Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

οποτε εχετε την κουνια στο δωματιο;αν δοκιμασεις να κολλησεις την κουνια στο λρεβατι χωρις καγκελο,εχουν διαφορα στο υψος;

αν αφησεις στο πατωμα το στρωμα της κουνιας;οποτε αφου θηλασει μπορεις να κατσεις στο πατωμα διπλα του να τον χαιδευεις,η εσυ στο δικο σου κ εκεινος κατω οταν στριφογυρναει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ αυτό βλέπω ως λύση στην περίπτωση σας, να ενώσετε την κούνια χωρίς κάγκελο με το κρεβάτι. Το έχετε δοκιμάσει?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οποτε εχετε την κουνια στο δωματιο;αν δοκιμασεις να κολλησεις την κουνια στο λρεβατι χωρις καγκελο,εχουν διαφορα στο υψος;

αν αφησεις στο πατωμα το στρωμα της κουνιας;οποτε αφου θηλασει μπορεις να κατσεις στο πατωμα διπλα του να τον χαιδευεις,η εσυ στο δικο σου κ εκεινος κατω οταν στριφογυρναει;

 

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Κι εγώ αυτό βλέπω ως λύση στην περίπτωση σας, να ενώσετε την κούνια χωρίς κάγκελο με το κρεβάτι. Το έχετε δοκιμάσει?

Όχι κορίτσια δεν το έχω δοκιμάσει. Ή κούνια είναι πιο χαμηλή και δημιουργεί ένα σκαλί. Θα συζήτησω με τον άνδρα μου αν μπορεί να την φέρει στο ίδιο ύψος και βλέπουμε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εχω ενα αγοράκι 3 μηνών, το οποίο θηλάζει αποκλειστικά. Μέχρι πρόσφατα κοιμόταν ελάχιστα μέσα στη μέρα, ωστόσο ο βραδινός ύπνος ήδη από τη γέννησή του είναι ρυθμισμένος με την έννοια ότι του έχουμε σταθερή ρουτίνα με μπανάκι, σβήσιμο φώτων, όχι θόρυβος κλπ. Προσπαθούμε να τον κοιμίζουμε γύρω στις 9, ενώ η ρουτίνα του ξεκινάει γύρω στις 8-8.30, κάποιες μέρες προφανώς και παρεκκλίνουμε από το πρόγραμμα αλλά όχι συχνά. Την τελευταία εβδομάδα στον μεσημεριανό θηλασμό, γύρω στις 4 πέφτει χορτασμένος για ύπνο (ή μάλλον σε λήθαργο) και μπορεί να κοιμάται και τρίωρο σερί (ή και παραπάνω) ενδεχομένως με ένα γρήγορο μισοκοιμισμένο θηλασμό ενδιάμεσα, τις τελευταίες δε μέρες τον ξυπνάμε εμείς γιατί η ώρα έχει πάει 8 το βράδυ και θέλουμε να του κάνουμε μπανάκι κλπ για να προετοιμαστεί για το βράδυ. Παράλληλα έχω την αίσθηση ότι έχει αρχίσει να ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί, δλδ γύρω στις 5, ενώ πριν κράταγε μέχρι τις 6.30-7.  Εννοείται ότι ο βραδινός ύπνος είναι διακοπτόμενος, ξυπνάει 2 φορές για να φάει, αν είμαι τυχερή μόνο 1, ενώ 2 βραδιές κοιμήθηκε σερί.

 

Μηπως να μην τον αφήνω να κοιμάται τόσο το απόγευμα (αν και μετά από σχεδόν 2 μήνες που ήταν ως επί το πλείστον με το μάτι γαρίδα σχεδόν όλη μερα είναι μια ευχάριστη αλλαγή) για να κοιμάται μέχρι πιο αργά το πρωι; Η καλύτερα να ακολουθήσω τους ρυθμούς του και θα φτιάξει μόνος του τα ωράρια σιγα σιγα;Τι μυστήριο και αυτές οι συνήθειες ύπνου...δεν κοιμάται αρκετά, ψάχνω να βρω τι φταει...κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα...αντί να λέω επιτέλους πάλι ψάχνομαι...

Ιδεες;

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2018 at 8:42 ΠΜ, alikaki1984 είπε:

Καλημέρα!Εχω ενα αγοράκι 3 μηνών, το οποίο θηλάζει αποκλειστικά. Μέχρι πρόσφατα κοιμόταν ελάχιστα μέσα στη μέρα, ωστόσο ο βραδινός ύπνος ήδη από τη γέννησή του είναι ρυθμισμένος με την έννοια ότι του έχουμε σταθερή ρουτίνα με μπανάκι, σβήσιμο φώτων, όχι θόρυβος κλπ. Προσπαθούμε να τον κοιμίζουμε γύρω στις 9, ενώ η ρουτίνα του ξεκινάει γύρω στις 8-8.30, κάποιες μέρες προφανώς και παρεκκλίνουμε από το πρόγραμμα αλλά όχι συχνά. Την τελευταία εβδομάδα στον μεσημεριανό θηλασμό, γύρω στις 4 πέφτει χορτασμένος για ύπνο (ή μάλλον σε λήθαργο) και μπορεί να κοιμάται και τρίωρο σερί (ή και παραπάνω) ενδεχομένως με ένα γρήγορο μισοκοιμισμένο θηλασμό ενδιάμεσα, τις τελευταίες δε μέρες τον ξυπνάμε εμείς γιατί η ώρα έχει πάει 8 το βράδυ και θέλουμε να του κάνουμε μπανάκι κλπ για να προετοιμαστεί για το βράδυ. Παράλληλα έχω την αίσθηση ότι έχει αρχίσει να ξυπνάει όλο και πιο νωρίς το πρωί, δλδ γύρω στις 5, ενώ πριν κράταγε μέχρι τις 6.30-7.  Εννοείται ότι ο βραδινός ύπνος είναι διακοπτόμενος, ξυπνάει 2 φορές για να φάει, αν είμαι τυχερή μόνο 1, ενώ 2 βραδιές κοιμήθηκε σερί.

