Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

Βρε kassiani ανεφερες ακριβως την περιπτωση που ηθελα να ρωτησω.Εγω προσωπικα ειπα πως για το καλο του παιδιου μου αν χρειαζοταν να βαλω κρυφη καμερα θα το εκανα.Και ρωτω τωρα γιατι πραγματικα θελω μια αλλη γνωμη και απο κοπελες που δεν το θεωρουν σωστο αυτο.

 

Εστω οτι εχω μια κοπελα σπιτι να μου προσεχει το μωρο και ξαφνικα το παιδι το νιωθω να αλλαζει συμπεριφορα..να γινεται νευρικο και γενικως κατι δε μου παει καλα.Τι κάνω?Δε θα βαλω κρυφη καμερα(ετσω για λιγο καιρο) να δω τι συμβαινει?Αμα την ενημερωσω προφανως θα αλλαξει συμπεριφορα και θα το προσεχει το παιδι αλλα δεν θα θελω να μαθω τελικα τι εκανε τις προηγουμενες μερες και αν οντως το παιδι εχει υποστει καποια κακοποιηση?Να την απολυσω με τη μια χωρις να το ψαξω...κι αν ομως δεν εχει κανει τπτ κακο η κοπελα?Και αν την ενημερωσω για την καμερα και ξαφνικα γινει αψογη απεναντι στο παιδι μου...αλλα αυριο που ερθει να κρατησει το δικο σου το παιδι που δεν εχεις καμερα ξανακανει κατι κακο και στο δικο σου?Μου αρκει σα μανα να σωσω το δικο μου το παιδι αλλα για το δικο σου το μωρο αδιαφορω ετσι απλα?Εγω που ειμαι η κακια και την παρακολουθω να παω δικαστηριο...αυτη που κακοποιει το παιδι να μην παει?

 

Sorry κοριτσια για τις πολλες ερωτησεις,αλλα πραγματικα θα ηθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε peony συναδελφος?:D

Αντε βρε να κανουμε κανενα καινουργιο κλαμπ στο φορουμ:P

 

Παντως σοβαρα, το εχω ψαξει πολυ το θεμα, γιατι συνεβη σε συναδελφο πολυ ασχημη κατασταση με την μπειμπι σιτερ και πεσαμε ολοι με τα μουτρα.

 

Η συναδελφος ειχε ενα πολυ χαρουμενο μωρακι. μΕτα απο ενα διαστημα με την μπειμπι σιτερ, παρατηρησε οτι ενω το παιδι γενικα ηταν ενταξει, μολις το πλησιαζε στην κουνια του, εκλαιγε σπαρακτικα.

 

Η συναδελφος-μητερα αποφασισε να παει σε παιδοψυχολογο και να συζητησει το θεμα. Η παιδοψυχολογος λοιπον της ειπε οτι σιγουρα κατι εχει συμβει ή συμβαινει ακομα με την κουνια και την προετρεψε να βαλει κρυφα καμερα για να παρακολουθησει.

 

Το εκανε λοιπον και διαπιστωσε οτι η μπειμπι σιτερ ειχε το μωρο ΟΛΗ την ημερα μεσα στην κουνια, δεν του εδινε καμμια σημασια, ακομα και το γαλα του το εδινε εκει, δεν το αλλαζε, δεν το επλενε, ΤΙΠΟΤΑ σας λεω. Και το μωρο να κλαιει συνεχεια.

Μιση ωρα πριν ερθει η μαμα στο σπιτι, το αλλαζε, το επλενε και το κρατουσε δηθεν στοργικα στην αγκαλια της.

 

Η γνωστη μου αυτη καταφερε να συγκρατηθει και να μην την πνιξει τη μπειμπι σιτερ, αλλα τοποθετησε εμφανως καμερα μεσα στο σπιτι και η νεα μπειμπι σιτερ υπεγραψε εγγραφο οπου ελεγε οτι το γνωριζει και το δεχεται.

