής προστασίας, τη λήψη ασφαλιστικών μέτρων...

γ) να υποβάλει έγκληση κατά του εργοδότη με σκοπό την επιβολή ποινικών κυρώσεωνκατά το άρθρο 21 του Ν. 2472/1997

δ) να ασκήσει αγωγή αποζημιώσεως για υλική και ηθική βλάβη, επικαλούμενος τις διατάξεις περί αδικοπραξιών, αλλά και την ειδικότερη διάταξη του άρθρου 23 του Ν. 2472/1997

Ενώ παράλληλα από την ΑΠΔΠΧ υφίστανται και διοικητικές και ποινικές κυρώσεις ως προς την παράνομη διατήρηση αρχείου χωρίς άδεια ή την παράλειψη γνωστοποίησης αρχείου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όπως το αντιλαμβάνομαι η αρχή αποφαίνεται επί της παρακολούθησης της συμπεριφορά της νταντάς.

όταν όμως το αντικείμενο της παρακολούθησης αλλάξει και γίνει παρακολούθηση του βρέφους, της ημερήσιας δραστηριότητάς του, της επίβλεψης για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας;

Με την ίδια λογική πουχρησιμοποιούμε και εκείνες τις μικρές κάμερες που μπαίνουν στη κούνια.

Από την άλλη η λογική της κρυφής κάμερας υπάρχει εκτός των άλλων γιατί ένας γονιός δεν έχει συνήθως τη δυνατότητα να καλύψει όλους τους χώρους με κάμερες. Οπότε αν κάποιος για διαφορους λόγους θέλει να βλάψει το παιδί θα το κάνει εκτός πεδίου καλύψεως

Ετσι και αλλιώς προσωπικά αν ποτέ νιώσω την ανάγκη ότι πρέπει να βάλω κάμερα θα το κάνω και δεν θα υπολογίσω καθόλου τις νομικές συνέπειες. Θα φροντίσω απλά να μη τη βρει η νταντά. αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα την στείλω σπίτι της και λογαριασμό δεν θα δώσω. αν δω ότι βλάπτει το παιδί μου σας πληροφορώ ότι η παρανομία που χαρακτηρίζει τη κρυφή κάμερα θα φαντάζει αγιοσύνη μποροστά σε αυτά που που θα έκανα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι όπως το αντιλαμβάνομαι η αρχή αποφαίνεται επί της παρακολούθησης της συμπεριφορά της νταντάς.

όταν όμως το αντικείμενο της παρακολούθησης αλλάξει και γίνει παρακολούθηση του βρέφους, της ημερήσιας δραστηριότητάς του, της επίβλεψης για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας;

Με την ίδια λογική πουχρησιμοποιούμε και εκείνες τις μικρές κάμερες που μπαίνουν στη κούνια.

Από την άλλη η λογική της κρυφής κάμερας υπάρχει εκτός των άλλων γιατί ένας γονιός δεν έχει συνήθως τη δυνατότητα να καλύψει όλους τους χώρους με κάμερες. Οπότε αν κάποιος για διαφορους λόγους θέλει να βλάψει το παιδί θα το κάνει εκτός πεδίου καλύψεως

Ετσι και αλλιώς προσωπικά αν ποτέ νιώσω την ανάγκη ότι πρέπει να βάλω κάμερα θα το κάνω και δεν θα υπολογίσω καθόλου τις νομικές συνέπειες. Θα φροντίσω απλά να μη τη βρει η νταντά. αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα την στείλω σπίτι της και λογαριασμό δεν θα δώσω. αν δω ότι βλάπτει το παιδί μου σας πληροφορώ ότι η παρανομία που χαρακτηρίζει τη κρυφή κάμερα θα φαντάζει αγιοσύνη μποροστά σε αυτά που που θα έκανα.