 

Μηπως να μην τον αφήνω να κοιμάται τόσο το απόγευμα (αν και μετά από σχεδόν 2 μήνες που ήταν ως επί το πλείστον με το μάτι γαρίδα σχεδόν όλη μερα είναι μια ευχάριστη αλλαγή) για να κοιμάται μέχρι πιο αργά το πρωι; Η καλύτερα να ακολουθήσω τους ρυθμούς του και θα φτιάξει μόνος του τα ωράρια σιγα σιγα;Τι μυστήριο και αυτές οι συνήθειες ύπνου...δεν κοιμάται αρκετά, ψάχνω να βρω τι φταει...κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα...αντί να λέω επιτέλους πάλι ψάχνομαι...

Ιδεες;

Στην ηλικία σας αντιμετώπισα ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα. Ξυπνούσε 8-9 ή ώρα το βράδυ μόνος του από τον απογευματινό ύπνο και για να ξανακοιμηθει περνούσαν τα μεσάνυχτα. Εγώ ακολούθησα το πρόγραμμα του και ή κατάσταση βελτιώθηκε όταν έκοψε από μόνος του περίπου στο εξάμηνο αυτόν τον ύπνο. Ο δικος μου ξυπνούσε βέβαια 11το πρωί ίσως και 12 πολλές φορές τότε.

 

Ίσως να πήγαινε πιο πίσω ή ώρα αφύπνισης αν τον κοιμιζες αργότερα. Εγω όμως στην θέση σου δεν θα το έκανα. Είναι πολύ βολικό και επιθυμητό να υπάρχει μία σταθερή ρουτίνα με συγκεκριμένες ώρες. Αφού το μωρό δεν έχει θέμα, την ακολουθεί και ξανακοιμαται νομίζω πως είναι υπόθεση χρόνου να ρυθμίσει το βιολογικο ρολόι του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/2/2010 at 7:43 ΜΜ, pitsikoki είπε:

Γεια σας. Η μικρη μου ειναι 4 μηνων. Μεχρι τωρα κοιμοτανε το βραδυ σερι 10 ωρες χωρις να ξυπναει καθολου!!!Την τελευταια εβδομαδα ομως μπορει να ξυπνησει απο 2 φορες μεχρι 6. Τι μπορει να εχει αλλαξει? Ειμαι με αποκλειστικο θηλασμο. Υπαρχει περιπτωση να μην φτανει πια το γαλα μου? Να σημειωσω οτι δεν τρωει και τις 6 φορες αλλα σιγουρα θα φαει 1-2 φορες. Ξερει καμια σας ποτε εμφανιζεται η αυξητικη ορμονη?:lol::lol::lol:

