Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

Αρχικά να πω οτι δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα posts οποτε sorry αν επαναλαμβανω πραγματα που εχουν υποθει απο αλλες κοπελες.

 

Νομιζω ζυγιζεις ανομοια πραγματα.Το αν θα κακοποιηθει το παιδι μου με το αν θα θιχτει η baby sitter γιατι την κατεγραψε η καμερα να ξυνεται ...απλα δε συγκρινονται.

 

Το να της πω οτι εχω βαλει καμερες και να μην κανει κατι απο φοβο να μην την καταλαβω δε μου λεει τπτ...θελω να ειμαι σιγουρη οτι δεν κανει κατι κακο στο παιδι μου γιατι το νοιαζεται και θελει το καλο του οχι γιατι φοβαται μια καμερα.

 

Τεσπα...δαιφορετικοι ανθρωποι....διαφορετικες οι αποψεις μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην εταιρια που εργαζομαι ολο το κτιριο ειναι γεματο καμερες...ποια η διαφορα?

Βαζω στοιχημα οτι στην εταιρεια σου εκει που χρειαζεται να αλλαξεις ρουχα δεν εχουν βαλει, οπως και στη δικια μου.Αν επαναλαμβανω η babysitter χρειαστει να αλλαξει ρουχα και δεν ξερει οτι υπαρχει καμερα , τι γινετε??

Και για να μην παρεξηγηθω δε μιλαω για τον αντρα σου, αλλα δυστυχως εκτος απο κακους εργαζομενους υπαρχουν και κακοι εργοδοτες.

Ολοι το καλο των παιδιων μας θελουμε, δε νομιζω οτι ψαχνει καποιος νταντα να αποδειξει στο δικαστηριο οτι κακοποιουσε το παιδι μονο και μονο για να παρει λεφτα.Ας το φροντιζει και το προσεχει λοιπον εστω και απο φοβο.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

nancy14 δεν ειπα οτι ειναι περιττο να ξερεις οτι κακοποιηθηκε το παιδι σου αλλα να μην φτασει στο σημειο να κακοποιηθει.συμφωνω οτι κανεις δεν σου διασφαλιζει οτι η νταντα που θα παρεις δεν θα πειραξει το παιδι σου οπως δεν εισαι σιγουρη οτι δεν θα γινει κατι στον παιδικο σταθμο η στο σχολειο η σε εναν αλλο οποιοδηποτε χωρο που δεν θα εισαι εσυ παρον.επισης εχουμε ακουσει και για γονεις που κακοποιουν τα παιδια τους οποτε οταν λειπει ο ενας γονιος απο το σπιτι ο αλλος θα πρεπει να βαζει καμερα για να ξερει τι κανει ο αλλος!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μανουλες ,καποτε για να μπορεσω να αγορασω τον εξοπλισμο της δουλειας μου αναγκαστηκα να προσεχω τα παιδια μιας γνωστης μου για 3 μηνες.Γενικα μου ειχε κανει εντυποση το θαρρος που μου ειχε δωσει ωστε να κινουμε στο σπιτι της ανετα .Φανταζομουν οτι θα ειχε περιορισμους αλλα τελικα το σπιτι ηταν αλονι ερημο!!!! Στο σπιτι ειχε παρει το ματι μου 2 καμερες μια στο υπνοδωματιο των παιδιων και μια στον ενιαιο χωρο στο σαλονι αλλα δεν ειχα δωσει σημασια μη γνωριζοντας οτι μαγνητοσκοπουσαν.Ασφαλως με τα παιδακια ηλικιας 4 και 1,5 χρονων ειχα πολυ καλη σχεση . Μ εσυμπαθουσαν πολυ οπως κι εγω αλλοστε .Μετα απο 10 μερες βρηκα ενα χαρτονομησμα των 20 ευρω στον καναπε κατω απο ενα μαξιλαρακι και ανα τακτα χρονικα διαστηματα εβρισκα σκουλαρικια ρολοια και αλλα πολλα τιμαλφη και χρηματα αλλα παντα τα αφηνα στον παγκο της κουζινας.Την ημερα που θα σταματουσα και θα εφευγαν διακοπες η μητερα των παιδιων με καλεσε να πιουμε καφε και μαλιστα μου προτεινε να δουμε δηθεν την βαφτιση των παιδιων . Οταν αρχισε το βιντεο να παιζει ειδα εμενα με τα παιδια να παιζουμε στο σαλονι,ειδα να ταιζω τα παιδακια να τους διαβαζω παραμυθι και οπως πολυ σωστα καταλαβατε Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΜΑΓΝΗΤΟΣΚΟΠΗΣΕΙ Η ΑΘΕΟΦΟΒΗ 3 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ.Επεσα απο τα συννεφα .Δεν πιστευα τι ειχε κανει .Οταν καποια στιγμη σταματησε το βιντεο με βουρκομενα ματια γυρισε και με ευχαριστησε που προσεχα τα παιδια της τοσο καλα και μου ζητησε συγνωμη που χωρις να ξερω με μαγνητοσκοπουσε. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι καθε μερα εψαχνε να μου βρει ψεγαδι αλλα δεν μπορεσε.Βεβαια μου προτεινε να της προσεχω τα παιδια και για το χειμωνα αλλα δεν μπορουσα.Απο την μια στεναχωρεθηκα γιατι σκεφτικα οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο και απο την αλλη χαιρομουν γιατι αποδειξα την τιμιοτητα και την εντιμοτητα μου. Με τα παιδια ακομα εχω καλη σχεση παρα το γεγονος οτι ειναι μαθητες γυμνασιου σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω στοιχημα οτι στην εταιρεια σου εκει που χρειαζεται να αλλαξεις ρουχα δεν εχουν βαλει, οπως και στη δικια μου.Αν επαναλαμβανω η babysitter χρειαστει να αλλαξει ρουχα και δεν ξερει οτι υπαρχει καμερα , τι γινετε??