 

Οπως λεει και η Ρεα, αν μεσω καμερας (που εννοειτε θα εβαζα) ανακαλυτπα οτι το παιδι μου το βλαπτει η νταντα, οι νομοι που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει εναντιον μου θα ηταν οπως λεει τπτ μπροστα σε αυτο που θα της εκανα......:twisted::twisted:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγα χρονια προσεχα ενα κοριτσακι και στο σπιτι ειχαν τοποθετησει οι γονεις καμερες σε ολα τα δωματια ακομα και στον διαδρομο!με ενημερωσαν απο την πρωτη στιγμη και δεν ειχα κανενα προβλημα γι αυτο εκτος απο μια καμερα που την ανακαλυψα εγω και δεν μου την ειχαν δειξει.η δικια μου συμπεριφορα δεν αλλαξε καθολου προς το παιδι εξαλλου θελω να κανω καλα την δουλεια μου οχι μονο να παρω τα λεφτα τους. οι ιδιοι ηταν ευχαριστημενοι και η μικρη με αγαπουσε πολυ. ομως εγω πιστευω οτι οι γονεις ποτε δεν θα ειναι ευχαριστημενοι με την νταντα οσο καλη και αν ειναι οσες καμερες και να βαλουν παντα θα εχουν παραπονα απο αυτη και ειναι απολυτα κατανοητο αυτο, καθως μονο οι γονεις ξερουν τον σωστο τροπο μεγαλωματος του δικου τους παιδιου. Οποτε οι καμερες δεν δειχνουν παντα ασχημα πραγματα...πολλες φορες ειναι η αγωνια μην παθει κατι το παιδι.:D

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση κοπέλα μου που παρόλες αυτές τις κάμερες έψαξες και "ανακάλυψες" αυτή που δεν σου ανέφεραν. Γιατί το έκανες; έτσι και αλλιώς η μόνη τους υποχρέωση ήτα να σου πουν ότι έχουν κάμερες και τέλος, όχι να στις δείξουν κιόλας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον λαθος νοημα βγηκε απο το μηνυμα. δεν με ενδιεφεραν οι καμερες ουτε ημουν αντιθετη και φυσικα ουτε εψαξα...συμφωνησα απο την πρωτη στιγμη με αυτο και δεν ρωτησα ουτε που τις εχουν ουτε ποτε τις βλεπουν, αυτοι το εκαναν. Εμεις τα περνουσαμε πολυ ωραια με τους γονεις εξαλλου τους ηξερα χρονια ηταν οικογενειακοι φιλοι. αυτο που ηθελα να πω ηταν οτι καμια φορα το αγχος για το παιδι μας μας κανει να βλεπουμε οτι καποιες συμπεριφορες ειναι υποπτες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το θέμα είναι ότι όπως το αντιλαμβάνομαι η αρχή αποφαίνεται επί της παρακολούθησης της συμπεριφορά της νταντάς.

όταν όμως το αντικείμενο της παρακολούθησης αλλάξει και γίνει παρακολούθηση του βρέφους, της ημερήσιας δραστηριότητάς του, της επίβλεψης για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας;

Με την ίδια λογική πουχρησιμοποιούμε και εκείνες τις μικρές κάμερες που μπαίνουν στη κούνια.

Από την άλλη η λογική της κρυφής κάμερας υπάρχει εκτός των άλλων γιατί ένας γονιός δεν έχει συνήθως τη δυνατότητα να καλύψει όλους τους χώρους με κάμερες. Οπότε αν κάποιος για διαφορους λόγους θέλει να βλάψει το παιδί θα το κάνει εκτός πεδίου καλύψεως

Ετσι και αλλιώς προσωπικά αν ποτέ νιώσω την ανάγκη ότι πρέπει να βάλω κάμερα θα το κάνω και δεν θα υπολογίσω καθόλου τις νομικές συνέπειες. Θα φροντίσω απλά να μη τη βρει η νταντά. αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα την στείλω σπίτι της και λογαριασμό δεν θα δώσω. αν δω ότι βλάπτει το παιδί μου σας πληροφορώ ότι η παρανομία που χαρακτηρίζει τη κρυφή κάμερα θα φαντάζει αγιοσύνη μποροστά σε αυτά που που θα έκανα.