Το ειχαμε ψαξει πολυ το θεμα για να κανουμε το απολυτως σωστο και νομιμο και να μην προσβληθει και η εργαζομενη.

Μαλιστα δεν προκειται και για χωρο που εισαι αναγκασμενος να εισελθεις.

Αν η εργαζομενη δεν ηθελε, μπορουσε να μην εργαστει απλα στο συγκεκριμενο σπιτι.

 

Είδες, είμαστε και πολλές, τρομάρα μας!

 

Ήθελα όμως να ρωτήσω κι εγώ, τι έγινε μετά την τοποθέτηση της κάμερας; Άλλαξε συμπεριφορά η νταντά, ή εν τέλει απολύθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτο την ανεφερα την περιπτωση.

Για να πω οτι κανονικα πρεπει απο την αρχη να μπαινει η καμερα και απο την αρχη να ενημερωνεται η εργαζομενη ωστε και τα δικα της δικαιωματα να μην προσβαλλονται και η συμπεριφορα της να ειναι αψογη, γιατι καμμια φορα το κακο δεν διορθωνεται, δυστυχως.

 

Στην περιπτωση παντως που καποια δεν θελει να βαλει καμερα και στην πορεια διαπιστωσει καποια περιεργη συμπεριφορα, για μενα ως μητερα, το πραγμα αλλαζει.

 

Ακριβως επειδη μπορει η κοπελα να μη φερεται ασχημα στο παιδι, αλλα απλως οχι σωστα, δηλ να κανει κατι που μπορει να μην ειναι μεσα σε αυτο που λεμε κακοποιηση, αλλα πχ να χρησιμοποιει τη φοβερα του λυκου για να φαει.

Αυτο λοιπον μπορει να το κανει εντελως καλοπιστα, νομιζοντας οτι ειναι σωστο και να εχει ομως ως αποτελεσμα το παιδι να εχει εφιαλτες κλπ.

Επειδη λοιπον θα ηταν αδικο αλλα και χαζο να απολυσεις καποια που μπορει να ειναι πολυ καλη στη δουλεια της, μονο και μονο επειδη κατι υποψιαζεσαι, εγω σε αυτην την περιπτωση, θα εβαζα κρυφα την καμερα για λιγες μερες.

 

Εαν μεν εβλεπα οτι ολα εχουν καλως, θα την εβγαζα και θα εληγε το θεμα εκει.

Εαν εβλεπα οτι κανει κατι που δεν εγκρινω μεν, αλλα οχι κατι για το οποιο θα την απελυα, θα εβγαζα και παλι την καμερα και θα εβρισκα ενα πλαγιο τροπο να το συζητησουμε. Πχ τι της λες για να φαει?

Εαν εβλεπα ομως κατι κακο, παρανομο κλπ, θα την πετουσα εξω απο το σπιτι και αναλογα με αυτο που θα ειχα δει, θα αποφασιζα αν θα της εκανα και μηνυση ή οχι. Γενικα οι δικηγοροι εχουμε μια αρνηση με τα δικαστηρια οσον αφορα τις δικες μας υποθεσεις.

 

Κατα την προσωπικη μου νομικη αποψη οταν βλεπεις κατι περιεργο στη συμπεριφορα του παιδιου σου, υπαρχει υπερτερο συμφερον να παρακολουθησεις για λιγες μονο μερες να δεις τι γινεται.

Να σου πω και κατι?

Επειδη ακριβως θα το εκανα κρυφα μονο αν υποψιαζομουν πραγματικα κατι και με καμμια διαθεση περιεργειας, κουτσομπολιου, κλειδαροτρυπας κλπ, εαν τελικα εβρισκα κατι και της το ελεγα, ας μου εκανε και μηνυση.

Μεγαλη μου σκασιλα.

 

Ειμαι ανθρωπος που δε δεχομαι τις καμερες καθολου, γι αυτο και δεν εχω βαλει στο σπιτι μου και δεν ξερω ακριβως τι κανει η γυναικα με τα παιδια μου.

