Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

Ίσως με κάποιο μήνυμα για να μην την αναγκάσω να μου απαντήσει τίποτα. Αλλα και το μήνυμα πάλι, λες και είμαι ένοχη... δεν ξέρω.

 

Έκλαιγα όταν σας έστελνα το μήνυμα -εκτόνωνα και την ένταση εκείνη την ώρα. Ξέρω κατα βάθος ότι είμαι ξένη προς την οικογένεια, δηλ. όχι συγγενής ή φίλη, αλλά θα ήθελα να υπολογιστεί και η δική μου έγνοια. Ήθελα να περάσω να τον δω και να με δει, αλλά ούτε να μιλήσω δεν πρόλαβα :(

μήπως υπάρχει κάποιο τρίτο άτομο στο οποίο θα μπορούσες να εξηγήσεις και να τα μεταφέρει στη μαμά? κάποια αδερφή, φίλη, ο σύζυγος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ :)

 

Ναι τη σκέφτηκα τη θέση της, ακόμα σκέφτηκα ότι μπορεί εκείνη τη στιγμή μόλις να το είχε μάθει από αλλού (που το είχε μάθει γιατί μου είπε η ίδια ότι ουρλιάζει, συγκεκριμένα πριν μιλήσω μου είπε 'Το ξέρω, το παιδί ουρλιάζει. Θα τα πούμε') και να προσπαθούσε να κανονίσει να φύγει απ' τη δουλειά και να χει και μένα μέσα σ' όλα να παίρνω τηλέφωνο... Αλλά ένα "Ευχαριστώ, μόλις το έμαθα και φεύγω, σ' αφήνω" προλάβαινε να μου πει.

 

Έχουμε ενδιάμεσους γνωστούς, αλλά τώρα χαλασμένο τηλέφωνο θα παίξουμε; Το βασικό ήταν να μην το χτυπάει ή τίποτα. Αν (ΑΝ) πιστεύει ότι την πήρα από κατινιά για να δειχτώ, τότε δε με έχει μάθει ένα χρόνο τώρα. Κατά βάθος πιστεύω ότι θα πρεπε κάποια στιγμή να με πάρει και τότε θα της εξηγήσω τη μεριά μου γιατί τώρα νιώθω ότι έφαγα πόρτα πολύ άδικα :( Είναι σα να μου έκοψε τη φόρα και δεν μου χει ξαναμιλήσει έτσι απότομα. Μετά απ' αυτό δεν ξέρω αν θέλει και να ξαναπάρω, οπότε...

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Imagine διάβασα τι έγινε και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα σαν μαμά είναι ότι θα ήθελα πάρα πολύ να είχα κι εγώ μια νταντά που να ένιωθε έτσι για τα μωρά μου. Μέχρι τώρα ήμουν άτυχη σε αυτό τι θέμα (κι εγώ κυρίως αλλοδαπές είχα) και τώρα τελευταία έχω μια απίθανη κυρία Ελληνίδα που πιστεύω ότι αγαπάει κι εκείνη τα παιδιά μου.

Και η δική μου γνώμη είναι να επικοινωνήσεις σε καμιά εβδομάδα (όχι παραπάνω) με τη μαμά και να υπερασπιστείς τη θέση σου. Είμαι σίγουρη πως μόνο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θα σου πει!

Και πάλι συγχαρητήρια για το χαρακτήρα σου κοπέλα μου και σου εύχομαι να βρείς γρήγορα δουλειά γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Αυτά από μένα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση.

Και για να εξηγηθώ, δεν τα βάζω με τις αλλοδαπές, εξάλλου δεν ξέρω τί έγινε στο σπίτι.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι της έφευγε και πήγαινε στο μπαλκόνι και έκλαιγε και έλεγε μαμά και μπαμπά κι ότι επί κανα μισάωρο ούρλιαζε (το άκουσα κι εγώ, απ' το λαρύγγι του έβγαινε η φωνή). Το οποίο ύποπτο μου ακούγεται και πάλι να της φεύγει και να βγαίνει στο μπαλκόνι να φωνάζει.