 

Θεωρείς φυσιολογικό να παρακολουθείς το βρέφος, την ημερήσια δραστηριότητα του, την επίβλεψη για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας. Να ρωτήσω μέχρι ποιά ηλικία κρίνεις "φυσιολογική" αυτή την παρακολούθηση; Μέχρι τα 3-4 (στην φάση της πυρομανίας που είναι κι επικίνδυνο να σου κάψει το σπίτι), την 6-7 (στην φάση της σχολικής επίδοσης), στα 13-14 (στην φάση αναζήτησης σεξουαλικού προσανατολισμού), στα 14-15 (στην φάση πειραματισμών ενιότε επικίνδυνων (σούζες με μηχανή, κάπνισμα ή χειρότερα), στα 17-18 (στην φάση διαμόρφωσης πολιτικοποιημένης σκέψης). Και μετά, τι; Θα κλείσεις την τηλεόραση;

Food for thought: πιστεύεις ότι θα ήσουν ό ίδιος άνθρωπος που είσαι τώρα, αν οι γονείς σου σε παρακολουθούσαν με μια κάμερα από την σύλληψη ως την ενηλικίωση; Πως θα είχες την ευκαιρία να ξεπεράσεις μια δύσκολη κατάσταση μόνο και μόνο για να μην καταλάβουν τίποτα; Να γίνεις πιο δυνατή, να είχες μια δεύτερη ευκαιρία για να τα κάνεις σωστά αυτή την φορά, να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, ο άνθρωπος που είσαι σήμερα.

Rea_1971 σε παρακαλώ να μην πάρεις περισσότερο προσωπικά από όσο πρέπει τα παραπάνω, είναι ένα δημόσιο forum και αυτά που γράφουμε τα γράφουμε για να τα διαβάσουν και οι άλλοι. Δυστυχώς με λύπη μου διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν οτι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι όπως το αντιλαμβάνομαι η αρχή αποφαίνεται επί της παρακολούθησης της συμπεριφορά της νταντάς.

όταν όμως το αντικείμενο της παρακολούθησης αλλάξει και γίνει παρακολούθηση του βρέφους, της ημερήσιας δραστηριότητάς του, της επίβλεψης για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας;

Με την ίδια λογική πουχρησιμοποιούμε και εκείνες τις μικρές κάμερες που μπαίνουν στη κούνια.

 

Φαντάζομαι ότι αυτό μπορείς να το κάνεις, όταν το μωρό είναι μόνο του. Από τη στιγμή που υπάρχει τρίτος άνθρωπος μαζί με το μωρό, πρέπει να ενημερώνεται και να συναινεί στην παρακολούθηση, αλλιώς παραβιάζονται τα προσωπικά του δεδομένα. Κακά τα ψέματα, αυτό έχει μια λογική, όσο κι αν δεν μας αρέσει. Σε κανέναν μας δεν θα άρεσε να παρακολουθείται εν αγνοία του από τον εργοδότη του για τον οποιονδήποτε λόγο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ κορίτσια ήμουν σε πολύ μεγάλο δίλημμα για το αν θα προσλάβω νταντα η θα πάω τον μικρό σε παιδικό σταθμό. Και ευτυχώς κατέληξα στην δεύτερη απόφαση. Το μόνο που με προβλημάτιζε είναι οι ασθένειες για το θέμα το σταθμών, αλλά δόξα τω Θεό πάμε πολύ καλά έως τώρα.

Περνάει καλά και φαίνεται. Αν έπαιρνα νταντά το σίγουρο είναι ότι θα έβαζα κάμερες γιάτί εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανέναν και εννοείται ότι δεν θα έπαιρνα αλλοδαπή.

Φιλικό μας ζευγάρι γιατροί είχαν νταντά στα διδυμάκια τους και μετά από αρκετο καιρό έβαλαν κάμερα για να δουν τι γίνεται. Η εν λόγω νταντά άφηνε τα παιδιά νηστικά σχεδόν όλη τη μέρα! τους έδινε μονο κανένα μπισκοτάκι και όχι μόνο αυτό, καθόταν στην αυλή και κάπνιζε αφήνοντας τα παιδιά μόνα τους, τους μιλούσε πολύ άσχημα και τα τραβολογούσε. Φυσικά πήρε πόδι και τα έγραψαν σε παιδικό σταθμό και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Τρελλαίνονται όταν πάνε και φυσικά της γράφουν πόσο φαγητό έχουν φάει.