Της εχω εμπιστοσυνη, βλεπω τα παιδια μου να τη λατρευουν και ειμαστε ολοι καλα.

Εαν ομως υποψιαζομουν κατι σοβαρο, δε θα με ενδιεφερε ποια η οποια διωξη μου.

Αν και εδω που τα λεμε, σιγα μη μου εκανε και μηνυση, αν εβλεπα να κακοποιει το παιδι.

Νομιζω οτι θα φοβοταν εκεινη πολυ περισσοτερο.

 

Παντως εγω εχω ερθει σε δυσκολη θεση με τη γυναικα με πολυ πιο ασημαντα θεματα.

Μια μερα ηρθε η κορη μου και μου ειπε "εσυ δε με αφηνεις να πιω καφε, αλλα η κα Μαρια μου εδωσε!!":rolleyes:

Τα νευρα μου κροσσια...

Η γυναικα ειναι παλιας νοοτροπιας, τοτε που και οι δικοι μας γονεις θεωρουσαν οτι δεν ειναι και εγκλημα να δοκιμασει το παιδι λιγο καφε, λιγο κρασι κλπ.

Δεν ηθελα ομως να της πω οτι η μικρη την εδωσε κανονικα:lol:

Της ειπα λοιπον να προσεχει γιατι η Δεσποινα εχει αρχισει να λεει ψεμματα για να καταφερει αλλους να της κανουν καποιο χατηρι που δεν της κανω εγω.

Με ηπιο τροπο λυσαμε το προβλημα χωρις να στενοχωρηθει κανενας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Είδες, είμαστε και πολλές, τρομάρα μας!

 

Ήθελα όμως να ρωτήσω κι εγώ, τι έγινε μετά την τοποθέτηση της κάμερας; Άλλαξε συμπεριφορά η νταντά, ή εν τέλει απολύθηκε;

 

Την καμερα η συναδελφος την εβαλε κρυφα. Μολις ειδε τα καθεκαστα, την πεταξε εξω απο το σπιτι σε ενα λεπτο.

Τι να της ελεγε? αν θελεις απο εδω και μπρος να εισαι καλη με το παιδι?:rolleyes:

 

Γι αυτο λεω, μπορει να δεις κατι που ναι μεν δεν το εγκρινεις, αλλα η κοπελα να το κανει με καλη προθεση. Απο αγαπη, απο αγνοια κλπ.

Η συγκεκριμενη φεροταν σαν σκυλα στο μωρο.

Δεν υπηρχε θεμα να την κρατησει κι αλλο φυσικα.

 

Και βεβαια της ειπε η γνωστη μου οτι ειχε βαλει καμερα και τα ειδε ολα και αν θελεις (της λεει) κανε μου και μηνυση.

Αλλα που να τολμησει η αλλη με αυτα που ειχε κανει να κανει και μηνυση για παραβιαση προσωπικων δεδομενων.

Το παιδακι παρακολουθειτο απο ψυχολογο 2 χρονια για να συνελθει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

A, εντάξει, εγώ πάνω στο χαμό (της δουλειας εδώ στο γραφείο, χεχε) κατάλαβα ότι όταν έβαλε κάμερα την ενημέρωσε. Είναι να μην σου τύχει τελικά...

 

Εγώ εμπιστεύομαι τη δική μας νταντά (την είχε φίλη μου πριν από εμάς) αλλά ούτως ή άλλως, οι γείτονες, που την βλέπουν καθημερινά με τη μικρή, μου λένε πόσο ωραία παίζει μαζί της κτλ κτλ, οπότε σκέφτομαι "οκ, αν το λένε ακόμα κι αυτοί, αυτό σημαίνει ότι πάμε καλά".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά και την τοποθέτηση των νομικών του φόρουμ, έχω να δηλώσω ότι χαίρομαι τουλάχιστον που το να τοποθετήσεις στο σπίτι σου κάμερα χωρίς να ενημερώσεις τον εργαζόμενο μέσα σε αυτό απαγορεύεται από το νόμο. Φιουφ.... αφού δεν το απαγορεύει μερικών η συνείδηση, ας υπάρχει ο φόβος του νόμου.... κάτι είναι και αυτό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την τοποθέτηση των νομικών του φόρουμ, έχω να δηλώσω ότι χαίρομαι τουλάχιστον που το να τοποθετήσεις στο σπίτι σου κάμερα χωρίς να ενημερώσεις τον εργαζόμενο μέσα σε αυτό απαγορεύεται από το νόμο. Φιουφ.... αφού δεν το απαγορεύει μερικών η συνείδηση, ας υπάρχει ο φόβος του νόμου.... κάτι είναι και αυτό.