Και για να μην παρεξηγηθω δε μιλαω για τον αντρα σου, αλλα δυστυχως εκτος απο κακους εργαζομενους υπαρχουν και κακοι εργοδοτες.

Ολοι το καλο των παιδιων μας θελουμε, δε νομιζω οτι ψαχνει καποιος νταντα να αποδειξει στο δικαστηριο οτι κακοποιουσε το παιδι μονο και μονο για να παρει λεφτα.Ας το φροντιζει και το προσεχει λοιπον εστω και απο φοβο.

 

Τι να σου πω βρε κοριτσακι..πραγματικα το θεωρεις τοσο θεμα αν αλλαξει μια μπλουζα και τη δω απο την καμερα εγω η και ο αντρας μου?Εγω δεν το θεωρω.Τωρα αν εχει σκοπο να γυρναει γυμνη μεσα στο σπιτι μου...δε θα το εβρισκα τοσο νορμαλ και μαλλον θα την εδιωχνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα μανουλες ,καποτε για να μπορεσω να αγορασω τον εξοπλισμο της δουλειας μου αναγκαστηκα να προσεχω τα παιδια μιας γνωστης μου για 3 μηνες.Γενικα μου ειχε κανει εντυποση το θαρρος που μου ειχε δωσει ωστε να κινουμε στο σπιτι της ανετα .Φανταζομουν οτι θα ειχε περιορισμους αλλα τελικα το σπιτι ηταν αλονι ερημο!!!! Στο σπιτι ειχε παρει το ματι μου 2 καμερες μια στο υπνοδωματιο των παιδιων και μια στον ενιαιο χωρο στο σαλονι αλλα δεν ειχα δωσει σημασια μη γνωριζοντας οτι μαγνητοσκοπουσαν.Ασφαλως με τα παιδακια ηλικιας 4 και 1,5 χρονων ειχα πολυ καλη σχεση . Μ εσυμπαθουσαν πολυ οπως κι εγω αλλοστε .Μετα απο 10 μερες βρηκα ενα χαρτονομησμα των 20 ευρω στον καναπε κατω απο ενα μαξιλαρακι και ανα τακτα χρονικα διαστηματα εβρισκα σκουλαρικια ρολοια και αλλα πολλα τιμαλφη και χρηματα αλλα παντα τα αφηνα στον παγκο της κουζινας.Την ημερα που θα σταματουσα και θα εφευγαν διακοπες η μητερα των παιδιων με καλεσε να πιουμε καφε και μαλιστα μου προτεινε να δουμε δηθεν την βαφτιση των παιδιων . Οταν αρχισε το βιντεο να παιζει ειδα εμενα με τα παιδια να παιζουμε στο σαλονι,ειδα να ταιζω τα παιδακια να τους διαβαζω παραμυθι και οπως πολυ σωστα καταλαβατε Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΜΑΓΝΗΤΟΣΚΟΠΗΣΕΙ Η ΑΘΕΟΦΟΒΗ 3 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ.Επεσα απο τα συννεφα .Δεν πιστευα τι ειχε κανει .Οταν καποια στιγμη σταματησε το βιντεο με βουρκομενα ματια γυρισε και με ευχαριστησε που προσεχα τα παιδια της τοσο καλα και μου ζητησε συγνωμη που χωρις να ξερω με μαγνητοσκοπουσε. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι καθε μερα εψαχνε να μου βρει ψεγαδι αλλα δεν μπορεσε.Βεβαια μου προτεινε να της προσεχω τα παιδια και για το χειμωνα αλλα δεν μπορουσα.Απο την μια στεναχωρεθηκα γιατι σκεφτικα οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο και απο την αλλη χαιρομουν γιατι αποδειξα την τιμιοτητα και την εντιμοτητα μου. Με τα παιδια ακομα εχω καλη σχεση παρα το γεγονος οτι ειναι μαθητες γυμνασιου σημερα.