Καλησπερα!!!να σου ζησει!!!εμενα ο μικρος μου ξεκινησε να μου κανει αυτα τα ''νερα"με τον υπνο απο 5,5 μηνων που αρχισε να βγαζει δοντια.πιθανον να συμβαινει το ιδιο κ σε εσενα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7-8 μηνών και θηλάζει ακόμα κάθε 2 ώρες. Ακόμα και το βράδυ ξυπνάει. Η πεθερά μου επιμένει οτι πρέπει να το κόψω γιατί τότε λέει θα αρχίσει να κοιμάται κανονικά. Μάλιστα ισχυρίζεται ότι το μωρό μου ταλαιπωρείται που δεν κοιμάται κανονικά. Αυτό εννοείται ότι με κάνει να νιώθω κακιά μαμά. Από την άλλη, τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου, που θηλάσαμε 1-2 μήνες, δεν κοιμόμασταν το βράδυ μέχρι να χρονίσουμε, και ξυπνούσαμε κάθε 2 ώρες για φαγητό. Εγώ ακόμα έχω μεγάλη παραγωγή και χορταίνει κανονικά το παιδί. Μου είπε επίσης ότι αν ξυπνάει να του δίνω λίγο νερό ή χαμομήλι για να ξεχαστεί και μετά θα το κόψει. Ο δε γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω μονο και μόνο επειδή θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας να το αποχωριστεί. Αλλά αν δε θέλω, συνεχίζω κανονικά. Ο γιος μου, όποτε δει το στήθος μου έξω ορμάει έστω και για 1 λεπτό. Όμως το γεύμα του είναι κάθε δυο ώρες για 10'-20' και το αφήνει μόνος του. Μου κοιμάται 30' το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα και για μια με μιάμιση ώρα το μεσημέρι. Εγώ ήθελα να το συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει, διότι μου κάθεται κρίμα που άλλα παιδάκια δε μπορούν να θηλάσουν κι ο δικός μου που μπορεί να του το κόψω. Εξάλλου, όλη μέρα σπίτι είμαι, δε μπορώ ακόμα να πάω στη σχολή μου. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστεί. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7-8 μηνών και θηλάζει ακόμα κάθε 2 ώρες. Ακόμα και το βράδυ ξυπνάει. Η πεθερά μου επιμένει οτι πρέπει να το κόψω γιατί τότε λέει θα αρχίσει να κοιμάται κανονικά. Μάλιστα ισχυρίζεται ότι το μωρό μου ταλαιπωρείται που δεν κοιμάται κανονικά. Αυτό εννοείται ότι με κάνει να νιώθω κακιά μαμά. Από την άλλη, τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου, που θηλάσαμε 1-2 μήνες, δεν κοιμόμασταν το βράδυ μέχρι να χρονίσουμε, και ξυπνούσαμε κάθε 2 ώρες για φαγητό. Εγώ ακόμα έχω μεγάλη παραγωγή και χορταίνει κανονικά το παιδί. Μου είπε επίσης ότι αν ξυπνάει να του δίνω λίγο νερό ή χαμομήλι για να ξεχαστεί και μετά θα το κόψει. Ο δε γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω μονο και μόνο επειδή θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας να το αποχωριστεί. Αλλά αν δε θέλω, συνεχίζω κανονικά. Ο γιος μου, όποτε δει το στήθος μου έξω ορμάει έστω και για 1 λεπτό. Όμως το γεύμα του είναι κάθε δυο ώρες για 10'-20' και το αφήνει μόνος του. Μου κοιμάται 30' το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα και για μια με μιάμιση ώρα το μεσημέρι. Εγώ ήθελα να το συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει, διότι μου κάθεται κρίμα που άλλα παιδάκια δε μπορούν να θηλάσουν κι ο δικός μου που μπορεί να του το κόψω. Εξάλλου, όλη μέρα σπίτι είμαι, δε μπορώ ακόμα να πάω στη σχολή μου. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστεί. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

πρεπει να ρωτησεις την παιδιατρο σου. 8 μηνων κ να ξυπναει καθε 2 ωρες ειναι λιγο περιεργο μηπως δεν χορταινει κ νομιζεις οτι χορταινει το οτι το αφηνει μονος του το στηθος ισως ειναι δειγμα κ κουρασης οχι μονο οτι χορτασε.  δεν χρειαζετε να σταματησεις το θυλασμο ειδικα τωρα που εχεις ξεκινησει κ αλλες τροφες αλλα ρωτα το γιατρο σου τι να κανεις γιατι οντως ειναι λιγο παραξενο να μην κοιματε ποτε πανω απο δυο ωρες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7-8 μηνών και θηλάζει ακόμα κάθε 2 ώρες. Ακόμα και το βράδυ ξυπνάει. Η πεθερά μου επιμένει οτι πρέπει να το κόψω γιατί τότε λέει θα αρχίσει να κοιμάται κανονικά. Μάλιστα ισχυρίζεται ότι το μωρό μου ταλαιπωρείται που δεν κοιμάται κανονικά. Αυτό εννοείται ότι με κάνει να νιώθω κακιά μαμά. Από την άλλη, τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου, που θηλάσαμε 1-2 μήνες, δεν κοιμόμασταν το βράδυ μέχρι να χρονίσουμε, και ξυπνούσαμε κάθε 2 ώρες για φαγητό. Εγώ ακόμα έχω μεγάλη παραγωγή και χορταίνει κανονικά το παιδί. Μου είπε επίσης ότι αν ξυπνάει να του δίνω λίγο νερό ή χαμομήλι για να ξεχαστεί και μετά θα το κόψει. Ο δε γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω μονο και μόνο επειδή θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας να το αποχωριστεί. Αλλά αν δε θέλω, συνεχίζω κανονικά. Ο γιος μου, όποτε δει το στήθος μου έξω ορμάει έστω και για 1 λεπτό. Όμως το γεύμα του είναι κάθε δυο ώρες για 10'-20' και το αφήνει μόνος του. Μου κοιμάται 30' το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα και για μια με μιάμιση ώρα το μεσημέρι. Εγώ ήθελα να το συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει, διότι μου κάθεται κρίμα που άλλα παιδάκια δε μπορούν να θηλάσουν κι ο δικός μου που μπορεί να του το κόψω. Εξάλλου, όλη μέρα σπίτι είμαι, δε μπορώ ακόμα να πάω στη σχολή μου. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστεί. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

να κανεις αυτο που θελεις

εφοσον θελεις να συνεχισεις τοτε να το κανεις,κ δ πεφτει κανενας λογος στον γιατρο σου κ στην πεθερα σου

βεβαια μην της δινεις κ εσυ πατημα με το να γκρινιαζεις συνεχεια για το ποσο σε εχει κουρασει ο θηλασμος