 

Επέλεξα αυτή την απάντηση από το φόρουμ για να πω ότι είναι μύθος ότι οι Ελληνίδες νταντάδες είναι καλύτερες. Φοβερός μύθος, και οι δύο Ελληνίδες κοπέλες που εμπιστεύτηκα αποδείχτηκαν πολύ κακές, χωρίς αγάπη για τα παιδιά, τεμπέλες και χωρίς κουλτούρα. Και εγώ επέλεξα τη χρήση κρυφής κάμερας (εννοείται αφού δεν υπήρχε κανείς στο σπίτι να ελέγχει την κατάσταση) και αποδείχτηκε ότι και οι δυο αδιαφορούσαν για το παιδί παντελώς. Οι επόμενες κοπέλες αλλοδαπές, μία από την Αιθιπία και η νυν κοπέλα από την Ουκρανία θυσαυρός. Δεν χρειάζεται καμία κάμερα, η αγάπη του παιδιού μου προς αυτές το απέδειξαν. Η κρυφή κάμερα ήταν απαραίτητη για πολύ λίγο διάστημα. Στις δύο άλλες Ελληνίδες δεν τους είπα τίποτα για κάμερα, απλά τις απομάκρυνα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, πριν 2 χρόνια που άρχισα να ψάχνω παιδικό σταθμό για το γιο μου, βρήκα έναν σταθμό που είχε στην ιστοσελίδα του μια επιλογή να μπορείς να παρακολουθείς από κάμερα, ανά πάσα στιγμή, το πρόγραμμα του σχολείου και να βλέπεις το παιδί σου. μου φάνηκε πολύ πρωτοποριακό/παράξενο, αφού δεν το είχα ξαναδεί σε κανέναν από τους σταθμούς που είχα επισκεφτεί. έκλεισα λοιπόν ραντεβού γαι να πάω κι από κοντά. εκείνο το απόγευμα, είχα πιο πριν ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο και είπα να ζητήσω τη γνώμη της για το συγκεκριμένο σταθμό, αν είχε κάποια γνώμη/πληροφορία. και μου λέει: "μακριά, έχει ακουστεί κάτι για παιδεραστία από έναν οδηγό" :shock::shock::shock: αμέσως ακύρωσα το ραντεβού και σκέφτηκα ότι μάλλον αυτός ήταν κι ο λόγος που υπήρχαν οι κάμερες και διαφημίζονταν η "υπηρεσία" στην ιστοσελίδα στου σταθμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπόν εγώ έψαχνα να βρω νταντα (για τα δυο παιδιά μου 2,5 ετών και 9 μηνών τώρα)για περίπου 4 μήνες είχα βάλει αγγελία στο ιντερνετ και είδα κόσμο και κοσμάκη και τελικά κατέληξα σε μία κοπέλα παιδαγωγό στο επαγγελμα 24 χρονών η οποία ειναι καταπληκτική την έχω από Οκτώβρη. Τα παιδιά τρελαίνονται όταν την βλέπουν και κεινη τα αγαπάει πάρα πολύ. Είμαι πολυ ευχαριστημένη αλλά δυστυχώς βρήκε δουλειά αλλού και θα φύγει... :( Τελικά νομίζω ότι ειναι θέμα χαρακτήρα και ότι θέλει πολύ μα πολύ ψάξιμο..αλλά υπάρχει και καλός κόσμος εκεί έξω. :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Θεωρείς φυσιολογικό να παρακολουθείς το βρέφος, την ημερήσια δραστηριότητα του, την επίβλεψη για την προστασία της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής του υγείας. Να ρωτήσω μέχρι ποιά ηλικία κρίνεις "φυσιολογική" αυτή την παρακολούθηση; Μέχρι τα 3-4 (στην φάση της πυρομανίας που είναι κι επικίνδυνο να σου κάψει το σπίτι), την 6-7 (στην φάση της σχολικής επίδοσης), στα 13-14 (στην φάση αναζήτησης σεξουαλικού προσανατολισμού), στα 14-15 (στην φάση πειραματισμών ενιότε επικίνδυνων (σούζες με μηχανή, κάπνισμα ή χειρότερα), στα 17-18 (στην φάση διαμόρφωσης πολιτικοποιημένης σκέψης). Και μετά, τι; Θα κλείσεις την τηλεόραση;