 

 

Μπραβο σου!!!!!!Ειμαι σιγουρη πως δεν αισθανθηκες πολυ καλα οταν εβλεπες το βιντεο και συνηδειτοποιουσες τι γινοταν αλλα...συγχρονως και πολυ περηφανη για τον εαυτο σου.

Εξαλλου:

ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΔΕ ΦΟΒΑΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

nancy14 δεν ειπα οτι ειναι περιττο να ξερεις οτι κακοποιηθηκε το παιδι σου αλλα να μην φτασει στο σημειο να κακοποιηθει.συμφωνω οτι κανεις δεν σου διασφαλιζει οτι η νταντα που θα παρεις δεν θα πειραξει το παιδι σου οπως δεν εισαι σιγουρη οτι δεν θα γινει κατι στον παιδικο σταθμο η στο σχολειο η σε εναν αλλο οποιοδηποτε χωρο που δεν θα εισαι εσυ παρον.επισης εχουμε ακουσει και για γονεις που κακοποιουν τα παιδια τους οποτε οταν λειπει ο ενας γονιος απο το σπιτι ο αλλος θα πρεπει να βαζει καμερα για να ξερει τι κανει ο αλλος!

 

Το αντρα μου τον ζω καθημερινα υποτιθεται...τον ξερω και βλεπω πως συμπεριφερεται στο μωρο μας.Τη νταντα δε τη γνωριζω τοσο καλα ωστε να μπορω να ειμαι σιγουρη.Αν ο αντρας μου δημιουργουσε την παραμικρη αμφιβολια οτι υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να κακοποιει το ιδιο μας το μωρο...δεν θα εβαζα καμερες να τον ελεγξω...θα τον εθαβα ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοριτσακι..πραγματικα το θεωρεις τοσο θεμα αν αλλαξει μια μπλουζα και τη δω απο την καμερα εγω η και ο αντρας μου?Εγω δεν το θεωρω.Τωρα αν εχει σκοπο να γυρναει γυμνη μεσα στο σπιτι μου...δε θα το εβρισκα τοσο νορμαλ και μαλλον θα την εδιωχνα.

 

απο την απαντηση φαινεται οτι θεωρεις την babysiter κατωτερο ειδος κ ουτε καν θα σε ενοιαζε η αξιοπρεπεια της. γιατι πρεπει να τα συγκρινεις;ειναι πολυ απλο.ρωτα ενα δικηγορο αν ειναι νομιμο.αν δε σε νοιαζει καντο κ πες το στην κοπελα.αν παλι δε σε νοιαζει βιντεοσκοπησε κ ασε να εχουμε την γνωμη μας για αυτη την πραξη..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ'απ'όλα, θα ήθελα να πω ότι έχω νταντά σπίτι μου. Για διάφορους λόγους (που θεωρούσα αυτονόητους, αλλά μάλλον είχα άδικο), δεν θα έβαζα ποτέ κάμερα στο σπίτι μου για να παρακολουθώ άλλο άτομο!