Σήμερα κατάλαβα πώς είναι να είσαι μαμά. Η ανάγκη του μωρού να δει κάποιον οικείο και η ανάγκη η δική μου να τον δω ήταν λες το ίδιο πράγμα.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Νέα. Η φίλη μου μου λέει ότι και χθες έκλαιγε ένα μωράκι και τώρα το συνδύασε. Κι ότι σήμερα πρέπει να ήταν καμιά ώρα που ούρλιαζε (κι όπως μου είπε 'αυτό δεν το λες κλάμμα' κι ότι αυτό που άκουγα απ' το τηλέφωνο ήταν το πιο σιγανό του) και μετά πότε πότε στρίγγλιζε, μόνο πριν καμιά ώρα σταμάτησε από τώρα που σας γράφω. Κι ότι ήρθε κάποιος που μένει δυο στενά μακριά και με τους περαστικούς έλεγαν να ανέβουν να δουν τί γίνεται.

Άρα δεν ήμουν υπερβολική, λυπάμαι μόνο που το πέρασα αυτό, όχι γιατί ήθελα να αποζημιωθώ ηθικά, αλλά γιατί ένιωσα με τα χέρια δεμένα κι ούτε και μου είπε αν είναι καλά. Το καθήκον μου το έκανα μέχρι εκεί που μου επέτρεψε η μαμά του, τώρα της είπα της φίλης μου αν το ξανακούσει δε θέλω να το ξέρω. Γιατί στο κάτω κάτω η μαμά του έχει ενημερωθεί ότι ούρλιαζε, σχεδόν δε μου επέτρεψε με τον τρόπο της ούτε να πω ούτε να ρωτήσω, κι εγώ δε χρωστάω να το ξέρω και να μην μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Συγνώμη, δεν το συνεχίζω άλλο, αλλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρίμα όμως για το αγγελούδι να υποφέρει έτσι. Εδώ εγώ που δεν το ξέρω ανατρίχιασα στην ιδέα ότι ένα παιδάκι μπορεί να περνάει τόσο χάλια. Γι'αυτό και μόνο, πάρε να δεις τι κάνει το παιδί. Από ενδιαφέρον!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα τη ρώτησα. Η κουβέντα πήγε κάπως έτσι:

 

-Θέλω να σου πω, έχεις κάτι που δεν μπορεί να περιμένει; (Γιατί ήταν στη δουλειά και μπορεί να είχε το αφεντικό από πάνω της και γιατί ήθελα να την προϊδεάσω ότι θέλω κάτι σημαντικό).

-Το παιδί ουρλιάζει, το ξέρω. Θα τα πούμε.

-Όλα καλά;

-Καλά, θα τα πούμε.

 

Αν με πάρει τηλέφωνο πάει να πει ότι απλά είχε τρομοκρατηθεί και έτρεχε (αν και δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο), αλλιώς το παίρνω σα να ήθελε να με βγάλει έξω απ' αυτό και δικαίωμά της, όπως είπα δεν είμαι συγγενής και αν θέλει να μείνω έξω απ' αυτό θα μείνω. Ίσως να είναι η άμυνά της απέναντι σε ..οτιδήποτε (την κρίση μου; την αδιακρισία μου; δεν ξέρω). Σεβαστό, όμως κι εγώ απ' τη μεριά μου δε θέλω να μου υπενθυμίσει ότι δεν έπρεπε να ρωτήσω.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι λεπτό το θέμα, αλλά εγώ θα έκανα μια τελευταία απόπειρα επικοινωνίας. Για να δω απλά εάν είναι καλά το παιδί. Τίποτα άλλο.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το ξέρεις το παιδάκι αν κατάλαβα καλά.

Το βρίσκεις φυσιολογικό να αντιδρά τόοοοοσο σπαραχτικά το παιδί?

Και για πόσο καιρό να σπαράζει έτσι?

 

Και οκ το δέχομαι ότι η μητέρα από την δουλειά της όντως να μην μπορούσε να σου μιλήσει.

Άλλη ώρα όμως?

Δεδομένου και της φιλικής σχέσης που έχετε αναπτύξει?

 

Ποιά άμυνα και ποιά αδιακρισία?

 

Έχει σηκωθεί η γειτονία στο πόδι γιατί ένα παιδί σπαράζει και μιλάμε για αδιακρισία?

Προσωπικά θα πήγαινε απο κει να μάθω τι γίνεται και ανάλογα την απάντησή της θα έβλεπα.

Γιατί να σου απαντήσει επιθετικά? Θίχτηκε που ρώτησες για το παιδάκι που φρόντιζες?

Το θεωρείς φυσιολογικό να συνεχίσει να σου απαντάει έτσι εκτός των ωρών εργασίας της?

 

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις ξανά μαζί της.