 

+++++

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την τοποθέτηση των νομικών του φόρουμ, έχω να δηλώσω ότι χαίρομαι τουλάχιστον που το να τοποθετήσεις στο σπίτι σου κάμερα χωρίς να ενημερώσεις τον εργαζόμενο μέσα σε αυτό απαγορεύεται από το νόμο. Φιουφ.... αφού δεν το απαγορεύει μερικών η συνείδηση, ας υπάρχει ο φόβος του νόμου.... κάτι είναι και αυτό.

 

Προσωπικα σαφως και μου απαγορευει η συνειδηση μου και να παρακολουθουμαι και να παρακολουθω.

Επειδη ο νομος ομως ειναι πανω απ' ολα λογικος, επιτρεπει εξαιρεσεις, ακριβως επειδη η συνειδηση ολων δεν λειτουργει δυστυχως το ιδιο.

 

Ετσι βαζει και περιορισμους, ωστε να μην παρακολουθουνται οι ανθρωποι χωρις να το γνωριζουν, αλλα επιτρεπει και την παρακολουθηση εκει οπου το αγαθο που διακινδυνευεται ειναι σημαντικοτερο απο την παραβιαση του δικαιωματος αυτου που παρακολουθειται.

 

Θα σου ελεγα λοιπον οτι σαφως και δε θα παρακολουθουσα κρυφα την εργαζομενη στο σπιτι μου, αλλα στην περιπτωση που αντιλαμβανομουν οτι κατι δεν παει καλα με το παιδι μου, σαφως και θα το εκανα, καθως το αγαθο της ψυχικης και σωματικης του υγειας σαφως υπερτερει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας!

Σε 1 περίπου βδομάδα πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου. Ο μπέμπης μου είναι 3,5 μηνών και θ'αναγκαστώ να βρω μια γυναίκα να μου τον κρατάει όσες ώρες θα λείπω. Μάλλον έχω καταλήξει σε κάποια και θα τον κατεβάζω κάθε πρωί στο πατρικό μου που είναι κοντά στη δουλειά μου (μένω Αθήνα ενώ η δουλειά και το πατρικό μου είναι στον Πειραιά).

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να τον αφήσω με μια ξένη κι έτσι σκέφτηκα να βάλω κάτι να την παρακολουθώ. Δεν ξέρω όμως και πολύ απ'αυτά. Μάλλον το καλύτερο θα είναι να έχω όποτε θέλω απευθείας σύνδεση με 2 από τα δωμάτια του σπιτιού.

Έχει κάνει καμία σας κάτι παρόμοιο; Μου είπαν ότι αγοράζεις τέτοια συστήματα από το Ίντερνετ. Ξέρετε διευθύνσεις; Είναι ακριβά;

Κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη!!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω παντως αν και ειμαι στην αλλη πλευρα δηλαδη κανω baby-sitting δεν θα ειχα προβλημα με καμερες,αν κανεις σωστα τη δουλεια σου αγαπας το παιδι και ακολουθεις τις συμβουλες των γονεων τι να εχεις να κρυψεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα χαιρομαι που το δεχεσαι ioannaco , κ σε θαυμαζω. Κ γω εαν ημουν νταντα θα το δεχομουν . Αν μη τι αλλο, πρεπει να καταλαβουν ολες οι baby sitter οι γονεις αφηνουν το παιδι τους, - δηλ το πολυτιμοτερο που εχουν στην ζωη τους- σε μια αγνωστη γυναικα, την οποια δεν ξερουν τον χαρακτηρα της, την προσωπικοτητα της , τιποτα. Μονο καποιες συστασεις. Κ τι με αυτο? Ειναι δυνατον να μην φοβουνται για το τι κανει κ πωε του συμπεριφερετε? Η δικη μου εμπειρια το αποδυκνυει. Βρηκα μια κοπελα 40 χρονων, με συστασεις καλες. Εβαλα καμερα, κ ενω στην αρχη ηταν πολυ καλη επειτα αρχισε να φαινετε πραγματικα ο χαρακτηρασ της. Δεν κανει αυτα που της λεω, κ το μεγαλωνει με τον δικο της τροπο. Βλεπει τηλεοραση, του δινει γλυκα, το αφηνει μονο του, δεν το παιζει, ε τι αλλο!Αν δεν ειχα βαλει καμερα δεν θα τα εβλεπα αυτα. Λοιπν κ γω αποφασισα να το παω στον παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το τι ακριβως θεωρουμε κακο απο την πλευρα της νταντας δεν ειναι παντα ξεκαθαρο, ωστε να φανει απο τη συμπεριφορα του παιδιου και να μη χρειαστει να παρακολουθησουμε τι συμβαινει.

Μπορει το παιδι να δειχνει πολυ ευτυχισμενο με την νταντα γιατι του δινει πχ γλυκα και γενικα το αφηνει να κανει ο,τι θελει για να της ειναι πιο ευκολη η κατασταση.

Το μονο κακο δεν ειναι η κακομεταχειριση, ειναι εξισου κακο και η αδιαφορια.

 

Παντως η παρακολουθηση δεν ειναι απλο πραγμα ουτε για την εγαζομενη.

Μπορει απλοικα να σκεφτομαστε οτι αφου δεν εχω τιποτα να κρυψω, τι με πειραζει, αλλα ισως δεν ειναι τοσο απλο.

Ειναι περιεργο για τη συμπεριφορα ενος ανθρωπου να νιωθει μονιμως οτι παρακολουθειται η καθε του κινηση.

 

Επισης οσο σημαντικο ειναι για τη μητερα να νιωθει σιγουρια, ειναι εξισου σημαντικο και για την εργαζομενη νταντα να νιωθει οτι την εκτιμουν και την εμπιστευονται

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη των νομικών, αλλά όταν αναγκαστείς να εμπιστευτείς οτι πιό πολύτιμο έχεις σε κάποιον ξένο, δεν νομίζω οτι θα σε εμποδίσει η πιθανή νομική εμπλοκή του οτι παρακολουθούσες με κάμερα τι γινόταν...

 

Προφανώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υλικό που έχεις για να κινηθείς νομικά εναντίον της babysitter που κακοποίησε το παιδί σου (γιατί έτσι παραδέχεσαι και την δική σου παράνομη παρακολουθηση), αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις τι έγινε και θα μπορεσεις να το σταματήσεις χωρίς πολλές καθυστερήσεις και εξηγήσεις. Εμένα δεν με νοιάζει το αν μου κλέβει φαγητό ή προμήθειες, με ενδιαφέρει να μην κακοποιεί ψυχολογικά και κυρίως σωματικά, το μωρό μου.

 