 

Εν πάση περιπτώσει, αν και δεν έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στο ζήτημα, και δεν έχω καμία εξειδίκευση, ήθελα να σχολιάσω το νομικό πλαίσιο όπως παρατέθηκε παρακάτω.

 

Αν διαβάσουμε παρακάτω & πιο προσεκτικά . . .

 

1ον Δεν αναφέρεται σε οικία

Ότι η αποθήκευση και διαβίβαση εικόνας προσώπου, η οποία συλλέγεται με λήψη από σταθερή βιντεοκάμερα, που λειτουργεί μόνιμα, συνεχώς ή κατά τακτά χρονικά διαστήματα, σε κλειστό ή ανοικτό χώρο συγκέντρωσης ή διέλευσης κοινού, όπως για παράδειγμα οδοί, πλατείες, σταθμοί, λιμάνια, τράπεζες, καταστήματα, γήπεδα, θέατρα, κινηματογράφοι, ή σε μέσα μεταφοράς δημόσιας χρήσης, συνιστά επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, κατά υην έννοια του άρθρου 2 περ. δʼ ν.2472/1997.

 

2ον Διευκρινίζει ξεκάθαρα ότι ο νόμος απαλλάσσει τους Ιδιωτικούς χώρους

“Άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97 : Η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μέσω κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης εγκατεστημένων σε ιδιωτικούς χώρους από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών εκφεύγει του πεδίου εφαρμογής του Νόμου, σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97.”

Σε σχέση λοιπόν με το κατά πόσο είναι νόμιμη η οχι η εγκατάσταση κάμερας ελπίζω να μην υπάρχουν άλλες απορίες .

Και ναι δεν είμαστε υποχρεωμένες να ενημερώσουμε ότι υπάρχει κάμερα γιατί απλούστατα το πεδίο εφαρμογής του νόμου δεν αφορά τους ιδιωτικούς χώρους .

Η ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΚΑΜΕΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ .

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΩΔΙΩΘΕΙΤΕ ΑΦΟΒΑ . :-)

 

Ο νόμος λοιπόν, στο άρθρο 3 παράγραφος 2 αναφέρει ρητώς:

 

Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν εφαρμόζονται στην επεξεργασία δεδομένων η οποία πραγματοποιείται: α) από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών.

Από αυτό για εμένα σε καμία περίπτωση δεν προκύπτει ότι η παρακολούθηση εργαζομένου στο σπίτι μου για κάμερα είναι νόμιμη, καθώς δεν αποτελεί αποκλειστικά προσωπική ή οικιακή (αφού εμπλέκεται και τρίτος) δραστηριότητα.

 

Έστω όμως ότι υπάρχει ερμηνεία (νομολογία πχ) που το δέχεται αυτό.

Έχω την εντύπωση ότι η μη υποχρέωση ενημέρωσης αφορά την Αρχή Προστασίας Δεδομένων, όχι τον άμεσα ενδιαφερόμενο εργαζόμενο.

 

Παρακάτω ο νόμος αναφέρει:

Ως προς τα ανωτέρω εφαρμόζονται οι ισχύουσες ουσιαστικές και δικονομικές ποινικές διατάξεις.

Πριν από αυτό το νόμο, δεν υπήρχε το χάος. Υπάρχουν διάφορες διατάξεις που διασφαλίζουν το δικαίωμα στον ιδιωτικό βίο. Πολύ πρόχειρα, μου έρχεται στο νου το άρθρο 57 του Αστικού Κώδικά περί προσβολής της προσωπικότητας. Με βάση αυτό, εάν μια εργαζόμενη μπορεί να αποδείξει ότι υπέστη βλάβη λόγω της παρακολούθησης (είναι ένα θέμα βέβαια αυτό της απόδειξης...), μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση (αντίστοιχα με το δικαίωμα του καθενός να ζητήσει αποζημίωση εάν πχ φωτογραφηθεί χωρίς τη συναίνεσή του).

Ο Ποινικός Κώδικας δεν ξέρω αν προβλέπει κάτι.