Εμένα αν εξακολουθούσε να με βάζει στον πάγο κι εξακολουθούσα να ακούω οτι το παιδί σπαράζει, θα της πέταγα κάτι του στυλ, ότι έμαθα από τη γειτονιά ότι αν συνεχιστεί αυτό , κάποιος θα κάνει καταγγελία στο Χαμόγελο του παιδιού.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να κάνει κάτι από την στιγμή που αποδεδειγμένα ένα παιδί κακοποιείται? Πρέπει όμως να δεις αν τίθεται θέμα κακοποίησης ή όχι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Harlow. Πρέπει να κάνεις κάτι σύντομα! Ενημέρωσέ μας! Έτσι μου έρχεται να πάω εγώ εκεί...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτάχτε, την πρώτη φορά που πήρα μου είπε ότι θα με πάρει σε λίγο. Δυστυχώς ώρες ώρες με την ευγένειά μου...το μόνο που της είπα είναι "Να με πάρεις όμως!!". Στο πρώτο αυτό τηλεφώνημα η φωνή της ήταν φυσιολογική και ευδιάθετη. Σκέφτηκα ότι για να απαντάει έτσι δεν ξέρει τί έχει συμβεί και μάλιστα σκεφτόμουν πώς θα της το πω ομαλά. Μετά από λίγο με ξαναπαίρνει η φίλη μου και με μπριζώνει να την ξαναπάρω γιατί το παιδί ακούγεται ακόμα, δείχνοντάς μου ότι είναι σοβαρό. Την ξανακαλώ κι εγώ σκεφτόμενη ότι αν ήξερε τί τη θέλω θα ήθελε να τη διακόψω δεν πάει να ήταν και με τον Πρωθυπουργό. Σε κανονικές συνθήκες θα την περίμενα. Μου απαντάει σοβαρά. Της λέω λοιπόν "Έχεις κάτι που δεν μπορεί να περιμένει;" για να της δείξω ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό, αλλά μάλλον το θεώρησε επίθετικό Και μου λέει αυτά που σας είπα. Μάλιστα μπέρδεψε το όνομα του παιδιού της με το όνομα του μεγάλου της παιδιού. Θεώρησα ότι θα είναι τρακαρισμένη απ' το νέο, από την άλλη όμως απ' την κοφτή κουβέντα της ήταν σαφές ότι δεν ήθελε να το συζητήσει καθόλου μαζί μου. Θέλω να πω ότι είναι μια πολύ συνειδητοποιημένη μαμά που διαβάζει βιβλία ψυχολογίας για τα παιδιά της κι έχω μάθει πράγματα απ' αυτήν. Σε καμία περίπτωση δε θα της έλεγα για χαμόγελα του παιδιού ή οτιδήποτε, δεν της αξίζει κάτι τέτοιο, ούτε στη σχέση μας.

 

Δυστυχώς δε με πήρε πίσω μέχρι τώρα που σας γράφω, το θεωρώ πολύ παράξενο όλο αυτό, η γυναίκα ήταν πάντα σε όλα της άψογη! Άσχημες σκέψεις μου 'ρχονται μήπως γίνονται εν γνώσει της όλα αυτά, κάτι που από την άλλη δε γίνεται να ισχύει! Και ξέρω καλά ότι δε σημαίνει ότι επειδή είσαι γονιός μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις με το παιδί και ότι δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα. Αλλά πραγματικά είναι το στυλ της οικογένειας που είναι άψογο με τη διαπαιδαγώγηση, δε μου επιτρέπω να σκεφτώ κάτι άσχημο. Ίσως απλά σκέφτηκε: "Τί, αν την πάρω πρέπει να παραδεχτώ ότι η άλλη γυναίκα του έκανε κάτι;". Κι εγώ αν επιδιώξω να έρθω σε επαφή, πάλι στην ίδια άμυνα δε θα τη φέρω;

 