Ο δε μύθος του βάζω κάμερα εν γνώση της babysitter, πολλές φορές σημαίνει οτι αν γίνεται κάτι κακό απλά θα γίνεται σε άλλο δωμάτιο.... φίλη μου που είχε ip camera (αυτή που είναι φανερή και on line μέσω ιντερνετ) στο σαλόνι που ήταν το πάρκο, προσπαθούσε να συνδεθεί και 1 έμπαινε 3 δεν έμπαινε... της είπε ο ΙΤ της δουλειάς της οτι η σύνδεση στο σπίτι κοβόταν και ξανασυνδεόταν, έκανε παράπονα στον πάροχο ιντερνετ για τις διακοπές και επανασυνδέσεις, και τελικά αποδείχτηκε οτι η babysitter που υποτίθεται δεν ήξερε και πολλά από κάμερες αλλά είχε συμφωνήσει να υπάρχει η ΙΡ κάμερα, απλά αποσύνδεε τον εξοπλισμό τη μισή μέρα και τον συνέδεε μόνο όταν η μικρή ήταν ήσυχη ή κοιμότανε!! Χρειάστηκε να βάλουνε κρυφή κάμερα στον ίδιο χώρο για να το ανακαλύψουν αυτό, και είχαν και επιπλέον "kinder-έκπληξη", αφού με την ίδια κάμερα προέκυψε και ότι η καθαρίστρια έψαχνε κανονικά όλες τις ντουλάπες στο υπνοδωμάτιο!

 

Να μην συζητήσω για άλλη γνωστή μου που πριν 4-5 χρόνια μέσω κρυφής κάμερας (και μιλάμε για εποχές που ήταν δυσεύρετα και πανάκριβα συστήματα, όχι όπως σήμερα που με 100-150 ευρώ κάνεις τη δουλειά σου) ανακάλυψε οτι η babysitter άφηνε τα δίδυμα στο υπνοδωμάτιο με κλειστή την πόρτα και έβλεπε τηλεόραση στο σαλόνι όλο το μεσημμέρι.... μένανε σε μονοκατοικία και τα μωράκια ακουγόντουσαν μέχρι έξω, αλλά η κυρία δεν ενοχλούνταν καθόλου, η δε γνωστή μου δεν μπορούσε να καταλάβει οτι τα μωρά έκλαιγαν (η κάμερα δεν είχε ήχο) και νόμιζε για αρκετό καιρό οτι κοιμόντουσαν και έκλεινε την πόρτα για να μην τα ενοχλήσει!! Μέχρι που προβληματίστηκε με το πόση ώρα υποτίθεται οτι κοιμόντουσαν τα μωρά τα μεσημμέρια και μετακίνησε την κάμερα στο παιδικό δωμάτιο και τότε κατάλαβε ακριβώς τι γινότανε.

 

Έχω αρκετές ιστορίες και δυστυχώς είναι περισσότερες εκείνες που επιβεβαίωσαν την προσφυγή στην κρυφή κάμερα παρά εκείνες που έδειξαν να μην υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοω κι εγω.

Δυστυχως το προβλημα δεν ειναι παντα η αμεση κακομεταχειριση.

Το πιο συνηθισμενο ειναι η αδιαφορια.

Εχω περιγραψει περιπτωση παραπανω, οπου συναδελφος δικηγορος ετσι ανακαλυψε γιατι η κορη της μαραζωνε στο κλαμα μολις αντικρυζε την κουνια.

Το μωρο ηταν εγκαταλελειμμενο ολη την ημερα στην κουνια, να κλαιει, λερωμενο και απελπισμενο.

Μιση ωρα πριν παει η μητερα στο σπιτι, η νταντα το επλενε το αλλαζε και το μωρο φαινοταν μια χαρα.

 

Δυστυχως οι περισσοτερες ιστοριες τοποθετησης κρυφης καμερας απεδειξαν προβλημα.

 

Προσωπικα, πραγματι θα προτιμουσα να διακινδυνευσω να παω και κατηγορουμενη προκειμενου να τιμωρησω μια τετοια νταντα, ειδικα αν υπαρχει κακοποιηση.