 

Η υποχρέωση ενημέρωσης ενός εργαζομένου περί παρακολούθησής της θα μπορούσε να θεμελιωθεί και σε παρεπόμενά στοιχεία από τη σχέση εργασίας, οπως η σχέση εμπιστοσοσύνης, η καλή πίστη κτλ. (επαναλαμβάνω ότι δεν έχω διαβάσει σχετικά, αποτυπώνω τις σκέψεις μου πολύ πρόχειρα)

 

Πέρα από το νόμο, θεωρώ και ηθική υποχρέωση του εργοδότη (είτε αυτό είναι σε χώρο που διέρχεται το κοινό είτε σε ιδιωτικό χώρο) να γνωστοποιεί στον εργαζόμενο ότι παρακολουθείται.

 

Θέλω να καταλήξω στο εξής: θεωρώ ότι πρέπει η νταντά να γνωρίζει ότι παρακολουθείται και από άποψη ηθικής, αλλά και για να είναι ο παρακολουθών πιο κατοχυρωμένος. Μάλιστα, αν εγώ έβαζα κάμερες, θα φρόντιζα να έχω τη γραπτή συναίνεσή της ως προς αυτό.

 

Δεν ξέρω, ένα τηλέφωνο στην Αρχή θα μας έλυνε τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

απο την απαντηση φαινεται οτι θεωρεις την babysiter κατωτερο ειδος κ ουτε καν θα σε ενοιαζε η αξιοπρεπεια της. γιατι πρεπει να τα συγκρινεις;ειναι πολυ απλο.ρωτα ενα δικηγορο αν ειναι νομιμο.αν δε σε νοιαζει καντο κ πες το στην κοπελα.αν παλι δε σε νοιαζει βιντεοσκοπησε κ ασε να εχουμε την γνωμη μας για αυτη την πραξη..

 

Θα σε παρακαλεσω παρα πολυ να μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το τι θεωρω η οχι.Μπορεις να εκφραζεις τα δικα σου πιστευω αλλα τα δικά μου ασε να τα εκφραζω εγω.

 

Στοχος μιας συζητησης ειναι να αναπτυσσονται αποψεις ομοιες ή διαφορετικές προκειμενου να μαθαινουμε ολοι καποια πραγματα απο τους συνομιλητες μας,να προβληματιζομαστε και να διορθωνομαστε.Το να μιλας με αυτο το υφος και να με κατηγορεις οτι αντιμετωπιζω τον οποιονδηποτε ανθρωπο ως κατωτερο ον...απλα δε στο επιτρεπω γιατι ουτε με ξερεις ουτε σου εχω κανει κατι προσωπικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτα ενα δικηγορο αν ειναι νομιμο..

 

Το ξαναλέω, είναι ΝΟΜΙΜΟ εφόσον ενημερώνεται ο/η babysitter (καλό θα ήταν να ενημερωθεί γραπτά για να έχετε και την υπογραφή της).

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω παρα πολυ να μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το τι θεωρω η οχι.Μπορεις να εκφραζεις τα δικα σου πιστευω αλλα τα δικά μου ασε να τα εκφραζω εγω.

 

Στοχος μιας συζητησης ειναι να αναπτυσσονται αποψεις ομοιες ή διαφορετικές προκειμενου να μαθαινουμε ολοι καποια πραγματα απο τους συνομιλητες μας,να προβληματιζομαστε και να διορθωνομαστε.Το να μιλας με αυτο το υφος και να με κατηγορεις οτι αντιμετωπιζω τον οποιονδηποτε ανθρωπο ως κατωτερο ον...απλα δε στο επιτρεπω γιατι ουτε με ξερεις ουτε σου εχω κανει κατι προσωπικο.

 

ειπες οτι δεν ειναι κ θεμα αν αλλαξει την μπλουζα της κ τη δεις εσυ κ ο αντρας σου. αυτο δεν ειναι υποβιβασμος του αλλου;εγω θεωρω οτι ειναι . εσενα σ αρεσει να αλλαζεις ρουχα μπροστα στον εργοδοτη σου;

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω, είναι ΝΟΜΙΜΟ εφόσον ενημερώνεται ο/η babysitter (καλό θα ήταν να ενημερωθεί γραπτά για να έχετε και την υπογραφή της).