ειναι δυσκολη η θεση σου,γτ θυμαμαι οτι μενετε μαζι,αλλα κουμαντο στα μεμε μου κανω εγω,κ δ δεχομαι να μου τα οριζει καποιος αλλος:-D

παντως 7-8μ ειναι μια δυσκολη ηλικια,με ενοχληση πιθανον για τα δοντια,αγχος αποχωρισμου,κ μια κριση στον υπνο σε αυτους τους μηνες

αν αποθηλασεις κ εχεις ενα μωρο που θα εξακολουθει να ξυπναει καθε 2ωρες ειτε για γαλα,ειτε για κουνημα,ειτε γτ εχει γκρινια,θα ειναι πολυ πιο δυσκολα

να μην νιωθεις κακια μαμα,ανταποκρινεσαι στις αναγκες του μωρου σου

χαμομηλι μην δινεις,δ ειναι κ οτι καλυτερο.κ ναι,τα περισσοτερα μωρα το εχουν αναγκη αναπτυξιακα το γαλα το βραδυ.μπορει τωρα το καλοκαιρι να θελει κ επιπλεον νερακι(η κορη μου ηθελε μονο γαλα,αλλα ο γιος μου ηθελε κ νερο),η μετα τον χρονο να μπεις σε διαδικασια νυχτερινου αποθηλασμου

καποια στιγμη ολα τα παιδακια αππθηλαζουν,ακομη κ αν τα αφησεις να αππθηλασουν μονα

η κορη μου ηταν κολλημενη με το στηθος,μεχρι 1,5χρ θηλαζε μερα-νυχτα το πολυ ανα τριωρο.τοτε αρχισα ξαφνικα να κοιμαται καλυτερα το βραδυ,μεσα σε δυο μηνες σερι,κ μεχρι τα 2αποθηλασε μονη

ο μικρος δ ειναι τοσο κολλημενος,κ αππ μικρος μου εκανε αραια κ που κτ 5ωρα υπνου.εδω κ εναν μηνα περιπου αρχισαμε να κοιμομαστε σχεδον σερι,18μ,κ νομιζω σιγα σιγα μπαινει σε φαση αποθηλασμου κ αυτος

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7-8 μηνών και θηλάζει ακόμα κάθε 2 ώρες. Ακόμα και το βράδυ ξυπνάει. Η πεθερά μου επιμένει οτι πρέπει να το κόψω γιατί τότε λέει θα αρχίσει να κοιμάται κανονικά. Μάλιστα ισχυρίζεται ότι το μωρό μου ταλαιπωρείται που δεν κοιμάται κανονικά. Αυτό εννοείται ότι με κάνει να νιώθω κακιά μαμά. Από την άλλη, τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου, που θηλάσαμε 1-2 μήνες, δεν κοιμόμασταν το βράδυ μέχρι να χρονίσουμε, και ξυπνούσαμε κάθε 2 ώρες για φαγητό. Εγώ ακόμα έχω μεγάλη παραγωγή και χορταίνει κανονικά το παιδί. Μου είπε επίσης ότι αν ξυπνάει να του δίνω λίγο νερό ή χαμομήλι για να ξεχαστεί και μετά θα το κόψει. Ο δε γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω μονο και μόνο επειδή θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας να το αποχωριστεί. Αλλά αν δε θέλω, συνεχίζω κανονικά. Ο γιος μου, όποτε δει το στήθος μου έξω ορμάει έστω και για 1 λεπτό. Όμως το γεύμα του είναι κάθε δυο ώρες για 10'-20' και το αφήνει μόνος του. Μου κοιμάται 30' το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα και για μια με μιάμιση ώρα το μεσημέρι. Εγώ ήθελα να το συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει, διότι μου κάθεται κρίμα που άλλα παιδάκια δε μπορούν να θηλάσουν κι ο δικός μου που μπορεί να του το κόψω. Εξάλλου, όλη μέρα σπίτι είμαι, δε μπορώ ακόμα να πάω στη σχολή μου. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστεί. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

Η πεθερά σου ας βρει να ασχοληθεί με κάτι που να την αφορά και όχι με τον θηλασμό και τον ύπνο του παιδιού! Αναρωτιέμαι αν όταν ήταν εκείνες με μωρά άκουγαν την γνώμη άλλων ανθρώπων και ειδικά των πεθερικων τους.  Άφησε το παιδί σου να θηλάσει όσο θέλει και εσύ αντέχεις και μπορείς. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να του προσφέρεις! Μην νιώθεις τύψεις αλλά χαρά. Όταν έρθει η ώρα του θα απογαλακτιστει ομαλά το μωρό ,μην φοβάσαι! Ούτε τσάι ,ούτε νερό ούτε τίποτα τέτοιο ...αυτά θα τα πίνει μια ζωή, το μητρικό γάλα όμως όχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν προλαβα να διαβάσω τι γράφουν πιο πάνω, θα σου πω μόνο τη δική μου περίπτωση. Η κόρη μου είναι ενάμιση κ ξυπνάει μπορεί κ κάθε μία ώρα. Δεν έχει κοιμηθεί πάνω από 4 ώρες σερί ποτέ κ αυτό έχει συμβεί ζήτημα δεκα φορές σύνολο από τη γέννηση της. Έχει κόψει εδώ κ τρεις μήνες το θηλασμό εντελώς, από τότε έχει να φαει τη νυχτα, πιο πριν έτρωγε για δύο λεπτά, ίσα για να μην πει ότι ξύπνησε τσάμπα! :P Δε θεωρώ ότι το παιδί πεινάει κ δεν έχω βρει απαντηση αν σχετιζεται το ξύπνημα με το θηλασμό αλλά είμαι απόλυτα βεβαιη ότι είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Ο ανιψιός μου δε θήλασε ποτέ κ ξυπνάει ακόμα κάθε δύο ώρες κ είναι δύο. Μη διακόψεις το θηλασμό γιατί δε θα καταφέρεις τπτ, απλά θα σηκώνεσαι να φτιάχνεις γάλα. Άσε την πεθερά να λέει ότι θέλει. 