Food for thought: πιστεύεις ότι θα ήσουν ό ίδιος άνθρωπος που είσαι τώρα, αν οι γονείς σου σε παρακολουθούσαν με μια κάμερα από την σύλληψη ως την ενηλικίωση; Πως θα είχες την ευκαιρία να ξεπεράσεις μια δύσκολη κατάσταση μόνο και μόνο για να μην καταλάβουν τίποτα; Να γίνεις πιο δυνατή, να είχες μια δεύτερη ευκαιρία για να τα κάνεις σωστά αυτή την φορά, να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, ο άνθρωπος που είσαι σήμερα.

Rea_1971 σε παρακαλώ να μην πάρεις περισσότερο προσωπικά από όσο πρέπει τα παραπάνω, είναι ένα δημόσιο forum και αυτά που γράφουμε τα γράφουμε για να τα διαβάσουν και οι άλλοι. Δυστυχώς με λύπη μου διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν οτι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

 

η αποψη σου αυτη ειναι σωστη και αρκετα ρεαλιστικη.χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται μ'αυτον τον τροπο!!!!!

Τα κοριτσια που αναλαμβανουν την φυλαξη παιδιων ειναι μορφωμενα με σπουδες και με κοπο και διαβασμα καταφεραν να αποκτησουν το πτυχιο τους και δεν αξιζουν συμπεριφορες του τυπου δεν θα τις ενημερωσω για την καμερα ή σιγα τα δικαιωματα που εχουν. Αυτα τα κοριτσια αυριο μεθαυριο θα ειναι σε ενα δημοσιο νηπιαγωγειο και θα φροντιζουν για την εκπαιδευση των παιδιων.Και τοτε θα αξιζουν την προσοχη και θα τις ακουμε?

Τα παραπανω τα λεω με καθε αγαπη και αφοσιωση προς τους γονεις που αναγκαζονται να αφησουν τα παιδια τους σε μια ''αγνωστη''. ειμαι νηπιαγωγος,δουλεψα πολλα χρονια σαν babysitter και τωρα εργαζομαι σε νηπιαγωγειο.η αγαπη για τα παιδια δεν χρειαζεται μια καμερα για να φανει!

 

συμφωνω με την αποψη της doras!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας γιατί είμαι πολύ συγχισμένη και δεν ξέρω αν κολλάει κάπου καλύτερα, οπότε θα δανειστώ αυτό.

Δούλευα σε ένα σπίτι με ένα μωράκι που τώρα είναι 18 μηνών. Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να φύγω εγώ και η κυρία που καθάριζε λόγω αλλαγών στην εργασία των γονιών και η οικογένεια αναγκάστηκε να πάρει άλλα μέτρα, δηλαδή να προσλάβει μια κοπέλα ή κυρία αλλοδαπή εσωτερική (που δεν μπορώ εγώ γιατί μόλις έφτιαξα σπίτι με τον καλό μου) για να κάνει και τις δυο δουλειές φτηνότερα. Η σχέση μου με την οικογένεια και η επικοινωνία μου εξακολουθεί και είναι πολύ καλή. Έχουμε ήδη καλέσει ο ένας στο σπίτι του άλλου για καφέ μόλις τελειώσουν οι διακοπές. Όμως σήμερα έγινε κάτι που με στεναχώρησε.