 

οσοι ειμαστε αντιθετοι με τις καμερες συμφωνουμε σ αυτο..οτι πρεπει να ενημερωνεται ο υπαλληλος

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοριτσακι..πραγματικα το θεωρεις τοσο θεμα αν αλλαξει μια μπλουζα και τη δω απο την καμερα εγω η και ο αντρας μου?Εγω δεν το θεωρω.Τωρα αν εχει σκοπο να γυρναει γυμνη μεσα στο σπιτι μου...δε θα το εβρισκα τοσο νορμαλ και μαλλον θα την εδιωχνα.

 

Kαλησπερα, επειδη την αποφαση σου την εχεις παρει, να κανεις το σταυρο σου να μην πεσεις σε καμια babysitter τρελη με αυτα τα θεματα.Εμενα πχ αν ημουν babysitter και ανακαλυπτα οτι υπηρχε καμερα θα εφτανα μεχρι ευρωπαικο δικαστηριο.Πες με οτι ειμαι ηθικων αρχων, δε με ενδιαφερει, αλλα απο το να βλεπει το σουτιεν μου ο καθε λιγουρης μπαμπας στο γραφειο παρεα με αλλους θα εκανα τα παντα να τιμωρηθει.Γιατι ειπαμε , εκτος απο κακους εργαζομενους υπαρχουν και κακοι εργοδοτες.

Αν ειχα ενημερωθει, θα αλλαζα στην τουαλετα και δεν θα με ενδιεφερε.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, επειδη την αποφαση σου την εχεις παρει, να κανεις το σταυρο σου να μην πεσεις σε καμια babysitter τρελη με αυτα τα θεματα.Εμενα πχ αν ημουν babysitter και ανακαλυπτα οτι υπηρχε καμερα θα εφτανα μεχρι ευρωπαικο δικαστηριο.Πες με οτι ειμαι ηθικων αρχων, δε με ενδιαφερει, αλλα απο το να βλεπει το σουτιεν μου ο καθε λιγουρης μπαμπας στο γραφειο παρεα με αλλους θα εκανα τα παντα να τιμωρηθει.Γιατι ειπαμε , εκτος απο κακους εργαζομενους υπαρχουν και κακοι εργοδοτες.

Αν ειχα ενημερωθει, θα αλλαζα στην τουαλετα και δεν θα με ενδιεφερε.

 

Καλησπέρα...καταρχάς νομιζω παρεξηγηθηκε αυτο που ειπα ή μαλλον παρερμηνευτικε αθελα μου....γιατι αναφερομουν σε γονεις οι οποιοι βαζουν καμερα για να ελεγχουν το πως μεγαλωνει το παιδι τους και οχι για λιγουρηδες/πορνογραφους οι οποιοι βαζουν καμερες για να παιρνουν ματι τη baby sitter.Εαν ανακαλυπτα πως ο αντρας μου κανει κατι τετοιο..πιστεψε με δε θα χρειαζοταν να παει η κοπελα σε κανενα ευρωπαικο δικαστηριο...θα πηγαινα εγω πρωτη.

 

Και ναι εχεις δικιο οτι υπαρχουν και κακοι εργοδοτες αλλα πραγματικα δεν αναφερομουν σε κατι τετοιο ουτε υπηρχε ποτε περιπτωση να υποστηριξω οτι μια τετοια συμπεριφορα απεναντι στην οποιαδηποτε κοπελα ειναι αποδεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πως θα το αποδειξεις αυτο?Οτι δεν εισαι ελεφαντας?Αρα για να εισαι κ εσυ καλυμμενη δεν θα ηταν προτιμοτερο να την ενημερωσεις?

Γιατι ποτε δε ξερεις σε τι ανθρωπο θα πεσεις, μπορει πχ να εχει τον κουγια ξαδερφο:!::-D:grin:

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το αποδειξεις αυτο?Οτι δεν εισαι ελεφαντας?Αρα για να εισαι κ εσυ καλυμμενη δεν θα ηταν προτιμοτερο να την ενημερωσεις?

Γιατι ποτε δε ξερεις σε τι ανθρωπο θα πεσεις, μπορει πχ να εχει τον κουγια ξαδερφο:!::-D:grin:

 

 

Για να σου πω την απολυτη αληθεια μου...τις πρωτες μερες δε θα την ενημερωνα.Θα ηθελα για δυο τρεις μερες να δω την αυθορμητη συμπεριφορα της.Ή θα εκανα ξαφνικες εισοδους στο σπιτι να δω τι γινεται.