Επίσης να σου πω ότι ο απογαλακτισμος είναι πολύ εύκολος κ για τους δυο αν γίνει πολύ ομαλά, δλδ σε ένα διάστημα 2-3 μηνών. Όταν το πάρεις εσύ απόφαση κ κανένας άλλος κ όταν δεις ότι το παιδί τρώει ικανοποιητικά φαγητό κ πίνει φρέσκο γάλα (δλδ μετά το χρόνο) μπορείς άνετα να ξεκινήσεις. 

Αααα κ να πω κ κάτι άλλο, στους 8 μήνες ξεκινάει ένα μαρτύριο με τον ύπνο. Εμάς βελτιώθηκε γύρω στο χρόνο η κατάσταση. Η βελτίωση ήταν να κοιμάται πιο εύκολα κ να ξυπνάει αντί για δέκα φορές πέντε. Κ αυτό όταν δε βγάζει δόντια, δεν είναι αρρωστη, δεν βλέπει κακα όνειρα, δεν έχει βαρυστομαχιασει, δεν έχει βγει απτό πρόγραμμα της επειδή βγήκαμε κ άργησε να κοιμηθεί κ κυριως όταν κοιμόμαστε μαζί της! 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα οσα ειπωθηκαν. Παρ'ολο που σε μερικες περιπτωσεις τα παιδια σταματησαν να θηλαζουν και αρχισαν να κοιμουνται σερι, ποτε δεν εισαι σιγουρη αν αυτο θα συμβει και σε σενα ή αν θα ταλαιπωρηθεις ακομη περισσοτερο με το να ψαχνεις τροπους να τον κοιμισεις. Το θεμα του υπνου εχει σχεση με τη γονεϊκοτητα, οχι με τον θηλασμο. Τα ξυπνηματα δεν "ταλαιπωρουν" τα μωρα, ειναι η φυσιολογια του υπνου τετοια (μεχρι 2-4 ετων) οπου τα νυχτερινα ξυπνηματα ειναι απολυτα φυσιολογικα. Για καποιους γονεις ειναι πιο ευκολο γιατι εχουνε ευκολα, υπναρουδικα παιδια, αλλα για καποιους απο μας εχει γινει συνηθεια χρονων (τους 27 μηνες κλεισαμε και πριν 2 εβδομαδες αρχισε να ξυπναει μονο 1-2 φορες) να ξυπναμε το βραδυ. Θα ελεγα οτι εισαι και τυχερη που αφηνει το στηθος μονος του και συνεχιζει τον υπνο του!

Συμφωνω για το sleep regression των 8-10 μηνων και για τα δοντια επισης! Kαι τα δυο ειναι υπεραρκετα για να δυσκολευουν τον υπνο των μικρων μας. Υπομονη χρειαζεται και να ανταποκρινομαστε με αγαπη, δεν θα κρατησουν για παντα οι δυσκολιες των πρωτων χρονων (γιατι θα ερθουν αλλες :-P).

 

Με τον θηλασμο γενικοτερα, φυσικα δεν χρειαζεται να σταματησεις αν δεν το θελεις και ασ' τους ολους να λενε. Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να προσφερεις στον μικρο σου και η πλυση εγκεφαλου των τελευταιων δεκαετιων για την υπονομομευση του θηλασμου εχει δημιουργησει πολυ αγνοια σ'αυτο το θεμα και τα σχολια καλοθελητων και παντογνωστιδων δινουν και παιρνουν. Ακολουθησε το ενστικτο σου!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε γαμώτο για κανα μήνα άρχισε να κάνει καλά σερί 5-7 ώρες  και μετά να ξυπνάει άλλη μια φορά μόνο κι αν. Λέω μόνο γιατί 1-2 φορές και να θηλάζει και να ξανακοιμάται καπάκι είναι τρομερή βελτίωση σε σχέση με πριν. Και λέω γαμώτο γιατί πάλι εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάει 2-3 φορές. Πίνει ελάχιστο γάλα και ξανακοιμάται αλλά νιώθω αυτό το πισωγύρισμα και με χαλάει. Όταν το σκέφτομαι με ψυχραιμία, καταλαβαίνω πως όπως και να έχει δεν είναι πισωγύρισμα γιατί συνολικά έχει βελτιωθεί ο ύπνος του και οι νυχτερινές απαιτήσεις και η σχετικότητα με το θηλασμό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , marakiz είπε:

Εμένα ρε γαμώτο για κανα μήνα άρχισε να κάνει καλά σερί 5-7 ώρες  και μετά να ξυπνάει άλλη μια φορά μόνο κι αν. Λέω μόνο γιατί 1-2 φορές και να θηλάζει και να ξανακοιμάται καπάκι είναι τρομερή βελτίωση σε σχέση με πριν. Και λέω γαμώτο γιατί πάλι εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάει 2-3 φορές. Πίνει ελάχιστο γάλα και ξανακοιμάται αλλά νιώθω αυτό το πισωγύρισμα και με χαλάει. Όταν το σκέφτομαι με ψυχραιμία, καταλαβαίνω πως όπως και να έχει δεν είναι πισωγύρισμα γιατί συνολικά έχει βελτιωθεί ο ύπνος του και οι νυχτερινές απαιτήσεις και η σχετικότητα με το θηλασμό. 

Aχ αυτα τα πισωγυρισματα! Εκει που λες ωραια, εστρωσε λιγο ο υπνος του, σε αφηνει να το χαρεις 2-3 μερες και παλι τα ιδια (μη πω και χειροτερα καμια φορα) μεχρι να ξαναφτιαξει λιγο η κατασταση. Ενταξει αν δεις την συνολικη εικονα σιγουρα θα εχει βελτιωθει ο υπνος, αλλα προσωπικα πλεον σταματησα να χαιρομαι μολις αρχιζει να κοιμαται καλυτερα. Αλλα να πω την αληθεια μου, αυτες τις εβδομαδες που ξυπναει 1-2 φορες (και στο κρεβατι του ολη νυχτα :-D), χαρηκα λιγο, αλλα ειπα να μην του δωσω πολυ σημασια και το θιξω στο φορουμ γιατι μετα θα το μετανιωνω παλι...χαχαχα...και φυσικα εδω και 2 μερες κανει πολυ ανησυχο υπνο. Ισως βγαζει δοντι..τι να πω...Παντως, βλεποντας αυτες τις-εστω και παροδικες- βελτιωσεις, παιρνω δυναμη γιατι βλεπω οτι μπορει να γινει, ειναι εφικτο να κοιμηθει περισσοτερο. Αφου τις μερες που ξυπνησε μονο μια φορα μου κακοφανηκε κιολας:shock:, ενιωσα οτι εχασα στιγμες κατα τη διαρκεια της νυχτας...η συνηθεια βλεπεις...

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΧρύσαΜ said:

Κορίτσια, ο γιος μου είναι 7-8 μηνών και θηλάζει ακόμα κάθε 2 ώρες. Ακόμα και το βράδυ ξυπνάει. Η πεθερά μου επιμένει οτι πρέπει να το κόψω γιατί τότε λέει θα αρχίσει να κοιμάται κανονικά. Μάλιστα ισχυρίζεται ότι το μωρό μου ταλαιπωρείται που δεν κοιμάται κανονικά. Αυτό εννοείται ότι με κάνει να νιώθω κακιά μαμά. Από την άλλη, τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου, που θηλάσαμε 1-2 μήνες, δεν κοιμόμασταν το βράδυ μέχρι να χρονίσουμε, και ξυπνούσαμε κάθε 2 ώρες για φαγητό. Εγώ ακόμα έχω μεγάλη παραγωγή και χορταίνει κανονικά το παιδί. Μου είπε επίσης ότι αν ξυπνάει να του δίνω λίγο νερό ή χαμομήλι για να ξεχαστεί και μετά θα το κόψει. Ο δε γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ να το κόψω αν θέλω μονο και μόνο επειδή θα δυσκολευτεί μεγαλώνοντας να το αποχωριστεί. Αλλά αν δε θέλω, συνεχίζω κανονικά. Ο γιος μου, όποτε δει το στήθος μου έξω ορμάει έστω και για 1 λεπτό. Όμως το γεύμα του είναι κάθε δυο ώρες για 10'-20' και το αφήνει μόνος του. Μου κοιμάται 30' το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα και για μια με μιάμιση ώρα το μεσημέρι. Εγώ ήθελα να το συνεχίσω το θηλασμό και όσο πάει, διότι μου κάθεται κρίμα που άλλα παιδάκια δε μπορούν να θηλάσουν κι ο δικός μου που μπορεί να του το κόψω. Εξάλλου, όλη μέρα σπίτι είμαι, δε μπορώ ακόμα να πάω στη σχολή μου. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί έχω απελπιστεί. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω επιτέλους να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

Δεν νομίζω πως με το να κόψεις το θηλασμό θα λύσεις το πρόβλημα. Είναι πολύ μικρό ακόμα το μωρό σου και ακόμα ο θηλασμός έχει πολλά να του δώσει.

Το παιδί σου παίρνει κανονικά βάρος, κανένας λόγος δεν υπάρχει να τον διακόψεις.