Μια φίλη μου που τη γνωρίζει η μαμά του παιδιού, άκουγε απ' το πρωί ένα μωρό να ουρλιάζει. Βγήκε κάποια στιγμή και κατάλαβε ότι είναι το μωράκι που κρατούσα. Κάποιες στιγμές μάλιστα φώνεζε μαμά και μπαμπά. Απ' έξω είχαν μαζευτεί περαστικοί από μακρυνούς δρόμους και αναρωτιόντουσαν τί συμβαίνει κι έλεγαν ότι αυτό το κλάμα δεν είναι φυσιολογικό. Να φανταστείτε όταν με πήρε να μου το πει η κοπέλα ήταν στο απέναντι κτίριο, μέσα, κι εγώ το άκουγα απ' το τηλέφωνο να ξελαρυγγιάζεται. Πήρα τη μαμά του κατευθείαν κι όταν τη βρήκα ήμουν έτοιμη μέχρι και να πάω από εκεί αν μου το πρότεινε. Για την ακρίβεια ήθελα, θα της το πρότεινα αν δεν μπορούσε, εμένα με γνωρίζει το παιδί. Αντ' αυτού μόλις το σήκωσε πριν να της πω τί τη θέλω, με γείωσε λίγο απότομα, λέγοντας ότι το ξέρει και θα τα πούμε.

Το είπα στη μαμά μου μόλις τώρα και η γνώμη της ήταν ότι δεν έπρεπε να ανακατευτώ γιατί μπορεί να νομίζει η γυναίκα ότι το λέω επίτηδες (ότι και καλά 'είδες που πήρες άλλη, το κακομεταχειρίζεται') αλλά ποτέ δεν ένιωσα ή έδειξα δυσαρέσκεια για κάτι τέτοιο, αυτές ήταν οι συνθήκες στη δουλειά τους που επηρέασαν ανάλογα και τη δική μου, η αρχή και το τέλος της συνεργασίας μας ήταν άψογο, γιατί να το σκεφτεί αυτό;

 

Στεναχωριέμαι -και το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια κι όχι για να δείξω κάτι- γιατί ήθελα να πάω εκεί να τον πάρω αγκαλιά. Εκεί που ήμουν μέσα στην αδρεναλίνη έτοιμη να ντυθώ και να πάω, εισέπραξα αυτό κι ένιωσα τόσο ξένη. Τώρα δεν ξέρω τί έχει γίνει με το παιδί και δεν καταλαβαίνω τί έκανα λάθος; Μέσα μου δεν μπορούσα να μην την πάρω κι ας το πήρε στραβά (αν το πήρε). Εσείς που είστε μανούλες πώς θα το πέρνατε;

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας γιατί είμαι πολύ συγχισμένη και δεν ξέρω αν κολλάει κάπου καλύτερα, οπότε θα δανειστώ αυτό.

Δούλευα σε ένα σπίτι με ένα μωράκι που τώρα είναι 18 μηνών. Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να φύγω εγώ και η κυρία που καθάριζε λόγω αλλαγών στην εργασία των γονιών και η οικογένεια αναγκάστηκε να πάρει άλλα μέτρα, δηλαδή να προσλάβει μια κοπέλα ή κυρία αλλοδαπή εσωτερική (που δεν μπορώ εγώ γιατί μόλις έφτιαξα σπίτι με τον καλό μου) για να κάνει και τις δυο δουλειές φτηνότερα. Η σχέση μου με την οικογένεια και η επικοινωνία μου εξακολουθεί και είναι πολύ καλή. Έχουμε ήδη καλέσει ο ένας στο σπίτι του άλλου για καφέ μόλις τελειώσουν οι διακοπές. Όμως σήμερα έγινε κάτι που με στεναχώρησε.

Μια φίλη μου που τη γνωρίζει η μαμά του παιδιού, άκουγε απ' το πρωί ένα μωρό να ουρλιάζει. Βγήκε κάποια στιγμή και κατάλαβε ότι είναι το μωράκι που κρατούσα. Κάποιες στιγμές μάλιστα φώνεζε μαμά και μπαμπά. Απ' έξω είχαν μαζευτεί περαστικοί από μακρυνούς δρόμους και αναρωτιόντουσαν τί συμβαίνει κι έλεγαν ότι αυτό το κλάμα δεν είναι φυσιολογικό. Να φανταστείτε όταν με πήρε να μου το πει η κοπέλα ήταν στο απέναντι κτίριο, μέσα, κι εγώ το άκουγα απ' το τηλέφωνο να ξελαρυγγιάζεται. Πήρα τη μαμά του κατευθείαν κι όταν τη βρήκα ήμουν έτοιμη μέχρι και να πάω από εκεί αν μου το πρότεινε. Για την ακρίβεια ήθελα, θα της το πρότεινα αν δεν μπορούσε, εμένα με γνωρίζει το παιδί. Αντ' αυτού μόλις το σήκωσε πριν να της πω τί τη θέλω, με γείωσε λίγο απότομα, λέγοντας ότι το ξέρει και θα τα πούμε.