Αν εβλεπα μια νορμαλ συμπεριφορα προς το παιδι μετα θα την ενημερωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια φέρατε την καταστροφή. Μια συσκευή παρακολούθησης για την ασφάλεια των παιδιών μας είπαμε να βάλουμε όχι να παίρνουμε μάτι την babysitter . :(

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω, είναι ΝΟΜΙΜΟ εφόσον ενημερώνεται ο/η babysitter (καλό θα ήταν να ενημερωθεί γραπτά για να έχετε και την υπογραφή της).

 

«Η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μέσω κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης εγκατεστημένων σε ιδιωτικούς χώρους από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών εκφεύγει του πεδίου εφαρμογής του Νόμου, σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97.»

Μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω καλά .

Λέει ή δεν λέει ότι οι κάμερες που βάζουμε στο σπίτι μας εξαιρούνται (εκφεύγουν) από τις διατάξεις του νόμου ;

Και αφού εξαιρούνται είναι νόμιμες , σωστά ;

Και αν είναι νόμιμες γιατί κάποιοι εδώ επιμένουν να λένε ότι είναι παράνομες;

Και γιατί αφού είναι νόμιμες εγώ θα πρέπει παρόλα αυτά να ενημερώσω για να μην είμαι παράνομη ; :confused: :confused: :confused:

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

«Η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μέσω κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης εγκατεστημένων σε ιδιωτικούς χώρους από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών εκφεύγει του πεδίου εφαρμογής του Νόμου, σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97.»

 

Μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω καλά .

Λέει ή δεν λέει ότι οι κάμερες που βάζουμε στο σπίτι μας εξαιρούνται (εκφεύγουν) από τις διατάξεις του νόμου ;

Και αφού εξαιρούνται είναι νόμιμες , σωστά ;

Και αν είναι νόμιμες γιατί κάποιοι εδώ επιμένουν να λένε ότι είναι παράνομες;

Και γιατί αφού είναι νόμιμες εγώ θα πρέπει παρόλα αυτά να ενημερώσω για να μην είμαι παράνομη ; :confused: :confused: :confused:

 

 

χμ...ετσι οπως το διαβαζω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι επιτρεπεται να βαλεις καμερα αν προκειται να καταγράφεις μονο προσωπικες στιγμες η στιγμες της οικογενειας σου...δε νομιζω να εννοει και τη χρηση για καταγραφη εργαζομενου στο σπιτι σου...αλλα δεν ειμαι σιγουρη.Καμια δικηγορος στην παρεα δε βρισκεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν που είμαι δικηγόρος (εξειδικευμένη ωστόσο σε άλλο αντικείμενο) έγραψα τις σκέψεις μου παραπάνω. Sofia*vasilis, αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι το κείμενο του νόμου αναφέρει έπί λέξει:

Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν εφαρμόζονται στην επεξεργασία δεδομένων η οποία πραγματοποιείται: α) από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών.

 

Είναι θέμα ερμηνείας. Εδώ συμφωνώ με τη Niki81, και ξαναρωτώ, από τη στιγμή που εμπλέκεται τρίτος, πώς μπορεί να είναι κάτι αποκλειστικά οικιακή ή προσωπική δραστηριότητα;

 

Συμφωνώ με τη zana, μόνο με γνωστοποίηση μπορεί να καλυφθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την peony, δείτε και στην ιστοσελίδα της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων www.dpa.gr

Σύμφωνα με την Απόφαση 115/2001 της Αρχής απαγορεύεται η χρήση κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης για την παρακολούθηση και τον έλεγχο των εργαζομένων.

Εν προκειμένω το σπίτι μας είναι χώρος εργασίας της νταντάς. Αν υπάρχει κλειστό κύκλωμα για την παρακολούθηση του σπιτιού για λόγους ασφαλείας, θα πρέπει να της έχει γνωστοποιηθεί. Κύκλωμα για την παρακολούθηση της ίδιας απαγορεύεται και δεν χρειάζεται να έχει ξάδερφο τον ΚοΥγια για να κινηθεί δικαστικά (αποζημίωση και ποινική ευθύνη του εργόδότη).;)

Link to comment
Share on other sites

επιδη δεν φαινεται λυση στον οριζοντα ας ρωτησουμε καποιον ειδικο να μας πει!εγω προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο να γινει χωρις ενημερωση!