 

Απλα για την πληροτητα του θεματος, ειπα να ενημερωσω και τα μη νομικους μελη για τις οποιες συνεπειες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ είχα νταντά για τα μικρά μου και δυστυχώς το μετάνιωσα... Η "κυρία" μπροστά μου ήταν μελιστάλαχτη, καλοσυνάτη και δυστυχώς εμπιστεύτηκα αυτό που έβλεπα... Ακόμα και όσοι δικοί μου την γνώρισαν είχαν την ίδια γνώμη.... Μέχρι που ο μεγάλος μου γιος (3 χρονών) μου είπε ότι τον χτύπησε... Το έψαξα... έβαλα την κάμερα στο pc να γράφει στο δίσκο και την ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μέσα σε ένα συρτάρι να καταγράφει τον ήχο... Το τι μαλώματα άκουγαν τα παιδάκια μου λέγεται... όλη την ώρα στην τηλεόραση και αν ήθελε να δει την αγαπημένη της σειρά τα έβαζε με το ζόρι να καθίσουν στον καναπέ... όταν δε την ανάγκαζαν να σηκωθεί από την πολυθρόνα έτρωγαν και ξύλο... Φυσικά και την έδιωξα και αύριο ξεκινάνε στον παιδικό σταθμό... Αισθάνομαι άσχημα που την εμπιστεύτηκα (αν και έμεινα 2 εβδομάδες μαζί της στο σπίτι για να ελέγξω)... έπρεπε να κατέγραφα τι γίνεται στο σπίτι μου από την πρώτη μέρα που επέστρεψα στη δουλειά..

Ο μεγάλος μου γιος είχε αλλαγή στην συμπεριφορά του (γιατί σε εκείνον έβγαζε κυρίως τα νεύρα της) που εμείς δεν την συνδυάσαμε με την νταντά... ρωτώντας τώρα κάποιους παιδαγωγούς μας είπαν ότι αυτή η συμπεριφορά έδειχνε ότι έχει συμβεί κάτι που τον έχει φοβίσει πολύ.

Μαμάδες ποτέ μη δείχνετε εμπιστοσύνη ... θέλει παρακολούθηση από την πρώτη στιγμή... (έστω και ήχο μόνο... ακούγονταν όλα... ακόμα και από τα άλλα τα δωμάτια και όχι μόνο στο σαλόνι που είχα την ψηφιακή φωτογρ. μηχανή)

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vaso78 με τρόμαξες λίγο με αυτά που λες. Βλέπεις εδώ και 1 εβδομάδα έχω εμπιστευτεί το Νικόλα μου σε μία νταντά. Τον κατεβάζω κάθε πρωί Πειραιά (μένουμε Υμηττό) που είναι η δουλειά μου και τον αφήνω στο πατρικό μου σπίτι εκεί. Εγώ γυρνάω κατά τις 17:30 αλλά ο πατέρας μου επιστρέφει κατά τις 14:00 κι ελέγχει κάπως την κατάσταση. Κι εγώ έμεινα 1 εβδομάδα μαζί της για να "κόψω κίνηση". Η νταντά φαίνεται καλή κι ότι τον προσέχει πολύ. Αλλά τώρα μου έβαλες φιτιλιές.

Τι συμπεριφορά διαφορετική είχε ο υιός σου; Με την κάμερα και τη φωτογραφική μηχανή πώς το έκανες ακριβώς; Είμαι λίγο άσχετη βλέπεις...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Vaso78 με τρόμαξες λίγο με αυτά που λες. Βλέπεις εδώ και 1 εβδομάδα έχω εμπιστευτεί το Νικόλα μου σε μία νταντά. Τον κατεβάζω κάθε πρωί Πειραιά (μένουμε Υμηττό) που είναι η δουλειά μου και τον αφήνω στο πατρικό μου σπίτι εκεί. Εγώ γυρνάω κατά τις 17:30 αλλά ο πατέρας μου επιστρέφει κατά τις 14:00 κι ελέγχει κάπως την κατάσταση. Κι εγώ έμεινα 1 εβδομάδα μαζί της για να "κόψω κίνηση". Η νταντά φαίνεται καλή κι ότι τον προσέχει πολύ. Αλλά τώρα μου έβαλες φιτιλιές.

Τι συμπεριφορά διαφορετική είχε ο υιός σου; Με την κάμερα και τη φωτογραφική μηχανή πώς το έκανες ακριβώς; Είμαι λίγο άσχετη βλέπεις...