Το είπα στη μαμά μου μόλις τώρα και η γνώμη της ήταν ότι δεν έπρεπε να ανακατευτώ γιατί μπορεί να νομίζει η γυναίκα ότι το λέω επίτηδες (ότι και καλά 'είδες που πήρες άλλη, το κακομεταχειρίζεται') αλλά ποτέ δεν ένιωσα ή έδειξα δυσαρέσκεια για κάτι τέτοιο, αυτές ήταν οι συνθήκες στη δουλειά τους που επηρέασαν ανάλογα και τη δική μου, η αρχή και το τέλος της συνεργασίας μας ήταν άψογο, γιατί να το σκεφτεί αυτό;

 

Στεναχωριέμαι -και το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια κι όχι για να δείξω κάτι- γιατί ήθελα να πάω εκεί να τον πάρω αγκαλιά. Εκεί που ήμουν μέσα στην αδρεναλίνη έτοιμη να ντυθώ και να πάω, εισέπραξα αυτό κι ένιωσα τόσο ξένη. Τώρα δεν ξέρω τί έχει γίνει με το παιδί και δεν καταλαβαίνω τί έκανα λάθος; Μέσα μου δεν μπορούσα να μην την πάρω κι ας το πήρε στραβά (αν το πήρε). Εσείς που είστε μανούλες πώς θα το πέρνατε;

προσωπικά, επειδή έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο (από την πλευρά της μαμάς), θα σου έλεγα ότι

1) καλά έκανες και την πήρες.

2) η μαμά, αν έχει μάθει κάτι τέτοιο για τη νέα νταντά, είναι σε κατάσταση σοκ κι αμηχανίας για την επιλογή της.

3) βαθιά μέσα της ξέρει ότι έχεις δίκιο που την πήρες αλλά, λόγω του αρχικού σοκ και του εγωισμού, ίσως σου μίλησε έτσι για να "υπερασπιστεί" την επιλογή της, τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς έγινε.

4) επικοινώνησε μαζί της μετά από λίγο καιρό και εξήγησέ της ότι την ενημέρωσες γιατί ανησύχησες για το μωρό κι ότι ήρθες σε δύσκολη θέση γιατί δεν ήθελες να παρερμηνευτεί η στάση σου. απλά το θεώρησες καθήκον σου και σίγουρα πιό σημαντικό από το να υπάρξει κίνδυνος να σε παρεξηγήσει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με κάποιο μήνυμα για να μην την αναγκάσω να μου απαντήσει τίποτα. Αλλα και το μήνυμα πάλι, λες και είμαι ένοχη... δεν ξέρω.

 

Έκλαιγα όταν σας έστελνα το μήνυμα -εκτόνωνα και την ένταση εκείνη την ώρα. Ξέρω κατα βάθος ότι είμαι ξένη προς την οικογένεια, δηλ. όχι συγγενής ή φίλη, αλλά θα ήθελα να υπολογιστεί και η δική μου έγνοια. Ήθελα να περάσω να τον δω και να με δει, αλλά ούτε να μιλήσω δεν πρόλαβα :(

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν πρέπει να επικοινωνήσω :( Δεν το χω ξεκαθαρίσει ακόμα μέσα μου.

γι' αυτό σου είπα σε λίγο καιρό για να έχει καταλαγιάσει η υπόθεση και να έχεις ξεκαθαρίσει κι εσύ πώς αισθάνεσαι. εγώ πάντως θα έπαιρνα για να ξεκαθαρίσω τη στάση μου και να μη μείνει η μαμά με την εντύπωση ότι ήθελα να "κρίνω" την επιλογή της. καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι αλλά έλα λίγο και στη θέση της μαμάς. είναι μια αμήχανη κατάσταση για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...