Κι εγώ βάσει της φιλικής (επαγγελματικά φιλικής) σκέψης μιλάω. Εκείνη την ώρα δε σκέφτηκα το παιδί σου αλλά το παιδί, το παιδί μας, μια χρονιά αυτό ήταν που μας ένωνε, γιατί τώρα δεν πρέπει να με νοιάζει επειδή δε θα πληρωθώ στο τέλος του μήνα; Μου είπαν οι δικοί μου ότι ήταν μια επαγγελματική σχέση και όχι μια φιλία κι ότι έπρεπε να είμαι πιο διακριτική. Δεν είπα ότι θα μπω στο σπίτι τους, γι' αυτό άλλωστε δεν πήγα από κει και πήρα τηλέφωνο. Άλλο όμως να μαθαίνω κάτι και να λέω δε με νοιάζει, αυτό θα το έκανε κάποιος που θα κρατούσε κακία. Και δεν πήρα για τα μάτια τηλέφωνο. Το μωρό έκλαιγε, οι γονείς στη δουλειά, εγώ το μαθαίνω, εγώ το λέω στη μαμά. Τόσο απλά. (Κατά βάθος ευχόμουν να μου ζητήσει να περάσω, φυσικά δεν της είπα τίποτα τέτοιο όπως ξέρετε). Πώς μπερδεύτηκαν έτσι!

 

Το παιδάκι είναι ένα παιδί που ακούγεται, δεν μπορώ να πω. Θέλει συνεχώς την προσοχή σου. Ακόμα κι όταν κοιμόταν ξυπνούσε και ήθελε να το χαϊδέψεις (να σε νιώσει) για να ξανακοιμηθεί. Δεν το λέω γκρινιάρικο γιατί ήταν και πολύ γελαστό (απλά ό,τι αισθανόταν το έδειχνε στον υπερθετικό). Αλλά να βγαίνει στο μπαλκόνι να φωνάζει μαμά;;; Να μαζεύονται ξένοι άνθρωποι από κάτω και να θέλουν να μπουκάρουν; Η φίλη μου μάλιστα είναι καθημερινά εκεί απέναντι. Τη ρώτησα 3 φορές. Κλαίει όπως κλαίει πάντα; Η απάντηση ήταν "Καμία σχέση! Και πρώτα πρώτα δεν το λες κλάμμα".

 

Σκεφτόμουν να περάσω η ίδια από κάτω μήπως ακούσω τί του κάνει, η φίλη μου όμως μου είπε ότι δεν ξανακούστηκε. Ίσως το κάνω, θα το σκεφτώ πιο ψύχραιμα. Έχω κρυώσει λίγο με όλο αυτό. Ξέρω ότι της ήρθε ταμπλάς να την παίρνω από άλλη περιοχή να της λέω τί κάνει το παιδί της αλλά κατά βάθος ξέρω ότι δεν έκανα κάτι κακό, μόνο που δεν το χειρίστηκα σωστά. Ίσως έπρεπε να της το πει η φίλη μου μέσω μιας φίλης της που γνωρίζει. Αλλά εκείνη την ώρα δε σκέφτηκα καθαρά, ούτε κι εκείνη ήξερε τί να κάνει, απλά σκέφτηκε εμένα. Κανονικά δε θα πρεπε να στεναχωριέμαι, αλλά πώς τα κατάφερα και βγήκα και φταίχτης..

 

Τώρα λέω στον εαυτό μου ότι δεν έχω δικαίωμα, μαμά έχει να το φροντίσει.. αλλά θα ήθελα να ήξερα τί του έκανε αυτή που το κρατάει (ή τί δεν του κανε-μπορεί όλη μέρα να το είχε μόνο του στο μπαλκόνι-ξέρω γω?). Δεν έχω δικαίωμα αλλά κατά βάθος θα ήθελα. Είναι λίγο κόντρα συναίσθημα να θες κάτι και να λες στον εαυτό σου ότι δεν μπορείς και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι. Γι' αυτό και δεν μπήκα χθες να δω αν μου γράψατε.

 

Συγνώμη για το σεντόνι, μάλλον δεν χρειάζεται να γίνει περισσότερο θέμα απ' ό,τι είναι. Γράφω κι εγώ και μετά κάθομαι και τα σκέφτομαι.

Αν έχω νεότερα θα σας πω.

Ευχαριστώ!

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω τη φαντασία μου ελεύθερη και θα υποθέσω ότι είναι και εκεινη μέλος του parents. Και η ανεξήγητη συμπεριφορά της οφειλεται στο ότι δεν θέλει να σου μιλήσει και μετά από λίγη ώρα να διαβάσει "μου είπε εκείνο" και "της είπα το άλλο".

 

Βέβαια είναι απλά ένα σενάριο... Αλλά επειδή είναι και εκείνη μαμά και μπορεί να σε βρήκε από το parents ή να άκουσε από εσένα για το parents...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι, αλλά το ξέρω, έχεις δίκιο. Αν πρέπει οι διαχειριστές να τα σβήσουν ας γίνει.