 

μπορεις να πεις οτι καποιοι το κανουν για να ξερει οτι θα μπορουσες,θα εχει το νου της περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνο katerinak αλλά η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να της κάνω τέτοια κουβέντα. Καμιά άλλη ιδέα;

 

να αφησεις διαφημιστικα απο καμερες!!χα χα!εγω ειμαι εναντιον,αλλα θα το ελεγα αν ειχα αγχος.ετσι θα προσεχει να μην γινει,δεν εχει νοημα να το χτυπησει κ να το δεις μετα στην καμερα.κ εγω εκανα μαθ σε παιδακια μονη στο σπιτι κ ισως να το κανανε.πολυ νωρις μ αφησανε μονη μου τωρα που το σκεφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνώ να της κάνεις καμμία συζήτηση, γιατί έτσι απλά θα ψάξει όλο το σπίτι (και αν βρει κάμερα απλά θα την αποφεύγει), ή το χειρότερο, θα περνάει περισσότερο χρόνο εκτός πεδίου κάμεραςοπότε δεν θα ξέρεις τι γίνεται!

 

Μην ξεχνάτε οτι η αρχή προσωπικών δεδομένων έχει κρίνει παράνομη την καταγραφή χωρίς την συναίνεση του καταγραφόμενου, άρα είμαστε στο όριο νομιμότητας όσοι χρησιμοποιούμε κρυφές κάμερες, και καλό είναι να μην το πολυσυζητάμε...

 

Όπως είπα και παραπάνω όμως, έχω 2 κρυφές κάμερες και παρακολουθώ συστηματικά τις καταγραφές για τυχόν κακοποίηση του παιδιού, και προφανώς δεν θα κάνωκαμμία συζήτηση για να μην ψιλλιαστεί κάτι και να μπορώ να βλέπω την πραγματική συμπεριφορά... και θα της το πω μόνο αν γίνει κάτι πολύ χοντρό (γιατί ψιλά έχουν γίνει ήδη, αλλά ευτυχώς δεν αφορούσε το παιδί)....

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να χτυπήσει το 9μηνο μωρό μου ανατρίχιασα! Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτογραφική μηχανή πώς γίνεται; Χωράει η μνήμη τόσες ώρες; Το ίδιο και η κάμερα. Και πού την κρύψατε; Έχω αγχωθεί πολύ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνώ να της κάνεις καμμία συζήτηση, γιατί έτσι απλά θα ψάξει όλο το σπίτι (και αν βρει κάμερα απλά θα την αποφεύγει), ή το χειρότερο, θα περνάει περισσότερο χρόνο εκτός πεδίου κάμεραςοπότε δεν θα ξέρεις τι γίνεται!

 

Μην ξεχνάτε οτι η αρχή προσωπικών δεδομένων έχει κρίνει παράνομη την καταγραφή χωρίς την συναίνεση του καταγραφόμενου, άρα είμαστε στο όριο νομιμότητας όσοι χρησιμοποιούμε κρυφές κάμερες, και καλό είναι να μην το πολυσυζητάμε...

 

Όπως είπα και παραπάνω όμως, έχω 2 κρυφές κάμερες και παρακολουθώ συστηματικά τις καταγραφές για τυχόν κακοποίηση του παιδιού, και προφανώς δεν θα κάνωκαμμία συζήτηση για να μην ψιλλιαστεί κάτι και να μπορώ να βλέπω την πραγματική συμπεριφορά... και θα της το πω μόνο αν γίνει κάτι πολύ χοντρό (γιατί ψιλά έχουν γίνει ήδη, αλλά ευτυχώς δεν αφορούσε το παιδί)....

 

 

λες οτι ειναι παρανομο να το κανεις,αλλα το κανεις!;;

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να χτυπήσει το 9μηνο μωρό μου ανατρίχιασα! Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα...

 

μη φανταζεσαι τετοιο σεναριο.εγω θα το ελεγα κ θα ειχα ησυχο το κεφαλι μου.γιατι να ειναι εκτος πεδιου καμερας;εσυ μπορει να εχεις 10 στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...