Η πεθερά σου απο ότι έχω καταλάβει θέλει να έχει άποψη για τα πάντα (όπως οι περισσότερες γιαγιάδες πεθερές - μητέρες), μην ακούς κανέναν, συμβουλές τέτοιου είδους θα παίρνει μόνο από τον παιδίατρο σας! Το παιδί έχει δύο γονείς όχι 4 ή 6.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

χαρηκα λιγο, αλλα ειπα να μην του δωσω πολυ σημασια και το θιξω στο φορουμ γιατι μετα θα το μετανιωνω παλι...χαχαχα...

 

Κι εγώ το ίδιο χαχα! Παρότι κράτησε σχεδόν ένα μήνα είπα να κρατήσω σιγή, πρώτον για να μην αλλάξει πάλι και δεύτερον για να μη συγχύσω τη @Lenia16 :P:P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, marakiz said:

Εμένα ρε γαμώτο για κανα μήνα άρχισε να κάνει καλά σερί 5-7 ώρες  και μετά να ξυπνάει άλλη μια φορά μόνο κι αν. Λέω μόνο γιατί 1-2 φορές και να θηλάζει και να ξανακοιμάται καπάκι είναι τρομερή βελτίωση σε σχέση με πριν. Και λέω γαμώτο γιατί πάλι εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάει 2-3 φορές. Πίνει ελάχιστο γάλα και ξανακοιμάται αλλά νιώθω αυτό το πισωγύρισμα και με χαλάει. Όταν το σκέφτομαι με ψυχραιμία, καταλαβαίνω πως όπως και να έχει δεν είναι πισωγύρισμα γιατί συνολικά έχει βελτιωθεί ο ύπνος του και οι νυχτερινές απαιτήσεις και η σχετικότητα με το θηλασμό. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει ενόχληση απο τα δόντια??

Εμένα παρόλο που κοιμάται σερί βράδυ απο πολύ νωρίς μέχρι που έκλεισε τα δύο περνούσαμε περιόδους που ο ύπνος του ήταν πολύ άσχημος με πολλά ξυπνήματα λόγω ενόχλησης. Από όταν έβγαλε και τα 20 δόντια ηρέμισε πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει να είναι και δοντάκια. Πάντως τις ημέρες που κοιμόταν καλά, ήταν και μέρες που είχαμε βγει από το πρόγραμμα, βασικά κοιμάται πλέον αργά, ωστόσο βλεπόμαστε περισσότερο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , marakiz είπε:

Ναι παίζει να είναι και δοντάκια. Πάντως τις ημέρες που κοιμόταν καλά, ήταν και μέρες που είχαμε βγει από το πρόγραμμα, βασικά κοιμάται πλέον αργά, ωστόσο βλεπόμαστε περισσότερο. 

Όχι ρε γιατί να συγχιστω είπαμε να ενημερώνεις για να παιρνω κουράγιο. Η ελπίδα δλδ αχνοφαινεται στον ορίζοντα! Λοιπόν, αυτό που λες, έχω σκεφτεί ότι ίσως τα παιδιά μας δε χρειάζονται τόσο ύπνο κ αν κοιμούνται πιο αργά ίσως κοιμούνται πιο καλά. Όμως δεν μπορώ να το κάνω γιατί χρειάζομαι δύο ώρες "μοναξιάς". Όχι ότι έχω δει φοβερές διάφορες όταν συμβαίνει παντως, απλά όντως κοιμάται με πιο αραιά ξυπνήματα κ ξυπνάει την ίδια ώρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όχι ρε γιατί να συγχιστω είπαμε να ενημερώνεις για να παιρνω κουράγιο. Η ελπίδα δλδ αχνοφαινεται στον ορίζοντα! Λοιπόν, αυτό που λες, έχω σκεφτεί ότι ίσως τα παιδιά μας δε χρειάζονται τόσο ύπνο κ αν κοιμούνται πιο αργά ίσως κοιμούνται πιο καλά. Όμως δεν μπορώ να το κάνω γιατί χρειάζομαι δύο ώρες "μοναξιάς". Όχι ότι έχω δει φοβερές διάφορες όταν συμβαίνει παντως, απλά όντως κοιμάται με πιο αραιά ξυπνήματα κ ξυπνάει την ίδια ώρα το πρωί.

 

Κοίτα ενώ είμαι κανονικά υπέρμαχος του να κοιμάται το μωρό/νήπιο νωρίς, μέχρι τις 8-9, τώρα που καλοκαίριασε η ώρα ύπνου έχει μεταφερθεί 10-10.30 γιατί μέχρι να πάμε τη βόλτα μας, να γυρίσουμε, να φάει, να ηρεμήσει λίγο, να κάνει μπάνιο και την πέσει, ε, πέρασε η ώρα. Με τον ήλιο δεν μπορούμε να βγαίνουμε νωρίτερα. Στεναχωριέμαι λίγο που πάει τόσο αργά για να κοιμηθεί. Από την άλλη περνάμε περισσότερο χρόνο μαζί κι αυτό μάλλον λειτουργεί θετικά. Το πρωί δεν σηκώνεται την ίδια ώρα, έχω γλιτώσει κι από το ξύπνημα από τα χαράματα.