 

Σου απαντω λοιπον καταρχην ως ειδικος:D

Κανονικα εχεις δικαιωμα να βαλεις καμερα στο σπιτι σου, αλλα εισαι υποχρεωμενος να ενημερωνεις οποιον εισερχεται οτι υπαρχει καμερα και καταγραφεται.

Γι αυτο και οπου υπαρχει καμερα, για να μη δημιουργουνται παρεξηγησεις (δε μου το ειπανε κλπ), υπαρχει στην εισοδο ταμπελιτσα που το λεει.

 

Ως μητερα τωρα θα ελεγα το εξης.

Το προβλημα σας ειναι εαν η μπειμπι σιτερ κακοποιησει το παιδι, να το δειτε στην καμερα και να την πιασετε?

Η να μην το κακοποιησει καθολου?

Μαλλον το δευτερο πρεπει να ειναι ο στοχος, αφου καμμια φορα ειναι πολυ αργα για δακρυα...

 

Αρα θα προτεινα σε οποια θελει να παρακολουθει το σπιτι της και την νταντα με καμερα (δικαιωμα της ειναι να το κανει), να ενημερωσει ξεκαθαρα την μπειμπι σιτερ και γιατι ειναι δικαιωμα της να γνωριζει οτι παρακολουθειται και για να προλαβει το οποιο κακο.

 

Το να τοποθετησετε κρυφα καμερα, μονο προβληματα μπορει να φερει.

Εαν μεν το ανακαλυψει μονη της, μπορει ανετα να σας κανει μηνυση, αγωγη κλπ.

Εαν κανει κατι πολυ κακο στο παιδι, το να το δειτε μετα στην καμερα δεν νομιζω οτι διορθωνει κατι. Μονο να απολυθει. Το κακο στο παιδι μπορει να εχει ηδη γινει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε peony συναδελφος?:D

Αντε βρε να κανουμε κανενα καινουργιο κλαμπ στο φορουμ:P

 

Παντως σοβαρα, το εχω ψαξει πολυ το θεμα, γιατι συνεβη σε συναδελφο πολυ ασχημη κατασταση με την μπειμπι σιτερ και πεσαμε ολοι με τα μουτρα.

 

Η συναδελφος ειχε ενα πολυ χαρουμενο μωρακι. μΕτα απο ενα διαστημα με την μπειμπι σιτερ, παρατηρησε οτι ενω το παιδι γενικα ηταν ενταξει, μολις το πλησιαζε στην κουνια του, εκλαιγε σπαρακτικα.

 

Η συναδελφος-μητερα αποφασισε να παει σε παιδοψυχολογο και να συζητησει το θεμα. Η παιδοψυχολογος λοιπον της ειπε οτι σιγουρα κατι εχει συμβει ή συμβαινει ακομα με την κουνια και την προετρεψε να βαλει κρυφα καμερα για να παρακολουθησει.

 

Το εκανε λοιπον και διαπιστωσε οτι η μπειμπι σιτερ ειχε το μωρο ΟΛΗ την ημερα μεσα στην κουνια, δεν του εδινε καμμια σημασια, ακομα και το γαλα του το εδινε εκει, δεν το αλλαζε, δεν το επλενε, ΤΙΠΟΤΑ σας λεω. Και το μωρο να κλαιει συνεχεια.

Μιση ωρα πριν ερθει η μαμα στο σπιτι, το αλλαζε, το επλενε και το κρατουσε δηθεν στοργικα στην αγκαλια της.

 

Η γνωστη μου αυτη καταφερε να συγκρατηθει και να μην την πνιξει τη μπειμπι σιτερ, αλλα τοποθετησε εμφανως καμερα μεσα στο σπιτι και η νεα μπειμπι σιτερ υπεγραψε εγγραφο οπου ελεγε οτι το γνωριζει και το δεχεται.

Το ειχαμε ψαξει πολυ το θεμα για να κανουμε το απολυτως σωστο και νομιμο και να μην προσβληθει και η εργαζομενη.

Μαλιστα δεν προκειται και για χωρο που εισαι αναγκασμενος να εισελθεις.

Αν η εργαζομενη δεν ηθελε, μπορουσε να μην εργαστει απλα στο συγκεκριμενο σπιτι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...