Ίσως είναι και το πιο σωστό.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια , Καλημερα

Επειδη είμαι νέα στο φορουμ και φοβαμαι μην κάνω κάποια λάθος καταχωρηση και όπως μου γραφει ένα προειδοποιητικο κειμενο με απενεργοποιησουν, θελω να μαθω αν υπαρχει καποιο sub-forum για επιλογη babysitter κλπ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν εγώ έψαχνα να βρω νταντα (για τα δυο παιδιά μου 2,5 ετών και 9 μηνών τώρα)για περίπου 4 μήνες είχα βάλει αγγελία στο ιντερνετ και είδα κόσμο και κοσμάκη και τελικά κατέληξα σε μία κοπέλα παιδαγωγό στο επαγγελμα 24 χρονών η οποία ειναι καταπληκτική την έχω από Οκτώβρη. Τα παιδιά τρελαίνονται όταν την βλέπουν και κεινη τα αγαπάει πάρα πολύ. Είμαι πολυ ευχαριστημένη αλλά δυστυχώς βρήκε δουλειά αλλού και θα φύγει... :( Τελικά νομίζω ότι ειναι θέμα χαρακτήρα και ότι θέλει πολύ μα πολύ ψάξιμο..αλλά υπάρχει και καλός κόσμος εκεί έξω. :-P

Αγαπητη Άννα

Τωρα διαβαζω την απάντηση σου και αναρωτιέμαι αν θα μπορουσες να μου έδινες ή εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα συμβουλές για το πως μπορω να επιλέξω την κατάλληλη κοπέλα. Αν κάποια έχει κάποια να μου προτείνει παρακαλώ ας το κάνει με προσωπικό μηνυμα . Σας ευχαριστώ Μαριάνθη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Rea_1971 Εισαι πολυ τυχερη δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι πιστεψε με,εγω ειχα μια γυναικα που ημουν υπερ ευχαριστημενη,κ νομιζα οτι αγαπουσε το παιδι μου,αλλα δυστυχως ειχα λαθος εκτιμηση........................
Δυστυχώς είναι πάρα μα πάρα πού δύσκολο να βρείς την τέλεια νταντά. Και όντως τις πιο πολλές φορές απογοητεύεσαι. Πάντως από προσωπική εμπειρία καλό είναι να αποτείνεσαι σε νεαρές κοπέλες από 22 - 25 με πτυχίο από ΤΕΙ. Αυτές και τις γνώσεις έχουν και μια σχετική εμπειρία αλλά κυρίως έχουν ΚΕΦΙ και διάθεση που εγώ δεν έχω δει σε μεγαλύτερες και ασφαλώς πιο έμπειρες που χάνουν όμως την υπομονή τους
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλυτερα να βρείτε έναν άνθρωπο με συστάσεις που να σας τον εχει προτείνει καποιος γνωστός-φιλος.Περα οτι προσβάλλετε τον άνθρωπο που επιλέξατε γιατι δεν του δείχνετε εμπιστοσύνη σκεφτείτε αν εσάς σας αρεσε να σας κατασκοπεύει 8ωρες μια κάμερα ....το πιο απλό και το πιο γελοίο θα σας αναφέρω,να θες να ξυσεις την μύτη σου που λεει ο λόγος και να το σκεφτεσαι....;;;;;;

anna frefonipiokomos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Άννα καλησπέρα,

 

Σου είναι εύκολο να μου πεις το όνομα και το τηλέφωνο της νταντάς που είχες, ψάχνω για την κόρη μου που είναι 3 μηνών.

 

Σε ευχαριστώ.

 

 

 

λοιπόν εγώ έψαχνα να βρω νταντα (για τα δυο παιδιά μου 2,5 ετών και 9 μηνών τώρα)για περίπου 4 μήνες είχα βάλει αγγελία στο ιντερνετ και είδα κόσμο και κοσμάκη και τελικά κατέληξα σε μία κοπέλα παιδαγωγό στο επαγγελμα 24 χρονών η οποία ειναι καταπληκτική την έχω από Οκτώβρη. Τα παιδιά τρελαίνονται όταν την βλέπουν και κεινη τα αγαπάει πάρα πολύ. Είμαι πολυ ευχαριστημένη αλλά δυστυχώς βρήκε δουλειά αλλού και θα φύγει... :( Τελικά νομίζω ότι ειναι θέμα χαρακτήρα και ότι θέλει πολύ μα πολύ ψάξιμο..αλλά υπάρχει και καλός κόσμος εκεί έξω. :-P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...