 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως κοιμάται καλύτερα όταν έχει κουραστεί, έχει χορτάσει παιχνίδι, έχουμε περάσει καλό χρόνο μαζί και η σύνδεση μας είναι καλή. Όταν περιμένω/έχω περίοδο που το στήθος έχει λιγότερη ροή και εγώ γενικά είμαι πιο ευερέθιστη τότε χαλάει κάπως ο ύπνος. Άτιμες ορμόνες παντού!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχει προσέξει στον δικό μου είναι πως αν ξεφύγει από το πρόγραμμα του έχουμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Επειδή γενικά είμαι λίγο υστερική με το πρόγραμμα, το βράδυ στις 8:30 είναι στο κρεβάτι,αν δεν είναι τότε και ειναι στις 9 μπορεί να πάει και 11 για να κοιμηθεί.Επίσης όσο πιο κουρασμένος είναι τόσο πιο άστατο ύπνο κάνει, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό.

Το κάθε παιδάκι με τα δικά του.

1 hour ago, marakiz said:

 

Το πρωί δεν σηκώνεται την ίδια ώρα, έχω γλιτώσει κι από το ξύπνημα από τα χαράματα.

 

 

Βασικό αυτό!! Ο δικός μου ότι ώρα και αν κοιμηθεί στις 6:30 θα έχει ξυπνήσει, είτε κοιμήθηκε 8:30 είτε 11:00

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως αυτό που έχει προσέξει στον δικό μου είναι πως αν ξεφύγει από το πρόγραμμα του έχουμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

Επειδή γενικά είμαι λίγο υστερική με το πρόγραμμα, το βράδυ στις 8:30 είναι στο κρεβάτι,αν δεν είναι τότε και ειναι στις 9 μπορεί να πάει και 11 για να κοιμηθεί.Επίσης όσο πιο κουρασμένος είναι τόσο πιο άστατο ύπνο κάνει, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό.

Το κάθε παιδάκι με τα δικά του.

Βασικό αυτό!! Ο δικός μου ότι ώρα και αν κοιμηθεί στις 6:30 θα έχει ξυπνήσει, είτε κοιμήθηκε 8:30 είτε 11:00

 

Κι εμένα μέχρι πρόσφατα αυτό γινόταν. Αν βγαίναμε από το πρόγραμμα ήταν δύσκολο το βράδυ και γενικά ερχόταν γκρίνια. Τώρα και να βγούμε από το πρόγραμμα, αν έχει κοιμηθεί επαρκώς είναι οκ. 

 

Επίσης μέχρι πρόσφατα, ότι ώρα και να κοιμόταν το βράδυ, 6-7 είχε ξυπνήσει. Τώρα, αν κοιμηθεί αργά το βράδυ αναπληρώνει το πρωί κι αναπληρώνω κι εγώ η δόλια.

 

Πάντως αν και με συμφέρει να ξυπνάω πιο αργά, θέλω να αρχίσω να τον κοιμίζω νωρίτερα πάλι, να κοιμάται το αργότερο 21.30. Είναι πολύ μικρός για να κοιμάται 22.00 και αργότερα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Ναι παίζει να είναι και δοντάκια. Πάντως τις ημέρες που κοιμόταν καλά, ήταν και μέρες που είχαμε βγει από το πρόγραμμα, βασικά κοιμάται πλέον αργά, ωστόσο βλεπόμαστε περισσότερο. 

Κι εμένα μου χάλαγε το πρόγραμμά του όταν το έπιαναν τα δόντια του. Όταν επιτέλους έσκασε το πρώτο τοτε αρχισε να το ξαναφτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΧρύσαΜ said:

Κι εμένα μου χάλαγε το πρόγραμμά του όταν το έπιαναν τα δόντια του. Όταν επιτέλους έσκασε το πρώτο τοτε αρχισε να το ξαναφτιάχνει

και εμενα εχει ξεκινησει με τα δοντακια εδω και καιρο ..τωρα πλεον εχει πολυ γκρινια και το βραδυ πολυ ανησυχοσ στριφογυριζει ,ξυπναει συνεχεια για πιπιλα,και γενικα ενω μπορει και να να κοιμαται κανει φασαρια!!μου ειπε η γιατροσ οτι ειναι απο τα δοντακια!! οταν σκασει το πρωτο δλδ ηρεμει?? ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να βγουν ολα για να ηρεμησει!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sweety** είπε:

και εμενα εχει ξεκινησει με τα δοντακια εδω και καιρο ..τωρα πλεον εχει πολυ γκρινια και το βραδυ πολυ ανησυχοσ στριφογυριζει ,ξυπναει συνεχεια για πιπιλα,και γενικα ενω μπορει και να να κοιμαται κανει φασαρια!!μου ειπε η γιατροσ οτι ειναι απο τα δοντακια!! οταν σκασει το πρωτο δλδ ηρεμει?? ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να βγουν ολα για να ηρεμησει!!

Δε βγαίνουν όλα μαζί, γι' αυτό το λέω. Μπορεί να πάρει πάνω από μήνα για να βγει το δεύτερο. Μέχρι να αρχίσει δηλαδή να τον ενοχλεί το επόμενο, είναι πιο ήρεμος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...